Het Geluk ligt in de Sneeuw BEVERWIJK Tentoonstelling van postduiven in „Centrum". De stand der werkloosheid. FEUILLETON WIJK AAN ZEE HEEMSKERK SANTPOORT Kerstrede van den Paus. Een ernstige vermaning tot de wereld. BURGERLIJKE STAND. Inzendingen van goede kwaliteit. Tijdens de Kerstdagen werd in het veiling gebouw „Centrum" aan de Koningstraat een tentoonstelling van postduiven gehouden, welke georganiseerd was door de postduiven verenigingen „De Reisduif" en „De Storm vogel". In zijn openingswoord herinnerde de heer G. v. d. Winden, voorzitter van ,.De Reisduif", aan de tentoonstelling, die vorig jaar onder auspiciën van de concourscommissie in Ken- nemerland werd gehouden. Daarvan had zij dit jaar in verband met de tijdsomstandig heden en ook, omdat in IJmuiden-Oost een expositie werd gehouden, moeten afzien. Maar de duivenhouders in Beverwijk en omgeving waren daarmede niet tevreden. Zij wilden gaarne met hun vogels uitkomen en daarom besloten de plaatselijke vereenigingen zelf een tentoonstelling te houden. Hoewel de kwa liteit van de inzendingen uitstekend is te noemen, is de kwantiteit volgens spr. niet meegevallen. Dat is niet de schuld van „De Reisduif". Van de zijde van de zustervereni ging had de deelneming veel grooter kunnen zijn. Toch uitte spr. den wensch, dat de ver eenigingen op deze wijze zullen blijven sa menwerken. Hij dankte de commissieleden, de heeren Dekker en Hoefakker voor den „Stormvogel" en Luus en Van der Wal voor de „Reisduif" voor hun arbeid en verklaarde daarna deze kleine, maar mooie tentoonstelling voor ge opend. De keurmeester, de heer L. H. M. Gimbrère uit Haarlem bekroonde de inzendingen als volgt: Klasse 1: 1. Prijcker, 2. Hoefakker, 3. Phi lippi. Klasse 2: 1. Kramers, 2. Hoefakker. Klasse 3: 1. Kramers, 2. Schipper. Klasse 4; 1. C. G. J. Dekker, 2. Prijcker. Klasse 5: 1. J. de Vries, 2. P. Dekker. Klasse S: 1. C. v. d. Wal, 2. Hoefakker. Klasse 7: 1. J. de Vries, 2. L. Pielage. Klasse 8: 1. Hoefakker. Klasse 9: 1. Philippi, 2. Hoefakker. Klasse 10: 1. Hoefakker. Klasse 11; 1. P. v. d. Hout, 2. Philippi. Klasse 12: 1. L. Pielage. Klasse 13: 1. Philippi, 2. Schipper, 3. P. V. d. Hout. Klasse 14: 1. Hoefakker, 2. P. Dekker. Klasse 15: 1. Schipper, 2. L. Pielage, 3. M. Klasse 16: 1. M. v. 't Hof, 2. L. Pielage. Klasse 17: 1. Hoefakker, 2. Philippi. Mooiste doffer (oud)Prijcker. Mooiste duif (oud)Hoefakker. Mooiste doffer (jong)Schipper. Mooiste duif (jong)L. Pielage. Mooiste duif der geheele tentoonstelling: Hoefakker. WIJDINGSAVOND IN DE NED. HERV. KERK. In het kerkgebouw van de Ned. Herv. Ge meente werd onder leiding van Ds. C. M. Krij ger een zeer druk bezochte wijdingsavond ge houden. Na het gemeenschappelijk zingen van Ge zang 117 en orgelspel van mej. B. Swalve ging Ds. Krijger voor in gebed, waarna hij een ge deelte las uit Jesaja 55. De predikant dankte in zijn openingswoord allen, die hun medewer king aan deze samenkomst gaven. Overal heerscht de kerststemming, aldus Ds. Krijger, en alom worden toebereidselen voor de feest dagen gemaakt, maar dit alles raakt slechts den buitenkant. Geestelijke waarde heeft dit alles niet. Slechts één ding is noodig, heeft Je zus gezegd, namelijk het geloof in en den vre de van het evangelie van Christus. Eerst wan neer wij steun en troost zoeken bij de kribbe van Bethlehem zullen wij echt Kerstfeest Het Christelijk Gemengd Koor „Looft den Heer" uit IJmuiden bracht vervolgens ten ge hoore: „O, Jesulein süss, o Jesulein mild" en „O, bone Jesu". Ds. Joh. Bronsgeest, Ned. Herv. Perdikant te Veisen, sprak daarna over: „Mag de kerk nog Kerstfeest vieren?" „Als wij ons afvragen", aldus spr., „hoe de wereld staat tegenover Jezus' komst, dan moet het antwoord ontmoedigend luiden. Met de ontreddering in de maatschappij neemt de haat tegen Jezus van Nazareth toe. Onrecht en goddeloos geknoei worden s,teeds grooter. Wie ooren heeft om te hooren, zoo vervolgde spr., merkt wel, dat de menschheid bezig is zichzelf ten gronde te richten. Ook de kerk is niet vrij te pleiten. Maar al te vaak wordt meer aandacht aan het uiterlijke, dan aan het in nerlijke besteed en Gods liefde en genade be schouwt men dikwijls niet meer als een groot voorrecht, maar als een vanzelfsprekende ver dienste. „Mag de kerk dan nog wel het Kerst feest vieren?", vroeg spr. Op die vraag zou menschelijker wijze gesproken ontkennend ge antwoord moeten worden, maar het is juist God's groote goedheid en liefde, die ons door de vervulling van zijn beloften, waarbij het Woord is Vleesch geworden, toch de mogelijk heid schenkt. Jezus komt om de menschheid te richten en niemand weet wanneer, maar Hij heeft door zijn lijden en sterven de straf voor de zonden en de verschrikking van den dood weggeno men. Gelooven wij dit, aldus spr., dan zal ons leven inhoud krijgen en kunnen wij met volle overtuiging zeggen, dat de Kerk en wij nog Kerstfeest mogen vieren. Mej. Swalve bracht hierna op het orgel „Stille Nacht" ten gehoore. Nadat het koor nog eenige gewijde liederen had gezongen sloot Ds. Krijger de bijeenkomst met gebed. Een kleine teruggang. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden in de afgeloopen week in totaal 1254 werkloozen ingeschreven, tegen 1267 aan het einde der daaraan voorafgaande week. Voor Beverwijk was het cijfer 1110 (vorige week 119) en voor Heemskerk 144 (148). In vergelijking met de Kerstweek van het vorige jaar is de toestand er iets op vooruit gegaan. In de overeenkomende week van 1935 was het aantal ingeschrevenen in totaal 1359, waarvan 1196 van Beverwijk en 163 van Heemskerk. Blijkens de opgave van de arbeidsbeurs komt de werkloosheid het meeste voor in onder staande vakgroepen: Beverwijk: bakkers 8, bankwerkers 21, be hangers 3, beton vlechters 5, betonwerkers 7, blikbewerkers 4, blikslagers 3, boekbinders 1. boekhouders 3, bouwkundige opzichters 2, car rosseriemakers 1, cementwerkers 1, chauf feurs 45, chefs 4, colporteurs 2, concierges 1, drukkers 7, electriciens 10, expediteurs 1. grondwerkers 127, handlangers 3, haringinma- kers 1, incasseerders 2, kantoorbedienden 10, kellners 2, klinkers 2, kleermakers 1, lampen- kappenmakers 1, landarbeiders 89, lederbe werkers 1, letterzetters 2, loodgieters 3, lijn- werkers 1, losse arbeiders 344, machinisten 21, machinale houtbewerkers 5, machinedrijvers 4, marmerpolijsters 2, metaalbewerkers 5, ma trassenmakers 1, metselaars 17, meubelma kers 1, monteurs 6, musici 1, opperlieden 39, pakhuisknechts 1, plaatwerkers 2, pijpenbui- gers 1, reizigers 4, schilders 26, schippers 7, schoenmakers 3, sigarenmakers 86, sigaren- sorteerders 9, slagers 10, smeden 4, steenhou wers 3, stoffeerders 1, stokers 10, stuurlieden 1, stucadoors 7, teekenaars 1, timmerlieden 48, uitvoerders 4, voegers 6, voerlieden 5, voor- slaanders 9, winkelbedienden 4, zandstralers 1, zeilmakers 1, koks 1, buffetjuffrouwen 1, dagmeisjes 9, dienstboden 7, fabrieksarbeid sters 5, kantoorbedienden (vr.) 7, kapsters 6, strijksters 1, verpleegsters 1, werksters 5, win kelbedienden 3, totaal 1110 (vorige week 1119). Heemskerk: beton vlechters 1, betonwerkers 3, chauffeurs 6, grondwerkers 16, kantoorbe dienden 1, landarbeiders 61, losse arbeiders 40, machinale houtbewerkers 1, metselaars 2, opperlieden 2, reizigers 1, stucadoors 1, tim merlieden 7, werkmeesters 1, dagmeisjes 1, totaal 144 (148). KERSTFEEST IN HET ROODE KRUIS ZIEKENHUIS. Dank zij de goede zorgen van de directie hebben ook de patiënten van het Roode Kruis Ziekenhuis op prettige wijze het Kerstfeest kunnen vieren. Op Kerstmorgen, reeds te 6 uur, bracht een koortje, gevormd uit de zusters Kerstliederen ten gehoore. Orn 8 uur verscheen voor het ge bouw het koor van het Leger des Heils, dat een aantal kerstliederen zong. Voor de mannelijke patiënten heeft de heer Kraan, onderwijzer aan de Christelijke school, een kerstverhaal voorgelezen, getiteld: „Het verhaal van den Kurassier". Des avonds straalden de kerstboomen in hun feestelijke verlichting. Een kinderkoor onder leiding van den heer Kraan zong kerstliede ren, gevolgd door de uitreiking van kerstge schenken aan de patiënten. Door vele tracta- ties werd het feestelijk karakter van den dag nog verhoogd. De patiënten waren voor al deze attenties natuurlijk zeer erkentelijk. KERSTFEESTVIERING VAN DE ZONDAGSSCHOLEN. Kerstboomen, Kersttafels en blijde kinderscharen. Gedurende de feestdagen hebben de leer lingen van de verschillende Zondagsscholen met hun onderwijzers (essen) weer op prettige wijze het Kerstfeest gevierd. Vrijdagmiddag was het feest voor de kinderen van de afdee- lingen „Kleintjes" en „Vijfjes" der Ned. Her vormde Zondagsschool in het vereenigingsge- bouw aan de Oosterwijdstraat. De groote zaal was prachtig met groen en kaarseen versierd en op het podium prijkte een meters hooge, schitterende kerstboom. Ds. Krijger opende met gebed en behandelde de kerstgeschiedenis, waarbij de kinderen de gestelde vragen moch ten beantwoorden. Nadat er gemeenschappe lijk en door de afdeelingen gezongen was, ver telde Ds. Krijger een kerstverhaal „De Kerst boom van Karei". Natuurlijk werden in de pauzes de tractaties niet vergeten. Aan het slot ontving ieder kind een boek en een ca deautje. Ook het feest van de afdeeling Juniores en Seniores der Ned. Hervormde Zondagschool dat in het kerkgebouw gehouden werd, is prachtig geslaagd. Ook hier was een fraaie kerstboom opgesteld en de kerk was schitte rend met kaarsen verlicht. Ds. Krijger heeft de Kerstgeschiedenis en een kerstverhaal „De doorbraak" verteld. Aan het eind van de bijeenkomst hield Ds. Krijger een toespraak tot de leerlingen, die de Zon dagsschool verlaten en overhandigde hen een bijbel of psalmboekje. De kinderen zongen hierna de scheidenden toe. Tot slot ontvingen allen een cadeau. Met het zingen van gezang 117 werd de middag besloten. In het vereenigingsgebouw aan de Populie renlaan werd het kerstfeest gehouden door de afdeeling Wijk aan Duin van de Hervormde Zondagsscholen. Een prachtig versierde kerst boom ontbrak hier evenmin. Ds. Hovy heeft de kerstgeschiedenis verteld en de heer C. Dingier een kerstverhaal. Een en ander werd afgewisseld door zang van de kinderen. Tot besluit van den prettigen middag kregen de jongens en meisjes een aardige surprise. Den tweeden Kerstdag werd in de Doops gezinde Kerk aan de Heerstraat een feestelijke Een Wintersportroman, van PETER KRAYENBÜHL. 8) (Nadruk verboden.) Een hopeloos geval, deze korte, dikke heer, want bij een dergelijken lichaamsomvang is skiën een onding. Die ter weet het; deson danks echter biedt hij zijn hulp aan, terwijl hij zich in stilte afvraagt waaraan dat mis plaatste enthousiasme voor de sport bij een zoo, in alle opzichten voldanen man, kan zijn toe te schrijvenWaarschijnlijk weer eens: Cherchez la femme!? Nee jongedame, ik zie het al: die riem zit niet goed. Mag ik u helpen? Alleen bij hooge uitzondering: das gibt's nur einmal und kommt nicht-wieder! U moet dat alles zelf veel beter kunnen! De mensch zij vóór alles zelfstandig en toch goed Dr. Muschle? Nee, heelemaal zonder steun en staf komt men niet door het leven Hallo, boy, loop eens vlug naar de hal, waar jneneer zijn skiestokken heeft laten staan. Niet ongeduldig worden, mevrouw, dit is nog maar een cursus voor beginners, wendt Dieter zich tot een rijzige Friezin met een vuurroode wollen sjaal om den hals, die haar verveling tevergeefs met spiegel en poederdoos tracht te bestrijden. Zijn we allemaal zoo ver? Prachtig! He laas ligt het oefenterrein daarboven achter het hotel. Laten we dus moedig trachten het te bestormen.... Nee, zóó vlug heb ik me dat niet voor gesteld, waarde heer. Daar ligt u nu al Mag ik u overeind helpen? Ja, dat is nu een maal niet anders, des levens hoogte wil be streden zijn. Den volgenden keer moet u al leen kunnen opstaanVoorwaarts, met de heele divisie op den vijand 't is wel zoo goed als u uw ski's parallel zet doctor, zet Dieter tot den Saksischen ju rist, terwijl hij hem op de been helpt. Dan blijft u langer overeind De bonte rij skisabels kruist den grooten weg; kort daarop slaat men naar links af, waar het nog steeds vlak is en dan volgt de stijging naar het oefenterrein, de z.g.n. „Ski- wiese", door de meer gevorderden hatelijk „Idiotenheuvel" en „Kalverweide" genoemd. Het is maar een betrekkelijk kleine heuvel met een flauwe helling en de sneeuw is er zeer goed en los, zoodat men maar weinig glijdt. Aansluiten alstublieft! En nu kijkt u allen eens naar mijZoo allemaal met het gezicht hierheen alstublieft, zoodat we den berg aan onze rechterhand hebben.... bijeenkomst gehouden. Ds. J. D. van Calcar heeft de kerstgeschiedenis en een verhaal ver teld. Ook ontbraken een kerstboom en de ge schenken niet. En dan tot slót nog het feest in de Gereformeerde Kerk. Hier waren enkele tafels keurig versierd. Mej. A. Tibboel heeft de kerstgeschiedenis behandeld en mejR. Lyesen vertelde het kerstverhaal. Onder leiding van de dames Toeset en Lyesen hebben de kinde ren kerstliederen gezongen. De jeugd werd ge- tracteerd op chocolademelk en koek. Ds. Holtrop sloot de welgeslaagde bijeenkomst. MODERNE WERKLOOZEN VEREENIGING. Onder leiding van den heer L. E. Schelvis heeft de Moderne Werkloozen Vereeniging een ledenvergadering gehouden. Besloten werd een medelid, dat in het Roode Kruis Ziekenhuis verpleegd wordt, bij zijn thuiskomst een ge schenk aan te bieden. In de controlecommissie werd gekozen de heer J. van Loon in de plaats van den heer J. Keijer. Het voorstel van het bestuur, om het éénjarig bestaan van de afdeeling op feestelijke wijze te herdenken werd met groote instemming ont vangen. Het bestuur ontving de gevraagde machti ging voor het organiseeren van een vroolijken avond voor de leden met hun vrouwen. Nadat nog enkele zaken betreffende de steunrege ling waren behandeld, volgde sluiting. ALGEMEMEENE NED. GEHEEL- ONTHOUDERSBOND. Het A.N.G.O.B.-huis. De plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond heeft in haar ledenvergadering uitvoerige be sprekingen gevoerd over de stichting van een eigen gebouw. De heer A. Hofland bracht namens de com missie rapport uit van het voorbereidende werk, waarbij hij mededeelde, dat de commis sie in het centrum van de gemeente een ge schikte gelegenheid gevonden meende te heb ben voor de stichting van het A.N.G.O.B.-huis. Uitvoerig behandelde spreker de voorwaar den voor de exploitatie, die naar het oordeel van de commissie geen bezwaar zouden op leveren, mits aan de installatie en het com fort, dat het gebouw zal moeten bieden, geen te hooge eischen worden gesteld. De vergadering bleek evenwel van oordeel te zijn, dat juist aan de inrichting van een A.N.G.O.B.-huis groote zorg moet worden be steed. Besloten werd niet op de aanbieding in te gaan, maar het bouwfonds zoodanig te ver sterken, dat het te stichten A.N.G.O.B.-gebouw aan alle eischen kan voldoen. I KERSTFEEST VAN DE NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. In pension De Tuinberg vierden op den eersten Kerstdag de kinderen van de Ned. Herv. Zondagsschool het Kerstfeest. In een korte toespraak bracht de leidster mevr. J. WietstraTerrol dank aan alle me dewerkenden en aan de fam. Eerhart voor het belangloos afstaan der zaal, waardoor het Kerstfeest dat steeds in de kerk gevierd wordt, thans ondanks de restauratie van het kerkge bouw op gewone wijze gevierd kon worden. Op liturgische wijze werd door den leider Ds. C. Aalders en de jeugd de Kerstgedachte als inleiding weer gegeven, waarna Ds. Aalders de Kerstgeschiedenis vertelde en mej. J. van Amersfoort een kerstverhaal getiteld: „Waar om?" De vertrekkende leerlingen ontvingen een psalmen- en gezangenboek en een bijbeltje. Elke leerlingen kreeg een cadeautje. KERSTKAMP IN HET NATUURVRIENDEN TEHUIS PAASCHDUIN. Het Natuurvriendentehuis Paaschduin is tij dens het driedaagsche Kerstkamp (van Don derdagnamiddag tot Zondagavond) bijna ge heel bezet geweest. Uit verschillende plaatsen van het land kwamen Donderdagmiddag de deelnemers naar Wijk aan Zee, waar zij onder leiding van den heer H. Rietstap uit den Haag in een Kerst kamp de feestdagen in zeer kameraadschap- pelijken geest doorbrachten. De heer C. A. 't Hart uit Haarlem hield een inleiding over Erasmus, daarbij een levens- vergelijking makend met Maarten Luther. De heer H. Rietstap gaf op den 2en Kerstavond een causerie over het onderwerp: „De Chris tusfiguur in de Beeldende kunst", toegelicht met fraaie lantaarnplaatjes. Zeer voldaan over het gezellig verloop van dit week-end sloot de voorzitter met woorden van dank het uitstekend geslaagde Kerst kamp 1936. ST. JOZEF-GEZELLEN. De biljartclub der Stè-Jozef-Gezellenver- eeniging zal in de wintercompetitie van twee viertallen meespelen, o.a. tegen Haarlem I, Haarlem II, Haarlem III en Velsen-Noord. Be gin Januari zan de competitie beginnen. DE COLPORTEUR VAN HET SPORTBLAD. Het bestuur van A.D.O. verzoekt ons mee te deelen, dat de winkeliers die door den colpor teur van het z.g. sportblad, dat niet bestaat, bij de neus genomen zijn, door het bestuur van de R. K. Voetbalvereeniging A.D.O. scha deloos gesteld zijn, zoodat A.D.O. alleen de dupe geworden is van dezen zwendelaar. Doet u mij maar naStaan we allemaal? Eenige liggen nog of alweer. Dan de volgende oefening: Omkeer en! 't Beste doen we dat zoo: Linkerbeen ophef fen, skie in de sneeuw steunen, de punt ach terover, rechterski er overheen halen, 't Gaat heel goed in drie étappes Linksom- draaien! Linker-hoog! Overheen-bijzetten! Hebt u het gezien? Mooi, dan zal ik parade af nemenEngeland verwacht dat elke man zijn plicht doetMag ik u verzoeken me vrouw? Dat is werkelijk keurig zooals u hem dat lapt. De volgendeNee. nee, u moet er vooral geen polka van maken; 't moet meer op een wals lijkenGoed zoo, wie volgt compliceerd gaat? Nog eens over, alstublieft. Waarom zoo eenvoudig, meneer, als 't ook ge- maar dan wat minder hartstochtelijk...Zoo is 't goedWie volgtVoorzichtig! Nou, u boft, dat ik geen Alexander ben die zou zoo'n Gordiaansche knoop eenvoudig doorhakken! Nog eens wat kalmer, alstu blieftJa. 't is beter, als u de stokken mee neemt op reis Als geheel is het een vrij zonderling gezel schap, dat Dieter daar inspecteert. Een groot aantal deelnemers maakt den indruk, alsof zij om een prijs strijden, uitgeloofd voor hem of haar, die zich het onhandigste gedraagt. De onmogelijkste kunststukjes, de meest in gewikkelde lichaamsbewegingen en acrobati sche toeren worden er ten toon gespreid en AUTO IN BOTSING MET GIERBAK. Donderdagavond omstreeks 10 uur reed een gierwegen langs den Alkmaarschen straatweg toen. op een gegeven oogenblik de wagen werd aangereden door een luxe auto. Het onderstel met gierbak kwam op de cabine van de auto terecht en de beide op den bok zittende ge broeders Bakkum vielen van den wagen af. Van de schrik holde het paard met het lemoen en een brok van den wagen in de richting Beverwijk, waar hij bij het veilinggebouw bleef staan, Een der oroeders Jac. B. moest zich met een auto thuis laten brengen, daar hij niet kon loopen. De luxe auto, afkomstig uit Friesland, was leelijk gehavend en werd naar een in de na bijheid gelegen garage gesleept. De wagen was aan den achterkant verlicht zoodat de gebr. B. in deze geen schuld treft. ONTWIKKELINGSCENTRALE. Dinsdag a.s. zal wederom een ontwikke lingsavond plaats vinden in het R. K. Ver eenigingsgebouw voor de drie organisaties namelijk L. T. B., R. K. Volksbond en R. K. Middenstandsbond. Spreker van dezen avond is de weleerw. heer H. J. v. d. Brule lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. KERSTREDE „De Toorts" was geheel bezet, toeni de heer D. Wansink aldaar Tweede Kerstdag zijn Kerstrede uitsprak. Spr. begon met de menschheid op sommige momenten te vergelijken met Ursus, den Ro- meinsehen Christenslaaf, die aanvankelijk besloot zich niet te zullen verdedigen tegen den Germaanschen stier, dien hij bevechten moest, doch zulks als bij intuïtie toch deed, toen hij zag, dat het lichaam zijner meeste res aan dat van den stier gebonden was. Zoo gaat het ook menig mensch in deze donkere tijden voor de menschelijfce cul tuur. Vier jaar lang is er „Vrede op Aarde" gezongen, terwijl het kanon in een groot deel van Europa bulderde. Nu is het nog niet tot een wereldoorlog gekomen, maar toch heb- ik, aldus spr., soms het gevoel, dat op dit oogenblik de toestand al erger is dan tijdens den wereldkrijg. In 19141918 beschouwde men tenminste den oorlog nog als een ramp en geloofde men, dat die „laatste" oorlog een betere maatschappij zou brengen. Thans ver heerlijkt men openlijk den oorlog: Wat het moederschap is voor de vrouw, is de oorlog voor den man. En deze verheerlijking wordt de jeugd a. h. w. ingegoten. Het recht wordt met de voeten getreden. Volgens Prof. Kohnstam vinden we de loo chening van het recht, het sterkst in de we reld van het nationaal-socialisme en fas cisme. 1936 heeft ons weinig moois gebracht. Onze wereld is door en door ziek. De Volkenbond blijkt nog te zwak voor het wapenkapitaal en het staatsegoisme. En toch, een moderne Volkenbond is een volstrekte noodzakelijk heid en een doorvoelbare mogelijkheid. Wat is Duitschland en Italië geschiedt, is een beleedlging voor onze twintigste eeuw- sche samenleving. Oostenrijk, eenmaal de trots van de socialistische samenleving gaat gebukt onder dictatuur, evenals Rusland. In Spanje speelt zich de tragedie van het arme Spaansche volk af. Overal bedreigt ons het fascisme, óók in ons eigen land. De tijd is voorbij, dat wij ons vermaakten om ai het on-Hollandsche in de N. S. B. Ons vertrouwen in de Hollandsche nuchterheid is daardoor wel verminderd. De N. S. B. wil o.a. zuivering van politieke zeden en toch staat haar strijd op zulk een laag peil als nooit daarvoor werd geconsta teerd. Ze wil ongetwijfeld goede dingen, doch deze worden al lang door anderen nage streefd enop waardige wijze. Daarom hebben we ons geestelijk sterk te maken voor den strijd tegen de N. S. B. De groote kamp gaat niet tusschen fascisme en communisme, zooals de N. S. B. zegt, doch zij wordt gestreden tusschen dictatuur en democratie. Fascisme verwerpt alle pacifisme en algemeene verbroedering, fascisme betee- kent verheerlijking van 't geweld. Hiertegenover staat de democratie. Zij wil verdraagzaamheid, zegt, diat de waarheid te groot is voor één mensch en beteekent vrij heid. Daarom is zij zoo bij uitstek Neder- landsch. Was Willem van Oranje niet een van haar voormannen? We leven in een sombere, dwaze wereld. Technisch zijn we ver gevorderd, de op brengst der aarde wordt steeds grooter, en toch lijden duizenden gebrek. De verwilde ring der zeden is groot, heilige waarden wor den geschonden, 't Is duistere nacht En toch willen we spreken over de lichtende glans onzer idealen. We moeten dit doen ter wille van de moed gevende voorbeelden van vele dapperen van geest en we kunnen dit doen, omdat er toch ook weer moedgevende feiten zijn:Het demo cratisch socialisme in Scandinavië, de verkie zing van Roosevelt, het doordringen van de Plan-gedachte, de democratische golf, die over ons land gaat enz. Evenals Ursus, zien wij onze kostbaarste goederen bedreiger. Daarom zullen wij strij den tot het uiterste, doch met waardige mid delen. Het laatste woord kan niet zijn aan de krachten van het geweld, doch aan die van den geest. „Deez ellenden Gaan volenden", het licht zal de duisternis overwinnen en het recht zal zegevieren." D. KOELEWIJN. HAARLEM Maandag In den ouderdom van 67 jaar is hier ter stede overleden de heer D. Koelewijn, oud- slechts weinigen schijnen in te zien, dat reeds de helft daarvan voldoende zou zijn om de eenvoudige oefening goed te doen. Dieter doet alle mogelijke moeite om den dikken commissaris over het hoofd te zien. maar deze dringt zijn rondbollige verschij ning onverbiddellijk naar voren. Het worden eenige pijnlijke oogenblikken en waarlijk niet alleen voor Dieter, tot de dikkerd eindelijk in ziet, dat het bij zijn lichaamsomvang eenvou dig onmogelijk is zijn been zóó hoog op te heffen als noodig is om de ski te kunnen steunen. Dr. MuschleU wenscht Neemt u me niet kwalijk, meneere. Prausnitz, daar schiet me plotseling te bin nenstottert de griffier rood als een kal- koensche haan, ik heb wat vergeten, ik moet onmiddellijk telefoneeren Hij heeft zijn ski's al afgebonden. Misschien mag ik deze les later inhalen? Dieter ziet hoe dr. Muschle zich haastig uit de voeten maakt. Hij begrijpt hem niet De man is toch werkelijk niet zoo onhandig; die onschuldige draai-oefening kan hem toch niet op de vlucht hebben gedreven? Even later bemerkt Dieter echter, dat Brigitte en Baron Girsholm zich bij de schare toeschou wers hebben gevoegd Heeft iedereen een beurt gehad? Mooi dan staken we deze oefening. Ik mag u zeker wel op het hart drukken flink voor u zelf te oefenen, anders komen we niet vooruit. En MAANDAG 28 DEC. 1936 directeur van de Chr. Kweekschool te Djokja. De overledene was o.m. hoofd van de Dhr. school te Koog-Zaandijk en diende meer aa,n een kwart-eeuw de Keucheniusschool te Djokja als directeur. Deze school, uitgaande van de zending der Geref. Kerken werd om redenen van bezuiniging bij het gouvernement opge heven Bij het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd keerde de heer Koelewijn naar Holland terug en vestigde zich metter woon alhier. Paus Pius. VATICAANSTAD, 24 December. CA.N.P.) Om half één vanmiddag heeft Z. H. de Paus voor de microfoon sprekende, zijn wenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest gezonden aan alle geestelijken en geloovigen en er bij hen op aangedrongen zich om de kerk te scharen in deze stormachtige tijden. De Paus zeide o.a.: De smartelijke noot, wel ke zich dit jaar met de Kerstvreugden ver mengt, weerklinkt inniger en bedroevender, terwijl de burgeroorlog met al zijn verschrik kingen, haat, doodslag en vernietiging woedt in een land als Spanje, waar aanslagen wor den gepleegd op de meest essentieele goederen van de maatschappij, het gezin en het indivi du met de verwoestende krachten welke daar voor ter beschikking staan. In alle landen treedt thans een ern stiger en dreigender waarschuwing aan het licht dan ooit op de geheele we reld is aanschouwd en vooral voor Europa en zijn Christelijke bescha ving. De openbaring en aankondiging van de verschrikkingen van hetgeen in Europa en op de wereld wordt voor bereid, indien men niet onmiddellijk en afdoende zijn toevlucht zoekt tot verdediging en de geneesmiddelen, zijn duidelijk .zichtbaar. Onder hen echter, die zich tot eerste be strijders van bovengenoemde vijandige krach ten opwerpen, zien wij zulken, die zich in de keuze van hun middelen laten beheerschen door ideeën, welke valsch en funest zijn, wel ke de opvoeding van de jeugd bedreigen en de kerk durven voor te stellen als den vijand van den voorspoed der natie en die juist door hun verkeerde middelen van bestrijding die krach ten helpen bevorderen op wier bestrijding zij zich beroepen. Wij herhalen onzen oproep en aanbeveling aan de geheele wereld aan de prelaten, geeste lijkheid en leeken en gedenken vooral de jeugd en de zieken. Vervolgens memoreerde de Paus zijn eigen ziekte en bracht verder zijn dank voor de vele bewijzen van liefde die hij heeft ontvangen. Mijn lijden is gering vergeleken bij het lijden der wereld en het lijden van Chris tus. Wij aanvaarden het offer in overeen stemming met zijn heiligen wil door de bekeering der dwalenden, den vrede en het welzijn der kerk, en vooral voor het zoo zwaar beproefde en juist daarom ons zoo dierbare Spanje. Vervolgens herinnerde de Paus aan de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar op gees telijk gebied. Hij eindigde zijn toespraak met een vurige opwekking tot vrede en met een smeekbede tot de regeeringen om de „rust der orde" welke smeekbede de Paus zeide neer te leggen voor de kribbe van den Vorst des Vredes, die kind heeft willen worden om op deze wijze meer bemind te worden. HAARLEM, 24 December. Ondertrouwd 24 December: W. F. Vos en S. H. Dieters; P. W. v. d. Steen en J. E. Bakker. Bevallen 22 December: A. L. de Klerk- Scheen, d.; L. Houtkamp—Kwant, z.; 23 De cember: A. M. v. d. Laan—v. Galen, d.; M. W. S. HonkoopLadru, z.; M. Jansen—Kruijff, d.; A. J. BettinDeeters, z.; A. QuikPannekoek, z.; 24 December: J. M. KoelemeijerKol, z.; T. van Slotende Roos, z. Overleden: 22 December: H., 5 mnd., z. v. H. Halderman, Amsterdamstraat; 23 December: D. W. Sala, 60 j., Ged. Oude Gracht; P. Deijs, 84 j., Spijkermanslaan; J. A. E. Heerens, 60 j., Voorzorgstraat; 24 December: C. E. Brandt— Willemse, 87 j„ Teylerplein. nu de hoofdzaak voor vandaag: de glij-oefe ning! Allemaal in de rij alstublieft! De ski punten in dalende richting en u even goed opletten: Rechterbeen iets naar voren de knie buigen het lichaam voorover Dieter doet het driemaal voor; dan moet elk op zijn beurt volgen. Geen koorddanserij alstublieft, mevrouw, niet zoo met uw armen door de lucht propelle- ren. de handen tegen de knieën en de stokken naar buiten. De blonde Friezin suist omlaag en komt daarbij in een sierlijken bocht. Nochtans weet zij zich op de been te houden, zoodat ze in goeden stand beneden aankomt. Ze doet als of het zoo hoort, maar Dieter weet. dat het slechts een gelukkig toeval is Slechts een zeer gering percentage komt beneden aan. zooals men boven vertrokken is. De dikke commissaris demonstreert ette lijke malen iets. dat hijzelf voor een diepe kniebuiging houdt en glijdt dan toch nog on verwacht en volkomen tegen zijn wil op zij weg. waardoor hij juist in de baan van een in volle vaart op ski's naderende jongedame terecht komt. Hij landt op zijn rug beide ski's als een St. Andrieskruis in de lucht. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5