Ons Modelboekje, Ons wekelijkschknippatroon. VRIJDAG 4 DEC. 1936 Lievelingsspijzen van andere Volkeren HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Aan welke voorwaarden moet de voeding van jonge kinderen voldoen? VERANDERINGEN BOEKEN SIERADEN. De regenmantel links is vervaardigd van diagonaal gestreepte, geïmpregneerde stof. Het model is, zooals dat voor een regenjas behoort te zijn, zeer eenvoudig. De wijd val lende mouwen loopen naar onder toe nau wer uit. Een viertal leeren knoopen vormt de sluiting. Voor koude, zonnige dagen is de mantel rechts geschikt. Fluweel is het mate riaal. Zeer elegant past daarbij de wit-zwart gevlekte bontkraag. De wijde mouw wordt op de pols afgesloten met een tamelijk nauw manchetje. ONNOEMELIJK VEEL VOORBEREIDSELEN VOOR HET SINTERKLAASFEEST. De laatste week vóór Sinterklaas is altijd de week van: dit nog gauw in orde maken, dat nog eventjes afdoen, nuu heb ik warempel heelemaal Mieke vergeten, of wie ter wereld kan me iets noemne, waarmee ik Kees een plezier kan doen, enzoovoorts, enzoovoorts. Het is een week van rennen en vliegen, van boodschappen afdoen in record-snelheid, van alle mogelijke verrassingen verzinnen in een tot het uiterste gespannen brein, van een tot dubbele energie opgevoerde werklust. Maar dientengevolge ook van gespannen zenuwen, van wankele humeuren en van doodelijke vermoeidheid. En daarvoor moe ten wij vrouwen oppassen, want dat kan ze ker de helft van het Sinterklaasgenoegen bederven. Om te beginnen is daar het gevaar, dat de vijfde December ons in plaats van ons in feeststemming, in een gedrukt en verslagen humeur vindt. Alles is best in orde, de sur prises zijn alleraardigst, de cadeaux zijn leuk bedacht, met al onze moeite hebben we be reikt, dat er niet te veel geld is uitgegeven en het welslagen van het feest schijnt verze kerd. Maar de vrouw des huizes is te ver moeid, te afgesjouwd om nog ergens plezier in te hebben en daardoor mislukt de fuif gedeeltelijk toch nog. Het kan ook zijn, dat moeder overprikkeld wordt door de vele drukte der kinderen, door al het geheimzinnige, door alle plannetjes die zij ten uitvoer wil brengen, en waarvoor zij eigenlijk geen tijd meer heeft. Alles en iedereen wat haar in die laatste week in den weg komt, ondergaat een minder zachtzin nige bejegening en het toekomstige Sinter klaasfeest moet voor moeder eerder een straf dan een pretje zijn. Of zij vindt, dat vader zoo moeilijk in gang is te krijgen, vader die alles op de twee laatste dagen, misschien wel op den aller- laatsten dag laat aankomen, en die onge duldig wordt, wanneer moeder hem iederen dag opnieuw aanspoort, om toch ook eens wat voor het feest te gaan doen. Een andere huisvrouw gaat er met een be perkte beurs op af, en bij ieder geschenk overschrijdt zij het budget op onrustbarende wijze zoodat aan het einde de boodschappen precies het dubbele is uitgegeven van wat zij zich had voorgesteld, zuiver en alleen uit goedigheid tegenover man en kinderen. Wanneer zij zich wat meer had uitgesloofd, had zij voor het vastgestelde bedrag zeker ook wel kunnen slagen, maar daarvoor is na tuurlijk meer moeite noodig. Dan zijn er nog de onverfoeterlijk-nieuws- gierigen die niet rusten voordat zij achter een ieders geheimen zijn, waardoor toch eigenlijk de crème van het feest wordt weg genomen. Laat men toch vooral niet vergeten, dat Sinterklaas een feest is, waarbij iedereen in de beste stemming moet zijn, waarbij de vrouw des huizes frisch en monter de leiding kan nemen, waarbij zelfs de kleinste peuters recht op hun eigen geheimpjes hebben, waarvan de kinderen nu eenmaal tot bars tens toe opgewonden worden, en waarbij iedere man en vader pas op het allerlaatste oogenblik aan den slag gaat. Beter minder surprises en minder origi- neele geschenken, maar een moeder in feest stemming, dan een keur van leuke verras singen en cadeautjes, maar een afgetobde huisvrouw, die de stemming drukt. Heeft u zich voorgesteld op Vrijdagavond nog eenige leuke surprises te maken, doet het dan, maar zie er liever van af wanneer u Vrijdag na het eten een verlamd gevoel van vermoeidheid hebt, en ga liever eens extra vroeg naar bed. Zonder die laatste verrassingen kan het feest evengoed aardig worden, waarschijnlijk zelfs nog beter omdat zij die het middelpunt vormt, nog energie gespaard heeft voor het samen treffen van al die voorbereidingen: het feest zelf. En daar gaat het toch om: een feest zon der de juiste stemming, kan niet op den naam van feest prat gaan: daarom moet vóór alles dit in het oog gehouden worden en dienen de voorbereidingen er zeer bewust pp gericht te zijn. E. J.-P. Bijna iedereen is het er over eens, dat een van de mooiste dingen, die het leven ons kan geven: reizen is. Niet alleen, omdat men land en menschen leert kennen en kunst werken bewonderen, maar ook omdat men een inzicht krijgt in de levenswijze van an dere volkeren. En bij deze levenswijze be hoort in de eerste plaats de wijze van ko ken. Ieder van ons heeft stellig wel eens, wanneer hem of haar op reis een gerecht buitengewoon goed smaakte, het recept ge vraagd, om het als reistrofee mee naar huis te nemen en bij het nuttigen er van vroo- lijke reisherinneringen op te halen. Nu is niet ieder van ons in de gelegenheid verre reizen te doen, maar wel iedereen is in de gelegenheid het dagelijksch menu eens af te wisselen met iets bijzonders. Dat is dan ook de reden, waarom wij hier een paar re cepten laten volgen van lievelingsspijzen van andere volkeren. We hebben uitsluitend die gerechten genomen, waarvan de benoodigd- heden in ons land te verkrijgen zijn. Spanje: tortilla de papatas. (Aardappel omelet). 3 of 4 aardappelen worden geschild, gewasschen, gedroogd en in heete olijfolie langzaam gebraden. Dan voegt men er een half pond fijngesneden ham aan toe. Onder- tusschen klutst men 6 eieren, doet daar de aardappelen met ham bij en roert door het geheel een snufje zout. In de pan maakt men een weinig olijfolie heet en van het deeg bakt men omelets, die aan beide zijden lichtbruin moeten zijn. Heet opdienen. Zweden; platten. (Eierkoeken). 2V2 of 3 kopjes meel, 1/2 theelepeltje zout, 2 eieren, 1 liter melk, 4 eetlepels gesmolten boter. De eieren worden flink geklutst en, met een weinig melk, bij het meel gevoegd. Dan volgt de helft van de boter en de rest van de melk. Men laat het deeg 1 uur staan. Met de rest van de boter smeert men de pan in en bakt van het deeg kleine koekjes. Rusland: boeuf Stroganoff. Een half pond rundvleesch wordt in dobbelsteentjes ge sneden en met varkensvet en uien in een pan gebraden. Vervolgens wordt van 60 gram boter, V2 kopje bouillon, 2 lepels to- matenpurée, wat zout en een lepel zure room een saus gemaakt, waarin het vleesch gebraden wordt. Bij dit gerecht behooren ge bakken aardappelen gediend te worden. De hier opgegeven hoeveelheid is voldoende voor 3 personen. Zondag: Gebraden eendvogel Appelen met kastanjes Aardappelen Rijnwijnvla Maandag: Hutspot met klapstuk Vruchten. Dinsdag: Gemarineerde runderlappen Andijvie Aardappelen Rijst met pruimen. Woensdag: Gehakt Gedroogde capucijners Gebakken aardappelen Griesmeel met bessensap. Donderdag: Gebraden worst Savoijetkool Aardappelen Zweedsch appelschoteltje. Vrijdag: Capucijnerssoep Spiegeleieren Worteltjes Aardappelen Vruchten Zaterdag: Boerenkool met rookworst en aardappelen Choooladevla. Een waarschuwend woord van de Volkenbonds- Commissie (IV) door MARTINE WITTOP KONING Dank zij de verschillende maatregelen, die in de laatste halve eeuw meer en meer geno men zijn op het gebied van zuigelingenzorg, is de sterfte gedurende het eerste levensjaar sterk gedaald. De hierbij zoo nuttig gebleken controle verdient te worden uitgebreid. Na het eerste jaar ontstaan, als gevolg van verkeerde inzichten (vooral op het punt voeding) de misvormingen van het beenderstelsel, de de fecten in het gebit, de adenoïden, enz., enz.; de schoolarts zal de gevolgen daarvan later ontdekkenmaar dan is het te laat om ze te voorkomen en dikwijls zelfs om ze te ge nezen. Een onderzoek in 1931 ingesteld in de Lon- densche scholen, heeft uitgemaakt, dat van de vijfjarige kinderen er 67 a 88 pCt. waren met vergroeiingen van het skelet, 67 a 82 pCt. met adenoïden en andere keelgebreken, 88 a 93 pCt. met slecht gevormde tanden of tand-cariës. En men heeft kunnen aantoonen, dat de slechte toestand van het beenderstelsel en talrijke gevallen van tand-cariës voorkomen hadden kunnen worden door het z.g. „be schermende" voedsel, waaronder in de eerste plaats de melk met de zuiverproducten te re kenen zijn. In 1921 bleek uit een onderzoek in de Ver- eenigde Staten, dat op 6.015 kinderen in den kleuterleeftijd 90 pCt. gevoed werden op een wijze, die geen rekening hield met de gestelde eischen: 57 pCt. kregen nooit versche melk en 16 pCt. nooit melk in welken vorm ook; 59.5 pCt. gebruikten nooit eieren, 60 pCt. geen vruchten, 50 pCt. geen groente. En dat op een leeftijd, waarin niet genoeg kan worden gewerkt aan het versterken van het weerstandsvermogen tegen allerlei be smettelijke ziekten met hun nasleep van ge vaarlijke aandoeningen. Voor kinderen onder de drie jaar is b.v. roode hond een gevaarlijke ziekte en de gevallen zijn er, die wijzen op een achteruitgaan van het aantal sterfgeval len, wanneer kinderen op dezen leeftijd be ter gevoed zouden zijn. Om deze aanhalingen uit het Rapport van de Commissie uit den Volkenbond terug te brengen op Nederlandsche toestanden welk een groot aantal ziekelijke aandoeningen zou den kunnen worden voorkomen, wanneer onze algemeen bekende zuivel- en tuinbouwproduc ten op hun juiste waarde werden geschat! En met hoe weinig moeite en kosten behoeft het gebruik van de genoemde levensmiddelen gepaard te gaan hetzij ze door het gezin zelf worden aangeschaft, hetzij ze op raad van „Kleuterzorg" aan de behoeftigen worden ver strekt. In de practijk komt het neer op het tot ge woonte maken van een paar maatregelen, die aan den normaal gezonden kleuter zijn ge zondheid zullen waarborgen, zijn groei zullen bevorderen en zijn weerstandsvermogen zul len versterken. Een paar van die maatregelen zijn: le. het toedienen van niet minder dan 1/2 L. melk per dag, wat dus ongeveer wil zeggen: één beker van pl.m. 2 d.L. melk bij elk van de twee broodmaaltijden en één beker tus- schen in. ('s morgens of 's middags); 2e. het niet stilzwijgend genoegen nemen met het feit, dat een kind niet van melk houdt, maar in dat geval probeeren of kar nemelk niet beter in den smaak valt, om op die manier toch te profiteeren van verschil lende „beschermende" stoffen (kalkzouten b.v.), die ook deze soort melk bevat; 3e. het beschouwen van kaas als een van de beste broodbeleggingen niet enkel om de boterham smakelijk te maken, maar om er de voedingswaarde sterk van te verhoogen en het kind te helpen aan voor hem onontbeer lijke stoffen, die door de dikwijls zoo gewilde zoete boterham (jam, suiker, koek, hagel slag) in het gedrang komen; 4e. het kiezen van zoo niet dagelijks dan toch eenige keeren per week een een voudige melkspijs als aanvullend nagerecht bij het middagmaal, b.v. rijstebrij, havermout, griesmeel,- gort met karnemelk, boekweite grutjes in karnemelk. Wordt naast de hulp, die we van deze zui velproducten kunnen verwachten ook het doelmatige erkend van 't gebruik van bruin- brood, versche (vooral niet afgekookte!) groente en zoo mogelijk wat fruit, dan zullen de levensomstandigheden voor den kleuter aanmerkelijk verbeteren en zijn krachten toe reikend zijn om zonder gevaar den voor hem betrekkelijk grooten overgang door te maken naar het schoolleven. Het is zeer gemakkelijk, om een japon van mooie stof, die ouderwetsch geworden is, te moderniseeren. En het hulpmiddel bij uit nemendheid, dat we daarbij kunnen ge bruiken, is tulle of kant. Het jurkje op de afbeelding is met behulp van het eerste modern gemaakt. Is het misschien een ideetje voor u, me vrouw? Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Am sterdam verscheen een Dieet-kookboek voor lijders aan overgevoeligheidsziekten (aller gische ziekten) door Cath. Polak Daniëls met medewerking van Dr. J. van Niekerk. Deze allergische ziekten zijn o.a asthma, hooikoorts, bronchitis, eczemen, netelroos, 'enz. en het handige boekje is zoo ingericht, dat bij elk recept staat vermeld, voor welke soorten van dieeten dit bedoeld is. Zoo is er het hongerdieet, het zuivelvrij- eivrij-dieet, het grassen vrij-dieet en meer ondergebracht in acht groepen. Daarna vol gen de meest gebruikelijke recepten, ge schikt. gemaakt voor lijders aan dergelijke ziekten, waarvan een vrouw des huizes die voor zulk een patiënt de maaitijden moet klaar maken, veel gemak kan hebben. Dat het beknopt en overzichtelijk is, bevordert het gemak bij het gebruik, omdat natuurlijk dieet-koken altijd veel extra werk mee brengt in een huishouding. Bij Scheltens en Giltay te Amsterdam ver scheen een wereldkookboek, inhoudende re cepten uit alle landen, samengesteld door gravin Morphy en voor Nederland bewerkt door W. Ranselaar en E. Koning-Manuel. Dit omvangrijke boek bevat een groote hoeveelheid recepten uit negentien verschil lende landen en nog schotels uit zeven an dere landen of landstreken met een meer al- gemeene beschrijving. Het wil mij voorkomen, dat dit een boek werk voor vakmenschen in de edele kook kunst is: hieruit zoekt mevrouw niet 's mor gens haar eenvoudigen maaltijd voor dien dag op, maar zij bestudeert het wel, wan neer zij een dineetje moet geven. Of de keu kenmeid gaat er zich in verdiepen om de af wisseling in haar maaltijden te bevorderen, de kok, beschouwt het als een handleiding in het vak en alle dilettant-liefhebbers van koken kunnen er hun hart ophalen aan nieuwigheden. Maar een ervaren hand van koken is er in de eerste plaats voor noodig. APPELEN MET KASTANJES. Wasoh een half pond tamme kastanjes, kruis ze op den platten kant, kook ze ongeveer vijf en twintig minuten in ruim kokend water, droog ze even en ontdoe ze van de harde bast en het schilletje. Stoof ze met een klontje boter. Kook op de bekende wijze appelmoes, maar zonder ze te zeven, en kook wat rozijnen en een citroenschilletje mee. Maak het moes op smaak af met suiker en roer er de gestoofde kastanjes door. Dien het gerecht warm op. De winter is de tijd van groote feesten, concerten, uitvoeringen enz. Het wordt dus tijd om de avondjurken weer eens na te kijken. Bij japonnen van gebloemde of bonte stof heeft men weinig en dan nog liefst een eenvoudige garneering noodig en ook siera den zijn hierbij overbodig. Een japon van effen zwarte of witte zijde echter, moet een aardig garnituur hebben of men moet er sieraden bij dragen. Een zwarte japon wordt bijvoorbeeld zeer opgevroolijkt door een mooie clip. Op een zwarte japon met lange mouwen staat een lange ketting gedistin geerd. Tegenwoordig wordt er veel werk gemaakt van armbanden. Men kan ze in allerlei soor ten en vormen krijgen. Oorbellen komen meestal het best uit bo ven een effen zwart-zijden japon. Op nevenstaand plaatje ziet men enkele nieuwe soorten halssieraden. No. 775: jeugdige avondjapon, van taftzijde vervaardigd. Het aparte van deze japon wordt gevormd door de opstaande kraag en de man chetjes van gesteven kant. Men kan voor deze japon mooie kleurconstrasten kiezen: crème kleurige kant op een zwarte japon, op een roode of blauwe japon zal zeer decoratief staan. Benoodigd materiaal: 7 Meter van 90 centimeter breedte en 1 Meter kant. Het pa troon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte 96 centimeter, taillewijdte 74 centimeter en heupwijdte 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. No. 785: deze elegante middag japon kan zoo wel van fluweel als van stof vervaardigd wor den. Heel bijzonder is de manier, waarop de mouwen ingezet zijn. Benoodigd materiaal: 4 Meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte 102 centimeter; taillewijdte 86 centimeter en heup. wijdte 110 centimeter. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bu reau van dit blad, plus 6 ets. portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te ge ven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. Bovenstaande patronen kunnen ook naar maat geleverd worden. Prijs wordt dan: 70 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje met vermelding van maten is vol doende. Prijzen van deze maatjaponnen zijn: Een mantel: 85 ets., een japon: 70 ets., lin gerie en kinderkleeding 45 ets., blouse 40 ets. en rok; 35 ets. per stuk.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7