HET NIEUWE AVONDBLAD geprolongeerd tentoonstelling „oud ijmuiden" 22e JAARGANG No. 31 MAANDAG 7 DECEMBER '36 De Duitsche Kunstcritiek. maandag 7 December dinsdag 8 December woensdag 9 December De kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer in October. Plaatselijk Crisis Comité. Het Nationaal Huwelijks geschenk. Plannen voor het jacht. IJMUIDEN Onze tentoonstelling „Oud- IJmuiden". Aanmerkelijke verlaging der steunnormen. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y* cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: l—o regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelbagen dubbele prijs. AT.T.E ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van beven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; #000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe &A.V.- Bank te Schiedam. Een paar dagen geleden is de Duitsche kunstcritiek gestorven. Minister dr. Goebbels, van de Propaganda, heeft er een eind aan ge maakt. Hij heeft overigens gezorgd dat haar droeve schim bleef ronddolen, want ingevolge zijn decreet mag de journalistiek over Kunst nog „in beschouwenden zin" worden voortge zet. In critischen zin is zij verboden, hetgeen zeer zeker een uitkomst beteekent voor de componisten, die moeten probeeren betere muziek bij Shakespeare's Midsummernights- dream te schrijven dan Mendelssohn gescha pen heeft. Mendelssohn was een Jood, zoodat zijn muziek is verboden. Voor de Duitsche pers, die sinds lang geen eigen meening mag verkondigen, was de kunstcritiek tot dusver nog vrij terrein, ten minste voorzoover het geen Joden betrof. De journalisten mochten geen opinie meer ten beste geven die afweek van het officiëele standpunt, maar de medewerkers voor mu ziek, tooneel, schilderkunst, beeldhouwkunst konden zich nog uiten in hun goed- en af keuring en zelfs de litteraire critici bezaten nog een zekere „meenings-marge". Dat is nu ook uit. Ik kan mij voorstellen dat kunstenaars in andere landen van deze Duitsche oekase met velerlei gevoelens kennis zullen hebben geno men. Immers: hoe is de mensch? Critiek is hem of haar aangenaam, als zij prijst. Cri tiek is hem of haar onaangenaam, als zij af keurt. En aangezien nu wel geen enkel kun stenaar, hoe groot hij of zij ook wezen moge, ten allen tijde aan ongunstige critiek ontsnapt zal zijn, heeft hij of zij zeker wel eens gezegd: „Ze moesten die heele critiek afschaffen". In dit land en in andere zijn er wel eens bewegingen met dit doel ontketend, speciaal onder „jongeren", die uit den aard der zaak aan de meeste afkeurende critiek blootstaan, heusch niet alleen omdat zij een nieuwe rich ting nastreven, maar ook omdat bij velen hun ner het talent nog niet voldoende gerijpt en de vakkennis nog niet groot genoeg is. Maar zulke bewegingen zijn altijd op niets uitge- loopen en daartoe waren zij bij voorbaat, ge zien de vrijheid van meeningsuiting in de be doelde landen, gedoemd. Als geheel verdient de kunstcritiek zelve alle critiek, die ieder soort menschenwerk ten deel kan vallen. Er zijn betrouwbare en onbetrouwbare critici. Er zijn bevoegde en onbevoegde critici. Er bestaan critici, die zich op bewonderenswaardige wijze boven het onderwerp en boven de personen der betrokkenen weten te plaatsen, er zijn er daarentegen, die niet voldoende in staat blij ken zich aan hun sympathieën of antipa thieën j egens het uit te voeren werk of de uit voerende kunstenaars te onttrekken. Waarbij en passant zij opgemerkt, dat voor iederen hoofdredacteur de benoeming van een nieu wen kunstcriticus, op welk gebied dan ook, een soort nachtmerrie is en dat hij zich ver licht en gelukkig voelt als de post, naar menschelijke criteria berekend, goed bezet blijkt te zijn Overigens zullen wij altijd gevoelen, dat de Kunst de critiek niet ontberen kan. En vooral de kunstenaar, hoe kriegel zij hem soms ook moge maken, kan dat niet. Op den langen duur doet hij met de critiek van kun dige beoordeelaars zijn voordeel. En in zijn objectieve oogenblikken zal hij moeten er kennen dat het billijk is dat hij, die dan toch de gunst en bewondering des publieks wenscht te verwerven, de openlijke beoor deeling ondergaat van de weinige leden van dat publiek die op grond van hun studie en ontwikkeling het best tot oordeelen bevoegd zijn. De goeden zijn dat dikwijls beter dan de kunstenaars zelf, want de kunstcritiek eischt deels een andere studie en eruditie dan de kunstbeoefening. Daarom ben ik er van overtuigd dat het decreet van minister Goebbels evenmin de Duitsche kunst als den Duitschen kunstenaars ten goede zal komen. Critiek in deze wereld wordt trouwens niet aleen op het terrein der Kunst maar op ieder gebied geleverd. Ieder mensch heeft haar te verduren. In den goeden vorm brengt zij voordeel, in den slechten nadeel. Iedere vorm van critiek kent haar uitwassen, en ieder een krijgt die op zijn beurt te verduren, schoon niet altijd in druk. Maar de critiek van het gerucht, van de kletspraat is vooral niet minder onaangenaam dan de fout van een onbevoegd of vooringenomen criticus. Natuurlijk zal minister Goebbels er niet heelemaal in slagen, de critiek te onderdruk ken. In de Kleine Krant, (de humoristische pagina van de Groene Amsterdammer) komt vandaag het volgende fantasietje voor, dat zeker zijn profetische waarde zal bewijzen. Kunstbeschouwingen. ZANGAVOND HELENA SaNGER. Berlijn 4 Dezember Heden had het eerste concert plaats, dat volgens de nieuwe regelen dér kunstbeschou- wingsj ournalistiek niet critisch, doch slechts beschouwend mocht worden bezien. Het concert werd bijgewoond door Minister Göbbels. Over het con cert kunnen wij onzen lezers nog het volgende mede deeien. De zangeres zong. Zij had een pro gramma samengesteld, bestaande uit liederen. Er waren in de zaal ruim 60.0 aanwezigen. Na het tweede num mer van het programma waren er nog ruim 500 aanwezigen. Bij het laatste nummer voor de pauze waren er nog 300 aanwezigen. Na de pauze waren er zeker nog meer dan 50. Ook na de pauze heeft Helena Sanger verder ge zongen. Naar wij uit welingelichte bron vernemen, beschikt de zangeres over een sopraan. Er rest inderdaad nog éen kunstcriticus in Duitschland. Het Publiek zelf. Veelal niet be voegd, soms zeer onverstandig, vaak bevoor oordeeld, maar in laatste instantieonver biddelijk juist in zijn oordeel. Maar zonder deskundige voorlichting zal het vaker onbevoegd, onverstandig en bevooroor deeld zijn en dus veel langer tijd noodig heb ben om de laatste instantie te bereiken Arme kunstenaars, die dit noodlot treft. R. P. Wegens de zeer groote belangstelling hebben wij besloten de tentoonstelling met drie dagen te verlengen, en wel telkens van 35 en 710 n.m. Waddenzee leverde bijna 31/a millioen K.G. ter waarde van ruim 108.000 op. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand October 1935. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in October 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuider zee en het IJselmeer waren beter, die in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in October van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.l. volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1.818.205 (1.222.781) K.G. en f26.457 (f16.183), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 3.404.630 (2.799.752) K.G. en f 108.607 (f67.400), in het IJselmeer 169.380 (174.432) K.G. en f 85.183 f71.157), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 330.532 (308.373) K.G. en f22.739 (f30.848). Uit Zeeland werden verzonden 851.954 (881.593) oesters ter waarde van f52.759 (f39.811) en 5.834.349 (6.794.730) K.G. mosselen ter waarde van f 143.775 (f 136.936). In het IJselmeer leverde de aalvisscherij met kuil- en kornetten geen groote vangsten meer op. Met aallij nen konden nog bevredi gende vangsten worden gemaakt. Over het algemeen waren de vangsten van trekpaling langs den afsluitdijk niet slecht, doch langs de Friesche kust werd weinig gevangen. Met staande botnetten werden over het algemeen geen loonende vangsten gemaakt. Verder werd nog wat baars, blei, snoekbaars, voorn en win de gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van die Zuiderzee, werd met de kommen nog weinig haring gevangen, daarentegen af en toen flink spiering. De botvisseherij verliep ongunstig, evenals de aalvisscherij. De vis scherij op garnalen, welke gekookt werden af geleverd,. werd door een 30-tal vaartuigen uit geoefend. Er werd om beurten gevise'ht, ter wijl de aanvoer beperkt was. Garnalen voor de Amsterdamsche markt konden ook slechts be perkt worden aangevoerd. De visscherij op garnalen voor de drogerij verliep vrij gunstig. Van de oesterperceelen werden ruim 9000 K.G. oesters en van de mosselperceelen 1400 balen mosselen afgevischt. In de Lauwerzee verliep de garnalenvissche- rij zeer gunstig. De vangsten waren zeer groot, terwijl er iets meer vraag was naar garnalen voor de consumptie. De visscherij met aalfui ken gaf bevredigende uitkomsten. In den Dollart en de Eems verliep de garna- lenvisscherij met staande kuilen in de eerste helft der maand nog zeer bevredigend, doch la ter was deze niet meer loonend. De visscherij met de garnalenkor leverde een gunstig re sultaat op. In de Zuid-Hollandsche stroomen vischten de garnalenvisschers ten aanzien van de con sumptiegarnalen op beperkte dagtaak, ten gevolge van onvoldoenden afzet. Vooral in de eerste helft der maand werden echter vrij veel kleine garnalen voor de drogerij aangevoerd, hetgeen het visschen nog eenigszins loonend maakte. KERST-LEEKENSPEL. In het gebouw voor Ohr. Belangen zal Woensdagavond a.s. een Kerst-Leekenspel op gevoerd worden, getiteld „Christus ook voor mij?". De leiding is in handen van mevrouw H. E. DoevendansOortwijn. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Vrijdag bracht Sint Nicolaas een bezoek aan school G waar hij de kinderen heeft ge- tracteerd en blij gemaakt met een geschenk. Heden bezocht de geziene gast de Maria Cornelia Fröbelschool. Ook de kleuters van deze school gingen niet met leege handen naar huis. SCHEEPVAARTBERICHTEN Bijlegger. Het van Hamburg naar Rotterdam bestemde Nederlandsche motorschip Jos Marie is hier als bijlegger binnengeloopen wegens den Zuid westerstorm. Ertsaanvoer. Met het Grieksche stoomschip Paralos is hier voor de Hoogovens een Lading erts uit Poti (Zwarte Zee) aangevoerd. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 46 stoomschepen, 23 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 70 schepen tegen 78 sche pen in de voorafgaande week. Naar zee ver trokken 58 stoomschepen, 20 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen ^9 schepen tegen 70 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 149 schepen of 1 schip meer dan in de voorlaatste week. Een schadepost. Het Nederlandsche motorschip Schelde, dat pas eenige maanden in de vaart is, strandde nabij het eiland Jersey en is nu als wrak ver kocht voor honderd pond sterling. Voor de assuradeuren beteekent deze schipbreuk een enorme schadepost. Passagiers en stukgoed ingenomen. Zondagmiddag arriveerde in de Buitenhaven alhier het Duitsche motorschip „Cordillera", komende van Hamburg om passagiers en stuk goed in te nemen voor West-Indië, waarnaar het schip na een kort oponthoud is ver trokken. Het laatste bedrijf. Het laatste bedrijf van het plaatselijk cri- siseomitè was de eindcontrole van het finan cieel beheer. De controlecommissie, bestaande uit de heeren A. P. Bakker en A. de Wit IJmui den en den accountant Joh. C. Wolff te Sant poort hadden, naar men ons mededeelde, groote waardeering voor de buitengewoon correcte wijze, waarop de heeren R. S. v. d. Veen en W. van Doorn de administratie heb ben gevoerd, hetgeen belangeloos geschiedde. De uitgebreide administratie was zeer over zichtelijk gevoerd. HOOGOVENSCHAAKCLUB—HAARLEM IH. De Vrijdag gespeelde competitiewedstrijd voor de derde klasse van den Noord-Holland.- schen Schaakbond eindigde in een klinkende 82-overwinning voor Hoogoven-Schaakclub De gedetailleerde uitslagen waren: v. d. VegteMevr. OnvleeLans 10 BeentjesKoorn01 J. de HaasWessels 10 G. de HaasKuné 1—0 v. KrimpenKeyzer 10 v. d. WelTimmermans 10 G. v. d. BergRosmalen 10 VogelzangOuwerkerk Jr. 1/21/2 VeldheerSpek 10 RijkeOuwerkerk Sr. 1/21/2 Total 8—2 GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEID SDIENST. De Directeur van genoemden dienst is op 7, 8 en 9 December a.s. afwezig. Verbouwing van een gedeelte van het palels Soestdijk. Het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk heeft op 4 dezer een ver gadering gehouden, waarin definitieve be sluiten konden worden genomen, nadat vol ledige goedkeuring van en instemming met de voorloopige plannen was verkregen van de Koningin en van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In de eerste plaats werd besloten zoo spoe dig mogelijk te beginnen met den bouw van het prinselijk jacht voor de binnenwateren. Plannen, die geheel zullen voldoen aan de wenschen van prinses en prins, en kosten raming zullen binnen eenige dagen ter be schikking zijn. Het ligt in het voornemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5Vz meter breedte en een diepgang van 1,70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroo men, het IJselmeer, de Friesche meren en de andere grootere wateren van Nederland kun nen bevaren. Het zal een motorjacht zijn en aan alle moderne, te stellen eischen van bouw en in richting voldoen. Het zal in het aanstaande voorjaar voor gebruik gereed zijn. Daarnaast is het definitieve plan voor mo derniseering, verbouwing en inrichting van den door het Prinselijk paar te bewonen vleugel van het paleis Soestdijk goedgekeurd. Met den meesten spoed wordt thans aan het bestek gearbeid, waarna de aanbesteding zal plaats vinden. Het betreft hier een omvang rijk werk, dat, naar verwachting, uiterlijk te gen het eind van den volgenden zomer gereed zal zijn. Aan de achterzijde van het paleis zal een groot terras worden aangebouwd, waarop de aan die zijde gelegen zitkamers en andere vertrekken, die gedeeltelijk ver groot zullen worden, uitkomen. Het geheel zal worden voorzien van cen trale verwarming, terwijl voorts tennisbanen in het park zullen worden aangelegd. Dit is een korte weergave van de besluiten van het uitvoerend comité. Hoewel reeds be langrijke bedragen bij den algemeenen penningmeester zijn binnengekomen, is dit totaal nog niet voldoende om die besluiten in hun vollen omvang ten uitvoer te leggen. Dit kan geen verwondering wekken, daar in de provincie het doelmatige bieden van de ge legenheid tot bijdragen tijdroovend is. Het comité wenscht intusschen wel met al len aandrang te verzoeken dat zij, die nog niet aan hun wensch tot het geven van een bij drage hebben voldaan, zulks alsnog ten spoe digste doen, opdat de prinselijke woning bin nen den korst mogelijken tijd ter beschik king kan worden gesteld. De blijde huwe lijksdag nadert snel en dus tevens het oogen- blik. waarop het Nederlandsche volk zijn geschenk zal aanbieden. Tenslotte wenscht het comité te constatee- ren, dat de indruk als zou, in tegenstelling met den uitdrukkelijken wensch van prinses en prins, een ernstige versnippering van ge schenken te vreezen staan, niet juist is. Wel zijn of worden afzonderlijke inzamelingen ge houden, doch de daarmede verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met en onder leiding van het nationaal comité voor een onderdeel van een der beide boven om schreven geschenken bestemd. Nadere bijzonderheden over het te bouwen iacht en de veranderingen, die aan het paleis Soestdijk zullen worden aangebracht, volgen binnen enkele dagen. Stort uw bijdrage bij den penningmeester van uw plaatselijk comité, of bij de dagbla den, of op rekening van den algemeen pen ningmeester te Amsterdam. Giro 285285. ORANJEVEREENIGING „WILHELMINA". Het bestuur van de Oranjevereeniging „Wil- helmina" schrijft ons: Op onze laatstgehouden bestuursvergadering kwam ter sprake het vlaggen tijdens de a.s. Oranjefeesten. Het is ons gebleken, dat velen niet in het bezit zijn van een vlag, doch zich gaarne één willen aanschaffen. Evenwel verzocht men ons dit via de Oranjevereeniging te mogen doen, in de veronderstelling, dat bij aankoop van een groot aantal door het bestuur, de prijs aanmerkelijk minder zou zijn. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft echter bij nader inzien besloten, deze zaak niet te behandelen, omdat het dan het terrein van den winkelier zou betreden, hetgeen tot onaangenaamheden zou kunnen leiden. Wél is gebleken, dat verschillende zaken uiterst voordeelig zijn in hun aanbieding. Wij vernamen van prijzen, varieerende tus- ssch 1.50 en 2.75 voor een vlag van 1 M. bij 1.50 M. Wij doen een beroep op de winkeliers, om den verkoop van vlaggen te willen bevorderen, opdat iedere burger, die voor het Huis van Oranje voelt, met het a.s. huwelijksfeest kan vlaggen. SINT NICOLAASFEEST „ALGEMEEN BELANG". De vereeniging „Algemeen Belang" heeft op grootsche wijze het St. Nicolaasfeest gevierd. Wegens het groote aantal kinderen dat hier aan deelnam, werd het feest in tweeën ge houden en wel 's middags 2.30 en 's avonds 7.30 uur. En beide malen dreunde „Het Wapen van Velsen" van het feestgejuich. Behalve de tractatie die ruimschoots werd rondgedeeld en de mooie cadeaux, die bij het heengaan wer den uitgereikt zijn, hebben de kinderen zich uitstekend vermaakt met het optreden van den goochelaar, professor Idioto, die met zijn goocheltoeren aller bewondering afdwong. Het feest werd met een bezoek van Sint Nicolaas vereerd, die behalve ernstige vermaningen, ook goedkeuringen en cadeautjes uitdeelde. Des avonds bij de oudere kinderen was het programma uitgebreider. Behalve het bezoek van St. Nicolaas, uitdeeling van tractaties en cadeaux, was ook professor Idioto weer op de planken die behalve zijn goocheltoeren, met zes der feestvierende kinderen een pantomime opvoerde van De barbier van IJmuiden. Voorts werd het feest aangevuld met een paar too- ■neelstukjes, opgevoerd door de kinderen, en het verdienstelijk optreden van een danse resje. De avond werd opgeluisterd door piano muziek van mejuffrouw Willy Wagenaar. SINT NICOLAAS BEZOEKT DE INSINGER- SCHOOL. Zaterdagmorgen heeft Sint Nicolaas een be zoek aan de Insingerschool gebracht, 's Mor gens 9 uur stonden de leerlingen voor de ont vangst op het schoolplaats opgesteld. Sint Ni colaas begaf zich naar het gymnastieklokaal. Nadat de leerlingen den beminden gast eenige liederen hadden toegezongen, hield deze een korte toespraak, waarna hij zich nog met eenige kinderen onderhield. z In hun eigen lokaal werden de kinderen onthaald. Eenige leerlingen, die door ziekte verhin derd waren aan het feest deel te nemen heeft de goede Heilige thuis met een bezoek ver eerd. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Vrijdagavond a.s. een concert in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem. Dirigent is Frits Schuurman, solist Karei de Jong (piano) Het programma, dat zal worden uitge voerd, is grootendeels, als Li=?t-berd°nking. aan dezen componist gewijd. Het vermeldt van hem het symphonische gedicht „Tasso" (in eerste uitvoering), Les Préludes en het Pianoconcert nr. 2 in A-groot. Karei de Jong zal ook nog spelen César Franck's „Les Djinns" („De booze geesten") voor piano en orkest. Ondanks St. Nicolaas en slecht weer toch nog 200 bezoekers. Nadat wij besloten hadden, onze tentoon stelling open te houden tot en met a.s. Woens dag, hebben wij er een oogenblik aan ge dacht, haaf Zaterdag gesloten te houden, om dat wij in de veronderstelling verkeerden, dat in verband met het Sint Nicolaasfeest en het slechte weer wel niemand tijd of lust zou hebben om de straat op te gaan, anders dan voor bezoeken in verband met den grooten dag. We hebben echter niemand willen teleurstellen En ziet: des middags ging het kalmpjes aan, des avonds echter was er, hoewel het minder druk was dan de vorige avonden, nog tamelijk veel belangstelling, 's Middags en 's avonds telden we nog ruim 200 bezoekers, zoodat het totale aantal inmiddels is gestegen tot 2350! Het aantal overtreft onze stoutste verwachtin gen. Men heeft dus nog drie dagen gelegenheid, de tentoonstelling te bezoeken. We hebben haar geprolongeerd vooral om de winkeliers, die de vorige week in verband met de Sint- Nicolaas drukte verhinderd waren, alsnog in de gelegenheid te stellen „Oud IJmuiden" te bezichtigen. Wij vertrouwen, dat velen hiervan gebruik zullen maken. Zullen we de drie duizend halen? ST. NICOLAASCAMPAGNE VAN „WIJKEROOG" IJmuiden speelt Ballero, Velsen gooit ook met ballen, maar niet in een gat, maar naar zes blikken bussen, die op een plank zijn op- stapeld. Ook voor dit werpspel, waaraan men kan deelnemen voor een volgeplakte zegelkaart van de Winkeliers vereeniging „Wijkeroog" is groote belangstelling en eiken avond is het druk in de garage van den heer J. Vermeer, waar het behendigheidsspel wordt uitge oefend. Voor één kaart mag men driemaal gooien. Degene die de zes bussen in één worp van de plank mikt krijgt een extra prijs, maar dit is lang niet gemakkelijk. Vooral de jeugd van Velsen is verzot op deze ballenwerperij SINT NICOLAASFEEST IN SCHOOL H. Vrijdag vierde school H zooals alle jaren het Sinterklaasfeest. Des ochtends bracht de eerwaarde grijsaard, rijk voorzien van ge schenken, een bezoek aan de kleintjes. Des middags brachten de leerlingen der hoogste klassen twee blijspelletjes voor het voetlicht, die met groot animo werden gevolgd. Personeel en oudercommissie brengen hun hartelijken dank aan de velen, die belange- looze hulp verléenden en aan de Melkinrich ting Velsen, die gratis melk schonk. Reeds in Juni van dit jaar kondigde de re geering aan, dat het haar voornemen was, de loonnormen, waarop det steunuitkeeringen der werkloozen zijn gebaseerd, ,te verlagen. Het gemeentebestuur heeft zich direct hiertegen verzet. En alhoewel dit niet geheel zonder succes is geweest en de verlaging der normen voor verschillende groepen aanzien lijk minder is geworden dan door de regee ring was vastgesteld, is juist vóór Sint-Nico- laas de verrassing gekomen, die voor de be trokkenen echter een hoogst onaangename was: 7 December zou de nieuwe regeling in werking treden. Voor vele groepen is de ver laging zeer aanzienlijk. Voor de havenarbei ders bijv. is de loonnorm teruggebracht van f 27 op f 19, van welk bedrag hoogstens 85 pet. aan steun mag worden uitgekeerd. Woensdag 14 December zullen de steun trekkers dus voor het eerst den verlaa fden steun ontvangen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1