Een volslagen xieiw geluid! ONZE LEZERS PHILIPS'mei/HE RADIO Pehr Evind Svinhufvud 75 jaar. (type ïlMia f 198.-) IN PRIJZEN VANAF 89 GULOEN LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN DINSDAG 15 DEC. 1936 N. S. B.-vlag ot> den Utrechtschen Dom. Nieuw harmercontract met Rusland. aan het woord. De bakfiets. DE „GLAZEN NOOT" Symbool voor den nieuwen kristal- helderen Philips'— toon. 0 B ,:|jP m Hoort deze Philips' Sonate en 'n nieuwe wereld gaat voor U open! Geluid van ongekende kristal helderheid. Vol, rein, - in niets verschillend van de uitzending zelf! Hier is een nieuwe bron van supe rieur kunstgenot en een technische prestatie van de allerhoogste beteekenis. Hoort dit toestel. Bedient dit toestel, - enkele minu ten zijn voldoende om U te overtuigen van het verschil tusschen de „radio" van gisteren en de Philips' Sonate van vandaag! Y !tl I'll 0\ 1MIIE SERIE" Autobus te water gereden. Jongeman bij twist neer gestoken. BURGERLIJKE STAND. De President der Finsche republiek In dit. artikel geeft de in Helsing fors woonachtige journalist Fried- rich Ege een interessante biografie van den grijzen president van Finland, Pehr Evind Svinhufvud, ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag. Pehr Evind Svinhufvud, sedert 1931 Presi dent van de Finsche republiek,.werd op 15 De cember 1861 te Saaksmaki in de landstreek Hame geboren als telg uit een oud adellijk ge slacht. Na in 1878 student te zijn geworden en in 1881 zijn cand. phil. te hebben gedaan, ging hij over naar de rechtskundige faculteit en deed zijn candidaatsexamen in 1886. Pehr Evind Svinhufvud. Hij begon zijn loopbaan als jurist aan het gerechtshof te Turku, waar hij, na verschillen de ambten te hebben bekleed, in 1901 be noemd werd tot assessor. Van 1893-1901 maak te hij bovendien deel uit van de commissie voor het ontwerpen van de nieuwe Grondwet. In 1903 werd Svinhufvud, evenals de andere leden van het gerechtshof van Turku, die vasthielden aan de aan Finland beloofde grondwettelijke rechten, uit zij ambt ontsla gen. Hij vestigde zich toen als advocaat te Helsingfors, waar hij een der voornaamste lei ders van het lijdelijk verzet tegen de Russi sche regeering werd. Toen evenwel in 1905, na de algemeene sta king, de Russische overheersching wat minder scherp werd, zag Svinhufvud zich benoemd tot rechter in het gebied Heinola, vanwaar hij in 1908 naar Lappee werd overgeplaatst. Naast zijn dxukken arbeid als jurist verte genwoordigde Svinhufvud sinds 1894 zijn ge slacht in alle vier jaarlij ksche landdagen. Als karaktervast en onvoorwaardelijk verdediger van de Finsche rechten verwierf hij het alge meene en onbeperkte vertrouwen van zijn stand, ofschoon hij tot de weinig talrijke. Finsch-gezinde minderheid daarvan behoorde. Het was dan ook niet meer dan natuurlijk, dat hij deel uitmaakte van de commissie, wel ke de nieuwe wet voor den Rijksdag samen stelde. In dezen nieuwen, uit één Kamer be- staanden Rijksdag was Svinhufvud de cen trale figuur en van 1907 tot 1912 was hij zelfs president daarvan. In den strijd voor de Grondwet verdedigde hij het standpunt, dat men onverzettelijk aan de legale rechten van Finland moest vasthouden en dit standpunt openlijk aan den Regent bekend maken. Daar hij zich echter in 1912 niet kon vereenigen met de meerderheid van den Rijksdag, die in het antwoord van den Rijksdagpresident in de troonzaal geen aandacht wilde schenken aan de publieke opinie, werd hij in dat jaar niet als president herkozen! Toen de wereldoorlog uitbrak, nam de Rus sische overheersching steeds scherper vormen aan. In November 1914 weigerde Svinhufvud bij een rechtszitting in Luumako enkele Rus sische oekasen, welke in strijd waren met de wet, te gehoorzamen. Op grond daarvan liet de Goeverneur-Generaal hem gevangen ne men en werd hij naar een afgelegen dorpje in het Siberische departement Tomsk verbannen. Pas toen in 1917 in Rusland de revolutie uitbrak, kon Svinhufvud naar zijn vaderland terug keeren, waar hij als held van den dag. niet luid gejubel werd ingehaald. In den herfst van hetzelfde jaar werd Svinhufvud leider van de nieuwe regeering. Als zoodanig legde hij op 4 December 1917 voor den Rijksdag de verklaring af, dat Finland besloten had als souvereine staat zelf de verantwoordelijkheid voor het wel en wee van het land te dragen. In Januari 1918 brak echter de vrijheidsoor log uit. Svinhufvud bevond zich in Helsing fors, dat in handen van de opstandelingen was Hij wist echter ongemerkt over de Fin sche Golf naar Reval te ontkomen, om van daar naar Duitschland te reizen, waarna hij er tenslotte, om de Botnische Golf trekkend, in slaagde einde Maart Vasa te bereiken. Een wel zeer omslachtige reis naar deze West- Finsohe havenstad, die op slechts vijfhon derd kilometer vanHelsingfors is gelegen. In begin Mei was Svinhufvud weer in Hel singfors, waar hij als leider van de regee ring, na zijn benoeming tot Rijksbestuurder een krachtig begin kon maken met het re gelen van de verwarde binnenlandsche toe standen. Doch reeds in December 1918 deed hij, als gevolg van de veranderde politieke verhou dingen afstand van zijn hoogen post. Hij trok zich toen geheel uit het politieke leven terug, tot hij in 1930 opnieuw benoemd werd tot minister-president. Tenslotte volgde in 1931, als bekroning van een werkzaam leven in dienst van het va derland, de benoeming van den toen zeven tigjarigen Pehr Evind Svinhufvud tot presi dent van de Finsche Republiek. FRIEDRICH EGE. 24 N. S. B.'ers gearresteerd. UTRECHT. 14 December. Hedenmorgen heeft de politie 24 N.S.B.'ers, toen zij den Domtoren wi'den verlaten, gearresteerd om dat zij van den tweeden omloop de N.S B.- vlag hadden uitgestoken ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der beweging. Onder de arrestanten bevonden zich twe dames. De N.S.B.'ers waren onder het zingen van strijdliederen per politie-auto naar het hoofdbureau overgebracht, waar zij voorloo- pig werden vastgehouden. Twee N.S.B.-wimpels zijn in beslag geno men. Voor 13000 Schotsche tonnen. 's GRAVFNHAGE, 14 December. De reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft heden een vierde haringcontract met Rusland afgesloten. Het betreft ditmaal een kwantum van 13.OW Schotsche tonnen. De totale hoeveelheid der export naar Rus land voor het se;zoen 1936 is hiermede opge- loopen tot 91.800 Schotsche tonnen, zoodat de 100.000 in het zicht komen. RUW VERLOOP VAN VOETBALWEDSTRIJD LUTTERADE, 14 Dec. Na afloop van den Zondag op het Mauritsterrein te Lutterade gespeelden voetbalwedstrijd MauritsKolonia heeft de majoor der rijks veld wacht te Ge leen proces-verbaal opgemaakt tegen den keeper W. van Kolonia wegens mishandeling van den speler Reiners van Maurits. Terwijl deze speler op den grond lag, had hij hem op zettelijk een trap in de linker liesstreek ge geven, waardoor R. bloedend gewond werd. De wedstrijd had een ruw verloop en na afloop nam het publiek een da-eigende hou ding aan. De politie wist wanordelijkheden te voor komen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte redactie, Met uw medewerking zij het mij vergund eenige regelen in uw blad te plaatsen, naar aanleiding van het ongeval dat een onzer in woners Maandagavond j.l. te Santpoort is overkomen. Wederom betrof het hier een aanrijding met een z.g. bakfiets. De schuldvraag, oor zaak enz. laat ik in dit geval buitenbespre- king, doch ik kan niet nalaten een waar schuwing te richten tot de gebruikers van een dergelijk vervoermiddel. Zeer velen zijn er nog niet van overtuigd, welk risico en gevaar zij loopen bij avond, wanneer de achterverlichting zich alleen be paald tot een reflector op het achterspat- scherm. In voorbereiding is een wet, waarbij men o.a. verplicht wordt ook op deze vervoer middelen bij avond een rood achterlicht te hebben, maar ik zou den bakfietsgebruikers willen toeroepen, wacht niet op deze wetten, maar begint reeds nu uw voertuig te voor zien van een of ander rood achterlicht, hoe klein dan ook, aan de linkerzijde van uw laad bak. Een autobestuurder, die uit eigen ervaring tot boven staande conclusie is gekomen. i ■■m MONOKNOP.COMBINATIE met 9 functies: volume-regelaar selectiviteits- regelaar grof-afstem- ming - fijn-afstemming - ?Sw*C<8rNS' geluidlooze afstemming - net-schakelaar - golf- lengte-schakelaar-gramo- foon-schakelaor - toon- regelaarl De LUIDSPREKERS bevatten magneten van een geheel nieuw soort staal- Bassen V- i? en zeer hooge tonen K=Alfi worden verwerkt met f-ftll even zuivere natuur getrouwheid als de middenregisters! De KATHODESTRAAL-AFSTEMINDICA- TOR geeft precies aan, wanneer U de zuiverste afstemming heeft bereikt. De armen van een lichtend kruis verbreeden of versmallen zich, al naar de nauwkeurigheid van de afstemming. (Adv.)' Gladheid van den weg vermoedelijk de oorzaak. HOOFDDORP Maandag. Zondagavond kon de bestuurder van een autobus van de firma Leo Kors uit Heemstede, komende van Schip hol, vermoedelijk door de plotselinge gladheid van den weg op den hoek van den Hoofdweg en den Vijfhuizerweg alhier, het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat de bus in de Hoofdvaart terecht kwam. De chauffeur en twee passagiers kwamen er, behoudens eenige lichte verwondingen, nogal goed af. De auto bus werd hedenmorgen met een kraanwagen weder op het droge ge bracht. AVONDRECEPTIE VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. HAARLEM. 14 Dec. De commissaris der Koningin in Noord-Holland en mevrouw Röell zullen, ter viering van het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard von Lippe Biesterfeld, op Maandag 4 Januari des avonds te 9 uur een galareceptie voor autoriteiten, besturen en particulieren met hun dames geven in de zalen van het Paviljoen (gouvernementsgebouw) in den Hout te Haarlem. Deze receptie, waar gedanst zal worden, komt in plaats van de anders bij de jaarwisseling gebruikelijke middagrecepties in hun ambtswoning. Mevrouw Röell zal echter aldaar gaarne weder, te beginnen met 13 Januari e.k., eiken Woensdagmiddag tusschen half vier en half zes, bezoeken afwachten. Getroffene overleed na enkele minuten. GOES, 14 December. Gisteravond tien uur is in een café te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uit 's Gravenpolder door den even eens 22-jarigen J. M. uit Nieuwdorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Beide personen verkeerden onder in vloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minuten De dader, die per fiets de vlucht nam, is van nacht te Nieuwdorp door de politie van Goes en de burgemeesters van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af. M. is in het politie bureau te Goes Ingesloten. Het lijk is in beslag genomen NIET MEER OP DE HARING. Van de Utrecht zijn de haringnetten weer van boord gehaald. De trawler zal niet meer op de versche haringvangst gaan. De Silvain die op de laatste haringreis voor 11 dagen slechts f 1200 besomde is ook weer naar de Noord vertrokken. HAARLEM, 14 December. Bevallen 11 December: G. C. Mathot—Hoo- gendijk, z.; 13 December: J. M. Piersv. Halst, z.; G. Kaartv. d. Wateren, d.; J. D. Bleek rode—Garms, d; M. M. C. WijfjesHaack, z.; 14 December: F. G. M. Habraken—v. d. Haak, d.; C. M. S. HennekeStals, d. Overleden 11 December: A. J. Rosenbaum, 62 j,. Hazepaterslaan; 12 December: P. C. Schel- lekens, 75 j., Boekenrodestraat; E. M. van GennipNijssen, 65 j., Harmenjansweg; G. J. Grombeen, 59 j., L. Vlamingstraat; J. M. de Graaf—Hogaarts, 79 j., Damstraat; H. J. de BoerBakker, 79 j., Bakenessergracht; 13 December: J. van Reemst, 73 j., Burgwal. 14 December: A. A. TangermannMüller, 83 j., Hagestraat. Top Naeff. Juffrouw Stolk en andere verhalen. Amster dam. Van Holkema en Waren- dor f. Juffrouw Stolk, het eerste der zeven ver halen waaruit deze bundel bestaat, verleende dien niet alleen den titel, doch ook de be- belangrijkheid. Het is ook verreweg de groot ste vertelling en zij is naar den omvang te groot voor het begrip „short story", waartoe sommige der haar volgende eer te rekenen zouden zijn. Met dat al bewijzen ook dié, dat wanneer den Hollandschen auteurs verweten wordt dat zij slechts dikke boeken en geen bondige korte verhalen kunnen leveren, men voor mevr. Top Naeff een uitzondering dient te maken. Want ook die vertelsels, die zij op Juffrouw Stolk laat volgen, zijn uitstekend van taal, vinding en bouw. Mevrouw Top Naeff behoort tot die enkele Hollandsche schrijfsters, wier intelligentie en kunde van het schrijfvak gepaard gaan met een zuiver vrouwelijk gebleven intuïtie omtrent de dage- lijksche dingen des levens, die zij met een zekere nuchtere gevoeligheid maar gevoe lig toch immer doorschouwt en verwerkt. "juffrouw Stolk is de directrice eener open bare leeszaal in een provinciestad. Zij is niet jong meer, maar nog niet oud genoeg om van de charme van het vrouw-zijn afstand gedaan te hebben. Zij is ongetrouwd geble ven, maar heeft weinig van de oude jongejuf frouw. Ze verzorgt kleeding en uiterlijk juist genoeg om er steeds prettig uit te zien ze is niet onknap geweest zonder een voor haar leeftijd opvallend vertoon ten beste te geven. Heeren van verschillenden leeftijd blozen bij tijden nog wel eens als zij haar op- ge wekten en steeds vriendelijken groet in ontvangst hebben te nemen. Voor veel ge trouwe bezoekers der leeszaal is zij een ver trouwde geworden met wie men, behalve over boeken, ook over eigen moeilijke ervaring praten kan en daarna een helder oordeel, een opwekkend idéé mee naar huis kan nemen. Zij heeft begrip voor de veranderde inzichten in de samenleving, zoodat ook de jeugd meent met haar te kunnen praten en zijzelve zich daardoor niet oud voelt.zoo kon zij ook voor Evert, den nog geen twintigjarigen zoon van haar vriendin, die jong stierf, een goede kameraad blijven, al kon zij naar den leeftijd zijn moeder zijn. Met Tante Kea kon je praten als met een man pochte Evert tegen zijn vriendjes. En hij gaat dan ook met Kea Stolk praten, als hij in de benauwenis zit. Als hij haar tele fonisch om een spoedonderhoud verzoekt laat hij doorschemeren dat het ,,om een meisje gaat". Maar Kea kan hem door werkzaam heden op de bibliotheek niet eerder dan den volgenden avond ontvangen. En in den tusschentijd is Evert niet uit haar gedachten. Wat zal de jongen op zijn kerfstok hebben.... waarom die haast en dat zenuwachtig spreken door de telefoon? Kea Stolk kent de wereld van thans zooals zij die van vroeger gekend heeft en ze is breed ge noeg om voor veel, dat veranderde, begrip en soms waardeering te hebben. Maar als er wat ernstigs mocht zijn met Evert en een meisje, dan, ja dan voelt ze nu al dat zij de partij van het meisje nemen zal. Daarvoor is zij niet alleen vrouw, maar daarvoor heeft zij ook in haar eigen leven, lang geleden in haar studie tijd, te veel persoonlijks ondervonden, waar van in de provinciestad niemand iets weet. Nog voordat Evert zijn bezoek komt brengen heeft zij haar meening gevormd en is in haar geest op felle wijze een periode herleefd die zoetjes-aan in nevel scheen te zijn verzon ken. Tot zoover vertel ik u van den inhoud dezer novelle. Want juist nu komt de aar dige omzwaai in het verhaal, die men niet verwachtte, en die door Top Naeff meester lijk is voorbereid. Ik ontneem den lezers van het boek niet het genoegen zelf voor die verrassing geplaatst te worden, zou hen er al leen op willen aandachtig maken hoe vol maakt menschelijk dat „geval" is aange voeld en hoe intelligent het tot een éénheid van vertelsel is opgebouwd. Nu zal men misschien tegenwerpen, dat het een doodgewoon iets is dat een auteur men schelijk gevoel en intelligentie bezit en tot op zekere hoogte is dit juist, maar datgene waarop het in ieder bijzonder geval aankomt is de verhouding, waarin die beide eigen schappen in een kunstwerk vermengd zijn. Bepeinzen we zoo'n verhaal als juffrouw Stolk met die bedoeling, dan komt die ver houding wel als een zeer zuivere en echte, dat wil zeggen niet geforceerde, te voorschijn. Een schrijfster als Top Naeff en ik behoef nu wel niet eerst te verzekeren dat ik het werk als zoodanig zeer hoog waardeer is niet fantasie loos, maar haar fantasie zoekt den steun bij wat haar intellect eerst waarnam. Dat waar- genomene breidt zij dan uit met hetgeen haar fantasie haar toestaat als aankleeding, vermooiïng of tot verhooging van interesse te dienen, en eerst dan laat zij haar gevoe ligheid meespreken in haar werk. Het is de treffend juiste maat waarin die beide func ties bij haar werken, die aan het resultaat, het geschreven boek, zulk een gaaf karakter verleent. Een aardig voorbeeld dezer wijze van kunst-produceerèn is het vertelsel „Ge mengd bericht" uit dezen bundel, waarin een letterlijk krantenbericht uit de rubriek „On gevallen" scherp doordacht, voor haar de ledepop wordt, die zij met haar natuurlijke gevoeligheid verder omkleedt en door de kracht van haar beelding tot een fijn proza stukje vervormt. De ééne keer lukt het beter dan de andere, maar de verhoudingen in Top Naeff's werk blijven constant zuiver en dat kan niet van alle schrijvende dames en heeren gezegd worden. In „Het Raam" en „De Bood schap", twee andere der kleine vertellingen, komen even elementen te voorschijn, die van het geheel een zwakkeren indruk nalaten, maar ze verstoren den eindindruk toch niet, dat ook in dezen bundel weer mooi litterair werk geleverd werd. Henriette van Eijk. Intieme Revue. Amsterdam. Querido. In deze dame ontmoeten wij een tegendeel van mevrouw Top Naeff in zooverre, dat zij alle gevoel voor verhouding opzettelijk aan haar laars lapt. Dat verklaart misschien juist, haar succes, bij de jeugd vooral, die immers nog niet aan gevoel voor verhouding toe is. Al zij het succes haar van harte gegund, dat neemt niet weg dat wij daaraan onze waar deering niet kunnen afmeten. Henriette van Eijk is ontegenzeggelijk grappig, oergrappig zelfs, maar van een grappigheid, die spoedig verveelt. Het is zoo jammer, want zij ziet zoo scherp. Maar zij begraaft haar heerlijk sar casme in een soort gijn, die maar doorloopt als een lekke kraan, onophoudelijk en met een straaltje van steeds dezelfde dikte. Er zit veel verspilden geest doch weinig humor in, terwijl toch zeer velen dit voor humor aanzien. En „ligt ook de prikkel van den ln- mor niet in het feit, dat men het onregel matige en het onlogische vindt op plaatsen en oogenblikken, waar men het regelmatige en het logische verwacht?" vroeg nog onlangs in een artikel „Anachronismen" Prof. F. Hu- dig. (Aprilnummer van Prisma der kun sten.) Bij mej. Van Eyk valt niets logisch te verwachten en alleen haar grappigheid is re gelmatig'. Regelmatig als de waterstraal, bo venomschreven. Gravin Knal en haar gezelschap maken mij warm noch koud. Ik vind ze alleen maar vervelend. En ondanks alles zit er in deze schrijfster- iets ingeboren, waarom dozijnen scribenten haar benijden kunnen: iets zeld zaams in onze dreven. Zij is misschien een der zeer weinige Hollandsche auteurs, die een no bele satire zouden kunnen schrijven. Waarom sluit een zoodanig begaafd iemand den hoofd kraan niet af en stuit dien doorloopenden straal van muzikantengijn! Zóo ingenomen met haar eigen truc, als zij het wil doen voor komen, zal ze ook niet wezen. Daar is ze te pienter voor. J. H. DE BQI&

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7