HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG No. 32 DINSDAG 8 DECEMBER 1936 De Engelsche Crisis. IJMUIDEN Onze tentoonstelling „Oud-I Jmuiden". Crematie M. A. G. v. d. Leeuw. De versche haringvisscherij. Neem Domaniale 't is de beste Kerstgave voor werkloozen. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ8000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. De „constitutioneele crisis", veroorzaakt door het plan van den Engelschen Koning om met mrs. Wallis Simpson in het huwelijk te treden, is nog niet opgelost. Ook heeft de premier Stanley Baldwin Maandag in het Lagerhuis nog geen definitieve mededeeling gedaan omtrent 's Konings standpunt. De Koning zou intusschen plotseling een koen besluit kunnen nemen, daartoe aangespoord door de onrust die in Groot-Brittannië zoo wel als in de Dominions blijkt te heerschen. Intusschen is duidelijk geworden dat hij slechts uit twee mogelijkheden de keus heeft: het huwelijksplan opgeven of afstand doen van den troon. En deze laatste mogelijkheid ziet er veel eenvoudiger uit dan zij is. Immers, volgens de Britsche Settlement Act zijn benoeming zoowel als aftreden van den Koning aan parlementsbesluiten gebon den. Z. M. is niet vrij ten aanzien van zijn eigen abdicatie. Als een wetsontwerp daartoe werd ingediend zou het door het Lagerhuis en ook door de parlementen der Dominions ver worpen kunnen worden. Blijkens de stemming der bevolking, die kennelijk ten zeerste op be houd van dezen democratischen Koning ge steld is en hem blijkbaar in groote meerder heid verkiest boven den wettigen troonopvol ger zijn broer, den Duke. of York zou zulk een afwijzing der abdicatie lang niet onmoge lijk zijn. Het schijnt evenwel moeilijk aan te nemen dat men het zoover zal laten komen. Want de Koning staat boven de partijen en een stemming over een wetsontwerp, hem be treffende, zou tot een verdeeldheid kunnen leiden, die wel als een zeer gevaarlijk experi ment beschouwd moet worden. Bovendien zou een regeeringscrisis ontstaan. Een soort van voorlooper van een dergelijken toestand is al aan den dag getreden door de bereidheid van Winston Churchill om ingeval van aftreden der regeering een nieuw kabinet te vormen. Men kan de vraag stellen in hoe verre deze zeer ambitieuze politicus, die vele malen belangrijke minister-posten heeft be kleed, maar nog nimmer Premier is geweest, zich daarbij aan zijn persoonlijke wenschen heeft weten te onttrekken. De gedachte aan zooiets als een „Koningspartij" is intusschen meteen gewekt en daaruit vloeit al vanzelf een politieke tegenstelling voort, die al evenzeer in strijd schijnt met de Engelsche opvatting van het koningschap als zij het met de Nederland- sche zou zijn. Natuurlijk zal de Koning zelf al deze over wegingen laten gelden, waaruit men moet af leiden dat het kiezen van den tweeden weg, die der abdicatie, uitermate moeilijk zou zijn. Rest alleen de eerste: afzien van het huwelijk, nu gebleken is dat de Engelsche constitutie geen morganatisch huwelijk veroorlooft en noch de Britsche regeering, noch de regee ringen der Dominions bereid zijn tot een nieuwe wetgeving, die dat mogelijk maakt. Onmiskenbaar is de meening van het mee- rendeel der Britsche dagbladen: men vindt dat de Koning voor het geluk van zijn volk een offer moet brengen door van dit huwelijk af te zien. Het is natuurlijk niet moeilijk om langs de wegen van het logisch-werkende verstand tot deze conclusie te komen. Het is vooral ge makkelijk zulk een oordeel uit te spreken als men zelf niet in het dilemma verkeert. En alleen de Koning verkeert erin. Alleen hij kan gevoelen en ten volle beseffen, welk een ge weldig offer hier van hem gevraagd wordt. Dat het een geweldig offer zou zijn kan nie mand betwijfelen, want anders was dit pro bleem nooit aan den dag getreden en was deze crisis nimmer ontstaan. Wie zich aan nuchter- verstandelijke beschouwingen weet te ont trekken moet wel diepe sympathie gevoelen met de ontzaglijke levenscrisis, waarin de Koning van Engeland is geplaatst. Ieder van zijnonderdanen, tot den eenvoudigste toe, is ten deze vrijer man dan de Koning. Ieder heeft een vrijheid, die de Koning alleen mist. Van hem wordt deze vorm van zelfopoffering gevergd, die van anderen nooit gevraagd kan worden. Juist voor dezen Koning, die zich zoo gaarne temidden der kleine luyden beweegt en zich als eenvoudig mensch temidden van een voudige menschen gedraagt, moet deze tegen stelling wel een bittere zijn, moeilijk te aan vaarden en te verwerken. In de huidige wereld vol verdeeldheid, vol conflict, vol ernstige bedreigingen, jacht op eigenbelang en cynisme heeft de Engelsche crisis algemeene ontroering gewekt. Het is of de Menschheid plotseling herinnerd wordt aan de macht van het diepste en edelste menschelijke gevoel: dat der Liefde, dat nog immer, zelfs waar het maar een tweetal menschen betreft, de grootste der wereld machten kan doen sidderen en tronen doen wankelen. Wellicht zal eenmaal een groot kunstenaar deze tragedie van de twintigste eeuw herscheppen en er de Waarschuwende Stem in doen doorklinken, die sommigen er thans in hooren. Het Fransche dagblad l'Oeuvre heeft deze1 De Greatstrean brug, die de Deensche eilanden Seeland en Falster verbindt, is gereed gekomen. Dit is de langste brug voor spoorweg en rijverkeer, die Europa bezit. .manchette" op zijn voorpagina: „Gelukkig de volken, waarbij de politieke geschillen zich uiten in een liefdesroman". Misschien houdt die zin dieper waarheid in dan l'Oeuvre zelf bedoeld heeft. R. P. Reeds 2600 bezoekers! Ondanks dat onze tentoonstelling reeds een week lang eiken avond door honderden werd bezocht bleek gisteren, dat de belangstelling nog slechts weinig „geluwd" is, zoodat het geen overmoed is geweest, dat we haar drie dagen hebben geprolongeerd. Gistermiddag en gisteravond telden we nog 250 bezoekers, zoodat het totaal tot 2600 ge stegen is. Thans dus nog twee dagen en deze beide dagen moeten 400 bezoekers opleveren, wil len we de 3000 halen, een aantal dat boven on ze stoutste verwachtingen gaat. Wel hebben we er ons geen enkel oogenblik ongerust over gemaakt, dat „Oud-IJmuiden" niet zou trek ken, maar geenszins hadden we op een der gelijke groote belangstelling gerekend. En wat ons nog het meeste verheugt is, dat nie mand teleurgesteld is heengegaan. T. Y. IJ.-NIEUWS. Bezoek van St. Nicolaas. Evenals het vorige jaar werd de kleuter- afdeeling van T. V. IJ. ook nu weer verrast door een bezoek van St. Nicolaas en Zwarte Piet. Het spreekt vanzelf, dat de kleintjes extra hun best deden voor de hooge gasten. De Sint was goed op de hoogte; hij wist ook dat een paar van de kleine peuters wel eens een klein beetje stout geweest waren, maar gelukkig werd er niemand in den zak gestopt. Nadat alle kinderen een mooi liedje hadden gezongen, werd er gestrooid; dat gaf me een pret! Ook „Juf" werd niet vergeten. Zij kreeg een fijnen boterletter. Tot groote vreugde van de kleuters, bleek het, dat Piet ook goed kon turnen: hij deed op verzoek van Sint een paar keurige oefe ningen. Toen de hooge gasten weer verdwenen waren, fluisterden de kinderen onder elkaar, dat ze vast van plan waren, om ook zoo goed te leeren turnen. Wanneer ze T.V.IJ. trouw blijven, dan zal dat ook vast en zeker ge beuren HET PROGRAMMA VAN DE HUISVROUWEN. Voor de maand December heeft de afdee- ling Velsen-IJmuiden der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen het volgende programma vastgesteld 3 December: Bezoek Haarlemsche Huis- houd- en Industrieschool. Vrijdag 18 December houdt de heer A. V. Hartogh, architect te Haarlem in het Herv. Vereenigingslokaal een lezing over „De feest tooi van onze woning". Ter opluistering zal een dameskoortje onder leiding van mevr. M. RambonnetSpeet eenige liederen ten ge- hoore brengen. Donderdag 10 December is er een handwerk- middag in Kennemerhof. TRAWLERS HADDEN SLECHT WEER. Alhoewel tot nu toe slecht een enkele trawler met schade van de visscherij terug kwam, wordt algemeen geklaagd over het slechte weer. Sommige trawlers konden slechts een tiental trekken doen. De gevolgen waren gisteren in den aanvoer heel goed merkbaar; er waren slechts tien trawlers en een vijftal loggers binnen, bijna alle met weinig visch. Daardoor waren de besommingen ondanks dat de visch duur was over het algemeen zeer laag. Ook was er weinig aanvoer van versche haring, zoodat het een stille Maandag was. Het gevolg van deze ongunstige omstandig heden was tevens, dat de trawlers lange reizen maakten, zelfs tot 16 dagen. Treffende hulde van de N. L. S. Op de begraafplaats Westerveld schreed een lange stoet achter de baar. met het stoffelijk omhulsel van den verongelukten sportvlieger M. A. G. van der Leeuw toen deze gistermiddag naar het crematorium werd gedragen. En in een wijden boog vloog laag over de koepel van de aula 'n vliegtuig van de Nederlandsche Luchtvaartschool, dat met zijn motorengeronk, een den ver ongelukte zoo bekend geluid, neerdalende uit de wolken, den stoet begeleidde. De belangstelling was zeer groot. Een extra trein had 350 beambten en arbeiders van de N.V. Erven de Wed. J. van Nelle, waarvan de overledene gedelegeerd commissaris was, naar Westerveld gebracht. Voorts liep in den stoet een ontelbaar aantal vrienden, die de overledene zich in kringen van handel en luchtvaart had verworven. Zoo merkten wij op de heeren Ad. Krogmann, secretaris-ge neraal van de Aero Club Deutschland, over ste F. van Heijst en kap. A. K. Steup namens de Militaire Luchtvaartschool, L. F. Bouman, directeur der K.L.M., W. J. van Alphen en J. J. Krantz namens den Raad van Beheer der Nederl. Luchtvaart School, A. C. Tolk, stationschef van het vliegveld Waalhaven, Ir. J. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, Ir. M. H. Damme, directeur-generaal P. T. T., van 't Groenewoud, directeur der Koolhoven-fa brieken, B. Vlaare, directeur der A.P.C., E. H. J. Canters en C. H. v. d. Leeuw, leden van den Raad van Beheer, M. de Bruijn en A. H. Sonneveld, directeuren der N.V. Erven de wed. J. van Nelle, alsmede de procuratie houders der vennootschap. Onder de tonen van het „Wenn ich einmal soil scheiden" en het geronk der motoren van den tweedekker der N.L.S. werd de baar de anla binnengedragen. Zoo groot was de belangstelling, dat velen niet konden wor den toegelaten. Een luidspreker-installatie stelde hen in staat, de plechtigheid te vol gen. De heer C. H. van der Leeuw, een broer van den overledene huldigde dien als broer, te vens als lid van die andere groote familie der firma van Nelle, waaraan hij met hart en ziel verknocht was. Ook namens zijn medelid van den Raad van Beheer, den heer Canters, dankte spreker zijn broer voor het vele, dat hij voor de firma heeft gedaan. De heer M. de Bruijn, sprekende mede namens den heer Sonnevelt, schetste het groote ver lies, dat het heengaan van den heer van der Leeuw voor hem en zijn mede-directeuren heteekent. Hoe treffend juist werd de heer v. d. Leeuw geschetst door een Engelschen vriend, die hem noemde „a personal friend, a charming personality, a fine man". De heer van Be- soijen sprak namens het fabriekspersoneel en dankte den overledene voor hetgeen hij voor het personeel is geweest. Ir. J. J. F. de Kok getuigde van het leed wezen, waarmede de tijding van het ongeluk in de vliegwereld werd ontvangen. Namens de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart en namens alle Nederlandsche en vele buiten- landsche aero-clubs bracht Ir. de Kok een laatsten groet." De heer W. J. van Alphen, onder-voorzitter van den Raad van Beheer van de Nationale Luchtvaart School zeide dat geheel het vlieg- wezen in rouw is, nu het harde, onverbidde lijke noodlot den heer van der Leeuw heeft doen sneuvelen in de onmiddellijke nabij heid van het terrein, dat hem lief was. Na mens den Rotterdamschen Koffiehandel voerde ten slotte de heer J. W. van Rees het woord. De heer C. H. van der Leeuw sprak een woord van dank tot de aanwezigen voor hunne belangstelling. Daarna werd de baar onder orgelmuziek neergelaten, HARING VISSCHERIJ REëINDIGD. De motorlogger Martenshoek IJm. 283 heeft de haringvisscherij beëindigd. NAAR DE HARINGHAVEN OVERGEBRACHT. De Sch. 68 is na in het dok te zijn ge weest, naar de Haringhaven overgebracht. PROPAGANDA-AVOND „WILHELMINA". De Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmina" directeur Marinus Adam houdt a.s. Woens dag een propaganda-avond in de Witte Bios coop, Mahustraat. Er zal o.a. een tooneelstukje worden opge voerd, getiteld: De les van een Vagebond". Waarom de Scheveningsche visschers in IJmuiden markten. Men schrijft ons: Dezer dagen werd in een artikel „De versche haringvisscherij en de Scheveningsche haven" door „Seheveninger" in de Haagsche Courant de bevreemding uitgesproken over het feit, dat de Scheveningsche loggers de versche haring hoofdzakelijk te IJmuiden aanbrengen. De schrijver wekt in het artikel den indruk, dat de Scheveningsche reeders, handelaren en vrachtrijders toch eigenlijk dom handelen, door Scheveningen te passeeren en naar IJmuiden te gaan. Natuurlijk is dat niet zoo en „Seheveninger" heeft dan ook het voor naamste feit niet aangeroerd, n.l. waarom de reeders met hun schepen naar IJmuiden gaan en waarom de handelaren en de vrachtrijders uit Scheveningen daar over heen moeten ko men. Het voornaamste feit is, dat IJmuiden zich heeft gespecialiseerd als de aanvoerhaven van versche visch. Vlaardingen en Schevenin gen zijn zeer belangrijk als aanvoerhavens van pekelharing, doch ook in Vlaardingen heeft men het niet tot een belangrijken han del in versche visch kunnen brengen. Van daar, dat de Vlaardingsche stoombeugers de versche visch ook uitsluitend in IJmuiden ter markt brengen. IJmuiden is de aanvoerhaven van versche visch. Wanneer er des Maandags 50 stoom trawlers en motorloggers met versche visch aan den afslag zijn, dan kan de handel dezen enormen aanvoer plaatsen. Met versche haring is het evenzoo. Er zijn in October dagen ge weest, dat er 10.000 kisten versche haring en makreel werden aangevoerd, doch nimmer is er ook maar één kist onverkocht gebleven. Dat IJmuiden de aanvoerhaven ook voor versche haring is geworden, is te danken aan de Engelsche stoomdrifters. Eenige tiental len jaren geleden, toen nog geen enkele Neder landsche reeder er over dracht zijn schepen op de versche haringvangst te laten gaan, kwamen de Engelsche drifters van Lowestoft en Yarmouth naar IJmuiden en allengs is de handel van versche haring zoo gegroeid, dat het jaren geleden in October en November voorkwam, dat er dagelijks 50 a 60 Engelsche I drifters te IJmuiden kwamen, ja, er zijn dagen geweest van 100 drifters. Deze enorme aan voeren heeft de handel te IJmuiden altijd kunnen verwerken. Nu de aanvoer door En gelsche schepen sedert eenige jaren gecontin- genteerd is, zijn ook de Nederlandsche logger- reederijen te Scheveningen en Katwijk zich gaan toeleggen op de versche haringvisscherij. Dat zij de versche haring in IJmuiden ter markt brachten, is begrijpelijk. Zij weten vooruit, dat de haring hier verkocht wordt. Ook in dezen moeilijken tijd, nu de buiten- landsche regeeringen onzen handel allerlei moeilijkheden in den weg leggen. Verleden jaar zond de IJmuider handel 6 millioen K.G. versche haring naar Tsjecho-Slowakije. Nu de regeering van dat land ook van andere landen versche haring afneemt, heeft ons land daarveel minder versche haring kunnen plaatsen. De IJmuider handel heeft relaties met het binnenland, België, Duitschland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk. Italië enz. en het is o.a. heel begrijpelijk, dat de Schevening sche reeders niet het risico willen loopen, hun haring niet te kunnen verkoopen, als zij in Scheveningen zouden markten. En dit zou zeker het geval zijn, wanneer op één dag 10 of 20 loggers in Scheveningen aan den afslag kwamen. Zij weten nu eenmaal, al komen er in IJmuiden 50 schepen met versche haring op één dag, dat alles gekocht wordt. De koopliedenvereeniging in Scheveningen zal wel niet anders oordeelen, de kooplieden toch weten, dat zij in IJmuiden altijd versche haring kunnen koopen en daarom gaan zij daarheen. Dat de Scheveningsche reeders, die te IJmuiden 80 of 100 kisten versche haring laten lossen en dan de schepen met de pekel haring naar Scheveningen laten komen, groote extra-kosten maken, is beslist onjuist. De versche haring van de loggers wordt door de opvarenden gelost en van een kostbaar op onthoud is dus geen sprake. Want havenrech ten worden te IJmuiden niet betaald. In het artikel wordt gezegd „Dat het ook stormen kan" enz. Dat is zeer misplaatst, want als het voor IJmuiden stormt, zal het voor de haven van Scheveningen geen mooi weer zijn. En de IJmuider haven is gemakke lijker binnen te komen, dan die van Scheve ningen. „Seheveninger" erkent, dat wat aan versche haring in Scheveningen wordt aangebracht, minder in kwaliteit is dan die te IJmuiden. Dit komt, omdat de handel in IJmuiden er altijd op hamert om eerste klas waar aan te brengen en omdat voor goede waar veel betere prijzen worden betaald. Men klaagt er in IJmuiden juist over, dat men aan boord van de loggers over 't algemeen de versche haring nog beter moet behandelen. En dan maakt de reeder zeker een heel wat betere besomming, wat ook den opvarenden ten goede komt. Men kan zich spiegelen aan de Rotterdamsche motortrawlers, die de ver sche haring in prachtige kwaliteit aan de markt brachten en dan ook de hoogste prijzen daarvoor maakten. Wanneer „Seheveninger" zich zou hebben gewend tot de reederijen en den handel in Scheveningen, zou hij bovenstaande feiten zeker ook te hooren hebben gekregen. Een hoenderparkhouder op de Veluwe zal zijn eieren markten te Barneveld en niet in Nij- kerk, waar toch ook een wekelijksche markt is. EEN NIEUW GEWAAD. De door Bureau Wijsmuller N.V. gecharter de sleepboot „Oceaan" heeft thans den schoorsteen in een nieuw gewaad gestoken en het geel voor de bekende blauw-wit-zwart- kleuren verwisseld. Ongetwijfeld voelt ze zich thans eerst recht I Jmuiden aars ter. Encsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263tel. 5220, Gr. HouUtr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gericht, waaraan het volgende is ontleend: „Ik heb de eer uw College mede te deelen, dat ik heb besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de betrok kenen over de week van 13 tot en met 19 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Ik vestigd er de aandacht op, dat niet mag wor den toegekend 25 pCt. van het theoretische steunbedrag, berekend over art. 6 of 18 der regeling, doch 25 pCt. van de theoretische uit keering (waarin begrepen eventueele brand- stoffenbijslag) die de ondersteunden over vorengenoemde week ontvangen. Aan de in genoemde week bij de werkverschaffing ge plaatste arbeiders kan over die week geen Kerstgave worden toegekend; met betrekking tot deze personen zal ik u bij afzonderlijke circulatie nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hunne werkloozenkas ge nieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kastoeslag minder zouden ontvangen dan aan steun ,jlus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kas uitkeering ontvingen. Ik meen goed te doen, U met een voorbeeld de wijze, waarop deze bijslag voor laatstbedoelde personen over de onderhavige week moet worden berekend, te verduidelijken. 1. Steunbedragen volgens de steunregeling 12. Kerstgave 25 pCt. is 3, samen f 15. Uitkeering uit de werkloozenkas 11. Bijslag op de kasuitkeering (met inbegrip- Kerst gave) is dus 15 min 11 is 4. 2. Steunbedrag volgens de steunregeling 10. Kerstgave 25 pCt. 2.50 is 12.50. Uit keering uit de werkloozenkas 11. Kerst gave: 12.50 min 11 is 1.50. HARINGAANVOER BOVEN HET VAST GESTELDE CONTINGENT. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Van Lier, nam Maandag conclusie in het cassatie-beroep van de zeven Sche veningsche reeders, die door den kanton rechter en in hooger beroep door de recht bank te 's-Gravenhage tot geldboeten zijn veroordeeld wegens het aanvoeren van meer pekel- en steurharing dan bij een vastgesteld contingent was toegestaan. Tegen het vonnis der rechtbank was on der meer als grief aangevoerd, dat ten aan zien van ieder der verdachten voor het be wijs mede gebruik is gemaakt van de op gaven .der medeverdachten. Mr. van Lier heeft dezen grief gegrond ge oordeeld en dientengevolge geconcludeerd tot vernietiging van het bestreden vonnis en verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. De Hooge Raad zal 18 Januari arrest wij zen. SPEELTUINVEREENIGING „DE MOERBERG" Zaterdag 12 December geeft de speeltuin- Vereeniging „De Moerberg" voor de kinderen der leden een St.-Nicolaasfeest in de groote zaal van Thalia. Ruim driehonderd kinderen nemen aan het feest deel. Den kinderen wordt een groot feest be reid, dat in hoofdzaak is te danken aan den financieelen steun der ingezetenen van IJmuiden en aan de werkers der speeltuin- vereeniging. Ongeveer half twee wordt van den speel tuin, in optocht met St.-Nicolaas en Zwarte Piet voorop, afgemarcheerd. In Thalia zullen de kinderen gezellig bezig worden gehou den met kinderfilmen en, zal een klein too neelstukje door speeltuinkinderen worden op gevoerd. Verder zullen de kinderen worden onthaald op chocolade en koek. Ongeveer zes uur gaat elk deelnemertje met een flinken zak lekkers naar huis. Ouders en verzorgers, welke niet bij het feest tegenwoor dig zijn, wordt verzocht hunne kinderen on geveer kwart voor zes af te halen. PERSONALIA. Voor het machinisten-diploma A is ge slaagd de heer J. w. Roobol te IJmuiden. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Verbetering in volkslogiezen. Voor de Deensche reederij J. Lauritzen werd dezer dagen een nieuw stoomschip te water gelaten, dat op verschillend gebied afwijkt van het gebruikelijke type, hoofdzakelijk wat betreft de inrichting der volkslogiezen. Voor de bemanning wordt op het middendek een ruimte ingericht voor eetgelegenheid, waarbij een daarvoor aangenomen hofmees ter zorgen zal voor de bediening en tevens voor het schoonhouden van het vertrek. Het te gebruiken porcelein en eetgerei zal van de zelfde soort als in de salon van den kapitein zijn. De eetzaal zal tevens dienen voor lees zaal. De reederij stelt een bibliotheek be schikbaar van honderd boeken, waarvan 25 met vakliteratuur en 75 met verpoozingsin- houd. Na eenigen tijd wordt de bibliotheek weer vernieuwd als men kan aannemen, dat alle boeken door de negentien opvarenden zijn uitgelezen

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1