Chinas jongste burgerkrijg. D Thijs IJs en de taart van Dickie Dons Zal Japan de kans aangrijpen Veteranen van toekomstige oorlogen." DIN Su AG D'ECEMBËÏÏ 1936 Europa's positie in het Verre Oosten bedreigd. Door Majoor C. R. ATTLEE, leider der Labouroppositie in hef Britsche Lagerhuis Frankrijk Auriol optimistisch over Frankrijk's economischen toestand. Doitsclhlaiid Staatsbegrafenis van generaal Von Seeckt. Munitiefabriek te Hamburg met Amerikaanschen steun? Dienstneming bij het leger vergemakkelijkt. Joego-Slavië en Bulgarije. Engeland Het verloop der besprekingen met Italië. Britsche ambassade naar Valencia verplaatst. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Ontploffing op plein in Italiaansche stad. PPDEUAMMA e gevangenneming van generaal Tsjang Kai Sjek heeft het geheele Verre Oosten in een crisis gestort. Het is niet noodig de motieven na te gaan van hem, die de daad beging. Hij kan gedre ven zijn door haat en wanhoop, want deze man, die eens de heerscher was van Mand- sjoerije en de Noordelijke helft van China, werd gedegradeerd tot een van Tsjang's onder geschikten en uitgezonden om een expeditie te leiden tegen de communisten in het verre Westen van China, iets, dat hem inderdaad van zijn machtig voetstuk haalde. Anderzijds is het ook mogelijk, dat hij van plan was een financieele transactie aan te gaan en dat hij meende dit het beste te kunnen doen door zich meester te maken van den man, met wien hij wilde onderhandelen. Het is zelfs niet, uit gesloten, dat hij volkomen te goeder trouw heeft gehandeld en besloten was, zooals hij zegt, Tsjang te dwingen den oorlog aan Japan te verklaren. Attlee. Maar welke zijn motieven ook geweest mo gen zijn, een feit is het, dat Tsjang Sjoe Liang door zijn optreden China in een toestand van revolutie heeft gebracht. Men zal niet zoo gauw kunnen gelooven, dat één man zooveel verschil voor een land kan uitmaken, maar er kan weinig twijfel over bestaan, dat de be trekkelijke stabiliteit, die China gedurende de afgeloopen jaren gekenmerkt heeft, geheel en al te danken is aan de vastberadenheid en het organisatietalent van Tsjang Kai Sjek. Met behulp van de moderne transportmiddelen, en in het bijzonder het vliegtuig, is hij in staat geweest de orde te handhaven in de afgelegen provincies van China en een soort van cen traal gezag te vestigen van de zeekust af tot de grenzen van Tibet. Zijn regeering reorga niseerde de financiën van China en begon met het instellen van een aantal overheidslicha men, die belast waren met het toezicht op de openbare gezondheid, de opvoeding, enz. Als Tsjang heengaat is de mogelijkheid groot, dat deze cultureele vooruitgang zal ophouden en China opnieuw in stukken zal worden gesne den, ten prooi aan den burgeroorlog. Het is moeilijk vast te stellen, wat voor in vloed dit op Europa zou hebben en nog moei lijker te veronderstellen, of de Europeesche staten een actie zouden ondernemen, ingeval China door burgeroorlog bedreigd zou worden. Er zijn veel menschen die meenen, dat Ja pan van de gelegenheid gebruik zal maken om een nieuwen aanval op China te onder nemen. Japan wenscht zijn positie in N oord - China te consolideeren en kan best met het excuus aankomen, dat, sinds China bij een conflict toetrokken is en blijkbaar niet in staat is de orde in eigen hiuis te handhaven, een touitenlandsche natie zich genoodzaakt ziet in te grijpen om tenminste een deel van het land te reorganiseeren. Men heeft in sommige kringen zelfs verondersteld, dat de Japanners de hand hebben gehad in Tsjang's gevangenneming' in de hoop, dat er op deze wijze voldoende verwarring zou ontstaan om actief te kunnen optreden. Onnoodig te zeg gen, dat de Japanners deze beschuldiging krachtig afgewezen hebben en, niet geheel zonder reden, hebben aangevoerd, dat rij onmogelijk iets van Tsjang's bezoek aan het vijandelijke kamp konden afweten. Maar of zij verantwoordelijk voor den huidigen toe stand zijn of niet, in ieder geval bestaat het gevaar, dat zij de kans zullen aangrijpen, die hun thans geboden is. Europa verdrongen De vraag rijst, wat de andere mo gendheden zullen doen in het geval van een Japansche actie. Geoordeeld naar de geschiedenis van de Japan sche interventie in MandsjoerijC lijkt het waarschijnlijk, dat zij weir'g vul len uitrichten. En toch kan c'e toe stand bij verdere ontwikkeling z^er wel leiden tot een totale uit-l liring van Europa en Amerika van de markten van Peking, Tientsin en de rest van Noord-Ohina. Het is evengoed mogelijk, dat de positie der Europeanen in geheel Noord-China volkomen onhoud baar wordt. Er zijn groote Euro peesche kolonies in Peking en Tient sin en als de Japanners dean steden in handen krijgen moet mat het ver dwijnen der Europeesche concessies rekening gehouden worden. Daar is bovendien het zelfs nog belangrijker vraagstuk van'de toekomst der toui tenlandsche legaties in Peking. Als Japan zich in Peking vestigt, heeft het weinig r.ut daar de touitenland sche diplomaten te handhaven. De legaties zouden naar hst zuiden moe ten verhuizen. Maar ondanks al deze mogelijkheden lijkt het niiet aannemelijk, dat de Europeesche mogendheden drastische maatregelen zullen treffen teneinde een bezetting van Noord- China door Japan te voorkomen Zij zullen eerder het verlies van groote sommen aan leeniagen rskeeren, dan deel t* nemen aan een actie, die hen in een oorlog zou meesleepen. In dat geval zal China zich zelf moeten helpen en de vraag rijst, in hoe verre het daartoe in staat is. Het antwoord kan zeer goed afhangen van de communis- tsche troepen, die op het oogenblik een deel van West-China bezet houden en door velen beschouwd worden als het best gediscipli neerde leger, buiten dat van Tsjang Kai Sjek Het is niet onwaarschijnlijk, dat wij China nog eens verdeeld zien in een Japansch en een communistisch deel. Menschen, die goed met China bekend zijn, zeggen, dat het onmogelijk is de kracht van het natonale besef bij de jongeren, en in het bijzonder de studenten, te overschatten. Het kan daarom best zijn, dat de meening, dat Tsjang niet vergenoeg ging bij de concentratie van alle krachten in China tegen Japan, de oorzaak was van den opstand. Het is moeilijk te schatten in welke mate Jong China onder invloed staat van het com munisme. De mogelijkheid bestaat dat, ter wijl het theoretische communisme weinig kans maakt, de overtuigng heeft postgevat, dat de eenige doelmatige opposite tegen Japan van de Sovjet-Unie kan komen. Het is van belang op te merken, dat aan twee kanten van de aarde een land verscheurd wordt door burgeroorlog. In beide landen is er een verborgen of openlijke despotische mi litaire macht in het spel. In beide landen be staat een reactie tegen hen, die in de Sovjet- Unie een verzamelpunt van activiteit zien tegen een vijand, die van den verwar- d»-- toestand van het land gebruik wil maken om zichzelf te bevoordeelen. Zoowel in het Verre Oosten als in Spanje schijnt het niet uitgesloten, dat 'n onontwikkeld en achterlijk land het middelpunt wordt van een con flict tusschen twee ideologieën. In het geval van Spanje hebben de democratische landen zich afzijdig gehouden en een uitbreiding van hef conflict toegelaten. Het behoeft nauwe lijks gezegd te worden, dat de Westersche de mocratieën gedurende de laatste jaren de wereld een schouwspel van zwakheid en be sluiteloosheid hebben getoond, met het re sultaat, dat het initiatief altijd aan de zijde der dictators bleef. Zooals de situatie zich thans in het Verre Oosten ontwikkelt mag het niet langer voortgaan. Men schijnt verge ten te zijn, dat de staten van den Vol kenbond garant zijp voor de terri toriale integriteit van China. Werke loos toezien terwijl China uiteenvalt staat gelijk met het erkennen van de machteloosheid van den Volkenbond. Men houde er rekening mede, dat dit artikel vóór de vrijlating van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek werd geschreven. (Nadruk verboden) Maandagmiddag heeft de senaat de bespre kingen over de begrooting hervat. De minister van financiën, Vincent Auriol, hield een rede over de financieele politiek der regeering. Hij zette uiteen, dat deze begrooting er een is van „oprechtheid en goede trouw". De open bare schuld eiseht 48 procent, de militaire uit gaven 18 procent van de uitgaven, zoodat de oorlog van gisteren en de maatregelen ter vermijding van dien van morgen 70 procent der landsmiddelen opslokken. In andere lan den gaan deze uitgaven de 50 procent niet te boven. De productieve uitgaven bedragen 16 milliard en het is onmogelijk die nog meer samen te persen, aldus de minister. De regeering heeft bij haar ramingen reke ning gehouden met het economisch herstel. De economische crisis wordt minder scherp, het monetair accoord tusschen de drie mo gendheden dementeert de geruchten van een nieuwe devaluatie. De regeering wil een groote monetaire markt in het leven roepen en stelt daarom vertrouwen in de vrijheid. Spreker kan niet gelooven, dat de kapitalen uit het land deserteeren op het oogenblik, waarop dit zich herstelt. Frankrijk zet zijn trotsch herstel voort. Weldra zal het kunnen werken aan de orga nisatie van Europa. De minister-president streeft daarnaar. De bewapeningswedloop kan niet voortgaan. De feiten zullen weldra de noodzakelijkheid opleggen van een economi sche vereeniging der thans verdeelde volke ren. Niemand zal medewerking aan een zoo danig program kunnen weigeren. Wanneer de senaat snel de begrooting aanvaardt, zal hij eens te me-sr het land toonen gehecht te zijn aan den vrede en vrijheid, zoo besloot Auriol. Rijkskanselier Hitier heeft bepaald, dat de staat zich belast met de begrafenis van het stoffelijk overschot van generaal Von Seeckt. De bijzetting zal waarschijnlijk Woensdag ge schieden. Volgens het Weensche blad Der Morgen zou de Duitsche rijksregeering haar toestemming hebben verleend tot de oprichting van een munitiefabriek te Hamburg, met deelneming van het Grace Syndicate te New-York dat een filiaal te Hamburg heeft. Het aandeeler.xapi- taal van deze onderneming zou 30 millioen R.M. groot zijn en in drie tranches worden ondergebracht, elk groot 10 millioen. De in- teekenaren zouden de aandeelen slechts tegen spermarken kunnen koopen. De Bank fuer Industrie-Obligationen te Berlijn zou dit ka pitaal waarborgen jegens de bezitters van sperrmarken, die hun saldi ter beschikking zouden stellen van deze onderneming. Gedu rende de eerste drie jaren der exploitatie zou den de winsten aldus verdeeld worden, dat 50 pet. aan de Rijksbank en 50 pet. aan het Grace Syndicate zouden komen. Later zou het percentage van de Rijksbank teruggebracht worden tot 30 pet. Na 25 jaar exploitatie zou de onderneming automatisch aan den staat vervallen en wordt 4 pet. rente gegarandeerd, betaalbaar in goud. De financiering van deze groote affaire, die bestemd is de Duitsche munitiefabrieken te ontlasten, welke zooveel mogelijk hun produc tie voor het buitenland zullen beperken, lijkt reeds thans verzekerd. De fabriek te Hamburg zou 1 Juli 1937 met de fabricatie beginnen. (Havas) De minister van oorlog heeft, naar Havas meldt, een nieuwen maatregel genomen ter bevordering van het dienstnemen door jonge officieren. Studenten en jongemannen, die bevoegd zijn tot studeeren aan een hooge school, zullen voortaan zonder eenige beper king dienst kunnen nemen in het leger. Tot dusverre mocht het aantal vrijwilligers uit deze groepen niet grooter dan tien procent van het aantal vrijwilligers zijn, terwijl in ieder legercorps het aantal vrijwilligers niet meer dan dertig procent van het soldaten tal kon bedragen. Deze beide beperkingen zijn nu vervallen. Als een bepaald legercorps te veel verzoeken om toelating ontvangt, zal een bureau de gegadigden, die niet in dat corps geplaatst kunnen worden, over andere afdee- lingen verdeelen. Ten aanzien van een eventueel tot stand komen van een vriendschaps- en nietaanvals- verdrag tusschen Joego-Slavië en Bulgarije zijn Bulgaarsche kringen, al ontkennen zij de desbetreffende berichten niet, hoogst gereser veerd. Deze discretie is trouwens begrijpelijk, aangezien naar het schijnt het initiatief op het oogenblik bij Joego-Slavië ligt, dat deli cate besprekingen moet voeren met de onder teekenaars van het Balkanpact, teneinde hun toestemming te verkrijgen. (Havas). Hoewel men, volgens Havas, te Londen ieder oogenblik de mededeeling verwacht, dat een Engelsch-Italiaansch accoord tot stand is ge komen, verklaren welingelichte Britsche krin gen, dat het nog niet zoo ver is gekomen. Men geeft echter te verstaan, dat de bespreking van den Engelschen ambassadeur met Ciano den gunstigen indruk, dien men kortgeleden had gekregen over het verloop der onderhan delingen, heeft bevestigd. Aangezien de be sprekingen echter nog niet geëindigd zijn, laat men zich niet in met een waardeering van bijzonderheden, welke buitenlandsche corres pondenten meenden te kunnen geven. De Britsche Ambassade heeft instructie ge kregen Madrid zoo spoedig mogelijk te ver laten en naar Valencia te vertrekken. Dit be sluit wordt te Londen beschouwd als gemoti veerd door de vaak onoverkomelijke moeilijk heden voor de diplomaten, die in' hoofdstad gebleven waren om hun regeering op de hoogte te brengen van de beslissingen der Spaansche regeering. Tezamen met het personeel der Ambassade vertrekken Britsche onderdanen naar Valen cia. Geen nieuwe Duitsche oorlogsschepen naar Spanje. In officieuze Duitsche kringen verklaart men, dat geen enkel nieuw oorlogsschip naar de Spaansche wateren is gezonden en dat ook de zich op het oogenblik voor de Spaansche kusten bevindende schepen niet verplaatst werden. De strijd bij Basurero. De regeeringtroepen hebben gisterochtend aan het front van Madrid bij verrassing een aanval ondernomen op den rechterflank van het leger van Varela, dat bij El Basurero in de nabijheid van Villa Verde, gelegen is. De aanval werd afgeslagen zonder dat de infanterie behoefde te wijken. Vliegtuigen der rechtsche troepen hebben een hevig bombardement ingezet op de stel lingen der regeeringstroepen ten westen van Madrid. Ook de artillerie der regeering heeft ten zuiden van Madrid een groote activiteit aan den dag gelegd. Een ernstige grap. De „News Chronicle" bericht den snellen groei van een nieuwe jeugdbeweging aan de Ame- rikaansche universiteiten, die zich onder den titel: „Veteranen van toekomstige oorlogen" aandient. De beweging begon blijkbaar als een stu dentikoze aardigheid; als het resultaat van een luchtig gesprek van enkele studenten, die zich op een laat uur in de luie stoelen van een club in Princeton University ophielden en zoo en passant de problemen der wereld bespra ken. Het oorlogsvraagstuk bleef daarbij niet achterwege, en al redeneerende over de mis selijke speeches, die men bij het uitbreken van een nieuwen oorlog over het jongere ge slacht zou uit uitstorten: over het voorrecht om als helden te mogen sterven, en zoo rijpte een idee. Een idee, dat na eenigen tijd publiek werd gemaakt en dat in de volgende verklaring werd belichaamd: „Daar het onvermijdelijk is, dat dit land binnen 30 jaar in oorlog zal zijn betrokken, en daar het hoogst waarschijnlijk is, dat ieder man, die den militairen leeftijd heeft bereikt bij dezen oorlog zal zijn betrokken; eischen wij dat de regeering haar bedoeling te kennen geeft, om een vergoeding voor mili tairen dienst, soms bonus genoemd, groot 1.000.00 uit te keeren aan iederen manne- lijken ingezetene tusschen de 18 en 36 jaar welke bonus op den len Juni 1965 zal zijn uit te betalen. Wij meenen verder, dat een his torisch onderzoek aantoont dat het gewoonte is zulke bonussen reeds vóór den betalings datum uit te keeren. Wij eischen daarom onmiddellijke en con tante betaling plus 3 pCt. samengesteld inte rest, terugwerkend van den len Juni 1965 tot aan 1 Juni 1935. Het is niet meer dan recht vaardig, dat deze bonus thans wordt uitbe taald, daar velen in den volgenden oorlog ge dood en gewond zullen worden, en dus zij, die dit het meest verdienen, niet in staat zouden zijn om het volle profijt te trekken van de dankbaarheid van hun vaderland". Omdat niet alleen mannen bij den komen den oorlog zullen zijn betrokken, heeft de nieuwe organisatie tevens een „Divisie van den Huiselijken Haard" gevormd waarin toe komstige moeders van mannelijke kinderen en toekomstige vrouwen van veteranen van toe komstige oorlogen zijn opgenomen. Deze Huiselijke-Haard-divisie eischt o.a. de organisatie van een gratis toer naar Europa voor de toekomstige moeders die den vorm aan zal nemen van een soort heilige kruis tocht naar de toekomstige slachtvelden, waar hun toekomstige kinderen den dood zullen vinden. Tevens wordt onmiddellijk een maan- delijksche uitkeering geëischt van een pensi oen groot 100 aan de toekomstige vrouwen van veteranen van toekomstige oorlogen Deze grotesk begonnen gedachte, die hier en daar, bijvoorbeeld in de organisatie van den kruistocht van toekomstige moeders tot een aangrijpenden ernst wordt, vond ongekenden weerklank aan Amerikaansche Universiteiten Daardoor aangemoedigd stelde de organisatie een wetsvoorstel op ter overlegging aan het congres, waarin werd bepaald, dat „Staats betrekkingen als een speciale belooning voor veteranen dienen te worden beschouwd. Aan hen moet de voorkeur voor al zulke betrek kingen worden gegeven hoe laag hun stan daard van geschiktheid ook mag blijken te zijn bij een eerlijk en vergelijkend examen met andere Candida ten De beweging ontving veel publiciteit, werd beschuldigd van fascisme, zoowel als commu nisme. Zij stoorde zich aan geen der beide be schuldigingen, ging haar gang onder den dek mantel der humor. Zij kent de Amerikaansche reclame-methoden van A tot Z en wist zich op velerlei manieren in 't nieuws van den dag in te dringen. In Yale werd bijvoorbeeld een ,bonus-marsch" georganiseerd, die als een parodie op het optreden der overheid tegen demonstraties, door Yale-studenten, leden van het opleidingscorps voor Reserve-officieren, met houten sabels uiteen werd gedreven. In Texas werd een verzoekschrift aan den gou verneur gezonden, waarin oprichting van een oorlogsmonument voor veteranen van toe komstige oorlogen werd verzocht, voorzien van blanco bronzen platen, waarop de namen later konden worden aangebracht, als de slacht offers plichtgetrouw waren gestorven voor hun vaderland. Op 't oogenblik telt de beweging 50.000 leden, verspreid over 495 afdeelingen. Daarnaast zijn afdeelingen georganiseerd, als de „Kapelanen der Toekomstige oorlogen"; de „Roode-Kruis- verpleegsters van toekomstige oorlogen", de ,0. W.'ers van Toekomstige oorlogen", etc. De leider der steeds groeiende beweging, een zekere Lewis Gorin, publiceerde een „best seller",: Patriotism prepaid" (vooruitbetaalde Vaderlandsliefde) Begonnen als een grap en ook nu nog Je begrijpt, dat Thijs en Dickie niet weinig in hun schik zijn met den goeden afloop van het avontuur. Ze gaan gauw aan den water kant zitten en laten zich de taart best smaken! Maar met dat al is het al laat geworden. Hier zie je het tweetal al weer op weg naar huis. Dickie is nog even vroolijk en uitgelaten als toen ze vertrokken. Hij probeert of hij een vlinder kan vangen, maar natuurlijk is hit diertje hem te vlug af! Als ze thuisgekomen zijn stopt Thijs zijn huisgenootje gauw in bed. En de kleine Dickie droomt dien nacht van taarten, vischhaken en prachtige vlinders! steeds met humor, zij 't ook wrange humor, als de drijfkracht, die haar in de belangstel ling van groote groepen en op de voorpagina's der dagbladen bracht lijkt het alsof ze een belangrijke rol in 't leven van Amerika's jeugd zal spelen. Het is echter niet alleen de grap, die Ame rika's intellectueele jongeren achter deze be weging schaart maar tevens het groeiende bewustzijn, dat in 't huidig maatschappelijk bestel voor velen met universiteitsopleiding geen werk is te vinden geen plaats is in vredestijd terwijl men in oorlogstijd volle aanspraak op hun leven zal maken om als sol daat te dienen. „Als zij de eersten moeten zijn in oorlogstijd dan willen we ook de eersten in vredestijd zijn", is hun parool. En zoo ligt er aan de grap als altijd een diepe ernst ten gronde en 't valt te bezien waartoe deze eenheid van ernst en humor zal leiden en in hoeverre zij nieuw perspectief in de vredesbeweging brengt. VR. S. Rondvliegend gesteente doodt negen personen VARESE, 28 December. Een gasontplof fing onder den grond heeft vanmiddag een wilde paniek veroorzaakt op het grootste plein van Varese, waar het zeer druk was, daar er weekmarkt werd gehouden. De gasontploffing is te wijten aan een breuk in de gasleiding. Het plaveisel werd vernield, zoodat stukken steen in het rond werden geworpen. Zeven menschen werden daarbij gedood en eenige gewond. WOENSDAG 30 DECEMBER 1936. HILVERSUM I 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Basbariton en piano. 12,15 Gram. platen. 12,30 Amster- damsch Salonorkest. 2.00 Gram. platen. 3.00 3.45 Orgelspel. 4.00 Violen en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gram. platen. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten A.N.P. 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", m. m. v. solisten. (Om 9.00 „Huwe lijkswijding", causerie, en om 10.05 Berich ten A.N.P.)10.3011.30 Gram. platen. HILVERSUM II 301 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO en 6.30 RVU. 8.00 Gram. platen., 9.30 „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Gram. pl. en cau serie over gemeenschapszin. 11.00 „Wij en onze zieken". 11.30 „Overzicht en vooruitzich ten. 12.00 „Melody Circle". 12,45 Gram. platen. I.001.45 De Flierefluiters. 2.00 Gram. platen. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 5.50 Ramblers. 6.30 „Nieuw jaar". 7.00 Sport. 7.15 Zang. 7.40 Huishoude lijke causerie. 8.00 Berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en so list. 9.00 Oudejaarsrede. 9.20 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ramblers. 10.40 Orgelspel. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11,3012.00 Gram. platen. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11,35 BBC-Welsch orkest en solist. 12,35 Gram. platen, 1,20 Birming- hamsch Hippodrome Orkest. 2,20 Jazzmuziek (Gr. platen). 2,50 Northern Ireland Fanfare orkest, en solist. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het Mac Arthur Kwintet. 5.35 BBC-Dans- orkest 6.20 Berichten, 6.40 Fransche causerie. 7.00 BBC-Harmonie-orkest en soliste. 7.50 Po pulair concert en orgelspel. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Relig. causerie. 9.55 L. Brid- gewater's kwintet. 10.35 Radiotooneel met mu- ziekw. 11,20 Grosvenor House dansorkest. II.5012,20 Dansmuziek. (Gr. platen.) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11,20 Poulet- kamerorkest, 2,50 Orkestconcert. 4.50 Gram. platen. 5.50 Parijsch Kamerorkest. 8.20 Piano recital. 9.05 Radiotooneel met muziek. 11.20- 12,35 Ibos Dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7,50 Gram. platen. 11.20 SA-orkest. 12,35 Concert m.m.v. orkesten en solisten. 1,35 Gevar. concert. 3.50 Siegbunger Concertorkest. 5.50 Viool en piano. 6.20 Omroepklein orkest. 7.35 Uitzending voor de H. J. 8.05 Omroepkleinorkest en instrum. kwartet. 9.50 Prisca-kwartet en solist. 10.20- 11,20 Omroepkleinorkest en pianotrio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gram. platen. 12,50 Omroep- dansorkest en cabaret. 1,30 Klein orkest en cabaret. 2.002.20 Gram. platen. 5.20 Om roeporkest. 6.50 en 7.20 Gram. platen. 8.20 Omroepkleinorkest. 10.3011,20 Gram. pla ten. 484 M.: 12.20 Gram. platen. 12,50 Klein- orkest. 1.302,20 en 5.20 Gram. platen. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gram. platen. 8.20 Om- roepsymphonie-orkest. 10.3011,20 Piano- r€ci bs.1 DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest. 8.05 „Hit- lerjugend 1936". Rijkszending. 8.35 Marschen- concert. 9.20 Berichten. 9.40 Politiek overzicht. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011,20 Populair concert. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DINSDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker": „Jonkvr. de la Seiglière". Gem. Concertgebouw: Derde Galaconcert van de H. O. V., soliste Elly Ney, piano. Aan vang 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De Zigeunerprinses" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Ship Ahoy!" met Shirley Temple. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Deeds goes to town" 7 en 9.15 urn'. Frans Hals Theater: „De ongeschreven wet" regie Hathaway. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopepd op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags toegang vrij. WOENSDAG 30 DECEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3