mm Twee machtige vrouwen en het lot van China DE SPROOKJESSTAD AAN DE ZAAN. Den Haag is een wereldstad. De rol van mevr. Tsjang Kai Sjek en mevr. Soen Yat Sen. De Nationale Feestdag. Gelukwensch uit Indië voor Prins Bernhard. Groote drukte in Den Haag. Estafetteloop van Amster- damsche studenten naar Den Haag. De griep te Haarlem. Wijzigt Duitschland zijn politiek tegenover Spanje? DINSDAG 29 DEC. 193ö Dr. J. D. Bierens de Haan onderscheiden. (Speciale correspondentie) In het kale, Spartaansch ingerichte kantoor van Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek in Nanking rinkelde de telefoon. Een vrouwenhand grijpt naar den haak. Alle aanwezigen wisten direct, dat dit een mededeeling van het grootste be lang zou zijn. Het ontstelde gezicht van de toehoorster werd nog smaller en strakker. Ze stelde geen enkele vraag. Men hoorde alleen, de duidelijke stem aan den anderen kant. Toen de hoorn weer on den haak lag was het een oogenblik doodstil. Toen stond de vrouw op en zei kort: „Tsjang- Sjoe-Liang heeft mijn man gevangen geno-1 men. Ik verzoek het centraal-politieke comité over een uur gereed te zijn voor een zitting". De mannen gehoorzaamden. Ze zijn eraan ge wend bevelen te ontvangen van mevrouw Mei- ling Tsjang-Kai-Sjek, geb. Soeng. Ongeveer tegelijkertijd is er misschien een telefonische verbinding geweest met Moskou, voor dezelfde mededeeling. Ook hier nam een vrouw de eerste besluiten, een Chineesche vrouw, die al eenige jaren in de hoofdstad van het land leeft, mevrouw Chingling .Soen-Yat Sen, de weduwe van den overleden president én stichter der Chineesche republiek. Ook zij is een geboren Soeng en de zus ter van de vrouw van Maarschalk Tsjang-Kai Sjek. Sinas de wegen der echtgenooten zich scheidden, zijn de beide zusters leidende ver tegenwoordigsters der vijandelijke ideologieën «die nu om het middelste rijk strijden. De vader van deze vrouwen was al een jbuitengewoon man, die het waagde tegen de oeroude traditie van zijn land in te gaan. Als jonge man ging Soeng naar Amerika. In een (klein kerkje in Noord Carolina werd de Chi nees gedoopt. De kapitein van het schip, Waarmee Soeng naar Amerika was gekomen ibracht zijn passagier de eerste beginselen van het Christendom bij en fungeerde bij de doop als getuige. De bekeerde nam den naam van (den kapitein aan en stond voortaan in de registers opgeteekend als Mister Charles ■Tones". De Chineesche student bleek het vertrouwen (dat men hem had geschonken, volkomen waard Ite zijn. Hij kwam in 1885, toen de Chineezen in (Amerika nog als een circuswonder werden be schouwd, cum laude door zijn theologisch exa- taen en hij ontving uit de studiebeurs van den inillionair Vanderbilt een toelage, die hem in 'staat stelde weer naar huis terug te keeren. (Charles Jones Soeng werd leeraar bij de 'Methodisten in Sjanghai en een der meest ge achte leden der gemeente. Hij woonde in een .groot steenen huis, zooals de vreemdelingen «n werd door zijn landgenooten als paria be handeld. Toen een van zijn leerlingen besloot, (met haar leeraar te trouwen, moest ze het (tegen den wil van haar ouders doen. Haar inaam werd uit de lijst van het geslacht ge- ischrapt. Tot zoover over de ouders van de gezusters Soeng. De dochters werden volgens Westersche 'beginselen opgevoed. Er waren drie meisjes. De oudste, Ali-King, trouwde met een rijke, tot het Christendom bekeerden koopman, Kung. Door de buitengewone intelligentie van zijn vrouw gesteund moet Kung een verrassende politieke carrière gemaakt hebben. Tot nu toe had hij zijn geld in zilveren staven opgesta- ipeld, zijn vrouw leerde hem echter, dat geld moet rollen, wilde het zich vermeerderen en ■tot grondbeginsel van macht worden. Kung werd weldra minister van Handel en werd tenslotte door Tsjang-Kai-Sjek benoemd tot minister van financiën, een betrekking, die hij nu nog heeft. Heel anders ging het met het jongere meis je. Zij wilde niet zoo vlug trouwen, maar het voorbeeld van haar vader volgen. Zoo stak het meisje dan op zekeren dag den oceaan over om in het land der wolkenkrabbers den dok tersgraad te behalen. Ze studeerde aan de Wesleyan University. Daar hield ook jeens een uit China verbannen professor een lezing. Het was niet meer dan natuurlijk, dat de jonge dr. Soen-Yat-Sen en zijn langenoote ■uit Sjanghai, als eenige vertegenwoordigers Van hun volk in een vreemde universiteitsstad, (kennis met elkaar maakten. Ze stelden al gauw vast, dat ze dezelfde ideeën hadden over de emancipatie der Chineezen en ook verder schenen ze elkaar sympathiek te vin den. Ze verloofden zich en besloten in China te trouwen. Pas twee jaar later zouden de verloofden elkaar terug zien. Het was in 1913 en de jonge professor was eenigen tijd eerste president (geweest der Chineesche republiek. Nu was hij ;door zijn tegenstanders gedwongen af te (treden. Aan de zijde van Chingling Soeng begon hij inu zijn strijd om de macht. Beide spraken in vergaderingen of van het dak van een auto tot de massa. Ze predikten China te bevrijden van de oeroude gebruiken en golden zelf als voorbeeld van het kameraadschappelijke ;eehtpaar, waarover ze in hun redevoeringen tspraken. Mevrouw Soen-Yat-Sen kleedde zich op fWestersche manier. Toen de man in 1925 stierf (kwam mevrouw Soen-Yat-Sen geheel onder invloed van de raadgevers, die Moskou naar China had gestuurd. Ze sprak zich nu openlijk voor het Marxisme uit en beloofde in China Het is voor een goed verloop gewenscht, dat zij die 7 Januari naar Den Haag reizen met het volgende rekening houden: Plaatskaarten naar Den Haag zijn reeds 3 dagen tevoren, n.l. op 4, 5 en 6 Januari ver krijgbaar aan de loketten in station Haarlem en bij het reisbureau Lindeman, Barteljoris- straat. Reizigers voorzien van voorafgenomen plaatsbewijzen bereiken langs een afzonder lijken toegang door de vestibule de perrons, dit wordt door een bord aangeduid. Het is gewenscht vroeg te reizen om teleur stelling te voorkomen. Treinen naar Den Haag vertrekken reeds van 5 uur 's morgens af. Naar de stations A, Vogelenzang, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond en Voorschoten worden op 7 Januari geen plaatskaarten verkocht. Daar 7 Januari door de Regeering tot Na- tionalen Feestdag is verklaard, worden door de Nederlandsche Spoorwegen op dien dag geen vrachtgoederen of Snelgoederen ten ver voer aangenomen, afgeleverd of besteld. Op dien dag worden wel aangenomen Expres-goederen, tweewielige motorrijtuigen, driewielige rijwielen met hulpmotor, perspak jes, fotoplaten, films, enz. en aangeboden als Expresgoed, alsmede couranten oninge schreven als Snelgoed aangeboden. De bestelling van Expresgoederen en van Snelgoederen met Spoedbestelling geschiedt slechts voor zoover dit mogelijk is. Afhalen van goederen heeft op dien dag miet plaats. Staangeld lig en magazijngeld is voor dezen «flag niet verschuldigd. propaganda voor deze ideeën te maken. Maar toen greep de man van haar zuster, generaal Tsjang-Kai Sjek in, die deze propaganda niet wilde toestaan. Hij wees de afgezanten van de Komintern, Borodin en Blücher, uit het land en bond den strijd aan met het communisme. Een der eersten, die hierdoor moest vluchten, was zijn schoonzuster Soen-Yat-Sen. Zoodoende werd de derde en jongste der ge zusters Soeng de „eerste vrouw" van China. Meiling Soeng was de knapste van de drie. December 1927 trad ze in het huwelijk met Tsjang-Kai-Sjek, die tot dat oogenblik nauwe lijks buiten China was gekomen. Zijn vrouw opende hem de oogen voor de andere wereld. Ze leerde haar man met onuitsprekelijk geduld Engelsch. Ze bewoog hem vreemde kranten en boeken te lezen. De maarschalk, die kort geleden zijn vijf tigsten verjaardag vierde, heeft zich er ook nooit voor geschaamd te bekennen, dat hij een belangrijk deel van zijn staatszaken aan zijn vrouw overlaat. Weer vechten in het verre Oosten Chineezen tegen Chineezen. Het hoofdkwartier der Roo- den volgt de aanwijzingen van mevrouw Soen- Yat-Sen. In het regeeringsgebouw te Nanking stelt mevrouw Tsjang-Kai-Sjek een plan op om haar man te bevrijden, in het prachtige privé-paleis van den minister van financiën denkt mevrouw Kung erover na, hoe ze de twee zusters met elkaar kan verzoenen. Achter de partijen en legers staan de dochters van den leeraar Soeng. Van hun houding kan het lot van het dichtst bevolkte land der wereld afhangen. De Gouverneur-Generaal en de Prins wisselen telegrammen. BUITENZORG. 28 Dec. (Aneta). De gouverneur-generaal heeft het volgende tele gram aan prins Bernhard gezonden: „Uwe Doorluchtige Hoogheid moge mij ver oorloven eerbiedig jegens haar te getuigen van de oprechte verheugenis en de innige vol doening welke de Ned.-Indische regeering en het Kon.-Ned.-Indische leger bezielen bij de gedachte aan den band, welke door haar be noeming tot kapitein en ritmeester en de plechtige eedsaflegging welke gisteren tusschen Uwe Doorluchtige Hoogheid en dit leger is gelegd". Heden ontving de gouverneur-generaal hier op het volgend telegrafisch antwoord: „Zeer gevoelig voor de, door Uwe Excellentie uitgesproken, voldoening van de Ned.-Indische regeering en het Kon.-Ned.-Indisch leger met mijne benoeming tot kapitein en ritmeester en de plechtige eedsaflegging, betuig ik uwe regeering en het leger daarvoor mijn welge- meenden dank. Bernhard." Feestverlichting brandt.... Den Haag heeft den laatsten tijd dui zenden en duizenden bezoekers in ver band met het vorstelijk huwelijk ont vangen, doch Tweede Kerstdag is wel een hoogtepunt geweest in de serie van drukke dagen. Een enorm aantal kijk- lustigen was naar de residentie gekomen om de versiering en de verlichting te be wonderen. De politie had moeite het verkeer te regelen en moest door middel van luidsprekers aanwijzingen geven aan het publiek om een hopelooze chaos te voorkomen. Afgaande op de tot dusver bestaande belangstelling mag men verwachten, dat het aantal bezoekers van de Hofstad in de komende dagen nog aanmerkelijk zal toenemen. De verlichting zal heden avond branden en verder op 30 Decem ber en op 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Januari. AMSTERDAM, 30 Dec. Woensdagmiddag a.s. zal tijdens een audiëntie, welke Prinses Juliana dien dag ten paleize aan den Kneu terdijk houden zal in verband met de nade rende huwelijksvoltrekking, een oorkonde wor den aangeboden van den Academischen Senaat der Gemeente-Universiteit te Amsterdam, wel ke oorkonde bevatten zal een gecalligrafeer- den gelukwensch van den senaat met het na tionale feest op 7 Januari. Deze oorkonde nu zal op origineele wijze naar Den Haag worden gebracht en wel door middel van een estafetteloop, waaraan zestig Amsterdamsche studenten zullen deelnemen. Alle Amsterdamsche studentenvereenigingen zullen haar medewerking verleenen. De eerste der deelnemers aan den estafette loop „start"' Woensdagochtend te half twaalf van de Oudemanhuispoort. Elk der deelne mers legt ongeveer een kilometer af van de route van zestig kilometer, alleen in de Haarlemmermeer zal door één der deelnemen de studenten een aftsand van drie kilometer moeten worden geloopen. De route is als volgt: Grimburgwal, Spui, Koningsplein, Heerengracht, Spiegelstraat, Museumplein, Johannes Verhulststraat, Vale- riusstraat, Zeilstraat, brug over 'den Schinkel, Sloterweg tot Kruisweg, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Sassenheim, langs den nieuwen weg via Oegstgeest, via den Rijndijk bij Leiden te rug op den Ouden weg, den Deyl te Wassenaar, viaduct, Benoordenhoutscheweg, Princesse- gracht, Korte Voorhout, Tournooiveld, Kneu terdijk. Wel veel gevallen maar geen ernstige Naar wij van den directeur van den Genees kundigen Dienst te Haarlem vernamen is in de laatste dagen het aantal griepgevallen te Haarlem nog al toegenomen. De ziekte komt nu vrij veel voor. Er kan evenwel geconsta teerd worden dat gelukkig meest lichte geval len geconstateerd worden. De patiënten voeler, zich ziek, wat gepaard gaat met tempera- tuursverhooging, maar na enkele dagen in bed geweest te zijn komt het herstel spoedig. In enkele gevallen is bij kinderen, als eer gevolg van de griep, een lichte longontsteking waargenomen, maar de directeur van den Ge neeskundigen Dienst had tot Maandag van geen enkel sterfgeval tengevolge van de griep gehoord. De doktoren en apothekers hebben nu even wel zeer drukke dagen. PERSONALIA. Bij de esperanto examens te Amsterdam van de Federacio de Laboristaj Esperantistoj is geslaagd L. Staal te Haarlem. BERLIJN, 28 Dec. (Havas). De gisteren door de ambassadeurs van Frankrijk en Groot Brittannië aan de rijksregeering overhandig de nota werd reeds sedert eenige dagen ver wacht. Het feit, dat noch Hitier, noch Von Neurath wijziging in hun vacantieplannen hebben ge bracht om de nota te ontvangen wijst er op, dat men er niet het karakter van spoed aan toekent. Volgens zekere aanwijzingen, welke in de laatste dagen in politieke krin gen werden verkregen, zou de moge lijkheid te voorzien zijn van een ver zachting der Duitsche politiek jegens Spanje. Het schijnt wel zeker, dat Hitier, ondanks zijn haat tegen het bolsjewisme en zijn vast beraden wil het bolsjewisme geen invloed in West-Europa te laten vestigen, zich zal be denken, aleer hij Duitschland in een militair avontuur zal verwikkelen waarbij dit, geïso leerd en ten prooi aan ernstige economische moeilijkheden te ernstige gevaren zou loo- pen. Toch verwacht men geenszins, dat Duitsch land er van zou willen afzien zijn werke lijke sympathie jegens Franco te betoonen. De Britsche bladen vragen zich af, wat Hit- Ier ten aanzien van Spanje zal besluiten. De Times schrijft, dat geen enkele Fran- sche regeering onverschillig en werkeloos kan blijven tegenover een Duitschland, dat op onbeperkte wijze de kracht van het in Spanje georganiseerde leger verhoogt.. Er is reden te hopen, dat een nieuw Fransch-Engelsch beroep te Berlijn niet licht vaardig van de hand zal worden gewezen. De Daily Telegraph schrijft, dat „voor Duitschland het uur is gekomen om duidelijk te antwoorden op duidelijke vragen. Hitier heeft de keuze tusschen een buitenlandsch avontuur en een poging de ellende in het bin nenland te lenigen. Indien Duitschland zou besluiten van de niet-inmenging werkelijkheid te maken, zou het daartoe gelegenheid hebben door het inci dent langs diplomatieken weg te regelen. In dien Duitschland daarentegen de actie in Spanje wil intensifieeren, zal het daartoe evengoed een voorwendsel kunnen vinden". Heel Nederland viert feest. Maar de Zaanstreek viert feest in over treffende trap. Van Zaandam tot Wormerveer wapperen tallooize vlag gen in den Decemberwind en gloeien lichtjes langs gevels en daken. Heel de Zaanstreek heeft zich in een feestdos gestoken, een feestdos, die hem wonderwel kleedt. Ook het ophaalbruggetje op Rustenburg heeft een metamorfose ondergaan. Het begin al in Wormerveer, waar slingers dennegroen over de straten zijn gespannen, waar kleurige palen den weg omzoomen en op het Stationsplein een reusachtige fontein staat opgesteld. En dan volgt de heele rij van Zaandorpen, waar huis aan huis het rood-wit-blauw of oranje-blanje-bleu uit hangt, waar de gevels schuil gaan achter het dennegroen en de portretten van het Prinse lijk Paar ons toelachen. De chauffeur komt handen te kort, om ons op al dat moois opmerkzaam te maken, en wij weten nauwelijks, waarheen we de blik ken moeten wenden. Bij de Julianabrug staat een reusachtige kerstboom opgesteld, en de toegang tot de bruig zelf, wordt ge vormd door een fraaie eerepoort. Rechts is een flits van een straat, vol vlaggen en groen, dan is er links weer een gemeente huis, met schilden en slingers, en rechts weer een notarishuis, waar de oranjeappeltjes vroolijk tusschen het dennegroen glanzen. We passeeren een origineele versiering, van rood-wit-blauw geschilderde tonnen, aan weerszijden van den weg. Dan komen we aan Zaandam.... Dan blijkt, dat alles wat we tot nu toe za gen nog maar een inleiding was tot de me- Een feest van kleur en lijn. 's Avonds gloeien duizende lampjes. tamorphose, die deze stad heeft ondergaan. Links van den wég wordt onze aandacht ge trokken door een stijlvolle versiering van lichtzuilen, rechts zijn telkens weer straten, die als met vlaggen behangen lijken. In de Stationsstraat staat aan weerszijde een lange rij smaakvolle lichtzuilen, en de Dam is één feest van kleur en lijn. Overal het rood-wit- blauw, het oranje, en het Lippische geel rood. Portretten van het bruidspaar, inéén- gestrengelde J's en B's, en kleurige bloem- en vlindermotieven. En telkens weer herhaalt de chauffeur: „O, maar dat is nog niets, dan moet u vanavond komen!" Het wordt avond. Het wordt avond. De schemer sluipt aan, en verandert de fleurige oranje-groene slin gers in grauwe, troostelooze dingen. Alles wordt grauw en vormeloos, en alle fleur en glans die de zon er op tooverde, is verdwe nen. Zwaar en massief liggen de gebouwen en fabrieken in den avond. Mat spiegelen de lichte venstervlakfcen in het donkere water van de Zaan. Een machtig silhouet van de fabrieksstad, tegen den nog even lichten avondhemel. Dan gloeiden plotseling duizen den, neen, honderdduizenden kleu rige lichtjes aan, en een sprookjes- stad uit de Duizend-en-één-Nacht ligt voor onze verbaasde oogen. Overal glanzen en flonkeren en sprankelen lichtjes. Hier een kroon, ginds een ruischend fontein, daar een lichtzuil. Ergens, in een duister straatje een sierlijk torentje, hel af stekend tegen den duisteren avond hemel. Soms zijn het schijnwerpers, die een gevel fel belichten, een an dermaal zijn het duizenden glinste rende lampjes, die de sierlijke lijnen van een geveltje volgen, en het doen oplichten uit het duister. Zelfs aan de takken der winter-kale boo- men rijpen plotseling kleurige-lioht-vrueh- ten. Als een glinsterende, kleurige slang ligt De fraai versierde Damstraat in Zaandam. de sprookjesstad daar langs het donkere wa ter, waarin alles nog eens weerkaatst. Daar de feestelijke straten beweegt zich een druk ke, vroolijke menigte. De winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet, en de étalages doen voor de versieringen niet onder. Als we in den trein zitten, zien we nog telkens, tusschen de huizen door, of hoog daarboven uit, hel verlichte gevels, glinsterende reclames. Ergens, op het dak van een fabriek, staat een vlag, fel-belicht door het flood light De Zaan viert feest. En duizenden komen naar de sprookjesstad, die daar stralend en glinsterend ligt in den duisteren avond. De eerepoort bij de Julianabrug te Zaan- iijk, met zinnebeeldige voorstellingen betref fende handel, nijver heid, industrie en scheepvaart. Bezoekers van overal en LippeDetmold is troef. Het is een paar dagen wat rustiger geweest in Den Haag, maar Woensdag, toen een grootsch militair schouwspel, ter gelegenheid van de beëediging als officier van prins Bern hard, duizenden Hagenaars en vreemdelingen naar 't Malieveld gelokt had, was 't weer een dag van onstuimige drukte en de daarmee ge paard gaande gezelligheid op straat, gezellig heid die tot laat in den avond voortduurde. Over die groote parade zelve wil ik u niets mededeelen, omdat de courant u daarover reeds voldoende heeft verteld. Zelfs voor wie een groot militair schouwspel niet alleen schouwspel is, maar die ook de diepe en toch eigenlijk verschrikkelijke ernst die daarachter schuilt zien kan, was het een zeer indrukwek kend en grootsch tafereel, deze parade. Het zag zwart van de menschen rondom en in de buurt van het Malieveld, anders een oase in de huizenzee van de stad, waar rustige rente niers en gezellige Haagsche dames hun hon den vertier plegen te schenken en waar de kleine man met vrouw en kinderen in het zo merzonnetje wel eens een ganschen vrijen dag van „den buiten" gaat genieten met mond voorraad en al. Daarna verspreidde zich die gansche schare toeschouwers, vermeerderd met de duizenden, die geduldig langs den weg naar het Paleis hadden staan wachten op het voorbijkomen der vorstelijke personen, in de binnenstad en toen was het werkelijk weer of wij, rustige Hagenaars, in een wereldstad woonden, zoo ongewoon druk was het overal. Natuurlijk kan ik niet beoordeelen of er reeds veel vreemdelingen in de stad zijn. „Vreemde ling" is trouwens héél betrekkelijk. Want het achterland van de residentie waar de dag- jesmenschen vandaan komen is uitgebreid en dicht bevolkt. Amsterdammers en Rotter dammers wonen respectievelijk vijftig en vijf- en-vijftig minuten sporens van ons verwijderd en wie uit die steden uit Haarlem, Leiden, Delft en Schiedam óók bij ons op bezoek komen, kunnen gemakkelijk ieder half uur weer weg. En die zes steden alléén reeds heb ben ongeveer anderhalf millioen inwoners, voeg daarbij ons Hagenaars zelf en ge ziet dat zoowat één vierde deel van de geheele be volking van Nederland bij ons in de buurt woont. Maar er zijn toch óók al héél wat men schen „van verderop". Met de Kerstvacantie is dat altijd het geval. Dan zijn onze hotels, ook zonder speciale feestelijkheid, goed bezet en komt de familie bij de familie logeeren. En nu is dat natuurlijk in meerdere mate het geval. Men neemt de vrije dagen gaarne te baat om de versierde en verlichte stad op zijn gemak te gaan bekijken en zich een denkbeeld te vor men van alles waarover de couranten reeds zooveel verteld hebben. Zoo komt het dan dat ge als Hagenaar om de haverklap voor het on begrijpelijke feit gesteld wordt, dat een heer met een onmiskenbare Groninger èn, of een Zeeuwsche of een Limburgsche gé, u op twee meter afstand van het Koninklijk Paleis vraagt of u hem den weg wilt wijzen naar het Koninklijk Paleis, of u midden in de Spui straat vraagt waar de Spuistraat eigenlijk is, wat altijd weer even de gedachte bij u doet opkomen, dat ge hier met open oogen voor den gek gehouden wordt, zoodat ge een hart grondig „stik, meneer" met moeite moet on derdrukken. Maar welkom z ij n ze ons, al die broeders van alle windstreken, welkom om hun on-Haagsche verschijning en om de op leving van allerlei Haagsche zaken, die wel een extraatje gebruiken konden. Zoo hebben gisteren de cafés en restaurant met het kof- fieuurtje een prachtige „bezetting" gehad. Een van die etablissementen, waar anders vrijwel nooit iemand zit, geleek nu wel een dread nought: zooveel zee-officieren en luitenants van de mariniers zaten er! Overigens genieten wij evenveel van onze eigen stad als onze bezoekers dat doen, want zij i s mooi, dat heb ik u reeds geschreven, en zij wordt nog steeds mooier, want nóg is alles niet af. Zoo is de Groenmarkt nog niet geheel gereed gekomen, maar nü kunnen we reeds zien, dat de versiering daar een van de op merkelijkste van de heele stad zal zijn: een hooge blauw en zilveren dubbele mast, waar van een spinneweb van draden over het plein afhangt en waaraan honderden kleurige vaan tjes en emblemen bevestigd zijn. Zoo zijn ook het Buitenhof en het Binnenhof nog pas in staat van versierd-wording en de Lange Voor hout, die „mooiste straat var, Europa' die steeds meer van haar deftigheid verliest en langzamerhand een ander karakter krijgt, be gint ook nog maar pas. Gistermorgen werd de eerste versierende hand aan den statigen, breeden gevel van de Koninklijke Bibliotheek gelegd. Vóór den 7den Januari vertel ik u nog wel allerlei bijzonderheden. Voor vandaag moet ik nog even stilstaan bij de plotselinge verove ring van den Haag doorLippe. Een half jaar geleden zou tachtig procent van de Hagenaars heelemaal niet geweten hebben wat „Lippe" beteekent. Nu schalt de Lippe-Detmold-marsch onophoudelijk uit de luid-sprekende gramofoonwinkels, uit schal lende jongenskelen en uit muziek-tenten en „tenten" met muziek. En wij hebben twéé Lip- pe'sche en Detmolder „Stube's" gekregen. Een mondaine bar in de Lange Houtstraat, het vorige jaar pas geopend, daar waar eens de goed-Haagsche, goed-deftige, goed-dure cho colaterie van Monchen was, is nu een oubol lige Detmolder taveerne geworden. Een vondst van den bekenden heer Strauss, die het Stra- perlo-spel heeft uitgevonden. Men moet zeg gen dat die „Stube" er knus uitziet en dat zij met gulle beurs en smaakvolle hand is inge richt. En de vroegere Klausner-meester heeft in de Nieuwstraat óók al een „Original-Det- molder Bierhaus" geopend. Woensdag heeft hier zelfs een voetbalwed strijd plaats gehad tusschen een Haagsch en een Lippe-Detmoldsch elftal. En we hebben hem verloren! Mr. E. ELIAS. Officier in de Kroonorde van België. Zondagmiddag heeft Z. E. Ch. Maskens, ge zant van België, met zijn echtgenoote een be zoek gebracht aan Dr. J. D. Bierens de Haan, te Aerdenhout. In het bijzijn van enkele ge- noodigden, heeft de heer Maskens dr. Bierens de Haan het officierskruis van de Kroonorde van België overhandigd. In een korte toespraak schetste Z.E. de beteekenis van dr. Bierens de Haan als wetenschappelijk denker, terwijl hij wees op den invloed, welken hij als voorzitter van de Nederlandsche P.E.N.-club uitoefent. Dr. Bierens de Haan dankte met enkele wel gekozen bewoordiriD-cn vnnr deze onderschei ding.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8