WEEKABONNEMENTEN De Landverrader VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BERICHT IJMUIDEN FEUILLETON R.-K. Tooneel vereeniging „K. Z. O. S." VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART JMSSNDA'G 28 DEC. 1936 Zij, die lich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. KERST-WIJDINGSAVOND. Slechts een kleine schare belangstellenden was opgekomen om den Kerst-wijdingsavond in de Ned. Herv. Kerk bij te wonen en waar mevr. Madeleine RambonnetSpeet en de heer J. E. Falk Jr. resp. als sopraan en orga nist hun beste krachten aan gaven. Telkenmale als we het prachtige instrument met zijn groote capaciteit van klankkleurmen ging hooren, mogen we opnieuw betreuren, dat de gelegenheid tot het geven van orgelconcer ten zich zoo uiterst sober, sterker nog, zich in het geheel niet voordoet. Al bestond het programma grootendeels uit eenvoudige Kerstliederen uit heden en ver leden er viel nochtans veel te waardeeren Mevr. Rambonnet zong met entrain van het Kerstmysterie en wist door haar gevoelvolle muzikale voordracht den juisten toon te tref fen. De heer Falk is met zijn instrument zoodanig vertrouwd, dat het voor hem geenerlei geheim meer heeft. Hij kon het aandachtig luisterend auditorium dan ook volop laten genieten van zijn prachtig registerspel en zijn juisten kijk op de wijze van uitvoeren der kerst- en andere geestelijke liederen. Aan dezen vooravond van Kerstmis, in de rust van het stemmige kerk- gebouwd, preludieerde het orgel over het utopische „Vrede op Aarde", dat in den kerst, tijd de gedachten laat verwijlen bij het ver langen dat maar steeds geen vervulling wor den wil. Moge ook daarom deze samenkomst aan het doel, dat de uitvoerenden zich gesteld hadden beantwoord hebben. W. 23 December: AANGEKOMEN. Kuznetstroi s.s. Leningrad Vulcanus s.s. Midd. Zee Trio m.s. Mistley 24 December: Surreybrook s.s. Goole Amstelstroom m.s. Heith Bastant s.s. Rouaan Raila m.s. Constantza Astrée sa. Caen Vechtstroom s.s. Huil Jantje m.s. Londen Tabian ma. Batavia Mars s.s. Triëst Laertes m.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Anna W. m.s. Plymouth Ransdorp m.s. Nordenham Albula m.s. Danzig 25 December: Unkas m.s. Antwerpen Richmond Hill s.s. terug uit zee Poelau Roebiah m.s. Ned. Indië Vesta s.s. Hamburg Hindustan s.s. Rotterdam Boschfontein m.s. Hamburg Congonian m.s. Falmouth Leo sa. Londen Ulysses s.s. Hamburg Osmussaar s.s. Sfax Eemland s.s. Bu. ,ios Aires IJstroom m.s. Huil Halmstad s.s. Vesteras Beth m.s. Curacao Theano s.s. Belfast 26 December: Caribia m.s. West Indië 27 December: Merope sa. Danzig Pluto s.s. Gothenburg Nereus s.s. Aarhuus Soya IV ma. Huil Kyleglen s.s. Swansea Prowess m.s. Hull Vesuvio s.s. Bona 23 December: VERTROKKEN. Reggestroom s.s. West Afrika J. P. Coen s.s. Ned. Indië Svenske s.s. Vesteras Uckermark s.s. Hamburg Naumburg s.s. Hamburg 24 December: Samlanes sa. Hull Gateshead s.s. New Castle Rhein s.s. Hamburg Rosa Luxemburg sa. Rotterdam Queenworth s.s. New Castle Sukhona sa. Leningrad Richmond Hill s.s. Buenos Aires Akershus s.s. Oslo Surreybrook s.s. Goole Texelstroom s.s. Manchester 25 December: Thalia sa. Emden O. A. Knudsen ma. Aruba Lingestroom s.s. Bristol Gudur s.s. Malmö Astrée s.s. Gent Titus s.s. Midd. Zee Vliestroom s.s. Fowey Simon Bolivar s.s. West Indië Hercules s.s. Midd. Zee Oranje Nassau s.s. West Indië Hebe s.s. Kopenhagen Bastant sa. Oslo 26 December: Henca m.s. Aberdeen Vulcanus s.s. Hamburg Amstelstroom m..s Leith 27 December Raila m.s. Houston Hindustan s.s. Buenos Aires Crijnssen sa. Hamburg Tiberius s.s. Hamburg Hermes sa. Hamburg Caribia m.s. Hamburg Richmond Hill sa. Buenos Aires Peisander m.s. Londen Junior ma. Londen Laurent Meeus ma. Houston Bengkalis s.s. Ned. Indië Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 35) Toen brak de Boerenoorlog uit. Ik triom feerde in stilte. Vooreerst was ik verheugd, omdat mijn regiment zou worden uitgezon den naar Afrika, maar vooral omdat ik wist gedaan te krijgen, dat ook mijn zoon George naar het tooneel van den strijd zou worden gezonden, als ik daar de militaire overheid ma&r om vroeg'. Jg va<ler haatte en veraf- schuwde dezen oorlog, die in zijn oogen een groote onrechtvaardigheid was. Hij trachtte toen het oorlogsgevaar begon te dreigen, ont slag te krijgen uit den dienst, maar ik ver wittigde zijn vrienden van zijn voornemen en daar hij niet voor een lafaad wilde door gaan, liet hij zich tenslotte goedkeuren en trok naar het front. Mijn overwinning was volkomen. Zijn moeder begreep mijn toeleg, ik wilde haar zoon wederom van haar ver wijderen, hem bloot stellen aan de grootste gevaren, mij verheugen in haar angsten. Ik 1 OM DEN MEESTERTITEL DAMMEN. H. de Boer wint van Stahlberg. Er is onverwacht eenige stagnatie in den wedstrijd om den meestertitel gekomen. De Boer en Suyk moesten tijdens de Kerst dagen volgens het programma te Amsterdam spelen maar Suijk was ter elfder ure verhin derd. De Boer speelde tegen Vos maar door slechte organisatie werd de partij afgebroken, hetgeen in strijd is met het reglement. Het bestuur van den N.D.B. zal dan ook uitspraak doen over deze twee partijen. Vermoedelijk worden ze opnieuw vastgesteld. Zondag speelde de Boer tegen Stahlberg. De D.C.IJ.'er wist na gecompliceerd openingsspel de partij in zijn voordeel te beslissen. De andere uitslagen luiden: HellemanSchroder 20, BomHelleman 20, H. de BoerVos afgebr.. VosBom 20? Bom niet opgekomen. De stand van dit tournooi luidt thans: H. de Boer 4 gesp. 4 pnt., C. Suyk 3 gesp. 4 pnt., J. Bom 3 gesp. 4 pnt., Vos 1 gesp. 2 pnt., Hel leman 4 gesp. 4 pnt., Schroder 3 gesp. 2 pnt.. Stahlberg 4 gesp.,1 pnt. Cor Hermus „Een Moeder". De R. K. Toorrrceiveieenlging „Kunst zij ons Streven" kon Zondagavond weer op de gebrui kelijke volle Patronaatszaal rekenen toen zi, haar tweede donateursvoorstelling met het bekende tooneelspel van Cor Hermus „Een Moeder" gaf. Hermus, die weet wat tooneel is, schreef met dit sterke speelstuk een werk, dat voor het beroepstooneel meer dan een extra repetitie vraagt, en daarom waren we dan ook nieuwsgierig hoe K. Z. O. S. het er af zou brengen. En vooral hoe de moeder, de titelrol en bijna geheel de draagster van het werk, zich zou weren, vooral weer een mevr. de Boer- van Rijk dit stuk eigenlijk „gepubliceerd" heeft. Na een hartelijk openingsspeechje van den heer J. Olsthoorn scheidde het doek zich en Schip van verm, aankomst Laatste bericht Anna Bulgaris (Gr.) Achilles (Ned.) Ant. Stathatos (Gr.) Adamas (Gr.) Bacchus (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Breda Bodegraven (Ned.) Boskoop (Ned.) Coryton (Br.) Chr. Huygens x) Clytoneus (Br.) Colombia (Ned.) Cordillera (Du.) Cariba (Du.) Crijnssen (Ned.) Duisburg (Du.) Dolius (Ned.) Eurymedon (Eng.) x) Enggano Ella (Zw.) Eurylochus (Br.) x) Euterpe (Ned.) Farmsum Ferrum (Zw.) Heemskerk x) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Heien (Noor) Helder (Ned.) Halle (Du.) Hermes (Ned.) Invergorden (Eng.) x) Inhambane (Port.) Jagersfontein x) Juno (Ned.) Joh. v. Oldebarnevelt x Laomedon (Eng.) x) Luneburg Moena x) Meerkerk x) Montferland x) Mello (Portug.) Martha Halm (Du.) Megara (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Laut x) Poelau Bras x) Polyphemus (Ned.) Phrontis (Ned.) x) Palata (Du.) Poseidon (Ned.) P. L. M. 23 (Fr.) Polydorus (Ned.) x) Sersostris (Du.) Serooskerk x) Salland x) Springfontein x) San Marco (Ital.) Saturnus (Ned.) St. Philipstland (Ned.) Schokland (Ned.) Troja (Du.) Tawali x) Tela (Ned.) Tiberius (Ned.) Thetis (Gr.) Theseus (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Weichsel (Danz.) Zaanland x) Santé Fé Midd. Zee Buenos Aires Buenos Aires Alexandrië Chili Chili Chili Hamburg Chili Villa Constitucion Ned. Indië Batavia West-Indië. West Indië Hamburg Hamburg Ned. Indië Batavia Batavia Ned. Indië Gothenburg Ned. Indië Bordeaux Buenos Airea Söderhamn Z Afrika Ned. Indië Concepcion Hernösand Hamburg Ned. Indië Hamburg Falmouth Buenos Aires Zuid Afrika Genua Ned. Indië Batavia Ned. Indië Soerabaja Japan Buenos Aires Buenos Aires Danzig Curacao Hamburg. Bourgas Midd. Zee Danzig Batavia Batavia Batavia Batavia West Indië Midd. Zee Bona (v. IJm.) Batavia Mexico Japan Buenos Aires Zuid Afrika Sfax Alexandrië Gdynia Newcastle West Indië Batavia Buenos Aires Hamburg Buenos Aires Stettin Midd. Zee Hamburg Ornskoldsvik. Hamburg 6 Jan. 31 Dec. 3 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 4 Febr. 3 Jan. 24 Jan. 3 Jan. 3 Jan. 2 Jan. 14 Febr. 2 Jan. 25 Dec. 5 Febr. 28 Dec. 29 Dec. heden. 6 Jan. 6 Febr. 25 Dec. 31 Dec. 19 Jan. 28 Dec. 19 Jan. 28 Jan. 26 Jan. 17 Jan. 22 Jan. 21 Jan. 24 Dec 29 Dec. 30 Dec. 12 Jan. 3 Jan. 3 Jan. 7 Jan. !5 Jan 9 Jan. 14 Jan. 12 Jan. 30 Dec. 27 Febr. 19 Jan. 10, Jan. 30 Dec. 29 Dec. 29 Dec. 12 Jan. 29 Jan. 2 Jan 12 Jan. 25 Dec. 30 Dec. 5 Dec. van La Plata. 22 Dec. v. Tunis, in lading. in lading. 19 Dec. v. Izmir. 10 Dec. van Curasao. 21 Dec. van Cristobal! 19 Dec. van Corral. in lading. 19 Dec. van Callao. 23 Dec. van Madeira. 23 Dec. van Genua, vertrekt 2 Jan. 22 Dec. v. Barbados, vertr. 2 Jan. v. Pto. Barrios vertrekt 2 Jan. vertrekt 2 Jan. 2 Dec van Colombo. vertrekt 9 Jan. 25 Dec. van Gibraltar. 16 Dec. van Padang. 19 Dec. van Sundsvall. 26 Dec. van Batavia. 24 Dec. vertrokken. in lading. 23 Dec. van Hernösand. 22 Dec. van Marseille. 22 Dec. van Macassar, in lading. in lading. 23 Dec. te Antwerpen. 22 Dec. van Tjilatjap, in lading. 28 Dec. vertrokken. 19 Dec. vertrokken. 19 Dec. van Kaapstad. 24 Dec. van Finisterre. 23 Dec. v. Batavia. 22 Dec. van Singapore. 20 Dec. van Padang. 22 Dec. van Colombo. 22 Dec. van Gibraltar. 23 Dec. vertrokken. 22 Dec. van La Plata. 19 Dec. vertrokken. 22 Dec. te Shellhaven. vertrekt 29 Dec. in lading. 21 Dec. van Lipari. 28 Dec. vertrokken. 25 Dec. van Pt. Said, in lading. 15 Dec. van Belawan. 24 Dec. van Port Said. 27 Dec. v. Pto. Colombia. 24 Dec. te Fiume. 24 Dec. van Gibraltar, vertrekt 23 Jan. 23 Dec v. Colon. 21 Dec. van Penang. 21 Dec. van Rio Janeiro. 24 Dec. van Mombassa. 24 Dec. van Gibraltar, in lading. 25 Dec. vertrokken. 28 Dec. vertrokken. 24 Dec. van Trinidad. in lading, vertrekt 29 Dec. in lading, in lading, vertrekt 30 Dec. 23 Dec. van Stamboul. in lading. 19 Dec. vertrokken, vertrekt 29 Dec. xi Scheper voorzien van een x> zijn groor.er dan 6000 bruto resnst.pT ton TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Hoogovens Hoogovens Hoogovens Hoogovens Buitenhaven Papierfabriek Fransch S.S. Astrée Caen erts Zweedsch S.S. Gudur Amsterdam laden Finsch s.s. Leo Londen laden Zweedsch S.S. Halmstad Vesteras erts Ital. sa. Vesuvio Bona erts Duitsch m.s. Caribia West Indië stukgoed Russisch s.s. Knznetskstroi Leningrad hout 'vroeg de sterfscène van boer Verhoeve aller aandacht. Zoo onmiddellijk bij den aanvang de juiste sfeer te treffen is moeilijk en eischt wel een buitengewoon subtiel spel. Dus was het be grijpelijk, dat de K. Z. O. S.-ers eerst goed op streek raakten nadat de beklemming der eerste momenten was geweken. Zij hadden daarbij een vertrouwden leidsman in de figuur van den heer Van aBas als de zwakzinnige knecht, die er een Domien van maakte zoo haarscherp geteekend, dat het de sterkste rol van het stuk werd. Het was prachtig spel en een kolfje naar des spelers hand, dezen simpele relief te geven. En toeon daarop de fraaie krakeel-scène over de erfenis werd ingeleid waren het de dames VrijhoefZwanenburg, v. d. Kolk— Zwanenburg, A. Zwanenburg en de heeren G. Zwanenburg en J. v. d. Kolk (het was inder daad een familiereünie, lezer) die K. Z. O. S. van zijn sterke zijde lieten zien en door gede gen samenspel hier een vlot staaltje dilettan- ten-too:neel te zien gaven. De dames hadden er terecht shucces mee; vooral de Lucie van mevr. v. d. Kolk was tintelend van vinnigheid en huichelachtigheid. Zij en Domien waren in 1 de aanvoerders en dat men ademloos toe luisterde is aan hun knappe weergave te danken. Toen de spanning er eenmaal in zat zorgde van Baar voor een climax, welke weer eens klaar en duidelijk bewees, dat K. Z. O. S. uit stekende spelers onde rhaar leden telt. In 2 kwam daar boer Derk van den heer van Kuije- ren nog bij, die dit rolletje weer eers echt raak kon typeeren, zooals we dat van hem kennen. Gedragen door een sterke dialoog, een parate rolkennis en een kring op elkander ingespeelde acteurs kon mevr. v. LaerZwanenburg zich geheel wijden aan den titelrol. Ze had zich veel moeite gegeven om zich deze moederfiguur in te leven: de rijke boerin, die weduwe gewor den, straatarm blijkt te zijn en dit voor haar kinderen te verbergen tracht. Het is voor een dilettante 'n vrijwel onver vulbare taak, deze vrouw ten voeten uit af te teekenen. Het spel geheel beheerschen kon zij niet, omdat haar type zacht en berustend schijnt, terwijl deze boerin een, sterke Frinzin, een vrouw die vecht voor huis en hof, moet zijn. De centrale figuur moet ze toch altijd blijven; nu werd ze te dikwijls door geprononceerd spel der anderen naar het tweede plan ver schoven. Anders was het echter aan het slot van 2, wanneer de moeder haar kinderen de deur wijst en deze speelster er de juiste toon wist te treffen en een groote dramatische zeg gingskracht den aandacth vasthield. Met belangstelling hebben we het tooneel- gebeuren gevolgd. Niet alleen, dat allen zich inspanden naar hun vermogen er het beste uit te halen, in vele opzichten slaagde K. Z. O. S. er in sfeer te scheppen en was het zeker de belangrijkste avond van zijn seizoen. Het empo had nog steviger aangezet mogen worden, speciaal in de scènes-a-granad-spec- tacle; ook er meer op letten niet tot iemands rug te spreken, zooals nu van 2 of meer zijden gedaan werd. De Friesche costumes deden het aardig even als het (zelf vervaardigde?) intérieur, dat we ons bij een welgestelden boer iets minder sober hadden gedacht. Zondag 4 April sluit K. Z. O. S. haar seizoen met een daverende klucht. Ongetwijfeld heb ben haar donateurs echter dezen ernstiger avond ook geapprecieerd, want hij kon gezien worden. \y. KERSTVERGADERING S. D. A. P. Nadat 's middags een goed bezocht kinder feest gehouden was, waarin mej. A. de Waal het verhaal „De sneeuwkoningin" vertelde en oa, een uitstekend geslaagde poppenkastver- tocning door Reek uit IJmuiden gegeven was, werd Vrijdagavond in het clublokaal aan den Koningsweg een vergadering voor de partijleden gehouden. De voorzitter, wethouder Visser, opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij op de noodzakelijkheid wees, dat de leden voortdurend actie voeren voor het Plan. Hier na was het woord aan den spreker, den heer Wansink uit IJmuiden. Nu de boodschap van liefde verkondigd wordt, treft het ons, aldus spr., dat de wereld zich geheel richt op bewapening en oorlogs voorbereiding. De toestand is nog somberder dan in 1914, toen men weliswaar een oorlog niet beschouwde als iets, dat voorkomen moest worden, maar men verheerlijkste hem toch ook niet als een verheven roeping voor den mensche. Nu schaamt men zich niet meer voor de misdadigste praktijken, maar prijst den oorlog als één groot avontuur. Men verheerlijkt openlijk bedriegerij, leu gen en onrecht. Spreker wees hierbij op de uitlatingen van Mussolini, die zelfs met trots verkondigde, hoe Italië de volkenbondsstaten om den tuin geleidhad in de Abessynisehe kwestie. De Vokenbond heeft hier gefaald, doch dit is gsen reden om afbrekende critiek op dit rechtslichaam uit te oefenen. Veeleer is dit een gevolg van het feit, dat verschillende regeerders niet doordrongen zijn van het in ternationale recht. Sprekende over de fascistische en kapitalis tische machtsexcessen wees de heer Wansink op de invloeden, die ook in ons land binnen dringen. Wij kunnen tenslotte op de Holland- sche nuchterheid niet meer vertrouwen, maar moeten ons geestelijk weerbaar maken tegen de opdringende nationaal-socialistische leu zen, die onder het motto „politieke zuivering" trachten te speculeeren op de moedeloozen en berustenden. De beweringen van Mussert, als zou het Nederlandsche volk uit „luie slam pampers" bestaan, hekelde spreker zeer scherp. Sprekende over de begrippen, fascisme en democratie, noemde de heer Wansink het Na tionaal socialisme on-Nederlandsch. Wordt door het fascisme de eigen meening geheel teruggedrongen, de democratie daarentegen eerbiedigt de vrijheid van geest, verkondigt broederschap en erkent de gelijkwaardigheid van eider individu. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afre- kenen. DE ADMINISTRATIE. Men verwijt ons, zoo vervolgde spreker, dat wij sociaal-democraten veranderen. Inder daad is dit zoo, doch een politieke partij is geen dood lichaam, maar moet voor verande ring vatbaar zijn, wanneer het leven dit noo- dig maakt. Spreker eindigde met een opwekking om steeds in den strijd voor recht en liefde te blijven volharden en door alles heen naar de verwezenlijking van het ideaal te blijven streven. De heer K. van Zanen heeft hierna een fragment uit Dickens „Christmas Caroll" voorgedragen. Mej. W. Ruig declameerde gedichten en mej. A. de Waal zorgde voor het muzikale ge deelte van den avond. KERSTPAKETTEN UITGEREIKT. Door den O.K. Bond van Haven- en Trans portarbeiders, onderdeel van het O.K. Verbond van Vakvereenigingen zijn op den dag voor Kerstmis aan een dertigtal leden, wier gezin nen het meest behoeftig zijn, kerstpaketten uitgereikt. KERSTFEEST IN DE NED. HERV. KERK. De n 2den Kerstdag vond in de Ned. Herv. Kerk te Velsen van wege de Zondagsschool Matth. 2116 B de herdenking van het Kerst feest plaats, te half drie voor de kleine, te 7 uur voor de oudere kinderen. Ds. Brongeest ging voor in gebed en sprak daarna de kinderen en aanwezigen toe; de dames Schut en A. Markerink vertelden eenige Kerstverhalen, die in de grootste stilte werden aangehoord- De leerlingen ontvingen behalve de noodige versnaperingen alle een pak, inhoudende een geschenk. Vele ouders waren aanwezig om dit feest mede te vieren. KERSTAVOND O.K. JONGELIEDEN- VEREENIGING. Voor een geheel gevulde zaal gaf de Oud- Katholieke Jongeliedenvereeniging „D.G.S." een Kerstavond in het O.K. Vereenigingsge- bouw. De voorzitter, de heer Wiljouw, wees in zijn opening op het doel van dezen avond als voor bereiding tot het Kerstfeest en zei hoe in donkere tijden als deze, waarin wij zijn, wij nog meer de liefde van God in de geboorte van Zijn Zoon van noode hebben. Een zestal dames „en tableau" voorstellende een engelenkoor, zong onder het licht van den kerstboom „De heilige Stad" naar arrange ment van Joh. de Heer en bewerkt door S. Adams. Dit was een mooie inzet. De heer A. J. Gouda (orgel) en Mej. L. Gorter (piano) be geleidden het koortje. Declamatie van den heer C. v. d. Plas gaf een tweetal dichten op het kerstfeest. Gemeenschappelijk werd daarna een twee tal liederen gezongen terwijl in de pauze cho colade en koek werd genuttigd. Na wederom eenige liederen van het dames koortje onder leiding van den heer Gouda te hebben aangehoord, werd een kerstvertelling gedaan door den heer P. v. d. Oord met be trekking tot een oude legende van Zeerijp om streeks de middeleeuwen. Een aandachtig gehoor volgde den spreker. Een gemeenschappelijk gezang en een slot woord van Pastoor L. Rinkel die de medewer kenden aan dezen geslaagden avond dankte, getuigde nog van de liefde Gods. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 28 DECEMBER. Gebouw „Zang en Vriendschap": Oprich tingsvergadering H.O.V.-koor Haarlemsche Orkest Vereeniging. 8.15 uur. Palace Fihnoc: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De Zigeunerprinses" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ship Ahoy!" met Shirley Temple. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Deeds goes to town" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De ongeschreven wet" regie Hathaway. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 29 DECEMBER Gem, Concertgebouw: Derde Galaconcert van de H. O. V., soliste Elly Ney, piano. Aan vang 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. was geen mensch meer, ik leefde alleen voor het idee, dat ik op deze wraak moest ne men over mijn mislukt huwelijk. George diende onder mij. Hij was dapper, hij stortte zich met waren hartstocht in den strijd, al leen om slechts de tranen van zijn moeder, die in Engeland was achtergebleven, te kun nen vergeten, om de stem van zijn eigen ge weten tot zwijgen te brengen. Tot hij het niet meer uithield en mij bekende geen dag en geen uur verder te willen vechten voor deze zaak. Hij wilde zijn ontslag nemen en wel onmiddellijk. Hij zeide zich te schamen voor zijn gedrag. Hij meende meer dapper heid aan den dag te hebben gelegd, indien hij in het vaderland was gebleven en daar de hoon en de spot van al zijn vrienden had doorstaan. Toen sloeg ik mijn grooten slag. Ik liet niets bemerken, maar gaf hem eenige dagen bedenktijd. Maar in stilte werkte ik aan een laag plan. Maar dat het gemeen was ozo te handelen als ik deed, besefte ik niet ten volle. Ik was geen meester meer over mij zelf. Ik was bezeten met een wraakzucht en was bereid alles, maar dan ook alles op te offeren om daaraan te voldoen. Wraak ne men! Waarop en waarom eigenlijk? Ik zou het nu niet meer weten, maar in die jaren achtte ik mij verongelijkt, ik schoof alle schuld van mij af, ik verbeeldde mij zelfs nu en dan, dat ik in mijn recht was. Mijn vrouw wilde mij immers niet begrijpen, zij had mijn plannen immers altijd tegengewerkt. Ik weet al niet wat ik mij zelf voorpraatte. Wat doet het er op het oogenbllk ook eigenlijk toe? Eén ding wil ik echter eerst nog vertel len, voordat ik verder mededeel, wat er daar in Zuid-Afrika gebeurde Denk niet, dat ik geen ander verdriet ken de dan dat over mijn huwelijk. Ik had een groot en zwaar leed te dragen. Ik was te leurgesteld in mij zelf. Ja, dat zegt mis schien niet veel, maar voor mij zeggen deze woorden alles. Van jongs af had ik een zie kelijke neiging om mijn eigen karakter uit te pluizen en al mijn handelingen te contro leeren. Zoo ontdekte ik, of maakte het mij zelf wijs, nadat ik maanden lang in de fa miliepapieren had gestudeerd, dat ik alleen het karakter van den eerlijken oprechten Boroughbridge niet bezat. En dat was juist hetgeen ik zoo vurig wenschte. Hoeveel moei te ik ook deed om in het gewone dagelijk- sche leven hen in onbaatzuchtigheid en eer lijkheid te evenaren, ik slaagde er niet in. Ik verafschuwde mij zelf. Toen hoopte ik, dat een huwelijk daarin verandering zou brengen. Ook die hoop, bleek weldra ijdel. Het leven werd voor mij van dag tot dag zwaarder. Begrijp je me, Gladys, begrijp je me? Misschien ben ik nu ook niet oprecht, ik weet het niet, ik weet niets meer. Wat doet het er ook eigenlijk allemaal toe? Niets immers. Laat ik verder gaan, laat ik het niet meer over mij zelf hebben. Ik was het, die de plannen aan den vijand verried. Ik was het, die uit haat tegen alles en tegen iedereen, tegen het geheele bestaan, die eerlooze daad bedreef. Mijn zoon bemerkte alles. Hoe, ik weet het nog niet. Ik heb er hem ook nooit naar ge vraagd. Ik had in stilte een geheime samen komst met eenige aanvoerders der boeren. Zij beloofden mij geld, een heele boel geld, als ik hun bekend maakte met de ligging van ons kamp. met de sterkte der aldaar ge leverde troepen. Ik stemde toe. Ik pleegde verraad. Ik verzette mij niet, toen mijn zoon werd gearresteerd. Het eenige wat hij mij toevoegde, toen ik hem eenmaal in de ge vangenis voor zijn veroordeeling bezocht, Ik zal de wapenspreuk van het geslacht Bo roughbridge weten te verdedigen, zelfs te genover de leden van dit geslacht. Voor de rechtbank bekende hij, dat hij de daad had bedreven. Zijn nachtelijke wandeling zou hebben geleid tot een ontmoeting met een Zoeloe-opperhoofd, wien hij alles had verra den. De schijn was tegen hem, hij werd ver oordeeld en hoorde met gesloten oogen zijn vonnis aan. Wat moest ik doen? Zou iemand mij hebben geloofd, als ik na de veroordee ling nog had bekend? Er was voor mij geen andere weg dan vol te houden, in het open haar, dat mijn zoon een eerlooze was, dat ik hem niet meer wilde kennen, dat ik hem uit het geslacht had gestooten en hem zou onterven. Mijn vrouw stierf van hartzeer. Ik liet geen traan. Ik haatte mij zelf, zooals geen mensch misschien ooit zich zelf heeft gehaat, maar ik miste den moed iets te on dernemen, waardoor mijn schuld zou blijken Met het geld, dat ik na den oorlog voor mijn verraad ontving, betaalde ik mijn schulden; ik speculeerde, ik verdiende veel geld, ik kocht een prachtig huis in Londen, ik maak te de heerlijkste reizen, maar ik deed niet het eenige wat ik moest doen: bekennen. Zelfs toen je vader gratie werd verleend, hield 'k mijn rol van ongelukkigen vader vol. Wat moest ik anders doen? Ik kon immers niet meer terug. Ik was te ver gegaan. Mijn zoon liet mij weten, dat hij nooit meer iets met mij te maken wilde hebben, dat hij zich zelf beschouwde als een uiteestooten Bo roughbridge Hij had nu aan de eer der fa milie voldaan. Hij had niet meer kunnen doen dan de schuld van zijn vader op zich te nemen. Hij verzocht alleen om een klein jaargeld, omdat hij straatarm was geworden. Toen maakte een nieuwe groote woede zich van mij meester. Ik erkende, dat George wél een echte Boroughbridge was, dat hij wel het karakter van zijn voorouders had geërfd. Dat hij alle goede eigenschappen bezat, die ik miste en die ik zoozeer noodig had. Ik her kende in hem het karakter van zijn moeder haar onverzettelijk geduld, haar goedheid en inplaats dat mij dit tot inkeer bracht maak te het mij razend. Tk was vaster dan ooit be sloten te volharden in de rol, die ik geen recht had te spelen. Ook het huwelijk van mijn zoon noch de geboorte van een klein dochter bracht mij tot inkeer Trouwens wat zou mij nog hebben kunnen doen ver anderen van mijn levenswijze? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6