HET NIEUWE AVONDBLAD Engeland s Koning afgetreden. lANO'S 5000 W. Alphenaar Hertog van York volgt hem op. 22e JAARGANG No. 35 VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Druk bezochte protest vergadering. De overeenkomsten met de bijzondere Lycea. Première - Avond FILMLIGA KENNEMERLAND METER SUPER-FILM Voorziet U tijdig van kaarten a 3036 ct. TOEGANG 18 DAAR! Ontheffing Winkelsluiting. NeemDomaniale 't is de beste Nieuws van de Bioscoop. Zoekt U een gebruikte piano? U slaagt in elke gewenschte prijs Kruisweg 49 - Haarlem Bureau overgeplaatst. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 36 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN Ml NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150,- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van bsven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ3000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.Vw Bank te Schiedam. Tegen het wetsontwerp tot regeling van het Ziekenfondswezen. In .het Patronaatisgebouw aan den Wil- lemsbeekweg vorid gisteravond een vergade ring plaats, ■'uitgeschreven door de besturen van de ziekenfondsen „Velsen" en „Velser- cord", om te protesteeren tegen het door minister Slingenberg ingediende wetsont werp tot regeling van het Ziekenfondswezen. t)e talrijke aanwezigen werden door den voorzitter, den heer J. van Gameren welkom geheeten. De heer C. J. van Lienden, voorzitter der Landelijke Federatie van Ziekenfondsen te Eindhoven trad als spreker op. De heer van Lienden zeide, dat het protest der onderling beheerde ziekenfondsen tegen het ontwerp van minister Slingenberg niet voor niets is. Niet, omdat deze ziekenfondsen zijn tegen elke wettelijke regeling, maar omdat zij zijn tegen deze wettelijke regeling. In het ont werp van minister Slingenberg wordt in geen enkel opzicht rekening gehouden met de taak, die de ziekenfondsen op zich hebben genomen: het dienen van de volksgezond heid. Het ontwerp van de Ziekteverzorgingswet kent de ziekenfondsen alleen toe de verzor ging van zieke arbeiders. Reeds daarmede, meent spreker, is dat ontwerp veroordeeld omdat er iin ons land een groot aantal zie kenfondsen zijn, die niet alleen op zich heb ben genomen de verzorging van dein zieken arbeider, maar die zich ook bemoeien met den arbeider en daarmee gelijkgestelden, die nog niet ziek zijn, maar die de kans loopen ziek te worden. Wanneer zich in ons land een ziekenfonds wezen door eigen initiatief en onder den drang van de verzekerden zelf een breedere taak op zich heeft genomen, breeder dan waartoe de wet het verplicht, dan zal de wet er rekening mee hebben te houden, dat deze fondsen de gelegenheid moeten behou den tot breeder terrein; de verzorging der volksgezondheid te blijven betreden. Er is verschil van meening tusschen de eigen beheerde ziekenfondsen en die der Maatschappij tot bevordering der Genees kunst over de vraag of de ziekenfondsen sa natorium-verzorging ter hand moeten ne men. Wij zeggen „ja", de Maatschappij zegt „neen". Moet nu aan de fondsen de mogelijkheid worden ontnomen, dat werk, dat zij al jaren op zich hebben genomen, voort te zetten? Wij zijn van meening, aldus spreker, dat de leden zelf moeten bepalen wat zij met hun contributie willen doen, desnoods onder controle van het Rijk. Conservatieve dok- tersfondsjes stellen zich veelal op het stand punt, dat wat zij aan contributie ontvangen, voor de dokters is, voor het betalen van het werk, dat zij verrichten. Spreker wees op het vormen van reserve, die moet worden aangewend tot verbete ring van de voorwaarden van de leden. De ziekenfondsen zijn voor ons en van ons. De bedoeling van dit wetsontwerp is, het de zelfbeheerde ziekenfondsen onmogelijk te maken, zich verder te ontwikkelen. Wij vra gen ons af, riep spreker: is dat in Neder land mogelijk? Wanneer .er in bet Neder- landsche ziekenfondswezen zou zijn een chaos of corruptie, dan heeft de wetgever niet alleen het recht, maar ook de plicht door middel van een wet in te grijpen. Maar bestaat deze toestand op dit oogenblik? Heeft de minister in de nota van de wet aangetoond, dat er deze toestanden zijn? Neen, riep spreker uit. Een van de redenen, waarom de minister met dit ontwerp is ge komen, zou zijn, dat er dn Nederland zooveel kleine fondsjes bestaan, die slechts gebrek kig in de hulp kunnen voorzien. Om dit aan te toonen kwam men met cij fers, die al tien jaar oud waren. Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft vier a vijf weken met een statistiek aangetoond, dat in Nederland 2/10 pet. van het aantal ver zekerden in Nederland is aangesloten bij fondsen van 250 leden en minder, 6/10 pet. is in fondsen met 500 personen en minder, 1 1/10 pet. in fondsen met 1000 personen en minder, 4 9/10 pet. met 2500 en minder, 8 7/10 pet. met 5000 en minder, 13 2/10 pet. met 10.000 en minder, terwijl totaal in .fond sen met 10.000 en meer leden zijn aangeslo ten 85 pet. van alle bij ziekenfondsen ver zekerde personen. Als de regeering wat goeds zou willen doen, zou ze een einde moeten maken aan de kleine doktersfondsjes. Er is de laatste jaren ten goede van het ziekenfondswezen wat veranderd^ maar daar mee zijn we er nog niet. De minister schrijft voor invoering van vrije artsenkeuze en apo theek, enz. hetgeen beteekent, dat fondsen, die een eigen apotheek of een eigen tand heelkundige kliniek hebben deze moeten op heffen. Voor een drietal fondsen, die eigen apothe ken hebben, beteekent dit dat deze fondsen per jaar een grootere uitgave hebben van f 275.0-00. Dit is met contributieverhooging niet goed te maken. Waarom wordt op deze wijze het apothekersbedrijf beschermd, waar om niet bijv. de winkelier, vraagt spreker? Waarom mag een fonds niet coöperatief een apotheek exploiteeren, hetgeen voor de leden voordeel oplevert? Het onderzoek naar de tarieven der particuliere apotheken heeft uitgewezen, dat de fondsleden er het aller grootste belang bij hebben, dat de fonds apotheken blijven bestaan. Thans blijkt het reeds, dat de apotheken prijsregelend ontreden, wat een prijsverhoo- gine van allerlei geneesmiddelen van as pirine. insuline enz. soms met 50 pet. ten gevolge heeft gehad. Dit alles bewijst, dat het noodig is, dat de ziekenfondsen de ver strekking van .geneesmiddelen in eigen han den nemen. De Federatie van Ziekenfondsen staat op het standpunt, dat waar eenigszins moge lijk, de vrije artsenkeuze moet worden inge voerd. Maar ,het belang, dat de Maatschap pij er in ziet, moet niet worden overdreven Deze vrije artsenkeuze moet echter niet wet telijk worden ingevoerd. Het overgroote deel van Nederland, met name de bevolking van het platte land heeft bij vrije artsenkeuze geen belang, want daar is geen keuze. Elke arts, die zich vestigt, moet (volgens de nieuwe wet) wanneer hij dat wenseht bij een fonds worden ingeschre ven, hetgeen beteekent, dat bij een fonds van 10000 leden, waar men thans de keuze heeft tusschen tien artsen, men dan d-e keuze heeft tusschen 25 artsen. Dit heeft tot ge volg, dat de leden gaan naar die artsen, die het royaalst zijn in het voorschrijven van ge neesmiddelen. Hierdoor worden de kosten niet weinig verhoogd. In het e.g. Zaanland- sche systeem ligt het gevaar opgesloten, dat de menschen niet krijgen wat zij noodig hebben. De vrije artsenkeuze moet worden gehandhaafd, maar de ziekenfondsen moe ten recht hebben om op e-en gegeven oogen blik „stop" te zeggen, als men meent, dat het noodige aantal bereikt is. Het zal blij ken, dat de nieuwe wet niet alleen een ge vaar is voor de fondsen, maar ook voor den naam van den medischen stand. De uitvoering van de wet moet betaald worden door de leden en de deelnemers. Het rijk betaalt niets. Wij vonden dit best, al dus spreker. Tot nu toe hebben de zieken fondsen zichzelf kunnen redden. Spreker kan zich niet voorstellen, dat men nu zal zeggen: geef ons maar geld, dan zullen we jullie ringelooren zooveel wij willen. Spreker weerlegde de motieven van den minister voor de invoering van deze wet. Het bestuur der Maatschappij vraagt om invoe ring -van de wet, maar hoe denken de twee millioen verzekerden van de Maatschappij - fondsen er over? Hebben zij gelegenheid, om zich uit te spreken over de wet? Spreker zou willen, de gelegenheid te heb ben deze leden aan te toonen welke nadee- len de wet voor hen oplevert. Het hoofdbe stuur der Maatschappij doet dit niet. Felle kritiek oefende spreker uit on sommige dok ters- of directiefondsen, welke ziekenfond sen door de nieuwe wet beschermd worden. De wet doet h-et leven, dat in de onder ling beheerde fondsen is, verstarren. De con tributie wordt voor elke streek of plaats voor geschreven. Men wil van de ziekenfondsen maken administratieve lichamen. Wij willen echter behouden een leidende taak en wij laten ons die niet ontnemen, omdat wij wil len werken in het belang der volksgezond heid. (Applaus). Het verheugt spreker, dat de actie der federatie waardeering vindt niet alleen bij de leden, maar o.a. ook bij tal van vooraan staande medici. Verder wees spreker op de gevolgen van de medezeggenschap van de deelnemers in het bestuur. Spreker hield een warm pleidooi voor het onderling beheerd ziekenfondswezen en voor opheffing d'er bindende besluiten der Maat schappij die de ontwikkeling van het zieken fondswezen in Nederland hebben belemmerd. Spreker doet een beroep op de aanwezi gen om het onderling beheer ziekenfonds wezen te versterken. Op een door een der aanwezigen gestelde vraag antwoordde spreker, dat de Maat schappij op een congres in 1913 besloten heeft, dat geen medewerking wordt verleend aan de totstandkoming van een nieuw zie kenfonds wanneer zich niet de helft plus één der in de plaats gevestigde medici daarvoor verklaart. De heer van Gameren sloot de vergade ring met een woord van dank voor spreker en bezoekers. Na een periode van spanning en onzekerheid is thans de beslissing gevallen, die een einde maakt aan de constitutioneele crisis in Engeland. Edward VIII treedt af als koning van het Britsche Rijk en wordt opgevolgd door zijn broeder, den hertog van York. in de boodschap van den koning, die door Baldwin gistermiddag in een historische zitting van het Lagerhuis werd voorgelezen, zegt Koning Edward, dat hij, na bij den dood van zijn vader den troon bestegen te hebben, thans besloten heeft voor zich en zijn nakome lingen afstand te doen van alle rechten op den Engelschen troon, aan gezien hij onder de huidige omstandigheden zich niet in staat gevoelt den last van de zware regeeringstaak verder te dragen. Derhalve heeft hij zijn handteekening geplaatst onder een acte van abdicatie, welke als volgt luidt „Ik, Eduard Vill, Koning van Groot-Brittannië, Ierland en de Britsche dominions, Keizer van Indië, verklaar hiermede mijn onherroepelijk besluit voor mij en mijn nakomelingen afstand te doen van den troon en het is mijn wensch, dat deze acte van abdicatie onmiddellijk van kracht zal worden." Dit document is onderteekend door Eduard, Rex Imperator, en mede geteekend door de hertogen van York, Gloucester en Kent. Gemeentelijke bijdragen aanzienlijk verlaagd. Krachtens de thans geldende overeenkom sten moet door de gemeente aan de besturen van 't Kennemer Lyceum, Christelijk Lyceum en R.K. Lyceum „Sancta Maria" per jaar een bijdrage van 400 worden betaald voor iede- ren leerling uit onze gemeente, die één van genoemde inrichtingen van onderwijs bezoekt. B. en W. zijn met genoemde besturen in overleg getreden om tot verlaging dezer bij dragen te geraken, met het resultaat, dat per 1 Januari 1937 de bijdrage respectievelijk zal zijn 325, 275 en 325. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, hen te machtigen de te sluiten overeenkomsten hiermede in overeenstemming te brengen DONDERD. 17 DEC. THALIA (Adv. Ingez. Med.) Voor de kappers. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat door hen op 21 en 28 December 1936 voor open of be sloten ruimten waar pleegt te worden gewerkt in een kappers- of barbiersonderneming voor het verrichten van kappers- en barbierswerk zaamheden, ontheffing is verleend van het verbod vervat in artikel 1 der verordening op de Winkelsluiting. VAN DE STEUNVERLEENING NAAR M. H. Een aantal ingezetenen onzer gemeente heeft den Raad verzocht hun overheveling van de Steunverleening naar Maatschappelijk Hulp betoon ongedaan te maken of, indien zulks niet mogelijk is, hun denzelfden steun en de zelfde gratificaties te doen uitkeeren als zij van het Orgaan voor Steunverleening hebben ontvangen. B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen aan adressanten mede te deelen, dat de Raad hieromtrent geen zeggenschap heeft. VERLENGING LOOPTIJD VAN CREDIETEN Op verschillende data in 1937 zal de looptijd van aan particulieren verstrekte credieten onder waarborg van le hypotheek voor den den bouw van woningen verstreken zijn. Daar het zich laat aanzien, dat verschillende belanghebbenden niet in staat zijn, het res tant der leening af te lossen op het in de hy potheekakte genoemde tijdstip, stellen B. en W. den Raad voor, hen te machtigen, in die gevallen den looptijd dier credieten, onder de zelfde voorwaarden, met hoogstens één jaar te verlengen. Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263 tel. 5220, Gr. Hoatstr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) Top Hat en Een bange nacht in „De Pont". Van deze beide nieuwe films is laatst genoemde een film vol geheimzinnigheden. Een misdadiger schiet vergiftigde pijlen af, werpt met messen, het publiek wordt steeds weer bezig gehouden met de vraag, wie van het gezelschap dit alles op zijn geweten heeft. Een persoonsverwisseling verhoogt de span ning van deze film, waarvan de inhoud hier onder volgt. Op een stormachtigen nacht heeft de excen trieke multi-millionair, Jasper Whyte in de huiskamer van zijn landgoed een heterogeen gezelschap verzameld: de huisdokter, Dr. Denham, zijn neef Tom, Laura, een verre bloedverwante met haar man Arthur, en El vira, zijn huishoudster. Hij vertelt hun, dat hij hun ieder, zoomede zijn advocaat, één millioen dollar vermaakt heeft. Mocht hij er echter in slagen, zijn kleindochter Doris op te sporen, dan zouden al deze legaten vervallen, en zou zij het ge- heele kapitaal erven. Er wordt geheld. Het is zijn advocaat Felix, vergezeld van een meisje, dat hij voorstelt als Doris. Algeheele consternatie bij de zich reeds rijk-gewaande erfgenamen, blijdschap bij den ouden Jasper. Hij neemt haar mee naar zijn kamer, boven, om over haar over leden moeder, zijn dochter, te spreken. Als hij boven is, verschijnen weer nieuwe personen op het tooneel, nl. de groote Luvalle, goochelaar, met een meisje, dat ook Doris blijkt te zijn. De oude Jasper wil de tweede Doris met de eerste confronteeren, doch de eerste Doris blijkt intusschen vermoord (ver giftigd) te zijn. Eén van de aanwezigen is de moordenaar of de moordenares. De politie is spoedig ter plaatse en het onderzoek begint. Iedereen kan voor verdenking in aanmerking komen, Tom, Laura, Arthur, Dr. Denham, de nieuwe Doris, Elvira, de advocaat, ja zelfs Luvalle. Het noodweer houdt aan. De stemming in huis is bepaald „unheimisch". Geheimzin nige, angstaanjagende voorvallen spelen zich af. Gelukkig, dat de grootte Luvalle voor de note gaie zorgt, anders zou het iemand te machtig kunnen worden. (Adv. Ingez. Med.) Van Maatschappelijk Hulpbetoon en Orgaan voor Steunverleening. De resten van de totaal vernielde „Lijster", welke Woensdag nabij het vliegveld Croydon is neergestort. Met ingang van Maandag 14 December 1936 zijn de bureaux van de instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon en het orgaan voor Steunverleening overgeplaatst naar Heide- straat 40 (voormalige school D) te IJmuiden (■Noordelijke ingang). Des morgens tusschen 9 en 12 uur zullen de loketten voor het publiek zijn geopend. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon houdt des Dinsdagsmorgens 1 uur spreek uur. Het spreekuur van den secretaris van het orgaan voor Steunverleening is op Donder dagmorgen 11 uur gesteld. Tot die spreekuren worden slechts zij toe gelaten, die zich daartoe schriftelijk, onder opgaaf van redenen, hebben aangemeld. PERSONALIA Mej. J. A. Hertier, onderwijzeres aan de o. 1. school G te Santpoort, heeft eervol ontslag aangevraagd. B. en W. stellen den Raad voor, het gevraag de ontslag eervol te verleenen met ingang van een nader door het college te bepalen datum. UITVOERING „DE KLEINE STEM" Het kinderkoor „De Kleine Stem", directeur de heer J. Post, geeft a.s. Zondagavond «en uitvoering in „De Daad". Koren A en B liedjes van Cath. van Rennes, Bern. Diamant Piet Zwager enz. Koor B zingt verder nog de bekende cantate :.In het woud" van P. G. van Anrooy en na de pauze wordt door de groot ste meisjes opgevoerd „De Varkenshoeder", een operette in 2 bedrijven met pianobegeleiding van J. Tames.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1