HET NIEUWE AVONDBLAD 8©©L 4708 W. Alphenaar IJ.T.O. ELZER'S Heeren Modemagazijn NIEUWE Modellen HOEDEN voordeelige prijzen. Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 36 ZATERDAG 12 DECEMBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Een Nieuwe Koning. IJMUIDEN Onze tentoonstelling „Oud IJmuiden". kommissie van Samenwerking voor bijzondere nooden. HANDEL BOUW REPARATIEN Kruisweg 49 - Haarlem „Opoe" Amersfoort wordt Maandag 90 jaar. 65 jaar geleden trouwde ze. TAXI VREESWIJK IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets*per maand 40 cents plus iy2 cents Incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct* elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDTTfE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers z«n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bi] verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van bsven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of auto busongeval; ƒ6000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van flen man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. De tragedie in Engeland heeft haar ont knooping gevonden. Terwille van een vrouw heeft de Koning van Groot-Brittannië en Keizer van Indië, staatshoofd van het groot ste rijk ter wereld, afstand gedaan van zijn troon na nog geen vol jaar aan het bewind te zijn geweest. Het was al eerder duidelijk dat Edward VIII slechts twee wegen openbleven: afzien van zijn huwelijk of abdicatie. Toen de crisis intrad scheen aanvankelijk de tweede oplos sing zeer moeilijk uitvoerbaar, omdat de ab dicatie, door het Lagerhuis en de parlemen ten der Dominions zou moeten worden goed gekeurd en er althans in het Lagerhuis geen meerderheid vóór scheen te zijn. Maar in enkele dagen wijzigde zich de situatie, de abdicatie werd tot waarschijnlijkheid en toen de Prime Minister Stanley Baldwin Donderdag in het Lagerhuis verscheen om de beslissing des Konings mede te deelen wist de heele wereld eigenlijk al, welke dat zou zijn. Uit de boodschap des Konings bleek on omwonden, dat hij zich niet in staat voelde de zware lasten van het koningschap te blij ven dragen zonder de vrouw, die hij lief heeft, aan zijn zijde te hebben. Het van zoo vele zijden op hem gedane beroep, om zich op te offeren voor de British Commonwealth verwierp hij dus, zij het niet dan na zwaren strijd. Hij heeft het moeten beantwoorden met een non possumusmet: Wij kunnen niet. Dit bezorgt hem de critiek van talloozen. Deden zij niet beter met zichzelf eens in te denken in de kwellende eenzaamheid van den man, die alleen op den hoogsten top moet vertoeven? Zijn zij er zeker van dat zij zelf tot zulk een offer in staat zouden zijn? De we reldgeschiedenis heeft toch wel bewezen dat slechts zeer weinigen voor het martelaarschap zijn geboren. En ongetwijfeld heeft dezen Koning de vraag gemarteld: wat is mijn hoog ste plicht; die tegenover mijn volk of die jegens de vrouw die ik liefheb? Waarbij zich zeker dê Overweging nog heeft moeten doen gelden, dat zijn broeder gereed stond hem op te volgen. In zijn zeer indrukwekkende rede heeft Baldwin getuigd van de blijvende vriendschap tusschen den Koning en hemzelf en van zijn eerbiediging van het besluit van Z.M. Men kan den Britschen premier zijn bewondering voor deze rede niet onthouden. Het Lagerhuis heeft dan ook vele blijken van instemming gegeven. De uiteenzetting die de Premier gaf van 's Konings opvattingen en uitingen tijdens de crisis bewijst overigens wel, dat Edward VIII niet in het minst gepoogd heeft zijn persoon lijke populariteit te baat te nemen om een be slissing naar eigen wensch te forceeren. Hij heeft zich niet alleen in de crisisdagen ver borgen gehouden voor zijn volk en dus elk openbaar huldebetoon ontweken, maar zich bovendien zonder een woord van verzet neer gelegd bij den afwijzenden uitspraak der re geering inzake een morganatisch huwelijk en zijn afkeer geuit van de mogelijkheid der vor ming van een „Koningspartij". Verdeeldheid wenschte hij te vermijden. Uit dit alles moet men wel afleiden dat het aanzien der Kroon zeer weinig, ja nauwelijks geleden zal blijken te hebben. De Britsche crisis kan vandaag met de aanneming der vereischte wetsontwerpen inzake den afstand van Edward VIII en de troonsbestijging van George VI als geëindigd worden beschouwd. Men zal gaarne de hoop uiten dat een ge lukkige toekomst den afgetreden Koning be schoren moge zijn. De hertog van York, die thans als George VI (dus niet, zooals aanvankelijk verwacht was, als Albert I) den troon bestijgt is slechts IV2 jaar jonger dan zijn broeder. Hij wordt a.s. Maandag 41 jaar. Zijn gemalin, vroeger Lady Elizabeth Bowes-Lyon, met wie hij in 1923 in het huwelijk trad, is vijf jaar jon ger. Zij is niet van koninklijken bloede maar behoort tot den oudsten Engelschen adel. De oudste van haar twee dochtertjes, prinses Elisabeth, wordt thans kroonprinses en zal bij een normalen loop van zaken in de toe komst de Engelsche troon beklimmen als Koningin Elisabeth II. De nieuwe Koning mist het electriseerende effect op volksmenigten, de groote populari teit die zijn broeder altijd zoo sterk heeft gekenmerkt. Zijn persoonlijkheid maakt een stugger indruk. Men heeft hem overigens ten allen tijde in Engeland en in de overzeesche gebieden zeer gerespecteerd. Hij geniet alge meene achting en hetzelfde geldt voor zijn ge malin, vandaag Koningin Elisabeth, die onge twijfeld een Koningin naar het hart der En gelschen zal zijn. Omtrent 's Konings loophaan gaven wij in ons nummer van Vrijdag vele bijzonderhe den. Moge zijn koningschap zijn land ten ze gen zijn. Er is geen twijfel aan dat zijn ver heffing in zijn land thans met instemming zal worden begroet. In zijn naam George VI zal men een voortzetting van den geest zijns yaders zien. R. P. HEEFT HAAR BETROUWBAARHEID BEWEZEN (Adv. Ingez. Med.) De reddingbootjes der N. Z. H. R. M. werden niet over het hoofd gezien. In onze tentoonstelling „Oud-IJmuiden hingen drie reddingbootjes van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. als een stille wenk aan de bezoekers om deze instelling, die er niet weinig toe bijdroeg, de aantrekkelijk van de tentoonstelling te verhoogen welk een menigte verdrong zich eiken avond om Neeltje Jacoba in miniatuur niet te ver geten. Gisteren zijn de bootjes,tegelijk met het materiaal naar Amsterdam teruggebracht, waar ze door den heer H. de Booij, penning meester der N.Z.H.R.M. werden geopend en de inhoud daarvan geteld. Het viel lang niet tegen: 67.45, in hoofd zaak dubbeltjes, stuivertjes en ook veel centen. Giften van „kleine luijden", die niet veel konden geven, maar die toch wilden getuigen van hun waardeering voor het werk der Maat schappij. Zoo is onze tentoonstelling ook wat de in zameling betreft, een succes geweest. HET NUT. Men schrijft ons: Aanstaande Dinsdagavond houdt het Depar tement IJmuiden een Nutsavond in het ge bouw voor Christelijke Belangen, waarop de heer jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem een reisbeschrijving geeft van zijn tocht naar de negerrepubliek Liberia. De heer Mollerus is geen onbekende voor IJmuiden; in de eerste plaats als secretaris van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, is hij in het zakenleven alhier goed bekend maar daarnaast als spreker, daar hij reeds meermalen voor andere vereenigingen hier ter plaatse is opgetreden. Hij is een zeer vlotte en aangename causeur, zoodat de avond om is voor dat men er erg in heeft. Het gesprokene wordt toegelicht met een zelf opgenomen smalfilm, zoodat de avond een zeer genotvolle belooft te worden en nie mand dus verzuime dezen avond bij te wonen. OM DEN MEESTERTITEL. C. Suyk en H. de Boer in den eindstrijd. De beslissingswedstrijd tusschen Meure en de Boer welke deze week is gespeeld, werd met 42 door de Boer gewonnen. Hierdoor zullen dus twee iJmuidenaren nl. Suyk en de Boer het district Noord-Hol land vertegenwoordigen in den eindstrijd om den meestertitel welke Zaterdag in Amster dam zal aanvangen. Dit jaar is -het tournooi wel zeer sterk be zet en de deelneming is bijzonder groot. De 13 deelnemers zijn gesplitst in twee groe pen. De twee bovenste van iedere groep ko men in de finale uit om den titel. Zaterdag ontmoeten elkaar: SuykJ. Bon en H. de BoerSchroder. Voor Dinsdagavond is vastgesteld in hotel Kennemerhof H. de BoerC. Suyk. H.B.S.—V.S.V. Zondag a.s. organiseert de Supp. Ver. Rood Wit een bustocht naar Den Haag. Leden en ook niet-Ieden wordt verzocht in groote getale mede te gaan om de rood witten aan te moe digen in een strijd, die zeker niet licht zal zijn. Inlichtingen kan men verkrijgen aan de bekende adressen. TOONEELVOORSTELLING VOOR „JONG GELUK". Zooals wij reeds in ons blad van gisteren berichtten heeft do tooneelvereeniging „Ta- vido", onderafdeeling van „De Gieteling", het sympathieke voornemen om op Zaterdag 19 December a.s. in het gebouw „Concordia" te Velsen-Noord, een opvoering te geven van het blijspel „De Privé-verpleegster" van A. den Hertog, onder regie van den heer L. Holtslag ten bate van de stichting voor een eigen club gebouw voor de vereeniging voor kinderen van werkloozen „Jong Geluk" te IJmuiden- Oost. Wanneer de plannen tot stichting van dit eigen gebouw tot uitvoering kunnen worden gebracht, zullen 200 kinderen van werkloozen kunnen deelnemen aan cursussen in Esperanto rhytmisch dansen, figuurzagen, slöjd, hand werken, teekenen enz.. „Tavido" wil aan dit verdienstelijke werk haar aandeel bijdragen. Het belooft een zeer goeden avond te worden, waaraan ook het strijkorkest „Hoogovenkunstkring" medewer king zal verleenen. De voorstelling wordt besloten met een bal, waarvoor de „Concordia-band" de dans muziek zal verzorgen. Het bestuur van „Tavi do" verzoekt ons mede te deelen, dat voor dezen tooneelavond zeer veel belangstelling bestaat. De kaarten zijn aan onderstaande adressen verkrijgbaar: Mevr. Fierstra, Wijkerstraatweg 60; mevr. Brands, Duinvlietstraat 31; mevr. Surink, Koningsweg 179; mevr. Krijger, Kanaalkade 58; den heer Allan, Wijkerstraatweg 156 allen te Velsen-Noord; mej. Boes, Kompasstraat 45 IJmuiden; mej. De Vries, Velserduinweg 151, IJmuiden-Oost en mevr. Spits, Zeestraat 137, Beverwijk. Wie helpt? Namens de Commissie van Samenwerking voor bijzondere nooden in de gemeente Vel- sen schrijft men ons: Het is bekend dat ook te Velsen een com missie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden bestaat. Met behulp van het Nationaal Fonds konden ook in deze gemeente eenige menschen wor den geholpen. Eenige aanvragen zijn nog in behandeling, terwijl eenige nog in behandeling moeten worden genomen. Evenwel, om te helpen is er geld noodig, ook plaatselijk. Dit laatste is noodzakelijk om hulp van het Nationaal Fonds te verkrijgen. In verband met de veel gevraagde hulp be schikt de plaatselijke commissie niet over te veel middelen, reden waarom niet geholpen kan worden waar men gaarne zou willen en ook wel noodig is. Het is daarom dat de Commissie een be roep doet op de inwoners der gemeente Vel sen. Het plan is, behoudens goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, Zaterdag 19 December een collecte te houden. De commissie heeft daarvoor noodig collec- trices en collectanten. Wie dezen dag wil helpen kan zich hier voor opgeven bij de leden van de commissie en wel te Santpoort bij den heer Mr. Vorst man, Burgemeester Enschedèlaan 40; Te IJmuiden-west bij een van de heeren: H. Mulder, Kon. Wilhelminakade 21. A. ten Broeke, Marconistraat 5. Pastoor L. Rinkel, Kon. Wilhelminakade 38 a. G. Hamburg, Kanaalstraat 142. Te IJmuiden-Oost bij een van de heeren: L. Bos, Ger. Doustraat 33. W. L. Kuiper, Zeeweg 285, secretaris. Te Driehuis bij den heer P. Bosman, Zee weg 377. Te Velsen-Noord bij den heer W. F. Visser, Duinvlietstraat 29. De commissie verzoekt opgaven uiterlijk Maandag a-s. Bedenkt u niet lang. Helpt het moois werk van de Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden mogelijk t6 ïïl£lk6ïl. Wie buiten de collecte de commissie blij wil maken met een gift, kan dit ook bij een van de genoemde heeren kenbaar maken. Voor de inning zal wel worden gezorgd. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA FILMLIGA „KENNEMER- LAND". Het op a.s. Donderdag 17 December in „Thalia" te geven programma, dat verzorgd wordt door bovengenoemde Filmliga, brengt o.a. 2 hoofdfilms nl. „Liefde en Haat" en de documentaire film „Gelukkige Jeugd". Uit den inhoud dezer beide films kunnen wij het volgende weergeven. „Liefde en Haat". Zooals de titel reeds aanduidt toont deze film ons een spel van liefde en haat. Was- silisa, een mijnwerkersvrouw, blijft te zamen met andere vrouwen, wier mannen allen in de mijn Mazourka werkten, alleen in het dorp achter, daar de mannen allen ten strij de trekken. Deze vrouwen verrichten het zware werk in de mijnen en gaan er bijna aan ten onder. Dan bezetten vijandelijke troepen het dorp en deze laten de vrouwen voor zich werken. De vreemde soldaten worden ingekwartierd en ook hij Wassilisa vindt een soldaat onder dak. Zij was gelukkig getrouwd, moet zij thans haar liefde aan den vreemde geven? De innerlijke strijd die Wassilisa voert, wordt in prachtige beelden op het doek ge toond. Het slot is zeer ontroerend en de prachtige momenten blijven ons lang bij. (Deze film is goedgekeurd boven 18 jaar). Gelukkige Jeugd. Dit is een documentaire film, maar een van de beste soort. Imposante beelden van machtige sportdemonstraties, prachtige op namen van de meest uiteenloopende takken van sport, die met groot vakmanschap zijn opgenomen Deze rolprent verschilt inder daad van vele andere. „Gelukkige Jeugd" werd door de Filmkeuringscommissie erkend als cultuurfilm. Ook de pers was enthousiast; zoo schreef de heer D. C. van der Poel in ,4e Groene Amsterdammer": ,,In de tweede plaats een meespelen van de camera, waardoor de be wegingen van de groepen, het toe- en uit vloeien van de figuren wordt overgenomen, versterkt en vervolmaakt tot een schoonheid, welke stellig moet uitgaan hoven de op zich zelf reeds imposante werkelijkheid. Als men den laatsten tijd wel eens geneigd was te twijfelen aan de mogelijkheid van de film als filmkunst, dan is deze film in staat deze twijfel weer voor geruimen tijd op zij te zetten, omdat hierdoor bewezen wordt, welke mogelijkheden hier inderdaad aanwezig zijn" Het program wordt verder aangevuld met journaal. Nog woont ze in hetzelfde huisje. En sindsdien was ze nooit buiten de gemeente. Passagiers verzekerd luAR AGE Tussehenbeeksweg 1 (Adv. Ingez. Med.) „Opoe" Amersfoort in haar huisje, waarin zij 65 jaar heeft gewoond. Het oude vrouwtje op het plaatje is de wed. G. van Amersfoortde Boer. Dit is haar offi- cieele naam, maar als men over haar spreekt heet ze „opoe Amersfoort". Iedereen, die haar kent, heeft haar nooit anders genoemd. Ze woont met haar zoon in het huisje, dat staat op een eenzaam maar schilderachtig plekje, verscholen onder een boomengroep, in „het bosch van Bleeker" 'nabij „Voorduin aan den Velserduinweg. Het is een van die weinige, mooie oude plekjes, die buiten de ongeschonden bosschen nog gevonden worden een plekje zooals er voor een oud vrouwtje dat van de eenzaamheid houdt, niet beter ge vonden kan worden. Een kleine honderd meter van haar huisje af raast het verkeer over den Velserduinweg. „Opoe Amersfoort" wordt Maandag negentig jaar en daarom zijn we haar eens gaan opzoeken voor een praatje en een plaatje in de krant. Het praatje ging wel, maar een plaatje, ho-maar. „Mijn man is nooit in de krant ge weest en ik wil er ook niet in" zei ze. „Maar je ken wel een kopje koffie krijgen". We kregen hulp van haar zoon en met een onschuldige krijgslist kregen we het vrouwtje even buiten en voordat ze het wist stond ze op de kiek. Daar begreep ze niets van. Toen kwam het kopje koffie en het ijs was gebroken. „Opoe Amersfoort", wier hart nog gezond en wier hoofd nog helder is ondanks den last van de negentig jaren vertelde, dat ze in Wijk aan Zee geboren is. Dat was dus in 1846, een jaar tal dat we alleen uit de geschiedenis kennen. Vijf en zestig jaar geleden trouwde ze. Het jonge paar „opoe" was toen 25 vestigde zich in het huisje, waar het jonge vrouwtje een hoogbejaarde vrouw is geworden. Nooit in al die 65 jaar is het echtpaar verhuisd en toen haar man overleed bleef „opoe Amers foort" in het eenzame huisje wonen. Waarom zou ik hier vandaan gaan. Zit ik hier niet rustig? Wat he'k an die drukte zei ze. En wie zou haar ongelijk geven? Maar „opoe Amersfoort" is niet alleen hok vast. Ze is ook heelemaai niet reislustig want in al dien tijd is ze geen enkele maal buiten de gemeente geweest. Trein en bus hebben aan haar dus een slechte klant gehad. Natuurlijk kregen we verhalen uit den ouden tijd, toen alleen „daer" en „daer" en dan wees ze een bepaalden kant uit nog maar een enkel huisje stond, uit den tijd, dat ze „dwars over" kon steken om in Driehuis ter kerke te gaan. Maar dat doet ze nu niet meer, want ze is slecht ter been. En as ik dan m'n plichten had gedaan en uit de kerk terugkwam, ging ik weer lekker in een gemakkelijke stoel voor het raam zitten. En zit ik hier nou niet prachtig, zeg uwes het nou zelf. Dat konden we niet ontkennen. En we wenschen haar toe, dat zij nog langen tijd in- het vriendelijke huisje aan den ouden boschrand mag blijven wonen, het huisje zonder gas of electrisch licht, maar dat ze voor geen paleis zou willen ruilen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Men schrijft ons: Voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling spreekt op Dinsdag 15 December a.s. de heer Jonges uit Amsterdam over „Opvoedings problemen". Ieder die met kinderen te maken heeft, weet dat er zich bij de opvoeding altijd moeilijkheden en problemen voordoen. En de eenige manier om een oplossing voor die moeilijkheden te vinden ligt hierin, dat we ons verdiepen in de ziel van de kinderen en dat ze ons zelf beter leeren kennen. Komt daarom luisteren naar wat een deskundige als de heer Jonges hierover te zeggen heeft. De vrouwen mogen natuurlijk in geen geval ont breken. De avond wordt gehouden in „De Daad" Zeeweg. FEESTAVOND IJMUIDER OPERETTE VEREEN. Nu de tournee met de operette „Polenbloed" achter den rug is heeft het bestuur gemeend voor den intiemen kring der IJ. O. V.-ers een gezelligen avond te moeten organiseeren Dczp wordt Zondagavond 20 December a.s. in de beide zalen van hotel no. 1 gehouden en is slechts voor de leden en andere medewerkers aan de operette „Polenbloed" toegangelijk. OOLXXXIV. Het is met den aanvoer deze week nog al meegeloopen, hetgeen niet wil zeggen, dat er van alles voldoende was. Er was een groot te kort aan kabeljauw, waarvan de prijzen dan ook schrikbarend in de hoogte liepen, zelfs tot meer dan 100 gld. per kist. De Noordbooten voerden in den regel 400 a 500 manden visch aan, waaronder veel koolvisch, wijting, radio en ook nog makreel, alle vischsoorten, waarom de handel nu niet bepaald verlegen zit. Van de makreel is er heel wat door de regeering opgekocht voor de werkloozen. Ongeveer 85 manden zijn er naar verschillende stedeh en dorpen in Noord-Brabant en Limburg ver zonden. De menschen zullen er wel wat vreemd tegenover hebben gestaan, maar ove rigens is het een goed vischje om te bakken want veel vettigheid is er niet bij noodig. De kustbooten hadden over het algemeen weinig vangst maar de hooge prijzen heb ben veel goed gemaakt. Nu moet men er wel rekening mee houden, dat als een boot opgeeft een vangst van vijftig manden, het altijd wel wat meer is. De haringloggers komen nog steeds met versche haring naar IJmuiden. De meeste brengen ook de vangst van andere schepen aan en daarom is er over de resultaten weinig te zeggen. Maar de prijzen zijn lang niet slecht. Alles vischt in de buurt van de Fran- sche kust en Zaterdagsavonds komen alle loggers in Dieppe binnen, dat in dezen tijd van het jaar meer op een Hollandsche dan een Fransche stad lijkt, vanwege de honderden Scheveningers, Vlaardingers, Katwijkers enz. die er dan rondwandelen. Het loopt al aardig naar 1 Januari, den kritieksten dag van het jaar voor het vis- scherijbedrijf, dit jaar wellicht kritieker dan ooit. Men weet, hoe de vlag er bij staat: de organisaties hebben eischen gesteld, de reeders hebben daarop geantwoord, dat deze eischen geen basis kunnen vormen voor ver dere onderhandelingen, doch dat zij bereid zijn, te overwegen, of door het opnemen van een bijzondere bepaling tegemoet zou kunnen worden gekomen aan den wensch, met be trekking tot een eventueele stijging van de kosten van het levensonderhoud. Hierop heb ben de besturen der organisaties geantwoord, dat zij het uitgesloten achten, dat de arbeiders bereid zullen zijn, den besturen opdracht te geven tot het aangaan van nieuwe overeen komsten, die niet meer zouden inhouden dan handhaving van de thans geldende loon- en arbeidsvoorwaarden. Mijlen ver staan de partijen thans van elkaar en het is moeilijk aan te nemen, dat ze op 1 Januari zoo dicht bij elkaar zijn gekomen, dat er uitzicht is op een overeenstemming. Daarom vooral is deze datum thans zoo kritiek omdat het zich nu reeds laat aanzien, dat minstens één van heide partijen uiterlijk dien dag een beslissing wenscht. Dus weer een staking? Laat ons hopen van niet. PIETERMAN. (Adv. Ingez Med.) OUDERAVOND SCHOOL H. Donderdagavond vond in het gymnastieklo kaal van school H. aan den Wijk-aan-Zeeër- weg een zeer geanimeerde ouderavond plaats. Deze was zoo druk bezocht, dat de geheele zaal tot de laatste plaats bezet was. Het hoofd der school, de heer C. J. A. Heino gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van den af- geloopen cursus, waarbij o.a. eenige sympa thieke woorden aan den vertrokken onderwij zer den heer van Berkum werden gewijd. Het programma was hetzelfde als dat van het ge houden St. Nicolaasfeest. Door leerlingen der hoogste klassen werden eenige tooneelstukjes opgevoerd,die zeer in den smaak der aanwezige ouders vielen, hetgeen door daverend applaus aan het einde van elk tafereel onderstreept werd. Aan het einde dankte de heer Heino de heeren van Hameien en Jansen, onder wier leiding genoemde blijspelletjes waren inge studeerd. Hulde werd hun gebracht voor het in zoo korten tijd en met zulke beperkte mid delen bereikte resultaat. De voorzitter wees er op, hoe uit de geheele sfeer van dezen avond bleek, dat de waarde van een dergelijke op voering nog heel wat meer is, dan enkel het bezorgen van eenige prettige uren aan ouders en kinderen. Tot slot richtte de heer Heino zich in met applaus begroete woorden tot de jeugdige spelers, waarna ze met een versnapering huiswaarts gingen. Voor de ouders was toen nog gelegenheid tot klasse- bezoek, waarbij van het werk der leerlingen kennis genomen kon worden. Zeer veel ouders maakten hiervan gebruik. In de pauze werd mevr. v. Warmenhoven als 'id der oudercommissie gekozen, terwijl zich en 70-tal ouders als lid van het schooHords opgaf. Al met al een zeer geslaagde avond, waarop met voldoening kan worden terugge zien.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1