Onderwijs-waschlijst is lang. Sportvliegtuig in de Waalhaven gestort. De bestuurder om het leven gekomen. Ceen intrekking van bezuinigingen. VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 Vele specialisten aan het woord. Wijzigingen in octrooi der Ned. Bank. Nadere mede deeling en van Mr. Oud. Tien jaar wegens moord geëischt. De ramp van de „Petrakis Nomikos". Indië's hudgetaire positie nog zwak. Ook voor 1938 uiterste soberheid geboden. Wielrijdster ernstig gewond. Heymans en Sluyter in een onweersstorm. Donderdagmiddag om vijf mi nuten over half vijf is het sport vliegtuig van den heer M. A. G. van der Leeuw, directeur van de N.V. de Erven de Wed. 3. van Nellen, die met zijn toestel van Londen kwam, bij het landen op het vliegveld Waalhaven af gegleden en in de Waalhaven terecht gekomen, waar het on middellijk zonk. De bestuurder is bij het ongeval om het leven gekomen. Hoofdambtenaar of landlooper? Een rechtzitting op Nijenrode. TWEEDE KAMER Mevr. mr. B. Bakker Nort (V.D.) DEN HAAG Donderdag. De onderw ij sspec talis ten in de Kamer kunnen thans hun hart ophalen, 's Middags voorberei dend Hooger- en Middelbaar Onderwijs, daar na Nijverheids-onderwijs, dit 's avonds weer en dan tot middernacht lager onderwijs. Voor den Minister is dit wel een lange zit, Maar gelukkig voor hem zijn het over 't algemeen niet zoo moeilijke problemen, waarvoor hij zich in het debat gesteld ziet. Bij eerstgenoemde af deeling bepleitten mevr. Mr. B a k k e r Nort (v.d.) en de heer Ter Laan (s.d.) pen- sionneering v. leeraren op 60-jarigen leeftijd, liet de heer F a b e r (s.d.) bezwaren hooren tegen de voorgenomen wederinstelling van een afzonderlijke inspec tie der gymnasia. Mr. Coops (lib.) wilde minder wiskunde en meer oude talen gedurende de laatste 2 jaar van de A afdeeling op het gymnasium en kwam nog eens op voor subsidie voor de gymnasium- afdeeling van het Lorentz-lyceum te Eindho ven, waartegen echter Mr. v. Dijke (a.r.) en Dr. Mol Ier (R.K.) in het geweer kwamen. Laatstgenoemde gaf t.a.v. het leerprogramma voor het gymnasium aan soortgelijke wenschen uiting als Mr. Coops had voorgedragen. Na dat nog eenige sprekers o.a. het hunne over de inspectie der gymnasia hadden gezegd, ver klaarde Minister Slotemakerde Bruïne, dat het verlangen om die afzonderlijke inspec tie te herstellen zijn oorsprong vindt in de overweging, dat men tenslotte Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs niet over één kam kan scheren. De klassieke opleiding is en moet tenslotte iets afzonderlijks blijven. Herziening van het gymnasiaal leerpro- gram is in overweging. De kwestie van het Lorentz-lyceum is volkomen in overeenstem ming met den wensch der Kamer geregeld. Andere verdeeling van het reservefonds. Tijdens de zitting der Tweede Kamer, waarin het ontwerp tot verlenging en wijzi ging van het aan de Nederlandsche Bank ver leende octrooi werd behandeld, heeft minister Oud voorgesteld de behandeling van twee amendementen aan te houden ten einde hem gelegenheid te geven daaromtrent overleg te plegen met de bank. Dit nader overleg heeft de minister er toe gebracht om alsnog twee wijzigingen voor te stellen. Voor wat betreft den termijn welke dient te verloopen tusschen den datum van opzegging en dien van de be ëindiging van het octrooi wordt thans voorgesteld dezen terug te brengen van vijf jaren tot drie jaren. De gedachtengang, welke heeft voorgezeten bij het stellen van den termijn van vijf jaren, kan ook bij een termijn van drie jaren nog wel tot zijn recht komen. Bij een verder gaande inkorting van dien termijn zou dit echter niet meer mogelijk zijn. Aangaande de wijze van verdeelen van de algemeene reserve bij een beëindiging van het octrooi der bank, stelde het wetsontwerp voor, het reservefonds voor de helft ten voordeele van den Staat te doen komen en de andere helft ten bate van de bank te brengen, Dit voorstel is thans in dien zin gewijzigd, dat de verdeeling op de zoo even aangegeven wijze wordt beperkt tot de eerste 10 millioen gulden van de reserve. Hetgeen het reservefonds bij de verdeeling meer zal bevatten dan 10 millioen gulden zal voor drie vierden aan den Staat en voor één vierde aan de bank komen. Door in deze regeling toe te stemmen heeft de bank naar het oordeel van den minister gedaan, wat in redelijkheid van haar kon worden gevraagd. Een regeling waarbij de reserve zoq worden toegevoegd aan de winst over het laatste boekjaar, gaat toch, met het oog op de wijze, waarop deze reserve wordt opgebouwd, naar zijn meening te ver. Voor de rech+bank te 's-Hertogen- bosch is Donderdag behandeld de strafzaak tegen den 41-jarigen arbei der J. E. van M. te Leende, die zich te verantwoorden had wegens moord op J. Dobelmann op 13 December j.l. te Heeze gepleegd. Met een groot dolksmes had hij Dobelmann steken in borst en rug toegebracht tenge volge waarvan deze kort daarop is overleden. De officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van tien jaar met ter beschikkingstelling van de regee ring. Nog altijd werd het lijk vermist van den werkman Wessels, die bij de ramp te Schie dam met de Petrakis Nomikos" op de werf van Wilton om het leven was gekomen. Donderdag heeft de terreinpolitie van Wilton nogmaals een ernstig onderzoek naar het stoffelijk overschot ingesteld met het resultaat, dat zij het geheel verkoolde lijk van den vermiste heeft gevonden. Het was totaal onherkenbaar, doch aan de voorwer pen, welke op het lijk zijn aangetroffen, heeft men toch de identiteit kunnen vast stellen. Het slachtoffer was 22 jaar en on gehuwd. W. Steinmetz (R.K. Staatsp.) Voor de vervroegde pensionneering op 60- jarigen leeftijd van iee,-'3"o,i. waaruit aller lei onbillijkheden zou den kunnen voort vloeien was de Minister niet te vinden. Bij de artikelen zas ui zich genoodzaakt e«E nemoriepost terug te trekken. Deze was „vermeld" voor bepaal de" bijzondere u.l.o scholen voor meisjes die eigenlijk wegens leerprogramma ens middelbare scholen zijn, doch uit vrees voor verlies der thans genoten gemeentelijke subsidies daarbij niet ingedeeld willen worden. Zoowel grondwette lijke als praktische bezwaren deden 'n aantal afgevaardigden in verzet komen tegen de me morie-post, waarop Minister Slotemaker het raadzaam achtte zich in dit opzicht te schik ken naar de oppositie. Avondvergadering. Mevrouw de VriesB ruins (s.d.)mevr. Mr. BakkerNort (v.d.) en de heer en Louw es (lib.), ter Laan (s.d.) en Steinmetz (R.K.) zongen om strijd den lof van het nijverheids- en het vakonderwijs. Zij wenschten de sterke bezuiniging daarop een einde te zien nemen. Reeds ondervindt men, nu er in sommige bedrijven wat opleving komt, de leelijke gevolgen van de verwaarloozing van dit onderwijs. Zoo openbaart zich b.v. in de metaal-nijverheid een te kort aan geschool de jonge arbeidskrachten. Zeer bezwaarlijk noemde men in dit verband o.a. ook de omzet ting van 3-jarige ambachtsscholen in 2-jarige. Waarna de Minister helaas moest verklaren, dat er nog niet voldoende gelden beschikbaar zijn om aan het vakonderwijs uitbreiding te kunnen geven. Bovendien acht hij 2-jarige ambachtscholen even best in staat om leer lingen af te leveren, die in praktijk tot goede, bruikbare arbeidskrach ten gevormd kunnen worden. Bij Lager Onderwijs wilde mevr. De Vries —Bruins (s.d.) gaar ne aan huwende onder wijzeressen, die ontslag kregen of nog zullen krijgen alsnog een schadevergoeding toe gekend zien. Reeds heeft zij in haar tasch- je een motie kant en klaar. Mevr. Bakke r Nort (v.d.), de hee- ren Thijssen (s.d.) en Mr. Coops (lib.) willen de opheffing van de kweekschool te Oostburg gaarne ongedaan gemaakt hebben. Tegenover onze Zeeuwen in het Zuiden zou dat wel een goed gebaar zijn. Over 'sMinisters ant woord hierop en op andere wenschen morgen Ti. Thijssen (S.D.A.PJ nog een en ander. E. v. R. Met z'n vieren jongens spraken ze af: Deze Sint moesten zij ook iets doen. Ze wilden nu niet alleen meer verrast worden door Sinter klaas, alias Vader en Moeder, maar ze zouden nu ook zelf voor goeden gever spelen. De jongste die zes heele jaren telde, begreep de opzet nog niet volkomen. Hij vond Sinterklaas nog wel in staat om zelf de cadeautjes rond te strooien. Maar Jan, de oudste, van negen, legde hem uit dat je oude menschen helpen moet, en aan gezien Sint Nicolaas een oude man is, diende ook hij dus geholpen te worden bij zijn veel- eischende zware werk. eischen zware wee-k. Dus kwamen ze over een: Jan van negen, Robbi van acht, Henk van zeven en Jaapje van zes, dat ze samen „iets" zouden koopen voor vader en moeder. Het kleine zusje, Elsje van drie jaar, negeer den ze in deze zaak met groote-jongens min achting, al waren ze in hun hart allemaal dol op het kleine, parmantige ding. Op de kinderkamer, boven op zolder over legden ze met geheimzinnige fluisterstemmen. Twee moeilijkheden doken al dadelijk op. De eerste was: „wat zullen wij koopen" en de tweede: „hoeveel geld hebben we, en zou het genoeg zijn". Jan was de aanvoerder. Eerst, vond hij, zouden ze onderzoeken hoe het met hun geld stond, en dus beval hij, dat ze alle vier hun spaarpotten moesten halen en leegen op de groote middentafel. Aldus geschiedde. Ze do ken allen in hun kast, en vol verwachting werd de inhoud op tafel gestort. Voor iedere jongen lag een hoopje geld. Jan telde. Hijzelf had een kwartje, een stuiver en 11 losse centen, Robbie twee dubbeltjes en 8 centen, de anderen twee enkele stuivers, halve stuivers, en centen. Jan rekende langzaam en secuur. Moeizaam telde hij op, onderwijl kletsend op de jongensvingers, die hun schat nog eens zelf in handen wilden nemen. Toen kondigde hij met plechtige ernst aan, dat hun kapitaal groot was één gulden en zes en dertig cent. De jongens waren stil van ontzag. Wat een boel geld, ze konden nu zeker een mooi cadeau koopen; misschien zouden ze nog wel geld over houden, meende zuinige Henk, maar Jan vernietigde die illusie. En dat vonden ze alle maal goed. Toen kwam de tweede vraag aan de orde. Wat zouden ze koopen? Jaapje vond het probleem niets moeilijk. Hij meende chocola voor Moeder en sigaren voor Vader. Maar daar wilden de anderen niet van hooren en Jan schold: „Sufferd! Dat zijn toch geen cadeaux! En we hebben er ook veel te veel geld voor!" Waarop Jaap diplomatiek zweeg, sabbelend op een chocoladesigaar, die hij dien morgen in zijn schoen had gevonden. Na een opwindend debat en ettelijke voor stellen, viel de beslissing: een kopje voor Moe derden een mooi» opschrijfboekje voor Vader. Toen ze 't eenmaal wisten, vonden ze de heele zaak doodeenvoudig en werden ze opgewon den van plezier. Ze zouden nu direct gaan. 't Was Woensdagmiddag, en over een paar dagen was 't al Sint Nicolaas. Jan, die zich echt gewichtig voelde, spreidde zijn niet al te schoone zakdoek voor zich uit op tafel, legde het geld erop en knoopte de doek zorgvuldig aan alle kanten dicht. Met 't air van den man dien het goed gaat stak hij het heele BATAVIA, 3 Dec. (Aneta) Het „Bat. Nieuwsblad" publiceert een rondschrijven van de regeering aan de hoofden der departemen ten ter inleiding van de behandeling der be grooting voor 1938. In dit rondschrijven constateert de regeering, dat, voor zoover thans kan worden nagegaan, de ontwikkeling van de begrootingspositie voor 1937 in wezen niet veel gunstiger is dan tij dens de indiening van de hoofdbe- grooting bij den Volksraad. De regeering concludeert dat de budgetaire positie nog zeer zwak is, zoodat ook bij het samenstellen van de begrooting voor 1938 uiterste soberheid geboden is. De gouverneur-generaal is in ver band hiermede van oordeel, dat op het terrein der civiele departementen, van uitbreiding der overheidsbemoeie nis, terugkeer op vroeger doorgevoer de bezuinigingen en versoberingen, en van herstel van ingekrompen forma ties, in het algemeen geen sprake zal mogen zijn. Donderdagavond omstreeks half zeven is op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam in de nabijheid van de Wiegbrug een 40-jarige vrouw door een vrachtauto aangereden. De vrouw kreeg het rechter achterwiel van den zwaren wagen over het lichaam. Met een schouderfractuur, een gebroken bovenarm en ernstige inwendige kneuzingen is zij naar het Binnengasthuis vervoerd. Hun toestel licht beschadigd. BASRA, 3 December (A.N.P.) De sport vliegers Heymans en Sluyter hebben heden een onfortuinlijken dag gehad. Zij stegen om 6.13 uur pl. t. van het vliegveld van Basra op, om hun tocht te vervolgen, doch geraakten kort na het vertrek in een hevigen onweers storm, zoodat zij genoodzaakt waren naar hun punt van uitgang terug te keeren. Om 7.20 was men weer te Basra terug. Het bleek toen, dat de bekleeding aan de onderzijde van den romp van het vliegtuig scheuren vertoonde, zoodat het tweetal gedwongen was te Basra te blijven om de schade te herstellen. Morgen hopen de aviateurs een nieuwe etappe af te leggen. De heer Van der Leeuw was gistermiddag te Hastings gestart en maakte een tusschen- landing te Oostende, waar hij zich telefonisch in verbinding stelde met het vliegveld Ypen- burg om naar de weerberichten te informee- ren. Daar deelde men hem mede, dat te Vlis- singen vier tot tien k.m. zicht was en een twee tot driehonderd meter hooge bewolking. Be treffende Waalhaven luidde het bericht, dat het vliegveld dicht zat en het slecht weer was. Op Ypenburg zelf was het op dat oogenblik goed weer en er werd zelfs les gegeven. Het zicht was daar vier tot tien k.m., de bewolking honderd tot tweehonderd meter. Men advi seerde den vlieger binnen te komen langs de kust, omdat het daar, hoewel de wolken laag hingen, zeer helder was. Het duurde niet lang of de vlieger werd dan ook boven Vlissingen gesignaleerd. Op Ypenburg zou men de na- trium-obstakellichten ontsteken. Men vermoedt nu, dat de heer van der Leeuw van zijn voornemen is afgeweken, daar het te donker werd en omdat hij wist, dat er op Waalhaven landingslichten waren. Hoe het ongeluk gebeurde. Een schipper van de „Zoutmijn", een lichter, die in de haven gemeerd lag, N. van Schellingerhout, stond om ongeveer half vijf aan dek en zag uit westelijke richting een klein vlieg tuig naderen. Op dat oogenblik hing er boven het vliegveld een dikke mist bank, terwijl het boven het water goed helder was. Het vliegtuig ge raakte in de mist. De heer Van der Leeuw bemerkte blijkbaar, dat hij niet zou kunnen landen en heeft toen getracht het vliegtuig boven Waalha ven te brengen. Te dien einde maakte hij een bocht naar links, om daarna steil naar boven te klimmen. Daarbij zaakje in zijn broekzak, 't Was geen over bodige weelde, dat bovenaan zijn verlanglijst het woord: „portemonnaie" prijkte. Zacht, als samenzweerders, slopen ze achter elkaar de trappen af. In de gang gristen ze hun mutsen en jassen van de kapstok. Toen stak Robbie zijn hoofd om de kamerdeur, en zei op onverschilligen toon: „Moeder we gaan even uit". En op Moeders vraag, mompelde hij iets van „endje loopen" en „we vervelen ons zoo". De anderen stonden proestend en elkaar stompend al op de mat. In de winkelstraten was 't vol, maar ze baanden zich vol heilig vuur een weg. Jaapje die het kwartier naar de stad al een heel eind gevonden had, rende op z'n korte beentjes achter hen aan, de voorbijgangers „nemend" als onwillekeurige hindernissen. Voor een bekend magazijn van huishoude lijke artikelen stonden ze stil, verdrongen elkaar voor de étalage en wezen elkaar opge wonden, met schelle drukke stemmetjes, de kopjes. Jan en Robbie kibbelden over de vraag, wie van hen beiden het woord zou doen. Ze besloten, dat Jan in de kopjesafdee- ling en Robbie bij de schrijfbehoeften als hoofd zou optreden. Achter elkaar gingen ze den winkel binnen en stotterend, toch verlegen, maakte Jan hun wenschen kenbaar. De juffrouw zette ver schillende kopjes voor hen neer, witte met een rand, met bloemetjes, gekleurde kopjes, groote en kleine van porcélein en aardewerk. Maar Jan en Robbie keken critisch met gefronste wenkbrauwen toe en keken critisch met ge- wen'kbrauwen toe en vonden ze lang niet mooi genoeg. Hein was verrukt over een wit kopje met blauwe bloemetjes, en Jaapje vond ze allemaal even prachtig en kon zijn handen haast niet thuis houden. Na eindeloos gezoek en geharrewar, zagen ze eindelijk „het" kopje. Dat moest het worden, en ze beslisten meteen: een heel licht crème kopje met blau wen rand, niet te groot en niet te klein. De prijs was 60 cent, dus precies goed. De juf frouw vroeg, of het bezorgd moest worden, en terwijl Robbie naam en adres opgaf, knoopte Jan de zakdoek los, en telde netjes het ver schuldigde bedrag voor de glimlachende win keljuffrouw neer. De volgende koop was vlug gedaan. Ze gre pen allen gelijk naar een bruin imitatielee- ren notitieboekje-met-een-potloodje en Jan telde 35 cent neer. Robbie droeg het boekje, stopte het met eenige moeite in zijn broek zak. Voor den boekwinkel hokten zij bij el- „Zie je, nou hebben we toch geld over," zei Hein. „Ja," zei Jan, „die dingen zijn ook veel te goedkoop! Maar dan koopen we er nog iets bij." „Wat lekkers dan," vond Robbie. Maar toen protesteerde Jaap. „Dat is immers geen cadeau," zei hij. „Wat zullen we dan doen?" vroeg Jan be nepen. Slenterend, druk redeneerend, gingen ze verder. Toen, plotseling, stond Robbie met een ruk stil. „We moeten zoo gauw mogelijk naar huis, gauw!" zei hij. „Waarom?" vroegen de anderen „Het kopje", fluisterde Robbie. „Dat brengen ze thuis," zei Hein. „En als 't er nu eerder Ls dan wij?" „Dan pakt Moeder het uit, en dan is alle mop eraf," zei Jan verschrikt. „Juist," zei Robbie. „Dus jongens, we moe ten rennen," „Maar ik ben al zoo moe," zei Jaapje, die aan Heins jas hing. Verslagen en ontzet ke ken ze elkaar aan. „We mogen de kleintjes ook niet alleen la ten van Moeder," vond Jan. Toen straalde Robbie. „Ik weet het. We ne men een taxi, dan zijn we er veel gauwer." Stom van bewondering keken ze hun broertje aan. Dat was de oplossing. Een taxi! Maar kon je een taxi nemen als jongens-al- leen? En hoeveel kostte dat wel? Maar Rob bie praatte al hun bezwaren weg. Natuurlijk kon het. Ze moesten maar mee gaan, op de Markt stonden er altijd risten. Ze aarzelden niet meer, en liepen naar de taxi-standplaats. Jaapje trilde van verwach ting: in een taxi zonder vader of moeder, een reuze bak was het. De chauffeur van de voorste taxi stond hen hoogst ernstig te woord. Waar de heeren heen moesten, informeerde hij. Robbie deed het heele verhaal. Hij vertelde, dat ze enorme haast hadden voor een Sinterklaasverrassing voor Moeder en toen vroeg hij hoeveel de rit zou kosten. De chauffeur had schik in 't geval. „Hoe veel geld hebben jullie?" vroeg hij. Jan haalde zijn buidel te voorschijn. Bij 't licht van een lantaarn telde hij alles uit op de stoeprand. „36 cent", zei hij hoopvol. De chauffeur dacht even na. Toen zei hij, en knipoogde te gen zijn kameraden: Ja, dat gaat. Geef maar hier. Gauw instappen." De jongens rolden de taxi binnen. Ze waren opgewonden van pret en Jan en Robbie voelden zich plotseling volwassen. De rit duurde hen veel te kort. Voor ze 't wisten stonden ze voor hun huis en toen de chauffeur het portier opende en ze uitstapten, ging de voordeur open en stond Moeder verbaasd op de stoep. „We hebben een taxi genomen," legde Jan geheel overbodig uit. De jongens stompten elkaar van pret. Maar Moeder stak haar licht op bij den chauffeur, die haar zacht het geval verklaarde. „Er is toch geen pakje gebracht?" vroeg Robbie toen. „Ja," zei Moeder. Er viel een diepe stilte. Alleen de motor dreunde dof en eentonig. „Wat was het?" vroeg Jan, met angstig gezicht. „Nieuwe schoolboekjes voor Robbie," zei Moeder. Toen dansten ze van plezier. In de kinder kamer boven, bekwamen ze pas." „Geef het boekje, Rob, dan pakken we 't in", zei Jan. Maar hoe Robbie ook zocht, nergens was t cadeau te vinden. Tranen sprongen hem in de oogen. „En nu is al ons geld op," zei Hein zielig. „Ik ga zoeken," en Robbie holde de trap af en de deur uit. In de al donkere straat zocht hij, loopend met z'n neus haast op den grond. En daar, gelukkig, op de plaats waar ze uit de taxi ge rold waren, daar lag het verloren schaap. Dol van blijdschap greep hij het kostbare stuk en botste toen tegen zijn broertjes aan, die hem verslagen gevolgd waren. Juichend stormden ze de trap op, terwijl om de deur van de huiskamer twee hoofden geamuseerd toekeken en toen de jongens boven het ca deau in vele vele kranten wikkelden (het moest een reusachtig pak worden!) waren ze zich er niet bewust van, dat deze dag nog heerlijker was voor vader en moeder dan de echte Sint-Nicolaas op 5 December. MIEP SCHRÖDER. gleed het toestel echter af en stortte van een hoogte van ongeveer honderd meter, terwijl de motoren nog draai den, met groot geraas in het |vater. De machine verdween onmiddellijk in de diepte. De schipper, die dit alles in een korte span ne tijds had zien gebeuren, voer onmiddellijk met een roeiboot met eenige menschen, die van den kant af van het ongeluk getuige wa ren geweest, naar de plek, waar het toestel was gezonken. Het water borrelde en kookte nog van de ontstane beroering. De schipper zag een donkere overjas en een kijker in fou- draal drijven. Hij dacht aanvankelijk, dat het de bestuurder van het vliegtuig was en ging er op af, doch zijn vermoeden bleek niet juist te zijn en de schipper keerde naar den wal terug. Inmiddels waren de politieboot nr. 3 en een sleepboot van de „Volharding" uitge varen naar de plaats van het ongeluk. Men begon te dreggen en haalde spoedig een ben zinetank en een deurtje van het toestel op, waaraan later een monteur van Waalhaven een Waco-vliegtuig herkende. Nu was de heer Van der Leeuw de eenige Nederlandsche sportvlieger, die een Waco- toestel bezat, zoodat het vinden van de deur er terstond op wees, dat men met het toestel van den heer Van der Leeuw had te doen. Het bergen van het toestel heeft groote moeite gekost. Pas om kwart voor twaalf des avonds is men er met behulp van een bok in geslaagd het geheel vernielde toestel boven te brengen. Het lijk van den vlieger is in de ver woeste cabine gevonden. Met den heer Van der Leeuw is een onzer meest bekende sportvliegers heengegaan, die ook internationaal een groote reputatie ge noot. Hij was gedelegeerde voor Nederland in het internationaal scheidsgerecht van de Fe- dération Aeronautique Internationale (F.A.I.) te Parijs en van de commissie voor luchttoe- risme van deze organisatie. Voorts bekleedde hij de functie van vice-voorzitter van den Raad van Beheer der 'Nationale Luchtvaart- school. De heer Van der Leeuw was eigenaar van twee Waco-toestellen. De heer M. A. G. van der Leeuw was een broeder van dr. J. J. van der Leeuw, die, naar men zich herinneren zal, op 28 Augustus 1934 op zijn retourvlucht naar Afrika in de nabij heid van Mpika in Noord-Rhodesia met zijn toestel „De Goede Hoop" is neergestort en daarbij eveneens om het leven gekomen. De heer M. A. G. van der Leeuw bereikte den leeftijd van 42 jaar. Hij behaalde ongeveer acht jaar geleden zijn vliegbrevet; in 1933 vloog hij met zijn echtgenoote naar Oost- Afrika en voorts maakte hij tal van tochten door Europa. Verscheidene keeren per jaar ging hij naar Londen en dit was ook dezer da gen het geval. De heer Van der Leeuw was gedelegeerd lid van den Raad van Beheer der N.V. De Erven Weduwe van Nellen, waarvan hij op 1 Ja nuari 1935 mede-oprichter was. Voordien was v de onderneming een besloten firma, tot wel ker directie de heer Van. der Leeuw eveneens behoorde, tezamen met zijn broer, den heer C. H. van der Leeuw en den heer A. H. J. Can ters. Wegens verduistering tot een jaar veroordeeld. Donderdag heeft de Rotterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 65-jarigen gewezen commies der gemeeinte Rotterdam, C. J. K, zich noemende Kornelis Kuncken, die veertien dagen geleden heeft terecht gestaan wegens verduistering van een bedrag van 27.000 gulden, dat hij als admi nistrateur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst onder zich had. Zooals be kend, werd deze verduistering gepleegd in De cember 1927, waarna K. spoorloos verdween. Eerst in den afgeloopen zomer is hij te Apel doorn gearresteerd. De rechtbank heeft K. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Bijna vijf jaar nadat op het kasteel Nijen rode is ingebroken staat het slot weer eens in het middelpunt van de belangstelling. Woens dag heeft nl. het Amsterdamsche Hof, dat deze zaak in hooger beroep behandeld, in het kasteel een schouw gehouden. Het Hof heeft zich over de situatie ter plaatse laten inlichten en heeft de toestand in oogenschouw genomen. Tevens heeft men een proef genomen of .men, wanneer men in de slaapkamer vertoefde, iets kon hooren van inbrekers, die beneden in het salon aan den gang waren. In de slaapkamer heeft men echter niet het minste gerucht kunnen op vangen van wat beneden volgens opgesteld plan werd verricht. Daarna heeft het Hof nog een zitting ge houden. Aan verd. werden nog verschillende vragen gesteld over zijn optreden na het ont dekken van de inbraak. Tevens werd de secre taresse van verd. gehoord, terwijl tenslotte nog een veldwachter inlichtingen heeft ver strekt. Des middags heeft het Hof weer een zitting gehouden, doch toen te Amsterdam. De proc. generaal weerlegde de juridische bezwaren van de verdediging en ging vervolgens op de verschillende onderdeelen van de zaak in, waarbij hij zijn vroeger kenbaar gemaakte meening ten volle handhaafde. Naar zijn oordeel is verd. O. aan de verschillende hem ten laste gelegde feiten schuldig. Ook gelooft de proc.-generaal niets van de verhalen over chantage door den get. Koning. De verdediger, mr. Muller Massis, be pleitte op juridische gronden nietigheid van de dagvaarding en bestreed, dat feiten be treft, de meening van den proc.-generaal. Pleiter drong met klem op vrijspraak van verd. O. aan In zijn verdedigingsrede heeft mr. Muller Massis ook de houding van mr. Kokosky bij de verdediging van zijn cliënt K. gegispt. Vrijdag zal de tweede verdediger van O. mr. Kappeyne gelegenheid krijgen tot re pliek

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2