De Landverrader De Brug. BEVERWIJK De begrootingen voor 1937. De feesten op 7 Januari. Belangrijke verbetering voor het verkeer. HEEMSKERK SANTPOORT CASTRICUM Feest aan den Moerdijk. FEUILLETON MAANDAG 14 DEC. 1936 Mej. Bongertman weer thuis. Luidsprekers en radio reportage. Motorrijtuigenbelasting kan per giro betaald worden. Het onderzoek in de afdeelingen. De gemeentebegrootiiig voor den dienst 1937 is in de aideelingenonderzocht. Dit heeft aanleiding gegeven tot een vijftigtal vragen en opmerkingen, die in een rapport zijn ver zameld. Rapporteurs waren de raadsleden F. R C Rijkens, J. W. Gabel en B. Schelvis. Eenige opmerkingen zijn van belang; de meeste vragen, die aan het college werden gesteld, zijn van -ondergeschikte beteekenis en honden slechts weinig of in het geheel geen verband met de begrootinig. Jaarwedden van de wethouders. Hoewel de raad eerst op 16 October jl. be sloten heeft aan Ged. Staten voor te stellen de jaarwedden van de wethouders op f 1200 te bepalen, waren verscheidene leden van oordeel, diat dit bedrag op f 1500 voor iede- ren wethouder moest worden gebracht. En kele leden stelden voor, dat de raad in dien zin een uitspraak zal doen. Het komt B. en W. echter juister voor, hangende de beslisisng van Ged. Staten, deze aangelegenheid niet opnieuw aan de orde te stellen. Presentiegeld. Verscheidene leden waren van oordeel, dat voor het bijwonen van vergaderingen van commissies uit den raad aan de leden een presentiegeld moet worden uitgekeerd. Bedragen van f 1 en f 2 per vergadering werden genoemd Een lid was van meening, dat het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen eerder verhoogd dient te worden. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat de raad desgewenscht aan Gedeputeerde Sta ten zou kunnen adviseeren de regeling van het presentiegeld aldus aan te vullen, dat de leden van den raad voor 't bijwonen van vergaderingen van afdeelingen van den raad of van door den raad benoemde commissies een vergoeding genieten van f 1 per verga dering. Het uitbreidingsplan. Verscheidene leden drongen er op aan, om het nieuwe uitbreidingsplan in eigen beheer te doen ontwerpen; men vond. dat dit voor de gemeente goedkooper zou zijn. Gevraagd werd of het mogelijk is de leiding hiervan op te dragen aan den directeur van Open bare Werken, die dan assistentie zou kunnen krij;gen van een ingenieur. Vervolgens werd gevraagd, of het niet mogelijk is dit werk partieel ter hand te nemen. B. en W. achten de vraag gewettigd of men zich wel voldoende rekenschap heeft gege ven van aard en beteekenis van zulke plan nen en van de vele zijden, welke bij de voor bereiding daarvan dienen te worden bezien, te weten: technische, cultureele, sociale, aesthetische, juridische en finaneieele zijden. Voor het ontwerpen van een uitbreidings plan is uitgebreide, afzonderlijke scholing en ervaring vereischt. Afgezien van de omstan digheid, dat de outillage der gemeente, ook In den gedachtenganig van de hier aan het woord zijnde leden, allerminst op dergelijken arbeid is berekend en de ambtenaren, die daarbij betrokken zouden moeten worden, reeds thans door hun taak volledig in beslag zijn genomen, zou een werkwijze als werd aanbevolen niet verantwoord zijn, bovendien tot vertraging leiden en de bestaande dien sten ontwrichten. B. en W stellen zich voor de uitbreidings plannen zooveel mogelijk partieel te doen voorbereiden. Politietoezicht bij feesten. Een der leden verzocht bij feestelijkheden, zooals bij de harddraverij, een betere rege ling van het politietoezicht. De aandacht werd er op gevestigd, dat bij dergelijke ge legenheden het politie-toezicht- te veel op één plaats is geconcentreerd en dat andere plaat sen, zooals b.v. de Koningstraat, waardoor dan het geheele verkeer wordt geleid, van toezicht geheel zijn verstoken. De wijze, waarop bij feestelijkheden het zooveel eischende politietoezicht pleegt te worden geregeld, is naar het oordeel van B. en W. zeer loffelijk. Tijdens de harddraverij Is met name de Koningstraat geenszins van politietoezicht verstoken. Opgemerkt wordt, dat op zulke dagen een deel van het beschik bare personeel in burgerkleedinig dienst doet. Openbare Werken. Door enkele leden werd aangedrongen op meer voortvarendheid bij de voorbereiding van openbare werken, znlks in het belang- van werkverruiming en werkverschaffing. Tevens drongen zij er op aan, diat de raad die voorbereiding meer zal worden ge kend dan thans het geval is, nn de raads leden van den stand van zaken onvoldoende zijn ingelicht. Het college geeft deze leden de verzeke ring, dat in d-eze de grootst mogelijke voort varendheid wordt betracht en dat ter zake niets wordt verzuimd. B. en W. vestigen er de aandacht op. dat de voorbereiding van werken van eenig belang zeer veel omvat tend Is Het komt B. en W. voor. dat men de activiteit van het college terzake, ontij dig beoordeeld en uitsluitend naar hetgeen in den korten tijd van zijn optreden naar buiten is kunnen blijken. Dc tarieven voor gas en electriciteit. Een lid was van oordeel, dat de tarieven van bet gas- en electriciteitsbedrijf te hoog zijn en verlaagd dienen te worden. Vooral voor den kleinen middenstand worden de bestaande tarieven bezwaarlijk geacht. B. en W. zijn van oordeel, dat de tarieven de Vergelijking met die, welke in andere ge meenten gelden, alleszins kunnen doorstaan. Financiëele medewerking van de gemeente. In verband met het voorgenomen huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana is de vraag gerezen, in hoeverre de ter eere daarvan te organiseeren feestelijk heden door de gemeente kunnen worden be vorderd door daartoe financieelen steun te verleenen. Het behoeft geen betoog, dat deze steun, gezien de zorgelijke finaneieele om standigheden der gemeente, slechts op be scheiden voet kan worden verleend. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft B. en W. evenwel doen weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat wanneer voor het geven van tractaties, het verstrekken van plata- of druk werken, het aanbrengen van versieringen of het aankoopen van vlaggen daarvoor, voor te organiseeren kinderfeesten een bedrag wordt beschikbaar gesteld van 25 ct. per leerling van de lagere scholen (openbare en bijzondere) voor gewoon en uitgebreid lager-onderwijs. De wijze van besteding van dit bedrag wordt aan het oordeel van het Gemeentebestuur overgelaten. Krachtens deze bepaling zou onze gemeente een bedrag van f 875 kunnen be steden. Voor straat- en/of gevelversieringen, illu minaties, vuurwerk, uitvoeringen e.d. zal, wanneer vaststaat, dat daarvoor uit de bij dragen der ingezetenen geen voldoende mid delen kunnen worden bijeengebracht, een bedrag kunnen worden toegestaan berekend naar 1 cent per inwoner, voor onze gemeente alzoo f 200. Aangezien B. en W. aan een passende feestviering naar aanleiding van deze belang rijke gebeurtenis gaarne medewerking willen verleenen, stellen zij den Raad voor, daar voor een bedrag van ten hoogste f 1075 be schikbaar te stellen. Gemeente koopt een café. Tegen de Noord-Oostzijde van het kerkhof, behoorende bij het kerkgebouw der Neder- duitsch-Hervormde Gemeente te Wijk aan Zee is thans gelegen een woonhuis met café. waar door het aanzien van de kom van het dorp wel bijzonder ernstig wordt geschaad. De gemeente-toren en het kerkgebouw wor den thans respectievelijk door de gemeente en door de kerkvoogdij met finaneieele medewer king van het Rijk en de Provincie gerestau reerd; in de kosten van restauratie van het kerkgebouw wordt eveneens door de gemeente subsidie verleend. De storende werking van het betreffende perceel, dat gelegen is aan de Voorstraat No. 3. wordt door deze restauratie nog meer versterkt. Daar tevens dit perceel, het vroegere café van den heer W. v. d. Mey, sinds vele jaren het verkeer belemmerde, hebben B. en W. stap pen ondernomen om de noodige verbeteringen te verkrijgen. B. en W. meenen de oplossing te moeten zoeken in aankoop en slooping van het bewuste perceel en hebben zich met den huidigen eigenaar verstaan om kennis te ne men van de voorwaarden, waaronder deze tot medewerking hiertoe bereid zou zijn. Het resultaat van deze onderhandelingen is, dat de eigenaar het perceel aan de gemeente wil overdragen voor een bedrag van f 4500 mits hem de gelegenheid wordt gelaten om binnen een zekeren termijn ter plaatse voor zijn rekening een kleine kiosk te stichten en de gemeente zich verbindt den daarvoor benoo- digden grond zonder vergoeding af te staan. Het plan voor die kiosk is ontworpen door den leider van de restauratiewerkzaamheden van den toren en het kerkgebouw, Ir. G. Fried- hoff te Amsterdam. B. en W. meenen, dat de mogelijkheid voor een dusdanige oplossing, welke zich in de toe komst wellicht niet meer zal herhalen, door de gemeente moet worden aangegrepen. Ongetwij feld zal hierdoor een fraaier aanzicht op het gerestaureerde kerkgebouw worden verkregen, doch tevens zal het uiterlijk van de badplaats daardoor ten zeerste zijn gebaat en kan de noodige verbetering en verbreeding van den weg worden aangebracht. De voorloopige koopacte is dan ook reeds geteekend, onder voorbehoud evenwel, dat de raad tot aankoop besluit en dit raadsbesiuit door Gedeputeerde Staten wordt goedgekeurd. Een van de voorwaarden der koopovereenkomst behelst, dat de huidige eigenaar in de gelegen heid wordt gesteld binnen den termijn van zes maanden na den datum van overdracht voor zijn rekening een kiosk te stichten overeen komstig het daartoe ontworpen plan, waarvoor de benoodigde grond zonder vergoeding door de gemeente wordt afgestaan. Dit plan heeft de volie instemming van den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Daar het in verband met den stand der ge- meente-financiën eenigszins bezwaarlijk is deze kosten ten volle ten laste der gemeente te doen komen hebben B. en W. zich, in het vertrouwen dat de Raad het voorstel aan vaardt inmiddels gewend tot het Rijk en de Provincie ter verkrijging van een subsidie in die kosten. Eenig bericht hierop is nog niet ontvangen. Uit mondelinge inlichtingen is echter reeds gebleken, dat de mogelijkheid van inwilliging van deze verzoeken niet uitgeslo ten is. Ten behoeve van de restauratie van den toren wordt door het Rijk en de Provincie subsidie verleend, in totaal bedragende 55 der kosten De brug aan den Moerdijk is thans geopend En trekt de aandacht in ons heele land, Men kan per auto, fietsend, ja zelfs loopend, Als men dat wenscht nu naar den overkant. Bij d' opening is menig woord gesproken, En zeer terecht, het is een machtig werk, Het heeft er aan problemen niet ontbroken, Toch ligt de brug er trotsch en hecht en sterk. Wat in een beter tijd nog niet kon slagen. Dat speelde men nu klaar en deed het vlug, Men sloeg kordaat van deze crisisdagen Naar nieuwe welvaart weer een nieuwe brug. Het is een dure grap dit bruggen bouwen, Dat is een waarheid zonder tegenspraak, Maar zulk een uitgaaf mag ons niet berouwen, Al is het dan ook een millioenenzaak. Wanneer straks alle speeches zijn verstorven En iedereen het als normaal beschouwt, Dat het verkeer groot voordeel heeft verworven. Doordat die groote brug daar is gebouwd; Dan wordt toch zeker 't standpunt ingenomen Wij zijn voor machtig werk van dezen aard, Geldlijk wel zwaar over de brug gekomen, Maar deze brug is toch zijn geld ook waard. P. GASUS. JONGEREN VREDESACTIE. In het lokaal van den Beverwijkschen Be stuurdershond in de Wilhelminastraat wordt Dinsdagavond de vierde les-avond gehouden van den door de Jongeren Vredesactie georga- niseerden cursus over „Vredeskrachten". De heer J. Koopman uit Amsterdam be spreekt dien avond het onderwerp: „De vre deskrachten in de economische en politieke ontwikkeling". UITVOERING „T. A. V. E. N. U." Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Tavenu" in de zaal van den heer L. Schipper een uitvoering. Opgevoerd werd: „Gezworen Kameraden" blijspel in 4 bedrijven en een voorspel, door Ed. J. M. Terlingen. Regisseur was de heer P. Fiege. De avond werd geopend door den heer P. Fiege met een woord van welkom aan de tal rijke aanwezigen. Hierna werd in een korten proloog' door den regisseur de inhoud van het. stuk weergegeven. Vervolgens trad „Tavenu" voor het voetlicht. Er werd uitstekend ge speeld en voortdurend klonken de lachsalvo's door de zaal. Bij het einde moesten dan ook de spelers een hartelijke ovatie in ontvangst nemen. De heer Fiege bracht bij het einde dank aan het publieik voor het aandachtig gehoor en deelde vervolgens mede dat nog een kleine verloting zou worden gehouden. De muziek tijdens de pauze en bij het bal: waarmee de avond besloten werd, werd ver zorgd door de band van den heer Rijkhoff. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petnis, z. v. P. Sinnige en A. van Roon. Cornelis Adrianus, z. van Joh. v. Roon en S. C M. van Dam. Ondertrouwd: P. Grapendaale alhier en K. van Ham, te Assendelft KEURING. De keuring van de ingeschrevenen der lichting 1938 dezer gemeente zal plaats heb ben op Vrijdag 22 Januari 1937 om 9 en 1.30 uur in de bovenlokalen der school a. d. C. H. Moensstraat 5 te Beverwijk. BEVOLKING. Ingekomen personen: Fredr. Kapteijn en gezin, handelsreiziger, Rijksstraatweg 103p, van Amsterdam. W. van Altena, zonder beroep. Rijksstraat weg 103 p., van Amsterdam. Hendr. Kluft en echtg., groentehandelaar. J. v. Kuikweg 13, van Den Helder. U. Regnery geb. Bangma en Zn., zonder beroep, Rijksstraatweg 24, van Amersfoort. KL Buijs en echtg fabrieksarbeider, Rijks straatweg 4, van Velsen. Mej. Cath. Orij, dienstbode, M. v. Heems- kerekstraat 14, van Wormer. Vertrokken personen: P. J. en A. Meijer, zonder beroep, van G. v. Assendelftsraat 12, naar Haarlem. Mej. J. Huisman, dienstbode, van Kerk- weg 28 naar Beverwijk. Lamb. Lammers, arbeider, van Kerkweg 5 naar Beverwijk. Jac. Th Bakker, handelaar, van Zeelaan 20 naar Beverwijk. SCHOOLVOEDING. Heden, Maandag is in deze gemeente een begin gemaakt met het verstrekken van schoolvoeding. BLOEMBOLLENEXPOSITIE. Voor de Bloembollenexpositie welke in het voorjaar van 1937 in het wandelpark „Mar quette" zal worden gehouden, heeft de ge meenteraad van Limmen een subsidie uitge trokken van f 15. BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling van Bloembollencultuur houd' 'oensdag 16 December in het lokaal van der ?r L. SehiDper een ledenvprgadering. B. V. L. Aan de schietwedstrijden welke dit jaar weer door den Bijzonderen Vrijw. Landstorm zijn gehouden, hebben deelgenomen 120 schutters. Het gemiddeld aantal punten was iets lager dan het vorig jaar. Het bedroeg thans 97 punten. De schutters waren in drie klassen geplaatst. De prijsuitreiking heeft plaats in begin Janu ari 1937 HET HUWELIJK VAN ONZE PRINSES. Naar we vernemen, zal het huwelijk onzer Prinses ook hier ter plaatse niet onopgemerkt voorbijgaan. Een aantal vereenigingen, het fanfare-korps „Wilhelmina", de harmonie „Soli Deo Gloria", de turnvereeniging „Sant poort", de voetbalvereniging „Brederode" en „Vox Humana" hebben medewerking reeds toegezegd. DADER VAN DE AANRANDING GEARRESTEERD. De rijks- en gemeentepolitie zijn er in ge slaagd den dader te arresteeren van de in de vorige maand gepleegde aanranding op den Primairen Weg. De dader J. J. B. afkomstig uit Haarlem is naar Alkmaar overgebracht, teneinde door de Justitie te worden ge hoord. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha, d. van J. Korsman en A. C. Zentveld; Dirk Johannes, z. van J. Hoberg en A. C. Kuilboer; Maria, z. van H. M. Poel en H. Beentjes; Johannes Jacobus Cornelis Maria, z. van B. C. A. Louwe; Willy, d. van F. C. Peijs en J. G. Masereeuw; Cornelia Antonia Maria, d. van A. A. J. Weenink en C. A. Groot. Overleden: Johanna Martina Michels, 9 jaar. CASTRICUMSCHE ORKESTVEREENIGING. In de tooneelzaal van „Duin en Bosch" zal de C.D.V. in samenwerking met „Zang en Vriendschap" een concert geven voor de patiënten van het Prov. Ziekenhuis. STEUN OP AARDBEIEN. Dank zij de bemoeiingen van de afd. Cas- tricum van den R.K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond, zal een toeslag van 2 cent per K.G. worden uitbetaald op de aardbeien, die in het tijdvak van 23 Juni tot 12 Juli aan de veiling werden aangevoerd. De uitkeering zal zoo spoedig mogelijk geschieden. R. K. STAATSPARTIJ. Pater Borromeus de Greeve, O. F. M. zal op Maandag 21 December voor de afdeeling Castricum van de R. K. Staatspartij een rede houden. In verband met de te verwachten toeloop heeft het bestuur speciale maatre gelen moeten nemen om de zaal van café „De Vriendschap", waarin deze vergadering zal worden gehouden voor een grooter aantal belangstellenden toegankelijk te stellen, dan gewoonlijk het geval is. De bijeenkomst zal alleen toegangkelijk zijn voor meerderjarige Roomsch Katholieken. SOC.-DEM. VROUWENCLUB); De soc-dem. Vrouwenclub houdt op Dins dag 15 December in de Rustende Jager een vergadering. Spreekster is mejuffrouw Truus van Andel. In deze vergadering zullen voorts optre den de A. J. C. en de Arbeiderstooneelver- eeniging ,,De Toorts", die „Hel" zal opvoeren. R.K. VEILING „ONS BELANG'. Noteering van 11 December: Spruiten 1218 cent per K.G. Bloemkool 36 cent per stuk. Roode kool 24 cent per stuk. Prij 7 cent per bos. Boerenkool 2226 cent per kist. Groote vreugde wegens opening der brug. Duizenden hebben Zaterdag hun vreugde uitgeleefd, dat nu eindelijk aan de pontmisere bij de Moerdijk een einde was gekomen en hebben het feest van de opening der nieuwe brug bijgewoond, een feest, waaraan de deelneming van H. M. de Koningin zeer bijzonderen luister heeft bijgezet. Daar waren automobilisten, motor rijders, autobussen, vrachtauto's, mo torrijders tandems, fietsen, voetgan gers, alle mogelijke touristen waren tegenwoordig om deel te nemen aan de eerste tocht over de brug. Zooals te begrijpen is, is een en ander niet onopgemerkt in Dordrecht en Breda voorbij gegaan. Wij hebben eenigen tijd geleden reeds gemeld, dat er verschillende feestelijkheden in verband met deze openstelling op touw wa ren gezet en zij. alle hebben doorgang gevon den en zijn uitstekend geslaagd. In Dordrecht is Vrijdag een verkeerstentoonstelling ge opend, terwijl men Zaterdag in Breda een greep heeft gedaan in de geschiedboeken, Naar liet Lag. lach bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 25) Ze schilde aardappelen en dat was een slaperige bezieheid. Telkens merkte ze, dat ze tevergeefs vocht tegen de opkomende loomheid. De zon werd al warmer, zoo tegen het middaguur, maar ze moest wakker blij ven. ze moest aardappelen schillen. Maar langzaam zakte het oude rimpelig hoofdje op de borst en langzaam vielen de oogleden dicht en langzaam maar steeds harder, be gon Kate te snorken. Gravin Gladys kwam de treden van het bordes af stak het binnenplein over en de ophaalbrug en ging wandelen in de lanen rond het kasteel. Zc wilde zich naar een rustig plekje bij den vijver begeven en wat gaan uitrusten in het prieeltje. De gedachte aan hetgeen zich dien nacht had afgespeeld liet ook haar niet met rust Mary was op haar kamer gebleven, ze was nog overspannen Tante Clare wist gelukkig van niets. Zou die er iets van hooren, dan bleef ze zeker geen dag langer. Tot haar ver wondering was majoor Peacock aan het ont bijt verschenen, zoogenaamd om aanstonds te kunnen constateeren of „zijn lieve pupil" na het avontuur nog nadeelige gevolgen had ondervonden. Maar er was iets zijn oogop slag, in zijn manier van vragen geweest, dat haar niet beviel. Trouwens, hoe langer Gladys over het gedrag van haar voogd nadacht, des te zonderlinger kwam die haar voor. Zij stelde zich allerlei vragen. Wat moest hij toch iederen avond in de stad doen met dat koffertje, wat deed hij des avonds om elf uur in het oude midden gedeelte van het slot, altijd nog vergezeld van dat dwaas-aandoende valiesje? Hoe kwam het, dat hij gisternacht de eeni ge was geweest, die blijkens zijn onberispe lijk zittende kleeren nog niet naar bed was geweest? Waarom gaf hij zich zulk een moeite om de „vergissing" van Mary aan te toonen? Ze kende Mary langer dan 'n dag, ze wist, dat het een dapper, resoluut meisje was, heelemaal geen wezentje, dat door het min ste verschrikt of beangst wordt. Dat ze het terugwijken van de wanden had gedroomd 'eek Gladys niet erg waarschijnlijk. Maar het was natuurlijk mogelijk. Misschien berustte haar wantrouwen tegenover den majoor ook wel op niets Bij zich zelf besloot ze. om deze dagen nauwlettend toe te zien. of haar iets verdachts voorkwam, maar intusschen moest alles zijn gewonen gang gaan. Zoo denkende was ze genaderd tot het beschutte plekje, waar de bejaarde Kate over haar aardappelbak was in slaap gevallen. Hoewel Gladys zoo zachtjes mogelijk na derbij kwam, ontwaakte het oude menschje toch. Ze was in het geheel niet verlegen, maar groette de jonge meesteres vriende lijk: Ja, mylady, als u zoo oud bent als ik, zal het u ook wel eens overkomen, dat u midden op den dag in slaap valt. Daar heb ik zelfs nu al last van, Kate, bekende Gladys gullachend. Bent u zoo vroeg aan het wandelen? Zoo vroeg is het niet meer. Ik denk dat je lang geslapen hebt, plaagde Gladys, terwijl ze naast de oude vrouw in het gras ging zit ten. Kate antwoordde niet. Wat is de gravin een echte Boroughbridge. dacht ze en met welgevallen zag ze naar de slanke, mooie. Jonge vrouw naast haar. Denkt mylady nooit eens aan trouwen? vroeg ze opeens vrijmoedig Hoe kom je daar nu bij? Wel. dat zou toch iets heel gewoons zijn zou ik zoo denken. Waar zou een knappe jonge vrouw als u bent eigenlijk anders aan moeten denken? Aan de huishouding, Kate. Aan het bal, dat ik organiseeren moet. Dat kunt u er best bij doen. Aan de bibliotheek, waar het schijnt te spoken. U gelooft er toch niet aan? Ik weet niet wat er van denken moet Kate. Het is een lastig raadsel. Juffrouw Brown heeft een paar heldere oogen en is niet droomerig van natuur. Zoo gauw als u maar een man hebt om aan te denken, houdt u zich met zulke malle dingen niet meer bezig. Gladys wilde het gesprek een andere wen ding geven. En aan mijn vader denk ik. Dat is goed van u, mylady. Hij was een edel mensch, als kind was het al een beste jongen. Je hebt hem natuurlijk goed gekend, niet waar? Goed gekend? Ik zie hem nog voor me staan, zooals hij was, den dag, dat hij voor het eerst naar de kostschool werd gestuurd. Grootvader schreef me, dat hij weg moest van huis, omdat hij een dieren- en kinderkweller was. Wie? Mijnheer George? Hij. een.... Hij kon geen vlieg kwaad doen. Maar weet je het verhaal dan niet van den pachter, die over het gedrag van mijn vader bij mijn grootvader kwam klagen? Ja, er werden wel van die praatjes ver teld, maar niemand geloofde ze. Iedereen wist, dat de jonge graaf van huis werd ge stuurd. omdat hij geen leven had, terwijl zijn vader en moeder in daglijkschen onmin leefden. Maar weet je dat wel zeker, Kate? Er staat toch in den brief Ach lieve meid deed het oude vrouwtje waarbij men natuurlijk is gestuit op de roem ruchte gebeurtenis van het turfschip, uit welks binnenste de soldaten van den Prins te voor schijn kwamen, die wisten te bewerken, dat de stad op de Spanjaarden werd veroverd. Men heeft er een openluchtspel van gemaakt, dat groote belangstelling heeft getrokken. Voorts heeft men op andere wijze feest gevierd, ter wijl ook nog een voetbalwedstrijd is gespeeld tusschen D. F. C. en N. A. C. Zaterdag is een belangrijke dag geweest voor onze bruggenbouwers en voor heel ons land, een dag, waarvan men de beteekenis ook in België heeft ingezien blijkens het hieronder afgedrukte telegram, dat de Belgische minister van Openbare Werken, Merlot, heeft gezonden aan onzen minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, luidende: „Wensch U geluk bij de indienststelling van de Moerdijkbrug; ik druk mijn bewondering uit voor de groote toewijding met welke Rijks waterstaat dit belangrijke werk heeft uit gevoerd". Mist vertraagde den tocht. Te ruim half vijf Zaterdagmiddag is het K. L. M.-toestel uit Londen, waarin zich mej. Bongertman, de chef-stewardess van de K. L. M„ die bij de ramp van de „Lijster" werd gewond, bevond, op Schiphol geland. Het toestel, dat tegen twaalf uur reeds op Schip hol was verwacht, is door den mist geruimen tijd op het vliegveld Vlissingen opgehouden. Pas toen het zicht op de hoofdstedelijke luchthaven beter werd kon tegen vier uur van Vlissingen worden opgestegen. Op Schiphol waren behalve de ouders van mej. Bongert man vele vrienden en kennissen aanwezig om haar te begroeten en geluk te wenschen met haar redding. Ook dr. Hermanides, de vader van de stewardess, die bij de ramp van de „Gaai" om het leven is gekomen, was op het vliegveld, Hij bood mej. Bongertman bloemen aan. Direct na aankomst is de stewardess in ge zelschap van haar ouders en dr. Slotboom per auto naar haar woonplaats te Bussum vertrokken. Langs den geheelen weg van de vorstelijke bruidstoet. Burgemeester en Wethouders van 's-Graven- hage hebben opdracht gegeven langs de ge heele route van den koninklijken stoet op 7 Jan. a.s. luidspreker-installaties op te stellen, die in de eerste plaats zullen dienen om de oolitieautoriteiten in de gelegenheid te stel len het talrijke publiek aanwijzingen te geven omtrent de door hen noodig geachte orde maatregelen. Met goedkeuring van de bevoegde autoritei ten zuilen deze installaties tevens gebruikt worden om het publiek, dat zich langs den weg van den optocht heeft geschaard, zooveel mo gelijk de algemeene radio-reportage van de huwelijksplechtigheid te doen beluisteren. Een proefneming. In verband met verschillende verzoeken om de verschuldigde motorrijtuigenbelasting op de nostrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigenbelastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van fi nanciën bij wijze van proef het volgende be paald: Indien een houder van een motorrijtuig de verschuldigde motorrijtuigenbelasting voldoet door storting of overschrijving op de post rekening van den ontvanger en hij toezending van de motorrijtuigenbelastingkaart door mid del van de post verzoekt zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kostenzijn daarvoor niet verschuldigd De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrijtuig die de verschuldigde belasting per giro heeft vol daan, bemerkt dat een hem per post toege zonden kaart hem niet heeft bereikt, is het zijn eigen belang dat hij daarvan onmidellijk kennis geeft aan den ontvanger. Teneinde fraude te voorkomen, zal op een dergelijke kaart, welke dus den iuisten houder niet heeft bereikt, en eveneens op een daar voor afgege ven duplicaatkaart een overschrijving, als is bedoeld in art. 11 der Motorrijtuigenbelasting wet, of een teruggaaf, bedoeld in art. 14 dier wet, slechts worden verleend, nadat afdoende is gebleken dat geen fraude in het spel is. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften, enz.). Belanghebben den zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrijven en het nummer van de post- "eVnn'ng van den ontvanger dienen op te moederlijk, wat er in brieven en boeken staat moet je niet allemaal gelooven. Heusch als je ouder wordt, dan ga je wel anders denken over hetgeen de menschen beweren Vertel me eens Kate, leeft die pachter nog. bij wien mijn vader zijn misdrijven zou hebben bedreven? Ja, hij leeft nog wel; maar waar? Dat zal wel moeilijk te vinden zijn. Hij is naar Amerika verhuisd. Kate, weet je ook van de andere dingen, waarvan mijn vader werd beschuldigd? Neen. mylady zulke dingen worden voor ons menschen verborgen gehouden. Maar één ding is zeker en zoo denkt ieder er over, die graaf Boroughbridge heeft gekend, hij was een goede jongen en later een goed mensch. Gladys was blij en bedroefd tegelijk. Blij omdat er nog zooveel menschen schenen te zijn, die aan den onschu'^ van haar vader geloof hechtten; bedroefd, omdat ze ook door 't gesprek met de oude Kate geen stap dichter bij de waarheid was gekomen. Het was of de oude vrouw haar gedachten raadde: U moet nooit verlangen, dat alles dui delijk wordt in het leven, mvlady. Het is al mooi genoeg, dat ons zooveel duidelijk wordt als wij eenmaal oud geworden zijn. (Wordt, vervolgd)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5