KERSTMENU'S W Mj Ons Mode-hoekje y v u Nieuwe Uitgaven. WOENSDAG 23 DEC. 193(5 ONZE KNIPPATRONEN ■"si w UiSk'1 \u\ It +V, IV Hl 1 Wat dragen groot en klein op Kerstmis? PARIJSCHE SNUFJES Jumper met schoudersluiting Nr. 782: leuk japonnetje, te vervaardigen van tweed. Kraagje en manchetjes van wit piqué vormen de garneering. Benoodigd ma teriaal: 4 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bo venwijdte: 86 centimeter; taillewijdte: 70 cJVt.; heupwijdte 98 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs 30 ets. per stuk. 783 m.38 Nr. 783: aardige meisjesjurk. Het materiaal Is wollen stof. Benoodigd: 3.50 meter stof van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 38: bovenwijdte 80 c.M.; taillewijdte70 c.M.; heupwijdte 90 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. SM fa* *i Pt n^l -M i„ 'ti. t .1+ Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig mogelijk en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de verzending. Bovenstaande patronen worden ook naar maat geleverd. Prijzen worden dan 70 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen pa tronen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezen ding van een afbeelding of schetsje met ver melding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: een mantel: 85 ets.; een japon: 70 ets.; lingerie en kinder- kleeding: 45 ets.; blouse: 40 ets en rok: 35 ets. per stuk. SCHOONHEIDSWENNEN. Weet u, hoe ge uw handen moet wasschen? Als dat zoo is, dan hebt u vast en zeker mooie blanke handen. En weet ge het niet, dan volgt hier de beschrijving van de juiste ma nier. Doe in lauw water een snippertje soda; dit is om het water „zacht" te maken. Smeer uw handen vervolgens in met goede zeep en bor stel de nagels en de handen. Borstel vooral de heele hand; dat is uitstekend voor de bloedcirculatie. Houd bij deze bewerking de hand in het water; hoe langer de hand in het zeepwater blijft, hoe beter men ze schoon krijgt. Voor gij de handen droogt, moet ge ze eerst afspoelen in koud water. Droog vervol gens met een droge handdoek en duw van elke vinger den nagelriem goed terug. Dit is een zeer eenvoudig toe te passen schoonheids middel, dat echter van veel belang is voor het goede uiterlijk der hand. Ook puimsteen is een onontbeerlijk hulpmiddel bij de ver zorging van de hand. Minstens één maal per dag moet men er de toppen van de vingers mee behandelen: daardoor voorkomt men de vorming van eelthoekjes. Als uw handen vlekken vertoonen, als uw nagels niet de gewenschte doorschijnendheid bezitten, wrijf ze dan meerdere malen daags fef met het sap tan citroen, December is bij uitstek de maand der feest dagen. Groot zoowel als klein stelt er prijs op, die dagen een speciaal feesttoiletje te be zitten. Op onze illustratie ziet u een vroolijk tafe reeltje rond den kerstboom. De vrouw des huizes heeft voor deze gelegen heid een aardig middag jurkje aangetrokken. Dit jurkje is vervaardigd van crêpe; de kleur is lichtgrijs. Het geheel is zeer eenvoudig. De garneering bestaat uit een breede ceintuur en een strikje van roodpaars fluweel. De kleine jongen, die zoo alleen het sterke geslacht vertegenwoordigt, is gekleed in een pakje van donkerblauw fluweel. Het blousje, dat eronder gedragen wordt is van geel crêpe de chine, met korte mouwtjes. Dergelijke pakjes zijn allerliefst voor jongens, die niet ouder zijn dan 5 jaar. Zijn ze ouder, dan is het te kinderachtig. Ook de meisjes hebben hun beste jurkjes aangetrokken. De kleinste is gekleed in een jurkje van wit mousseline, geborduurd met rose en blauwe bloempjes. Een ander meisje is ge kleed in een deux-pièces van blauwe wol. Het vestje is van witte, geplisseerde zijde. Het laatste meisje tenslotte heeft een jurkje van witte crêpe aan, dat aan den onderkant uit- geschulpt is. Hoe feestelijk deze jurkjes ook zijn, men heeft er rekening meegehouden, dat ze door kinderen gedragen worden, dus dat ze af en toe gewasschen en gestreken kun nen worden. Deze week geven wij, in plaats van het menu voor de heele week, enkele wen ken voor den Kerstmaaltijd, uitgebreid en een voudig, maar beide bedoeld als feestmenu's. Natuurlijk dekken wij de tafel ook feeste lijker dan anders, of wij dat nu doen met fijn damast, schitterend glaswerk, glimmend zilver, een kostbare bloemversiering en daar bij kaarslicht, of dat wij ons als anders om de tafel onder de lamp scharen, terwijl er ge dekt is met een wit tafellaken, een papieren Kerstlooper, wat takjes hulst en misschien ook wel een enkel rood tulpje. Hoe onze tafel eruit ziet, doet er niet zoo veel toe, wanneer wij maar zorgen voor een feestelijke stemming, terwijl de spijzen, hoe eenvoudig ook, smakelijk moeten zijn toebe reid. We beginnen met een eenvoudig feestmenu en wel: Visch met mayonnaise. Tomatensoep. Gebraden konijn, Appelmoes. Aardappelen. Tulband. Vruchten. Tamelijk uitgebreid zult u het misschien noemen, maar daarvoor is het dan ook een feestmenu. De visch met mayonnaise maken wij van vischresten, die wij warm van de graten heb ben genomen en in kleine stukjes verdeeld, maar niet geheel fijngemaakt. De mayonnaise wordt op de volgende manier bereid* 2 eieren, 2 eetlepels melk. 2 eetlepels slaolie. 2 eetlepels azijn. Peper en zout. Klop de eieren met wat peper en zout tot de massa een geheel is, klop er eerst de melk door, daarna de olie en het laatst de azijn. Verwarm dit steeds kloppende, in een water had en blijf kloppen tot het gaat binden. Neem de kom uit het water en blijf nog wat kloppen tot de mayonnaise wat is afgekoeld. Vermeng de visch met een deel van de koude mayonnaise, schik ze op wat slablaadjes en spit de rest van de mayonnaise er overheen en erlangs. Garneer verder de schotel met partjes ei, augurk, tomaat, enzoovoorts, naar smaak. Voor de tulband is noodig: 250 gr. tarwebloem. 20 gr. gist. 75 gr. boter. 50 gr. suiker. iy2 d.L. melk. 2 groote eieren. 150 gram mélange en wel 50 gr. krenten, 50 gram rozijnen, 40 gram sucade en 10 gram oranjesnippers. De geraspte schil van een halve citroen. Maak een zetsel van bloem, gist en de helft van de lauwe melk, d.w.z. brokkel de gist in een kom in een kuiltje in de bloem, maak met de helft van de lauwe melk een dikke pap en laat dit dichtgedekt tien minuten rijzen. Maak intusschen de mélange zoo noodig schoon en hak ze fijn, voeg er de citroensap bij, zorg dat de boter week is, en besmeer en bestrooi den tulbandvorm met boter en paneer meel. Voeg nu de heele eieren en de boter bij het zetsel, daarna de suiker en iets zout en maak een glad beslag. Roer hierdoor de mélange en schep het deeg in den vorm. Laat het daarin nog een uur, overdekt met een vochtige doek, rijzen en bak daarna de tulband in een heeten oven gedurende drie kwartier. Bestrooi de taart, als ze afgekoeld is dik met poedersui ker en garneer de schotel met takjes hulst en rood lint. Nu volgt een meer uitgebreid en daardoor duurder menu: Hamrolletjes met groentesla. Vermicellisoep. Champignonragout met rijstrand. Plumpudding. Rhumsaus. Vruchtensla. ss?* Tv Neem voor de hamrolletjes mooie plakken ham. Maak een groentesla van enkele groen ten uit blik, zooals doperwtjes, spercieboontjes, kook wat worteltjes en stukjes bloemkool en laat ze afkoelen. Vermeng deze groenten, in kleine stukjes gesneden, met elkaar, maak een slasausje of mayonnaise en leg hierin de groenten een uurtje. Rol dan een lepel groentesla in iedere plak ham en schik de rolletjes op een schotel, die belegd is met wat slablaadjes, en die verder gegarneerd wordt met mayonnaise, partjes ei, tomaten, augurken en dergelijke. Men kan ook de hamrolletjes om en om met groentensla en een augurk vullen. Wie niet van champignons houdt kan dit heel goed vervangen door Brusselsch Lof met eieren, gesmolten boter en nootmuskaat, ech ter moet men bedenken dat het eerste ge recht veel zwaarder is dan het tweede. Plumpudding kan men heel goed in blik koo- pen, daar het echter zeer machtig is, is een kleine pudding al gauw voldoende. Maak er een rumsaus bij, en wilt ge ze brandend bin nenbrengen, overgiet ze dan vooral met goed- koope rhum, de duurdere soorten branden niet of heel slecht. Een meer uitgebreid menu vraagt: Hors d'oeuvres variées. Aspergesoep. Garnalenpasteitj es. Gebraden kalkoen met appelmoes en kas tanjes. Plumpudding met schuimsaus.. Beschuit met kaas. Vruchten.. Koffie. Hors d'oeuvre kan bij eiken kok besteld worden: wilt u ze echter zelf maken, be denk dan dat het niet lang van tevoren kan, omdat enkele gerechten ervan bijvoorbeeld de zure slaatjes, hun frischheid spoedig ver liezen en bovendien is het een precies en langdurig werkje. Allerlei visch Iran natuur lijk zoo in de schaaltjes worden overgedaan, en op een blad bijgepresenteerd. Maar gevul de eieren, zalm met mayonnaise, tomaten, sla, ansjovisbroodjes, rolletjes ossetong met le verpastei, asperges met mayonnaise, Ita- liaansche sla en al dergelijke peuterwerkjes, nemen veel tijd in beslag. Wie er niet gerou tineerde hnlp voor heeft, doet verstandiger om een enkele schotel als hors d'oeuvre te nemen: deze is spoedig gemaakt en kan toch ook zeer smakelijk zijn. Voor het dekken van een tafel zijn, behal ve de noodige borden, lepels, vorken en mes sen, natuurlijk velerlei aardige versieringen te bedenken. Wie de tafel ruim versiert, moet de schalen op een bijzettafeltje of dientafel zetten want het is bezwaarlijk wanneer ver sierselen met het opnemen van de schotels iederen keer in de war worden gestuurd. Wil men ze toch op tafel zetten dan is een sobere versiering geboden. Wie met kaarsen wil verlichten, moet er goed op letten, dat niets brandbaars met de vlammen in aanraking kan komen, ook niet bij het open en dicht doen van de deur, waardoor tocht ontstaat. Is het buffet bij de kaarsverlichting te veel in het donker, zet er dan apart nog kaar sen op, of verlicht het met een schemerlamp, er is alle kans dat de gastvrouw nog wel eens iets eruit te voorschijn moet halen. En tenslotte de dranken: zorg dat de roode wijn goed op temperatuur is, maar vooral niet lauw. Zet ze daarom eenige uren van tevoren in de verwarmde kamer op eenigen afstand van de kachel. Rijn- en Moezelwijn moeten koud zijn, liefst op ijs in een koeler. Maar wanneer u daartoe geen kans ziet, kan een emmer koud water ook heel goed dienst doen. Houd witte Bordeauxwijn koel, maar niet ijskoud, omdat anders de smaak verloren gaat. Het is ook niet goed om wijn te bestellen op den dag dat men ze noodig heeft; door dat er altijd wat bezinksel in de flesschen is, moeten ze eenigen tijd stil gelegen hebben voordat ze gebruikt worden, dat komt de smaak ten goede. En bedenk tenslotte één ding bij het sa menstellen en het opdienen van nw kerst diner: wanneer er iets niet goed mocht zijn uitgevallen, is dat nog heelemaal niet be langrijk; als de ware Kerst-sfeer in uw huis heerscht, de sfeer van innige intimiteit, van rust en van vrede, dan alléén is het een mooi feest, al het andere is bijzaak. E. E. J.—P. Zooals men reeds heeft kunnen opmerken, heeft men dit seizoen veel meer fantasie ge bruikt bij de bontgameering dan anders. Toch heeft men den praetisehen kant niet uit het oog verloren. Het model op de afbeelding is gegarneerd met grijs astrakan; de kraag loopt van voren en van achteren in een grr ote punt uit, zoodat de rug goed be schermd is. Kanten stoffen, die de groote couturiers gebruiken voor hun avondtoiletten, vormen eveneens een gewild garneeringsmateriaal. Zoo staat bijvoorbeeld op een middagjurk een jabot van kant buitengewoon goed. Voor het elegante morgenjakje, dat op onze afbeel ding weergegeven is, werd satijn en kant ge bruikt. Hebtu a 1 van het lippenzafcdoekje gehoord, mevrouw? Zooals uit den naam al op te ma ken is, heeft het tot doel gebruikt te worden bij het kleuren der lippen. Dat veroorzaakt namelijk in de gewone zakdoeken leelijke rouigevlekken. Het lippenzakdoekje is ver vaardigd van roodgekleurd batist, soms af gewerkt met een rand in een andere tint. De avondjurken vertoonen over het alge meen een diep rugdécollet4 De ruimte van de rok is meestal geheel naar achteren ge bracht. Dit geeft aan het geheel een elegan te^ cachet. Deze jumper met losse das is gebreid van donkerblauwe Figro-wol (dun en dikke draad) in gewone ribbels. Noodig voor maat 42, 5 knotten en pennen no. 4. De jumper is in de dwarste gebreid met een recht jukstuk. We beginnen dus bij de zijnaad met 6 st. Overbreien. De 3e pen breien we als volgt: Eerst 2 st. er bij opzetten, dan uitbreien. Gewoon terugbreien. Deze 2 toeren herhalen we 3 maal. Nu maken we er onder 3 st. bij en boven 1 st. Gewoon terugbreien en dit herhalen we tot er 25 st. op de pen staan. Nu alleen onder 5 st. bij maken, weer met gewoon overbreien er tusschen tot er 40 st. op de pen staan en dan in één keer onder 15 st. bijmaken. We hebben nu een schuine zijnaad gekregen en boven een gedeelte van het armsgat. Dit voorpand van juk tot on deren breien we nu in gewone ribbels verder tot er boven 55 ribbels zijn. Nu minderen we in omgekeerde volgorde als we boven ge meerderd hebben en dit gedeelte voorpand is klaar. We nemen nu de „kopjes" van de uit einden der ribbels op de pen om het jukstuk aan het voorpand vast te breien. We zorgen dat we 60 st. opnemen en breien 16 ribbels. Dan zijn we aan de hals. In het midden kanten we nu 8 st. af en dan aan weerszijden van die 8 st. eerst nog 3 st. afkanten en de volgende pen weer 3 st. Voor de eene schouder blijft er dan 20 st. over, waarna we in het midden om de andere pen 2 st. tezamen breien. De overgebleven 18 st. breien we nog 4 maal waarna we op de volgende manier 2 knoopsgaten maken: van de halskant af 2 st. breien, 4 afkanten, 4 breien, 4 afkanten, 4 breien. Teruggaande zetten we de afgekante steken weer op en breien nog 5 pennen. Afkanten. De andere schouder is evenzoo. Rug. De zijnaad van de rug is minder schuin dan die van het voorpand. We zetten weer eerst 6 st. op Overbreien. Om de pen maken we er nu telkens onder 3 st. bij. Dit doen we 3 keer. Dan boven 1 st. bijmaken en onder 5 st. tot er 35 st. op de pen staan, waarna we in één keer onder 20 st. bijmaken Nu nog om de pen boven telkens 1 st. bij maken tot er 60 st. op de pen staan. Hier mee breien we ook weer 55 ribbels waarna we de andere zijnaad spiegelbeeldig maken. Voor het jukstuk nemen we de steken weer op, dit keer 55 en breien 16 ribbels. Voor de hals kanten we in het midden 7 st. af, dan aan weerskanten nog 2 x 3 st. en met de overgebleven 18 st. breien we 6 pennen. Af kanten. Het verdient aanbeveling bij de schoudersluiting de gedeelten waar de knoopen opgezet worden, met een biesje zij aan de onderkant te versterken. Dit geldt ook voor de onderkant van de knoopsgaten. We naaien de zijnaad dicht, slaan de schouders over elkaar (voor naar achteren) steken dit even vast, zoodat we de opening hebben voor het armsgat. Voor de mouw met hooge kap zetten we 36 st. op. Om de pen maken we voor en achter één st. bij tot 60 st. Dan in één keer voor en achter 10 st. bijmaken en met deze 80 st. 8 pennen breien. Nu om de pen voor en achter 2 st. te zamen tot 60 st., dan iedere 4e pen voor en achter 2 st. te zamen tot 40 st. We breien de mouw nu verder af tot de gewenschte lengte en kanten af. Bij het in zetten wordt alle ruimte bij elkaar gehaald en boven op de schouder geplant. Rest ons nog de losse klepjes die op de grens van voorpand en bovenstuk genaaid worden. Opzetten 16 st.. Om de pen voor en achter 1 bijmaken tot 20 st. 5 ribbels breien en afkanten. De knoopen zijn dit keer ook gebreid. U breit een rond lapje en maakt knoopen op dezelfde manier als stoffen knoopen. Sjaaltje en ceintuur worden aan de smaak van de draagster oyergelaten Sp—Th. „Het Meisje dat op de Maan wachtte", door Vera Robinson; platen van Hans Borrebach; uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Het komt mij voor dat Vera Robinson in het schrijven van dit meisjesboek niet bijzon der goed geslaagd is. Zij heeft het weer over haar geliefkoosd onderwerp het leven van haar en haar man in den woonwagen, ditmaal aan de Loosdrechtsche plassen.Daarbij komen dan nog een aantal gasten en logé's, waar onder „het meisje dat op de maan wachtte," wier belevenissen en avonturen wij allemaal te lezen krijgen. Maar het is een eenigszins matte beschrijving, die ens wordt voorgezet. Bovendien is er geen duidelijke hoofdper soon, niet zoo iemand die de lezeressen in al haar wederwaardigheden kunnen volgen; want de schrijfster dwaalt nog al eens af van „het meisje dat op de maan wachtte". Dit meisje, dat 's avonds bij volle maan gedichten schrijft, zal de romantische harten misschien nog v/el tot zich trekken. Ook de lezeressen, wien het vrije leven van een artistenpaar in een woonwagen aanlokt, zullen wel iets van hun gading vinden in dit boek, dat echter op menigeen een lusteloozen indruk zal ma ken,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8