HET NIEUWE AVONDBLAD 1936 IN VOGELVLUCHT. 1 KRUISWEG 49 1937 VELSEN. 22e 'JAARGANG No. 50 DONDERDAC 31 DEC. 1935 IIH Januari 1937 Een nieuw geluid in het nieuwe jaar met een piano van DE LEZERES EN DEN LEZER EEN GELUKKIG Druk werk aan de papier fabriek. IJMUIDEN Cursus in vischfileeren geopend. .MUSDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus S cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. UHgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene DrukkeryRV. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 35 et, aSke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelfeagen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DÏT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van bsven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autohasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtreot spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLWs» Bank te Schiedam. J 1 Nog slechts korte oogenblikken scheiden ons van het plechtige nachtelijke uur, waar mede het jaar 1936 wordt afgesloten en staan we op den drempel van een nieuw jaar. Als dit blad onder de oogen onzer le zers komt, zal het spoedig Oudejaarsavond zijn, de avond die in vele gezinnen de ge- heele familie bijeenbrengt, de kinderen bij de ouders of de ouders -bij de kinderen, al naar de omstandigheden meebrengen. In deze laatste uren vóór het allerlaatste, zien we gaarne even terug naar het jaar, dat op het punt staat, te worden afgesloten. Blij de en droeve herinneringen stemmen tot vreugde of verdriet. Maar iets is er, dat ons telkenj are weer opnieuw schraagt als wij den drempel tus- schen het Oude en het Nieuwe jaar over schrijden: dat is de hoop, dat het n-ieuwe jaar ons zal brengen datgene, wat ieder, overeenkomstig zijn persoonlijke gevoelens of amibities, zich in zijn geest beschouwt als het hoogste, het beste, het schoonste. Van deze plaats wenschen wij onzen lezer toe, dat zij dit zullen bereiken: veel heil en zegen I Het nieuwe Jaar begon met een verrassend bericht over den tonguitvoer naar Frankrijk. Men ging terug naar de verdeeling, zooals die was in Januari 1935. Door deze regeling, die spoedig weer zou worden ingetrokken kwa men tal van exporteurs, die voorheen wa ren uitgesloten, in aanmerking voor een stukje van den koek. De IJmuider Courant van Woensdag 8 Januari bevatte een artikel getiteld „Van huizen-nood tot huiseigenaren-nood", waar aan we nog even willen herinneren. In dit artikel werd gewezen op het feit, dat in onze gemeente, ondanks dat er 800 a 900 wonin gen leeg stonden, lustig wordt voortgegaan met den bouw van nieuwe woningen. Nu we aar. het einde van het jaar zijn gekomen, willen we er even op wijzen, dat nog steeds honderden woningen in IJ-muiden-Oost en oud-IJmuiden leeg staan, doch dat de bouw woede inmiddels wat geluwd is, zoodat de toestand iets gezonder wordt. Op Donderdag' 9 Januari vond ten ge meentehuize een bijeenkomst plaats met het doel, te geraken tot de oprichting van een börgstellingsfonds. Men kwam dien avond nog niet verder dan tot de benoeming van een voorloopig comité. Den 14den Januari maakte ons blad mel ding van de plannen tot het oprichten van een harddraverij vereeniging. Zooals men weet, is het niet bij plannne gebleven. De vereeniging kwam 17 Januari tot stand en organiseerde in September een harddraverij, die klonk als een klok. Voorwaar een heele prestatie. Dinsdag 21 Januari vond de opening plaats van het verkeershuis van IJmuidens Bloei, in tegenwoordigheid van -burgemeester en me vrouw Kwint. Mevrouw Kwint heesch de vlag der vereeniging. „Waarom geen visch in paats van vleesch?" schreven we in een stukje in verband met het feit. dat de voorraad vleesch in blik. be schikbaar gesteld voor gesteunde werkloozen uitgeput' raakte. „Visch, Noordzeev-isoh is een nationaal product" enz. En nu wij, tegen het eind van het jaar dit sohrij-ven wordt er visch voor de gesteunde we-rkloozen gekocht. Deze maatregel heeft echter niet datge bracht wat er van verwacht werd. De hoe veelheid, die gekocht wordt is te gering om als steun voor de visscherij eenige beteeke- nis te hebben en de handel is er lang niet over te spreken. Zaterdagavond 25 Januari gaf „Looft den Heer" een concert ten bate van de school- voedin-g met medewerking van mevrouw M. Ramlbonnnet-Speet, en mevr. R. Heijbrock- Gouda. Jammer, dat Concordia zoo matig was bezocht. En Woensdagavond 29 Januari beleefde onze gemeente niets minder dan een dijk doorbraak. In Velsen was in een dijk van een groot baggerreservoir een groot gat gesla gen, waardoor de bagger de o-mliggende vel den en een groot stuk van den betonweg naar Amsterdam overstroomde. Op den laatsten dag van de eerste maand des jaarsde voortuintjes. Een mededee- ling van B. en W., dat zij zal handelen als in de motiveering van het vonnis van het Hof tot uiting komt en de bepalingen der A.P.V. op de bewuste strooken volledig zal toepassen. De eigenaren behouden dus alleen het eigendomsrecht, verder -hebben zij alle zeggenschap over de voormalige voortuintjes verloren. In theorie tenminste. Reeds is de eerste maand van 1936 ver streken en nog is er geen overeenstemming bereikt fcusschen reeders en organisaties over een nieuw contract. Er is verschil van mee ning over den termijn van een voorloopige verlenging. Zondagavond 2 Februari gaf de wereld kampioen Raichenbach een simultaan-séance in Kennemerhof. Hij had 29 tegenstanders en verloor geen enkele partij. Zeven D.C.IJ'ers brachten het echter tot remise. In de raadsvergadering van Dinsdag 4 Fe bruari hield burgemeester Kwint zijn nieuw jaarsrede, daarmede handhavende de tradi tie van wijlen zijn ambtsvoorganger. In de zelfde raadsvergadering werd besloten tot uitbreiding van de prise d'eau der waterlei ding. Vrijdag 7 Februari hield de heer W. A. Dolleman, voorzitter van IJimuidens Boei zijn nieuwjaarsrede Evenmin als de rede van den burgemeester was die van den heer Dolle man hoog gestemd. „Voor IJimuiden kan het een zegen worden, dat we een departement van Landbouw en Visscherij hebben gekre gen" aldus de heer Dolleman. De vischlhan- del heeft van dien zegen helaas no<g weinig kunnen bemerken In ons blad van Zaterdag 29 Februari na men wil het bericht op omtrent de crisis- steun-beschikking 1936 inzake slooping van visschersvaartuigen waarvoor een bedrag van f 20.000 beschikbaar werd gesteld. Later is dit bedrag verhoogd tot f 50.000 en nog later tot f 100.000. Vele reeders hebben de premie geïncasseerd en thans zijn zeker zes tig trawlers met behulp van deze premie aan den slooper verkocht. Begin Maart heeft de minister van Land bouw en Visscherij een commissie ingesteld, waarin o.a. zitting heeft Ir. F. Thiel, direc teur van de Veim, om hem op korten termijn advies uit te brengen over de vraag, of een visdheonserveeringsindustrie levensvatbaar heid zou bezitten. Of dit advies inderdaad is uitgebracht weten we niet. Wel zijn er in den loop van dit jaar in IJmuiden eenige visch- conservenfabrieken opgericht. Van groote be- teekenis voor de visscherij zijn ze echter niet. Ons blad van 5 Maart bevatte de mededee- ling, dat de overeenkomst, door onze ge meente met den Staat d-er Nederlanden aan gegaan, betreffende het groote rioleerings'- plan, waarvoor uit het Werkfonds een bij drage van f 737.000 was beschikbaar gesteld, is getee-kend. Inmiddels wordt hard gewerkt aan de uitvoering van het plan, waarvan het eerste bestek gereed is gekomen en het twee de in uitvoering, terwijl het derde in Januari zal worden aanbesteed. Maandag 9 Maart konden wij de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden der Reedersver- eeniging bekend maken, welke zooals men weet, de oorzaak zijn geweest van de zoo- veelste staking in het visscherij bedrijf. Deze voorwaarden werden later door de reeders terug genomen. In de Raadsvergadering van Dinsdag 10 Maart werden behandeld de voorstellen van B. en W. tot verlaging van de jaarwedden van ambtenaren en politie. De voorstellen werden verworpen met resp. 15 tegen 11 stemmen en 20 tegen 6 stemmen. De Chr. Historische Kiesvereenlging be stond dit jaar 25 jaar. Zij vierde haar zil veren jubileum Woensdag 18 Maart met een feestvergadering in het Gebouw voor Chr. Belangen. Ons blad van Vrijdag 27 Maart en Zater dag 28 Maart bevatte een uiteenzetting van Ir. Verhoef, directeur van Openbare Wer ken over het uitbreidingsplan, dat inmid dels door den Raad werd goedgekeurd. De plannen inzake het stichten van een zwembad aan het Tiberiuspleln werden uit eengezet op een persconferentie, die Vrijdag 27 Maart werd gehouden. Inmiddels is met den bouw van het overdekte bad begonnen. Het open bad zal voorloopig wel niet tot stand komen. We schrijven begin April en nog steeds is er geen overeenstemming bereikt tussehen reeders en organisaties over een nieuw con tract. Ons blad van 7 April bevatte een mede- deeling van de gezamenliike vakoreanisaties over den stand der onderhandelingen. Den volgenden dag konden wij berichten, dat de nieuwe voorstellen der reeders op de eerste vergaderingen van zeelieden veel ver zet ontmoetten. Het nummer van 8 April bevatte voorts het -bericht, dat de minister zijn goedkeuring heeft gehecht aan een voorstel van de com missie van advies, het begin van den afslag bij wijze van proef te stellen op half zeven in plaats van 7 1/4 uur. Het is dit jaar nog niet tot de proef gekomen, want nog steeds begint de afslag kwart over zeven. Woensdag 8 April werd de doodsklok ge luid voor het plaatselijk crisiseomité. Het comité heeft tijdens zijn bestaan f 130.060 voor diverse vormen van steun uitgegeven. Burgemeester Kwint en Dr. D. J. van Kat wijk spraken waardeerende woorden over het werk van het comité. Vrijdag 10 April werd den heer P. Linde blad het loffelijk getuigschrift van het Car negie Heldenfonds uitgereikt voor het met eigen levensgevaar redden van een treinpas- sagier, die op een reeds in beweging zijnden trein was gesprongen en daarbij van de tree plank was gegleden. Zondag 12 April overleed op 69-jarigen leeftijd de heer L. Groen, tot 1918 lid der fa. Wed. S. I. Groen, een der grondleggers van het stoamtrawler-reederijbedrijf. Donderdag 16 April werden de partijen, betrokken bij de contract-actie in het vis- scherij bedrijf door den Rijiksbemiddelaar op geroepen, zooals men weet zonder succes. Einde April. Het winterseizoen, hoogtij v^or onze plaatselijke muziek- en zangvereni gingen loopt ten einde. Tal van concerten en uitvoeringen, geslaagde en minder geslaagde werden gegeven. Het zou te veel plaatsruim te vergen, van al deze gebeurtenissen in de dilettanten-kunstwereld gewag te maken. Ten opzichte van het concert dat IJmuidens Mannenkoor Donderdag 23 April in Thalia gaf, maken we echter gaarne een uitzonde ring. Aan dit concert namen negen koren met 300 leden deel, alle staande onder lei ding van Henk J. Arisz. „Voor Arisz, den on vermoeide is het eigenlijk „zijn" avond ge worden en dat er het gansche concert zoo gelukkig gemusiceerd kon worden, is aan zijn leiderschap te danken" schreef onze muiziekverslaggever over dit concert Einde April nam de heer D. de Ridder af scheid van autoriteiten, politiepersoneel enz., nadat hij meer dan 33 jaren eerst als inspec teur, later als commissaris de leiding van het politiecorps heeft gevoerd. De heer De Ridder vestigde zich in Breda. Reeds vier maanden van het jaar zijn ver streken en nog steeds geen overeenstemming tussehen reeders en organisaties inzake de contracten. Het dreigt opnieuw op een con flict uit te zullen loopen, want de rijksbe middeling is mislukt. (Adv. Inqez. Med In de Raadsvergadering van Dinsdag 12 Mei werden eenige belangrijke besluiten ge nomen. Na langdurige discussie werd aange nomen het voorstel van B. en W., om aan Van Wienen's Slib- Zand- Duik Mij. en Ber gingsonderneming voor f 15500 op te dragen het repareeren van den defecten gaszinker in het Noordzeekanaal. De onderneming, die gebruik maakte van de merkwaardige duiker installatie van den heer van Wienen is er in geslaagd den zinker te repareeren, terwijl voorts de zinker van de waterleiding onder handen werd genomen. Zijn we wel ingelicht, dan heeft de zinker-misère de gemeente on geveer f 30.000 gekost. Verder werd in deze vergadering aangenomen het voorstel tot verkoop van grond aan het Tiberiusplein voor een zwembad. Een gebeurtenis, die niet alleen in IJmui den, maar ook in het geheele land veel stof deed opwaaien was de stichting van een vleeschbedrijf in een groot pand aan de Zuidzijde, waarvoor half Mei de voorberei dende werkzaamheden in vollen gang waren. De „fabriek" draaide er duizenden varkens door, er kwam critiek op de kwaliteit van het product en de IJmuidensche vleesch-in-blik fabriek staakte hanr bedrijf even stil als ze er mee begonnen was. De Staatscourant van Donderdag 28 Mei maakte melding van de benoeming van den heer J. P. Weijburg, hoofdinspecteur van de centrale politie te Utrecht tot commissaris van politie alhier, als opvolger van den heer D. de Ridder. Zondag 7 Juni werd de stille de la Rey- straat opgeschrikt door eenige revolverscho ten. Een werkloos varensgezel pleegde na een woordenwisseling een moordaanslag op zijn 18-jarige stiefdochter. De aanslag mis lukte en de dader werd gearresteerd. Inmid dels is hij tot een zware gevangenisstraf veroordeeld. In de contractactie in het vissdherijbedrijf is inmiddels eenige teekening gekomen. De besturen der christelijke bonden aanvaard den de nieuwe voorstellen der reeders. Zoo als men weet hebben de leden dezer organi saties ondanks het besluit hunner besturen later geweigerd, op de nieuwe voorwaarden uit te varen. Woensdag 10 Juni weigerden de opvarenden van alle organisaties op de nieuwe loonen naar zee te gaan, waardoor de trawlers Uiver, Voorwaarts en Limburgia niet konden vertrekken. Hiermede was de staking een feit. Des avonds werd in Thalia een door 450 zeelieden bezochte vergadering gehouden, waar men zich op het standpunt stelde, dat men op de nieuwe voorwaarden niet kon varen. De leiding van de niet door de organisatiefoesturen erkende staking kiwam in handen van een comité van actie. Vrijdag 11 Juni bracht Mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken een bezoek aan de gehaktfabriek. Onder enorme belangstelling passeerde Donderdag 18 Juni de Statendam, het groot ste vaartuig van de Nederlandsche vloot de sluizen. In de derde week van Juni boekte onze recherche een mooi succes door klaarheid te brengen in de inbraken, gepleegd in een kleedingmagazijn in de Briniostraat, waar een aantal kleedingstukken werden ont vreemd en in een woning aan den Stations weg, waar f 5000 werd gestolen. In de Raadsvergadering van Dinsdag 30 Juni werd o.a. aangenomen het voorstel van het seniorenconvent inzake de pensionnee- ring van wethouders. De overgangsbepalin gen moeten echter nog geregeld worden. Woensdag 1 Juli vond op Beeckenstein on der groote belangstelling de installatie plaats van den heer J. P. Weijiburg als commissaris van politie. Dinsdag 7 Juli werd Velsen, in het bijzon der IJmuiden geteisterd door een hevige on weersbui, waardoor weer de traditioneele overstrooming in de Briniostraat ontstond. Gelukkig voor de slachtoffers zal de plaag zich dit jaar wel voor het laatst hebben voor gedaan, daar thans hard gewerkt wordt aan de verbetering der rioleering. Donderdag 9 Juli kiwam het einde van het visscherij conflict, doordat de reeders zich bereid verklaarden, de oude loonsvoorwaar den te handhaven. Met ingang van Vrijdag 10 Juli werden de werklooze zeevisschers, die tijdens den duur van de staking buiten de steunverleening waren geplaatst, weer in den steun opgenomen. Twee dagen na de ophef fing der staking waren reeds 20 trawlers naar zee vertrokken. Einde Juli bleken de geruchten, die ten aanzien van de Boaz-Bank in omloop wa ren, juist te zijn. Tengevolge van het slechte beheer is de bank in moeilijkheden geraakt, die eindigde in een faillissement. In de eerste helft van Augustus trok het uitbreidingsplan van den directeur van Openbare Werken Ir. A. Verhoef de alge- meene aandacht, in het bijzonder van de grondeigenaars in deze gemeente. Een groot aantal bezwaarschriften werd ingediend, die alle door B. en W. werden weerlegd. Het uitbreidingsplan ontmoette ook in den Raad tegenstand doch het werd desondanks goed gekeurd. In den ouderdom van 73 jaar overleed te Heiloo op Donderdag 13 Augustus de heer G. F. Haak, gedurende vele jaren een popu laire figuur in IJmuiden, een man die veel liefde had voor de visscherij en de dicht kunst. Tal van aardige gedichten vonden een breeden lezerskring. Zaterdag .15 Augustus was de laatste dag van de goed-geslaagde feestweek in IJmui den. De feesten werden besloten met een sprintwedstrijd, waaraan o.a. werd deelge nomen door H. Ooms die pas met een twee den prijs van de Olympische Spelen was te ruggekomen. Op fraaie wijze won Ooms den wedstrijd. Maandag 31 Augustus vierde de geheele gemeente den Koninginnedag. Het was goed weer en in alle deelen der gemeente werden met succes kinderfeesten gehouden. Donderdag 10 September was een belang rijke dag in de geschiedenis van de plaatse lijke sport: dien dag werd de eerste hard draverij in IJmuiden gehouden. Het werd een groot succes: mooie sport en groote be langstelling. Deze sportdag viel in de te IJmuiden-Oost gehouden feestweek, waarvan helaas de reclame-optocht door den storm niet tot zijn recht kon komen, doch die ove rigens veel belangstelling trok. Dit gold vooral het Lunapark aan den Willemsbeek- weg. De Nationale Gedenkdag op 12 September bracht zulk een aantal menschen op de been als we zelden hebben gezien. Schier eindelooze optochten, inderhaast georgani seerd, trokken door de straten. De burge meester sprak op eenige plaatsen voor een ontelbare menigte. Eind September begonnen de werkzaam heden voor het verbeteren van het perron achter hal C en den doorgang nabij het station. Tegen het eind van het jaar was het werk, op den doorgang na, gereed. In een Woensdag 7 October gehouden tweede vergadering van spaarders van de Boaz-Bank bracht de commissie van advies haar rapport uit, welk rapport tal van vreemde dingen aan het licht bracht. De aanwezige spaarders besloten, het be stuur alsnog in de gelegenheid te stellen, op een over 14 dagen te houden vergadering met een voorstel ter afwikkeling der zaken te houden. Zoover is het echter niet geko men, daar eenige dagen na deze vergade ring het faillissement werd aangevraagd. Donderdag 15 October overleed in Gronin gen, nog slechts 44 jaar oud de heer D. Bak ker, inspecteur voor de Scheepvaart aldaar, voorheen adjunct-inspecteur in IJmuiden. Tijdens zijn ambtsvervulling in IJmuiden heeft de heer Bakker In het 'bijzonder ge ijverd voor het onderwijs aan zeevisschers. Woensdag 21 October konden we vermel den, dat Dr. Max Euwe als medewerker aan ons blad was verbonden, een tijding die on getwijfeld door onze schakende lezers met blijdschap werd begroet en die hun nog eens weer de overtuiging heeft gegeven, dat ons blad niet alleen wat de verzorging van het plaatselijk nieuws, maar ook wat de bijzon dere rubrieken betreft, aan de spits staat. Vrijdag 23 October bracht H.M.'s De Ruij- ter zijn eerste bezoek aan IJmuiden. Spoedig zou dit bezoek worden herhaald. Op 26 October konden wij mededeelen, dat de cellulosefabriek van de papierfabriek weer in vol bedrijf zou worden genomen, nadat ze gedurende een half jaar gedeelte lijk was stopgezt. Nadere bijzonderheden over den regee- ringssteun aan de visscherij vermeldden wij in ons blad van 27 October. Het blijkt, dat de regeering een bedrag van f 100.000 beschik baar heeft gesteld voor het steunen bij slechte besommingen van stoom- en motor trawlers en trawlloggers. De laatste dagen van October woedde op onze kust een hevige storm, die tal van scheepsongevallen veroorzaakte. De ramp van de loggers SCH 68 en SCH 179, die nabij onze haven verongelukten en waarhij 19 Scheveningsche visschers, waaronder de ge heele bemanning van laatstgenoemd vaar tuig, het leven lieten was wel een van de ernstigste die nabij onze kust ooit is ge schied. Tal van schepen hebben in deze stormdagen in nood verkeerd en de redding booten en de sleeptoooten langs de kust heb ben vele gevaarvolle tochten moeten maken om menschenlevens te redden en In nood verkeerende schepen hulp te verleenen. Maandagmiddag 2 November bracht Prins Bernhard een bezoek aan het Hoogovenbe- drijf en aan de Noordersluis. Dit bezoek werd eenige dagen later nl. op Woensdag 4 No vember gevolgd door een bezoek van de Ko ninklijke familie, die zich op de Noorder sluis inscheepte aan boord van den kruiser De Ruijter, welke gebeurtenis geschiedde onder enorme belangstelling. Donderdagmiddag 5 November werd het nieuwe boothuis van het station IJmuiden- Zuid der N.Z.H.R.M. in gebruik genomen, bij welke velegenheid tevens de motorstrand- reddingboot Jhr. H. J. Ortt officieel in dienst werd gesteld. Half November werden door de organisa ties van werknemers in het visscherijbedrijf de contracten voor de zeevisschers en de vischlossers opgezegd. Bijna f 600 werd in onze gemeente inge- zameld voor het huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana. De collecte geschiedde door een comité onder leiding van mevr. H. A. Kwint-Wiersum. Dinsdag 24 November begon de gemeen teraad met de behandeling der begrooting. Na langdurige algemeene beschouwingen, dit ondanks de voorbehandeling in afdeelingen, werd de begrooting Donderdag 26 November aangenomen. Maandag 30 November was voor ons blad een gewichtige dag. Dien dag vond nl. de opening plaats van de door ons georgani seerde tentoonstelling „Oud-IJmuiden". De opening geschiedde door burgemeester Kwint in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten. Het was de bedoeling, de tentoonstelling gedurende een week geopend te houden. De belangstelling bleek echter zoo groot, dat we er nog drie dagen aan vastknoopten. Totaal aantal bezoekers: 3100! In een hevigen storm verging bij Norder- ney de Trucojo IJM 201. De vier opvarenden konden door de Duitsche reddingboot Bre men worden gered. Zondag 13 December overleed, 75 jaar oud de heer L. Natte, oud-ontvanger der ge meente Velsen. En zoo zijn we het einde genaderd. Nadat we eerst nog heel veel onrust hebben ge had onder de werkloozen over de verlaagde steunnormen en over het feit, dat tal van door de Rijkssteunverleening gesteunden werden overgeheveld naar de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon, welke bei de gebeurtenissen aanleiding gaven tot lang durige discussies in de vergadering van den gemeenteraad. En thans wachten we op een beslissing inzake de visscherijcontracten, die nog maar steeds niet is gekomen en zijn we in span ning, of het opnieuw tot een staking zal ko men. En in de dammerswereld bespreekt men druik de kansen van H. de Boer in den strijd om den meestertitel. Zijn papieren staan niet slecht, maar hij heeft nog heel wat voor den boeg. Drie meesters in IJmuiden? Je kunt nooit weten. S. B. Daardoor geen stopzetting op 7 Januari. Naar wij vernemen heeft de directie der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen besloten, alle fabrieken op den huwelijksdag van Prinses Juliana en Prins Bernhard in gewoon bedrijf te houden, zulks In verband met de vele orders. Als compensatie ontvangt het personeel de uit- keering, zooals vermeld in ons blad van gisteren. Om dezelfde reden zal het personeel der papierfabriek, der houtstoffenfabriek en van de centrale 1 Januari a.s. des avonds 10 uur het werk moeten beginnen. Voor de cel lulosefabriek zal nog een nadere bekendma king volgen. V. G. S. I—JOHEZ A.s. Zaterdagmiddag te 2 uur vindt een vriendschappelijke ontmoeting plaats tus sehen bovengenoemde elftallen. De wedstrijd wordt gespeeld in het Sportpark. Onder auspiciën van de Ned. Visscherij Centrale. Deze week is alhier een cursus geopend in het fileeren van visch, die inmiddels reeds door een 12-tal cursisten, allen vischknech- ten, wordt bezocht. Deze cursus staat onder leiding van een door den minister ingestelde sub-commissie der Visscherij centrale, waarvan deel uitma ken de heeren W. J. Janssens, drs. J van Dijk, A. J. Veldkamp, E. Dekker, Joh. Polder man en Ir. F. Thiel. Zij wordt gegeven in het pakhuis van den heer E. Dekker, die ook de voor de ,o,efenstof", bestaande uit goedkoope vischsoorten, in het bijzonder kool visch zorgt. De lessen worden gegeven door eenige ervaren vischknechts en omdat de cursisten weten, van welk een groet belang het voor hen is, dat zij dit werk, dat van steeds groo- ter beteekenis wordt, kennen wordt met am bitie „gestudeerd". De gefileerde visch wordt in kistjes met ijs in den afslag verkocht, zoodat deze in stelling niet alleen nuttig is ten opzichte van de uitbreiding der vakbekwaamheid van de pakhuisknechts, maar ook omdat thans op een eenigszins ruimere manier het pu bliek leert wat gefileerde visch is. Gistermiddag heibben eenige leden der commissie een bezoek aan deze Eerste Ne derlandsche vischfileerschool gebracht,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1