HET NIEUWE AVONDBLAD DINSDAG 29DECEMBER1936 De Chineesche Stijl. IJMUIDEN De kabeljauwachtige visschen der Noordzee. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in November. Neem Domaniale 9t is de beste ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KEN NEMER COURANT. IDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adve, un ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeel!ngen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongevalft000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De maarschalk Tsjiang Kai-Sjek, die de groote man van de Chineesche Republiek is, was door soldaten van Tsjang Hsu-Liang, bij genaamd „de jonge maarschalk", op 12 De cember gevangen genomen en gehouden. De heele Oostersche wereld was erover in op schudding en de heele Westersche wereld schudde al mee, omdat zij haar Chineesche belangen opnieuw bedreigd zag en zichzelf al teveel ellende heeft bezorgd om dit er nog bij te kunnen hebben. Maar het is tenslotte erg meegevallen. Bin nen de veertien dagen heeft de jonge maar schalk den Grooten Maarschalk niet alleen met gevolg en al losgelaten, zonder eenige voorwaarden te stellen, maar bovendien zich zelf berouwvol ter beschikking van de regee ring gesteld, om zijn straf te ondergaan. Een en ander is weer geschied in een Chineeschen stijl, waarom wij Westerlingen altijd moeten lachen, maar die toch ook wel eenigszins tot nadenken stemt. Want niet alleen mist het Westen in dergelijke situaties de onloochen bare élégance van de Chineesche methoden, maar bovendien doet het zulke dingen op een veel grover, ruwer en demagogischer manier. De maarschalk Tsjiang-Kai-Smk heeft vóór zijn vertrek uit Sianfoe, dus bij zijn Invrij heidstelling, een brief van tweeduizend woor den tot Tsjang-Hsu-Liang en den commissa ris voor de pacificatie der provincie Sjensi ge richt, waarin hij zegt: „Gij zijt beïnvloed door reactionnairen, doch gij zijt bereid uw fout te herstellen. Gij zijt verantwoordelijk voor den opstand, doch daar ik uw opperbevelhebber ben, ben ik niet zonder schuld voor de ver slapping der discipline, waarvoor ik de natie mijn verontschuldigingen aanbied. Ik verzoek u beiden u aan de regeering te onderwerpen, opdat gij gestraft kunt worden, doch ik be loof u voor u op te komen, want gij betreurt oprecht uw vergissing". Stel u den Westerschen opperbevelhebber of staatsman voor die in een dergelijk geval zul ke termen zou bezigen! Die zichzelf zou be schuldigen en excuses maken tegenover de natie.... wegens wat dan ook! Die den man, die hem gevangen genomen had, zou berich ten: „Ik zal voor u opkomen, want gij betreurt oprecht uw vergissing". Merkwaardiger is het misschien nog, dat de Oostersche mentaliteit dit alles aanvaardt. Zij schijnt de schoone gevoelens, in dezen brief tot uiting komend erkenning van eigen dwaling en vergevens gezindheid hooger te stellen dan de ver- geldingsidée, die naar ik vrees in de Wester sche wereld de eenige gedachte zou zijn. En dan Tsjiang-Kai-Sjek's erkenning: „Mijn vrijheid heb ik grootendeels aan den moed en de tact van mijn vrouw te danken". Zou een Europeesche grootmogende zich kunnen ver oorloven zooiets bekend te maken? Zelfs daar aan dient te worden getwijfeld Tsjang-Hsu-Liang van zijn kant zegt dat het alles een misverstand is geweest. Hij dacht ten onrechte dat Tsjiang-Kai-Sjek hem wou afzetten en zijn leger ontbinden. Hij dacht ook dat de regeering te Nanking de soldij voor zijn troepen niet betaalde, maar dat geld blijkt door een van zijn on dergeschikten gestolen te zijn. Hij is overi gens zeer berouwvol en schrijft aan Tsjiang- Kai-Sjek: „Ik ben natuurlijk een ruwe, on beschaafde boer en daarom heb ik deze on beschaamde misdaad gepleegd. Berouwvol ben ik u nu naar Nanking gevolgd om daar te wachten op de straf die mij toekomt. Ik ben zelfs bereid den dood te aanvaarden, in dien dit tot voordeel van mijn land strekt. Laten geen gevoelens van vriendschap u weerhouden te handelen zooals ik dat ver dien". Ook dit is weer schoon. Weer vraag ik u, u dergelijke taal in een dergelijke siuatie in de Westersche wereld voor te stellen. Een maarschalk die zegt: „Ik ben maar een ruwe, onbeschaafde boer"! Nooit! De bereidwillig heid den dood te aanvaarden is in Wester sche begrippen nog veel denkbaarder dan deze zelfbeschuldiging. En dan dat „laten geen gevoelens van vriendschap u weerhou den De Chineesche stijl verdient beter dan in het Westen hilariteit op te wekken. Verwacht wordt nu blijkbaar, dat Tsjiang- Kai-Sjek zal verklaren dat „de jonge maar schalk en de „pacificator van Sjensi" de centrale regeering trouiw zijn en dat hun daden niet beschouwd moeten worden als opstand of muiterij. Hij zal ook ontkennen dat het conflict „langs financieelen weg" zou zijn bijgelegd. Tweehonderdduizend menschen hebben Tsjiang-Kai-Sjek bij zijn terugkeer-per-vlieg- tuig te Nanking geestdriftig toegejuicht. Vreugde heerscht in het gansche land. Merk waardig land, waar de grootste mannen te genover de openbare meening niet alleen dur ven toegeven dat zij menschen zijn, maar ook dat zij dus fouten makenen daarover hun berouw durven toonen en hun excuses durven manen. Er zit wat in. In China althans is succes niet het eenige, dat succes heeft R. P. Vlaswijting en koolvisch en „mooie meiden". Goede resultaten der Waddenzee-visscherij. De Af deeling Visscherij en van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarhij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand November 1935. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in November 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee en het IJselmeer waren beter, die in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in November van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.l. volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1.266.174 (1.026.120) K.G. en f 18.004.— (f 10.563.—), in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.017.986 (2.962.996) K.G. en f55.659.— (f44.940.—), in het IJselmeer 33.078 (49.412) K.G. en f 15.832. (f14.889.in de Zuid-Hollandsche stroo men en zeegaten 317.156 (247.802) K.G. en f21.379.(f24.918.Uit Zeeland werden verzonden 1.374.225 (1.061.863) oesters ter waarde van f 81.855.(f 45.816.en 5.582.694 (4.943.440) K.G. mosselen ter waarde van f 135.501.— (f98.010.—). In het IJselmeer liep de aalvisscherij ten einde. De vangsten der botnetvisschers met staande netten waren zeer klein. Op spiering werd door slechts een enkel span vaartuigen met sleepnetten gevischt, doch ook hiermede waren de vangsten gering, terwijl de gevangen spiering bovendien klein van stuk was. Met bleisleepnetten werden tusschen Harderwijk en Bunschoten gedurende de eerste helft der maand enkele loonende vangsten van snoek baars, baars en voorn gemaakt. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd met de kommen slechts weinig haring gevangen, daarentegen in de eerste helft der maand nogal wat spie ring. De botvisscherij leverde alleen met het schutwant nog eenigszins loonende resultaten op. De aalvisscherij had niets meer te betee- kenen. Het resultaat der visscherij op garna len, welke gekookt werden afgeleverd, was wei nig bevredigend. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt was enkele da gen loonend. De uitkomsten der garnalen- visscherij voor de drogerij waren, als gevolg van de over het algemeen groote vangsten, loonend. Van de mosselperceelen werden ruim 1600 balen mosselen afgevischt. De verzending van mosselen van de natuurbanken naar En geland was minder gunstig. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door 12 Wieringer motorvaartuigen voortgezet. De wulkenvisscherij verliep voor de motorvaartui gen tamelijk gunstig, voor de zeilvisschers was het resultaat weinig loonend. Tevens werden enkele oesters medegevangen. De visscherij op alikruiken bleef van weinig beteekenis. In de Lauwerzee leverde de garnalenvis- scherij nog zeer bevredigende resultaten op. Met den raamkuil werd een enkele maal op sprot (schardijn) gevischt, doch de vangst be stond grootendeels uit bliek. In den Dollart en de Eems had geen vissche rij van eenige beteekenis plaats. In de Zuid-Hollandsche stroomen werd met de ankerkuilen tamelijk goed spiering gevan gen, doch met de spieringdrijfnetten waren de vangsten maar weinig bevredigend. Op aal en bot werd weinig meer gevischt. De garna- lenvisschers vischten ten aanzien van de con sumptiegarnalen op beperkte dagtaak, doch er werden nogal wat kleine garnalen voor de drogerij aangevoerd, hetgeen de visscherij nog eenigszins loonend maakte. BRAND IN HET STATIONSKOFFIEHUIS. Op den eersten Kerstdag brak brand uit in het Stationskoffiehuis aan de Bik- en Arnold- kade. Het bleek dat het brandde tusschen het plafond van het café. De brandweer verscheen spoedig met de motorspuit ten tooneele. Een groot deel van het plafond moest worden weggehakt alvorens de brandweer kon blus- schen. Toen men met het water de vuur haard kon bereiken was de brand spoedig gebluscht. Doordat er op het uur van den brand veel wandelaars op de been waren, was er veel belangstelling. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawlers: Timor IJM 491 180 manden f 110O Corri IJM 21 65 manden f 1230. I. S. Groen IJM 130 700 manden f 1230. Trawloggers: IJM 204 f 860; KW 75 f 680; KW 46 f 720; KW 105 f 370; KW 24 f 380; KW 59 f 570; KW 91 f 460; KW 112 f 370; KW 107 f 730. Versche haring: SCH 210 f 1500; SCH 399 f 1130; SCH 120 t 1270; SCH 101 f 300; KW 159 f 250: KW 44 f 140. De heer Adam, die in Oostende een serie populaire lezingen houdt over de bewoners der Noordzee, hield zich in zijn laatste lezing bezig met de kabeljauwachtige visschen. Zooals men weet is de kabeljauw (gadus morrhua) een der bekendste en ook meest ge vangen visschen der Noordzee, een belangrijk product van den afslag in IJmuiden. Daarom zullen vele lezers gaarne iets meer willen we ten van dezen slokop en zijn soortgenooten, waarvan de bekendsten zijn de schelvisch f ga- dus aeglefinus), de wijting (gadus merlangus), de koolvisch (gadus virens) en de blanke kool visch, mooie meid of pollak (gadus pollachius). Uit de lezing van den heer Adam blijkt, dat er eenig verschil is in de benaming. Hij noemt nog de vlaswijting of pollack. Maar daarover straks. De kiteeljauwachtigen, aldus de heer Adam, onderscheiden zich van de haringachtigeii door hun loggen lichaamsbouw en door hun voorliefde om in diepere en koudere zeelagen te verblijven. Deze soort visschen zijn tamelijk zwaar ge bouwd, ze zijn dan ook in vergelijking met de harlngachtigen geen snelle zwemmers. Zij le ven afzonderlijk, leiden geen maatschappelijk leven zooals de haringachtigen en verzamelen zich alleen op hunne paaigronden of ook nog, zooals de kabeljauw en de koolvisch, wanneer zij in groote scholen op den haring jacht ma ken. De kabeljauwachtigen hebben alle, uitgezon derd de wijting en vlaswijting, een kindraad, die zich aan de onderlip bevindt. In deze soort is de kabeljauw ongetwijfeld de eerste in rang vooral als men nagaat, dat er ongeveer jaarlijks 1000 millioen kilogram in de Noordzee wordt gevangen. De kabeljauw is een visch die van koud en diep water houdt; gedurende de maanden Ja nuari tot en met Mei zakken ze naar de Noord zee af, om in de kustwateren van Zuid-IJsland Zuid- en West-Noorwegen en bij de Faroë hun kuit in tamelijk diep water (20.40 M.) te leg gen. Op deze paaigronden gebeurt er iets dat wel eigenaardig mag worden genoemd. Daar bevinden zich kabeljauwen van allerlei af komst en ouderdom; op het oogenblik van kuitschieten scheiden zij zich af in afzonder lijke scholen; deze groepen bestaan uit een heden van ongeveer denzelfden ouderdom, de oudste kabeljauwen paaien het dichtst bij de kusten. Tot nu toe kan de wetenschap ons geen voldoende bescheid op deze eigenaardig heid geven. Men schat het aantal eitjes door een vrouwtjes-kabeljauw gelegd op 9.000.000. Dit zaad wordt niet op den bodem der zee ge legd, maar aan zijn lot overgelaten. Dat er van een dergelijk aantal levenskiemen vele vernietigd worden of niet tot hun vollen groei geraken hoeft zeker wel geen betoog. Na korten tijd komt er uit dit eitje een ka- beljauwtje te voorschijn; dit diertje zal dan gedurende een drietal maanden in groote scho len aan de oppervlakte van het zeewater ver blijven. Om zich aan de te groote vraatzucht van zijn talrijke vijanden te onttrekken zoekt het zijn heil in de holte van de menigvuldig aan de oppervlakte drijvende kwallen. Wanneer deze jonge kabeljauwen een 3-tal maanden oud zijn verdwijnen ze voor goed naar den bo dem der zee om daar hun verderen levensloop voort te zetten. Na gepaaid te hebben verlaten de kabeljau wen hunne trekgronden om in dieper wateren te gaan leven en wel voornamelijk in het Noor den van de Noordzee. De kabeljauw voedt zich voornamelijk met haringen en andere visschen; zijn vraatzucht is onverzadigbaar; hij brengt dan ook heel gevoelige slachtingen teweeg in de haring scholen. De kabeljauw bezit, evenals de schelvisch, de eigenschap, de kleur van zijn vel in overeen stemming te brengen met zijn omgeving. Men treft wel eens kabeljauw aan met een rood achtige kleur; dezen dieren zijn afkomstig van de kusten van Schotland, waar talrijke zee wieren groeien. De schelvisch is evenals de kabeljauw, de mooie meid en de koolvisch een tijdelijke be woner der Noordzee; hij wordt er aangetrof fen in de nabijheid van zandachtigen en slij- kerigen grond, daar hij zich uitsluitend voedt met wormen en slakken. Hij komt alleen naar de Noordzee om er zijn kuit te leggen; dit laat ste doet hij in diepe wateren (80-120 m.). Hieruit blijkt duidelijk dat een groot deel van de Noordzee als paaigrond voor de schelvisch niet geschikt is en men hem dus ook weinig aantreft. Wel vindt men hem in de nabijheid van de haringbanken, daar schelvisch verlek kerd is op haringkuit. De wijting is een vaste bewoner van de Noordzee en men treft hem er dan ook bijna overvloedig aan. Hij leeft zoowel in diepe als ondiepe, in koude als in minder koude zeela gen. Hij voedt zich vooral met haringdiertjes en kleine microscopische diertjes. De vlaswijting of Pollack is een der kabel jauwachtige visschen, die men het minst in de Noordzee aantreft; hij houdt van een warme temperatuur en licht zoutgehalte. Wanneer deze factoren in de Noordzee aanwezig zijn kan men hem dan ook, doch altijd in geringe mate aantreffen. Over zijn levenswijze weet men heel weinig; hij houdt zich vooral op langs de Fransche en Spaansche Westkust. De koolvisch is de meest representatieve der kabel j au wachtigen: zeer log gebouwd, levende in diep en koud water. Hij wordt vooral aange troffen in het Noorden der Noordzee en rond de kusten van IJsland. Hij verslindt een on- geloofelijke hoeveelheid visch; hij maakt jacht in groote scholen op de haringscholen. De kool visch paait vooral in Januari tot en met Maart De mooie meid wordt weinig in de Noordzee aangetroffen. Deze houd van diepe en heel koude zeelagen: hij is heel vraatzuchtig. Hij paait in diep zeewater (100-200 m.) e"h het is dan ook niet te verwonderen waarom hij zoo weinig in de Noordzee kan worden gevangen. Tot zoover de heer Adam. De laatste drie vertegenwoordigers der ka beljauw-familie, door den heer Adam bespro ken zijn dus de vlaswijting of pollack, de kool visch en de mooie meid. Eigenaardig is, dat men in IJmuiden de vlaswijting niet kent. Nog eigenaardiger is echter, dat de heer Adam spreekt van vlaswijting of pollack. In ons land kent men de pollack of pollak als blanke kool visch (Eng. pollack), die in den handel mooie meid wordt genoemd. Het is vooral deze visch, die aan leeken dikwijls als schelvisch, nog meer als kabeljauw verkocht wordt. Op de naamlijst van de vischsoorten van het Belgische Beheer van het Zeewezen, waarvan de invoer aan contingenteering onderworpen is, komen voor: koolvisch (Fr.: colius char- bonniers), vlaswijting (Fr.: lieu, merlan-jau- ne) en mooie meid (Fr.: merlus-merluche) en voorts: Leek kleine mooie meiden (petites merluches rondes). Uit deze min of meer officiëele benamingen en de Fransche vertalingen daarvan worden we niet veel wijzer. Over de soort, door den heer Adam „kool visch" genoemd, behoeft geen twijfel te be staan. Dit is onze zwarte koolvisch (Lat. gadus virens, Fr. colin). Maar over de vlaswijting en de mooie meiden zijn we het met den heer Adam nog niet eens. De naamlijst van het Be heer van het Zeewezen spreekt van vlaswijting Fr. lieu of merlan jaune, wij kennen de lieu of merlan jaune als blanke koolvisch (gadus pollachius). Wij hebben maar één verklaring, n.l. dat de vlaswijting niet anders is dan Leek, die door Dr. van der Laan in „Vischkennis en Vlschkeuring" in het Fransch „morlus ordi naire" wordt genoemd. Maar dan is de naam lijst fout. Hoe het ook zij, onze Belgische exporteurs schijnen geen vlaswijting te kennen, en in België schijnt men deze soorten nogal eens met elkaar te verwarren. S. B. DECTERA KREEG EEN EERSTEN PRIJS. De Iersehe setter „Dectera", van den heer J. C. Knegjes, behaalde op een op den twee den Kerstdag in hotel Brinkmann te Haarlem gehouden clubwedstrijd een eersten prijs, be staande uit een fraaie medaille. KERSTFEESTVIERING Op Tweeden Kerstdag werd door de Evan gelisatie der Geref. Kerk (West) in het ge bouw van de Wetstraat met de leerlingen der Zondagsschool opgewekt Kerstfeest ge vierd. De leiders, de heeren de Groot en Jas pers verzorgden het Kerstevangelie en de Kerstvertelling. In de kerk aan de Wilhelmi- nakade kwamen de kinderen der Ger. Zon dagsschool bijeen. Talrijke belangstellenden waren aanwezig. Hier voerden de heeren Ras en van Slooten het woord. Ds. Wesbonk sprak zoowel in het Evangelisatiegebouw als in de kerk de kinderen hartelijk toe. VERKEERSONGEVAL OP DEN RIJKSWEG. Op het kruispunt van den Rijksweg Vel- senHaarlem en VelsenAmsterdam had op den eersten Kerstdag, des avonds onge- ver half negen een botsing plaats tusschen een autobus, bestuurd door V. uit den Hel der en een luxe auto, bestuurd door S. te Overschie. Beide wagens werden zoodanig be schadigd, dat ze weggesleept moesten worden. De bestuurder van de personenauto, als mede een van de andere inzittenden liepen lichte verwondingen op. De bestuurder en passagiers van de autobus bleven ongedeerd. VEEL MAKREEL. De stoomtrawler Aneta IJM 82 kwam met 540 manden visch binnen, w.o. veel makreel. Ofschoon er verder geen makreelaanvoer was, hadden ook de prijzen van deze visch- soort van de ongunstige omstandigheden te lijden. Met een besomming van c.a. f 2500 was de Aneta echter nog de hoogste van twintig trawlers, die gisteren binnen waren. MET EEN RADIOZENDER UITGERUST. De stoomtrawler De Hoop IJM 46 is, met een radiozender uitgerust, naar zee ver trokken WERKEN NOORDZEEKANAAL. Het onderhoud der werken van het Noord zeekanaal gedurende de jaren 19371939 is opgedragen, perceel 1 aan J. v. d. Vlies te Sliedrecht voor f 79245 per jaar en perceel 2 aan H. Mertens te Weert voor f 19720 per jaar. Het onderhouden en vernieuwen van verf-, behang- en glaswerk aan gebouwen en kunstwerken van het Noordzeekanaal is voor dezelfde jaren opgedragen aan de firma A. Furster te Zeist voor f 8600 per jaar KERSTFEESTVIERING DER O. K. ZONDAGSSCHOOL. In het Verenigingsgebouw „Witte Bios coop" vond Zondag de Kerstfeestviering plaats voor de kinderen van de O. K. Zon dagsschool. Des middags 3 uur was het feest voor de kleinen en des avonds om zeven uur voor de grootsten van de kinderen, bij welk laat ste feest vele ouders en genoodigden de kin deren vergezelden, zoodat de zaal geheel was gevuld toen Pastoor L. Rinkel deze bijeen komst opende en gewaagde van het groote werk dat door den heer Alb. van Pel in sa menwerking met het Zondagsschoolcomité was tot stand gekomen met het opvoeren van de Kerstgeschiedenis in tableaux en ta- fereelen door de kinderen, grooten en klei nen. Pastoor Rinkel bracht hiertoe zijn dank over aan alle medewerkenden aan dit Kerstfeest. De heer P. C. Tol sprak hierna een kort gebed uit, waarna gemeenschappe lijk een gezang werd gezongen. De kinderen werden getracteerd en kregen voorts nog een boek ten geschenke. Medewerking verleenden mej L. Gorter piano en de heeren A. J. Gouda (orgel) en Cor Tol (viool). Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263tel.5220,Gr. Hout.tr. 187tel. 1250 4 (Adv. Ingez. Med.) SLECHTE REIZEN DER NOORDBOOTEN. Vooral door den overvloedigen aanvoer van koolvisch, een vischsoort die den laatsten tijd het hoofdbestanddeel vormt van de vangsten der Noordbooten, waren de besom mingen van dit type gisteren zeer laag. Daarbij komt nog, dat er over het alge meen lange reizen gemaakt werden. Zoo was de Silvain IJM 116, die slechts f 1480 besomde bijna twintig dagen uit ge weest. Veel beter maakten het de kustbooten die vangsten van 40 a 100 manden bijna even veel besomden als de Noordbooten met 300 a 600 manden. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Runmarö is hier van Oxelösund aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Talrijke kustvaarders in aanbouw. De Nederrijnsche scheepsbouwwerven in Duitschland hebben het tegenwoordig zeer druk met het houwen van nieuwe kustvaar ders. In aanvaarding genomen, dat ook op Hollandsche en Duitsche werven langs de Noordzeekust door loopend dergelijke schepen gebouwd worden, zoo kan men er op rekenen dat ook bij dezen tak der scheepvaart spoedig een overtollige tonnenmaat zal ontstaan, met al de ongewenschte gevolgen. Dit klemt des te meer daar de afvloeiing van oude schepen on beduidend is, terwijl bij nieuwbouw de strek king valt waar te nemen om de schepen steeds grooter te bouwen. (Schutfevaer). DE POST OP NIEUWJAARSDAG. 1 De Directeur van het post- en telegraaf kantoor te IJmuiden maakt bekend, dat het hoofdkantoor te IJmuiden en het hulpkan toor te Velsen op 1 Januari a.s. zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Echter kunnen aan te teekenen stukken ter verzending worden aangeboden. Er wordt op Nieuwjaarsdag één briefpost bestelling uitgevoerd, welke te circa 9 uur zal aanvangen. Pakketten worden niet besteld met uitzon dering van expresse- en dringende pakket ten en van die, welke een aan bederf onder- hevigen inhoud hebben. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost is op 1 Januari geopend van 89 uur v.m. voor ze gelverkoop alsmede voor den telegraaf- en telefoondienst; de postagentschappen Ken nemerlaan en Zeeweg te IJmuiden en Drie huis gem. Velsen blijven dien dag gesloten. WIE HEEFT BEZWAREN TEGEN EEN VUILNISBELT? Burgemeester en Wethouders der gemeen te Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie der gemeente Beverwijk ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Burgemeester -van Wethouders van laatstge noemde gemeente aan Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland om vergunning tot het oprichten van een vuilnisbelt op het terrein, gelegen in de gemeente Beverwijk, kadastraal bekend gemeente Wijk aan Zee en Duin. Sectie A, no. 1427. Op Vrijdag, 8 Januari 1937 des voormid dags elf uur, zal ten raadhuize der gemeente Beverwijk gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zij die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen vóór het bovengemelde tijd stip. ter secretarie der gemeente Beverwijk kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep gerechtigd zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebe stuur zijn verschenen, teneinde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. OPHALEN VAN HUISVUIL. In verband met Oudejaars- en Nieuwjaars dag zal het huisvuil worden opgehaald in oud-IJmuiden, IJmuiden (Oost) en nieuw- IJmuiden in plaats van Donderdag 31 De cember op Woensdag 30 December en in Santpoort en IJmuiden (Oost) in plaats van Vrijdag 1 Januari op Donderdag 31 Decem ber voormiddags. POSTDUIVEN TENTOONSTELLING. Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari wordt in „Het Wapen van Velsen" een postduiventen- toonstelling gehouden van den kring „Kenne- merland". Voor deze tentoonstelling, die ge organiseerd wordt door de postduiven vereeni- ging „De Bonte duif", blijkt nog al veel animo te zijn. Ruim twee honderd duiven zijn inge schreven en door verschillende neringdoen den is flinke medewerking toegezegd, 'zoodat een groot aantal prijzen beschikbaar ge steld is INSTUIF DER S. D. A. P. Half Januari zal de afdeeling Velsen der S. D. A. P. in het voormalig café Jasperse aan den Koningsweg een instuif openen. Op den openingsavond zal de heer W. F. Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenhe den spreken over het onderwerp: „Wat' er op vooruitgeschoven posten voor de arbeiders is te bereiken".

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1