Tunnelplan vertraagt plannen voor werkverruiming. Gemeentebegrooting in behandeling. Raad Beverwijk. Fusie doet zich in menig opzicht gelden. ATHLETIEK. BURCERl !JK£ STAND. Aan de orde is het begrooting van het Electriciteitsbedrijf. De heer Rollenberg vindt de tarieven veel te hoog. Het is een gemeenschapsbedrijf en daarvan moeten de gemeentenaren profi- teeren. De heer Visser is een tegenstander van het storten van winsten uit dit bedrijf in de gemeentekas. Vooral voor de minst draag- krachtigen zijn de tarieven veel te hoog. In tal van gezinnen moeten de meters worden weggehaald, omdat men de hooge kosten niet langer kan dragen. Wethouder Van Dok zegt, dat de winsten zeer noodig zijn voor de gemeente. Het college heeft den wensch overwogen om de tarieven te verlagen. Daarvoor is het oogenblik echter allerminst geschikt. De begrooting wordt vastgesteld. De vergadering wordt hierna geschorst. Het gasbedrijf. In de avond-vergadering was de raad voltal lig. In behandeling komt de begrooting voor het gasbedrijf. Het is den heer Visser opgevallen dat de gasafgifte nog steeds terug loopt, zelfs met 2,755,924 kub. M. in eenige jaren. De verbruikers van muntgas bezorgen het bedrijf nog altijd de meeste winst. Spr vraagt zich af, of het niet gewenscht is een lager tarief voor alle verbruikers in te voeren. In het bijzonder is dit van belang voor dege nen, die 8 ets. per kub. M. betalen. Wellicht zou daardoor het gasverbruik weer kunnen worden opgevoerd. Wethouder Van Dok merkt op, dat de winsten niet te groot zijn. Zij worden ook steeds lager. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat het bedrijf nog steeds concur rentie ondervindt van de petroleum. Het be drijf is actief werkzaam, om door huisbezoek en het organiseeren van cursussen het ver bruik weer op te voeren. Ook de heer Rollenberg acht eenige verlaging van de tarieven gewenscht. De voorzitter zegt, dat het niet ver antwoord zou zijn de tarieven te verlagen. De theorie van meer verbruik bij verdere tariefs verlaging heeft gefaald, zooals uit de prak tijk bleek. Wethouder Out kon mededeelen, dat de omzet weer grooter wordt. De begrooting wordt vastgesteld, evenals de begrootingen van het grondbedrijf, van van het openbaar slachthuis, het bedrijf openbare werken, den ophaal- en stortings- dienst en van Maatschappelijk Hulpbetoon. De gemeentebegrooting. Vervolgens stelt de voorzitter de gemeente begrooting aan de orde. De behandeling ge schiedt post voor post. De heer Gabel bepleit het vaststellen van presentiegeld voor het bijwonen van com missievergaderingen. De heer Rollenberg zal zijn stem niet geven aan het toekennen van presentiegeld De financieele toestand laat het niet toe en dan gaat het niet aan, dit geld van de ge meenschap aan te nemen. De heer Steyn zou het juister vinden, wanneer het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen wordt verhoogd, al wil spr. daarvan in geen geval 'n voorste! maken Ook de heer R ij k e n s is zeer afkeeria van het verhoogen van presentiegeld. Hij acht het tegenover de burgerij zeker niet verant woord. Ook de héér V i ss e r zou het heelemaal met erg vinden, wanneer het presentiegeic: weer op f 5 wordt gebracht. Spr. acht hei volkomen verantwoord, wanneer de post pre sentiegeld tot f 1000 wordt verhoogd. De heer Vink beschouwt het presentiegeic voor de commissievergaderingen als een scha deloosstelling. Het voorstel, om voor het bijwonen van commissievergaderingen een presientiegelo van f 1 vast te stellen, werd met 143 stem men aangenomen. Tegen de heeren Rij kens, Steyn en Muntje- werff). De heer Van Doorn wil het schoon houden van het raadhuis en van andere openbare gebouwen zoodanig inrichten, da> daarvan ingezetenen kunnen profiteeren. De voorzitter antwoordt, dat deze aan gelegenheid nog in onderzoek is. Het uitbreidingsplan In verband met de voorbereiding van het uitbreidingsplan dringt de heer Van Doorn er op aan, dit werk in eigen beheer uit te voeren en daarvoor zoo noodig hulpkrachten aan te stellen. Hij acht dit zeer goed moge lijk. Er worden hier hooge salarissen be taald en daarvoor moeten de ambtenaren hun volle krachten geven. Het uitbreidingsplan, zoo merkt de voor zitter op, is het A. B. C. of de gemeente zal worden de mooiste van ons land. „Als je buikpijn hebt, ga je ook niet naar een voet specialist", waarmee spr. wil aantoonen, dat zeer veel afhangt van de keuze van adviseurs Met nadruk wil spr. wijzen op het groote ge wicht van het uitbreidingsplan. Daarvoor zijn technici gevormd en dat acht spr. ook een juiste arbeidsverdeeling. De heeren Steyn en Passchier zijn van oordeel, dat het voorstel van B. en W. moet worden aanvaard. Dat is de eenige mogelijk heid om van dit mooie plekje van Kenne- merland te profiteeren en vooral, om het niet te verknoeien. De heer Van Doorn zegt, zich te zullen neerleggen bij de meening van B. en W. en zijn oordeel op te schorten tot het eerste plan gereed is. De post wordt gehandhaafd. Het politietoezicht De heer Van Doorn zou gaarne zie' dat de agent van politie 1ste klasse die th? WOENSDAG 16 DEC. 1936 1 aan Maatschappelijk Hulpbetoon werkzaam is, weer aan het corps wordt toegevoegd. De heer Gabel vraagt een betere politie toezicht des nachts, vooral nu de gemeente grooter is. Ook informeert spr. naar een ernstig geval van gasvergiftiging, waarbij een te hulp ge roepen agent van politie het zuurstofappa raat niet kon bedienen. Spr. hoopt, dat B. en W. naar dit voorval een ernstig onderzoek zullen instellen. Vervolgens heeft spr. opgemerkt dat des nachts pamfletten worden aangeplaklt en dat, ondanks het uniformverbod, de Nationale Jeugdstorm in uniform over de Breestraat marcheert. Tenslotte is het spr. ter oore gekomen, dat de vergadering van „De Dageraad" bemoei lijkt is. Zelfs zou daartoe op den zaalhouder pressie is uitgeoefend. De heer Rollenberg merkt naar aan leiding daarvan op, dat het ook aan de com munistische partij onmogelijk is, in Beverwijk een zaal te huren. De voorzitter antwoordt, dat het tot de competentie van B. en W. behoort de ambtenaren bij de steunverleening te benoe- Spr. is er voorts van overtuigd, dat de be zetting van het corps te klein is, maar spr. kan geen voorstel tot uitbreiding doen. De nachtverlichting acht spr. vrij voldoende. Het verhuren van zalen is een zaak van de zaalhouders. De vergadering van „De Dage raad", droeg een ander karakter. Daaraan waren vermakelijkheden verbonden. Overigens heerscht hier op dit gebied een groote mate van vrijheid. De heer S c h e 1 v i s is van meening, dat er des nachts voldoende politietoezicht is. Ook de marechaussee en de rij ksveldwacht surveil- leeren des nachts. De heer V is s e r vindt op sommige plaat sen de straatverlichting onvoldoende. De voorzitter zegt, dat een herziening van de straatverlichting in voorbereiding is. Schoolartsendienst. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid stelde de heer Gabel voor B. en W. uit te noodigen een kostenberekening te maken voor de in stelling van een schoolartsendienst. Vooral in deze moeilijke tijden acht spr. dezen dienst van het grootste belang. De heer Visser herinnert er aan, dat reeds eerder een poging is mislukt om een school artsendienst in districtsverband op te richten. Spr. hoopt, dat de raad het voorstel-Gabel zal aanvaarden. Ook de heeren St e y n en Vink betoogen de wenschelijkheid van een schoolartsendienst. De voorzitter merkt op, dat vele vragen een antwoord eischen bij deze zaak. Zoo b.v. of dan niet de stichting van een gemeentelij ken geneeskundigen dienst beter zou zijn. De raad nam het voorstel aan en B. en W. deden de toezegging voor een onderzoek. Volksgezondheid. De heer Gabel vraagt, of B. en W. meer propaganda willen maken voor vaccinatie. Het bedrag, dat is geraamd voor tubercu losebestrijding acht de heer Rollenberg te laag. De post blijft gehandhaafd op f 5500. De heer Rij kens vindt het niet juist, dat f 400 meer is uitgetrokken voor het Witte Kruis, dan de gemeente contractueel verplicht is. Spr. zou het gewenscht achten, dat het Witte Kruis eerst langs anderen weg probeert deze gelden bijeen te krijgen. De heer R o t h e is daarvan geen voorstan der. Het badhuis stelt de menschen, die geen badgelegenheid thuis hebben, in staat hun lichaam behoorlijk te onderhouden. Veel meer zou spr. er voor voelen, wanneer het Witte Kruis schoolbaden zou uivoeren, dan worden de inkomsten waarschijnlijk hooger. Nadat de voorzitter had toegezegd, dat B. en W. scherp zullen toezien op de finan cieele aangelegenheden van het Witte Kruis trok de heer Rijkens zijn voorstel in. De heer Visser uit evenals vorige jaren den wensch, om een gedelegeerde te benoemen in het bestuur van het Roode Kruis. Spr. dient daartoe een voorstel in. mede in verband met de bespreking van het subsidie in de afdee- lingsvergadering. Het voorstel wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. De heer Gabel vraagt naar de meening van B en W. over den bouw van goedkoope arbei derswoningen. De voorzitter antwoordt, dat daardoor het initiatief van de woningbouwvereenigin- gen moet uitgaan. Op de vraag van den heer Gabel over het samenvoegen van de begraafplaats antwoordt wethouder Van Dok, dat B. en W. daarover besprekingen voeren. De heer Visser verzoekt de havengelden te verlagen. Sommige schippers vermijden de Beverwijksche haven. De tarieven zijn in ver gelijking met andere gemeenten te hoog. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer W e 1 a g e n stelt voor de kosten voor bemaling van polderland vast te stellen op f 15 per H.A. De heer Steyn wil het bedrag op f 16 stel len. Ook de heer Welagen kan zich daarmede vereenigen. Dit voorstel wordt met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. (Tegen de beide wethouders en de heer Visser). Onderwijszaken. De heer Van Doorn geeft er zijn verwon dering over te kennen dat B. en W. blijkens hun advies afwijzend staan tegenover het voorstel, om een commissie voor onderwijs zaken in te stellen, hoewel de beide wethou ders zich daarvan in de afdeelingsvergaderin- gen voorstanders toonden. Op voorstel van Mevr. Kern pH aan wordt besloten de kosten per leerling voor het aanschaffen van leermiddelen enz. op f 3 te handhaven, in plaats van op f 2, zooals op de begrooting was uitgetrokken. Vervolg van het verslag elders in dit nummer) Langdurige algemeene beschouwingen. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad ter behandeling van de begrootingen voor het dienstjaar 1937. Afwezig was de heer Van Doorn. Voorzitter: Burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens. Algemeene beschouwingen. Van de gelegenheid tot het houden van al gemeene beschouwingen maakte het eerst gebruik de heer N. Tervoort (R.K.), die zeide overtuigd te zijn van den intensieven arbeid van het college, maar er toch namens zijn fractie op aandrong spoed te betrachten met het uitwerken van de plannen voor werkver ruiming. Ook vraagt spr. een spoedige uitvoe ring van het rioleeringsplan Voor den heer F. R ij k e n s was de begroo ting een somber beeld van den financieelen toe-tand. De bijdrage van het rijk zal de ge- rr' 'te rangschikken onder de noodlijdende g nten. Spr. uitte zijn bezorgdheid over de financieele vooruitzichten van de ge meente Hoewel B. en W. reeds vele bezuini gingen hebben aangebracht, stelt spr. voor in het belang der gemeente de subsidies aan de fröbelscholen in te trekken, evenals de bij dragen aan de openbare leeszaal en aan de R.K. bibliotheek „St. Agatha". Vervolgens wil spr. het subsidie aan het Witte Ki*uis terug brengen tot het bedrag, dat de gemeente in het tekort op de exploitatie van het badhuis moet bijdragen. Spr. betreurt de verhooging van de Perso- neele Belasting. Hij wijst op het voorbeeld van Haarlem, dat geen belastingverhooging wil invoeren, ondanks het feit, dat van het rijk een bijdrage van f 400 000 moet worden gevraagd. Men vreesde daar, dat gegoede in gezetenen de gemeente zouden verlaten, wanneer de belasting zou worden opgevoerd. Deze vrees acht spr. ook voor Beverwijk niet ongegrond. De heer Visser wijst op de enorme uit gaven voor de ondersteuning aan werkloozen en behoeftigen. Als een onbillijke post drukt deze last op de begrooting, zegt spr. Het is op den duur onmogelijk voor welke gemeente ook, om deze uitgaven te blijven dragen zon der steun van het rijk Spr. zou willen, dat de vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten al haar activiteit aan den dag legt om te bereiken, dat het rijk een belangrijk deel van deze crisisuitgaven voor zijn rekening neemt. De door den heer Rijkens voorgestelde bezuinigingen acht spr. van geen beteekenis tegenover het bedrag van een kwart millioen gulden, dat voor ondersteuning aan werkloo zen wordt uitgegeven. Spr. betreurt de ge voerde regeeringspolitiek en hoopt, dat na de verkiezingen een regeering zal worden ge vormd, die een einde maakt aan een politiek die tot achteruitgang leidt De heer Gabel (S. D. A. P.) herinnert aan de samenvoeging van de gemeenten, waarmede een lang gekoesterde wensch van de ingezetenen werd vervuld. Met voldoening zag spr, terug op de verkiezingen, die na de fusie noodzakelijk waren. In verband hier mede oefende spr. critiek uit op het gevoerde regeeringsbeleid, dat tot nog grootere ont reddering van het economische leven heeft geleid. Spr. schetste vervolgens het lot van de werklooze arbeiders, wier vrouwen hij hel dinnen noemde, omdat ze jarenlang getracht hebben den honger uit haar huizen te hou den. De verkiezingen besprekend, zei de heer Gabel voorts, dat de nationiaal-socialisten zich van de groep gemeentebelangen heeft meester gemaakt, deze heeft aanbevolen en haar fabrieksschoorsteenen en gesloten ho tels ter beschikking heeft gesteld voor de re clameplaten dezer partij. Weliswaar heeft de lijstaanvoerder, de heer Rijkens, met nadruk verklaard niets met de N. S. B. te maken te hebben en spr. nam dat ook gaarne aan, maar zoolang hij zich niet van deze groepeering heeft losgemaakt, blijft hij voor spr. de vlag, die de fascistische lading dekt. De bevolking heeft zich aan de stembus uitgesproken voor versterking van de democratie. De Katholieke dissidenten van weleer, hebben hun plaats weer gevonden De eenige, in den raad over gebleven dissidentengroep zou spr. willen waarschuwen niet op dezen weg voort te gaan omdat zij in de kaart speelt van de reactie. „Aan het reactionnaire front", aldus spre ker, „is voor u geen nieuwes. Ga den weg terug en tracht een goed soldaat te worden in het leger van de arbeiderspartij." Na gewezen te hebben op- de schier ondra- HOLLAND— AMERIKA LIJN Lochgoil, Rott. n. Vancouver 14 v. Champe- rico. Rotterdam, 15 v. Rott. n. N.-York. Maasdam, 15 v. Rott. te Velsen. Lochmonar, Vancouver n. Rott. p. Dunge- ness. Binnendijk, 13 v. Rott. te N. Orleans. Leerdam, Philadelphia n. Rott. 13 (5.36 n.m.) 630 mijl. W. v. Bishops. HOLLAND AFRIKA LIJN. Algorab (uitr.) 15 te Dakar verw. Boschfontein, 15 v. Rott. n. Bremen. HALCYON LIJN. Vredenburg, 13 v. Vlaard. te Narvik voor Rott.-Vlaard. Flensburg, 13 v. Vlaard. te Narvik voor Rott.-Vlaard. Stad Dordrecht, 15 v. Vlaardingen te Rott. Maasburg, Vlaard. n. Pto. Ferrajo 13 (5.18 n.m.) 20 mijl Z. van Niton. Stad Haarlem, Rott. n. Genua 13 (5.15 n.m.) 40 mijl O. van Niton. HOU.AND WEST AF'RIKA LIJN Amstelkerk (uitr.) 13 v. Dakar. Reggestroom, W. Afrika n. Amst. via Ham burg, 15 van Rotterdam. gelijke lasten, die de steunverleening aan werkloozen en armlastigen den gemeenten oplegt, eindigde spr. zijn betoog met een plei dooi voor het Plan van den Arbeid. Wanneer er een regeering komt, die dit plan ten uitvoer brengt zou men het aa.n het einde van dezen dag den Engelschen dichter kunnen nazeggen: „This is the end of a per fect day". De heer Rollenberg (C. P. N.) is niet tevreden over het antwoord van B. en W. op de gemaakte opmerkingen van de afdeelingen Spr. zal tegen deze begrooting stemmen. Het wordt gehaald," zegt spr. „waar het niet is." Het tekort van f 165.600 had volgens spr. wel in Beverwijk „gevonden" kunnen worden. Voorts wijst spr. op de noodzakelijkheid van het vormen van een eenheidsfront door de arbeidersklasse. De heer Passchier (A.R.) zegt naar aan- lieding van de beschouwingen van den heer Gabel, dat de financieele toestand van de ge meente précair is. Daarvoor kan men het college niet aansprakelijk stellen, want dit proces dateert al vanaf den tijd van hoog-con- junctuur. Het verheugt spr., dat de begrooting er nog zóó uitziet. Spreker heeft het boek „Het werkende land" gelezen en, objectief beschouwd, kan men tot de overtuiging komen, dat er in ons land toch nog heel wat gebeurd is voor de bestrijding van de werkloosheid. De crisis is trouwens internationaal en het is onmogelijk om de economische basis te handhaven. De regeering heeft gedaan, wat zij kon. Hit het werkfonds is 625.000.000.uitgeg<" i voor werkver ruiming en nog zijn we nr.... uit de economi sche impasse. Daarom kan spr. niet inzien, dat een „Plan van den Arbeid" van 600.000.000. dat wel zou kunnen. Omtrent het financieele probleem van het Plan bestaat trouwens in de partij d zelf geen overeenstemming. Zoo staat ook met de waardeering van den arbeid van dr. H. Colijn, die hier wel in den liberalen hoek wordt gestopt, maar, zooals de voorzitter van den Vrijheidsbond heeft gezegd, de politiek van de minister-president is niet liberaal. De heer Gabel heeft ook een eere-saluut aan de R.K. Staatspartij gebracht en spr. kan dat zich wel begrijpen. „Laten wij eens beginnen", zegt spr., „om wat meer waardeering voor elkanders arbeid te toonen, ook voor het ministerie Colijn. Het zal echter de vraag zijn, of een andere regee ring het beter zal kunnen. Men moet den dag nooit prijzen vóór de avond gevallen is". Het verwijzen naar het buitenland noemde spr. een goedkoop middel. Niemand weet hoe het in Rusland is en in Scandinavië heerschte schromelijke achterstand op velerlei gebied. „Als de S.D.A.P. van mij een welgemeenden raad wil aannemen", zoo eindigt spr., „blaas dan niet zoo hoog van den toren, maar toon eerst, wat ge zelf tot stand kunt brengen". Ten opzichte van de gemeentebegrooting zal de raad alle krachten moeten inspannen om uit de moeijlikheden te komen. Maar, zoo zegt spr. ten slotte, er is geen gevaar voor hen, die op God hopen. De heer Steyn (V.D.) merkt op, dat de eerste begrooting van de nieuwe gemeente de voorstanders van de samenvoeging niet erg meegevallen zal zijn, evenmin als datgene, wat na de verkiezingen is gebeurd. In onverantwoordelijke termen wordt ge sproken over de regeeringspolitiek. Spr. vreest, dat die groote woorden maar worden gespro ken, om eigen naaktheid te bedekken. Sprekende over de begrooting zei de heer Steyn, dat deze niet onder den invloed staat van groote bezuinigingen, maar wel van groo tere uitgaven. Wij moeten het eerst in eigen huis probeeren en daarvoor zijn de vertrou wensmannen van de burgerij aangewezen. Het standpunt, om zooveel mogelijk te be zuinigen had men niet moeten verlaten. Zoo wordt nu een presentiegeld voorgesteld voor de commissievergaderingen en verhooging van de jaarwedden van de wethouders. Laat men eerst aan de burgerij denken, maar niet in de eerste plaats aan degenen, die tot regeeren geroepen zijn. Wie de zaken objectief bekijkt, moet tot de ontdekking komen, dat het Plan van den Arbeid een paradepaard is, dat ook goed be reden wordt. Maar het Plan blijft nog ver be neden datgene, wat de regeering voor arbeid heeft uitgegeven. Alle krachten zullen moeten worden inge spannen, om de huishouding der gemeente goed te beheeren. Spr. hoopt, dat de raad alle krachten zal inspannen, om waar te maken, hetgeenx in de dagen voor de fusie is gezegd, namelijk, dat Beverwijk een mooie gemeente is met een schoone toekomst. Maar dan zal men hier niet te hoog moeten opgeven van eigen victorie. De heer Vink (R.K.) is van oordeel, dat de raad nog te korten tijd werkzaam is, evenals het college, om algemeene beschouwingen te houden. Spr. stelt zich als voornaamste taak, mede te werken aan een gezonde financiëele politiek. HOLLAND BK I'J'KCB I Up ..UN Streefkerk (thuisr.) 15 van Algiers. Meliskerk (uitr.) pass. 14 Dungeness. HOLLAND AUS'O Al.lf .IJN Aagtekerk (uitr) 14 v. Navalakhi. HOI I .'ND OOS'T p.LIJN. Grootekerk (uitr.) 14 v. Genua. Serooskerk (thuisr.) 13 te Manilla. KON NK' Ihi'iv s MIJ Astrea, 12 v. Pto Barrios n. Paramaribo. Ceres, 14 v. Oran n. Algiers. Tiberius, Varna n. Amst. 14 v. Algiers. Deucalion, Amst. n. Malta 13 (8.1 n.m.) 10 mijl Z. van Niton. Oberon, 15 van Volo te Kymassi. Agamemnon, 14 van Burriana te Valencia. Merope, 15 v. Amst. te Kopenhagen. Irene, 15 v. Danzig naar Kopenhagen. Calypso, Valencia n. Amst., 15 te Rott. Bodegraven, Chili n. Amst. 15 van Antwer pen en p. Vlissingen. Berenice, 15 v. Amst. n. Guatemala. Perseus, 15 van Amst. n. Vigo. ROT'i'F'11 'vn Buitenzorg, 15 v. Rott. n. Batavia via Ant werpen. Slamat (uitr.) 14 v. Lissabon. Baloeran, 15 v. Batavia te Rotterdam. Kota Baroe (uitr.) p. 15 Dover. Kedoe, 15 v. Rott. te Batavia. Soekahoemi (thuisr.) p. 15 Finisterre. Garoet (uitr.) p. 15 Ouessant. Dempo (uitr.) 15 te Singapore. Dat het plan voor opbouw van de R.K. Staatspartij zou geput zijn uit het Plan van den Arbeid ontkent spr. Reeds vier jaren geleden was er een urgentieprogram, dat ge grondvest was op de Encycliek „Quadragesimo Anno". De heer Vink spreekt den wensch uit, dat de beschouwingen verder kort zullen zijn, om positief werk te gaan verrichten voor de gemeente. De heer Rothe (S.D.A.P.) bespreekt het vraagstuk der werkverruiming, waarvoor vol gens spr. heel wat objecten aanwezig zijn, nu de gemeenten zijn samengevoegd. Deze werken moeten niet in werkverschaffing, maar in werkverruiming worden uitgevoerd tegen de daarvoor geldende loonen. Spr. stelt zich op het standpunt, dat al deze objecten gelijktijdig moeten worden uitge voerd. Daarmede bereikt men het meeste ef fect. Hij dringt er bij B. en W. op aan zoo spoedig mogelijk met voorstellen te komen. Ook verzoekt spr. B. en W. dringend maat regelen te nemen voor de jeugdige werkloozen door het scheppen van werkgelegenheid. Spr. noemt b.v. het aanleggen van wandelpaden in de duinen. De voorzitter heeft geconstateerd, dat de beschouwingen vrijwel over de hoofden van het College heen gingen. De groote uitgaven voor werkloosheids- en armenzorg, de vermindering van de op brengst der belastingen en van de winsten uit de bedrijven zijn oorzaken van het niet slui ten der bergooting. „Maar", aldus de voorzit ter, „ook doen de na-weeën zich gevoelen van een vroegere, met onvoldoende voorzichtigheid gevoerde politiek. Men heeft te laat bezuini gingen ingevoerd. Reden om bij de pakken neer te zitten is er geenszins. Wethouder V a n D o k (S.D.A.P.) wijstop de moeilijkheden bij het voorbereiden van plannen voor werkverruiming. „Wij hebben de erfenis aanvaard", zegt spreker, waarbij hij wil opmerken, dat Beverwijk in de laatste vijf jaren zeer veel voor werkverchaffing en werk verruiming heeft gedaan, misschien zelfs wel wat „boven haar stand". Spr. vestigt er de aandacht op, dat vele plannen niet verder konden worden voorbe reid, omdat in April het tunnelplan de situa tie wijzigde. Het rioleeringsplan en de zui veringsinstallatie voor rioolwater met de daar aan verbonden werkzaamheden aan de wegen hielden weer verband met de verbreeding van het zijkanaal en van de inundatiesluis. Deze moeilijkheden waren oorzaak, dat het college dus niet met plannen kon komen. Het is echter niet onmogelijk, dat al deze dingen tegelijk tot rijpheid komen. Maar er moet enorm veel voorbereidend werk worden verricht. Van de kleinere werken zijn bijv. in voor bereiding het verplaatsen van de vuilnisbelt, de verbreeding van den Van Ogtropweg, ver betering van de Koningstraat en van het ge vaarlijke kruispunt Hoflanderweg—Alkmaar- scheweg, scholenbouw, enz. B. en W. hopen spoedig met plannen bij den raad te komen. Als werkobjecten voor jeugdige werkloozen noemde de wethouder plaatsing van banken en verbetering van het speelterrein aan de Baanstraat. Spr. hield zich voorts aanbe volen voor andere objecten. Wethouder Out onderschrijft het gespro kene door zijn collega. Ook hij meent, dat de groote uitgaven voor armenzorg de oorza ken zijn van de moeilijkheden, waarin de gemeente verkeert. Tweede instantie. In tweede instantie zeide heer Gabel, dat de S.D.A.P. het vormen van een volksfront met de communisten onvoorwaardelijk afwijst. Communisme en nationaal socialisme zijn loten van éen stam. Dat het verleenen van steun aan werkloo zen cultureel werk zou zijn, noemt spr. een nieuw geluid uit den anti-revolutionnairen hoek. Uitvoerig gaat spr. in op de bestrij ding van het Plan van den Arbeid door de heeren Passchier en Steyn. De heer Visser blijft het afkeurens waardig achten, dat de autonomie der gemeenten om hals wordt gebracht, wan neer het Rijk een bijdrage moet verleenen. Het is nuttig, zelfs noodzakelijk, dat de re geeringspolitiek door den raad wordt be sproken. De S.D.A.P. is, aldus spr., in één schuitje gekomen met de R. K. Staatspartij, zooals o.m. tot uiting kwam bij de loonsverlaging van de werklieden en het verleenen van een kin dertoeslag. Vervolgens spreekt de heer Visser zijn uit treden uit de S.D.A.P.. Hij kan zich nu geluk kig veel vrijer bewegen. Ten opzichte van het Plan voor den Ar beid wil spr. zich volgens zijn verklaring ,.op de ruimte houden". Het goede in dit plan zal spr. echter gaarne steunen. De heer Passchier betoogt, dat steun verleening van werkloozen wel degelijk een cultureel werk is. De anti-revolutionnairen hebben nimmer beloofd het volk uit de moeilijkheden te zul len helpen. Wel zullen zij trachten het le ven zoo goed mogelijk te stabiliseeren. De heer Rothe bepleit de instelling van een contact-commissie, die B. en W. bij de voorbereiding van de plannen voor werkver ruiming kon assisteeren. De heer W elagen informeert naar een eventueele grondruiling aan de Koning straat. Wethouder Van Dok antwoordt, dat deze grondruiling een perceel betreft, gelegen tus- schen Koningstraat en Baanstraat, waarop thans onbewoonbaar verklaarde woningen staan. De heer Rollenberg (C.P.N.) dringt nogmaals op spoed aan betreffende het vraagstuk der werkverruiming. „Burgemeester De Vlugt" zegt spr., „ging zelfs wel naar Rusland om werk te zoeken." De algerrfeene beschouwingen worden ge sloten. ROTTERDAM ZUID AMEKJKA LXJN Alchiba (thuisr.) 14 v. Rio Janeiro. Alcyone (uitr.) 13 (5.38 n.m.) 40 mijl Z.Z.W van Niton. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poel au Tello, 15 v. Bremen te Amst. Tabian (thuisr.) 15 te Marseille. Johan de Witt (uitr.) 15 te Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antilochus, Rott. n. Japan 15 v. Taku Bar. City of Pittsburg, Saigon n. Rott. 14 van Hongkong. Euryades, 15 v. Batavia te Amst. Polyphemus, Batavia n. Amst. 15 v. Belawan Glenapp, Dairen n. Rott. 14 v. Shanghai. Menelaus, Japan n. Rott. 14 te Londen, ver trekt 19. AANGEKOMEN. 14 December: Quickstep s.s. Gdynia 15 December: Maasdam s.s. Rotterdam Borthwick s.s. Leith Rhein s.s. Hamburg VERTROKKEN. 14 December: Perula s.s. Liverpool 15 December: Yorkwood s.s. Lorenzo Marquez Stalen scheepsluiken. Naar gemeld wordt is het Engelsche stoom schip „Lalande" bij wijze van proef met stalen luiken uitgerust. Deze luiken hebben dezelfde grootte en hetzelfde gewicht, als de tot heden gebruike lijke houten luiken, doch zijn de helft sterker. De kosten van aanschaffing zijn weliswaar hooger doch die van onderhoud minder, het geen misschien een compensatie kan zijn. Scheepsbouw. Op de scheepswerf van de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes werd voor Engelsche rekening een groot stoom jacht gebouwd. Het heeft een lengte van 27 60 Meter. Deklading verloren. Het bij de papierfabriek te Velsen aangeko men Engelsche stoomschip „St. Quentin" (eerder gemeld) heeft op reis ten gevolge van het stormweer een gedeelte van de deklading papierhout verloren. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip „Maasdam" is van Rotterdam bij het Hoogovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer te laden voor Noord-Amerika. Alvorens derwaarts te ver trekken gaat het schip terug naar Rotterdam om de lading stukgoed te completeeren, waar na het naar Boston (V.S.) zal vertrekken. Het stoomschip „Pluto" van de K. N. S. M. is eveneens bij de Hoogovens gearriveerd van Amsterdam om een lading ijzer in te nemen, bestemd voor Kopenhagen. VELDLOOP TE BEVERWIJK. In samenwerking met de K.N.A.U en hel K.N.G.V. organiseert Turnlust te Beverwijk op 17 Januari een veldloop voor A, B. en C-klas- sers van de K.N.A.U. en voor een D klasse, waarin leden van het K.N.G.V. kunnen worden opgenomen. HAARLEM, 15 December. Bevallen 12 December: F. Veldkamp—va Nimwegen, z.; C. T. Brokaar-Moojen, d.; M. SteenmanGlas, d.; 14 December: OlijerhoekRoelofsma, d.; M. A A P Jans sen—Lenders, d.; J. W. Hopman—Muller d 15 December: E. M. W. Zandbergen—Gouw' d.; C. E. Huneker—Tromp, d. Overleden 13 December: C. L. Vogel 85 j Coornhertstraat; H. M. van Haften,72 j!' Middenlaan; J. P. Koeijers— Prinsen 89 j.' Jansstraat; 14 December: E. Schut, 66 j!' Vrouwenhekstr.; A. HuijgensVerhaagen 66 j Middenweg C. E. Voorthuis—Heijntjes, 76 i.' Snaarne; F. Kan, 56 j., Spaarne; p. Brugman 86 j„ Amsterdamschevaart; A. Veldmeijcr—As' 37 ,i„ Oranjeboomstraat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5