HET NIEUWE AVONDBLAD Het prinselijk huwelijk 22e JAARGANG No. 37 MAANDAG 14 DECEMBER'36 SL Afscheid. IJMUIDEN Kinderkoor „De Kleine Stem". T ooneel vereeniging „Concordia". De vragen van den heer E. Luikman. Katwijksche logger bij Petten gestrand. De ondertrouw op 19 December IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maaad 40 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct-, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeli.ugen dubbele prijs. AT.T.p: ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van beven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ8000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood vaa of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HAV.- Bank te Schiedam. Wie Vrijdagavond den ex-koning van Groot- Brittannië, aangekondigd als His Royal High ness Prince Edward, zijn afscheidswoord tot zijn volken hebben hooren spreken zullen dat niet vergeten. Het waren aangrijpende en ont roerende woorden die de afgetreden Koning sprakaangrijpend en ontroerend vooral door hun eenvoud en zuivere menschelijkiheid. Er zijn tijden geweest, nog niet zoo lang ge leden, waarin men de Koningen placht te be nijden om hun macht, hun rijkdom, hun glorie. Die tijden zijn voorbij; de tegenwoordige mensch begrijpt dat slechts zeer enkelen in staat zijn een dergelijken last op de schouders te nemen en een dergelijke eenzaamheid te verduren: het is kil op de hoogste toppen. Daarom moet het velen als mij ontroerd heb ben toen de ex-Koning sprak: „Gij moet mij gelooven als ik u zeg, dat het mij onmogelijk is geweest den zwaren last der verantwoorde lijkheid-te dragen en mijn plicht als Koning te vervullen zooals ik dat wenschte, zonder de hulp en den steun van de vrouw, die ik liefheb". En later uitte hij zich aldus over zijn broeder-en-opvolger: „Dit besluit is voor mij verlicht door de zekerheid, dat mijn broeder met zijn lange ervaring van de openbare be langen van dit land en met zijn edele eigen schappen in staat zou zijn, onverwijld mijn plaats in te nemen, zonder onderbreking of schade voor het leven en den voorspoed van het Rijk. Hij bezit den onvergelijkelijke» ze gen, waarin zoovelen uwer zich verheugen doch die mij niet gegeven is: een gelukkig tehuis met zijn vrouw en kinderen". Allicht hebben zeer velen onder de millioe- nen, die naar dit afscheid luisterden, op het oogenblik waarop deze woorden geuit waren pas gevoeld welk een innerlijken strijd deze vorst gevoerd moet hebben. Zeker moet dat beseft zijn door de meeste vrouwen en onge twijfeld ook door die mannen, die zelf posities van groote verantwoording' in hun beroeps leven bekleeden, die zich daarin ook wel eens alleen voelen al is hun top zooveel lager dan die eens Konings en al trekt hun positie on eindig minder aandacht omdat die ook zooveel minder beteekenis voor de gemeenschap heeft. Zij allen weten toch ook bij ondervinding hoe veel steun een gelukkig gezinsleven voor hen beteekent, of zou kunnen be teekenen. En wie eerlijk zijn tegenover zichzelf hebben zich ze ker de vraag gesteld: had ik Edward's strijd kunnen voeren?en had ik dien strijd kun nen volhouden ook nadat de vrouw die ik lief had mij ontzegd werd? Er is gezegd en geschreven dat nog nimmer een Engelsche Koning vrijwillig afstand van den troon heeft gedaan. Maar ook nog nimmer heeft een hunner in dergelijke eenzaamheid zijn hoogen post moeten innemen en wie En- geland's historie kent weet, hoe sommigen dier Koningen, in het verre verleden, zich te buiten zijn gegaan. De toon waarin deze afscheidsrede uitge sproken werd getuigde wellicht nog meer dan de woorden van den strijd die Edward VIII te voeren had gehad. Hoe vaak heb ik vroeger, in mijn lange jaren als Londensch correspondent, den toenmaligen Prins van Wales, 1'enfant chéri van het Engelsche volk, „Prince Char ming" niet hooren spreken. Het was de oude stem die klonk.maar nu gekweld, gespan nen, met de uiterste inspanning bedwongen, soms even brekend en een oogenblik later zich verheffend in een nieuwe concentratie van wilskracht. Alleen bij de bevrijdende woorden: „ik leg mijn last neer" klonk zij hea der. Met de grootste inspanning kwam het slot, het onherroepelijk laatste woord tot zijn volken van een man, die toch een kwart eeuw lang moedig zijn dienende taak had vervuld en in de laatste dagen nog bewezen, hoezeer hij de constitutie en de tradities van zijn Huis scrupuleus eerbiedigde en hoog hield: God bless you all. God save the King! Het was een diep tragisch oogenblik. Het moet het Engelsche volk wel diep ontroeren dezen Koning te verliezen, die 'n nobel mensch is, die zich in de dagen zijner grootste beproe ving tot het laatst toe gentleman heeft ge toond, zooals Baldwin dat tegenover 't Lager huis heeft getuigd en die nu tegenover het volk, dat hem immer zoo geestdriftig placht toe te juichen, zijn: „Ik kon net niet meer" moest uiten. De vele sportieve in cricket op gevoede Britten zullen hem de erkenning van „a good loser", een goed verliezer, geven. En dat zal uit hun mond een groote hulde zijn. Als mensch heeft hij wellicht een overwinning behaaldwie onzer acht zich gerechtigd de Waarheid daaromtrent uit te spreken? Ik herhaal dit: de hedendaagsche wereld is ontroerd door een tragedie vol diepe mensche- lijkheid. Wellicht houdt zij een waarschuwing- in in dezen tijd van materialisme, scepticisme, cynisme. Een koningsdroom der volken is ten einde. Moge des Konings droom thans haar vervul ling vinden. E« Het was alweer een alleraardigst program ma dat directeur Post met de kleuters, d'ie gezamenlijk het .kinderdoor „De kleine Stem" vormen, had ingestudeerd en dat voor een groot getal aandachtige toehoorders Zater dagavond in gebouw „De Daad" werd' uitge voerd. Versjes als fo.v. Tafereeltjes uit de Poppen wereld van M. Rinkelde Vos, Heien van Nico v. d. Linden, Jan de Timmerman van Bern. Diamant om er maar enkele te noemen, gaan er toch maar altijd met smaak in, èn bij de kinderen èn bij het publiek. En dan toont de heer Post zich als altijd de onvolprezen kin dervriend, die door de tact waarmee hij miet al dat „kleine grut" weet om te springen, zulke prettige wijsjes op frissche manier kan laten zingen. Het blijft echter niet alleen bij zingen, ook het gebaar en de houding' wordt niet vergeten, alhoewel kinderen bij het uit voeren van voor hen geschikte liedjes veelal geen correctie noodig zullen hebben. Ook het grootere werk ontbrak niet, zooals b.v. Peter van Anrooy's cantate In het Woud en de bekende kinderoperette „De Varkens hoeder", door de grootste meisjes van het koor uitgevoerd. We konden het laatste werk door bezig heden elders niet hooren, d'e cantate echter had. zeer zeker zangkwaliteiten. De heer J. Tames stond den kindervriend Post als altijd vlot aan de piano terzijde. Fraai waren ook de liedjes van Cath. van Rennes, die verdienstelijk tweestemmig ge houden werden, maar waarbij men het het inzetten nog beter op den dirigent moet let ten. „Op de Hei" met het fluitkoor had een bijzonder succes; het was ook in de onder- deelen verzorgd, evenals „De les in vreemde talen". En hoe hebben we allen niet geglun derd bij die geestige melodie en begeleiding van het liedje-met-Hollandschen-klank, dat „Heien" heet. In zijn kwaliteit als voorzitter van „De kleine Stem" heette de heer van Nierop alle ouders welkom. Spr. deed een beroep op de ouders om financieel steun te verleenen aan het koor, want de kas kan dit zoo goed ge bruiken. Te Velsen-Noord' bestaat thans een zusje van „De kleine .Stem", dat zich in een fikschen groei verheugen mag, want in korten tijd zijn er reeds 40 leden ingeschreven. Deze 40 jonge zangers zongen dezen avond reeds mede in de verschillende koorgroepen. Ook Velsen-Noord staat onder leiding van den heer Po,st. Al is in zijn naam „klein" verwerkt, het stemmetje koestert igroote plannen in ver band met het op handen zijnde 10-jarige jubileum in Maart a.s. Directeur Post heeft n.l. het voornemen opgevat op dit feest een soort kinderrevue uit te voeren, alles „door en voor kinderen" dus. Niet alleen, dat die avond dus wat belooft te worden, ook deze Zaterdagavond was er een die zich kenmerkte door prettige stem ming en leuken zang en mag dus als in alle opzichten geslaagd worden beschouwd. Wij hopen, dat het bestuur ook financieel te vreden kan zijn. W. JEUGD-PLANAVOND DER A. J. C. De op Zondag door de A. J. C. belegde Jeugd- Planavond mocht zich in groote belangstel ling verheugen. De voorzitter der A. J. C. opende met een kort woord deze bijeenkomst en memoreerde, dat ruim een jaar geleden de resolutie van het Plan van den Arbeid aangenomen werd, waar na men in de gelegenheid was, dit Plan te be- studeeren in de clubs van het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling. De jongste groep der A. J. C. gaf eenige van haar Jeugdliederen ten beste, waarna de spre ker, den heer Renzeling zijin rede begon. Spreker zeide, dat alom in het land deze bij eenkomsten zijn of worden belegd. De jeugd is ontevreden, met wat op het oogenblik ge beurt. Jaren van crisis volgden op die van den oorlog, waardoor de jeugd geen zekerheid heeft. Spreker vroeg zich af, of de beschaving zich op deze manier zou kunnen handhaven. Geen enkel land biedt de opkomende gene ratie een toekomst. Het aantal jeugdige werk loozen is in Nederland niet bekend, hetwelk spr. een schande noemde. Massa's bezitloozen wachten op het verlossende, uur van den dood. Wij willen wat anders. Maar hoe anders? Niet volgens de wijze der Nat. Socialisten met hun sterke mannen en leiders en ook niet, die der communisten uit de Russische apotheek. Er is geien keus tusschen fascisme of communisme Heit communisme, dat zich niet ontziet, hen, die critiek uitoefenen, naar Siberië te verban nen en het Nat. Soc. dat zich accoord ver klaarde met een oorlog tegen Abessynië. De heer Geelkerken verklaarde zich solidair met de opstandelingen in Spanje. Spr. zeide, dat nog altijd tegenover de 12 dictoriale landen er 88 democratische staan, waar de vrijheid en die der drukpers bestaat. Spr. zeide, dat het Plan van den Arbeid geen propagandamiddel is. De soc. democraten zijn nog niet in staat geweest hun eisc'hen ten uit voer te brengen. Het Plan, zal aan 200.000 werkloozen werk verschaffen, waaronder een massa jongeren. Spr. besloot zijn rede en zeide, dat de jeugd met belangstelling de verwerke lijking van het Plan tegemoet ziet. omdat zij aan het begin van het leven staat. Vervolgens werd het Jeugd-Planspel van Marie W. Vos opgevoerd. In dit spreekkoor was een scène, die een beeld gaf van het leven in de kamphuizen. Hierna gaf men eenige volksdansen ten beste en werd door een groep meisjes een leekenspelletje opgevoerd, dat me nigmaal op de lachspieren der aanwezigen werkte. De aan het eind van dit spreekkoor gezongen Plan marsch werd uit volle borst dooi de aanwezigen meegezongen, waarna de voor zitter deze geslaagde bijeenkomst sloot en een oproep richtte tot de jeugdigen, zich bij de A. J. S». aan te sluiten. „Tante Roosje" Het was het traditioneele goedbezette huis, dat de verrichtingen van tante Roosje gade sloeg, toen zij middels de tooneelvereeniging „Concordia" een bezoek aan het gebouw van denzelfden naam op het terrein der papier fabrieken bracht Dit alles geschiedde Zaterdagavond en het was regisseur A. v. d. Bliek, die tante Roosje liet intrigeeren en voor goede schikgodin liet spelen, net zooals de schrijver, Jaap van dei- Poll, het zich gedacht had. Al had het blijspel qua intrige de niemen- dalligheid van zoovele fabrikaten in het gen re van den onvolprezen Kadelburg, toch heb ben de toeschouwers zich er mede geamuseerd en was de lach dikwijls niet van de lucht. Nu is het Concordia-publiek gul en goedlachs, zoodat de spelers er des te meer plezier van hebben, als zich weer eens een onverwachte complicatie voordoet of een rake opmerking- geplaatst worden kan. Tante Roosje heeft de auteur zich ongetwij feld als Jiddische figuur gedacht; als zooda nig heeft Concordia er echter niet de klem toon op gelegd. Dit neemt niet weg, dat de compositie van Jaap v. d. Poll toch zeer in sloeg. De compagnons Oscar en Gabriël graven kuilen voor elkander, totdat een hunner het „lootje legt", de zaak dreigt n.l. failliet te gaan. In het gezin van Oscar wordt een liefdeshisto rie geweven om den zoon Max en de pleeg dochter Otti. Een huwelijk met de rijke we duwe Lily zal echter papa kunnen redden uit de financieele moeilijkheden. Het is de resolute figuur van de rijke, oude tante Roosje (mevr. C. Bakker-Jongejans), die optredend als een soort van Deus ex machina uit het oude tooneel, aan het slot de oplossing van de hopeloos schijnende verwikkeling in handen neemt. Van het werk zagen we 2 en 3, dat o.m. een paar goede scènes in zich borg als de bitter tafelscène en de telefoongesprekken-met-het- buitenland. Het slot van 2 was zwak en het tempo had hier wel bijzonder aangezet moe- tèn v/orden; trouwens het geheele spel mag dat wel hebben om niet tegenover den actie ven broer Gabriël en de pittige tante Roosje te veel af te steken. Deze beiden brachten, door hun komediespel in den dubbelen zin des woords, leven in de brouwerij en zorgden te vens voor de vroolijke noot. Zij eischten bei den een evengroot aandeel in het succes op, want wat de een ook zei of deed, de ander wist het weer te overtreffen. De partner van Gabriël (A. Wegman) was Oscar (C. Reehorst) die, zij het eerst nog wat vlak, tegen het einde van 2 den smaak te pak ken kreeg en de nuanceering in zijn spel bracht, welke hem zulk een gezellige bühne- figuur doet zijn. Zijn zoon (W. Vons) heeft zich reeds vlug een dosis tooneelroutine geïnjecteerd en kon het publiek dan ook zeer wel voldoen. Op die linkerhandhouding, een gewoontegebaar, acht geven; veel waardeering voor articulatie. Marga, zijn moeder (mevr. E. Visser-Bakker) deed wat zij kon, maar voelde zich blijkbaar in deze rol van het oudere type niet geheel thuis. Dat was te begrijpen en Concordia zal uit gebrek aan damesleden deze rol wel zoo hebben moeten bezetten. In 3 waren voor haar enkele aardige, natuurlijk gespeelde tooneel- tjes weggelegd. Het rijke jonge weeuwtje (mej. A. Wegman) had o. i. frisscher geschminkt kunnen zijn. Het type wist deze Lily wel te benaderen en zij heeft er van gemaakt, wat er van dit on dankbare figuurtje te maken viel. Ten laatste, maar daarom zeker niet het minste, was er de pleegdochter Otti (mej. A. Wormsbecker), die alles mee had om deze ge stalte leven te geven. Frisch en vlot waren de scènes met haar; pittig en levendig haar ge heele verschijning. Een speelster aan wie Con cordia wel iets kan overlaten en die het'ware temperament in zich heeft. Het décor deed het goed, vooral dat uitzicht op het straatje, dat zich in het tooneelzonne- tje (van den alom-aanwezigen heer Bakker natuurlijk!) zoo weldadig koesterde. Toen we buiten kwamen bleek het echter December te zijn W. VERLENGING VAN EEN WACHTGELD TERMIJN. Den lOen November j.l. stelde de Raad in handen van B. en W. om advies een adres van A. Brongersma, aan wien door B. en W. met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag werd verleend als opzichter tweede klas in tijdelijken dienst, welke functie hij sedert 2 Juli 1934 bekleedde. Borngersma werd met in gang van 1 Augustus 1933 eervol ontslagen als opzichter le klas in verband met de op heffing' zijner betrekking en ontving' tot en met 31 Juli 1936 wachtgeld, dus gedurende 3 jaar. B. en W. achten het billijk, dat voor Bron gersma gebruik gemaakt wordt van de be voegdheid, den termijn van drie jaar te mo gen verlengen. Zij stellen voor den termijn te verlengen voor den duur van één jaar, te rekenen van 1 Januari a.s. af. DE BERGEN IJM 16 HAD EEN LANGE REIS. De stoomtrawler Bergen IJM 16 is heden na een reis van 17 dagen aan den afslag. De oorzaak van deze lange reis was, dat toen de trawler in het Noordelijk deel van de Noordzee nog slechts korten tijd aan het vis- schen was, de win.ch onklaar werd. De schipper besloot daarop, een Noorsehe haven binnen te loopen om daar te reparee- ren. De trawler kon echter door slecht weer eerst na drie dagen weer naar de visscherij vertrekken. Over de verlaging der steunnormen. In het kort meldden wij in ons blad van j.l. Zaterdag reeds dat de heer E. Luikman heeft verzocht, B. en W. te mogen interpelleeren in verband met de door de regeering verlaagde steunnormen. Wij laten hieronder de tien vragen volgen: le. Is er ten aanzien van de thans door het departement van Sociale Zaken voor diverse groepen van arbeiders in onze gemeente voor geschreven loonnormen, welke door uw college aan de vakorganisaties zijn medegedeeld en met ingang van 7 December j.l. gelden, tus schen uw college en het departement van Sociale Zaken overleg gepleegd? 2e. Zoo ja, zijn dan de thans door het de partement vastgestelde loonnormen resultaat van dit overleg? 3e. Indien geen of onvoldoende overleg is gepleegd, waren daarvoor dan, naar de mee ning van uw college bijzondere oorzaken of omstandigheden aan te wijzen? 4e. Indien er wel en in voldoende mate over leg is gepleegd, doch dit overleg niet tot vol ledige overeenstemming heeft geleid, is het college dan bereid mede te deelen voor welke groepen of groepen van arbeiders terzake de loonnormen geen overeenstemming kon wor den bereikt en wat hiervan naar de meening van het college de oorzaak was of zou kunnen zijn? 5e. Is uw college niet met ons van meening, dat de loonnormen voor een viertal groepen van arbeiders, met name de zeevisschers, visch- lossers, kolenwerkers en losse arbeiders van resp. 23.00, 19.00, 21.00 en 20.00 abso luut te laag zijn gesteld, deze in ieder geval liggen beneden de door deze groepen van ar beiders momenteel verdiende gemiddelde loo- nen? En is uw college dan niet eveneens met ons van oordeel, dat door deze te laag gestelde loonnormen de bestaansmogelijkheid der ge zinnen van de betrokken groepen van arbei ders, gezien den levensstandaard in onze ge meente (waardoor deze loonnormen in casu loonen, op zich zelf al onbestaanbaar kunnen worden geacht) is gekomen ver beneden dat gene, waarbij het in stand houden van deze gezinnen nog eenigszins dragelijk kan worden genoemd en of, wat ten deze het ethisch mi nimum geacht kan worden te zijn? 6e. Indien het in vraag 5 vervatte door uw college geheel of voor het grootste gedeelte zou kunnen worden gedeeld, is uw college dan niet mede van gevoelen, erkennende het feit dat er verband moet zijn tusschen steun en loon, juist het verbreken van dit verband door te laag gestelde loonnormen even onjuist en in strijd met het wezen der steunverleening moet worden geacht, als zulks met te hoog gestelde loonnormen het geval zou zijn? 7e. Indien het in de vragen 5 en 6 vervatte in bevestigenden zin door uw college zou kun nen worden beantwoord, is een en ander dan reeds aan het Departement te kennnen gege ven? Zoo ja, is uw college dan bereid mede te deelen, op welke wijze dit is geschied; zoo neen is uw college dan alsnog bereid uwe gevoelens in dit opzicht aan het departement mede te deelen? 8e. Is uw college, mede in verband met het in de vragen 5, 6 en 7 vervatte, voornemens om terzake de opnieuw tegen 1 Juli 1937 in uit zicht gestelde verlaging der loonnormen voor de zeevisschers zich tot het Departement te wenden en daarbij het mogelijke te doen om deze tweede eveneens zeer ingrijpende verla ging te voorkomen? 9e. Is uw college bereid na te gaan de betee kenis van deze verlaagde loonnormen, in casu de beteekenis van de verlaging in steunuit- keering aan de werkloozen van betrokken groepen en van het resultaat daarvan mede- deeling te doen? 10e. Wat is de reden dat de nieuwe loonnor men zonder begeleidende toelichting aan de organisaties kenbaar zijn gemaakt? FEESTAVOND VAN DE KENNEMER JAGERS. De Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" hield Zaterdagavond een feestavond in de Willem Barendsz, dib geopend werd door den voorzitter den heer G. Krom, die wees op het nut van de wandelsport en verder o.a. nog mededeelde, dat „De Kennemer Jagers" bin nenkort seriemarschen zal organiseeren. Een der dames-leden overhandigde het be stuur bloemen als erkentelijkheid voor het ve le werk, dat het bestuur voor de vereeniging doet. Na de openingsspeech van den heer Krom was het woord aan de band en spoedig was de zaal vol dansmuziek en kregen de Kennemer Jagers gelegenheid te bewijzen, dat ze niet al leen op de asphalt- en grintwegen, maar ook op den dansvloer thuis zijn. De avond werd afgewisseld door voordrach ten van leden en van eenige dames-leden van de Beverwijksche Voortrekkers, die als gast aanwezig waren. Verder ontbrak de verloting natuurlijk niet. Zoo gezellig was de avond, dat een deel van den nacht er aan werd toegevoegd. MINIMUM MAASWIJDTE VAN KUIL- EN SNURREVAAD NETTEN. Ten gevolge van de in November j.l. geno men besluiten door een internationale confe rentie, te Londen bijeengekomen op uitnoodi- ging van de regeering van Groot-Brittannië, ter bespreking van het stellen van een maat op netten en op sommige vischsoorten, ligt het in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij spoedig te bevorderen, dat het crisis-zeevisehbesluit 1936 in dien zin zal worden gewijzigd dat de maaswijdte van bovengenoemde netten ten minste 7 c.M. zal moeten bedragen in plaats van 7 1/2 c.M. Hierbij zij opgemerkt, dat controle zal ge schieden, nadiat het net bevischt is en dat daarbij de lengte van de gestrekte maas tus schen haar eindknoopen, nat gemeten ten minste 1 c.M. zal moeten bedragen. Vlotgesleept door twee sleepbooten van Bureau Wijsmuller. Zaterdagavond kwart voor negen is bij Cal- lantsoog de logger KW 112 gestrand. Reieds spoedig was de reddingsvle't van Pet ten bij het gestrande schip en daar het weer niet betrouwbaar was werden die zeven opva renden aan land gebracht. Zondagmorgen werden ze echter weer aan boord gebracht. Inmiddels waren twee sleepbooten van Bureau Wijsmuller n.l. de Utrecht van den Helder en de Hector van IJmuiden bij het gestrande vaartuig, die eenige trossen op den logger vastmaakten, waarmede veel tijd ge moeid was. Zoodra het tij gunstig was begonnen de sleepbooten te trachten den logger vlot te sleepen, hetgeen Zondagmiddag half drie ge lukte. De Hector heeft den logger daarop naar IJmuiden gestoept. De logger was Donderdag 3 December ter visscherij uitgevaren. De reis was zeer onguns tig daar de vangst uit 25 manden visch be stond. Schipper C. Schaap wijt de stranding aan een miswijzing van het compas, ontstaan doordat het door den derrick, die naar bene den gekomen was, beschadigd was. IJzerverscheping. Het Noorsehe stoomschip „Sollund" is van Zeebrugige aan het Hoogovenlbedrijf aangeko men om een partij ijzer te laden voor Noor wegen. Ertsaanvoer. Me't een lading ijzererts voor de Hoogoven arriveerde heden (Zaterdag) het Fransche stoomschip „Medée", komende van Caen. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen zes en vijftig stoom-, 14 motorschepen en drie zeesleepbooten, tezamen drie en zeventig schepen tegen zeventig schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken negen en veertig stoom-, vijftien motorschepen en 3 zeesleep- booten, tezamen zeven en zestig schepen tegen negen en zeventig schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laat ste week 140 schepen of negen schepen minder dan in de voorlaatste week. Om te repareeren. De Britsche stoomtrawler „William Hanbury" welke de vorige week nabij Vlieland strandde en met sleepboothulp werd vlot gebracht is te Harlingen voorloopig onderzocht. De trawler is thans door de sleepboot „Holland" naar hier gebracht en vervolgens naar Amsterdam door gesleept om bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij de schade afdoende te herstellen. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Skirner" is van Söderhamn bij de papierfabriek te Velsen aangekomen met een lading cellulose. TOONEELAVOND VOOR DE VEREENIGING „JONG GELUK". De tooneelvereeniging van de Gieteling „Ta- vido" zal op Zaterdag 19 December in het ge bouw Concordia een opvoering geven van het blijspel „De privé-verpleegster" van A. den Hertog. De opbrengst van deze voorstelling is bestemd voor het te stichten clubgebouw van de vereeniging voor kinderen van werk loozen „Jong Geluk" te IJmuiden-Oost. De Hoogovenkunstkring zal de voorstelling muzikaal duisteren en de Concordia-band heeft zich bereid verklaard, de dansmuziek te verschaffen. Den Haag Zaterdag. Naar wij vernemen zullen de Prinses en de Prins Zaterdag 19 dezer om half elf ten stadhuize aanteekenen. Het jonge paar zal zich zonder eenig vertoon, per auto, en zonder gevolg, naar het stadhuis begeven. AANBESTEDING WERKEN NOORDZEE KANAAL. HAARLEM Zaterdag. Door den Rijkswaterstaat alhier werd gis teren aanbesteed het onderhouden van de werken van het Noordzeekanaal, gedurende de jaren 1937, 1938 en 1939. Laagste inschrijver voor 1937 alleen was, voor perceel 1 de firma J. van der Vlies te Sliedrecht voor f 78.500 en voor perceel 2 de firma W. en H. Visser te Lemmer voor f 23.900. In massa voor 1937 werd het laagst ingeschreven door J. van der Vlies voor f 102.400. Voor het drie jaar lij ksche tijdvak schreef de zelfde firma voor perceel 1 het laagst in met 79.245 per jaar, voor perc. 2 de firma H. v. Mertens te Weert met f 19.720 per jaar en in massa J. van der Vlies met f 102.500 per jaar. Tevens werd aanbesteed het onderhouden en vernieuwen van verf-, behang- en glaswerk aan gebouwen en kunstwerken van het Noord zeekanaal over hetzelfde tijdvak. Voor 1937 alleen schreef de firma A. Fur- ster te Zeist voor perceel 1 het laagst in met f 6300, voor perceel 2 de firma H. J. ter Waar beek te Zaandam met f 1347 en in massa A. Breed te Heerhugowaard met f 8440. Voor het driejaariijksche tijdvak was voor perc. 1 de laagste inschrijver de firma A. Fur- ster (f 6300 per jaar), voor perc. 2 G. de Beer en T. J. W. Arltler te Amsterdam (f 650 per jaar) en in massa A. A. J. de Pauw te IJmui den 8445 per jaari,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1