Een en ander over het compositiespel. port in t Kort VOETBAL. Wat dit seizoen ons tot dusver bracht. É&s&fe hehbea, suüea m\ tot Éi DONDERDAG 24 DEC. 1936 HANDBAL. Dr. M. Euwe: Eindspelstudies van Russische meesters. nrtüi Filmspelende tennissers en tennisspelende filmsterren De tour van de Nederlandsche zwemsters naar ons Indië Het Fransche voetbal in opgaande lijnEen zwaar inter nationaal programma Het wereldkampioenschap voetbal De bezetting van de spilplaats voor de match tegen Duitsch- land1800 K.M. reizen om te voetballenOver scheids rechters. Voetballende tooneelspelers. Ons laatste overzicht in 1936 biedt ons een goede gelegenheid de balans op te maken over de prestaties der clubs, welke wij wekelijks in aeze rubriek bespreken. Beginnen wij met onzen oudste eerste-klas- ser Stormvogels. Aanvankelijk had het er al len schijn van dat deze club in haar 25ste levensjaar met R. C. H. zou moeten uitma ken, welke club aan het eind van het seizoen degradatiewedstrijden zou moeten spelen. De blauw-witte ploeg zat niet best in elkaar, het vlotte vooral in de voorhoede niet, het zat bovendien nog tegen ook en het langdurig af wezig zijn van Fijen beteekende een geduch te handicap. In November is echter plotseling een ken tering gekomen. Van Heemstede waar R. C. H. geklopt werd, begon de victorie en na dien tijd zijn Haak c.s. niet meer ver slagen. Zelfs de lastige uitwedstrijd tegen C.V.V. leverde Zondag jl. nog een puntje op. Met 10 punten uit 11 wedstrijden staat Stormvogels nog zeker niet veilig. R. C. H. heeft er weliswaar 4 minder, doch nu de Haar lemmers den laatsten tijd wat vinniger van zich gaan afbijten, is het niet denkbeeldig, dat zij nog wel wat winstpunten zullen ver overen. VAN DER GRIENDT. De Stormvogels zullen dus nog voorloopig Biet dezelfde energie voor het behoud van hun eerste-klasseschap moeten blijven wer ken, als zij de laatste weken gedaan hebben. Doen zij dit, dan zullen ook zij nog menig winstpuntje behalen, vooral omdat R. C. H., A.D.O. en D. F. C., alle drie laaggeplaatste clubs, nog in IJmuiden moeten komen. Alles tezamen genomen, gelooven we, dat de Stormvogels met een gerust hart Oudejaars avond kunnen gaan vieren en de naaste toekomst niet pessimistisch behoeven in te zien. Met V. S. V. Is het aanvankelijk juist an dersom gegaan. De roodwitten beten in den beginne flink van zich af en en sleepten daar door menig winstpunt in de wacht, zoodat zij al spoedig vrij stevig op een der bovenste tre den van de competitie-ladder zaten. In de laatste wedstrijden lukt het echter niet meer zoo goed. Het schijnt wel, dat nu Van der Grlendt wegens een blessure niet meer van de partij kan zijn, de verdediging haar hechtheid kwijt is. H. B.S. scoorde 4 goals. K.F. C. 3, Sparta 3, dat zijn 10 tegen- punten in 3 wedstrijden. Hierdoor hebben de roodwitten thans 7 tegenpunten meer dan Stormvogels, 14 meer dan de leiders hun ner afdeeling, D.W.S., ja zelfs nog 6 meer dan het onderaan bengelende z. F. C. FIJEN. Toch is V.S.V.'s positie momenteel steviger dan die van Stormvogels, niet alleen, omdat zij een winstpunt meer heeft, doch ook en vooral, omdat de hekkensluiter harer afdee ling 2 minder heeft dan de club, welke in Stormvogels afdeeling de onderste plaats be zet en H. B. S. en V.U.C. de roodwitten niet zoo dicht op de hielen zitten als dit ten op zichte van A.D.O., D. F. C„ Excelsior en Blauw Wit bij Stormvogels het geval is. Het is dan ook onze meening, dat V.S.V. eveneens vrij rustig kan zijn voor wat de toekomst haar zal brengen. Ook de rood witten herdenken in het komende jaar hun zilveren jubileum en ook bij hen zal de feest vreugde niet worden getemperd door gedach ten aan te spelen degradatiewedstrijden. Wie weet zelfs, als straks in het nieuwe jaar D. W. S. en Feijenoord op bezoek komen, hoe deze adspirant-kampioenen met een neder laag huiswaarts zullen keeren. Wanneer we beweren, dat de Kennemers tot dusver over hun optreden in de tweede 'klas tevreden kunnen zijn, wie zal ons dan tegenspreken? Zeker, we weten wel, dat de Wijkers er al beter hebben voorgestaan, dan thans, dat zij de resp. leiders Alcmaria Victrix, E.D.O. en 't Gooi al ernstiger hebben bedreigd, dan momenteel het geval is, we ten ook dat de laatste wedstrijden niet zooveel punten hebben opgeleverd als ver wacht had moge - worden, maar dat neemt niet weg, dat we hét veroveren van 12 punten uit 11 wedstrijden in deze zware afdeeling voor een nieuweling een uitstekende prestatie noe men. En we zijn er van overtuigd, dat de meeste Kennemers-supporters, toen z- in 't begin van het seizoen de afdeeling lazen waarin hun club was ingedeeld, dit niet had den durven denken. Wat we van Stormvogels en V. S. V. schre ven, kunnen we ook van De Kennemers ge tuigen: Ze zullen dit seizoen niet op de on derste plaats terecht komen. Ze hebben mo menteel 7 punten meer dan Bloemendaal en zooals het verloop der competitie tot dusver is geweest, zouden we haast durven beweren dat de Kennemers met hun 12 punten nu reeds veilig zijn. Doch er zullen nog wel een paar winstpunten bijkomen. Over Kinheim niets dan goeds. Mochten er geweest zijn, die bij Kinheim's degradatie aan ean verdere inzinking van de Velserploeg ge- tuiging zijn gekomen, dat daarvan geen spra ke is. Van den beginne af hebben de Kinhei- mers de tanden op elkaar gezet om het verlo ren terrein te herwinnen en de eerste stap daartoe het behalen van het kampioen schap hunner afdeeling is voor 'n flink deel reeds gezet. Den vorigen Zondag omzeilden ze een lastige klip door met 21 van Assendelft te winnen en de vreugde hierover werd nog verhoogd, doordat tegelijkertijd de concur rent Zaandijk een puntje tegen Succes ver speelde. Geheel zeker van het kampioenschap is Kinheim natuurlijk nog niet: De voorsprong op Zaandijk bedraagt slechts 2 punten. De komende Zondag kan Kinheim echter een stuk nader tot de eerste plaats brengen: Dan spelen de Velsenaren in Zaandijk tegen de club van dien naam. Winnen Groeneveld c.s. deze ontmoeting en de kans daarop lijkt ons groot dan zijn ze ongetwijfeld een flink stuk op weg. Beverwijk bezet momenteel met 14 punten uit 11 wedstrijden de derde plaats in haar afdeeling. Geen slechte prestatie ongetwijfeld de roodwitten kunnen zich nu reeds felici- teeren met het prolongeeren van hun 3de klasseschap doch ze zouden een veel ernsti ger bedreiging voor Kinheim en Zaandijk geweest zijn, als ze zich in hun uitwedstrij den zoo geweerd hadden als in die op eigen terrein: Verspeelden ze in hun 5 thuiswedstrij den slechts 1 punt, in de 6 wedstrijden buiten Beverwijk lieten ze 7 punten aan de tegen partij. De reserve-elftallen onzer twee eerste klassers en van onzen eenigen tweede-klasser maken het zeker niet slecht. Stormvogels 2 bezet met 13 punten uit 10 wedstrijden de tweede plaats in haar afdee ling. Ong twijfeld zouden de blauw-witten nog meer punten verzameld hebben als ze niet steeds zoo gehandicapt waren door op vallende onvolledigheid. Op een kampioen schap der Vogels behoeven de o.i. niet te re kenen, want ze hebben momenteel reeds 6 verliespunten meer dan Ajax 2. V. S. V. 2 bezet met 14 punten uit 11 wed strijden eveneens de derde plaats in haar af deeling. Haar punten-aantal zou ook nog hoo- ger geweest zijn, als zij in haar uitwedstrij den wat minder punten verspeeld had. Een aanstaand kampioen hebben we voor het laatst bewaard: Kennemers 2. De V' ikers hebben na 11 wedstrijden nog maar 3 punten verspeeld. Zondag j.l hebben ze met een erstigen concurrent Spartaan afgerekend. Thans is het nog O. S. V. 2. dat één verlies- punt meer heeft, welke club de Kennemers het vuur na aan de schenen legt. Doch op eigen terrein wonnen de Wijkers reeds met 52 van deze Oostzaners. Er bestaat dus alle kans, dat het ook in den returnwedstrijd naar wensch zal gaan. Wanneer we dus alles tezamen vatten, dan gelooven we. dat we over onze clubs niet on tevreden mogen zijn: niet één verkeert er in ernstig degradatiegevaar en de kans op een paar kampioenschappen is zeker niet denk beeldig. ZAANDIJK—KINHEIM. Kinheim komt a.s. Zondag als volgt uit: Druyven. Rozemeyer, Stals, v. d. Kant, W. Groeneveld, Schoo, Raaymakers, Ramakers, Michel, Antonisse, Kuilenburg. HET K.N.G.V.-PROGRAMMA VOOR DE FEESTDAGEN. Het Handbalprogramma voor 2en Kerst dag en 27 December luidt: 2e Kerstdag: Steden-dameswedstrijd op het E.D.O.-ter rein. HaarlemZaandamsch elftal. 's Middags één uur speelt het Kaarlemsch dames-elftal tegen een Zaansch elftal, sa mengesteld uit speelsters van de K.N.G.V. clubs Carna, Hercules, Hebe en Zaanland. Daar .het Haarlemsch elftal sterk uitkomt en in de voorhoede vijf speelsters met uitste kende söhutterscapaciteiten spelen, staat Haarlem een uitstekende partij handbal te wachten. Het Haarlemsch elftal speelt met de vol gende dames: Doel: L. Roosenhard (Rap. '31) Achter: Mc. Bakker (Rap). T. Bakker (Rap. '31). Midden: A. v. d. Schaaf (Rap '31), B. v. d. Aardweg (Rap.), Biesbroucksz (Conc.) Vóór: R. Sjouwerman (Conc.), M. Duyff (Conc.), M. Poorter, L. Bakker (beiden Rap. '31), mevr. E. Blokker-Boes (Conc.) Deze wedstrijd wordt gespeeld als vóór wedstrijd van den voetbal-wedstrijd van E.D.O. II—T.H.B. I Stedenwedstrijd UtrechtHaarlem. Deze wedstrijd heeft op 2en Kerstdag op het Kampong-terrein te Utrecht plaats te half elf. Wegens het niet kunnen spelen van D. Baikker en Buter is het elftal van de Haar lemmers thans als volgt samengesteld: B. Sleeman, A. Schweitzer, C, Blazer, Br. v. Leeuwen, J. v. d. Pol, G. Bakker, J. Duyff, D. Blokker, E. Waalewijn, D. van Santen, M Pal. Vertrek per bus: 8 uur 15 Gr. Markt. 27 December: Hoofdklasse: District West. Dames. SimsonRapiditas 1 uur 30 (Bloem). ZeeburgA.D.H. 2 uur 45 (Berkhout). D.O.S.Kr. en Vr. 11 uur 15 (Lazeron). G.V.A.iNiloc 10 uur 15 (W. Sitter). H e e r e n. SimsonRapiditas 1 uur 30 (Lazeron). LijndenTonido 2 uur (Blazer). TurnoAalsmeer 11 uur 15 (Westrik). Niloc—D.O.S. 2 uur 30 (Sitter). Concordia (Zaandam)Olympia 1 Ouur 15 (Köhlmann) Westelijke Eerste klasse. Dames. ConcordiaLijnden 9 uur 30 (L. Bakker). Concordia 2Hercules Hebe 10 uur 30 (M. Pal). SS.S.Rapiditas 2 10 uur (Witziers). OdinZaanland 10 uur. He er en. S.S.S.Concordia (Haarlem) 11 uur (P. Bart). Odin—Zaanland 11 uur AchillesOlympia 2 11 uur 30 (G. Huis man). Rapiditas 2 moet naar Halfweg en zal wel verliezen. Concordia (heeren) zal tegen S.S.S. moeten oppassen wil ze haar kampioenskansen be houden. IN het schaken heeft behalve het practi- sche spel ook de compositie een hooge vlucht genomen. Wel mist het compo sitiespel een belangrijk element van het practische spel, nl. het strijd-element, maar daar staat tegenover, dat andere fac toren van artistieken en wetenschappelijken aard in de compositie beter tot hun recht kunnen komen. De bijzondere eischen, welke men aan com posities stelt, maakt het verband met de practisdhe partij losser en in het bijzonder is dit het geval met probleetmcomposities. Daartegenover wordt er in eindspelstudies naar gestreefd, de aansluiting met de prac tische partij te behouden. De bekende Russi sche componist Troitzky laat zich te dien aanzien als volgt uit: „De studie kan óf stammen uit de prak tische partij öf het product van de verbeel ding zijn. In het laatste geval moet de auteur een stelling geven, die niet alleen niet on mogelijk is, maar zelfs zoo een, dat zij zich in de partij zou kunnen voordoen. De in houd van een studie als kunstwerk, is het zij een stellingsvoordeel, hetzij een tijds- voordeel tot gelding te brengen. Maar niet een simpel materieel overwicht". Deze uitlating ontleen ik aan het boek van A. O. Herbstman ,De Schaakstudie der niéuw-Russische grootmeesters". Van dit uit nemende werk zal binnen enkele weken een Hollandsohe vertaling verschijnen, welke bewerkt is door den voorzitter van den Rot- terdamsdhen Schaakbond, Mr. G. C. A. Os kam, en die uitgegeven wordt door „De Tijd stroom" te Lochem. Het boek van Herbstman bevat meer dan honderd uitgewerkte eindspelstudies, voor het meerendeel van de nieuwe Russische componisten, die een bijzondere bekwaam heid op dit gebied ten toon spreiden. Om eenigszins een indruk te krijgen van den aard dezer composities geef ik hieron der een voorbeeld. M. S. Liboerkin t g lste prijs wedstrijd „64" 1931 Wit begint en wint. Bij oppervlakkige beschouwing schijnt dit eindspel triviaal: Wit heeft de kwaliteit meer en bovendien een gevorderden vrijpion. Als men de positie echter beter bekijkt, ziet men, dat wit reeds in de beginsteEing voor een probleem staat: hoe de kwaliteit te red- ÉÊft 2.ar4§£ (tea te verliezen, Men moet nl. weten, dat het overwicht der kwa liteit niet tot zijn recht kan komen, als de witte pion van bet bord verdwijnt. Het begin schijnt eenvoudig: 1. Tc3c7t Ka7b8 Als zwart den toren niet aanvalt, wint wit gemakkelijk. 2. Tc7b7t Kb8—a8 Nu gaat 3. Tb6: niet wegens Pd5t en pion c6 staat nog steeds bedreigd. Er is geen red den meer aan en wit tracht nu langs combi- na'toiren weg een zwart stuk te veroveren. 3Pe7Xc6 4. Tb7Xb6 Nu staat Pc6 bedreigd, terwijl het niet weg kan met het oog o-p La4. Daar bovendien op 4. .Ka 7 5. Tblvolgt met de niet te pareeren dreiging Tal (5. ...Ka6 6. Tal, Kb5 7. Lc6:t enz.) schijnt het probleem opgelost. Nu echter beginnen de typische ressources der verdedigende partij, waaraan deze Russische composities zoo rijik zijn 4. Pc6b4! Geweldig! Wat kan niet op a4 nemen we gens Pd5t, terwijl na 5. Kb4:, Le8: het re mise eveneens een voldongen feit is. Het eindspel T tegen L of P kan slechts in en kele uitzonderingsgevallen gewonnen wor den. 5. Le8—f7! Pareert Pd5t, zoodat de zwarte stukken opnieuw in ernstige moeilijkheden verkee- ren; het zwarte paard kan niet naar c6, om dat Ta.6f en Ta4: volgt, terwijl na 5. ..Pa2t 6. Kb2, Ka7 7. Tf6, Pb4 8. Ka3 de witte koning het alleen afdoet. 5La 4e8! Een tweede ressource! Wit kan niet op e8 slaan wegens Pd5t en niet op b4 wegens Lf7:. Maar na andere zetten brengt zwart zijn paard in veiligheid en dan is de aar digheid er af. 6. Kc3Xb4! Toch! 6Le8Xf7 7. Tb6h6! Er is juist een van die uitzonderingsge vallen ontstaan, waarin de toren het van den looper wint. 7Lf7d5 Wit dreigde Th8ten Th7 met verovering van den looper. De zwarte looper heeft merk waardigerwijze geen enkel ander veld (7 .La2 8. Ta6t; 7. ...Lg8, 8. Th8). De tekstzet stelt wit in staat, zijn koning met tempowinst naderbij te brengen. 8. Kb4c5! L willekeurig 9. Kc5b6 en het mat op h8 is alleen door tusschen- spelen van Lc8 te verhinderen, hetgeen slechts uitstel van executie beteekent b.v 8 ...Lb7 9. Kb6,Lc8 10. Th8 Kb8 11. Tg8 enz. Een fraaie compositie met een grootsch slot. Nu Fred Perry eindelijk officiéél beroeps tennisspeler is geworden, laat hij er geen gras over groeien om zijn nieuwe vak zoo winst gevend mogelijk te maken. Nadat hij een 25- tal matches in verschillende steden van Amerika zal hebben gespeeld, zal hij al zijn aandacht wijden aan de leiding van de door hem opgerichte club voor filmsterren te Holly wood. Dit is inderdaad een handelsobject, dat reclame voor zichzelf èn voor de sterren van het witte doek maakt en ongetwijfeld zal het storm loopen, wanneer Greta Garbo in een drie-sets-hatch tegen Lilian Harvey uitkomt. Naar verluidt zal Perry ook een junioren- en adspiranten-competitie instellen, in welke laatste klasse men Shirley Temple een goede kans geeft. Naast tennis zal Fred tevens de zwemsport propageeren en reeds heeft hij Douglas Fair banks en Harry Piel bereid gevonden, demon straties in het torenspringen te geven. Men leest in den laatsten tijd veel over plannen om onze goede stad Haarlem op te vroolijken; wellicht verdient het aanbeveling om in dit verband eens met Perry te correspondeeren over de mogelijkheid, met zijn filmsterren eens naar hier te komen. Bij Stoop heeft men een zwembad en tennisbanen vlak bij elkaar, zoodat men over het slagen van de onder neming geen zorgen behoeft te hebben. En als men dan ook de Hollandsche filmsterren een kans geeft, zou een match Charlie Chaplin tegen Cor Ruys een uitverkocht huis trekken. De plannen om onze Olympische zwemsters een tournée door Nederlandsch-Indië te laten maken, nemen steeds vaster vorm aan. De jongedames zullen het natuurlijk leuk vinden op deze wijze eens iets van de Oost te kunnen zien, en wij gunnen haar dat ook graag. Maar het lijkt ons overdreven, zooveel geld voor een dergelijk doel uit te geven. Ten slotte is hier sprake van meisjes, die de zwemsport voor heur genoegen beoefenen en wanneer men haar een reis om den halven aardbol laat ondernemen om in een, voor haar geheel vreemd klimaat, enkele weken achtereen bijna dagelijks in wedstrijden en demonstraties uit te komen, dan blijft er op den duur van het zoo hoog geprezen zuivere amateurisme wei nig over. Bovendien is het zeer de vraag, of een dergelijke inspanning den deelneemsters niet lichamelijk en geestelijk zal schaden, daar het hier jonge menschen betreft, die nog niet eens den volwassen leeftijd bereikt hebben. Het schijnt met het Fransche voetbal, dat een lange periode van achteruitgang heeft doorgemaakt, thans weer beter te gaan. Na de goede prestaties van het Parijsche elftal, oa. tegen Praag en Weenen, heeft de natio nale ploeg thans een 10 overwinning op Joego-Slavië behaald, waarover men niet wei nig verheugd is. Nu zegt dat nog wel niet veel, want de Joego-Slaven zijn lang niet meer zoo sterk als omstreeks 1928, toen ze op de Olym pische Spelen te Amsterdam een zeer span- nenden wedstrijd tegen Portugal speelden, die eerst in de laatste minuut in hun nadeel werd beslist. Men heeft in Frankrijk blijkbaar ingezien, dat het opnemen van teveel buitenlandsche beroepsspelers in de groote clubs, waartoe men na de invoering van het professionalisme was overgegaan, de kans, om de eigen jeugd tot het vereischte peil op te leiden, ten zeerste verkleinde. Daarom tracht men nu zooveel mogelijk, jonge, veelbelovende spelers in de eerste klasse teams te brengen, iets, dat des te beter mogelijk blijkt, nu verschillende profs, van vreemde nationaliteit naar huis terug verlangen en het bijltje er bij neerleggen. Vooral zij, uit landen afkomstig, waar de alge- meene toestand verbeterd is en de recettes der clubs stijgen, nemen liever een contract op eigen dan op vreemden voetbalbodem aan. Frankrijk heeft overigens een zwaar inter nationaal programma voor den boeg; op 24 Januari wordt te Parijs tegen Oosten rijk gespeeld, op 21 Februari te Brussel tegen België, op 21 Maart te Stuttgart of Berlijn tegen Duitschland, de Italianen komen op 11 April naar Parijs, gevolgd door de Ieren op 23 Mei. Zelfs als men rekening houdt met de verbetering in het Fransche spel, mag men betwijfelen, of deze wedstrijden-reeks meer dan een enkel succes, mogelijk tegen België, zal opleVeren, ofschoon de Belgen er wel niets voor zullen voelen, na de overwin ning op de Engelschen, zich in hun eigen hoofdstad te laten verslaan. De Fransche voorhoede heeft sedert de laatste twee wedstrijden tegen het Ne der - landsch elftal weinig verandering ondergaan. Aston, de rechtbuiten, de binnenspelers Duhart en Courtois zijn oude bekenden, evenals de linksbuiten Keiler van Straatsburg. Diens clubgenoot Heisserer is een nieuweling en vormt met hem den linkervleugel. De wedstrijden om het wereldkampioen schap voetbal zullen ongeveer op dezelfde wijze worden georganiseerd als dat de vorige maal, toen zij aan Italië 1934 waren toege wezen, het geval was. Thans geldt de leuze ,naar Parijs". De eventueele voorwedstrijden zullen reeds in den loop van 1937 iri nog nader te be palen zones plaats hebben, zoodat de ploegen, die zich voor de achtste finales, waarmede het tournooi in Frankrijk aanvangt, hebben ge klasseerd, reeds in Januari 1938 bekend zijn. De overige matches zullen dan van 4 tot 19 Juni van dat jaar in Parijs worden gehouden, ofschoon men de mogelijkheid overweegt, enkele minder belangrijke wedstrijden in andere groote Fransche steden te doen ver spelen. Behalve de bij de F.I.F.A. aangesloten landen zullen ook de bonden van Engeland, Schotland, Ierland en Wales worden uitge- noodigd met het verzoek hierop vóór half Februari 1937 te antwoorden. De deehieming van Ierland is wellicht mo- gelijk, die van de drie andere Britsche bon den lijkt uitgesloten. Wales is voor het samenstellen van haar vertegenwoordigend elftal afhankelijk van de Engelsehe League-clubs, die zelfs in het ge sloten seizoen geen toestemming zullen ver- leenen. Om dezelfde reden zal ook Engeland bedan ken; bovendien heeft de Engelsehe Bond be sloten in den komenden zomer een team naar Australië en Nieuw-Zeeland te zenden, voor welke tour men reeds op 17 April vertrekt en begin September eerst terugkeert. Schotland tenslotte onderhoudt in het gesloten seizoen vrij geregeld betrekkingen met Canada en de Vereenigde Staten. Of het verspelen van de eindronden van het wereldkampioenschap in Frankrijk financieel voordeel zal opleveren, moet worden betwij feld. Men beschikt in dat land over geen enkel stadion of terrein, dat meer 'dan een goede 35.000 toeschouwers kan herbergen en zelfs als de stad Parijs eindelijk tot den bouw van een sportpark voor 100.000 bezoekers zou be sluiten, zou dit hoogstens voor de halve eind strijden en de finale kunnen worden gebruikt. Nu Anderiesen definitief voor zijn plaats in het Nederlandsch elftal bedankt heeft, blijkt het, ondanks het resultaat van den door den K.N.V.B. gedanen oproep voor een plaatsver vanger (waarop 240 antwoorden binnenkwa men), dat men nog geen geschikten spil, d.w.z. een ervaren speler, die tevens over de noo- dige capaciteiten beschikt, heeft kunnen vin den. Den één acht men te klein, den ander te langzaam, een derde heeft geen begrip van de juiste tactiek en de meesten missen de noodige routine. Intusschen komt de dag van den wedstrijd tegen het sterke en speciaal voorbereide Duitsche elftal (dat van 18 tot 23 Januari bij elkaar komt om te trainen) steeds nader. Laat men toch nog eens een poging met den Go-ahead-spil Jan Halle wagen. Wellicht is hij een paar jaar ouder dan Anderiesen, maar zooals de Deventer-aanvoerder Zondag j.l. zijn team in de belangrijke uitmatch tegen He racles ter overwinning voerde, 'doet momen teel geen enkele centre-half in ons land hem. na. Trouwens, in bijna eiken wedstrijd van Go-ahead is Jan Halle de werkelijke spil, waarom alles draait. Hij is een geroutineerd speler met groote tactische gaven en heeft ook internationale ervaring, want hij is vroeger reeds een paar maal voor het Nederlandsch elftal uitgekomen (in 1929 te Amsterdam tegen Zwitserland, toen Holland met 32 won en te Antwerpen tegen België, toen onze Zuider buren met 3—1 in de meerderheid bleven). Men kan nu wel zeggen, dat men een jongen speler en geen veteraan als opvolger van An deriesen wil hebben, maar als die nu nog niet gevonden is, kan hem moeiiijk meer de noo dige routine worden bijgebracht. Tenslotte komt het er op aan, juist tegen Duitschland een ervaren spil in het veld te zenden en voor dezen eenen wedstrijd stelle men dan de sterkst beschikbare middenlinie: Van Heel, Jan Halle en Pellikaan op. De spelers van de Londensche beroepsclub Fulham zullen blij zijn, als het Kerstfeest. voorbij is. Ziehier hun programma voor de beide feestdagen en den daaropvolgenden Zon dag en Maandag. Op eersten Kerstdag 's ochtends om elf uur een thuiswedstrijd tegen het sterke Blackpool (de leiders van de afdeeling). Na afloop van deze match met den middagtrein naar Ply mouth, waar overnacht wordt om den volgen den dag tegen Plymouth Argyle (nummer twee op de ranglijst) te spelen. Wederom wordt de nacht in deze ver afgelegen havenstad door gebracht, waarna men bij het krieken van den Zondag den trein naar Londen terugneemt. In hun woonplaats hebben de spelers 'dan twee uur tijd om even naar huis te gaan en dan volgt de reis naar Manchester, waar een hotel wordt opgezocht. Maandagsmorgens voortzet ting van de reis naar Blackpool, en de return wedstrijd tegen de club van dien naam. En tot slot van het Kerstprogramma onmidellijk na afloop van die match per trein naar Lon den, zoodat men ongeveer om middernacht thuis is. In totaal moet het Fulham-team in die vier dagen bijna 1800 kilometer in den trein afleggen; is het wonder, dat de club met het behalen van één of twee punten uit deze drie wedstrijden al meer dan tevreden zal zijn. Inderdaad geen prettige Kerstmis; tevens het bewijs, dat het leven van den beroepsvoet baller geen sinecure is. De K.N.V.B. en tevens de plaatselijke en er kende bonden hebben hun voornemen om tegen het steeds toenemende ruwe spel krach tige maatregelen te nemen, reeds hl practijk gebracht. De straffen zijn verscherpt en en kele spelers, ook in den Haarlemschen Voet bal Bond, zijn wegens ernstige overtredingen voor niet minder dan vijf jaar geschorst, wat practisch hierop neerkomt, dat hun voetbal- loopbaan ten einde is. Hoezeer men dergelijke straffe maatregelen ook kan begrijpen, gelooven we niet, dat daarmede het kwaad volkomen of zelfs groo- tendeels zal worden uitgeroeid. Er zijn twee factoren, die daarbij een groote rol spelen, met name het gebrek aan een voldoende aantal werkelijk competente scheidsrechters en ten tweede, het recht om na afloop van een wed strijd te protesteeren. Deze twee factoren hou den ten nauwste met elkaar verband, want zoolang het protest tegen een scheidsrechter lijke beslissing na de match blijft bestaan, ontneemt men den referee een deel van zijn absoluut gezag. Aan den anderen kant moet men van de basis uitgaan, dat een beproefd en in alle opzichten voor zijn taak berekend arbiter, al of niet gesteund door neutrale grensrechters, geen fouten van beteeken is maakt. Men legge derhalve het volle gezag in zijn handen, doch men zorge er tegelijkertijd voor, scheidsrechters doelmatig, d.w.z. in de practijk op te leiden. Daarbij moet men niet afgaan op rapporten van adviseurs, die het niet of niet beter kunnen dan de arbiter in kwestie en evenmin zijn theoretische kennis van de spelregels als hoofdvoorwaarde stel len, doch allereerst het feit beoordeelen, of een referee de flair en het gezag heeft, om als zoodanig op te treden. En daarbij late men elke persoonlijke- of vriendschapsover wegingen ter zijde. Eerst dan zal het kwaad kunnen worden bedwongen. In het Maandblad der Tooneelvereeniging Haarlem's Tooneei wordt medegeaeeld, dat elf leden van deze club op tweeden Kerstdag, des middags twee uur, op het terrein van V. V. H. aan den Vergierdeweg een voetbalwedstrijd zullen spelen tegen elf leden van de Lawnten- nisclub Groenendaal. Elf H. T.-ers zullen hun beschimmelde voet balschoenen weer opdiepen, de shirts worden welwillend afgestaan, de kousen geleend, de broeken openbaar ingezameld, er mag wor den gerekend op de medewerking van den ge neeskundigen dienst. Hun elftal (allemaal veteranen) is als volgt samengesteld Kievit, Van Leeuwen, De Graauw, Van der Horst, W. Oostwald, G. Boerec, Borman, Eggink, Siebol, Schornagel, v. d. Leur,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9