HET NIEUWE AVONDBLAD Het vreugdevuur is ontstoken! IJMUIDEN 22e JAARGANG No. 45 WOENSDAG 23 DEC. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukker^ N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM De Koninklijke Hollandsche Lloyd sterft. De verlaging der steunnormen. De stand der werkloosheid. Nationaal Huwelijksgeschenk H. K. H. Prinses Juliana. Neem Domaniaie 1 is de beste Verbetering van tertiaire wegen. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 AD VERTENTIëN1—6 regels f 0.15. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct, eike regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DÏT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Hl DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- b}J verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ3000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2006.-, indien hetzelfde ongeval den dood van dif of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringeo krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V/» Bank te Schiedam. j Een der eerste Nederlandsehe gebeurtenis sen in het nieuwe jaar zal het teekenen van het doodvonnis van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd zijn. Want op 9 Januari zal een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders dier Amsterdamsche scheepvaartmaatschappij bijeenkomen om te beslissen over twee voorstellen, namelijk le. de aanbieding van een accoord aan sur séance-crediteuren en 2e ontbinding der vennootschap op den dag, waarop rekening en verantwoording van de vereffenaars zul len zijn goedgekeurd. Er schijnt geen twijfel aan te bestaan dat deze voorstellen zullen worden aangenomen en de lijdensgeschiede nis van vele jaren, slotphase van een veel bewogen bedrijfsleven, daarmee zal worden beëindigd. De Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft haar jaren van glorie gekend. Beschikkend over een vloot van prachtige schepen, culmi- neerend in de trotsche zeekasteelen zooals de Amsterdamsche haven ze nimmer tevoren bezeten had, was de Lloyd destijds een lei dende macht in de scheepvaart op Zuid- Amerika. De maatschappij beleefde tijden van grooten bloei maar haar toenmalige bedrijfsleiding wist daarbij het hoofd niet koel te houden en liet zich verleiden tot het nemen van risico's die zich in slechte tijden moesten wreken. In die dagen van welvaart maakte de Koninklijke Hollandsche Lloyd vooral opgang door het bouwen van een pa leis aan de Martelaarsgracht, dat zoowel uit- als inwendig zeer kostbaar van uitvoering was. Den eenvoudigen burger duizelde het als hij hoorde van een vergaderzaal, waarin inktkokers waren geplaatst die f 1500 per stuk kostten, en meer van dat geweldigs. Ongetwijfeld speelde hun fantaisie denge nen, die deze verhalen In de wereld brach ten, wel eenige parten, maar zeker is dat het kantoor-paleis, het landverhuizers-hotel, de prachtige nieuwe schepen van een te kostbare vloot niet in overeenstemming wa ren met hetgeen men „een conservatief za kenbeleid"' noemt. Het woord conservatief moet men in dit verband niet zien als een tegenstelling tot progressief of ondernemend, maar als de toe passing van een beleid waarbij de financiëele kracht van een onderneming onder alle om standigheden behouden kan blijven, d.w.z. alle ups and downs van het bedrijfsleven kan doorstaan. De twintigste eeuw heeft tot dus ver wel bewezen dat zij vooral niet minder gevaar voor groote inzinkingen biedt dan de negentiende, met haar lange reeks financiëele crises. Er is geen verandering gekomen in deze opeenvolging van hevige schokken in het be drijfsleven en de K. H. L. had in haar glorie tijd ook geen reden om aan te nemen dat er verandering in was gekomen. Maar haar di rectie waagde het erop. Zij was trouwens niet de eenige; de reputatie van voorzichtigheid in zakenbeleid, die de Hollanders over het al gemeen bezitten, geldt lang niet voor allen. Toen het keerpunt voor de Lloyd kwam ging het snel, moest eerst de hoofddirecteur aftre den, werden een voor een de prachtige sche pen verkocht, moest de Staat bijspringen in het belang van de vele crediteuren en het tal rijke personeel en werden de groote gebouwen tenslotte ook buiten dienst gesteld. Inmiddels werden nog verscheidene plannen tot reorga nisatie van de maatschappij naar voren ge bracht, maar zij mislukten. Te veel terrein was blijkbaar reeds verloren. Het einde is hard voor velen die in zee dienst der Koninklijke Hollandsche Lloyd hard en vaak moedig werk hebben verricht. De Nederlandsehe zeeman heeft ook bij de Lloyd zijn uitstekende eigenschappen getoond en zijn plicht gedaan, en is trotsch geweest op de mooie schepen die hem toevertrouwd werden. De herinnering daaraan stemt wee moedig. Misschien heeft de val van de Koninklijke Hollandsche Lloyd juist door haar opzien barend verloop vele andere bedrijfsleiders ge alarmeerd en bijtijds tot voorzichtiger beleid en een gezonde reserveerings-politiek in eigen huis genoopt. Als dat zoo is heeft al deze na righeid toch ook nog haar lichtzijde gehad. R. P. NOG STEEDS SLECHT WEER „OM DE NOORD". Trawlers, die „om de Noord" hebben ge- vischt, maken nog steeds melding van slecht weer op de vischgronden aldaar. Hierdoor zijn de vangsten schraal, tengevolge waarvan de yisch voorioopig nog wel duur zal blijven. Een motie van „Eenheid". Het bestuur der werklaozenorganisatie „Eenheid" verzoekt ons de volgende motte te publiceeren. De werkloozen organisatie „Eenheid" te IJmuiden, kennis genomen hebbende van de steunverslechtering, ingegaan 16 December 1936 voor de Gem. Velsen, teekent hierbij een krachtig protest aan, de zekerheid heb bende, dat het ethisch minimum thans ruim is overschreden, en hoopt dat door publicatie in de pers, dit de aandacht zal vragen der autoriteiten en dat deze niets ongedaan zul len laten, om voor de toch al zoo zwaar ge troffenen deze laatste verslechtering te li quideeren. OPDRACHT. Aan de N.V. Centrale Bakkerijk „IJmuiden" is opgedragen voor het eerste halfjaar 1937 de levering van bruin en wit brood enz. ten be hoeve van de Provinciale Gestichten te Sant poort. GOUDEN ECHTPAAR. Heden herdenken de heer en mevrouw Nie- buurt, Jac. van Heemskerkstraat den dag waarop zij een halve eeuw geleden in het hu welijk traden. Het zal voor beiden ongetwijfeld een mooie dag worden, daar zoowel bruid als bruidegom zich in een goede gezondheid verheugen. En aan belangstelling zal het niet ontbreken, daar de heer Niebuurt, die gedurende een lange reeks van jaren aan de sluizen werkzaam was, een geziene persoonlijkheid aan de haven was. KERSTAVOND. De Meisjesvereeniging „Belijden en Bele ven" hield gisteravond in gebouw Irene een goedgeslaagden Kerstavond. De Kerstinleiding werd gehouden door mej. D. v. d. Doel. Verder werd de avond afgewisseld met toepasselijken zan en vrije bijdragen. Alles tezamen een avond die volkomen aan zijn doel beant woordde. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. Gisteravond heeft in de voormalige Geref. Kerk Willebrordstraat een kerstfeestviering plaats gehad van de Geref. Evangelisatie. De meisjes- en jongensclub dezer vereeni- ging, hebben een paar genotvolle uurtjes ge had, waarbij de tractatie niet ontbrak. Na af loop kreeg ieder nog een boek en versnape ringen mee naar huis. HARINGLOGGERS SNIJDEN AF. Het is thans in de Visscher&haven duidelijk merkbaar, dat de haringvisscherij op haar eind loopt. Tal van loggers hebben de teelt beëindigd en worden voor trawlvisischerij klaargemaakt. Vermoedelijk zal, ails steeds de geheele vloot tegen Kerstmis of Nieuwjaar binnen zijn. Dan is het vrijwel geheel met de haringvisscherij afgeloopen. „GEZELLIG SAMENZIJN" Het bestuur van de R.K. Dam- en Sehaak- vereeniging „Gezellig Samenzijn" is thans samengesteld als volgt: voorzitter P. van Buuren, secretaris C. J. Post, penningmeester J. Speet, 2e secretaris B. Gj ertsen, commis saris P. Smit. De vereeniging houdt haar webelij kschen clubavond in „De Griffioen", Trompstraat. T. V. IJ.-NIEUWS. Onderlinge wedstrijden adspiranten. De behaalde cijfers voor de verschillende onderdeelen evenals het verkregen gemiddel de toonen aan, dat er door de meisjes en jon gens van T. V. IJ. gedurende de onderlinge wedstrijden serieus en met animo is gewerkt. Aan de drie best geplaatsten van ieder ge lid is een diploma uitgereikt. Laat het zeer geringe verschil tusschen de deelnemers- (sters) onderling voor hen, die dezen keer geen diploma verkregen, een aansporing zijn om flink hun best te doen, dan zullen hun kansen om het volgend jiaar bekroond te wor den, zeker heel groot zijn. Hieronder volgen de namen van hen, die in ieder gelid het hoogste aantal punten be haalden. Oudste meisjes: le gelid: Nel van Dongen en Magda Mees ters. 39 Vz punt, maximum 50. 2e gelid'; Willy Groen, 3Sy2 punt, max. 50. Jongste meisjes: le gelid: Leny Groen, 39V2 punt, max. 50. 2e gelid: Gita v. d. Oordt, 35 pnt„ max. 50. Jongens: le gelid: G. Verschoor, 33 punten, max. 40. 2e gelid: Frits Sauer, 34V2 punt, max. 40. 3e gelid: Jopie Sauer, 34 punten, max. 40. Woensdag 23 December begint de Kerst- vacantie. De lessen worden hervat op Dins dag 5 Januari 1937. Het bestuur wenscht alle leden en adspiranten een heel prettige va- oantie toe, en het verzoekt hen vriendelijk, in het nieuwe jaar trouw te komen oefenen van de eerste oefenavond af. Het bestuur vestigt er voorts de aandacht op, dat in verband met de sportuitvoering ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van de Prinses, op Vrijdag 8 Januari, waaraan ook T. V. IJ. medewerkt, door de oudste meisjes extra wordt geoefend, op Dinsdag 5 Januari, half acht en door de dames eveneens op 5 Januari, acht uur. Dit geldt voor de dames van de Vrijdagavondafdeeling; de dames van de Dinsdaigavonidiafdeelinig beginnen, zooals gewoonlijk, om half negen. Tenslotte zij hier nog medegedeeld, dat tij dens de onlangs gehouden vergadering van den Kennemer Turnkring te Haarlem, be noemd werd tot lid van de kascommissie mej. Tine Peek, secretaresse van T. V. IJ. Iets minder dan verleden jaar. Het aantal werkloozen In onze gemeente bedroeg: Mannen boven de 19 jaar. 1936 1935 Op 19 Dec. Op 21 Dec. Bouwvakarbeiders 602 631 Metaalbewerkers 299 350 Houtbewerkers 42 38 Landarbeiders 58 54 Havenarbeiders 91 99 Visschers 222 257 Kantoorbedienden 40 42 Losse arbeiders 779 712 Overige beroepen 334 315 Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 18 jaar Vrouwen onder de 18 jaar 2467 143 21 26 2498 171 35 37 Totaal aantal werkloozen: 2657 2741 DULLER'S KAPPERSHUIS. Duller's Kappershuis heeft een flinke uit breiding ondergaan. Dit geldt voornamelijk den damessalon, waar het aantal boxen met een viertal is vermeerderd. Hierdoor kan een groter aantal dames tegelijk behandeld wor den. Ook het meubilair in het bijzonder de stoelen is gemoderniseerd. Duller's Kappershuis, dat reeds behoorde tot de modernst ingerichte zaken in deze branche, heeft zich door de uitbreiding nog meer ge perfectioneerd, hetgeen dodor de klanten zon der twijfel zal worden gewaardeerd DE WERKEN BIJ DE VISCHHALLEN. Men zou de belangrijke werken bij de visch- hallen, die thans in uitvoering zijn, in drie deelen kunnen splitsen: le de verbreeding van het perron achter hal C, 2e. de verbete ring van den doorgang bij het vischstation en 3e de veranderingen achter hal A. Van deze werken is inmiddels de verbreeding van het perron achter hal C gereed gekomen, evenals de veranderingen achter hal A. Over eerstgenoemd werk schreven wij reeds eerder waarbij wij er op wezen dat dit een belang rijke verbetering voor het rij verkeer beteekent En wat het werk achter hal A betreft, ook hiervan zullen de vischauto's kunnen pro- fiteeren, daar deze over de tusschen de sporen aangebrachte verharding van beton, thans tegen het laadperron geplaatst kun nen worden, terwijl de bestuurders dankbaar gebruik zullen maken van de gelegenheid, hier bun auto's te parkeeren. Een dergelijke verharding is ook aangebracht op de spoor- kruising naar den oprit van den hoofdingang der hallen, hetgeen den levensduur der hier passeerende steek- en andere wagens onge twijfeld ten goede zal komen. Thans rest dus nog de verbetering van den doorgang. Weliswaar is men reeds met het afbreken van den uitbouw van het visch station begonnen, maar hier moet toch nog heel wat gebeuren voordat dit deel van het werk en daarmee het geheele werk gereed is. Eerst dan zal men kunnen constateeren wat men al die jaren, dat de toestand was „als vroeger", gemist heeft. CHRIST. ORANJEVEREENIGING. De Christ. Oranjevereeniging IJmuiden- Oost begint de volgende week met de voor bereidende werkzaamheden in verband met de komende feestelijkheden. De vereeniging zal gedurende de feestweek o.a. ook uitvoeringen organiseeren waarvoor de kaarten de volgende week reeds verkrijg baar worden gesteld, waardoor een ieder, om teleurstelling te voorkomen, zich tijdig hier van kan voorzien. OPENLUCHT KERSTFEEST-SAMENKOMST LEGER DES HEILS. Even als vorige jaren, houdt het Leger des Heils, ook dit jaar een Kerstfeest-samen komst in de openlucht en wel bij de Rem- brandtlaan, achter de Goede Herderkerk te IJmuiden-Oost. De toespraken zullen afgewisseld worden door muziek en zang. Een electrisch verlichte kerstboom zal zeer zeker mede werken om de kerststemming op te wekken. De kerstge schiedenis zal met beelden op het doek ge bracht worden, terwijl bij verschillende platen zal worden gezongen. GEEN VERSCH BROOD OP 7 JANUARI. Naar wij vernemen heeft de Bond van Bakkerspatroons in het rayon Velsen, IJmui den, Beverwijk, Heemskerk en Castricum be sloten op 7 Januari den trouwdag van Prinses Juliana niet te bakken BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Doornboschvan Buren, z.. Maliebaan 2, IJmuiden, D. KlutZwartveld, d., IJmuiderstraatweg 16, IJmuiden; J. Ze venbergenVelthuizen, z„ Koningsweg 2d, Velsen (N.)J. HopmanKetelaar, z., Edison- straat 41, IJmuiden; C. J. PronkJansen, z„ van Wassenaerstraat 60, IJmuiden (O.); M H. VendelKors, z., Willemsbeekweg 49, IJmuiden (O.); H. M. E. Nieuwenhuisen Kaandorp, z., Langeveldstraat 2, Velsen (N.) Overleden: Frederika Cornelia Mors, 11 j. ongeh., Fr. Naereboutstraat 39, IJmuiden (O.); Klasina Zijm, echtgen. v. H. Witte, 59 j., Stationsweg 57, Velsen; Wijbe Wierda, echtgen. v. H. v. d. Wateren, 76 j., V eiser - duinw. 332, IJm. (O.); Antje Duindam, 18 d., Torricellistraat 36, IJmuiden; Geertruida Nederlof, echtgen. v. W. de Graaf, 59 j„ Anna- straat 21, IJm.; Lucia Maria Latnmers, echt gen. v. H. J. Beentjes, 25 j„ Heemskerk; Pe trus Antonius Tuin, 24 j., ongeh., Kastanje straat 22, IJmuiden (O.); Jan Karsten, 72 j., ongeil., Willemsbeekweg 12. IJmuiden (O.). Men verzocht ons het volgende op te nemen. Het is gebleken, dat bij de onlangs gehou den collecte voor het nationaal huwelijks cadeau aan H. K. H. Prinses Juliana meerdere ingezetenen wegens niet thuis zijn of om an dere redenen zijn overgeslagen en daardoor niet in staat zijn geweest hun bijdrage af te geven. Teneinde aan daartoe geuite wenschen te gemoet te komen geeft het plaatselijk comité, aan hen die zulks wenschen, nog gaarne de gelegenheid hun bijdrage te storten op post giro no. 185726 van mevr. M. M. Kwint, te Velsen, onder vermelding bijdrage huwelijks cadeau Prinses Juliana. CREMATIE W. WIERDA. In allen eenvoud heeft gistermiddag in het Crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. Wierda, die lange jaren als onderwijzer het openbaar onderwijs op Ame land heeft gediend en die na zijn pension- neering ruim 10 jaar geleden, zich hier kwam vestigen. De heer W. Baggerman alhier heeft als vriend eenige woorden gesproken en herdacht wat de overledene als mensch en vriend was geweest en op verzoek der familie bedankt voor de belangstelling. HINDERWET. B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Vereenigde Petro leum Maatschappijen Purfina-Sinclair „Sin- fina", gevestigd te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche af tapinrichting, bij het perceel Bloemendaal- schestraatweg no. 102 A te Santpoort, is ver daagd op grond dat het onderzoek terzake nog niet is afgeloopen. En het slaat hóóg op in Den Haag. Uit de gewone, uitgebreide berichtgeving van de krant hebt ge reeds vernomen wat er Zaterdag zoo al in Den Haag geschied is: natuurlijk in de eerste plaats het in onder trouw gaan van het prinselijk paar, en dan: het ontsteken van het vreugdevuur door prins Bernhard en een gala-voorstelling van het door Ben van Eijsselsteijn vervaardigde Oranjestuk in den Koninklijke Schouwburg. Over deze feiten behoef ik u dus niet meer te vertellen doch gaarne zou ik u toch wel iets willen doen méé-voelen van de werkelijk- bijzondere sfeer en stemming, die zich van den Haag heeft meester gemaakt. Het ondertrouwen zelve is hoogst eenvou dig in zijn werk gegaan. Al was juist bij dien eenvoud de hartelijkheid van het publiek des te treffender. Ik kan u verzekeren dat het oogenblik waarop het publiek voor het paleis geheel uit eigen beweging „Dat 's Heeren zegen op U daal", zong, toen Juliana en Bernhard de schoon-versierde moederlijke woning verlieten, vol van werkelijke stemming en ontroering was. De belangstelling langs den korten weg, dien de donkere auto ging, was wel groot, maar toch niet zoodanig dat er van „over weldigend" gesproken kon worden. De men- schen stonden drie of vier rijen dik en wie op zijn gemak er naar toe wandelde, kon nog best een plaatsje krijgen. Maar het was Za terdagmorgen en de meeste menschen waren nog aan den arbeid en bovendien kon men vermoeden, dat er velen waren die dachten: ik krijg er toch niets van te zien, ik zal het wel rustig in de bioscoop gaan bekijken. Trouwens, geheel volgens den opzet, was er ook werkelijk niet veel aan te zien. Er was geen sprake van eenige kleurigheid of hof pracht. Prinses Juliana was eenvoudig, in het don kergroen gekleed en prins Bernhard correct in het zwart met cylinder, ofschoon natuurlijk de witte anjer in het knoopsgat niet ont brak. Maar zoodra was het middag geworden en de vrije week-end begonnen, of de stad stroomde vol van vroolijke en in al het moois belangstellende menschen, die zich verheug den in de feestelijken aanblik van de straten èn in het mooie Decemberweer, dat lang op zich had laten wachten, maar nu zoowaar op dezen dag juist doorbrak. Het was alom een volte en een gezelligheid die ongekend zijn. De koffiehuizen, ook die welke zich op an dere dagen niet in een uitgebreid bezoek ver heugen mogen, waren vol. Om twaalf uur was er vrijwel nergens meer een plaatsje te krij gen, en ook de straten waren zwart van de menschen, die rustig—genietend van al het uitzonderlijke, langzaam voortschuifelden. Een echt feestelijke warmhartige en gezel lige sfeer lag er over de stad, die steeds meer een feestelijk aanzicht krijgt. Want telkens komen er nieuwe versieringen en illuminaties gereed. De versiering is zóó algemeen, de verlichte gebouwen zijn zoo veel vuldig, dat er waar lijk bijna geen doffe, door-de-weeksche plek ken in het geheel zijn. Overal lichten, oranje, roode, witte en blauwe lampjes en ballonnen op boven de straten in het met zeer kwistige hand aangebracht sparregroen. Waar het oog zich richt, ontmoet het de fantastische licht lijnen langs de gevels, waarvan de meeste van Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263 tel. 5220, Gr. Hout.tr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) boven tot onder in electische parel-rijen ge vat zijn. Het gebouw van den Nederlandsehe Bank op de hoek van het Noordeinde en de Heulstraat, dat eigenlijk een saai en con ventioneel huis is, wordt, badend in tintelend licht, een wonderdwerk, de Portugeesch Is- raelietische Synagoge, een van de merkwaar digste en mooiste gebouwen van den Haag, sieraad van de tochal zoo deftige en stijlrijke Prinsessegracht is in de omvatting van duizenden lampjes een onwezenlijk ding, zooals het zich spiegelt in het duistere, glan zende water. En zoo is er véél meer, waarover ik u wel hoop te vertellen. Bij het ontsteken van het vreugdevuur door Prins Bernhard kon ik, om de eenvoudige re den dat een mensch zich niet splitsen kan, niet aanwezig zijn, maar van collega's-jour nalisten, die toch werkelijk wel een en ander hebben meegemaakt en die niet zoo gemakke lijk meer ontroerd worden, vernam ik dat deze plichtigheid wel zéér treffend geweest is. Het moet fantastisch en ontroerend ge weest zijn, zooals daar op het anders zoo stille en deftige Juliana van Stolbergplein, met zijn monument van de Moeder van den Zwijger en haar zonen, een zwijgende duizend hoofdige menigte, het moment onderging dat de vlam uit het diepe en breede bekken om hoog sloeg a<ls schoon symbool van het be gin eener schoone, vlammende, algemeene vreugde. 's Avonds was er een Mengelbergconcert in het Gebouw. Er werd „van eigen bodem" ten gehoore gebracht. De Piet Hein rhapsodie van Van Anrooy en Voormolens concert voor twee hobo's. Daverende toejuichingen van een volle zaal waarin bleek dat zeer veel werk van het toilet gemaakt was en waar vorste lijke Indische bezoekers luister bijzetten aan het geheel. Ook de Koninklijke Schouwburg was ge heel vol. Een keur van reputaties en toiletten. Nog zelden zag ik zooveel rokken, ridderorden en rood-en-goud van generaalsuniformen in Thalia's tempel tezamen. Zelfs drie ministers waren er en slechts een vrouw zou in staat zijn u de weelde te beschrijven die door de toiletten der dames werd uitgedragen in deze waarlijk mondaine sfeer. Na al deze gebeurtenissen is het nog lang druk gebleven in de stad. Vooral in de vele restaurants en café's, waar voor hen, die hun plaatsje in het fee-stgedruisoh niet tijdig be sproken hadden, geen inkomen aan was. En gisteren zijn vele Hagenaars eerst laat ontwaakt. Een stralende zonne-Zondag stond over de stad, waar duizenden uit den omtrek zich verzameld hebben om ook hun deel te krijgen van het mooie, feestelijke beeld dat den Haag nu biedt. Mr. E. ELIAS. Regeering wil meer geld voor provinciën beschikbaar stellen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet en wet tot instelling van een verkeersfonds, inzon derheid met het oog op het belang der ter tiaire wegen. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: De ministers van Waterstaat en Financiën zijn van oordeel, dat het aanbeveling ver dient om 10 pet. der opbrengst van de mo torrijtuigen- en rijwielbelasting, na aftrek van de in 1935 Ingevoerde verhooging van eerstgenoemde belasting, voor de tertiaire wegen te bestemmen, en deze bijdrage voor de helft in mindering te brengen van de uit- keeringen aan de provinciën en voor de helft in mindering van het rijksaandeel. Alhoewel het aan het rijkswegenplan te besteden bedrag bezwaarlijk vermindering kan ondergaan, zooals van de thans voorge stelde financieele regeling het gevolg zal zijn, is de regeering van meening, dat daar mede als noodoplossing genoegen kan wor- 1937 af van 35 pet. tot 40 pet van het aldaar bedoelde deel van de belastingopbrengst ver hoogd worden. Deze verhooging zal dus niet ten goede komen aan de wegen van het pro vinciaal wegenplan, waardoor intusschen in de financieringsplannen der provinciën, naar verwacht wordt, niet ernstig zal worden in gegrepen. Het komt overigens billijk voor, den genomen. De uitkeering aan de provinciën zou van dat, waar door tertiaire wegen toch in de eerste plaats gewesteliike en plaatselijke be langen worden gediend, ook de provinciën in de kosten daarvan bijdragen. Het wordt gewenscht geacht de provin ciale besturen ten aanzien van de financie ring der tertiaire wegen een grootere vrij heid te laten dan aanvankelijk in de be doeling lag. De in de verschillende provin ciën sterk uiteenloopende plaatselijke be hoeften kunnen beter door de gewestelijke dan door de rijksorganen beoordeeld worden,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1