HET NIEUWE AVONDBLAD WENSCHT IJMUIDER COURANT GELUKKIG NIEUWJAAR 22e JAARGANG No. 47 MAANDAG 28 DEC. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgavén en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Nederlandsche visschers in Dieppe. uw vrienden en clientèle een door middel van de Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van DONDERDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUW3AARSWENSCHEN in de IJmuider Courant opnemen volgens het tarief van 25 cent voor het minimum van drie regels, elke regel meer 10 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. IJMUIDEN: Kennemerlaan 42, Telef. 5301; School straat 15; Helmstraat 9; Alex. Bellstraat 21. IJMUIDEN-OOSTAlb. Cuypstraat 17; Zeeweg 55 rd.; lepenstraat 6. SANTPOORTKerkpad 26. VELSEN-NOORDWijkerstraatweg 281 rd. Kerstvergadering der S.D.A.P. SANTPOORT Santpoort's Gemengd Dubbel Kwartet. Neem Bomaniale 't is de beste VL IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN I* DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig ln de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongevalƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. En een enquête inzake drankmisbruik. In de verleden week in Utrecht gehouden vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme werd uitvoerig besproken het resultaat der visscherij-commissie. die belang rijke gegevens verzamelde inzake het drank misbruik op de vissehersvloot. Met name wer den zeer slechte toestanden gemeld over Dieppe, waar vaak een groot aantal Holland- sche visschers de Zon- en feestdagen door brengt. Overwogen werden stappen bij de Re geering om hierin verbetering te brengen, ter wijl daarnaast kleine geschriften aan de vis schers zullen worden uitgegeven. KERSTFEESTVIERING LEGER DES HEILS. Evenals vorige jaren, zijn gedurende de Kerstdagen, in het Leger des Heils druk be zochte bijeenkomsten gehouden. Woensdag avond is hiermee reeds een begin gemaakt door het houden van een openluchtbijeenkomst bij den verlichten kerstboom in de Rembrandt- laan. Deze bijeenkomst die door een groot aantal personen werd bijgewoond, was tevens een goede bekendmaking voor de te houden bijeenkomsten gedurende de Kerstdagen. Don derdagavond heeft in de Legerzaal de uitrei king plaats gehad van een flink aantal Kerst- paketten, bevattende levensmiddelen, aan be hoeftige gezinnen. Terwijl men in de Leger zaal bezig was met de uitdeeling waren de Korpscadetten, onder leiding van Zuster Ree, er op uit om bij zieken Kerstliederen te zin gen en bloemen te brengen. Wegens de vele patiënten die bezocht moesten worden, heeft men dit Donderdagavond niet ten einde kun nen brengen en, is dit mooie werk, op den tweeden Kerstdag voortgezet. Op deze wijze hebben de korpscadetten ongetwijfeld bij vele zieken wat Kerstvreugde gebracht. TERUG MET SCHADE f De trawler Geziena Catharina IJM. 50, die geruimen tijd opgelegd was, is Donderdag j.l. weer in de vaart gebracht en naar zee ver trokken. De rustpoos had de IJM. 50 zeker geen goed gedaan, want 's avonds keerde de trawler met machineschade uit zee terug. IJzerverscheping. Het Finsche stoomschip Leo is van Londen bij de Hoogovens aangekomen om ijzer te la den voor Abö; het Zweedsche stoomschip Gudur kwam van Amsterdam om ijzer bij te laden voor Malmö. Stukgoed gelost. Het Duitsehe motorschip Caribia heeft, van West Indië komende, de voor Amsterdam be stemde lading stukgoederen gelost en tegelij kertijd de passagiers ontscheept. Vervolgens ging het schip naar Hamburg verder om a.s. Zondag hier weer terug te komen tot het in schepen der voor West Indië geboekte passa giers. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 54 stoomschepen, 26 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 81 schepen tegen 60 sche pen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 54 stoomschepen, 15 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 70 schepen tegen 61 sche pen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 151 schepen of 30 schepen meer dan in de voorlaatste week. Ertsaanvoer. Bij de Hoogovens zijn met ladingen erts aan gekomen het Fransche stoomschip Astrée van Caen, het Zweedsche stoomschip Halmstad van Vesteras en het Italiaanschc stoomschip Vesuvio van Bona. Houtinvoer. Het Russisch stoomschip Kuznetskstroi is van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. Met machineschade terug. Het in ballast van hier naar Buenos Aires vertrokken Britsche stoomschip Richmond Hill keerde later uit zee terug met machine schade. Teneinde deze te repareeren besloot de kapitein direct door te stoomen naar de Amsterdamsche Droogdok Mij., alwaar de schade spoedig werd hersteld zoodat het schip gisteren opnieuw naar de bestemming in zee kon gaan. Voor reparatie. Het van Rotterdam met stukgoederen naar Afrika bestemde Britsche motorschip Congo- nian kreeg op de uitreis schade aan den mo tor, waarop de kapitein te Falmouth binnen liep. Daar kreeg de kapitein orders naar Am sterdam te gaan om de motorschade bij Werk spoor te laten herstellen. Het schip is inmid dels hier gepasseerd op reis naar Amsterdam. Groote diepgangen. Het Nederlandsche stoomschip Bengkalis passeerde naar Ned. Indië uitgaand het Noord zeekanaal met een diepgang van 8,1 meter. Het van Houston aangekomen Belgische motor tankschip Laurent Meeus had een diepgang van 8,2 meter; de van Batavia aangekomen Nederlandsche motorschepen Tabian en Poelau Roebiah haadden een diepgang van resp. 8 en 8,8 meter. Aan den grond gezeten. Het met erts van Vesteras aangekomen Zweedsche stoomschip Halmstad rapporteert nabij Kiel aan den grond te hebben gezeten doch zonder sleep-boothulp te zijn vlotgeko- men. Bij een in Kiel ingesteld duikersonder- zoek bleek het schip geen schade onder water te hebben beloopen. „De Daad" in Kersttooi. In de smaakvol met vlaggen en dennen groen versierde zaal van „De Daad" hield de afdeeling IJmuiden der S.D.A.P. Vrijdagmor gen haar Kerstvergadering, die druk bezocht was. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend door de voorzitster der afdeeling mevr. BarbiersSeelemeijer, die er op wees, dat de Kerstvreugde op deze Kerstbij een komst niet zoo groot is, omdat het Vrede op aarde, in menschen een welbehagen, nog ver van ons is. Maar ondanks dat zijn we, zei- de spreekster, bij elkaar gekomen, om terug te zien op het afgeloopen jaar. De IJmuider Volksstem, directeur de heer J. Post, zong daarna „Morgenrood" en „Aan de Strijders", dit laatste als hulde aan de na gedachtenis van hen, die het afgeloopen jaar aan de beweging ontvallen zijn. Daarna was het woord aan den heer D. Lopes Dias, wethouder van Hilversum, die er op wees, dat de massa aan het Kerstfeest een andere beteekenis geeft dan de beweging. Spreker zag de Christusfiguur in het groote Joodsche rijk, waar de groote massa gebrek bad ondanks dat de pakhuizen opgetast la gen met allerlei goederen, als dengene die in opstand kwam tegen de toenmalige bezitten de klasse en de priesters. Ook toen reeds had den de kapitalisten de macht om de groote massa te onderdrukken. Het was gemakkelijk te suggereeren dat Christus een verrader was. En toen was zijn lot bezegéld: de massa, die nog kort geleden hosannah riep, riep weldra „kruisigt Hem". Zij die Hem volgden misten alles wat noodig was om zich met den eere naam van Christen te mogen tooien. Ne gentien eeuwen lang heeft de wereld gele genheid gekregen om de leer van Christus in de practijk te brengen. Negentien eeuwen lang heef t men het Christendom gebruikt om de massa te onthouden, datgene wat haar toekomt. Een halve eeuw geleden kwam Karl Marx, die aanwees de wegen om de wereld te verlossen van de ellende. Hij was het, die voor het eerst op een geniale wijze de wereld wees hoe de toekomst moest zijn. Zij mach tig woord„Proletariërs aller alnden vereenigt u" is niet tevergeefsch geweest. Nog heden ten dage doet de naam van Karl Marx opgeld, aan den eenen kant door de bezieling, aan den anderen kant door de verguizing die hem ten deel gevallen is. De strijd van de arbei dersklasse ging niet over rozen, maar in ver houding tot vroeger zijn wij emorm vooruit gegaan, aldus spreker. De tijd van heden vraagt sterke menschen, niet als Mussolini of Mussert, maar mannen sterk in het ver trouwen op de toekomst want thans is alles donker, over de Oostgrens, in Spanje enz. Maar toch is spreker er van overtuigd, dat er andere tijden komen, zelfs in Duitschland. Hitier heeft daar een ongebreidelde macht, het nationaal-socialisme is heer en meester, maar.toch draait het, toch zal in Duitsch land zich het proces voltrekken als de arbei ders komen vragen aan de leiders, die het na tionalisme hebben gebracht, „waar is nu het socialisme?" Dit geeft spreker het vertrouwen, dat ook in Duitschland het socialisme weer aan de macht zal komen. Sprekende over Spanje zeide de heer Lo- pes-Dias, dat weliswaar de generaals hun eed van trouw aan de republiek braken, maar dat achter deze generaals staan Hitier en Mussolini, wien het te doen is om de Spaan- sche kwikzilvermijnen. Want kwikzilver heb ben deze landen noodig voor hun oorlogsin dustrie. Hoe de strijd verloopen zal weten we niet, zeide spreker, maar hij is er van overtuigd, dat het fascisme er nooit in sla gen zal vasten voet in Spanje te krijgen. De heer Lopes Dias sprak daarna over het fascisme. Mussert is, evenals Mussolini en Hit- Ier de zetbaas van het gröot-kapitalisme, dat in het fascisme het middel ziet om de arbei dersklasse er weer onder te krijgen. Mussert is niet de man die de kapitalisten imponeerde door zijn figuur, maar de kapitalisten steunen Mussert met hun geld, omdat ze weten, dat wanneer Mussert de baas wordt, dat geld zijn rente dubbel en dwars zal opbrengen. Maar. zeide spreker, dat zal nog wel veertien dagen duren. Vervolgens besprak de heer Lopes Dias de regeering Colijn, die met haar aanpassings politiek er niet in geslaagd is, het leger van werkloozen te verminderen. De moderne arbeidersbeweging heeft met het Plan van den Arbeid den weg aangewezen om verbetering van den toestand te verkrij gen. Het Plan, samengesteld door de knapste mannen, kan er komen. Spreker wees op het groote belang van dit verkiezingsjaar, dat niet alleen een belang rijk, maar ook een verheugend jaar kan wor den. De regeering-Colijn blijft bij haar aan passingssysteem zweren; wij zullen alles doen wat in ons vermogen is, om tegenover deze koers een andere koers te stellen. Verder besprak de heer Lopes Dias het mili tairisme en de houding der sociaal-democra ten tegenover de bewapening. Spreker wees er op, dat na den oorlog een golf van pasci- fisme over Europa kwam, vooral doordat er over onze Oostgrens niet meer een keizer was, die met de sabel rammelde. Maar nadat in Italië en later in Duitschland de toestand veranderde door het militairisme van Mussolini en Hitier, moeten we ons van de feiten bewust zijn. Het gaat er thans om, onze vrijheid tegen het fascisme te verdedigen, want als het eens zoover mocht komen, dat het Duitsche fascisme ook in ons land de baas werd, is het met de vrijheid van den arbeider gedaan. Als we onze democratie die thans meer beteekent dan ooit te voren verliezen, zullen we onze vrijheid van spreken kwijt zijn. Een eenheidsfront met de communisten wees spreker af. Communisme en fascisme zijn de grootste vijanden der democratie. Aan het eind van zijn rede wees spr. er op, dat het noodig zal zijn offers te brengen voor den strijd om deze samenleving te doen ver vangen voor een waarin het socialisme wer kelijkheid is geworden. Mevrouw Barbiers-Seelemeijer dankte den spreker voor zijn rede. Na het eerste deel van den morgen zong in de door kaarslicht stemmingsvol verlichte zaal de IJmuider Volksstem nog een tweetal liederen, waarnaar door de aanwezigen vol aandacht werd geluisterd. Tot slot zongen allen de Internationale. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. E. Verloopde Groot, d., Wijk aan Zeeërweg 145, IJmuiden. H. J. Klaver Freese, z., Watervlietstraat 41, IJmuiden. G. NielenZonneveld, d., Lagersstraat 58, IJmui den. M. A. BouwerKlinge, z., Platvoetstraat 17, Santpoort. A. C. van den BerghBuijs, z:, Planciusstraat 39, IJmuiden. C. JoostenMin, z., Beverwijk. W. KramerBaarssen, z., J. F. Coenstraat 135, IJmuiden. Overleden: J. Keur, echtgen. van A. Paap. Bloemstraat 27, IJmuiden. Ondertrouwden: H. B. In der Rieden en C. Th. Huijbregts, Amsterdam. W. W. Schade en A. C. Bos, Huygensstraat 43, IJmuiden. Eiken straat 26, IJmuiden. A. Groen en G. Luppens, Bik en Arnoldkade 33, IJmuiden, Casembroot- straat 18, IJmuiden. Gehuwden: T. Dijkstra en T. Bakker, Brees- aapstraat 34, IJmuiden. J. Brandjes en E. M. C. de Bats, v. Nidekstraat 3, Velsen (N.) K. Zomer en M. Effern, Elzenstraat 17, IJmui den. J. F. Neve en D. Ras, Neptunusstraat 9rd„ IJmuiden. G. J. ten Have en Ch. Sanders, Eiland 21, IJmuiden. Jubileum-Kwartettenconcours. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet haden deze zangers een wedstrijd uitgeschre ven voor dubbelmannenkwartetten en ge mengd dubbelwartetten in hotel „De Weij- man", dat op dezen tweeden Kerstdag extra druk bezocht was door genoodigden, deel nemers en belangstellenden. De zaal was voor deze gelegenheid in kerststemming gehouden. De jury bestond uit de heeren Henk J. Arisz (directeur van 't jubileerend ensemble), Jos. de Klerk (Haarlem) en Alph. Vranken (Amsterdam). De heer G. J. Bremerkamp sprak namens het uitvoerend comité een welkomstwoord aan allen en in het bijzonder tot de juryleden en den wethouder van financiën van de ge meente Velsen, den heer J. P. Nijssen, die zich bereid verklaard had dit concours te openen. Deze ging, na door het vlotte speechje van den heer Bremerkamp te zijn uitgenoodigd, daar toe over. Den heer Nijssen deed het een groot genoegen, dat dit tweede lustrumfeest ge geven kon worden en hij hoopte, dat het dan ook in alle opzichten zou mogen slagen. Gem. Dubb. Kwartetten Middagwedstrijden. Aan den middagwedstrijd, d'ie der gem. dubb. kwart., namen 7 ensembles deel. Tegen elkander kampen o.a. de bekende zangdirec teuren Germes, Beider, Mienes, Wiesehahn en Aletrino. De heeren hadden 't zich geenszins met de keuze van het vrije werk gemakkelijk ge maakt. Zoo had. men zich zelf o.a. opgelegd Lentedauw (Loots), Invocatio Amoris (Ver- heij), Den Uil (Diepenbroek), Super Flumina (Gounod), Drie Princessen (Jan Nieland), Zorgennacht (HoogerweTf), die grootendeels ook zoo gezongen werden, dat de jury zich een evenzoo moeilijke arbitrage toebedeeld zag. Het verplichte werk is Jos. d'e Klerk's O quam suavis est, een eenvoudige, melodieuze compo sitie. J. S. Bach, Haarlem, dir. P. M. Germes zingt het, hoewel wat koel, klankvol en op toon. Lentedauw van Loots (de jury geeft op Duit sche wijze een cijfer voor de moeilijkheids graad) verwerft een 8; fraaie vrouwenstem men, inzonderheid sopranen; bestudeerd en zeer muzikaal; op toon. Sempre Crescendo, IJmuiden, dir. Jan Bei der, geeft van het verpl. wekr geen homogene uitvoering; het is eerder sopraansolo met sep tetbegeleiding. Eerst in het m. f. aan het slot voegt het geheel zich beter; teekens neemt men goed in acht; vrijwel geheel op toon, uit stekend materiaal. Het zeer zware Invocatio amoris van Ant. B. II. Verheij kwalificeert de jury terecht met moeilijkheidsgraad 9. Aan het einde van den 2en regel komt de zuiverheid even in gevaar, bij het „matelooze" wordt het ernstiger en ongelukjes blijven niet uit; het slot komt met 1 toon te laag. E. e. a. valt ons niet mee, maar de tempe ratuur in de zaal is ook ver beneden normaal en behagelijkheid is voor de juiste entourage een belangrijke factor. Crescendo wordt, on danks z'n muzikale intenties, daarin gehandi capt. Hoewel, op het een-zijn in klank mag wel ernstig gestudeerd worden! Ons Genoegen, Zaandam, dir. J. Mienes, zingt het verpl. nr. wat stroef; de muzikale visie van Mienes waarborgt een goede uitvoe ring; van mfppp aan het slot drijft iets op. (Temperatuur?) Den Uil (graad 8) stijgt eveneens en kan de herinnering aan een gemengd koor niet doen vergeten, al is het zeer verdienstelijk van ex pressie. Henk Duinker met z'n Amsterdammers is niet opgekomen, en is dus nu d'e beurt aan: Polyhymnia, Amsterdam, dir. W. Wiese hahn, die mooie weeke sopranen heeft staan, waartegen de stugge stemmen der anderen afsteken. Op toon; kan gevoelvoller. Morgen van Roeske (graad 6) is niet fraai van uitspraak, maar Polyhymnia maakt er subtiele nuanceeringen in; licht vrij nr. Onderling Zanggenot, Dordrecht, dir. Jac. Neerings, raakt in Quam Suavis van toon en beaccentueert het te sterk. Super Flumina (graad 7) gaat i* de derde zang finaal mis. Ook de fuga is een worsteling met de moei lijkheden van rhythme en harmonie en wordt een studie in atonaliteit. Trouwens is dit nu een werk voor kwartet? Onder Ons, Hilversum, dir. J. Bameveld, Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263t«L5220, Gr. Houtstr. 187tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) weet reeds na het dolce een geheele toon te zakken, betoont ook zeer; de bassen zingen noten welke er niet staan en het geheel is geen goede beurt. Hoogerwerf's Zorgennacht (de zorgen hadden we ons zwaarder gedacht den 7) is beter al is het onderling geenszins zuiver. De 8-stemmige middensatz heeft hier ook onder te lijden. Euphonia, Haarlem, dir. Giacomo Aletrino, doet het beter; Aletrino laat beschaafd musi- ceeren en heeft klankvol materiaal te zijner beschikking. Zoo geniet Jan Nieland's De drie princessen (graad van moeilijkheid 7 een weergave, die aller aandacht opvraagt. Alle lof voor dezen muzikalen zang, die Oostersche sfeer weet te scheppen. Uitslag. Ie prijs, Bach, Haarlem, 349.5 p. 2e prijs, Euphonia, Haarlem, 348 5 P- 3e prijs, Ons Genoegen, Zaandam, 332. 5 p. 4e prijs, Crescendo, IJmuiden, 321 p. 5e prijs, Polyhymnia, A'dam, 310 p. 6e prijs, Onder Ons, Hilversum, 286.5 p. 7e prijs, Zanggenot, Dordrecht, 272.5 p. Onder leiding van den componist zongen alle mededingenden tenslotte gezamenlijk het ver pl. werk, dat qua compositie een prachtig- klinkend koorwerk blijkt te zijn, en dat de omstandigheden in aanmerking genomen, een goede uitvoering genoot. Dubb. Mann. Kwartetten. In den middagwedstrijd heeft reeds Harmo nie moeten optreden; we vermelden het ech ter in deze rubriek. Harmonie, Amsterdam, dir. L. C. Keereweer, maakt met het verpl. nr. voor deze afd. (In Nomine Jesu van Alphons Vranken) een „sterken" indruk. Prachtig materiaal en mu zikaal ingestudeerd; kan echter veel meer in- getoond. Serenade d' Hiver (graad 9) is niet constant en zwevingen spelen den zangers parten; het wordt met bravour gezongen en is qua klank beter ingezongen dan het motet, dat beslist te lijden had. onder een te veal aan volume. Onder Ons, Beverwijk, dir. Lou Tervoort, heeft een domineerenden, hoewel stabielen en goeden len tenor; op toon, maar geen homo geniteit; goede uitspraak; dynamische teekens kunnen nog sterkere contrasten hebben. 't Vrije nr. is Haec Dies van Vranken (graad 8), dat op diapason gezongen wordt en er beter in zit dan het motet; materiaal klinkt goed, maar er moet op samenzang meer gestu deerd worden om eenheid in klank te krijgen. Excelsior, Amsterdam, dir. W. Wiesehahn, is er na den lsten regel al uit en kan den wa gen niet meer in het rechte spoor krijgen; met 1 toon te laag komt het slot; nr. te zwaar vooi deze zangers, Roeske's Gangspildeuntje (graad 6) komt er gelukkiger uit; stijgt even; kon beter. Smetana Amsterdam, onder Giacomo Ale trino, heeft ook al moeite met het „flectatur", maar weet door zijn muzikalen directeur zich voor déraillement te behoeden; eindigt 1/2 toon te hoog; ingezongen kwartet met gestudeerd materiaal. Serenade d' Hiver (graad 9) zingt Smetana uiterst soepel, vlot en met tekstbegrip; in alle opzichten een muzikale prestatie. Onderling Kunstgenot, Nieuw-Vennep, dir. M. G. van Staveren, laat het verpl. werk ver dienstelijk, zuiver zingen; uitspraak kon ver zorgder; stemmen zijn wat mager. Kool's Goldene Nacht (graad 5) is wat zoet, de d'ir. heeft zijn opgave echter wel uitgewerkt en het geheel klinkt alleszins acceptabel en mag wel degelijk gehoord worden. Amstel Zangers, Amsterdam, dir. W. Wiese hahn, was niet gelukkig met het lastige verpl. werk. Mijn Hof van Loots (graad 6) is kwali tatief beter, oendat het zich gemakkelijker laat zingen. De heeren zijn hierin meer aan elkan der gewend. Orlando di Lasso, Haarlem, door Joh. van 't Vlie geleid', weet het motet vlot voor te dra gen; jammer, dat het slot wat rommelig aan doet. Op toon; klinkt friseh en jeugdig; beter op elkander in stellen. Veni Creator van Diepenbroeck (graad 8) bouwt van 't Vlie op solide basis en kan het oor dan ook meer bekoren. Vooral de slot zang met het „Amen" klinkt uitstekend. Uitslag. Ie prijs, Harmonie, A'dam, 362. 5 p. 2e prijs, Smetana, A'dam, 3'57.5 p. 3e prijs, Orlando, Haarlem, 353 p. 4e prijs, Onder Ons, Beverwijk, 333 p. 5e prijs, Kunstgenot, Nieuw-Vennep, 314.5 p, 6e prijs, Amstel Zangers, A'dam, 306 p. 7e prijs, Excelsior, A'dam, 301 p. Met algemeene stemmen kreeg L. C. Keere weer den len directeursprijs, Giacomo Ale trino den tweeden en Joh. van 't Vlie nr. 3. Alphons Vranken leidde daarna alle zangers in zijn motet en bewees daarmede, dat de compositie het als koorwerk toch maar uit stekend doet! Voor den aanvang van den avondwedstrijd luisterde het dubb. mann. kw. „Harmonie" uit Haarlem onder de vaardige leiding van direc teur Henk J. Arisz met een 3-tal werken, die mooie stemmen, een van klank en warm van timbre Heten hooren, het concours op. De heeren hadden door ziekte 3 invallers, doch sloegen er niettemin kranig door. Het jubileerdende kwartet heeft met dit vlot afgewerkte, welgeslaagde concours zeer zeker op waardige wijze het einde van dit tweede lustrum herdacht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1