D CARL MARIA VON WEBER. Den Haag siert zich 18 December 1786zijn geboortedag jpmm ukti$L VOOR DEN- [ZZ -POLITIERECHTER Belangstelling voor Edward's mémoires. Slachtoffer van roofoverval overleden. Noodlottige ontploffing in Britsch-Indië. hiLversum i 1875 m. ZATERDAG 19 DEC. 1936 Kerstgedachten De vele, zeer vele Hagenaars die, hetzij door bittere noodzaak, hetzij door eigen voorkeur of pensioen, dagelijks het steeds wisselend en steeds zichzelf blijvend stadsbeeld van de Re sidentie, slenterend in zich plegen op te ne men, behoeven zich zeker in deze dagen van feestvoorbereiding geen moment te vervelen. Den Haag wordt versierd en de stad maakt veel werk van haar feesttoilet, zooals het haar trouwens past. In de binnenstad, langs de route die de stoet zal nemen, maar ook daar buiten, wordt overal ijverig geklopt en geha merd, teere maar uitgebreide stellingen wor den tegen gebouwen „geplakt", midden in de soms nauwe winkelstraten staan op hooge stellages de werkers, die vlaggendoek of spar- versiering aan stevig ijzerdraad hangen of winden, naakte plakkaten hout wachten op kleurige versiering, er wordt hard gewerkt en de suggestie van feestelijkheid is groot. Hier en daar is al een straat gereed en wij kunnen een indruk krijgen van de variatie van smaak en beschikbare middelen. Het varieert van overdadig tot magertjes, van bont tot beschei den. Maar dat is ook een kwestie van smaak, evenals ons eigen oordeel, dat het kleurig vlaggendoek het beter en uiteraard feestelij ker doet in deze donkere dagen dan het groen, meest met oranje doorvlochten. Sommige groote firma's maken er zeer veel werk van, ook op het punt van verlichting en er zijn zeer veel origineele vondsten te waardeeren. De glazen veranda aan het stadhuis trekt veel belangstelling van de zijde der slenteraars en zij zijn voortdurend op zoek naar het proef- branden van verlichtingen. Het paleis aan het Noordeinde trekt vanzelfsprekend vele kij kers. Het witte vorstelijk huis is versierd met veel groen, waaronder een aantal kerstboo- men, tusschen welker takken groote electrische kaarsen zijn gehangen, enkele per boom. Vooral 's avonds, als die kaarsen branden, doet deze versiering het prachtig, overdag is zij waardig en sober, in overeenstemming met het gebouw dat zij siert. Vlak tegenover het paleis wordt onafgebroken gehamerd aan een groote tribune en toen wij het traject van den stoet reden, zagen wij op tal van plaatsen deze tribunes van de machtigste tot de beschei- denste, overal waar maar een geschikt plekje was te vinden. Het schijnt dat het met den verkoop der plaatsen niet heelemaal zoo gaat, als de opti mistische verhuurders wel gedacht hadden en Hagenaars voorspelden ons, dat men met de prijzen nog wel wat zal moeten inbinden, Wanneer men alles bezet wil hebben. Maar wij zouden in dit opzicht toch niet graag het ri sico van een advies op ons willen nemen van hen, die mogelijk geneigd zouden zijn, het op het laatste oogenblik te laten aankomen. Op het moment schijnen de tribuneprijzen eenige daling te vertoonen, waar het tenslotte op uit- loopen zal, lijkt moeilijk te zeggen, omdat dit. nu eenmaal een gebeurtenis is, waarvan men geen ervaring heeft. Wat wel vaststaat is, dat den Haag joyeus uitgedoscht feest zal vieren en zij, die er de gelegenheid toe kunnen vinden, moeten voor al niet verzuimen de Haagsche binnenstad in de komende dagen eens te gaan bekijken. MGR. HUIBERS DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN. 's-GRAVENHAGE, 18 December. H.M. de Koningin heeft hedenochtend in audiëntie ontvangen de bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers, vergezeld van de beide secreta rissen van het bisdom, de heeren H. W. Agterhof en F. J. Bank. Vervolgens ontving H. M. de Koningin me vrouw Colijn, echtgenoote van den voorzitter van den raad van ministers. Ontrouw personeel. Een bediende van een handelaar in gedis tilleerd te Beverwijk had een vreemde op vatting van zijn functie. Wanneer hij een zekere hoeveelheid moest afmeten, nam hij een flinken toeslag, wat nog eenigszins te verdedigen ware geweest, als de toeslag den klant te goede ware gekomen, teneinde hem als klant te toehouden, doch dat deed hij niet, maai- hij verkocht den toeslag ten eigen bate. Blijifcbaar ging de geldwinning hem op die manier nog niet vlot genoeg, waarom 'hij op een goeden dag de kwitanties van zijn pa troon ging innen en het geld in zijn zak stak. Toen vond hij dat hij genoeg had, want hij kwam niet meer terug. De patroon ging de rekening opmaken en kwam tot de ontdekking, dat de bediende hem voor f 2000 benadeeld had. Het spreekt, dat de jongeman de reis niet met f 2000 aan vaard had, want zooals bet met fraudeurs gewoonlijk gaat, was hij geen spaarder en van de f 2000 was al een goed deel verbruikt. Vandaar dat het uitstapje ook niet lang kon duren en hij berooid terug kwam. De gevolgen kwamen nu voor den politie rechter, die, evenmin als de officier, over het gedrag van den bediende te spreken was en ofschoon het reclasseeringsrapport over een voorwaardelijke straf sprak, waren de hee ren daar niet geheel voor te vinden. De of ficier eisch te 2 maanden voorwaardelijk en 2 maanden onvoorwaardelijk; de politie rechter gaf zelfs nog een maand onvoor waardelijk op den eisch toe. Twee andere jongelieden waren al even dom geweest. Ook zij hadden werk gehad en hadden hun werkgelegenheid misbruikt om zich ten koste van anderen te verrijken Als chauffeurs in dienst van handelaars in bouwmaterialen, koppelden zij er een eigen handeltje aan vast, maar op een vreemd soortige manier. Zij waren werkzaam in de Haarlemmermeer en zagen op den nieuw aan te leggen rijksweg zakken cement en te gels. Hiervan laadden zij een paar wagens vol en verkochten het. Voorts brachten zij puin, dat zij uit een schuit moesten halen en naar den rijksweg vervoeren, niet ter bestemder plaatse, maar stortten het ergens anders op een terrein, waar men het bij den bouw kon gebruiken. Nu wordt het wel niet zoo direct gezien, als er wat steenen of puin weg zijn, maar als het bij karren vol gaat, loopt het toch vast. Een opzichter van den rijksweg ging eens rondkijken, toen hij vond, dat het puin wat sterk verminderde en hij zag soortgelijk puin op een erf liggen. De gewaarschuwde veld wachter ging op den loer liggen en betrapte een der jongelieden, toen hij met een vracht puin aankwam. Aanvankelijk .ging de jongen verhalen verzinnen van personeel aan de hoogovens, dat hem het puin had geleverd, maar dat vond geen geloof en daarom beken de hij toen maar en zoo kwam ook zijn ka meraad in 't gedrang. s Ook voor hen sprak de reclasseering nog wel een goed woord, maar de officier was toch niet voor een voorwaardelijke straf te vinden, aangezien het feit te ernstig was en het rapport niet overgunstig luidde Zes weken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk was de eisch. De politierechter ging ge heel met den officier mee De portretten van drie der bruidsjonkers bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. V. 1. n. r.: Fenton Moran; Aschwin Freiherr von Cramm; Prins t vonWindischgratz. Amerikaansch syndicaat biedt een millioen dollars. NEW-YORK, 18 December (Havas-A.N.P.) De publicist Myles Lasker heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat hij namens een Amerikaansch syndicaat Lord Brownlow heeft opgebeld om hem te vra gen den gewezen koning van Engeland één millioen dollar te willen bieden voor zijn me moires. EEN MARINIERSSABEL VOOR DEN PRINS. 's-GRAVENHAGE, 18 December. Naar wij vernemen heeft de chef van het korps ma riniers, kolonel Dorren, Z.D.H. Prins Bernhard verzocht als geschenk van de officieren van dit korps, waarbij Z.D.H. tot kapitein a la suite is benoemd, een sabel en helm van de mariniers te willen aanvaarden. MEVROUW SIMPSON NAAR EGYPTE. KAÏRO, 18 Dec. (Havas/A.N.P.) Men meldt, dat mevrouw Simpson aan boord van de ..Athena" op weg is naar Alexandrië, waar zij Zaterdagochtend zal aankomen, doch direct zal doorreizen naar Luxor. Kogel kon niet verwijderd worden. HULST (Z.) 18 Dec. De 84-jarige rusten de landbouwer P. A. Verschueren te Klooster- zande op wien, zooals men zich herinneren zal, op 24 October j.l. een laffe roofoverval werd gepleegd, waarbij hij des nachts in zijn slaap kamer met een revolver werd beschoten is Donderdag in het ziekenhuis te Kloosterzande overleden. Een kogel welke in het bekken drong, kon tengevolge van den hoogen ouderdom van den heer V. niet verwijdèrd worden. Zaterdag a.s. zal dr. Hulst uit Leiden, in tegenwoordigheid van het parket uit Middel burg, een sectie op het lijk verrichten. Maan dag a.s. vindt de begrafenis paats. CALCUTTA, 18 December (Reuter-A.N.P.) De Europeesche bedrijfsleider en onge veer 150 inboorlingen zijn, naar men gelooft, ,om het leven gekomen bij een mijngasont- ploffing, welke zich voordeed bij Asansol. Asansol is een stad van 26.000 inwoners in Bengalen. CAPITULANTENVERORDENING NOORD HOLLAND. Bij de over deze voordracht in de Commissie van Prov. Staten gevoerde discussie bleek, dat verschillende leden ernstige bezwaren had den tegen de wijze, waarop in het Capitulan- tenreglement deze materie is geregeld. Men betreurde het, dat een aantal ambten en betrekkingen gereserveerd wordt voor een deel der bevolking, met uitsluiting van al de anderen, en achtte dit zelfs in strijd met art. 5 van de Grondwet. Ook meende men, dat op deze wijze de autonomie der Provincie in het gedrang zou komen. Naar het oordeel van deze leden mag bij benoemingen slechts op be kwaamheid en geschiktheid worden gelet. Men besefte evenwel de moeilijke positie van Ged. Staten, die ook in dezen slechts de wet kun nen uitvoeren. Ernstige bezwaren had men evenwel in ver band met het feit, dat het momenteel aan mi litaire ambtenaren nog verboden is, lid te zijn van de S. D. A. P. De vrees werd uitgesproken, dat aldus een groot deel van de bevolking ook zou worden uitgesloten van het vervullen van een aantal zuiver burgerlijke ambten en be trekkingen. Hiertegen voerde het aanwezige lid van Ged, Staten aan, dat men hier eer te doen heeft met eene kwestie van zelfbestuur dan van auto nomie. Maar hoe dit ook zij, het gaat in ieder geval om de uitvoering van een wet door mid del van eene verordening. Daarom kan het capitulantenstelsel als zoodanig buiten be schouwing blijven. Andere leden waren van oordeel, dat de regeling zou leiden tot eene vermilitariseering van den ambtenarenstand. Hiertegen voerde het lid van Ged. Staten aan, dat er slechts pl.m. 700 capitulanten zijn, waarvan 225 voor politie, 57 voor beroeps onderofficier, 100 voor rijkswerkman, 50 voor administratieve betrekkingen bij het Rijk, zoodat er slechts pl.m. 268 overblijven voor gemeenten, provinciën en spoorwegen. Bij een dergelijk gering aantal kan men toch moeilijk spreken van een vermilitariseering van den ambtenarenstand. RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 20 DECEMBER. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonpl. Om 1.00 Boekbespreking. 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 KRO-orkest. 3.05 Gramofoonpl. 3.15 Het Trio Rosa Spier en Gra mofoonpl. 4.25 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Evang. Luthersche Kerkdienst. Hierna orgelspel. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Sport nieuws. 7.50 Causerie namens de R.K. Artsen- vereeniging. 8.10 Berichten ANP. Mededeelin- gen. 8.20 Gramofoonpl. 8.30 Voordracht. 9.15 Luitrecital. 9.30 Sted. orkest van Maastricht, mmv. solist. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Berich ten ANP. 10.35 Gramofoonpl. 10.40—11.00 Epi loog. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonpl. 9.00 Voetbalnieuws. Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Causerie: Van staat en maatschappij. 10.00 Voor kinderen. 10.30 Vrijz. Prot. Kerkdienst. 12.00 Orgelcon cert. 12.05 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 1.15 Gramofoonpl. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 AVRO-dans- orkest. 4.30 Gramofoonpl. 4.50 Sportnieuws ANP. Gramofoonpl. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Causerie: Hoe leert men den ken. 5.50 Gramofoonpl. 6.00 Voetbalpraatje. Sportnieuws ANP. 6.20 VARA-orkest. 7.00 De Ramblers en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Revue-programma. 9.45 AVRO-Kerstprijsvraag. 10.15 Radiojournaal. 10.30 Orgel, viool en zang. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 AVRO-dansorkest. DROITWICH 1500 M. 9.45—10.35 Kerkdienst. 12.50 Het Commo dore Grand orkest. 1.50 BBC-Mannenkoor en solisten. 2.20 Voor bloemenliefhebbers. 2.40 BBC-Harmonie-orkest. 3.20 Gramofoonpl. 4.00 Relig. causerie. 4.20 BBC-Theaterorkest en solisten. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Het Kutcher strijkkwartet en solist. 6.35 Filmpraatje. 6.50 Orgelspel. 7.20 Causerie: I was here. 7.40 Fred Hartley's Novelty kwintet en zang. 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berich ten. 9.25 Radiotooneel met muziek. 10.15 De BBC-zangers. 10.50 Elipoog. RADIO PARIS 1648 M, 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 11.20 Parijsch kamerorkest. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.20 Zang. 3.50 Mandolinecon cert. 5.20 Pascalorkest. 7.50 Zang. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11.20—12.35 Goldy dansorkest. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Westduitsch kamer orkest. 9.50 Gramofoonpl. 10.50 Orgelconcert. 11.20 Militair orkest. Omroepkleinorkest en pianoduo. 2.20 Mannenkoor-concert. 3.20 Om roepkleinorkest. 5.20 Opera: „Hansel und Gre- tel". 7.20 Omroepkoor, Leipz. Symphonie-orkest en solisten. 9.5011.20 Barnabas von Géczy's dansorkest. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonpl. 10.20 Omroepkleinorkest. 11.05 Gramofoonpl. 11.20 Orgelspel. 12.20 Gra mofoonpl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gramofoonpl. 2.35 J. Schny- der's orkest. 3.20 Declamatie. 3.35 J. Schny- der's orkest. 4.35 Gramofoonpl. 5.20 R. de Kers' dansorkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Gramofoon pl. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.05 Repor tage. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Omroepdans- orkest. 11.2012.20 Graimpl. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonpl. 11.05 Zang. 11.20 Omroep kleinorkest. 12.20 Gramofoonpl. 12.40 Radio tooneel. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.232.35 Gramofoonpl. 2.50 Dito. 3.20 Opera: „Prince Igor", 5.20 Operette muziek. 725 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest 8.40 Radiotooneel. 8.50 Omroeporkest. 10.30 Gramofoonpl. 11.2012.20 Omroepdansorkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Barnabas von Géczy's dansorkest. (Om 10.05 Weerbericht). 11.20—12.15 Dansmuziek (gr.pl.) Honderdvijftig jaar geleden, op den 18en December 1786, werd Carl Maria von Weber in een klein plaatsje in Holstein geboren. Zijn vader, oorspronkelijk officier, later zwervend artist, was een man met een volslagen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, en het zwervend leven, dat hij met zijn vrouw leidde van de geboorte van Carl Maria af is zeker van invloed geweest op de vorming van het kind en niet in het minst op zijn gezondheid Sommigen noemen den vader, Franz Anton, een oplichter. Het misschien een wat erg sterke uitdrukking voor de inderdaad luch tige levensopvatting van den ij delen, eerzuch- tigen en in hooge mate onverstandigen vader, die door zijn grenzelooze bewondering voor alles, wat de nog zeer jonge Carl Maria schreef, veel heeft bedorven aan den ook in muzikaal opzicht labielen aanleg van Carl Maria. Franz-Anton zag in elk van zijn zonen uit zijn eerste huwelijk waren het er acht een genie en eerst de tijd en de critiek der wereld brachten er hem van af. Slechts in den kleinen Carl Maria vergiste hij zich aan vankelijk. Fridolin Weber, zoon uit het eerste huwelijk, werd belast met de muzikale op leiding van den kleine spruit uit de tweede verbintenis en het effect van dit onderricht was, dat de leermeester eens uitriep: „Carl, je kunt worden wat je wil, maar geen musicus". Het is wel anders uitgekomen. In 1804, dus op achttienjarigen leeftijd, werd hij kapel meester aan het stedelijk theater te Breslau. In 1806 werd hij muziekintendant van prins Eugen van Würtemberg, in 1813 kapelmeester van het Staatstheater in Praag, in 1816 richt te hij in Dresden de Duitsche opera op. In 1816 met Weber's huwelijk met de zan geres Carolina Brandt, begint, zou men kun nen zeggen, de tweede periode van zijn leven, tevens de beste. Achtereenvolgens verschijnen dan de opera's „Freischütz" (1821), „Eury- anlhe" (1823, „Oberon" (1826). Verdere sym fonische muziek verschijnt in dezen tijd eigenlijk weinig meer van hem. In 1821 schrijft hij zijn „Konzertstück", doch de meeste stukken dateeren van voor 1813. Dat is zeer verklaarbaar. Tot zijn dood toe werkt Weber in koortsachtigen ijver, ziek, en met een bestendigen vrees, dat zijn ziekte zal verergeren. In 1825 bestelde Londen de opera „Oberon" met het verzoek, of de componist deze zei! wil komen dirigeeren. Doch Weber is ziek Hij raadpleegt een dokter en hoort reeds zijn doodvonnis. Hij zal nog een jaar of vijf kunnen leven, mits hij volslagen rust houdt En rust kan hij niet houden; geestelijk niet maar ook financieel niet. Weber componeert „Oberon" en gaat naar Londen in het voorjaar van 1826, doodziek Zijn groot succes op het continent overstelpt hem tijdens de voorbereidingen met werk. Als hij Dresden verlaat, is de partituur nog niet klaar. Te midden van een va-et-vient van be zoekers, ondermijnd door tuberculose, schrijft hij de laatste finale, het rondo van Huon, de cavatine van Rezia, de romance van Fatima en vooral, hij componeert de ouverture. Dan, in Londen, volgt de première op 12 April 1826. Een succes, dat in de muziek geschiedenis vrijwel uniek is, wordt zijn deel. Een kostbare montage, zevenduizend pond sterling werden ervoor uitgegeven een uit gelezen schaar solisten, alles werkte mee. Na de voorstelling barst het publiek in eindelooze ovaties uit, keer op keer roept men Weber terug. Londen's muziekwereld kent nog slechts één naam: „Weber". Den volgenden morgen schrijft Carl Maria zijn vrouw het verloop van de uitvoering. Het is één van de innige, toegewijde brieven, die het contact bewaren in deze tijden, wan neer hij ver van haar weg is, die haar vertel len van zijn successen, de grootste die wel licht ooit een componist ten deel vielen. Dan zal hij een concert geven, opnieuw zal Londen hem hooren, Londen, dat rustig dertig pond sterling voor een plaats betaalde, als Weber dirigeert. En op het programma staat dat pompeuse, uitgelaten stuk, de Jubel cantate", eindigende in het breed-open „God save the king". Doch dien dag zijn juist rennen op Epsom en het blijkt dat de sport voor de Engelschen boven de muziek gaat, Carl Maria von Weber. zelfs boven Weber. De recette bedraagt niet meer dan honderd pond. Maar Londen zal het goed kunnen maken „Freischütz" zal hij dirigeeren, op den vijf den Juni. Dan zal het weer een jubelende zaal tot de uiterste hoeken gevuld, kunnen zijn die hem opwacht en hem met ovaties over stelpt'. Doch in den nacht van den vierden op den vijfden Juni bezwijkt Weber. Londen kan niets meer herstellen. Den vijftienden Juni wordt zijn stoffelijk overschot bijgezet in de kapel te Moorfield De grootste musici voeren bij deze begrafenis het Requiem van Mozart uit, Londen is in rouw gedompeld. En in 1840 reeds schrijft een bewonderaar van Weber. dat hij het graf nauwelijk meer terug heeft kunnen vin den. Dat bericht bereikt den prominentsten mu sicus van de negentiende eeuw, Richard Wag ner. Deze magische figuur, steeds op de bres voor wat hij meent te zien als een smaad, een grooten voorganger of een leermeester aan gedaan, beweegt hemel en aarde. Webers stof felijk overschot zal naar Duitschland terug komen, Engeland blijkt niet waardig, het lan ger te bezitten. En het komt terug. In 1844, den 14den December, komt een trein in Dresden aan en brengt het gebeente van Carl Maria von Weber terug naar de stad, waar hij geleefd en gewerkt heeft. Men plaatst de kist op een boot, en in den avond vaart een doodssehip, stralend van lichten, de Elbe over. Op den linkeroever brengt men de asch van den vereerden com ponist aan land, en vormt zich een stoet van flambouwen, terwijl muziek klinkt. Het is de treurmarsch, die Richard Wagner heeft gecomponeerd op motieven van „Euryanthe". Het is een andere tijd dan de onze. Van den toen zoo vereerden meester hebben wij nog slechts een schimmige herinnering en wij noemen zijn werk voor een groot deel ver bleekt. Wij hooren vrij regelmatig „Oberon", maar alleeen de ouverture, wij kennen „Frei schütz", ja men voert deze opera tegenwoordig zelfs wel weer eens geheel uit. Maar weinigen erkennen Weber meer als den schepper van de Duitsche romantische opera. Richard Wagner heeft hem als zoodanig gezien en rui terlijk den invloed, die Weber op hem heeft gehad, erkend. Deze invloed is zoo groot ge weest, dat men wel eens en terecht „Euryanthe" een voorstudie voor „Lohengrin" noemt. Niet alleeen uiterlijk, als men dat zoo mag noemen, in het orkestcoloriet, maar ook innerlijk, in zijn gebruik van „grondthema's", die later bij Wagner „Leitmotiv" zouden hee- ten, werkt deze invloed, die ook door Wagner nooit ontkend is. Het is niet de bedoeling van deze herdenking Webers muzikale beteekenis vast te stellen. Deze regels willen er slechts toe bijdragen, de herinnering aan dezen componist en de waar deering voor zijn werk te verlevendigen. De opera is op het oogenblik in ons land niet in de gunst en het gevolg is, dat ook de opera componist Weber niet veel kans krijgt, ons te bereiken. Doch het is goed, als wij weten, dat er in dat zoo zelden gehoorde oeuvre veel is, dat tot het laten we het maar gerust zeggen beste van de muziekliteratuur be hoort. Maar ja, we zijn immers zoo nuchter en zoo zeer aan de romantiek ontgroeid! G. L. MAANDAG 21 DECEMBER 1936. HILVERSUM I. 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.0 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr, lectuur; 11.30 Gra- mofoonplaten; (Om 12.00 berichten)12.30 Orgelconcert; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gra- mofoonplaten; 3.00 Voor tuinliefhebbers; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Gram.platen; 5.45 Chr. Fanfarecorps „Soli Deo Gloria"; 6.30 Vra genuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 NCRV orkest; 9.00 Voor jonge menschen; 9.30 Ver volg concert (Om 10.00 berichten A.N.P.); 10.30 Gram.platen. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00 VPRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gram.platen; 11.00 Vervolg declamatie; 11.20 Orgelspel; 12.00 Gram.platen; 12.25 „De Flierefluiters" en so list; 1.00 „Melody Circle"; 2.00 Paedagoigische causerie; 2.15 Gram.platen; 2.30 Piano-recital 3.00 Causerie en gram.pl.; 3.30 Zang en gra- mofoonplaten; 4.00 Muzikale causerie en gra- mofoonplaten; 4.30 Kinderuurtje; 5.00 Gra- mofoonplaten; 6.00 Orgelspel; 6.35 Muzikale causerie en gram.platen; 7.10 Veiligheids kwartiertje; 7.30 „De Krekeltjes" en grampl.; 8.00 Herh. SOS-berichten; berichten A.NP.; 8.10 Gram.platen; 8.15 VARA-Groot-orkest; 8.45 Declamatie; 9.00 VARA-Groot-orkest; 9 45 „De Stem des Volks", Utredhitsch Sted. Orkest en solisten; 10.00 Berichten ANP.;1 10.05 Vervolg concert; 10.30 Gram,platen;i 10.40 Ramblers; 11.15 Gram.platen. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 Gram.platen; 12.20 BBC-Northern Ireland-orkest en solist; 1.20 Sportverslag; 1.40 Orgelconcert; 2.20 Gra- mofoonplaten; 2.50 Solistenconcert; 3.20 Gra- mofoonplaten; 2.50 Harp-trio; 4.20 Dansmu ziek (Gr.pl.); 4.50 Piano-recital; 5.20 Causerie over een Groenland-expeditie; 5.85 Concert door de „Alphas"; 6.20 Berichten; 6.40 Re vue-programma; 7.40 Geraldo's orkest en so listen; 8.20 Optreden van straatartisten; 8.50 Piano-recital; 9.20 Berichten; 9.40 Buiten- landsch overzicht; 9.55 BBC-orkest en -koor; 10.55 Billy Gerhardi en zijn Band; 11.50 Re portage. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Poulet-ka- merorikest; 4.20 Orkestconcert; 5.50 Parijsch Symphonie-orkest; 8.25 Zang; 9.05 Vocaal ensemble, declamatie en piano; 11.20 Dans muziek. KEULEN 456 M. 5.50 Hauck's orkest; 7.50 Militair orkest; 11.20 Fabrieksorkestconcert; 12.35 Nedersak- sisch Symphonie-orkest; 1.35 Omroep- Schrammel-ensemble; 3.20 Omroep-amuse- mentsorkest; 4.30 Viool en piano; 5.20 Bala laika-orkest, H. Braendle's orkest en solisten; 720 Weekoverzicht; 8.20 Keulsch strijkkwar tet en solisten; 9.50 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gram.platen; 12,50 Kleinoukest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Klein- orkest; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Om roeporkest; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.platen; 12,50 Salon-orkest; 1.30 Omroepkleinorkest; 1.50 en 5.20 Gram.platen,.. 6.35 Salonorkest; 7.10 Piano en cello; 8.20 Radio-tooneel met muziek; 10.30 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Barnabas von Géczy's orkest; 9.20 Be» richten; 9,50 Viool en piano; 10.05 Weerbe richt; 10.20 Gevar. programma. Wij doen er niet aanwij zijn niet in de 'stemming de tijden zijn er niet naar zeg gen velen en probeeren Kerstmis en al wat daarmee samenhangt uit ons leven weg te schuiven. Maar als we dan die simpele, ontroerende wijsjes van vroeger, van thuis, weer hooren, als de kerstklokken luiden, als temidden van roezemoezige drukte, van onrust en onvrede, toch weer de kerststemming over ons komt, dan voelen wij ons opgenomen en gedragen door een zekere saamhoorigheid: in ons allen leeft immers diep onder de oppervlakte een en dezelfde hunkerende drang naar zelfver loochening en zelfvernedering. Verborgen onder laksheid en gemakzucht, verstopt achter een misleidend uiterlijk ver toon van onverschilligheid, leeft in ieder mensch de onbaatzuchtige naastenliefde, het wegcijferen van het eigen ik ten bate van den naaste, ten bate van de gemeenschap. De ware naastenliefde uit zich niet door het geven van geschenken, die met geld gekocht kunnen worden, doch door het schenken van de eigen persoonlijkheid: het geven van tijd, moeite, belangstelling en aandacht aan de zor gen en moeiten van anderen. Zij, voor wie de kerstboodschap geen leege formule, maar een heerlijke levende werke lijkheid is, zij zullen uitgaan om troost te brengen en hulp En bij hun thuiskomst zullen zij stil-voldaan zichzelf bekennen: hoe dankbaar ben ik, dat ik tenminste iets heb kunnen bijdragen om deze smart te verzachten. Behalve de dankbaarheid die vanzelf voort spruit uit schoon menschelijk medegevoel, is er de dankbaarheid, die berust op een vol mondige erkenning van het goede dat toch ook ons deel is of was naast veel droevigs. Velen staren zich blind op al de narigheid en zien moedwillig het goede over het hoofd, dat zij achteloos genoten. Zij die zonneschijn brengen in het leven van anderen, kunnen niet nalaten hun eigen leven blij en zonnig te maken. Maaren nu komt er alweer een „maar" de dingen komen niet vanzelf naar ons toe. Van onze persoonlijkheid moet de Wil uit gaan, die als een magneet de onzichtbare dingen tot zich trekt. Wij moeten zoekenijverigvolhardend en onbaatzuchtig zoeken. Wie zóó zoekt, die vindt Die vindt verborgen gouden schatten, waar, voor bet oog van de wereld, niets dan het grauwe alledagsleven zich arm en onbelang rijk uitstrekt. Die vindt kleine stille vreugdenen een diepe spontane dankbaarheid Wie zóó zoekt heeft reeds de ware levens vreugde gevonden En is er schooner Kerstgave dan levens vreugde. om aan onze naasten weg te PY1 fcpYl 9 AMY GROSKAMP—TEN HAVE

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2