HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG No. 41 VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 De Bewapening. IJMUIDEN De reorganisatie van het politiecorps. Bescherming tegen lucht aanvallen. De pensionneering der wethouders. Neem Domaniaie 1 is de beste Schitterende start van de Filmliga ,,K.ennemerland". IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AL)VERTENTIeNl—o regels fü Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke Korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van beven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ft000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vtyf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.* Bank te Schiedam. Nog steeds breiden de bewapeningen van alle mogendheden zich uit. De bewapenings wedstrijd zet zich voort en het merkwaar dige van dezen wedstrijd is, dat zij geen zichtbaar eindpunt heeft. De kans op een nieuwen wereldoorlog schijnt gering, zoo lang men geen afdoende defensie tegen het vijfde wapen, de luchtvaart, heeft uitge vonden. Immers, agressie komt nimmer tot uiting als de aanvaller niet de overtuiging heeft, dat hij sterker is dan de tegenpartij en dus meent, van (hem te zullen winnen. Die overtuiging bezit geen der zwaarbewa pende grootmachten. Alle zijn zich wel be wust van de uiterste kwetsbaarheid hunner groote steden. De gruwel van het vijfde wa pen vormt, merkwaardigerwijze, op dit mo ment tevens een bescherming tegen het uit toreken van een grooten oorlog. Want niet alleen zou het ontzaglijke vernietiging aan richten, maar bovendien zou het de hart aders der organisatie van de betrokken lan den. treffen en waarschijnlijk revoluties doen uitbreken. Zooals de zaken thans staan kan men dus de oorlog, anders het normale resultaat van een wedstrijd in bewapening, niet als het eindpunt zien. Waar ligt dat dan? De financieele capaciteiten van de groote mogendheden hebben blijkbaar weinig met den omvang der bewapening uitstaande. Men betaalt den wedstrijd „uit zijn tekorten". Dit geschiedt in verscheidene gevallen nu al ja ren lang en de hoopvolle verwachting dat er van zelf wel een eind aan zou komen is niet bewaarheid. Of een staat geld heeft om zich verder te bewapenen doet er blijkbaar niets meer toe. En voldoende bewapend is men natuurlijk naar de meening der eigen deskundige ad viseurs nooit. Dat zou men immers pas zijn als men zich positief sterker wist dan de mogelijke tegenpartij! En eer men dat is niet alleen maar met zijn waarschijnlijke bondgenooten te zamen heeft de tegen partij alweer gereageerd door zich harer zijds ook opnieuw te versterken. Normaal is daarbij, dat een aanbouw van b.v. 150 nieuwe bommenwerpers beantwoord wordt met een aanbouw van 200, dat twintig nieuwe duik- toooten er dertig aan de overzijde provocee- ren, enzoovoorts.zoodat men telkens weer opnieuw beginnen kan, ten uitsluitenden voordeele van de wapenindustrie en zonder ooit een eindpunt in het gezicht te krijgen De eenige kans op uitkomst schijnt inder- dard te liggen in de financieele moeilijkhe den, waarin schier alle groote mogendheden thans verkeeren en daarom leest men met belangstelling dat Frankrijk bereid is Duitschland financieel te helpen, als het in een algemeene vermindering van bewape ning wil deelnemen. Ook de Engelsche mi nister Eden heeft iets dergelijks verklaard. Men moet nu maar hopen dat op deze wijze een eindpaal voor alle deelnemers in den bewapeningswedstrijd opgericht zal kunnen worden. Als het plan er niet zoo zakelijk uit zag, zou men de hoop in verwachting om zetten. Maar we weten nu allang dat deze dingen niet door zakelijke redeneeringen beheerscht worden. Het blijft dus bij een nieuw sprankje hoop; meer niet. Onze eigen minister van Defensie heeft aan de Tweede Kamer een eenigszins ingewikkel de „politieke figuur" voorgedragen, toen hij dezer dagen gezegd heeft dat hij voor verster king der bewapening was in die mate, dat wij in een grooten oorlog de steun van machtige bondgenooten waard zouden zijn als wij aan gevallen werden, maar dat de Nederlandsche regeering niet aan een bewapeningswedstrijd ad infinitum zou meedoen en den staat zeker niet uit zijn tekorten zou gaan bewapenen. Hij wil de tering naar de nering blijven zet ten zooals we dat van hem gewend zijn. Maar hoe klopt dat op zijn eerste opvatting? Ver scheidene anctere deelnemers bewapenen wèl verder uit nieuwe tekorten, zoodat wij bij voortzetting van de race steeds meer zouden achter moeten raken. En de race zet zich voort! Heeft ook dr. Colijn hoop op een spoedigen finish in den zin als door zijn Engelsche en Fransche collega's-ministerpresidenten is aangegeven? Ook dit sprankje hoop kunnen we liefderijk koesteren. De sprankjes zijn het waard Hoe men er anders, zonder oorlog, ooit een eind aan wil krijgen begrijp ik niet. Ik heb het in den laatsten tijd aan vele knappe men- schen gevraagd. Die begrepen het ook niet. Het is een nogal dolzinnige toestand. R. P. HAARLEM—DE KENNEMERS.. Voor het kampioenschap van Haarlem spe len de Kennemers op den Tweeden Kerstdag een wedstrijd tegen de H.F.C. „Haarlem" op het terrein dezer vereeniging aan den Scho- Êerweg. De proclamatie van den hertog van York tot koning George VI geschiedde ook in Schotland in grooten stijl. Sir Francis Grant spreekt. Eén agent en zes leerling-agenten benoemd. Door den Burgemeester is met ingang van 1 Februari 1937 benoemd tot agent van politie in vasten dienst: J. L. M. Visser, te Rotter dam; en met ingang van denzelfden datum tot leerling-agent van politie in t-ijdelijken dienst: A. Verhoef te Utrecht, J. Brands te Vlagt- wedde, C. J. Butterman te Delft B. Kamer beek te Maartensdijk, G. H. Tersteeg te Utrecht; J. Tanger te Westzaan. SUPP. VER. „DE STORMVOGEL". Het bestuur van de Supp. Ver. de Storm vogel maakt den leden bekend dat a.s. Zondag 20 December weer een reis per bus georga niseerd wordt voor den uitgestelden wedstrijd C.V.V.—Stormvogels te Rotterdam. De leden die dezen wedstrijd wenschen bij te wonen kunnen zich opgeven bij den pen ningmeester Kanaalstraat 72, voor Zater dagavond 10 uur. Donateurs kunnen voor den kostenden prijs medereizen. Tijd van vertrek a.s. Zondagmorgen 11,15 van de bekende plaatsen. Trekt alleen mee en laten we de nederlaag omzetten in een 3—1-overwinning voor Storm vogels"! EVOLUTIE IN HET „VLIEGEREN". Het bestuur van de Vereeniging voor de Rijpere Jeugd schrijft ons: Wij kunnen niet zeggen dat het vliegeren onder de jongens minder in trek is dan vroe ger. Wanneer het seizoen aanbreekt zullen er zeker weer talrijke draken en kerels ons van hun hooge positie toegrijnzen. Maar de goede opmerker zal hebben gezien, dat ook in dat va.k zich bezig is een evolutie te voltrek ken en dat de aandacht van de jeugd meer en meer in beslag wordt genomen door het vliegen en de vliegtuigen en de tijd is mis schien niet ver meer, dat wij in het voorjaar niet meer de vliegers aan de lijn in de lucht zien, doch de vliegtuigmodellen in verschil lende grootte en uitvoering over onze hoofden zeilen Maar het maken van een vliegtuig dat wer kelijk ook vliegt over eenigen afstand is niet zoo eenvoudig. Om een vlieger te maken kun e als je hetzelf niet klaar speelt, de hulp van een broer of vader inroepen, maar een vliegtuigmodel vraagt meer maar de uit komst is dan ook de moeite waard! De Vereeniging Rijpere Jeugd, die reeds eenigen tijd het vliegtuigbouwen op haar programma had, heeft nu haar weg gevon den om deze sport ook onder de IJmuider „ongens te brengen. Zij sloot een verbond met de Jeugdluchtvaartclub onder het motto: Als de eene hand de andere waschtEn zoo is zij thans in staat, met Januari haar Bouwclub voor vliegtuigmodellen aan te vangen, die ongetwijfeld hetzelfde succes zal hebben als haar andere cursussen. De kosten zijn gering zooals bekend materiaal is niet te duur en als er dus jongens zijn en die zijn er bij tientallen schatten wij die liefhebberij hebben om een avond in de week er aan te besteden met het vooruitzicht in het voorjaar hun eigen vliegtuig de lucht te zien ingaan dat zij zich opgeven aan de cursussen op Maandag, Dinsdag. Woensdag of Donderdag in school B. De cursus zal wor den gehouden op Vrijdagavond in de zelfde school aan de Bothastraat. Wij meenen dat deze Vereeniging met dit plan iets geheel nieuws voor IJmuiden! weer een heel nuttig object heeft aangeroerd en ieder die het daarmee eens is.... een goede verstaander enz. De penningmeester woont Kennemerlaan 104, giro 194595 (J. Ph. Hey broek). Bijzondere voorzieningen voor groote gebouwen. De directeur van Openbare Werken Ir. J. A. Verhoef heeft het volgende schrijven gericht tot directies van groote bedrijlven enz. in deze gemeente: „De inwerkingtreding van de Wet, betref fende bescherming tegen luchtaanvallen en de daarmede verband houdende wijziging der Woningwet geeft mij aanleiding de aandacht te vestigen op het volgende: Voor het bouwen, het geheel of voor een gedeelte vernieuwen, het veranderen of het uitbreiden van woningen of andere gebouwen welker grondoppervlak meer dan 150 M2. be draagt, kan de Minister van Binnenlandsche- Zaken, met het oog op de beperking van ge vaar voor de bevolking voortvloeiende uit luchtaanvallen, bijzondere voorzieningen eisehen. Burgemeester en Wethouders zijn verplicht, alvorens een beslissing te nemen op een ver zoek om vergunning voor het bouwen, het ge heel of voor een gedeelte vernieuwen het veranderen of het uitbreiden van woningen of andere gebouwen, welker grondoppervlak meer dan 150 M2. bedraagt, de plannen daartoe aan den Minister van Binnenland- sche Zaken op te zend en. De termijn, binnen welken Burgemeester en Wethouders een beslissing op een verzoek om bouwvergunning moeten nemen, wordt in bovengenoemde gevallen verlengd met ten hoogste vijf weken. Deze laatste termijn kan zoonoodig weer ten hoogste vier weken worden verlengd". „DE JACHT NAAR SENSATIE". Dit is de titel van een der beide hoofdfilms, die van hedenavond af in het Theater de Pont vertoond worden. Dat de titel niet onjuist ge kozen is blijkt uit den verkorten inhoud. Don Phelan, de beste camera-man van de Union-Journaal-Company, ligt eeuwig over hoop met zijn directeur Starke, die niet voor uitstrevend genoeg is naar den zin van Phe lan. Een speciale opname van Don, genomen op een leger-show van een aviatrice, de doch ter van Howell, directeur van een concurree- rende maatschappij, de Globe-Journaal-Com- pany. brengt Starke in moeilijkheden, daar de advocaat van Howell een actie wegens smaad tegen de Union instelt. Starke moet alle op namen vernietigen. Hij is woest op Don. Hij stuurt hem met zijn zoon naar de rennen, om de races op te nemen. Don laat de jonge Starke de rennen verslaan, en gaat zelf met een handcamera de stallen langs om te zien, of hij wat interessants kan opnemen. Hij komt bij de stal van Starling, de favoriet, eigendom van Howell, en maakt kennis met de dochter van Howell, die hij voor de dochter van den trainer aanziet. Zij laat hem in dien waan. Naderhand is hij toevallig stille getuige van een aanslag, die op Starling wordt gepleegd, en hij weet dit te verfilmen. Tijdens de race, die een uiterst spannend verloop heeft, en waarbij Starling voor het eerst verliest, ont wikkelt Don de gemaakte film, die hij aan de jury toont. De jury verklaart de race ongeldig. De misdadigers willen kost wat het kost de film in handen krijgen, en weten Don te over vallen en een groot stuk te vernietigen. Hij redt echter een stukje, dat hij mee naar kantoor brengt. Ook hier dringen de boeven binnen, doch Don weet te verhinderen, dat zij ook dit in handen krijgen. De boeven worden gevangen genomen. Don stelt nu Starke voor, de geheele story van den aanval op Starling opnieuw te ensceneeren en op te nemen. Starke verklaart hem voor krankzinnig en ontslaat hem. Don zal nu op eigen houtje gaan wer ken. Hij heeft een afspraak met Miss Howell en er ontstaat tusschen die twee een innige verhouding, waarbij Don haar nog altijd voor de dochter van den trainer aanziet. Zij belooft hem haar invloed als zoodanig aan te wenden om te bewerkstelligen, dat Don opnamen in de stal kan maken. Hij stelt, nu een eerste- klasse sensatie-film van het rreva! samen en draait deze door voor Starke die enthousiast is. Deze film is de aanleiding tot een nieuw idee, het samenstellen van een reeks van die stories onder den titel: „De loop der dingen". Een voorstel der S.-D. Raadsfractie. Onder intrekking van haar voorstel van 30 October j.l. heeft de soc. dem. Raadsfractie „in verband met de tijdsomstandigheden" het volgende voorstel bij den gemeenteraad inge diend: 1. alle reeds verleende wethouders-pensioe nen te herzien en deze vast te stellen op een zoodanig bedrag, dat het pensioen per jaar zal bedragen voor hem, die ten minste drie maanden onafgebroken wethouder is geweest, voor elke volle maand, gedurende welke de Ijetrekking is bekleed, het 1/288 gedeelte van de laatstelijk genoten jaarwedde; 2. dat dit pensioen vóór het bereiken van den 60-jarigen leeftijd alléén dan zal worden genoten, indien kan worden aangetoond, dat het met uit anderen hoofde genoten inkom sten niet meer bedraagt dan f 2500 per jaar, of zooveel minder als het daarmee dit bedrag zou overschrijden; 3. dat ook het aan de wethouders J. C. Dun nebier en J. P. Nijssen te verleenen pensioen naar de hiervoren sub 1 en 2 omschreven rege len zal worden vastgesteld en uitgekeerd, met dien verstande, dat het op deze basis toe te kennen pensioen niet meer zal kunnen bedra gen dan het 2/3 gedeelte van de als wethou der dezer gemeente laatstelijk door hen ge noten jaarwedde; 4. dat deze bepalingen in werking treden den 1 Januari 1937. NAT. CHRIST. GEH. ONTH. VEREENIGING In het Herv. Vereenigingsgebouw Kalver- straat, heeft de N. C. G. O. V. een propagan- da-filmavond gehouden. De opkomst was niet bijzonder groot maar desondanks werd het voor de drankbestrijding een goede propa- ganda-avond. Een goed verzorgd filmpro gramma werd vertoond. Na een mooie na tuurfilm van Noorwegen en een teekenfilm werd als hoofdnummer op het doek gebracht een 5 acter film, getiteld: Nelly. Deze film, die technisch goed verzorgd was, bracht dui delijk naar voren hoe ongemerkt het alco holisme zich meester maakt van den mensch en het gevaarlijke van het standpunt „ma tigheid". Aan het eind werd door deze film gedemonstreerd dat de druif niet behoeft te dienen om er alcohalhoudenden wijn van te fabriceeren, maar dat de techniek zorgt, dat men van druiven en andere vruchten een onschadelijke zoete most kan bereiden. Vol gens verklaring bij deze film, houdt zich ook in ons land reeds een zestal groote fabrieken hiermee bezig. Aan het einde der vergade ring traden eenige personen toe als lid der vereeniging. D. C. IJ. WINT VAN „HAARLEM". Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld wan D. C. IJ. van de Damclub „Haarlem" met een voorloopigen uitslag van 126. De gede- detailleerde uitslag luidt als volgt: Haarlem IJmuiden T. BerkemeyerB. Dukel 02 F VisseA. Ligthart 02 Th. v. WamelP. Leijte 11 C. v. d. WerffII. de Boer 2—0 P. HollemiaC. Suyk 11 G. P. HeckG. Postma 11 P. v WamelF. Basstra 02 F. Mollema.H. Buis afgebr. P. de ZwartC. Bals 02 H. J. RozijnH. Lgjos 11 Voorloopig 6—12 Voor Dinsdagavond is de belangrijke wed strijd D. C. IJ.Haarlemsche Damclub vast gesteld in Hotel Kennemerhof. De stand van deze af deeling luidt thans: gesp gew,gel. verl.pnt. v.-t. IJmuiden I 4 4 0 0 8 5624 H. D. C. I 4 4 0 0 8 56—24 Zaandam 4 2 0 2 4 4337 Haarlem I 4 0 1 3 1 3248 Wormer I 4 0 1 3 1 3347 Helder I 2 0 0 2 0 6—34 ASSENDELFT—KINHEIM Voor dezen wedstrijd blijkt voor a.s. Zon dag veel belangstelling van de zijde der sup porters te bestaan. Kinheim komt als volgt in het veld: C. Druyven, Rozemeyer, Stals, v. d. Kant, W. Groeneveld, Schoo Raaymakers, Ramaker, A. Michel Jr. Ellen, Kuilenburg. KERSTVERGADERING DER S. D. A. P. De afdeeling Velsen der S. D. A. P. za.l haar Kerstvergadering houden op Zondag 27 De cember a.s. in café Jasperse. Spreker is de heer H. B. Wansink. Mej. A. de Waal zal het muzikale gedeelte ver zorgen. GRIMSBY EN HULL. Nog steeds strijden Grimsby en Huil om de eer te zijn de grootste visschershaven van Engeland en van de wereld. Nog steeds is Grimsby de haven met den grootsten omzet, in Huil daarentegen is de aanvoer naar ge wicht grooter dan in Grimsby. Uit de volgen de cijfers blijkt dit weer: In October bedroeg de aanvoer in Grimsby 312,718 cwts. ter waarde van 330.405, terwijl in genoemde maand in Huil werd aangevoerd een hoeveelheid van 465,689 cwts met een waarde van 305.009. In Grimsby worden in hoofdzaak de betere soorten aangevoerd. Huil is vooral de haven van de massa-aan voeren uit het hooge-Noorden. De balans slaat echter steeds meer door ten gunste van Huil. Deze haven bracht dit jaar niet minder dan 32 nieuwe trawlers in de vaart, die totaal 800.000 of ca. 25.000 per stuk hebben gekost. Ericsonsstraat l, IJmuiden ZEEWEG 263te'. 5220, Gr. Houtstr. 187te'. 12504 (Adv. Ingez. Med.) Thalia uitverkocht. De eerste filmavond, die de pas opgerichte Filmliga „Kennemerland" gisteravond in Thalia gaf, is een groot succes geworden. De zaal was geheel uitverkocht niet alleen, maar zeker een honderd plaatsen zou men nog be zet kunnen hebben als deze beschikbaar waren. De heer Fokke van Amsterdam sprak een kort openingswoord, waarin hij in het kort het doel der Filmliga uiteenzette: het doen. vertoonen van die films, welke in den regel in de programma's der bioscooptheaters niet voorkomen. De avond was ditmaal openbaar; het ligt echter in de bedoeling van het be stuur, voortaan alleen voorstellingen voor leden te geven. Waren de beelden van het journaal ver flauwd door den dichten rook, toen de nevel opgetrokken was, nadat men het rooken had gestaakt, kon het eerste hoofdnummer „Ge lukkige jeugd" duidelijk op het doek worden 6 b rs, c h t Ongetwijfeld heeft deze film, die een gewel dige sportdemonstratie in Moscou vertoonde, op de aanwezigen grooten indruk gemaakt. De massaregie van deze grootsche demonstratie, die toont de hooge graad van ontwikkeling van de sportbeoefening in de Sovjet Unie was verbluffend. Van een geheel anderen aard was de tweede hoofdfilm „Liefde en Haat", die zeker niet ge makkelijk te volgen was door de magere tekst verzorging. Deze film speelt in 1919, in de dagen van revolutie en contra-revolutie en is uit een oogpunt van filmtechniek zeer goed geslaagd. Een typisch specimen van Russische filmkunst, met een realiteit zoo hard en zoo koud, dat de film geheel valt buiten het kader der Amerikaansche, Engelsche of Duitsche films, een film die zeker niet zou passen in een. gewoon bioscoopprogramma. Toch heeft de re gisseur begrepen, dat ook zijn publiek men- schen zijn, die meer willen zien dan zijn rea lisme alleen. Spanning en climax kon ook hij niet missen om een boeiend geheel te verkrij gen. De filmliga hoopt de volgende maal met eenige Fransche films te komen. STORMV. SUPP. VER. „BLAUW-WIT". C.V.V.Stormvogels. Aanstaanden Zondag organiseert Blauw-Wit wederom een tocht naar bovengenoemden. wedstrijd. Liefhebbers, welke den tocht wen schen mede te maken kunnen zich vervoegen bij den heer Jac. Hoogendijk, Enschedéstr. 10 tot uiterlijk Zaterdagavond 10 uur. Deze regel geldt ook voor de leden. V. S. v.—SPARTA, Het bestuur van V.S.V. verzoekt ons te mel den dat de verkoop van kaarten voor werk- loozen voor den a.s. Zondag te spelen wed strijd V.S.V.—Sparta plaats vindt Zaterdag middag half drie. VISSCHERIJ-CENTRALE. De minister van landbouw en visscherij heeft aan den heer W. RichterUitdenbogaardt te 's Gravenhage eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van de commissie voor de haring-drijfnetvisscherij van de stichting Nederlandsche Visscherij centrale en benoemd tot voorzitter dier commissie mr. J. H. Kiewiet de Jonge te 's Gravenhage. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Embla" heeft, komende van Söderhamn, een lading cellu lose aangevoerd voor de papierfabriek te Velsen. Reparaties uitgevoerd. Het Zweedsche stoomschip „Norita", het welk 11 November alhier binnengesleept werd door de sleepboot „Schelde" om bij de Neder landsche Droogdok Maatschappij te Amster dam eenige reparaties uit te voeren (het werd n.l. voorzien van een geheel nieuwe achter steven) heeft deze thans hersteld en vertrok gistermorgen naar Gent. Schade bekomen. Naar uit Amsterdam gemeld wordt heeft het Nederlandsche stoomschip „Bodegraven", komende van Chili via Liverpool in laatstge noemde haven schade bekomen door tegen den kademuur te stooten. Het betreft hier eenige schade aan de verschansing. Opbrengst der loodsgelden. In de afgeloopèn maand bedroeg de op brengst der loodsgelden f 53.874 tegen f 53 574 in dezelfde maand van het vorige jaar. Van 1 Januari van dit. jaar af bedroeg de opbrengst f 561.497 tegen f 2.558.805 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Wrak van Deenschen kotter gevonden. Van den Deenschen motorkotter „Visurgis" uit Esbjerg, welke gedurende den laatsten storm verloren ging, is op het Duitsche eiland Amrun een wrakstuk aangedreven. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Skirner is van Amsterdam bij de Hoogovens aangekomen om ijzer te laden voor Zweden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1