BERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Nieuwsgieren. IJMUIDEN Nutslezing-, IJmuidensche trawler aan de Fransche kust opgebracht. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART HEEMSKERK SANTPOORT BEVERWIJK RAADSVERGADERING WOENSDAG 16 D E C. 1935 Dijkverzakking bij Kapelle. 1 Jhr. Mollérus over zijn reis naar Liberia. Wie een lezing organiseert met jhr. Mollerus als spreker kan altijd verzekerd zijn, dat een aangename avond hem wacht. Vlot causeur als deze reiziger-sportsman-zakenman is, weet hij zijn gehoor te boeien met zijn herinnerin gen en reisimpressies, welke hij uit de vele er varingen en ontmoetingen in het buitenland heeft opgedaan. Zoo was het thans de afdeeling IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Aigemeen, wien dit te beurt viel en waarvan de leden, zij het dan niet in grooten getale, de lezing aandach tig hebben gevolgd. Als voorzitter van het plaatselijke departe ment introduceerde de heer C. Luchsinger jhr. dr. J. C. Mollerus bij zijn auditorium. Tot beider spijt was de film over Liberia niet aanwezig, maar de spr. had zich van een groote collectie lantaarnplaatjes verzekerd welke na de pauze werden vertoond. Jhr. Mollerus wees er op, dat de reis naar Liberia 16 dagen per boot vergt; hij deed het per vliegtuig van Schiphol naar Parijs en naar Toulouse per trein-bus, verder van deze stad naar de hoofdstad van Senegal Dakar binnen de 32 uur! Over de machines van de Air France was de spr. niet enthousiast, want de verzor ging van den inwendigen mensch liet veel, zoo niet alles te wenschen over. Het panorama over de wisselende aspecten van Noord-Afrika is onvergetelijk; Byzantijnsche kathedralen, palmwouden, rotsen, kameelen, oases, noma den en Arabische dorpen, karavanen, enz. trekken in bonte rij aan het oog van den tou rist voorbij. Koude 's nachts en warmte over dag zijn echter de onaangename bijkomstig heden van den viegtocht, die met een snelheid van 275 K.M. vervolgd wordt. Bij de aankomst te Dakar ontmoette spr. o.a. nog den nu verloren geganen beroemden vlie ger Jean Mermoz, voor wien hij groote bewon dering koesterde. Reeds meer dan 25 maal had Mermoz den Atlantischen Oceaan overgesto ken. In deze hoofdplaats van Senegal had jhr. Mollerus tal van typische ontmoetingen, waar van hij enkele releveerde. Van Dakar vertrok spr. naar Monrovia, de hoofdplaat van de negerrepubliek Liberia, via Bathurst en Free town. Het kenmerk van Monrovia is, dat het geen zelfgemaakte haven heeft, waardoor de boot passagiers over zandbanken en ondiepten heen in enorme schuiten door negers voortgeroeid moeten worden naar den wal. De stad bestaat uit een laag en een hoog gelegen gedeelte; het eerste is het handels centrum, waar ook de Nederl. Oost-Afr. Comp. een agentschap heeft gevestigd. En dat laat ste is uitstekend geoutilleerd en een ware „Winkel-van-Sinkel". Het hooger gelegen ge deelte is het wooncentrum, waar tal van groote villa's de aanwezigheid van Europeanen ver raden. Monrovia is een stad der tegenstellingen. Rijkdom eenerzijds, afwezigheid van straat verlichting en ontbreken van rioleering ander zijds zijn de typische kenmerken van dezen staat. In 1822 is de republiek gesticht door de vrij gekomen Amerikaansche negerslaven. In het geheele land leven slechts 60 blanken, waar onder 15 Nederlanders. Het stamverband is nog steeds zeer hecht; de kinderen worden van de negerouders weggenomen op 3-jarigen leef- tij d en gaan dan naar de z.g. Heilige Bosschen, waar zij door stokoude vrouwen worden opge voed totdat zij 1213 jaar oud zijn. Dan komen zij weer terug, maar wat er 'daar gebeurt weet niemand. Polygamie is algemeen en het is ü>en bij zonderheid, dat een Liberiaan 35 vrouwen heeft. Moderne techniek kent men er niet, dus geen taxi's, bioscopen, telefoons, hotels of iets van dien aard. Wel is er electrisch licht, maar dan alleen van 612 uur. Er is geen geld voor méér. Aan het hoofd der republiek staat mr. Barkley, de president, die vroeger een neger slaaf geweest is. Naast hem staan zijn minis ters. De president wordt om de 8 jaar geko zen. Er is een parlement met 2 Kamers; de Tweede Kamer bestaat uit 20 leden; de Eerste Kamer komt slechts zelden bij elkander, om dat zij zoo pl.m. drie weken moeten reizen om naar Monrovia te komen. Want er is in Libe ria slechte een weg van 120 K.M. Alles moet te voet geschieden of gedragen worden. Andere merkwaardigheden van Liberia zijn, dat 90% der inwoners er ambtenaren zijn, dat er een menigte onafgebouwde huizen langs de wegen staan, dat er groote bergen vuilnis langs de straat liggen, die eenmaal per week door een up-to-date electrische vuilniswagen wor den weggeruimd en vele andere zonderlinge dingen. De doodstraf b.v. mag niet voltrokken wor den zoolang de veroordeelde met de strop om den hals aan het woord is. Tot welke dwaze consequenties dit aanleiding kan geven laat zich licht begrijpen! 's Zondags is het hoogtijdag, en gaat de neger ter kerke van 's morgens 7 tot 's mid dags 4 uur; hij is dan op de meest moderne Europeesche wijze gekleed, vooral de neger vrouw is correct a la Parisienne gekleed. In de week loopen ze heel genoegelijk in de meest tropische inboorlingendracht en bewonen fan tastische negerhutten. Liberia is een onmetelijk rijk land wat delf stoffen betreft; het is echter arm, omdat^toe gangswegen naar het binnenland niet bestaan. Wel zijn er enorme rubberplantages van de Firestone, maar deze liggen langs de Westkust. Een exploratie-expeditie van Nederlandsche onderzoekers is in het N.O. van Liberia bezig met het naspeuren van vindplaatsen van mi- neralen Het leger is gedeeltelijk staande, gedeeltelijk vrijwillig. Daar er geen burgerlijke stand is, weet de leider er van (een Amerikaansch of ficier) nooit hoeveel man hij b.v. op een parade te zien krijgt! Op geestige wijze schetste spr. het fantas tische schouwspel van het afnemen van zoo'n parade en wees er met nadruk op, dat een be zoek aan den typischen negerstaat Liberia, waar men 'de bepaling heeft gemaakt dat een blanke er geen bezittingen noch andere on roerende goederen ooit zal mogen hebben, zeer zeker de moeite waard is. Liberia is geenszins een land van barbaren, dit moet men niet denken. Het ligt nog niet „open" en daarom is het niet rijk, maar het is zeer zeker een land met perspectief. STUDIECLUB „PAPYRUS". Voor de studieclub „Papyrus" houdt de heer W. Vons Maandag 21 December een boekbe spreking over „Gij en de natuur" van Paul Carlson. Maandag 28 December spreekt de heer Vons over „Wie waren onze voorouders?" g/t wr.VERFFNIGING „SOLI DEO GLORIA". De zangvereeniging „Soli Deo Gloria" geeft op Woensdag 27 Januari, ter herdenking van haar eerste lustrum, een juibileumuitvoering onder leiding van den heer S. Wiersma in de groote zaal van Concordia. O.m. zal uitgevoerd worden „Uchtendgloren", een compositie voor solisten, koor en orkest. Wegens visschen in verboden wateren. Gisteren is de trawler I. S. Groen, schipper A. de Groot, van de reederij wed. S. Groen te IJmuiden wegens het visschen in verboden wateren in de nabijheid van de Fransche kust opgebracht. Een politievaartuig kwam langszij en bracht de trawler in de haven van Boulogne. De machine is verzegeld om uitvaren te ver hinderen. De reeder zal naar Boulogne ver trekken om te onderhandelen. OUDERAVOND MARNIX-SCHOOL. Gisteravond werd in de Marnixschool de ouderavond gehouden. Nadat den ouders eerst gelegenheid was geboden, het werk der leer lingen te bezichtigen, kwamen zij bijeen in het gymnastieklokaal. Het lokaal dat door de brandende Kerstkransen een feestelijk aan zien had, was tot in alle hoejcen gevuld. De avond werd, na voorlezing van Palm 19, met gebed en een kort welkomstwoord geopend door den voorzitter, den heer A. Koning Sr., waarna deze de verdere leiding van den avond overdroeg aan het hoofd der school, den heer J. Visser. Deze gaf zijn groote te vredenheid te kennen over de groote opkomst Voorheen werd de ouderavond van de Mar nixschool gecombineerd met die van de Groen van Prinstererschool gehouden, maar wegens het drukke bezoek in de laatste jaren houdt men die die thans afzonderlijk. Men had besloten aan de leerlingen der school een werkzaam aandeel in den avond te geven. Hiertoe kwam mejuffrouw Van Veelen het eerst op met eenige leerlingen van de tweede klas, die met zang en recitatie een gedeelte van het Kerstverhaal naar voren brachten. Dat deze kleintjes ook vroolijke liedjes kenden hebben ze met het liedje „Arme Janneman" bewezen. Deze tweede klassers hebben zich flink geweerd en het applaus was dan ook wel verdiend, voorna melijk bij het Konijnenliedje. Na de pauze was de beurt aan de meisjes van de hoogste klas, die onder leiding van mejuffrouw Visser ook zeer goed naar voren kwamen. De heer M. Koning hield een inleiding over het vak Bijbelsch onderwijs op de school. Spr. bracht hierbij naar voren dat een onderwij zer die dit vak wil behandelen, den Bijbel als onfeilbaar woord erkennen moet. Bijbelcritiek moet hierbij zijn uitgesloten Velen vragen hoe moet dit onderwezen wor den, objectief of subjectief. Spreker erkende dat het Bijbelonderricht beide moet zijn Hierbij bracht spreker de plicht der ouders naar voren. Bijbelsch onderwijs op school is het voortbouwen, zeide spreker, op hetgeen het kind hiervan in huis reeds geleerd heeft Een onderwijzer, die uit den Bijbel onderricht geeft, moet zelf het levend beginsel hiervan in zich dragen. Aan het einde bracht spreker naar voren op welke manier men het kind de Bijbelsche verhalen duidelijk moet maken. Na eenige gedachtenwisseling over deze inleiding werd deze ouderavond door het hoofd der school gesloten. DE RESULTATEN DER HARINGVISSCHERIJ IN ENGELAND De herfst-haringvisscherij in Great Yar mouth en Lowestoft kan thans als geëindigd worden beschouwd. De meeste Schotsche vis- schers en Schotsche paksters zijn naar de Hei mat teruggekeerd en het is thans mogelijk de resultaten van de visscherij vast te stellen Tot einde November, toen de visscherij al ongeveer was afgeloopen, waren in Great Yar mouth aangevoerd 316650 crans tegen 331650 crans in 1935. Voor Lowestoft waren deze cij fers resp. 212675 en 203430 crans. De totale opbrengst was voor Great Yarmouth ongeveer 500.000 pd.st. en voor Lowestoft ongeveer 335000 pd. st. De hoeveelheid in beide havens geprodu ceerde vaten was 425.400 tegen 409100 in 1935 Voor het eerst sinds 1914 is er een lading- haring en wel 8000 vaten, naar Italië verzon den. Ongeveer 120.000 kisten versche haring zijn dit jaar van Lowestoft naar Duitschland uit gevoerd, evenveel als verleden jaar. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Schip van Anna Bulgaris (Gr.) Bacchus (Ned.) Bodegraven Bengkalis x) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) Baxneveld (Ned.) Breda x) Calypso (Ned.) Coryton (Br.) Caribia (Du.) x) Chr. Huygens x) Coatsworth Clytone-us (Br.) - Crijnsse-n Duisburg (Du.) Euryades (Br.) x) Eemland (Ned.) Eurymedon (Eng.) x) Essen Euterpe (Ned.) - Eng'gano Ella (Zw.) Farmsum Genota (Eng.) x) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Heemskerk x) Henry Stamley (Eng.) Irene (Ned.) Invergarry (Enig.) x) Invergordon (Eng.) x) Jagersfontein x) Juno (Ned.) Kreta (Du) Katendrecht (Ned.) x) Laertes (Ned.) Laomedon (Eng.) x) Laurent Meeus (Belg) Lun-eburg Moena x) Maaskerk (Ned.) Meerkerk x) Mars (Ned.) Montferland x) Mello (Portug.) Naumburg (Du.) Nereus (Ned.) Oranje Nassau (Ned.) Orpheus (Ned.) Odysseus (Ned.) Osanussaar Poelau Laut x) Poelau Bras x) Poei. Roebiah (Ned. x) Peisander (Br.) x) Phrygia (Du.) Polyphemus (Ned.) x) Phrontis (Ned.) x) Poseidon (Ned.) verm, aankomst Laatste bericht Raila x) Randfontein ReggestroomL. Serostris (Du.) Svithiod (Pan.) x) Serooskerk x) Salland x) Soemba (Ned.) Springfontein x) Simon Bolivar (Ned.) Tiberius (Ned.) Troja (Du.) Tawali x) Thalia (Gr.) Tabian x) Titania (It.) Tiberius (Ned.) Triton (Ned.) Telamon (Ned.) Tela (Ned.) Titus (Ned.) Uckermark (Du.) x) Ulysses (Ned.) Vulcanus (Ned.) Santé Fé 6 Jan. 5 Dec. van La Plata. Alexandxië Chili Batavia Chili Beira Ohili Chili 19 Dec. 10 Dec. te Beyrouth. 13 Dec. te Antwerpen. 12 Dec. van Gibraltar. 6 Dec. van Cristobal. 16 Dec. te Bremen. 9 Dec. van Arica. 13 Dec. te Valparaiso. Midd. Zee Villa Constitucion Pto Barrios Ned. Indië Bona Batavia West Indië 16 Dec. 31 Dec. 26 Dec. 29 Dec. 14 Dec. 4 Fe-br. 22 Dec. 14 Dec. van Ouessant. 28 Nov. van La Plata. 16 Dec. van Barbados. 9 Dec. van Colombo. 8 Dec. van Gibraltar, vertrekt 2 Jan. 8 Dec. van Barbados. Ned. Indië 2'Jan. 2 Dec. van Colombo. Batavia B. Aires Batavia Ned. Indië Bordeaux Ned. Indië Gothenburg 13 Dec. 27 Dec. 2 Jan. 12 Jan. 15 Dec. 8 Dec. van Gobraltar. 8 Dec. van Bahia. 6 Dec. van Colombo. 14 Dec. van Aden. 13 Dec. van La Pallice. 13 Dec. van Batavia. 10 Dec. vertrokken. Buenos Aires 24 Jan. vertrekt 24 Dec. Curacao in lading. Bourgas Constantza (via Hbg) Z. Afrika W. Afrika 27 Dec. 20 Dec. 11 Dec. van Stamboul. 14 Dec. van Lyd-d. 3 Dec. van Mo-mbassa. 12 Dec. van Las Palmas. Danzig Falmouth Falmouth 20 Dec. 18 Dec. 21 Dec. 15 Dec. vertrokken. 15 Dec. vertrokken, in lading. Zuid Afrika Genua 14 Dec. van Port Natal. 12 Dec. te Barcelona. Pt. Limon Hons ton 16 Dec. 16 Dec. 27 Nov. van Port of Spain. 14 Dec. van Land's End. Hamburg Batavia Houston Ned. Indië 24 Dec. 28 Jan. 20 Dec. 24 Jan. vertrekt 19 Dec. vertrekt 19 Dec. 2 Dec. vertrokken. 12 Dec. van Soerabaja. Soerabaja W. Afrika Japan Triëst Buenos Aires Buenos Aires 23 Dec. 22 Jan. 17 Jan. 13 Dec. van Batavia. 13 Dec. van Las Palmas. 13 Dec. van Haifa. 10 Dec. van Xante, vertrekt 23 Dec. vertrekt 17 Dec. Macassar Udde valla 18 Dec. heden 14 Dec. van Gibraltar. 14 Dec. van Marstrad. W. Indië Stettin Stettin Sfax 16 Dec. 15 Dec. 22 Dec. 12 Dec. van Madeira. 14 Dec. van Brunsbuttel. vertrekt 19 Dec. 14 Dec. vertrokken. Batavia Batavia Batavia Batavia Mexico Batavia Batavia Genua 25 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 15 Jan. 8 Jan. 11 Dec. van Sabang. in lading. 13 Dec. van Port Said. 12 Dec. van Marseille. 6 Dec. van Port of Spain. 15 Dec. van Belawan. 8 Dec. van Padang, in lading. Constantza Z.-Afrika West Afrika 23 Dec. 17 Dec. 9 Dec. van Stamboul. 16 Dec. van Hamburg. 13 Dec. te Rotterdam. Mexico Constantza Japan Buenos Aires Batavia Zuid Afrika Hamburg 19 Jan. 23 Dec. 8 Jan. 20 Dec. 12 Dec. vertrokken, pass. 8 Dec. Galata. 13 Dec. te Manilla. 11 Dec. vertrokken. 7 Dec. van Sabang. 13 Dec. van Beira. vertrekt 19 Dec. Messina West Indië Batavia Buenos Aires Ne-d. Indië Rosario Varna Hamburg Midd. Zee Buenos Aires Valencia 22 Dec. 12 Jan. 14 Dec. 23 Dec. 24 Dec. 20 Dec. 28 Dec. 29 Jan. 20 Dec. 10 Dec. van Palermo. 16 Dec. van Pto Colombia. in iading. 12 Nov van Montevideo. 15 Dec. te Marseille. 24 Nov. van B. Aires. 14 Dec. van Algiers, in lading. 11 Dec. van Haifa, vertrekt 29 Dec. 14 Dec. van Gibraltar. Macassar Izmir 19 Dec. 20 Dec. pass. 13 Dec. Gibraltar, pass. 13 Dec. Gibraltar. Stamboul 31 Dec. 11 Dec. van Limn-i. xi Schepen voorzien van een x) ziln grooter dan 6000 bruto register ton TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE Voor de Ned. Herv. Evangelisatie spreekt a.s. Vrijdagavond in het lokaal Prins Hendrik straat 117 de heer Van Leeuwen van Maar tensdijk. COLLECTE. In de week van 11 tot 16 Januari zal in deze gemeente door de Vereeniging tot werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden een collecte worden gehouden. HINDERWET. Bij B. en W. is van P. J. Beentjes, Rijks straatweg, alhier, een verzoek binnengekomen om ingevolge de Hinderwet vergunning te ont vangen tot het opnieuw in werking brengen van de bakkerij in perceel Maerelaan 18. DIENSTPLICHT. Aan 19 ingeschrevenen der lichting 1938 is voorgoed vrijstelling wegens broederdienst ver leend, t.w. G. Beentjes; M. Beentjes; E. Bruins; J. Cornelisse; Jac. van Duivenvoorde; Ant. Glorie; P. L. Henneman; Pancr. J. Kloes; R. van der Kolk; Joh. Koper; Joh. Jac. Koper; Th. Kossen; H. J. Kranendonk; W. P. Limmen; Joh. Meijer; H. Ory; Adr. Stengs; Jac. Stengs en L. P. Welp. UITVOERING MARIA VEREENIGING. De uitvoering -der Maria Vereeniging gaat niet door, doch de opvoering van „Mis Hol land" vindt plaats op Zondag 4 Januari a.s. ONGELUK. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur liepen eenige kinderen welke o-p weg waren naar school, ach ter een paard en wagen op de M. v. Heems- ke-rfcstraat. Plotseling liet het 5-jarig doch tertje van den heer W. Aardenburg den wagen los en liep naar den kant van den weg. Tege lijkertijd naderde uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto, bestuurd door den heer P. Slnnige. Deze, het gevaar ziende, trachtte het meisje te ontwijken; wat gedeel telijk gelukte. Toch bekwam het meisje n-og ernstig letsel. Dr. Meijer welke spoedig ter plaatse was, verleende medische hulp en constateerde een lichte hersenschudding en een beenbreuk. Het kind werd dan ook op last van den geneesheer naar het St. Antoniusziekenbu'is te IJmuiden- Oost vervoerd. Den chauffeur tr-of geen schuld. De auto wjs flink beschadigd. Nader vernemen wij dat de toestand van het meisje redelijk wel is. A. D. O. Het programma voor Zondag luidt: D. S. S. H.—A. D. O. Berdos 2A. D. O. 2 Berdos 3A. D. O. 3 A. D. O. a—V. V. Z. a A. D. O. to—'V. V. Z. to 2 uur 2 uur 12 uur 2 uur 12.30uur A. N. G. O. B. -JAARFEEST. De afdeeling Santpoort van den A.N.G.O.B. viert Zaterdagavond 19 December haar 4e jaarfeest in 't hotel „De Weyiman" aan de Hoofdstraat. Dezen avond krijgt de vereeniging een vlag welke door den heer Van Eykern te Haarlem onthuld zal worden. Een aantal jongens en meisjes, in kabouter-, elfenpakjes gestoken vullen het tooneel bij die opvoering van „Pauwoog", een tooneelstukje voor d-e jeugd in twee bedrijven. Vervolgens komt de rijpere jeugd (een 10-tal meisjes) uit Krommenie een viertal keeren op de planken. Onder an dere zal opgevoerd worden het beeldenspel Aardappel, bewerkt naar een brochure voor de jeugd van dien naaan door Mr. A. de Vlet ter. Hoogovens Hoogovens Nederl. Nederl. s.s. s.s. Maasdam Pluto Rotterdam Amsterdam laden laden De voorzitter zag het nut van een com missie voor onderwijszaken niet in. Spr. acht het beter om voorloopig althans nog op den zelfden voet voort te gaan. Op voorstel van den heer Gabel werd de bijdrage per leerling voor de aanschaffing van leermiddelen enz. voor de u.l.o.-school op f 4 bepaald. Bij het hoofdstuk „Voorbereidend lager onder wijs" stelt de heer Rij kens voor geen sub sidies te verleenen. De heer Schelvis bepleitte het verleenen van een bijdrage per leerling voor de bewaar school te Wijk aan Zee. De voorzitter zei, dat de post in geen geval verhoogd mag worden. Wethouder Van Dok achtte het beter geen ingrijpende voorstellen te behandelen. Het college wil deze zaak nog eens onder het oog zien. De h-eer R o t h e vroeg een progressieve schoolgeldregeling voor het Nijverheidsonder wijs. De voorzitter zei, dat daarover met den minister gecorrespondeerd wordt. De vergadering werd geschorst tot Woens dagavond half acht. VERGADERING NIET DOORGEGAAN. De vergadering van „De Dageraad", die gisteravond in „Oud Meerenstein" zou worden gehouden ,is niet doorgegaan. CURSUS OVER NATUURGENEESWIJZE, De onlangs alhier opgerichte afdeeling van de Nederlandsche vereeniging voor Natuurge neeswijze zal een tweetal cursussen organ! seeren. De eerste cursus, die op 14 Januari aan vangt, zal gaan over het onderwerp „Onze voeding". Leider is de heer IJ. Hettema, arts voor natuurgeneeswijze te Rotterdam. De les sen worden ge-geven éénmaal om de veertien dagen des Donderdags. Daarna volgt een cursus „Wat wij van na tuurgeneeskunde moeten weten", waarbij de huismiddelen en de algemeene techniek ter sprake komen. JONGEMANNENVEREENIGING „EXCELSIOR". De C. J. M. V. „Excelsior" zal op Maandag 21 December in de Consistoriekamer van de Ned. Hervormde Kerk een Kerstvergadering houden. De tJheer J. Dalmeyer houdt een inlei ding. Verder wordt het programma gevuld met bijdragen van de heeren Ph. Har-kers, P. Mooy en R. Akse. DE J. V. O. NAAR ZAANDAM. De plaatselijke afdeeling van de J. V. O. houdt Zaterdagavond een alcoholcursus. Zondag gaan de J. V. O.-ers naar Zaandam waar een Kerstvergadering van het Gewest gehouden wordt. (De Hertog van Windsor, ex koning Eduard VIII van Engeland, bevindt zich thans in Oostenrijk, waar uit gebreide maatregelen genomen zijn, om hem voor nieuwsgierigen te be schermen.) Een koning heeft de laatste weken Voor een gewetensvraag gestaan, Of hij zou zwijgen of zou spreken, Of hij zou blijven of zou gaan. De gansche wereld schreef en praatte En ieder had zijn theorie, (Hoe weinig 't ook dien koning baatte) Van liefde en van dynastie. D' een vond hem zwak, de ander krachtig, Men zag hem moedig of vol vrees, Men vond zijn houding slecht of prachtig, De een vond fout, wat d' ander prees. Ik wil niet laken en niet prijzen, Hij heeft gehandeld naar zijn wensch, Ik wil alleen er maar op wijzen, Een koning is toch ook een mensch. Hij kon den last niet langer dragen, Zoo eenzaam op zijn hooge post, Dat heeft hem zeker vele dagen Van zwaren strijd en leed gekost. Toen heeft hij zijn besluit genomen, Hij abdiceerde en was vrij, Daar nu nog op terug te komen Is zonder zin, het is voorbij. Maar hij mag op zijn beurt verwachten, Na al 't geschrijf en al 't gepraat, Dat men hem nu met zijn gedachten Ook eindelijk met vrede laat. P. GASUS. Gevaar voor doorbraak. KAPELLE. 15 Dec. Gisteravond Is over een lengte van 200 tot 300 meter een verzakking geconstateerd in den dijk van de Westerschelde langs den Willem Annapolder, gelegen in Biezelingen (gem. Kapelle) en 's-Gravenpolder. In den polder staat een vijftal boerenhoeven. Twee daar van, die van de families Dees en Van de Recht, zijn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijkval, zoo als een dergelijke verzakking wordt ge noemd, was bemerkt, is men begonnen den dijk te versterken. Met vijftig man werd den geheelen nacht doorgewerkt om door het aanbrengen van zakken zand en basaltblokken een doorbraak te voorkomen. Hedenmorgen bij hoog water was het gevaar nog niet geweken. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank té Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 15 December 1936: 1. K. R. Slot, melkhandelaar, wonende té Heemstede, Jan van Goyenstraat no. 7. Curator mr. J. Lieuwen, wonende te Pur merend. 2. C. W. van Hummel, rijwielhersteller, wo nende te Hillegom, Meerstraat 42. Curatrice mevr. mr. C. L. VisSanders, wo nende te Haarlem. 3. 'J. I. Jansen, rijwielhersteller, wonende té Haarlem, Aelbertsbergstraat 49 boven. Curatrice mej. mr. C. H. Deknatel, wonendes te Haarlem. 4. F. H. H. Schrijber, kapper, wonende té Haarlem, Schoterweg 18. Curator jhr. mr. W. A. Baud, wonende tel Haarlem. Reehter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. L. Vlieg-enthart, wonende te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven! de faillissementen van: 1. C. L. van Laer, rijwielhandelaar, wonen de te IJmuiden-Oost, Cederstraat 39. Curator Mr. W. S. A. N. Gorter, wonende te Haarlem. 2. J. Huisman, koopman In huishoudelijke artikelen, wonende te Zaandam, Zuiddijk 171. Curator mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. Wegens het verbindend worden der ©enige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1. G. Haasnoot, Kuiper, wonende te Aals meer, Weteringstraat 26. Curator mr. G. J. Paré, wonende te Haarlem. 2. M. Castien, timmerman, wonende te Zandvoort, van Kinsbergenstraat no. 9. Curator mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. 3. P. Groot, bakker, wonende te Haarlem, Balis2 Curator mr. J. H. C. Slotemaker, wonende té Haarlem. 4. J. Verbraeck, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidsehevaart 342. Curator mr. W. Briët, wonende te Haarlem. 5. Tj. v. d. Zee, garagehouder, wonende W Haarlem, Leidsehevaart 342. Curator mr. W. Briët, wonende te Haarlem. 6. L. A. W. G. de Kam, ambtenaar, wonende te Haarlem, Hedastraat 20. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, wonende te Haarlem. 7. (na verzet tegen de eenige uitdeelings lijst) L. van Bergen, bloemenkoopman, wonen de te Haarlem, Koningstraat 58. Curator mr. S. Groen, wonende te Haarlem. Op 15 December 1936 is gehomologeerd het accoord in de aan Klaas Hille, aannemer, wo nende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, op 27 November 1934 verleende surseance van betaling. Bewindvoerder mr. E. H. P. Rosenboom, wo nende te Amsterdam. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg: Günther Ballet, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Sutter's goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een lied van de aarde", T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De drie Musketiers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Klokslag 12", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 DECEMBER' Stadsschouwburg, Wilsonsplein: de danse res La Teresina voor „Kunst aan het Volk", 8.15 uur. Café „Het Bolwerk": Jaarvergadering IJs- vereeniging Haarlem en Omstreken, 8.30 uur. Pala-ce Filmac: 11—5 uur: Doorloope50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6