HET NIEUWE AVONDBLAD Dure lycea en niet afgeloste credieten. 22e JAARGANG No. 39 WOENSDAG 16 DEC. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Raad Velsen. Van de steunregeling naar M. H. is een groote stap. De verlaagde loonnormen. Aanbesteding rioolwerken. De inbraken hier en elders. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Eike regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adve.-ten- ües van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR MT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2005.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongevalƒ3000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vlji of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd dom: de Nieuwe HAT.- Bank te Schiedam. Een wachtgeldregeling. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Kwint. Alle ledien zijn aanwezig. De Raad opent het programma met het vaststellen van het kohier van schoolgelden <ier Handelsavondschool en het 2e supple toir kohier der Hondenbelasting, dienst 1936 en met het behandelen van een reclame in zake de straatkelasting, dienst 1936. De ingekomen stukken verhuizen, als ge bruikelijk naar het laatste deel van de agenda. Een mededeeling van B. en W. noteeren we nog even: bij de stukken is gevoegd een met de Vereeniging voor Facultatieve Lijkver branding te 's Gravenhage gesloten overeen komst inzake levering van meer dan 1200 M3. gas per jaar. In verband hiermee vraagt de lieer F. P. Vermeulen (A. R.) welk tarief berekend wordt, voorts of de meter niet op een andere plaats gesteld dient te worden, n.l. niet in een eigen gebouw aan het eind van een lange eigen leiding en voorts of door de terugbeta ling bij zeker verbruik niet langs een omweg een lager tarief verkregen wordt. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat het contract niet lager is dan anders. De kwestie van de plaats van den meter zal spreker onderzoeken. Wat de derde vraag be treft, zegt de wethouder, er moet rekening worden gehouden met de concurrentie van de electriciteit. De heer Vermeulen stelt er prijs op, dat de zaak opnieuw in den Raad wordt ge bracht. De voorzitter zegt, dat het contract reeds geteekend is. B. en W. zijn tot het af sluiten van dergelijke contracten door een Raadsbesluit gemachtigd. De heer Dunnebier merkt nog op, dat de gemeente een redelijken prijs voor het gas krijgt. De Kruidbergerweg De heer Homburg (A. R.) heeft uit de stukken gezien, dat er geen redelijke oplos sing verkregen kon worden. Hij hoopt dat B. en W. de zaak niet op haar beloop laten. Etr kunnen zich voor de bewoners van den weg zeer onaangename gevolgen voordoen. Dan wordt nog vastgesteld de 2e suppletoire begrooting der gemeente, dienst 1936 en zoo zijn we dan spoedig aan het voorstel inzake verlenging van den looptijd van aan particulieren verstrekte cre dieten. Verschillende belanghebbenden zullen niet In staat zijn in 1937 het restant af te lossen voor bun verstrekte credieten onder waar borg van le hypotheek voor den bouw van woningen. B. en W. stellen in verband hier mede den Raad voor, hen te machtigen, in zulke gevallen den looptijd onder dezelfde voorwaarden met hoogstens één jaar te ver lengen. De heer Vermeulen vraagt, of alle kos ten komen voor rekening van den hypotheek nemer en of het aantal verlenigingen zich tot het uiterst noodzakelijke zal beperken. De heer N Ij s s e n, wethouder antwoordt, dat de kosten voor rekening der hypotheek nemers komen. Waar eenigszins afgelost kan worden, zal dit gebeuren. B. en W. zullen alles doen wat mogelijk is om de hypotheken afge lost te krijgen. Bebouwingsvoorschriften. De verordening, die thans ter vaststelling wordt aangeboden heet: verordening, hou dende voorschriften betreffende dien aard van de bebouwing en het gebruik van gron den, gelegen in de bebouwde kom der ge meente. De heer E i k e 1 e n b o o m (A. R.) vraagt een toevoeging bij art. 2. De heer Bosman zegt, dat volgens hem de logica zoek lijkt. Aan de Wüstelaan is een terrein, thans open bebouwing, bestemd voor gesloten bebouwing en daar mogen geen winkels komen. De heer Dunnebier verdedigd de ver ordening. Het amendement van den heer Eikielenboom wordt niet gesteund. De verordening wordt z. h. s. aangenomen. Verlenging wachtgeld A. Brongersma B. en W. stellen den Raad voor, den duur van het wachtgeld van A. Brongersma, oud gemeente-opzichter met 1 jaar, te rekenen van 1 Januari a.s. af te verlengen. De heer L u i k m a n (S. D. A. P.) ver zocht B. en W. of zij, wanneer de nieuwe ter mijn voorbij is, in overweging willen nemen, den wachtgeldtermijn nog met een jaar te verlengen. De heer Heeremans (R.K.) zegt, dat sprekers fractie het niet met de redeneering van B. en W. eens is. Sprekers fractie is tot de conclusie gekomen, dat Brongersma mo- reele rechten heeft, omdat hem beloften ge daan zijn en belofte maakt schuld. Sprekers fractie wil het voorstel van B. en W. steunen, maar de leden zullen van hun bevoegdheid gebruik maken, om het volgend jaar met het voorstel te komen, den termijn opnieuw met een jaar te verlengen. De heer Bosman (V.D.) merkt op dat de opgaven van B. en W. over het genoten wachtgeld niet geheel juist zijn. Verder meent spreker, dat Brongersma nu al meer dan twee jaar in dienst is en bijna weer pensioenge rechtigd. Spreker vraagt waarom B. weer ontslagen is. De directeur heeft hem gezegd: „op je werk valt niets aan te merken, maar ik wil ander personeel hebben". Spreker acht het een groote onbillijkheid, dat deze man opnieuw met een jaar wachtgeld wordt weg gezonden. Als B. in de nieuwe regeling viel zou hij volgens spreker recht hebben op 12 jaar wachtgeld. Spreker wilde eerst een ian- geren termijn dan een jaar voorstellen, maar wanneer de Raad zich voorneemt over een jaar hierop terug te komen, zal spreker er zich voorloopig bij neerleggen. De heer Sluiters (C.H.) deelt niet het standpunt, dat B. en W- geen werk meer voor B. hebben, omdat het college voorstelt voor 1937 een nieuwen hoofdopzichter aan te stel len. Er is nog nooit een klacht over den heer Brongersma gekomen. Wel weet hij, dat de heer B. iemand is, die wat durft te zeggen. Wringt hem misschien daar de schoen? Wan neer de directeur de werkwijze van den heer B. beter had leeren kennen, zou hij den heer B. misschien gaarne willen behouden. De heer B. durfde te zeggen wat hij wilde. Spreker hoopt, dat wanneer een hoofdopzichter be noemd moet worden, men den heer B. niet zal vergeten. Hij was opzichter le klas en een eerste klas opzichter. Spreker is bereid, voor het voorstel te stemmen, dan is de heer B. tenminste voor één jaar uit de misère. Is het niet mogelijk dat we den heer B. in dienst houden? De heer Dunnebier (C. H.) meent, dat de heer Sluiters den betrokkene geen dienst heeft bewezen, in het openhaar over zijn ver diensten te spreken. De door den heer Luik man gevraagde toezegging kan spreker niet geven. Het is juist, dat de Raad ten allen tijde de vrijheid heeft op de zaak terug te komen. Het recht op wachtgeld was voorbij, aldus de wethouder, maar gezien den staat van dienst achtten B. en W. verlenging van het wachtgeld met één jaar billijk. Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging der met besturen van bijz. Lycea gesloten overeen komsten. De gemeente betaalde tot dusver aan de besturen van het Kennemer Lyceum, het Christelijk Lyceum en het R.K. Lyceum „Sanc- ta Maria" 400 per jaar voor iederen leerling uit onze gemeente, die een van genoemde in richtingen bezocht. Na onderhandelingen ver klaarden de besturen zich bereid de bijdragen te verlagen tot resp. 325, 275 en 325, in verband waarmede B. en W. den Raad voor stellen, hen te machtigen, de overeenkomsten hiermede in overeenstemming te brengen. De heer Vermeulen brengt B. en W. hul de voor hetgeen zij hebben gedaan om de kos ten voor de gemeente zoo laag mogelijk te houden. Spreker vraagt, wat de reden is van het verschil in de tarieven. Is dit, omdat de eene inrichting gewilliger is om mee te wer ken dan de andere? Of zijn de exploitatiekos ten van de eene inrichting lager dan die van de andere? De heer De Groot (lib.) zou de verlaging nog wel verder willen laten doorgaan. Met het oog op het vestigen van nieuwe bewoners vraagt spreker of de kosten opwegen tegen de opbrengst van de belasting dezer nieuwe be woners. De heer R o e 1 s e (s.d.a.p.) merkt op, dat van één inrichting de kosten niet verlaagd zijn. Spreker meent, dat er reden is, de over eenkomst met die inrichting niet te verlengen. De heer N ij s s e n, wethouder van Finan ciën, zegt, dat de inrichtingen alle onder de zelfde omstandigheden werken. Het R.K. Ly ceum heeft niet verlaagd, maar voor deze in richting was de vergoeding al 300 toen het voor de andere nog 400 was. Het standpunt van den heer de Groot acht spreker niet juist. Als de gemeente zelf een dergelijke inrichting had, zou het dezelfde kosten vergen, zoo niet meer. De heer Vermeulen vraagt aanhouding, opdat B. en W. met de bedoelde inrichting na der in overleg kan treden. De heer R o e 1 s e vraagt B. en W., alsnog te onderzoeken of verlaging van de kosten voor de door hem bedoelde instelling mogelijk is. De heer N ij s s e n is gaarne bereid, dit nog eens onder de oogen te zien. De heer Vermeulen verklaart zijn stem onder protest aan het voorstel te geven. Dit wordt daarna aangenomen. Wijziging Ambtenarenreglement De bedoeling van de wijziging is, op te ne men een bepaling inzake aanstelling in vasten dienst met een proeftijd. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. Schoolgeld lager onderwijs B. en W. stellen voor, opnieuw vast te stel len de verordening op de heffing van school geld voor het gewoon, buitengewoon en uitge breid lager onderwijs. (Zie ons blad van 15 December j.l.). Goedgekeurd. Benoemingen Na een besloten zitting van ca. 20 minuten werd overgegaan tot de benoemingen. Benoemd worden: tot lid van de Commissie van Toezicht voor de R.H.B.S. de heer G. D. Boerlage, aftredend, tot lid van de Commissie van toezicht voor de Handelsavondschool Ir. J. A. Spruijt, af tredend; tot lid van de Commissie van toezicht voor de Visscherijschool de heer B. G. Schuiten maker, aftredend. Verder worden gekozen 36 leden der Com missies tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter brengt den heer J. Wuis dank voor de wijze, waarop hij geduren de 36 jaren zijn lidmaatschap van de commis sie heeft vervuld (applaus). Tot onderwijzeres aan school G worden be noemd mej. W. Kornmann en mej. H. H. Suur- mans. Ingekomen stukken De heer Maas (R.K.) bespreekt het adres inzake de overheveling van een aantal steun trekkers naar M. H. wat tot gevolg heeft, dat een aantal valide arbeiders nog in de kracht van hun leven naar M. H. worden verwezen. Het krijgt den schijn, dat het hier gaat om be zuiniging. B. en W. hebben een commissie op dracht gegeven, in den Haag handhaving van de geldende steunnormen te bepleiten. Dit heeft niet mogen baten. Er zijn menschen bij die in de tijden van hoogconjunctuur een spaarpot hebben gemaakt. Die zijn nu „ridder te voet" en komen nu bij M. H. Hadden we nu een gemeentelijken dienst van M. H. dan kon er nog wat aan gedaan worden. Nu worden de menschen gesteund met een bedrag, lager dan de door den minister bepaalde mini mum steun. Spreker wil over het hoofd van den Raad heen spreken tot hen, die het in M. H. te zeggen hebben. De heer v. d. Kerkhoff (s.d.a.p.) erkent de juistheid van het standpunt van B. en W. ten opzichte van het adres. Met klem dringt spreker er op aan, van de beide instellingen één dienst te maken, opdat de Raad er zeg genschap over krijgt. Er zijn nu ca. 250 men schen uit de crisissteunregeling uitgesloten en al zijn dat dan geen door de crisis getroffen arbeiders, het zijn toch door de crisis getrof fenen en van hen trekt de regeering zich niets aan. Kunnen B. en W. middels de Vereeniging van Ned. gemeenten niet probeeren bij de re geering iets voor deze menschen te doen? De ze menschen krijgen geen extra uitkeering en ook geen B-steun. Spreker twijfelt er aan of men met het voor M. H. uitgetrokken bedrag wel eenigen armslag heeft, om deze menschen een behoorlijken steun te geven. De heer Sluiters (C.H.) zegt, dat M. H. aan deze menschen gaarne het volle bedrag had gegeven, maar M. H. durfde dit niet aan. Spreker meent, dat wanneer B. en W. aan de beide instellingen verzoeken, den steun te ver- hoogen, de instellingen dat zullen doen. M. H. heeft besloten, aldus spreker, de ge- steunden met de feestdagen 25 pCt. extra te geven. Hij vreest, dat M. H. niet met het uit getrokken bedrag zal uitkomen. De heer Bosman (v.d.) zou ook verschil lende schrijnende gevallen kunnen noemen. Spreker heeft er in den Haag op gewezen, dat de gemeente deze menschen niet steunen kan. Men heeft in den Haag gezegd, dat de ge meente dit moet doen. 't Was voor bona-fide slachtoffers verschrikkelijk dat ze naar M. H. moesten. Spreker verzocht het college te trach ten deze steunregeling gelijk te maken aan de andere. De heer Warmenhoven (comm.) zegt, dat M. H. is ingesteld voor hen, die zich in het maatschappelijk leven niet kunnen plaatsen, als invaliden en ouden van dagen. Menschen die crisisslae'htoffer zijn geworden worden nu verwezen naar een instelling die hen niet kan helpen. Hebben deze menschen nu ook kans, bij de werkverschaffing geplaatst te worden, vraagt spr. De kleine neringdoende is hetzelfde slachtoffer als de arbeiders in het bedrijf. Spreker noemt het een grove behandeling dat deze menschen zich als een minderwaardig individu moeten tevredenstellen met een aal moes. Als het seizoen weer aanbreekt, durven deze menschen niet meer te gaan venten. De heer Van Heijst (N.P.) weet, dat het voor B. en W. een moeilijk geval is. Hij meent, dat het antwoord van B. en W. te nuchter is en dat het College nog wel wat voor de men schen kan doen. Hij noemt het een schande voor onze Christel, maatschappij, dat dit kon gebeuren. Het is een onhoudbare toestand dat de Raad een groot bedrag aan M. H. beschik baar stelt en daar geen zeggenschap in heeft. Het is een hopelooze toestand en spr. hoopt, dat er iets gedaan kan worden. De heer Homburg ,A.R.) zegt, dat er moed voor noodig is, om nu de zaak zoo van alle kanten bekeken is, daarvoor het woord te vra gen. Sprekers fractie meent, dat het eigenlijk geen zin heeft, hierover met B. en W. te spre ken. Er is geen enkele aanleiding, het college eenig verwijt te maken. Er zit iets tragisch in deze geschiedenis, maar spreker ziet geen mo gelijkheid, in deze raad verandering te bren gen. Hij wli het college echter verzoeken, te probeeren, nog iets voor deze menschen te doen. Het college zou de Regeering kunnen verzoeken de menschen te doen genieten van de bijzondere uitkeeringen. Den heer Visser wethouder doet het een genoegen, dat geen van de sprekers het col lege heeft aangevallen. Hij verwacht, dat de discussies voor de betrokkenen van geen in vloed zijn. Er is geen andere lichaam dan M. H. om deze menschen te helpen, nu ze uit de crisissteunregeling zijn uitgesloten. Het college heeft geen enkelen invloed op het bedrag der uitkeeringen uitgeoefend. De gemeente kan dit niet doen. De gemeente zou niets liever doen dan de menschen in de steunregeling op te nemen, maar de regeering verbiedt het en B. en W. hebben zich daaraan te houden. Er is reeds veel drang op de regeering uitgeoefend. Het eenige verschil met vroeger is, dat de men. schen nu ook in de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. M. H. heeft aan de Kerstdagen gedacht. Er is bij M. H. verschil in uitkeering, maar dit is ook zoo bij de steunregeling. Spre ker meent, dat de vraag, of die menschen het komende seizoen weer zullen gaan venten, niet afhangt van het steunbedrag. Er is geen enkele reden waarom ze dit niet zouden doen. Als ze niet meer venten, kunnen ze weer om steun bij M. H. aankloppen. Het gaat niet, ze nu weer naar de steunregeling over te hevelen, zooals de heer Warmenhoven voorstelde. Spre ker zegt, dat de positie van deze menschen stuk voor stuk wordt onderzocht om te trach ten ze weer onder de steunregeling terug te brengen. De heer v. d. Kerkhoff (s.d.a.p.) vraagt, of het College alsnog bereid is, aan de regee ring een bijdrage te vragen voor die menschen, die als crisisslachtoffers zijn te beschouwen en of B. en W. bereid zijn, spoedig stappen te doen om de instellingen van M. H. zoodanig te reorganiseeren, dat de gemeente medezeggen schap krijgt.. De heer Warmenhoven (comm.) vraagt, of B. en W., nu de menschen toch ook in de werkverschaffing kunnen worden opgenomen, ze ook niet in aanmerking kunnen komen voor den B-steun. De heer Visser, wethouder zegt, dat dit niet geoorloofd is. Op de vragen van den heer v. d-, Kerkhoff antwoordt spr. dat het College reeds aan een reorganisatie van M. H. werkt. Spreker wil wel in het college het denkbeeld, de regeering een bijdrage te vragen ter sprake brengen. Een toezegging kan hij niet geven. Interpellatie Luikman. De heer Luikman (s.d.a.p.) krijgt nu de ge legenheid, B. en W. te interpelleeren over de verlaging der steunnormen. De oorspronkelijke loonnormen aldus spr. waren vastgesteld op grond van aan de regeering verstrekte gege vens. Deze loonnormen waren lager dan de loonen in werkelijkheid waren, hetgeen door de vakorganisaties werd aangetoond. Nu zijn met ingang van 7 December nieuwe loonnor men vastgesteld, die voor vier groepen weer belangrijk lager zijn. De heer Visser, wethouder beantwoordt dan de vragen van den heer Luikman. Uit zijn antwoord blijkt, dat B. en W. bezwaren tegen de nieuwe loonnormen hebben ingebracht. De regeering kwam gedeeltelijk aan de bezwaren tegemoet. De minister heeft toegezegd, begin 1937 een nieuw onderzoek te zullen instellen naar de loonen der zeevisschers. Spreker somt de gevolgen op van de verlaging der normen voor de betrokkenen. De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) betreurt het, dat B. en W. het antwoord niet schriftelijk aan den steller der vragen hebben kenbaar gemaakt. Vastgesteld kan worden, dat de ver laagde groepen op een bestaan komen, dat geacht kan worden te liggen beneden het ethisch minimum. Spreker heeft het verloop van deze zaak van het begin af meegemaakt. Hij bestrijdt de conclusies, die tot de vaststel ling der normen hebben geleid en meent, dat de loonnormen voor de zeevisschers op f 26 ge steld had moeten worden. Spreker houdt een zeer uitvoerige beschouwing over de in het visscherijbedrijf verdiende loonen. In het bij zonder bestrijdt spreker de loonnormen, vast gesteld voor de opvarenden der kleine booten. De fout in de berekening ligt volgens spreker daarin, dat men het dagloon heeft vermenig vuldigd met 51/?. in plaats van met ten minste 6 om het weekloon vast te stellen. Men heeft in het loon de werkloosheid verdisconteerd, door een te gering aantal reizen te berekenen. Spreker vindt het typeerend, dat juist de steunnormen verlaagd zijn van de arbeiders in het visscherijbedrijf en wel zoodanig, dat voor sommige groepen de steun met f 5 wordt verlaagd. Spreker zal niet nalaten, gebruik te maken, waar ook van de wetenschap, dat de loonen voor de zeevisschers en de vischlossers zijn berekend op f 23 en f 19. De heer Lu ik man wijst er nog op, dat de loonnormen der losse arbeiders zijn terugge bracht van f 24 op f 20. Spreker verzocht^B. en W. al het mogelijke te doen, om een nieuwe verlaging der loonnormen voor de zeevisschers op 1 Juli te voorkomen. De heer Visser, wethouder, zegt nogmaals, dat B. en W. alles gedaan hebben om deze nieuwe regeling te keeren, wat dan ook ten deele gelukt is. Overeenstemming is er geens zins verkregen. Ook de heer v. d. V e e r verzocht het college, al het mogelijke te doen, om een verdere ver laging van de steunnormen voor de zeevis schers tegen te gaan. De heer Vermeulen merkt nog op, dat het niet de bedoeling van den interpellant kan zijn een uitspraak van den Raad uit te lokken. Het is geen zaak, waar de Raad een oordeel over kan vellen. De rondvraag wordt verdaagd tot de vol gende vergadering. CONCERT EUPHONIA Het Symphonie Orkest Euphonie, directeur de heer M. Adam, geeft a.s. Zondagavond een concert in het Patronaatsgebouw met mede werking van mej. Sinny van Thijn, piano. Het programma vermeldt werken van Jos. Haydn, Saint-Saëns, Verdi, Ole Olsen en F Thomé. NAAR ZEE De stoomtrawler Holland 3 zal als derde boot van de Mij Praxis a.s. Donderdag in de vaart worden gebracht. KERSTWIJDINGSDIENST. Zondagavond half zes zal in de Goede Her derkerk, door de Herv. Evangelisatie Vereeni ging een Kerstwij dingsaienst worden gehou den. Deze geheel liturgische dienst, zal geleid worden door Ds. A. A. Wildschut. Medewerking zal worden verleend door het dameszangkoor van de vereeniging „Jong Hervormden", het Herv. zangkoor en als or ganist de heer Huizinga. Het bijzondere in dezen dienst zal zijn, dat de beide zangkoren boven elkander geplaatst worden op de ga lerij. De kerkbezoekers zullen door zang en liturgie het historische van het Kerstverhaal naar voren brengen, terwijl de beide zangko ren door beurtzang den geestelijken achter grond van het verhaal zullen belichten. On getwijfeld zal het bij dezen dienst niet aan belangstelling ontbreken, en zullen zij, die dezen willen bijwonen, goed doen, met het oog op de plaatsruimte, vroegtijdig aanwezig te zijn. 3300 M. in Santpoort. Op Dinsdag 12 Januari zal door B. en W. publiek worden aanbesteed: het overeenkom stig Rijksvoorwaarden in werkverschaffing leggen van riolen met een profiel van 20 cM. tot en met 125 cM. in Santpoort tot een geza menlijke lengte van 3300 M. Na IJmuiden en Velsen komt dus nu het Zuidelijk deel van de gemeente aan de beurt. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang mede, dat de Burgemeester van Leimuiden in overweging geeft, alvorens in relatie te treden met J. P. Nap, reiziger, wonende te Leimuiden, zich eerst bij hem te vervoegen, ten einde omtrent Nap inlichtingen in te winnen, voorts dat de Com missaris van Politie te Dordrecht waarschuwt tegen de praktijken van Theodoras Beglinger, geb. te Dordrecht, 25 December 1891, wonende aldaar, die er zijn werk van maakt, zonder betaling in het bezit te komen van goederen ais gouden en zilveren voorwerpen, boeken enz., welke meeestal onmiddellijk daarna wor den verkocht beneden de waarde, terwijl be taling achterwege blijft. IN HET DOK De logger SCH. 68 is in het dok geplaatst. LEGER DES HEILS. In de Legerzaal zal hedenavond een bazar worden geopend. De opbrengst der verkochte goederen wel ke geschonken zijn door milde handen, en vervaardigd door het jongeliedenwerk, wordt bestemd om aan zieken van alle gezindten Kerstvreugde te brengen. HOOFDCONTROLEUR BIJ DE STEUN- VERLEENING BENOEMD Tot hoofdcontroleur bij de Steunverleening is benoemd de heer J. Leijsma, te Zuilen. VOOR HET HUWELIJKSCADEAU VAN PRINSES JULIANA Bij het comité voor het inzamelen van gel den voor het nationaal huwelijkscadeau in de gemeente Velsen is nog een gift ingekomen van 250 van het personeel van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, zoodat de totale opbrengst thans is 841.40. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. Westlandde Boer d., Huy- gensstraat 31, IJmuiden; E. van Gelderen- Woud d., Groeneweg 28, IJmuiden; M. C. G. Overziervan Buuren z., Heidestraat 26, IJmuiden; H. J. Seegers—Spies d., Hoofdstraat 196 rood, Santpoort; L. DoumaWiebenga z-, Zeeweg 168, IJmuiden; G. BenteBekker z., Ladderbeekstraat 41, Velsen-N., H. Hendrik- senBrouwer z., Zeeweg 60, IJmuiden; A. AardenburgVerdikt z., en d., Hobbemastraat 5. IJmuiden; M. Hoornsvan der Sluijs d., Beverwijk; I. E. W. Schoorlvan Ewijk d„ Wijkerstraatweg 236, Velsen-N., G. W. van Leeuwenten Wolde d., Bakkerstraat 35, IJmuiden; M. BrandjesKleijn d„ Piet Hein- straat 62, IJmuiden; A. Snip—Buitenhuis z., Pla tanenstraat 16, IJmuiden. Overleden: H. Seijs 47 jaren, ongehuwd, Hoofdstraat 56, Santpoort; J. Groen 51 jaren, ongehuwd, Haringhaven, IJmuiden; N. Oh. J. Riesenbeek, 8 dagen, zoon van H. N. J. Riesen- beek, Beverwijk; L. Chr. Filarski, 17 jaren, zoon van J. D. Filarski, Cederstraat 46, IJmuiden; L. Natte, 75 jaren, echtgenoot van E. van Sloten, Stationsweg 76, Velsen; A. Troost, 54 jaren, echtgenoote van J. Korstanje Zanderstraat 51, IJmuiden; T. Knip 68 ja ren, weduwe van R. Venema, Eikenstraat 9, IJmuiden Men waarschuwe direct de politie. De commissaris van politie schrijft ons: In verband met de herhaald voorkomende inbraken, hier zoowel als in tal van andere gemeenten, is het niet overbodig eens op het volgende te wijzen. Om de politie, die haar onderzoek blijft voortzetten op de gevonden sporen, die in meerdere gevallen in dezelfde richting wijzen, in haar taak te steunen, is het van het groot ste belang, dat elk gegeven, dat van eenige be teekenis kan zijn, zoo spoedig mogelijk aan den Commissaris van Politie of aan plaatselijk gestationneerde politie-ambtenaren wordt ter kennis gebracht. Het komt voor, dat men geruimen tijd ver dachte personen om of op een erf, waar dan later dieftsal gepleegd blijkt te zijn, heeft zien rondloopen; soms zelfs heeft men in een tij delijk verlaten perceel duidelijk verdacht ge stommel gehoord; in een ander geval heeft men een indringer zien vluchten. Al deze be richten zijn van groote beteekenis, indien ze de politie niet pas na uren of zelfs den vol genden dag bereiken. Het is daarom, dat op de inwoners een be roep gedaan wordt om onmiddellijk kennis te geven van 't geen men aan verdachte omstan digheden meent op te merken. Men kan zich in bepaalde gedeelten der ge meente wenden tot de daar gestationneerde politie-ambtenaren, doch ook tot het bureau van politie te IJmuiden (tel. 5555) of tot de posthuizen IJmuiden Oost (tel. 4377) en Vel sen Noord (tel. 3700). Het bureau te IJmuiden is ten allen tijde bezet, voor zoover noodig wordt van daar uit per auto assistentie verleend. Ook op inlichtingen, die oogenschijnlijk van weinig beteekenis zijn, wordt prijs gesteld.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1