We gaan op Theevisite.. Heerenvesf in wafeltjespafroon. Ons' Mode-hoekje ONZE KhPPATRONEN Gezondh. en Schoonheids Instituut. C. VINK—KRIJGSMAN. WAGENWEG 2 A rd. Telefoon 15694 Oudejaarsavond-overpeinzing HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Voor handige vingers: HEJ3RENVE 5 T No 102 Knippa troon v/a mouw. Detail van een knoops gat in tiet lin'iervoorpand. Knippatroon vAi rugpand Voorbeeld van het breipatroon Knippatroon v/h. rechter* voorpand Onverschillig of het om een elegante „five- o'clock tea" bij een bekende persoonlijkheid gaat om of een gewone theevisite bij een goe de vriendin, we moeten voor deze gelegenheid het Juiste toilet kiezen. En zooals bij iedere gelegenheid is het ook hier de zwarte japon, die altijd op zijn plaats is, maar het model moet eenvoudig zijn. Het staat altijd goed om over de middagja pon een bontmantel van drie-kwartlengte te dragen. Deze kan getailleerd zijn, zooals op de tweede afbeelding links te zien is, of ruim en wijd hangen (rechts). Van veel belang is, dat bij het toilet acces soires gedragen worden, die er in stijl en kleur mee overeenstemmen. Geopend 106 uur en volgens afspraak. Gedipl. Verpl., Huid- en Schoonh.-spec. Geen vroegtijdige rimpels! Geen ontsierende haren meerGezichtsbeh. m. maskers en stoombad. Electr. ontharing volgens nieuwste methode. - Vermageringsmassage (ook para- fine beh.). - Hand- en voetverz. incl. massage. Verrassende resultaten bij Nerveuse of Rheu matische aandoeningen. (Adv. ingez. Med.) „Och kind, de tijd vliegt", zegt moeder wan neer haar kind zich beklaagt, dat een of ander feestje in 't vooruitzicht, of een vacantie waarnaar erg verlangd wordt, schijnbaar zoo eindeloos lang op zich laat wachten. De tijd vliegt hoe verwonderd kunnen wij ons vaak afvragen of het nu werkelijk al twee jaar geleden is, dat een geliefd familielid over leden is, of dat het nu heusch al vijf jaar wordt, het kleine dochtertje van onze vrien den in Indië. Het jaar is om het heeft zoo'n eindeloos lange tijd geschenen toen wij er op 1 Januari 1936 voor stonden, en nu het 31 December is lijkt het nauwelijks begonnen, afgeloopen is het alweer. Er is iets benauwends in dat onverbiddelijke voortgaan van den tijd, geen macht ter we reld kan hem tegenhouden, en al is onze tijd rekening er dan ook een die door menschen is bedacht, al hadden wij die niet en geen enkele andere, al leefden wij als de dieren bij het op- en ondergaan van de zon en kenden geen dagindeeling, geen weken, geen maanden, geen jaren rustig zou de tijd zijn gang gaan. Overgevoelige menschen bannen soms de klokken uit hun slaapkamer omdat het stage tikken in de duisternis, wanneer zij niet sla pen kunnen, hun nog des te duidelijker laat voelen hoe onverbiddelijk de tijd voortgaat, en hun het opgejaagde gevoel geeft, dat zij niet rusten mogen en kunnen, omdat de levens duur van den, mensch met den tijd verstrijkt. Hoe ouder men wordt, hoe sneller de tijd schijnt te gaan: een kind haakt ernaar om „groot" te zijn, en nooit kan het hem gauw genoeg gaan, totdat hij dat begeerde doel zal hebben bereikt. Maar een volwassen mensch stelt zijn verlangens al wat minder ver, en daarom gaat voor hem de tijd ook schijnbaar sneller, terwijl oude menschen, die in steeds kleiner ruimte komen met hun verlangens en illusies, daarachter ook het einde voelen, dat hun het gevoel geeft alsof de ademlooze tijds- ren wat hun betreft gerust eens wat zou mo gen worden geremd. Toch kan dat onherroepelijk voortgaan van den tijd ook weer een zegen beteekenen. Het mag dan waar zijn, dat alle illusies, alle geluk, alle verlangens in den tijd worden op genomen, even zeker is het, dat moeilijkheden en zorgen, dat pijn en angst, dat ziekte en dood door den tijd hun oplossing vinden. Er zijn vele spreekwijzen die de tijd als heel meester vereeren, onder anderen de twee: de tijd heelt alle wonden, en: alles sal reg kom, en zij hebben als elk spreekwoord het betwe terige van een goedkoope troost, die met losse hand wordt rondgestrooid, en eerder verbit tert dan opbeurt. Maar een kern van waarheid bevatten zij toch alle, en voor onze binnen kamer zijn zij de overdenking vaak heel goed waard. De tijd gaat voorbij en met hem verglijden de zorgen; de tijd gaat voorbij en met hem slijpen de eerste scherpe kanten van het ver driet af; de tijd gaat voorbij en met hem verdwijnen de moeilijkheden. En wanneer dan het scherpste van dit alles is afgeslepen, dan ontstaat er in ieder men- schelijk gemoed de hoop op betere tijden, de hoop die ons menschen over alle zorgen en moeiten heen een nieuwe en lichte toekomst doet zien, die de narigheid achter zich zal laten. Dan is het snelle verstrijken van den tijd totaal niet meer benauwend, dan is het een zegen die met het volle besef kan worden aan vaard. E. E. J.—P. ZONDAG. Vermicellisoep Ossetong Witte boonen Aardappelen Vruchtensla. MAANDAG. Witte boonensoep Gesneden, gewarmde ossetong. Brusselsch lof Aardappelen Beschuit met kaas, DINSDAG. Gehakt Roode kool Aardappelen Moccavla. WOENSDAG. Spiegeleieren met saucijsjes Ketelkoek DONDERDAG. Boerenkool met rookworst Vruchten. VRIJDAG. Gekookte tarbot met garnalensaus Aardappelen Worteltjes Griesmeelpudding met abrikozen. ZATERDAG. Hutspot met klapstuk Yoghurt. RECEPTEN. Spiegeleieren met saucijsjes. Bak op de gewone wijze spiegeleieren, schik ze op een verwarmden schotel en be strooi ze ruim met fijn gesneden peterselie. Bak intusschen ook saucijsjes voorzichtig in de koekepan, zoodat ze niet barsten Schik deze om de eieren heen en presenteer bij dit gerecht een schaaltje wittebrood zon der korstjes. ENKELE OUDEJAARSAVOND-RECEPTEN. Oliebollen. 2 ons bloem. 2 cent gist. 2 d.L. lauwe melk. 1 ons krenten, rozijnen en sucade. wat zout. Maak op de gewone wijze een stevig gist- beslag en laat dit op een lauwwarme plaats (b.v. op den schoorsteenmantel) een uur rij zen). Voeg er dan het zout bij en de mélange, en warm ruim boterolie in een diep panne tje tot er een blauwe damp af komt. Vorm -met twee lepels kleine ronde balletjes en laat dez.1 in de olie gaar worden gedurende 4 a 5 minuten. Laat de oliebollen op grauw papier uitlekken en bestrooi ze voor het op doen dik met poedersuiker. Soezen. 1 ons boter 1 ons bloem 4 eieren 2 d.L. water een mespunt zout. Breng in een gaaf ijzeren pannetje met ronden bodem het water aan de kook met de boter en het zout. Strooi hierin vlug de bloem en roer dit zoo lang, totdat het deeg als een bal van de pan loslaat. Neem de pan van het vuur, blijf nog even roeren, voeg er een voor een de heele eieren bij en vorm met twee lepels langwerpige rolletjes deeg. Zet ze ver uit elkaar op een beboterd bak blik en laat ze gedurende 26 minuten in een lauwwarme oven gaar en lichtbruin worden. Neem ze van het bakblik af als ze stevig zijn geworden en laat ze bekoelen. Het deeg kan ook op het bakblik gespoten worden. Knip de soezen open, vul ze met slagroom, of met aardbeien uit flesschen; er kan ook kookroom voor genomen worden, een fris- sche jamsoort of bessengelei. Bestuif de soezen dik met poedersuiker. Wie de soezen als hartig hapje wil gebrui ken, kan ze vullen met een kaascrême, ge maakt van boter bloem en melk, op de ge wone wijze tot een saus gemaakt. Roer hier door een eidooier, wat geraspte kaas en kleine stukjes kaas, maak ze op smaak af met zout of aroma, vul de warme soezen met het mengsel en dien ze warm op. De soezen kunnen koud ook gevuld worden met peterselie-footer, met ansjovisboter, met eidooier fijngewreven en met boter en pe terselie zacht geroerd, met kreefteniboter en meer dergelijke combinaties. Nr. 728: Leuke jam van geruite stof. Door het beurtelings reit en schuin verwerken van het patroon kjgt men een aardig ge heel. Benoodigd m;eriaal: 4 meter van 90 centimeter breedteHet patroon is te ver krijgen in maat 4: bovenwijdte: 96 centi meter; taillewijdte 74 centimeter; heup wijdte: 104 een timer. Door het al of niet aanknippen van naen kan men het patroon passend maken voc het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. Nr. 730: bijpassende mantel. Benoodigd materiaal: 3.60 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42. Zie boven. Prijs: 30 ets. per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. portokosten. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan: nr. 728 70 ets.; nr. 730: 85 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenseht patroon. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijizen .van deze patronen naar maat zijn: Een mantel: 85 ets.; een japon: 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 ets.; blouse: 40 ets.; rok: 35 ets. per stuk. DE TAILLELIJN. De nieuwste jumpers worden niet meer over den rok gedragen, met een ceintuur passend bij de blouse, maar zij verdwijnen als vanouds in de rokband en deze is afge werkt door een ceintuur, hetzij een die een geheel vormt met den rok, maar beter nog een afstekende die dus zeer scherp de taille- lijn accentueert. Dit brengt de taillelijn dus schijnbaar nog meer omhoog: bij een japon in een kleur lijkt het bovenlijf langer dan wanneer bij voorbeeld de rok zwart is, de blouse koren- blauw en een lichtgrijze ceintuur op den rok gedragen wordt. Hierdoor schijnen de bee- nen dus langer, wat altijd als een der be roemde „zeven schoonheden" geldt, en wat wellicht een voorlooper is van de korte avondjapon die binnenkort gelanceerd zal worden. De robe princesse, die geheel naar het fi guur geknipt is, en zonder ceintuur wordt gedragen, wijst ook al op het verlengen van het figuur met een korten rok: wellicht zal zelfs de mode in een of anderen vorm weer- keeren, waarbij de taillelijn tot vlak onder de buste was gelegd, en de rok ruim en soepel neerviel. Een zeer flatteqse, zij het ook iet wat naive mode, t4<*e 2^ Joa ,1^ M if.MWW A*# itMÊ&w Benoodigd materiaal; 500 gram wol, brei naalden nr. 3V2, 4 knoopen en 30 centimeter wit of zwart band. Rechter voorpand: Hiervoor zet men 67 steken op (ongeveer 27 centimeter) en breit 14 toeren lr, la, die men laat verspringen, zoodat aan den goeden kant de steek recht boven den averechten steek komt en omgekeerd. (Zie voorbeeld). Dan begint men aan het wafeltjespatroon; maar men breit de eerste 9 steken steeds lr, la. Het wafeltjespatroon wordt op de volgende wijze vervaardigd: lste toer (aan den goeden kant van het vest)4r. 2a. Dit herhaalt men tot de toer uit is. Men eindigt met 4r. 2de toer: 4a, 2r. Dit herhaalt men tot de naald uit is. Men eindigt met 4a. 3de toer: als de lste. 4de toer: als ide 2de. 5de toer; lr, x 2a, 4r x. Tusschèn x x her halen, tot op 3 steken; 2a, lr. 6de toer: la, x 2r, 4a x. Tusschen x x her halen tot op 2 steken: 2r, la. 7de toer: als de 5de. 8ste toer: als de 6de. Zoo breit men 64 toeren. Men heeft dan 16 rijen wafeltjes (ieder van 4 toeren). De eerste 9 steken vormen een rand (in gerstekorrel- motief). Dan begint men aan de minderin gen voor de halsopening. Men breit dan om de 4 toeren, dus telkens bij het verspringen van het wafeltje, den lOden en llden steek (de eerste 2 steken na den rand), samen. Als men zoo 40 toeren gebreid heeft, begint men aan de uitholling van het armsgat. Daarvoor kant men eerst 4 steken af, daarna nog 3 maal 2 steken en 2 maal 1 steek. In het geheel dus 12 steken. Als men nog 35 steken op de naald heeft, breit men zonder minderingen nog 5 centimeter of 18 toeren door. Dan kant men den schouder af. Dit gaat op de volgende ma nier; men kant aan de zijde van het armsgat 12 steken af, breit de naald uit en terug. Aan het begin van den volgenden toer kant men wederom 12 steken af, breit de naald uit en keert terug. Dan kant men de resteerende 11 steken af. Linker voorpand: Het linker voorpand wordt op dezelfde wijze gebreid. Alleen maakt men in den rand 4 knoopsgaten en wel het lste in den 5den toer; het 2de in den 21sten; het 3de in den 37sten en het 4e knoopsgat in den 53sten toer. De knoops gaten maakt men op de volgende manier: men breit 3 steken in het gerstekorrèlpatroon- tje, men kant 3 steken af en men breit de volgende 3 weer in hei patroontje. In den vol genden toer breit men wederom 3 steken in het gerstekorrelpatroon,' zet 3 steken op en breit de overblijvende 3 steken wederom in het zelfde patroon. Rug: Men zet 118 steken op en breit eerst 14 toe ren in het gerstekorrelpatroon. Dan maakt men 104 toeren in het wafeltjesmotief. Daar na begint men aan iedere zijde de minderin gen voor de armsgaten te maken. Eerst kant men aan het begin -van de naald 4 steken af, daarna 3 maal 2 steken en vervolgens 2 maal 1 steek. Men houdt 94 steken op de naald. Hierop breit men 70 toeren zonder minderen. Dan breit men van den 71sten toer de eerste 35 steken, kant er 24 af en maakt den schouder op de resteerende 35 steken, op dezelfde ma nier als aan het voorpand. Vervolgens neemt men de 35 steken van den anderen schouder weer op en kant ze op dezelfde manier af, dus eerst 12 steken, nogmaals 12 steken en dan de overblijvende 11 steken. De halsopening van den rug haakt men, met behulp van haak- naald nr. 3/2 om, met 2 of 3 toeren vasten. Mouw: Voor de mouw zet men 60 steken op en breit daarop 14 toeren in het gerstekorrelpatroon. Dan begint men aan het wafeltjesmotief. Aan het begin en het einde van iederen 9den toer, meerdert men 1 steek. Men breit 175 toeren in het wafeltjespatroon, zoodat men tenslotte 98 steken op de naald heeft. Men moet er aan denken het wafeltjespatroon aan de mouw te beginnen met 2a, 4r, enz. Dan kant men aa.n het begin van de vol gende 15 toeren telkens 4 steken af, zoodat men 38 steken op de naald houdt. In de vol gende 10 toeren kant men 2 steken aan het begin van de pen af. De 18 steken, die men overhoudt, worden recht afgekant. De mouw afronding heeft men dus in 25 toeren ge maakt. Afwerking: Men stikt schouder- en zijnaden dicht. Onder den schoudernaad naait men voor de stevigte nog een stukje linnen band. Ook de mouwnaden worden dichtgemaakt en men zet de mouwen, naad op zijnaad van het vest, in de armsgaten. Op het rechtervoorpand naait men op dezelfde hoogte van de knoopsgaten 4 knoopen. Het geheel perst men op onder een vochtigen doek. N.B. Het verdient aanbeveling, voor men gaat breien, eerst een model van papier op de juiste maat te knippen en daar het breiwerk telkens op af te meten. STIJLFOUTEN Wat zijn stijlfouten in kleeding? Stijlfouten in kleeding kunnen van zeer verschillenden aard zijn. Vooreerst zijn daar de stijlfouten, die ontstaan door het bij elkaar dragen van kleedingstukken of accessoires, die niet bij elkaar hooren; •bijvoorbeeld: een paar stevige sportschoenen bij een elegante middagjapon, een hoedje met een voilette bij een sportief mantelpakje, enz. enz. Men kan echter tot in de. puntjes gekleed zijn en toch een ernstige stijlfout maken. Dat is wanneer men de klee ding niet op het juiste tijdstip draagt en on der de juiste omstandigheden. Zoo zag ik laatst een meisje, dat er snoezig uitzag. Ze droeg een kort jasje van zwart bont waaronder een nauw rokje van velours chif fon, met aan iederen kant een splitje. De mooi-gevormde beenen waren in een paar zij den kousen in een lichte mode-tint gestoken en vormden met de zwarte suède pumps een keurig geheel. Zwarte handschoenen, een zwart hoedje en een zwarte tasch completeer den het toilet van dit meisje. En toch maakte dit meisje een stijlfout! Ze droeg deze klee ding namelijk terwijl het sneeuwde en de straten bedekt waren met een dikke modder laag. Het was een 'komische aanblik, zooals ze door de modder trippelde op haar hooge hakjes. Een paar stevige schoenen met platte hakken, een regenjas en een alpinomuts wa ren onder deze omstandigheden beter op zijn plaats geweest. Gelukkig hebben de meeste vrouwen een instinctief gevoel voor haar klee ding.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 12