BERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: .WEERBERICHT IJMUIDEN Het hoogovenbedrijf in 1936. De contractactie in het visscher ij bedrijf. Cursus in vischfileeren geopend. BEVERWIJK DONDERDAG- 31 DEC. Ï936 SANTPOORT WIJK AAN ZEE VERGADERING ORANJEVEREENIGING „WILHELMINA". Gisteravond vond in de bovenzaal van Hotel „Augusta" een vergadering plaats van de Oranj e vereeniging „Wilhelmina" met verschillende vereenigingsafgevaardigden. iDe heer Meyering, welke deze bijeenkomst opende zette uiteen, dat imen bij eikander was geroepen om voornamelijk den laatsten feestdag, Zaterdag 9 Januari, te voltooien, nu door de te verwachten weersomstandig heden in dezen tijd van het jaar, van de or ganisatie van een allegorischen optocht moest worden afgezien. De historische op tocht zit goed in elkaar, volgens den heer Meyering, doch om toch uitbreiding aan den geheelen optocht te geven, wenschte het be stuur van de Oranjevereeniging dit op een geheel aparte wijze te doen. De bedoeling is nu, dat van elke vereeni ging in de gemeente 5 a 6 personen met een vaandel of het vereenigingsvaandel aan de voltooiing van dezen optocht kunnen mede werken. Reeds was schriftelijk van een aan tal vereenigingen toezegging tot medewer king gedaan. Het is voorts de bedoeling, dat de histo rische optocht wordt voorafgegaan door den vaandeloptocht, gescheiden door de mede werkende muziekvereenigingen. De route welke deze optocht zal nemen is als volgt: Opstellen en afmarsch steiger Alkmaar Packet deel Steigerweg, Kerkstraat, Kenne- merlaan, Houtmanstraat, Wijk aan Zeeërweg, Kalverstraat, Stationsweg, Briniostraat, Ti- beriusplein (alwaar de optocht officieel door het gemeentebestuur zal worden ontvangen), Platanenstraat, Eschdoornstraat, Zeeweg, Driehuiizerkerkweg, waar de stoet zal wor den ontbonden. Aan den vaandeloptocht zal reeds naar nu bekend is door een 25-tal vereenigingen wor den deelgenomen; deze zijn alle van IJmui- den. Voor het overige deel van de gemeente berust de organisatie van dezen optocht bij de betreffende oranjevereenigingen. De heer Meyering deelde voorts nog mede, dat de historische optocht zal worden voor afgegaan door de "aankomst van het schip aan den steiger van de Akmaar Packet met aan boord Prins Willem. Deze boot vertrekt van de Papierfabriek te Velsen. Op het Willemsplein zal een groote tent verrijzen, welke naar schatting ongeveer 1500 personen zal kunnen bevatten. Tot slot werd de hoofdschotel van de fees ten opgesomd. Deze zal bestaan uit: 6 Januari des avonds: Herdenkingsdien sten in verschillende kerken. 7 Januari des avonds: Groote zanguitvoe ring in de tent op het Willemsplein te ver zorgen door 7 a 8 vereenigingen. 8 Januari voor- en namiddag: groote kin derfeesten. Des avonds: massale sportuitvoe- rrng met lichteffecten in de tent. 9 Januari des namiddags groote vaandel en historische optocht. Des avonds: Optre den in de tent van Prof. Antbonini, met zijn goochelkunst en buikspreken. Verdere me dewerking van Paul Ostra e.a. De heer Meyering wekte de aanwezige af gevaardigden nog op zooveel mogelijk kennis te geven van de organisatie van den vaan deloptocht, opdat nog meerdere vereenigin gen .zouden kunnen medewerken. Opgaven hiertoe zou het bestuur der Oranjevereeniging liefst spoedig inwachten, bij mogeijkheid zelfs nog vóór a.s. 3 Januari. DE VIERING VAN HET HUWELIJKSFEEST TE IJMUIDEN-OOST. De prachtige samenwerking van de ver schillende groepen te IJmuiden-Oost heeft het mogelijk gemaakt, dat het Oranje-co mité ter plaatse in het Patronaatsgebouw en in het Vereenigingsgebouw in de Kalver straat vier feestavonden kan geven waarvan het succes, gezien de inspannong waarmede allen repeteeren, verzekerd is. Medewerken - ken zijn onder meer „Nieuw Hosanna", ge mengd koor, het dubbel mannenkwartet „St.- Caecilia", de bekende tooneelvereeniging „Kunst Zij Ons Streven", zoo ook de Chr. Tooneelvereeniging „Onder Ons", het kamer- muziekgezelschap Sursum Corda" van den heer Klut, het dubbelmannenkwartet van den heer Wiersma; verder werken nog mee de Kath. Jeugd Centrale, de Jong Hervormden, de Christelijke muziekvereeniging „Juliana", de Katholieke Jongens en Meisjescentrale „de Graal" en de mondaccordeonclub „Vrij en Blij". De plaatsbewijzen zijn m voorverkoop, voor zoover nog beschikbaar te verkrijgen bij de heeren Bruinenberg. Willemsbeekweg, Strij- bosch, Willebordstr. 81 en Schipper, Lijster laan 31. De toegangsprijs is door het comité zoo laag mogelijk en bedraagt 15 cent per persoon. Het comité vertrouwt er dan ook op, dat elke in woner van dit zoo volkrijke deel onzer ge meente van het gebodene zullen kunnen ge nieten. Het volledige programma van de vier avon den welke Maandag 4 Januari aanvangen vindt men vermeld in den officieelen feest gids, uitgegeven door het Centraal Oranje Comité. MOOIE REIZEN IN ENGELAND. De trawlers Caroline IJM 26 en Amsterdam IJM 58, die zooals wij reeds hebben gemeld in Grimsby hebben gemarkt, hebben aldaar mooie besommingen gemaakt. De Caroline be- somde met een vangst van ca. 800 manden f 5700, de Amsterdam met ca. 700 manden maakte ruim f 4000. Heden is nog de Maria R. Ommering IJM 7 in Grimsby aan de markt, terwijl vermoedelijk ook van een andere reederij nog een boot al daar Maandag haar visch zal verkoopen. DE BLOEMSTRAAT IN FEESTTOOI. Het feest heeft in IJmuiden een aanvang genomen en wel gisteravond in de Bloemstraat, toen de verlichting werd ontstoken. Om 6 uur verzamelde zich een groot aantal kinderen die eenige volksliederen en de Lippe-Detmold marsch ten gehoore brachten. Hieraan werden twee liederen toegevoegd, gedicht door den 83-jarigen heer Chr. Visman, die in een gedicht Blijdschap in het heden, Vreugde overal. Feest in dorp en steden Vlaggen zonder tal, aan zijn Oranje gevoelens uiting gaf. Om 7 1/4 uur kwam de Christ, muziek ver eeniging Wilhelmina, omstuwd door een groo te menigte de Bloemstraat in marscheeren. Na een marsch door de geheele straat werd op den terugtocht halverwege halt gehouden, waarna de heer T. H. Meyering, voorzitter der Oranje Vereeniging Wilhelmina, het woord tot de menigte richtte. Hij bracht hulde aan de bewoners van de Bloemstraat, die in de gemeente met de feestelijkheden zijn begon nen. Vervolgens sprak hij zijn vreugde er over uit, dat hij als afgevaardigde van de Oranje Vereeniging de Bloemstraat als voorbeeld voor andere buurten van onze gemeente kan stel len. De Bloemstraatbewoners, zeide spreker, hebben getoond wat met bescheiden middelen bereikt kan worden. In andere plaatsen, zooals de residentie, heeft men alles uit welvoorziene beurzen kun nen klaarmaken, maar de Bloemstraat heeft alles uit schrale beurzen betaaald en met eigen .krachten de zaak moeten versieren. Hij ein digde met een beroep op de medewerking van de burgerij, vooral van de jeugd, om te zorgen dat de versiering gedurende de feestweek goed intact blijft. Na de toespraak, werden door de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna werd door de muziek nog eenige nummers waaronder de Lippe Detmold marsch, die door velen werd meegezongen, ten gehoore gebracht. Wat de versiering betreft, zoowel het oude als het nieuwe gedeelte, is wat men noemtaf. Vooral het nieuwe ge deelte, met zijn groene masten en zuilen is smaakvol versierd. De ontwerper hiervan, de heer C. Geiteman, heeft eer van zijn werk. AANGEKOMEN. 29 December: Agamemnon s.s. Midd. Zee Astarte s.s. Rotterdam 30 December: Coryton s.s. Buenos Aires Klaus Oldendorff s.s. Danzig Eurymedon m.s. Batavia Inga s.s. Tunis VERTROKKEN. 29 December: Halmstad s.s. Rotterdam Anna W. m.s. Ipswich Bowling s.s. Leith Wilbo m.s. Londen IJstroom m.s. Huil 30 December: Merel s.s. Londen Osmussaar s.s. Rotterdam Prowess m.s. Londen Wereldproductie sterk gestegen. Moeilijkheden bij het verkrijgen van grondstoffen. In het laatste nummer van „Samen", Maandblad voor directie en personeel van Hoogovens, Mekog en Cemy, schreef de di recteur de heer Ir. G. A. Kessler een artikel „Lichtflitsen over verleden en toekomst", waarin hij allereerst een beschouwing houdt over de internationale samenleving. Uitvoerig bespreekt de heer Kessler dan de meer zakelijke gebeurtenissen, waarbij hij in de eerste plaats de ontwikkeling van de ■markt voor het hoofdproduct, het ruwe ijizer bespreekt, waarin volgens schr. reeds vóór de devaluatie van den gulden een zekere op leving viel waar te nemen. De vraag was reeds in den loop van den zomer toegeno men en de gebruikelijke zomerrust had dit keer nauwelijks een vermindering van het aantal opdrachten gebracht. Het achterwege blijven van den aanvoer van Spaansche ert sen als gevolg van de revolutie was de oor zaak geworden van een izeer vaste markt met sterk oploopende prijzen voor deze grond stof. Ook de kolenmaikt was begonnen een stijging te vertoonen. De wereldproductie van ijzer en staal be reikte weer hooge cijfers: Amerika, Duitsch- land en Engeland produceerden in Juli 1936 teizamen 6.6120.009 ton tegen 4.11.0,000 ton in Juli 1935. Einde September kwam, toen de laatst overgebleven leden van het goudblok deva lueerden een einde aan de langdurige zeker heid. Van dat oogenblik af brak over de ge heele wereld een prijsstijging van de voor naamste grondstoffen op de meest 'krachtige wijze baan. Sinds September ontstonden prijsstijgingen voor allerlei onmisbare pro ducten, die groote afmetingen hebben aan genomen. In staal en ijzer kwamen er bo vendien bijzondere omstandigheden, die de prijsstijging in de hand werkten. Verder is er schaarschte aan ertsen ontstaan doordat Spanje, zonder welk land de groote vraag ternauwernood bevredigd kan worden, als leverancier practisch uitgeschakeld is. Duitschland heeft zijn ij'zer en staalpro- ductie wegens gebrek aan grondstoffen reeds met 15 a 29 pet. moeten verminderen. Van de andere landen 'kan gezegd worden, dat een uitbreiding van de productie van ijzer en staal nauwelijks mogelijk is en aan de groo te vraag van het oogenblik kan dan ook niet volledig worden voldaan. Ook voor het ruwe ijzer overtreft de vraag het aanbod. Het is dan ook niet meer de zorg van het bedrijf om afzet voor het pro duct te vinden, maar om het geproduceerd te krijgen. Het is derhalve voor het bedrijf noodig, het verzorgingsplan voor ertsen ge heel om te werken en ook is het onzeker, of de directie er in slaagt, een voldoenden aan voer van kolen en in het bijzonder van co kes in stand te houden. Over de uitbreidingen in 1936 lezen we, dat de bouw van de buizenfabrie'k in dit jaar beëindigd werd. De eerste buizen zijn met succes gegoten: een prachtig technisch resultaat. Schrijver meent, dat de concurren ten gelooven moeten, dat de nieuwe fabriek zonder ernstige kinderziekte in staat zal zijn, bu'zen van verschillende afmetingen en van prima kwaliteit regelmatig te produeeeren en af te leveren. Een andere uitbreiding, die ook in 1936 tot stand is gekomen, betreft de nauw aan het Hoogovenbedrijf verbonden Nederlandsche Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer te Zuilen, die het volgend jaar haar nieuwe walserijen in bedrijf zal brengen en een vrij groote hoeveelheid staafijzer, hoekijzer en andere walsproducten op de Nederlandsche markt zal brengen. Schrijver heeft een goede verwachting, dat Demka hierdoor een sterk bedrijf zal worden, dat door zijn veelzijdig heid een belangrijke plaats zal innemen in den industrieeien opbouw van ons land. BINNENBRANDJE IN DE OLIVIER VAN NOORTSTRAAT Gisteravond brak brand uit in een woning aan de Olivier van Noortstraat alhier. De brand was ontstaan doordat een petroleum lampje overmatig was gevuld. Een gedeelte van het behangsel van de kamer, alsmede een tafeltje verbrandden. De bewoners slaagden er in het vuur met eenige emmers water te talusschen, zoodat de brandweer geen as sistentie behoefde te verleenen. Kansen voor een oplossing gestegen. De gezamenlijke organisaties van werkne mers in het visscherijbedrijf hebben heden morgen aan de leden een circulaire uitgereikt waarin er op wordt gewezen, dat de reeders aanvankelijk geheel afwijzend tegenover de eischen stonden, omdat het bedrijf niet in staat wordt geacht, de hoogere kosten daarvan te dragen. Een uitzondering werd door hen ge maakt voor de opneming van een duurte- clausule. De reeders verklaarden zich bereid een der gelijke clausule in de overeenkomsten op te nemen, zoodra over den inhoud overeenstem ming zou zijn bereikt. De besturen hebben zich daartegenover op het standpunt gesteld, dat algeheele afwijzing der overige eischen zeker niet tot bevrediging zou kunnen leiden. Zij hebben sterken aan drang uitgeoefend om zoo ver mogelijk aan de verlangens der leden tegemoet te komen. Ten slotte hebben de organisatiebesturen het be stuur der Reedersvereeniging, bereid gevonden, te bespreken, wat, rekening houdende met de bedrijfsmogelijkheden nog aan de loon- en arbeidsvoorwaarden zou kunnen worden ver- IN VERBAND MET NIEUWJAARS DAG VERSCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN ONS BLAD ZATER DAG 2 JANUARI A.S. beterd. In het nader onderzoek zijn den besturen gegevens verstrekt over de huidige exploitatie kosten van het bedrijf. Daaruit is den besturen volgens de circulaire gebleken, dat als gevolg der devaluatie de kosten voor het bedrijf aan merkelijk zijn gestegen, waardoor een be langrijk deel der betere besommingen werd opgeslorpt. Niettemin hebben de besturen be reikt, dat aan de eischen der organi saties door het bestuur der reeders vereeniging werd tegemoetgekomen. Voor de vissehervrouw werd een vrij bevredigende positie verkregen. De besturen zijn pas in staat in den loop der volgende week de resultaten der onderhan delingen volledig aan de leden mede te deelen en hen ter beslissing voor te leggen. Volgende week zullen dus vergaderingen worden voor bereid. De besturen wijzen er op dat be slissingen uitsluitend worden genomen in ledenvergaderingen en voor elke inmenging van derden geen verant woordelijkheid door de organisaties zal worden aanvaard. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,40f 1,30 Griet per 50 K.G. f 36f 18 Tongen per K.G. f 1,24f 0,98 Groote schol per 50 K.G. f 15—f 14 Middelschol per 50 K.G. f 18—f 17 Zetschol per 50 K.G. f 25f 22 Kleine schol per 50 K.G. f 18f 4,40 Schar per 50 K.G. f 10—f 2,90 Rog per 20 stuks f 17,50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 27 KL middelschelvisch p. 20 K.G. f 16f 13,50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f3,60 Kabeljauw per 125 K.G. f35f22 Groote gullen per 50 K.G. f 15,50f 6,50 Kleine gullen per 50 K.G. f 5f 2 Wijting per 50 K.G. f3,40f 1,90 Makreel per 50 K.G. f 12f 5,20 Heilbot per K.G. f 0,66f 0,36 Leng per stuk f 1,10 Koolvisch per stuk f 0,56f 0,06 BESOMMINGEN. Trawlers: manden Ely Chenevière IJM 161 75 f 1610 Clazina Luther IJM 59 710 f 2100 Loggers: KW 74 f1080; KW 76 f 1470. V. S. V.FEIJENOORD. Het bestuur van V. S. V. verzoekt ons, te melden dat werkloozenkaarten voor den a.s. Zondag te spelen wedstrijd V. S. V.Feijenoord Zaterdagmiddag 3 uur aan het terrein ver krijgbaar zijn. DORSTIGE INBREKERS In den afgeloopen nacht is op eenige plaat sen ingebroken. O.a. aan den Steigerweg en in een vischpakhuis in den Rij ksvischaf slag. Uit het pakhuis aan den Steigerweg is een hoe veelheid bier verdwenen. Onder auspiciën van de Ned. Visscherij Centrale. Deze week is alhier een cursus geopend in het fileeren van visch, die inmiddels reeds door een 12-tal cursisten, allen vischknech- ten, wordt bezocht. Deze cursus staat onder leiding van een door den minister ingestelde sub-commissie der Visscherijcentrale, waarvan deel uitma ken de heeren W. J. Janssens, drs. J. van Dijk, A. J. Veldkamp, E. Dekker, Joh. Polder man en Ir. F. Thiel. Zij wordt gegeven in het pakhuis van den heer E. Dekker, die ook de voor de ,o,efenstof", bestaande uit goedkoope visehsoorten, in het bijzonder koolvisch zorgt. De lessen worden gegeven door eenige ervaren vischknechts en omdat de cursisten weten, van welk een groot belang het voor hen is, dat zij dit werk, dat van steeds groo ter beteekenis wordt, kennen wordt met am bitie „gestudeerd". De gefileerde visch wordt in kistjes met ijs in den afslag verkocht, zoodat deze in stelling niet alleen nuttig is ten opzichte van de uitbreiding der vakbekwaamheid van de pakhuisknechts, maar ook omdat thans op een eenigszins ruimere manier het pu bliek leert wat gefileerde visch is. Gistermiddag hebben eenige leden der commissie een bezoek aan deze Eerste Ne derlandsche vischfileerschool gebracht. SUPP. VER. „DE STORMVOGEL". Het bestuur van de supp. ver, „De Storm vogel" maakt den leden bekend dat a.s. Zon dag 3 Januari weer een reis per autobus ge organiseerd wordt voor den uitwedstrijd XerxesStormvogels te Rotterdam. De leden die dezen wedstrijd wenschen bij te wonen kunnen zich opgeven bij den pen ningmeester Kanaalstraat 72 vóór Zaterdag avond 10 uur. Donateurs kunnen voor den kostenden prijs mede. Tijd van vertrek Zondagmorgen 11.1'5 uur van de bekende plaatsen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN EN DOKTOREN. Voor spoedgevallen wordt op Nieuwjaars dag de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29, telefoon 3838. Op Zondag 3 Januari door Dr. W. J. Royaards, Vondelliaian 20, telefoon 3636. Schip van Anna Buigaris (Gr.) Achilles (Ned.) Ant. Stathatos (Gr.) Adamas (Gr.) Astrea (Ned.) Bacchus (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Breda Bodegraven (Ned.) Boskoop (Ned.) Bintang (Ned.) Chr. Huygens x) Clytoneus (Br.) Colombia (Ned.) Cordillera (Du.) Cariba (Du.) Crijnssen (Ned.) Ceres (Ned.) Dolius (Ned.) Enggano Eurylochus (Br.) x) Euterpe (Ned.) Farmsum Fauna (Ned.) Flying Scotsman (Ned.) Grangepark (Br.) Heemskerk x) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Halle (Du.) Hermes (Ned.) Invergordon (Eng.) x) Inger Toft (Deen) Jagersfontein x) Joh. v. Oldebarnevelt x Laomedon (Eng.) x) Luneburg Ligur (Zw.) Moena x) Meerkerk x) - Montferland x) Mello (Portug.) Maaskerk (Ned.) Mount Myrto (Gr.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Laut x) Poelau Bras x) Polyphemus (Ned.) x) Phrontis (Ned.) x) Palata (Du.) Poseidon (Ned.) P. L. M. 23 (Fr.) Polydorus (Ned.) Perseus (Ned.) Sersostris (Du.) Serooskerk x) Salland x) Springfontein x) San Marco (Ital.) Saturnus (Ned.) Senneville (Fr.) Stuyvesant (Ned.) Troja (Du.) Tela (Ned.) Thetis (Gr.) Theseus (Ned.) Trocas (Br.) Telamon (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Varhaug (Noor) Zuiderkerk (Ned.) x) Santé Fé Midd. Zee Buenos Aires Buenos Aires West Indië Alexandrië Chili Chili Chili Hamburg Chili Batavia Ned. Indië Batavia West-Indië. West Indië Hamburg Hamburg Zwarte Zee Batavia Ned. Indië Ned. Indië Bordeaux Buenos Aires West Indië Swansea W. Afrika Z. Afrika Ned. Indië Concepcion Ned. Indië Hamburg Falmouth Huelva Zuid Afrika Ned. Indië Batavia Ned Indië Kotka Soerabaja Japan Buenos Aires Buenos Aires Hamburg. Rouaan Bourgas Midd. Zee Danzig Batavia Batavia Batavia Batavia West Indië Midd. Zee Bona (v. IJm.) Batavia Cadix Mexico Japan Buenos Aires Zuid Afrika Sfax Alexandrië Caen West Indië West Indië Buenos Aires Buenos Aires Stettin Curagao Alexandrië Midd. Zee Hamburg Londen Japan verm aankomst Laatste bericht 6 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 6 Jan. 31 Dec. 4 Febr 3 Jan. 24 Jan. 3 Jan. 3 Jan. 14 Febr. 5 Febr. 31 Dec. 24 Jan. 31 Dec. 6 Jan. 6 Febr. 2 Febr. 31 Dec. 19 Jan. 28 Jan. 26 Jan. heden 17 Jan. 22 Jan. 21 Jan. 30 Dec. heden 12 Jan. 1 Jan. 3 Jan. 7 Jan. 15 Jan 9 Jan. 14 Jan. 12 Jan. 30 Dec. 27 Febr. 19 Jan, 10 Jan 30 Dec. 31 Dec. 12 Jan 29 Jan 2 Jan 3 Jan. 2 Jan. 12 Jan. heden 25 Dec. van Dakar. 29 Dec. van Ouessant. 15 Dec. te Santa Fé. in lading. 24 Dec. van Paramaribo. 29 Dec. van Ouessant. 29 Dec. van Liverpool. 26 Dec. van Curagao. 27 Dec. te Tocopilla. vertrekt 2 Jan. 27 Dec. te Valparaiso. 28 Dec. vertrokken. 27 Dec. van Gibraltar, vertrekt 2 Jan. 28 Dec. v. d. Azoren. vertr. 2 Jan. v. Pto. Barrios, vertrekt 2 Jan. vertrekt 2 Jan. 30 Dec. te Bourgas. vertrekt 9 Jan. 16 Dec. van Padang. 26 Dec. van Batavia. 29 Dec. van Ouessant. 24 Dec. vertrokken. 28 Dec. van Guatemala. 29 Dec. van Lizard. 28 Dec. van Dakar. 30 Dec. te Antwerpen. 28 Dec. van Batavia. in lading. 26 Dec. van Soerabaya. in lading. 28 Dec. vertrokken. 26 Dec. vertrokken. 28 Dec. van Dakar. 30 Dec. van Colombo. 26 Dec. van Penang. 27 Dec. van Colombo. 23 Dec. vertrokken. 22 Dec. van Colombo. 27 Dec. te Rotterdam. 29 Dec. van Santos. 22 Dec. van La Plata. 29 Dec. vertrokken. 28 Dec. vertrokken. 27 Dec., van Stamboul. 29 Dec. van Ouessant. 28 Dec. vertrokken. 30 Dec. te Marseille. 28 Dec. van Singapore. 15 Dec. van Beiawan. 24 Dec. van Port Said. 29 Dec. van Curacao. 24 Dec. te Fiume. 29 Dec. van Ouessant. vertrekt 23 Jan. 29 Dec. vertrokken. 30 Dec. van Pto Cabello. 25 Dec. van Colombo. 24 Dec. van Bahia. 24 Dec. van Mombassa. 24 Dee. van Gibraltar. 30 Dec. van Beyrouth. 30 Dec. vertrokken. 21 Dec. van Parimaribo. 24 Dec. van Trinidad. 29 Dec. vertrokken. 25 Dec. te Villa Constitucio 30 Dec. vertrokken. 31 Dec. te Rotterdam. 30 Dec. te Hamburg. 27 Dec. van Metzuna. in lading. 29 Dec. uitgeklaard. 25 Dec van Yokohama De Bilt voorspelt: In het Noordwesten: meest matigen Zuidwestelijken tot westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. In het Zuidoosten: zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 779.3 m.M. te Budapest. Laagste 732.2 m.M. te Ingö. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 47 F. Laagste hedennacht 37 F. Hoogste heden 37 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 769 m.M. Neiging: vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 5.48 uur; n.m. 6.04 uur. Zaterdag v.m. 6.31 uur; n.m. 6.51 uur. Zondag v.m. 7.17 uur; n.m. 7.35 uur. Op Nieuwjaarsdag is de Apotheek; Donker, Breestraat 67, telef. 3150 geopend. Van 310 Jan. wordt de Zondags- en nachtdienst waargenomen door Apotheek Sepp, Zeestraat 27, telef. 3820. VOETBALWEDSTRIJD VAN VETERANEN. Op het terrein van de voetbalvereeniging Beverwijk zal op Nieuwjaarsdag, 's middags om 2 uur een voetbalwedstrijd worden ge speeld tusschen een veteranen-elftal van Beverwijk en een Rood-Wit combinatie uit IJmuiden. De opstelling van de Beverwijk- sehe veteranen is: Duin, Rooymans, Joosten, Tervoort, Van Amersfoort, de Ruiter, Beentjes, Dekker. Van Bon, Niesten, Teeling. Ds. H. C. BARTHEL t Woensdag is alhier in den ouderdom van 59 jaar overleden ds. H. C. Barthel, em. Doops gezind predikant. Ds. Barthel werd geboren in 1877, werd can- didaat in 1902. Op 2 Nov. 1902 werd hij beves tigd als predikant bij de Doopsgezinde Ge meente te Holwerd. Daarna was Ds. Barthel werkzaam te Balk en te Aalsmeer. Sedert 1926 was hij verbonden aan de Doopsgezinde Gemeente te Twisk en Medemblik. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Sant poort. De teraardebestelling is bepaald op Zater dag 2 Januari, te 12 uur, op de Alg. Begraaf plaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Ter gelegenheid van het huwelijk onzer Prinses geven het gemengd koor „Vox Huma na" en het fanfarekorps „Wilhelmina" con certen in „Zomerlust" "en „De Weyman", met dien verstande, dat „Vox Humana" haar pro gramma eerst afwerkt in „De Weyman" en daarna in „Zomerlust", terwijl „Wilhelmina" in omgekeerde volgorde concerteert. In eerstgenoemde zaal verleent de turn- vereeniging „Santpoort" haar medewerking, terwijl in „Zomerlust" jongens van de Katho lieke Jeugd Centrale zullen medewerken. BOTSING TUSSCHEN VRACHAUTO EN AUTOBUS. Hedenmorgen om 10.15 uur naderden een vrachtauto, die de Kweekerslaan kwam afrij den en een autobus, die den Hagelingerweg bereed, ongeveer tegelijkertijd het kruispunt van deze twee wegen. Daar de bestuurder van de vrachtauto klaarblijkelijk niet voornemens was, de autobus voorrang te verleenen haalde de bestuurder van de bus naar rechts uit. Door de gladheid van den weg zakte hij ver der naar rechts af dan zijn bedoeling was, waardoor zijn wagen tegen een ijzeren paal op reed. Een hevige klap volgde; de glasscherven en splinters vlogen door de bus, waarin 4 per sonen gezeten waren. Een hunner, de heer B., van Santpoort, werd in het gezicht gewond. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. x) Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. KEKSTWIJDING. In de geheel gevulde zaal van restaurant Sonnevanck hebben Woensdag de afdeelin- gen van de Graal en de Kruisvaart in een wijdingsavond het Kerstfeest gevierd. Baljuw Schoots opende met een korte toe spraak dezen wijdingsavond er op wijzende, dat wat getoond zou worden, moest worden gezien als het medeleven van deze meisjes eii jongens met. het kerkelijk leven. Hij heette pastoor L. Hh. M. Snelders en rector M. v. Zon hartelijk welkoim. De zaal was gesierd met de beide afdee- lingsvlaggen, terwijl de beide brandende kerstboomen, waarin de eigenhandig gemaak te versiering (vele zinnebeeldige 'figuren uit het kerkelijk leven) het stemmingsbeeld vervolmaakten. Na de opening met gebed volgde de zeer plechtige uitgevoerde religieuse dans „Ro- rate Caeli" en vervolgens in eenige tooneelen (sober van aankleeding, doch zeer stammings vol) de uitbeelding van de Kerstgeschiedenis die in ademlooze stilte werden gevolgd. Het koor van de Kruisvaart, onder leiding van den organist H. Schellevis, zong afwis selend met de meisjes de Graal. Voor het begin van het laatste gedeelte van het programma sprak pastoor Snelders zijn groot voldoening uit over wat was aan schouwd en wees in het bijzonder op de stip te gehoorzaamheid en de goede leiding welke in beide afdeelingen heerscht. Hij dankte mej. Bakker, leidster van de Graal, rector van Zon, baljuw Schoots ien den heer H. Schellevis. Tot slot volgde het Kerstverhaal „De Kerstzanger" van Wim Snitker, dat door eenige leden van de Kruisvaart zeer plastisch werd uitgebeeld en waarbij de baljuw den tekst las. Mej. Bakker bood na een hartelijke toe spraak mevr. J. Sehellvis-Sehellevis, de echt- genoote van den koorleider bloemen aan. Na mens de ouders sprak de heer B. Schelvis een woord van dank, waarna de baljuw zeide dezen lof gaarne te aanvaarden, echter met het verzoek aan de ouders dit werk te blij ven steunen. Met het zingen van het le en 2e couplet van het Wilhelmus, ter eere van het vorste lijk bruidspaar, gevolgd door gebed, werdi deze wijdingsavond besloten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 10