Stijgend Schaakpeil in ons land. H" damrübrier Van Sckeltinga kan verder komen. VOETBAL. De wedstrijden van a.s. Zondag KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND HANDBAL. HOCKEY. Wit; Dr. Eawe: Zijn overwinning inden landen wedstrijd te Muenchen op den Zweed Stoltz bewijst zijn kunnen. ZATERDS'G 5 DEC. 1936 Wit DAMMEN. Ons vermoeden, dat V.S.V. het in de Koog niet gemakkelijk zou hebben, is bewaarheid geworden, doch ook ten opzichte van de ver onderstelling, dat we met niet minder dan een gelijk spel zouden behoeven genoegen te nemen, zijn we in het gelijk gesteld. Heimelijk hadden we nog op iets meer ge hoopt, doch verbonden daaraan de voorwaar de, dat De Koning dan den jeugdigen mid- voor der Koogers, De Boer, goed bewaken moest. Aan deze voorwaarde is niet voldaan: De Boer maakte drie doelpunten, waarvan er één werd afgekeurd en in het doelpunt, dat. Van Wensveen maakte, had hij een groot aan deel. Een goed voetballer, die K.F.C.-mid- voor V.S.V. heeft thans 11 punten uit 9 wedstrij den en we kunnen reeds nu zeggen, dat V. S. V. haar eerste-klasseschap wederom met een jaar verlengd heeft. Z.F.C. toch heeft eveneens haar eerste competite-helft achter den rug en zegge en schrijve één winstpunt veroverd. De verondersteling, dat de Zaan- kanters het niet tot 11 punten zullen bren gen, lijkt dus niet al te gewaagd. Zondag krijgt V.S.V. Sparta op bezoek. In Rotterdam verloor V. S. V. op 20 September ber met 20. Onze lezers weten vermoedelijk nog wel het ietwat teleurstellend verloop voor de roodwitten. Toen' de stand 10 voor Sparta was, maakte Sterk volgens de regelen der kunst op fraaie wijze gelijk. Tot groote verwondering van een ieder, niet in het minst van die der Spartanen, werd dit doelpunt af gekeurd wegens hands, hoewel Sterk den bal met de borst had opgevangen. Berijpelijkerwijze was V.S.V. even uit het veld geslagen. Hiervan profiteerde Sparta door direct hierna den stand op 20 te brengen. In plaats van 11 werd het dus 2—0. Dat V.S.V., hoewel ze niet direct bij de onderste of bovenste plaats betrokken is, den wedstrijd tegen Sparta nu persé wil winnen, ligt voor de hand. En wij geven den roodwit ten een goede kans, dat zij hierin zullen sla gen. Sparta toch is dit seizoen niet zoo bij zonder op dreef. Vooral aan haar voorhoede mankeert wel een en ander, wat voldoende geïllustreerd wordt door de 12 doelpunten op één na het laagste aantal in deze af- deeling welke Voormolen c.s. in 9 wed strijden scoorden. Het feit echter, dat de oude Rotterdamsche club Woensdag van Feij en- oord won, toont aan, dat V.S.V. niet moet denken het op haar „slofjes" af te kun nen. Over de prestaties der Stormvogels in No vember kunnen we niet anders dan tevre den zijn. De drie in deze maand gespeelde wedstrijden toch leverden niet minder dan 5 punten op en mede doordat R.C.H. er bij haar aantal van 3 geen enkele voegde, hebben de blauw-witten thans 4 punten voorsprong op R.C.H. Bovendien gaf het spel, dat Zondag j.l. tegen Blauw Wit vertoond werd, hoop, dat ook in de toekomst door Schoorl c.s. nog wel eer.ige punten zullen behaald worden. In de voorhoede vlotte het vrij aardig af en toe en er werd in deze ontmoeting meer en beter geschoten dan in één van de voorgaande wedstrij den Nog productiever zou o.i. de IJmuider aan val echter "zijn, als van de buitenspelers voor al Van der Steen er zich meer op toelegde, zelf eens een kansje te wagen. Heeft Zondag jj. de Haarlem-rechtsbuiten De Winter niet drie van de vier goals tegen Sparta ge scoord? Zondag trekken de Vogels naar C.V.V.; de nieuwe eerste-klassers, die zich tot dusver niet slecht geweerd hebben, maar die toch Zon dag tegen Ajax ondervonden, dat een goede eerste-klasser toch nog sterker is. In IJmui- den maakten de C.V.V.'ers op 20 September hun entrée in de eerste klasse en van hun kant bekeken werd het zelfs een „joyeuse entrée". De Rotterdamsche ploeg maakte lang geen slechten indruk en won dan ook vol komen verdiend met 31. Zou Stormvogels thans naar Rotterdam gaan om revanche te nemen? We durven deze vraag niet direct met een volmondig „ja" te beantwoorden, maar dit is zeker waar, dat Stormvogels in de wedstrijden tegen D.H.C., R.C.H. en Blauw Wit heel wat beter gespeeld heeft dan in haar eersten competitie wedstrijd tegen C.V.V. Toen toch leek haar spel eenvoudig naar niets. Hier staat tegenover, dat C.V.V. thans het voordeel van eigen terrein heeft, maar toch zijn wij vol goeden moed, dat Haak c.s. één puntje medebrengen. De Kennemers hebben ons Zondag j.l. leelijk in den steek gelaten. Wij waren er vast van overtuigd, dat als er één club zou winnen, dit Kennemers zou zijn en Zondagmiddag 4 uur bleken de Haarlemsche roodzwarten be slag op de punten te hebben gelegd. Dit is de tweede maal, dat na een periode van „ups" de Kennemers onverwacht een sprekende nederlaag leden. Eerst was het op 18 October H.F.C., dat wel eenigszins tegen de verwachtingen in Ken nemers met 3—0 klopte en thans volg de E. D. O. Het eenigszins riskante waagstuk van E.D.O. drie ingrijpende veran deringen in haar elftal aan te brengen op de meest belangrijke plaatsen doelman spil en midvoor mag dus wel geslaagd heeten!. De Wij kers staan nu drie punten bij de leiders ten achter en het zal, een heele toer zijn, deze op 't Gooi, dat grootsche plannen schijnt te hebben, in te loopen. Doch moed verloren, al verloren! En bovendien zitten er in de kopgroep zooveel gelijkwaardige clubs, dat er nog veel mogelijk is. En wat zal morgen de ontmoeting tegen Spartaan brengen? In Amsterdam werden de Kennemers gedecideerd met 30 geklopt. We vonden dit destijds een vrij normalen uit slag, ten eerste omdat het Kennemers' „pre mière" was en verder, omdat we de Amster dammers, die in het Westerkerk-tournooi o.a. over D.W.S. en Stormvogels gezegevierd had den, nogal hoog aansloegen. Het verloop van de competitie is echter tot dusver voor de Amsterdammers teleurstel lend geweest; hun eventueele kampioensplan nen zullen ze zich wel uit het hoofd gezet hebben. We houden het er zelfs voor, dat ze morgen niet van de Kennemers winnen. Onze derde-klassers deden Zondag j.l. rare dingen: Kinheim verspeelde haar eerste puntje tegen Succes en Beverwijk zag zelfs kans, ze alle twee aan Assendelft te laten, wat ook een prestatie kan genoemd wor den, vooral als men weet, dat dit pas de tweede overwinning was, welke de Assendel- vers behaalden en de Wijkers nog na de rust met 20 de leiding hadden, zoodat er „geen vuiltje aan de lucht" scheen te zijn. Kinheim heeft nu nog een voorsprong van 2 punten op Zaandijk en daar deze clubs el kaar nog tweemaal Zullen ontmoeten, ont breekt het hier dus niet aan spanning. De Kinheimers gaan morgen naar Assen delft. Een gewaarschuwd man geldt nog al tijd voor twee en wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, óók in de voet balwereld, waarmee we maar zeggen willen, dat Kinheim. met Beverwijk's voorbeeld voor oogen, zich wel terdege zal in spannen. We verwachten dan ook een herha ling van 20 September, toen Kinheim met 30 won. Beverwijk ontmoet voor de tweede maal Alkmaar Boys en ook voor de roodwitten verwachten wij een overwinning. (Op 20 September won Beverwijk met 3—1). In ons vorig overzicht schreven wij, dat Stormvogels 2 het in den regel in Zaandam tegen de Z.F.C.-reserves niet gemakkelijk had en dat dit ook Zondag j.l. het geval is geweest, bewijst wel de 31 nederlaag. Het gemis van De Vries en Van Dongen bleek te zwaar te wegen. Ajax 2 scoorde er tegen Hilversum weer lustig op los (50), zoodat het al raar zou moeten gaan, wil Stormvogels de Amsterdammers nog inhalen. Morgen krijgt Stormvogels Zeeburgia op be zoek. Ook in deze ontmoeting zal de IJmuider achterhoede nog niet op volle kracht zijn. Toch gelooven we wel, dat de punten op IJmuiden blijven. De Kennemers-reserves stelden Zondag j.l. al evenzeer teleur als hun eerste elftal door van Volewijckers te verhezen met 21. Spar taan behaalde wederom een overwinning, zij 't dan ook de kleinst mogelijke, zoodat de Ken nemers momenteel nog maar één punt voor sprong hebben. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem. Kennemers 2 9 7 1 1 15 32—12 1.67 Spartaan 3 9 6 2 1 14 2717 1.55 De eene wedstrijd, dien de Amsetrdammers verloren, wrs die tegen Kennemers op 20 Sep- tmber j.l. De Kennemers wonnen toen met 5—0. Zondag vindt de return-wedstrijd plaats in Amsterdam. Daar zal het den Wijkers zoo glad niet zitten. Toch rekenen we minstens op een gelijk spel. V.S.V. 2 won, zooals w verwachtten, van Z.V.V. Zondag wordt W.M.S. 2 bezocht. Op 20 September werd het 22. Thans gevoelen we wel weer iets voor een dergelijken uitslag. V.C.V.—SPARTA V.S.V. komt volledig uit, dus met: Michel Jr., Broek, Van der Griendt, Van Os, De Koning, Van Osch, Heins. Van Leeuwen, Michel Sr., Sterk, Teeling. C.V.V.—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt met het volgend elftal Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Wey, Tol, Van der Steen, Van Pel, Schoorl, Fijen, Prins. STORMVOGELS 2—ZEEBURGIA 2. Stormvogels komt uit met: Wagenaar, Jongsma, Groen, Keersemaker, Jochems, v. d. Velde, Bloemink, Geyteman, Woudenberg, Spruyt, Van der Steen. W.M.S. 2—V.S.V. 2. V.S.V. vertrekt als volgt: Douma, Rosier, Kossen, Demmers, Glas, Hillekamp, Stoker, Bot, Karrebelt, De Haas, Bruisschaart. Voor de eerste klasse drie wedstrijd, waar van er twee zoo goed al zeker geen verrassin gen kunnen opleveren, n.l. Oosterkwartier 3— Animo en AuroraWatervliet 2. De thuisclubs, tot de leidende twaalftallen behoorende, zul len aan de staartclubs Animo en Watervliet 2 geen kans geven. De ontmoeting Always ReadyS.V. 2 is een strijd tusschen vrijwel gelijke ploegen: Always Ready behaalde uit 8 wedstrijden 11 en S.V. 2 uit 7 wedstrijden 9 punten. We verwachten een spannende ontmoeting. In de tweede klasse komen al de tien ploe gen in het veld. O.K. 4 ontvangt Always Ready 2, welke O.K. wint. Haarlem 4D.S.V. moet door de kasten gewonnen worden. S.V. 3Aurora 3 zullen elkaar niet zoo heel veel ontloopen. T.H.B. 2 Meerlebosch zal een overwinning van de Boys moeten opleveren, die daardoor weer grooter kan krijgen op de kopplaats, mede in verband met de ontmoeting Aurora 2Flora 2, waar van de uitslag met» spanning tegemoet wordt gezien. Het spant tusschen de leidende ploe gen. In 3A gaat Flora 3 winnen van Aurora 4, terwijl O.K. 5, dat het drede van Meerlebosch gaat bezoeken, haar positie wel zal versterken. In 3B wordt de ontmoeting S.V. 4Alw. Ready 3 een aardige strijd. Bij Palvu 2Aurora 5 houden we het op Palvu 2. Haarlem 5 gaat naar Oosthoek en het is nog vrij dubieus of het haar vierde overwinning tegemoet gaat. RAPIDITAS. In verband met den slechten toestand van het Gemeentelijk Sportterrein aan de Klever laan heeft de H.H.C. Rapiditas de beschikking gekregen over het Sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat en wel des Zondags middags van half 2 tot 4 uur. De wedstrijd Rapiditas nConcordia heeft a.s. Zondag middag dan ook daar reeds plaats. D.O.S.—RAPIDITAS. (Dames). Het Rapiditas-elftal heeft voor Zondag eenige belangrijke wijzigingen ondergaan en stelt zich thans als volgt op: L. Roosenhard, A. Smit, T. Bakker, A. v. d. Schaaf, M. Bakker, E. Bakker, B. Tanis, P .Joosten, M. Poorter, L. Bakker, E. Daudey. HANDBALSTEDENWEDSTRIJDEN. Wegens de propaganda, die van de gehouden Handbalstedenwedstrijden is uitgegaan, ligt het in de bedoeling van de Bonds Handbal commissie, overal van dergelijke wedstrijden te laten houden. Voor de eerstkomende Kerstdagen staan op het programma: HeerenUtrechtHaarlem; Amsterdam Haarlemmermeer. DamesHaarlemZaandam. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het programma luidt: Promotie-klasse A: StrawberriesB.M.H.C. 2. Promotie-klasse B: B.M.H.C.—B.H.V. Tweede klasse B: S.O.S.—B.M.H.C. 3. H.B.S.—H.D.M. 3. Tweede klasse C; FamosBM.H.C. 4. Derde klasse C; Te Werve—B.M.H.C. 6. Derde klasse D: Amsterdam 5B.M.H.C. 7. Vierde klasse F: Alkmaar 3H.B.S. 4. Zandvoort 3B.M.H.C. 8. Amsterdam 6Strawberries 3. Vierde klasse G: HarlekijnH.B.S. 3. Oh Kay 2Alliance 2. In de promotie-klasse A zal de derby Straw berriesB.M.H.C. 2 gespeeld worden. De Strawberries zullen wel winnen, daar de prestaties van hun voorhoede wat hooger kunnen worden aangeslagen, dan die van B.M.H.C. De verdedigingen zijn vrijwel gelijk, zoodat de zege van de thuisclub eventueel wel niet groot zal zijn. B.M.H.C. ontvangt Zondag achter hotel Zomerzorg bezoek van B.H.V. Dat wordt „de" wedstrijd van den dag. B.H.V. heeft momen teel de leiding in de promotieklasse B, daar zij een wedstrijd meer gespeeld heeft. Beziet men echter de eerste twee plaatsen van de ranglijst, dan blijkt onmiddellijk het groote belang van dezen wedstrijd: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. B.H.V. 6 5 0 1 10 29— 9 B.M.H.C. 5 4 0 1 8 26—15 De winnaar van Zondag doet een goeden gooi naar de eerste klasse. Alleen dat al is een inzet, die een spannenden wedstrijd doet onder leiding van B. Dukel. De oplossing van vraagstuk nog 9, auteur Kleute luidt: Zwart 1 dam op 2. Schijven op: 5, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 22, 23, 24, 26, 28, 29, 42. Wit: 10, 15, 25, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 41 4? 44 4S 4fi 4ft 40 SO Wit' wint door: 39—33 25—20 44—39 39—33 43—38 34x43 40x7 37—32 36—31 15—10 46—41 48—42 43x21 35—30 45—40 50x6. Niet minder dan 16 zetten diep. De stand van onzen ladderwedstrijd is thans: C. Apdam 9 p. J. van Stralen 8 p. J. de Korte 8 p. A. Langhoek 8 p. J. de Vlugt 8 p. P. J. v. Buuren 8 p. G. Zonneveld 8 p. F. Dukel 8 p. Th. Kloes 8 p. Voorts mochten wij nog direct na de sluiting de moeilijke oplossing van No. 8 ontvangen van de volgende inzenders: J. de Vlugt, F. Dukel, A. Langhoek. CORRESPONDENTIE. P. J. v. B. te IJmuiden-Oost Probleem no. 9 is 16 zetten diep, dus u hebt gelijk. De eind stand van het próbleem Laros Zwart 4 schij ven 3, 6, 11, 16. Wit 1 dam op 2, 1 schijf op 32, wordt gewonnen door Zwart 39? 28 914 32—28 14—20 28—23 20—25 23—18 en wint. Wij besluiten onzen oplosserswedstrijd met een vraagstuk waarvan de auteur ons onbe kend is: Vraagstuk No. 10. Zwart: Zwart 1:2 schijven op: 1, 2, 4, 8, 9, 16, 17, 18, 21, 26, 27, 29, 1 dam op 22. Wit 14 schijven op: 13, 19, 20, 24 28, 30, 31, 33, 36, 37, 38, 40, 46, 48. Wit speelt en wint. OPENINGSSTUDIE. In een partij werd als volgt gespeeld: 33—28 18—23 39—33 12—18 44—39 7—12 31—27 20—24 34—29 23x34 40x20 15x24 37—31. De heer Schenk vraagt ons thans de beste voortzettiing voor Zwart, en of de gespeelde zettenreeks juist is. In den betreffenden stand is de beste verwachten. Uit de bovenstaande cijfers blijkt zonneklaar het zwakke punt van BM.H.C. namelijk de verdediging. Misschien heeft deze a.s. Zondag eens een goeden dag, want anders kon dat aan BM.H.C. wel eens de overwinning kosten en daarmede wellicht het zoo vurig begeerde eerste-klasseschap. S.O.S.B.M.H.C. 3 is een wat kalmer wed strijd, waarvoor echter de B.M.H.C.-papieren ook niet hoog getaxeerd kunnen worden. Wat B.M.H.C.B.H.V. in de promotie-klasse B beteekent voor de bezetting van de eerste plaats, beteekent de wedstrijd H.B.S.— H.D.M. 3 in de tweede klasse B voor de laat ste plaats. Hier zijn de cijfers: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. H.D.M. 3 5 1 0 4 2 11—18 H.B.S. 5 0 2 3 2 2—10 Het zijn twee teams van geheel verschil lende kwaliteit: de Haarlemmers met een behoorlijke verdediging en een zwakken aan val; de Hagenaars met een niet sterke ver dediging, maar met een behoorlijke voorhoede. Wellicht dat dit alles een gelijk opgaanden. wisselenden wedstrijd geeft met eenige doel punten. H.B.S. heeft het voordeel van eigen terrein. B.M.H.C. 4 gaat naar Famos en is daardoor in de gelegenheid, haar leidende positie te handhaven. "et peil der Nederlandsche schakers is in den laatsten tijd sterk omhoog gegaan. Terwijl het vroeger een zeld zaamheid was, dat een Nederlander tegen een internationaal meester een succesje boekte, zou het nu een onbe gonnen werk zijn over dergelijke suc cessen in den breede uit te wijden. We hebben gezien dat V. d. Bosch een match van tien partijen tegen Spiel- man onbeslist hield (April tot Juni 1936), dat Landau in het tournooi te Oostende (Mei 1936) met den Zweed Stahlberg den derden prijs deelde. Verder waren we er getuige van, dat V. Doesburgh in den wedstrijd te Zand voort (Juli 1936) een aantal verdienste lijke remisepartijen leverde, dat Lan dau in dienzelfden wedstrijd Bogolju- bow versloeg. Dit alles is bekend ge noeg; de pers heeft er terecht voor ge zorgd de prestaties van onze landge- nooten in het juiste licht te plaatsen. Minder bekend of practisch onbekend zijn de resultaten van enkele onzer spelers in de landenwedstrijden te München behaald. De omstandigheid, dat de sterkste Neder landsche spelers niet van de partij waren, plaatste de landgenooten, die wel aanwezig waren, voor een uiterst moeilijke taak. Zij hadden immers den strijd aan te binden met de sterkste vertegenwoordigers van andere landen. De meesten der onzen hebben zich voortreffelijk van deze taak gekweten. Zoo zien wij bijvoorbeeld Prins remise maken met bekende grootheden als Mikenas, Paul Johner en Lundin, Van Doesburgh met Eliskases, Mühring met Samisch, verder zien we Felder- hof winnen van Monticelli, maar het best van allen deed Van Seheltingia het: hij maakte remise met Szabo en Carls en versloeg o.m. Stoltz. Ik weet, dat deze opsomming van na men het groote publiek niet veel zegt en het zou te ver voeren van al de genoemde buiten- landsche grootheden afzonderlijk de ver diensten naar voren te brengen. Met één wil ik echter een uitzondering ma ken, n.l. met den Zweedschen speler Stoltz, dien ik het laatst noemde en waarover ik hier iets naders ga mededeelen. Tien jaar geleden was er onder de Zweed- sche schakers niemand, die zich met kans op succes met een internationaal meester zou kunnen meten. Maar wat er wel was: de wil, om vooruit te komen. Drie jonge Zweden slo ten zich aaneen, het waren Lundin, Stahlberg en Stoltz. Zij bestudeerden ernstig de par tijen der grootmeesters, trainden elkaar en be dachten een groot aantal nieuwigheden in de opening. Gestadig namen zij in kracht toe en toen in het tournooi te Bied 1931 onverwacht een plaats vrij kwam, dacht het organisee- rend comité allereerst aan een Zweedschen vertegenwoordiger. Telegrafisch werd Stoltz, de oudste van het Zweedsche trifolium, uitge- noodigd en deze kreeg daarmee de gelegenheid aan te toonen, dat het werk der vooraan staande Zweedsche schakers hoogst produc tief geweest was. Op uitnemende wijze kweet Stoltz zich van deze taak, zooals uit den volgenden uitslag blijkt: I. Aljechin, 2. Bogoljubow, 3. Nimzowitsch, 4, 5, 6 en 7. Flohr, Kashdan, Stoltz en Vidmar, 8. Tartakower, 9. en 10. Kostisch en Spielmann, II. Maroczy, 12. Colle, 13. Asztatas en 14. Pirc. Met één slag was Zweden een schaakland van beteekenis geworden en spoedig daarna kon den ook Stahlberg en Lundin hun kunnen be wijzen: zij wonnen beiden een match tegen Spielmann en Staihlberg versloeg zelfs Nim zowitsch. In zooverre bleven de prestaties der Zweden echter beneden de verwachtingen dat geen hunner het tot „candidaat-wereldkam- pioen" wi9t te brengen. Intusschen bleven zij. gevaarlijke tegenstanders, vooral in landen wedstrijden. Zoo werd Zweden te Warscthau 1935, nummer twee en te München, 1936. nummer acht, beide malen bij een deelneming van meer dan twintig landen. Behoorlijke partij Van Scheltinga heeft dus te München van Stoltz gewonnen en wel in een zeer behoor' lijke partij, zonder grove fouten van den kant van den verliezer. Niet alleen het feit zelf stemt tot voldoening, maar ook dat dit een overwinning was zonder „groote trom". Het maakt bijna den indruk alsof men algemeen overeengekomen was, den uitslag van deze partij geheim te houden. Niemand wist het en Van Scheltinga zelf was de laatste om met dit winstpunt te colporteeren. Pas toen ik hem uit drukkelijk verzocht enkele partijen uit Mün chen in te zenden kwam er een bescheiden briefje, dat- hij niets bijzonders had, maar in ieder geval aan het verzoek wilde voldoen door mij drie partijen te zenden. Daarbij was ook de partij tegen Stoltz, waarvan ik hieronder het slot weergeef. Ik ben er na dit alles van overtuigd, dat Van Scheltinga vooruit zal ko men: hij zal stellig niet gaan lijden aan zelf overschatting, hetgeen onherroepelijk het einde beteekent van iemands schaakcanrière. Stelling na 48Ke5d4. Zwart. Wit. Wit: Kd2, Lbl, pb4, f2 en h2. Zwart: Kd4, Lc6, pf4 en h6. Wit heeft een pion meer, maar moet nauw keurig spelen om zijn voordeel te realiseeren, daar de zwarte koning zeer goed staat. Ei- volgde: 41. Lbl—d3, Lc6b7, 42. h2—h4 Lb7c8, 43. Kd2c2, Lc8—b7, 44. Kc2— d2 (om tijd te winnen) 44Lb7—c8 45 Ld3ba, Lc8b7, 46. Lb5—d7, Lb7—e4, 47. b4b5, Kd4c5 (anders zou Lc6 volgen! maar nu is de zwarte koning gebonden en kan de witte koning ingrijpen) 48. Kd2—e2, Kc5d6 49. Ld7c6, Le4c2 (het pionnen- eindspel na 49Lc6: zou voor zwart eveneens verloren gaan) 50. Ke2—f3, Kd6- -e5 51. b5b6, Lc2dit 52. Kf3—g2, Ke5--d6 53 Lc6f3, Ldlc2 54. Kg2fl en wint. (Wit speelt nog b6b7 en brengt vervolgens zijn koning naar e5). voortzetting 1823 om met 1015 1420 enz. aan te vallen op den inmiddels verzwakten korten vleugel van Wit. Als volgt dient deze opening gespeeld te worden: Van de beginstelling uit: 1. 33—28 18—23 Zwart heeft op dezen openingszet goede antwoorden n 18—22 17—21 19—23 20—25 en 20—24. De tekstzet 1823 is ook uitmuntend. 2. 39—33 12—18 Beoordeelt men thans den stand na twee zetten, dan blijkt dat bij beide spelers het spel zich in een karakter heeft uitgesproken. Beide stellingen zijn feitelijk al gesplitst n.m. in een aanval en een verdediging. De aanval vormen dus de schijven: 49, 48, 47, 46, 43, 42, 41, 38, 37, 36, 33, 32, 31, 28, de verde diging de schijven 34, 35, 40, 44, 45, 50. Ditzelfde geldt voor Zwart bij wie de verdediging 17, 16, 11, 7, 6, 2, 1 en de rést aanval is. Als dus met den derden zet 4439 wordt ge speeld, speelt men feitelijk met de verdedi ging, een zet dus dien wij afkeuren, aan té be velen is 3127, om den aanval verder te ont wikkelen, Dus: 3. 31—27. Nu is 17—21 met de verdediging uitstekend, omd-at de ontwikkeling van den witten aanval belemmerd wordt door 2126. 317—21. Beide partijen moeten er voor zorgen, zooveel mogelijk vrije zetten te behouden met aanval en verdediging. Dat verkrijgt men als gespeeld wordt zooals door ons aangegeven. De opening van den inzender moet daarom als onjuist worden aangemerkt. Hieronder laten wij de tweede partij van den wedstrijd KeilerDukel 1936 volgen. Wit: B. Dukel. Zwart: R. C. Keiler. I. 34—29 17—22 2. 40—34 11—17 3. 45—40 6—11 4. 50—45 1—6 5. 31—26 16—21! Zwart dreigt met den ruil 2127 2228. Wit speelt den ruil met 2924. Zwart kan dan den ruü nemen, doch behoudt een opgesloten vleugel. 6. 29—24 19x30 7. 34x25 21—27 8. 32x21 22—28 9. 33x22 18x16 10. 37—32 12—18. De opening is uitgespeeld en het tweede ge deelte, het middenspel is reeds met opbou wende zetten begonnen. Wel heeft Zwart theoretisch voordeel door het randstuk 26, doch door randspel te spelen heeft Zwart hierop weinig vat. II. 41—37 7—12 12. 39—33 20—24 13. 44—39 14—20 14. 25x14 10x19 15. 46—41 5—10 16. 36—31 10—14 17. 41—36 14—20 18. 31—27 9—14 19. 27—21 16x27 20. 32x21 19—23 21. 21—16 2—7 22. 37—31 14—19 23. 42—37 18—22 24. 37—32 22—28 25. 33x22 17x37 26. 31x42 4—9. Weer trachtte Wit, evenals in de eerste partij, de omsingelingstactiek toe te passen. Dit spelgenre is zeer gevaarlijk, door het in nemen van randstukken. Loopt het verkeerd, dan zal Wit zich met een zwaar bevochten remise tevreden moeten stellen. Speelt Zwart echter minder goed, wat uit den aard der zaak heel goed mogelijk is door het verbazend moeilijk te spelen spelsoort, dan heeft Wit de beste kansen. Stand na 26. 49 van Zwart luidt: Zwart: Zwart: 3, 6—9, 11—13, 15, 19, 20 23, 24. Wit: 16, 26, 35, 36, 38, 39. 40, 42, 43, 45, 47, 48, 49. 27. 40—34 13—18 28. 34—30 20—25 29. 36—31 25x34 30. 39x30 12—17 31. 38—32 8—13 32. 32—27 17—22 33. 27—21 22—28 34. 31—27 24—29 35. 27—22 18x27 36. 21x32 28x37 37. 42x31 13—18 38. 26—21 3—8 39. 48—42 7—12 40. 16x7 12x1 41. 45—40 6—11 42. 42—37 9—14 43. 37—32 8—12 44. 31—26 11—17 45. 32—27 1—7 46. 47—42 17—22 47. 40—34 29x40 48. 35x44 22x31 49. 26x37 15—20 50. 30—25 20—24 51. 37—31 18—22 52. 43—38 24—29 53. 31—26 29—34 54. 42—37 23—28 55. 37—31 19—24 56. 31—27 22x31 57. 26x37. De stand van het eindspel luidt: Zwart: 7 12, 14, 24, 28, 34, Keiler. Wit: 21, 25, 37, 38, 44, 49. Hier begint Zwart met de inzinking. Zwart had 1419 moeten spelen, waarna remise vrij wel is uitgesloten. Zwart speelde 1218? 58. 21—17 18—23 59. 38—32! Veel sterker is 3731, wat direct remise is. 5924—29 60 32—27 28—33 61. 27—21 34—39 62. 44—40 23—28? O. i. is hier de stelling met 3944 verloren. Zwart speelde echter op het kansje met 2832. 63. 37—31 39—43 64. 49x38 33x42 65. 21—16 42—47 66. 17—11 7—12 67. 11—6 12—17. Leuk speelt Zwart op de kans. 61? 1420 en 47—36 wint. Na 12—17 werd gespeeld 1611 en de partij werd remise gegeven. Een partij, de Zwart door het uitstekend openings- en middenspel had moeten winnen. Oplossingen en correspondentie binnen 4 dagen te zenden aan het bureau van dit blad of Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden. CORRESPONDENTIE G. Zonneveld. Heemskerk. Het ingezon den probleem ontvangen en nagezien. Aan uw verzoek kunnen wij helaas niet voldoen. De eindstand: Zwart 8 schijven tegen 1 witte dam en 6 schijven is zoo maar niet voor Wit ge wonnen. De compositie op zichzelf is schit terend. Wat betreft lokzet Peekei is onze meening, dat dit voor beginners is geplaatst. Uw uiteen zetting hebben wij natuurlijk voldoende over wogen, maar zal den oplosser ontgaan. Het nut van dergelijke vraagstukken is, dat de be ginner gelegenheid krijgt, zijn concentratie te verscherpen. NED. DAMBOND EN DISTRICTSBOND „NOORD-HOLLAND". Voor bovengenoemde competities speelden de Damclub „Haarlem" II en III tegen de Be- verwijksche Damclub I en II. De uitslagen luiden als volgt: Damcl. „Haarlem" II: Beverw. Darnel. I: P. van WamelD. Kikke 1i H. A. van AbsJ. A. Oussoren 11 F. MollemaS. D. Hoogvorst 0—2 P. Mollema Jr.W. Spanjaard 1l G. P. RoetD. Kikke Jr. ii A. P. de ZwartB. Rennes l1 I. VleeschhouwerA. Peekei l1 H J. RozijnC. Peekei 1i J. HartelJ. Bakker ii J. H. BurghoutC. Kluft 02 Totaal 8—12 De wedstrijd Damclub Haarlem III—Bever wij ksche Damclub II werd door de Haarlem mers met 13—5 gewonnen. Het eindresultaat wordt 155.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9