Het Geluk ligt in de Sneeuw Deterding's Toelichting. BEVERWIJK FEUILLETON Geneeskundige diensten voor de gemeente. De nieuwe bioscoop programma's. Het overzicht van de groentemarkt. HEEMSKERK RAADSVERGADERING CASTRICUM Door Dr. Henry Deterding is een toelichting Begeven op zijn plan om het geheele surplus der Nederlandsche landbouwproducten aan te koopen en aan Duitschland af te staan. Wij vermeldden deze toelichting in ons nummer van gisteren. Er blijkt uit dat Deterding het productie-surplus zoo snel mogelijk naar Duitschland wil doen vervoeren, het daar te gen Duitsche valuta verkoopen en het ver kregen provenu ter beschikking stellen van de Duitsche „Winterhilfe", waardoor de pro ducten in Duitschland indirect binnen ieders bereik komen. Door dezen zakelijken opzet wordt prijstijging in Duitschland voor komen. Dr. Deterding' merkt op dat, als dit surplus eenmaal van de hand is gedaan, men in Nederland schoon schip kan maken en de bestaande restricties geheel opheffen. Mocht zich opnieuw een surplus voordoen, dan zijn er, nu zich een opleving doet gelden, toch weer jaren met de stijging daarvan gemoeid. In dien tijd „zullen oplossingen van alle misverstand in de politiek gevonden zijn". Het is niet duidelijk of de Nederlandsche regeering met deze laatste inzichten accoord gaat. Met verwondering zal men trouwens in de toelichting van dr. Deterding lezen: „deze stap, dien ik, onafhankelijk van wien dan ook, genomen heb". Letterlijk juist kan dit niet zijn, want een dergelijke transactie bui ten de clearing om moet natuurlijk de me dewerking van Den Haag hebben, dat trou wens de prijzen voor het te verkoopen sur plus aan landbouwproducten zal dienen vast te stellen. Men is evenwel geneigd te vra gen of dr. Deterding inderdaad omtrent de wenschelijkheid van zijn initiatief tevoren niet van gedachten gewisseld heeft met de Nederlandsche regeering. Dat zou een wonderlijken indruk maken, te meer omdat dr. Deterding zelf heeft verklaard dat „dit pas een begin is". Zijn toelichting be vat geen mededeelingen omtrent zijn verdere plannen na dit begin, wel een scherpe aanval op het bolsjewisme, dat zich ten doel stelt de goede betrekking tusschen de Westersche lan den zooveel mogelijk te verstoren, en een nieuwe uiteenzetting van zijn bezwaren tegen het goud als waardemeter. Wat deze laatste verhandeling betreft is het niet geheel duidelijk, wat dr. Deterding van Nederland alleen verwacht omdat het hier een internationaal vraagstuk betreft, dat zelfs met zijn millioenen niet oplosbaar is. In hoeverre het bolsjewisme erin zou kunnen slagen de verstandhouding tusschen Neder land en Duitschland te verslechteren is een probleem voor de politici. In alle objectivi teit dient geconstateerd dat de invloed van het bolsjewisme in ons land zeer gering is. Heeft dr. Deterding het inzicht dat de eco nomische toestand in Duitschland zooveel gevaren oplevert dat hij daarin voor dat land een toekomstig bolsjewistisch gevaar ziet opdoemen, dan zegt hij dit toch niet in zijn toelichting, die overigens wel de politiek aanroert na de aanvankelijke mededeeling dat deze actie geheel buiten de politiek stond. Maar blijkbaar is de voornaamste bedoeling van deze millioenen-schenking, naast het geven van een onmiskenbaren steun aan den Nederlandschen landbouw en het verleenen van menschlievende hulp aan Duitschland, de goede betrekkingen tusschen deze landen te steunen en Nederlands positie op de Duitsche markt op den duur te stimuleeren. Het zou inmiddels nuttig en geruststellend zijn te vernemen hoe de Nederlandsche regee ring over deze buitengewoon verrassende transactie denkt en welke voordeelen zij er voor de toekomst in ziet. Tot dusverre heeft Den Haag er een merkwaardig stilzwijgen over bewaard. R. P. DE POST OP NIEUWJAAR. Het Post- en Telegraafkantoor te Bever wijk zal op 1 Januari a.s. geopend zijn voor den post- telegraaf- en telefoondienst van 89 en 1314 uur. Voor den postdienst gel den dezelfde beperkingen als op Zondagen, met dien verstande, dat het kantoor wel ge opend is op genoemde uren voor de aanne ming van aan te teekenen stukken. Op dezen dag zal één briefpostbestelling worden uitgevoerd, aanvangende 9.30 uur. De pakfcetpostbestellinjg blijft beperkt tot de bestelling van expresse en dringende pak ketten, alsmede van die met aan bederf on- derhevigen inhoud. Op 31 December, 2, 4 en 5 Januari zal de tweede briefpostbestelling in het centrum vervallen, zoodat slechts de eerste en de laatste bestelling zullen worden uitgevoerd. Op Zondag 3 Januari wordt de dienst uit gevoerd als op andere Zondagen, terwijl de gewone gelegenheid tot afhalen van stuk ken van 9.109.35 uur blijft gehandhaafd. Een Wintersportroman. van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden.) 11) Vol bewondering en niet zonder nieuwsgie righeid wandelde Grace door de, ook uit een architectonisch oogpunt zeer interessante vertrekken waarbij zij op de. een of andere manier in de particuliere woning van den baron verzeild raakte en tot haar verbazing verrastte zij den heer des huizes, die volgens zijn secretaresse in Berlijn vertoefde, terwijl hij snurkend op een divan in zijn st-udeer- kwamer z'n middagdutje deed. Voorzichtig sloot zij de deur weer achter zich, zocht haar ,,Pap" op, nam dezen onder den arm en trok hem mee' naar buiten, waar zij hem lachend van haar belevenissen op de hoogte stelde. Mr. Alen schreef nog denzelfden dag naar Parijs, dat zij besloten hadden verder te rei zen. Hij hoopte, dat de sterren spoedig een gunstigen stand zouden aanwijzen en derhalve mevrouw Arlen niet zouden beletten, dat zij Een nieuwe regeling voorgesteld. In de voormalige gemeente Beverwijk werd jaarlijks bij toerbeurt een der in deze ge meente gevestigde artsen aangewezen voor het verrichten van de doodschouw, de kos- telooze vaccinatiën en revaccinatiën en en kele andere geneeskundige diensten (keuring van personeel enz.) De belooning hiervoor is bij raadsbesluit van 29 December 1919 be paald op f 150 iper jaar. Hierop wordt een korting toegepast van 5 pet. In de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin zijn aangesteld tot gemeente-ge neesheer, tevens belast met de geneeskun dige armenverzorging en met het verrichten der kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën de artsen Th. J. J. Duterloo, W. Netelenbos en J. van de Ree, De jaarlijksche belooning voor elk der artsen, werkzaam in de afdee ling Wijk aan Duin. bedraagt f 200 en voor den arts te Wijk aan Zee f 300. Voor het verrichten der kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën wordt jaarlijks door elk f 10 genoten. Het komt B. en W. juister voor de regeling van de vroegere gemeente Beverwijk, waar bij dus elk der artsen om beurten wordt be noemd, voor het vervolg te handhaven, ech ter met wijziging van de berekening der be looning. Voor het deel der gemeente, dat gevormd wordt door de kern Beverwijk en de afdee ling Wijk aan Duin zou jaarlijks een der plaatselijke artsen, met uitzondering van den arts te Wijk aan Zee kunnen worden aange wezen. Aan dezen kan worden opgedragen het verrichten der kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën, de doodschouw, de keuring van het gemeente-personeel en de controle van het personeel, dat niet onder de wer king van de Ziektewet valt. De arts te Wijk aan Zee kan permanent met deze werkzaamheden in dat deel der gemeente worden belast. De belooningen zou den als volgt geregeld kunnen worden: Voor het verrichten der kostelooze vacci natiën en revaccinatiën te Beverwijk, met inbegrip van Wijk aan Duin f 25 per jaar. Voor het verrichten van deze werkzaam heden te Wijk aan Zee f 10 per jaar. Voor elke doodschouw f 5. Voor elke opdracht tot keuring of con trole f 2.50. B. en W. maken er den Raad in dit verband opmerkzaam op, dat de indirecte vaccine- dwang is opgeschort. Het is naar hun mee- ning niet te verwachten, dat deze dwang weder spoedig zal worden ingevoerd. Aan den fungeerend arts moet voorts de verplichting worden opgelegd, om, voor zoo ver zonder schending van zijn ambtsgeheim mogelijk, aan het gemeentebestuur van elke keuring of controle-bezoek ten spoedigste verslag uit te brengen. Indien deze aangelegenheid op de boven- aangegeven wijze wordt geregeld kan aan de artsen, die door den Raad der voormalige gmeente Wijk aan Zee en Duin zijn aange steld tot gemeente-geneesheer, tevens be last met de geneeskundige armenverzorging en het verrichten der kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën, ontslag worden verleend uit hunne betrekking als gemeente-genees heer, belast met de kostelooze vaccinatiën en revaccinatiën. Zij blijven derhalve, zoo lang de toeslagregeling op ziekenfondspre mies voor de inwoners in dat deel der ge meente nog niet is ingevoerd, belast met de armenpraktijk. De jaarlijksche belooningen kunnen gehandhaafd blijven op de bedragen, welke zij thans als gemeente-geneesher enz, genieten (f 300 voor den arts te Wijk aan Zee en f 200 voor elk der artsen, werkzaam in de afdeeling Wijk aan Duin). Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor: a. het verrichten van de doodschouw en van de kostelooze vaccinatiën en revaccina tiën en de keuring en controle van het ge- meentepersoneel te regelen zooals hierbo ven is aangegeven; b. aan de heeren Th. J. J. Duterloo, W. Netelenbos en J. van de Ree eervol ontslag te verleenen uit hunne betrekking als ge meentegeneesheer. tevens belast met het ver richten der kosteiooze vaccinatiën en revac cinatiën m de gemeente Wijk aan Zee en Duin; c. de belooning van den geneeskundige, belast met de geneeskundige armenverzor ging voor den arts, gevestigd te Wijk aan Zee, te bepalen op f 3O0 per jaar en voor elk der artsen, werkzaam in de afdeeling Wijk aan Duin dezer gemeente op f 200 per jaar, een en ander ingaande 1 Januari 1937. ONDERWIJSOVEREENKOMST MET CASTRICUM. De gemeente Castrieum heeft zich blijkens besluit van den Raad dier Gemeente van 8 December jl. bereid verklaard met de ge meente Beverwijk een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, omtrent de toelating van leerlingen uit gemeente Castrieum op de school voor zwakzinnigen alhier. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat eerst met ingang van 21 September jl. één leerling uit de gemeente Castrieum tot genoemde school is toegelaten, heeft het geen zin de regeling te doen ingaan met 1 September 1936, in verband waarmede in artikel 5 wordt bepaald, dat de regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 October jl. B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. schriften en wiegedrukken verhinderd was elkaar thans in München ontmoetten. In den restauratiewagen, kort voor Stutt gart, beleefde Grace een zeer pijnlijk oogen- blik. Toen de trein in volle vaart door een bocht ging, gleed de visch, welke de kellner juist had op gediend, van haar bord, precies op de schoot van een, nogal exclusief uitzien- den jongeman, die daarop van schrik zijn monocle in de soep liet vallen. Mr. Arlen excu seerde zich hoffelijk voor het ongelukje van zijn dochter, maar de jonge aristocraat maak te daar spoedig een eind aan, stelde ijverige pogingen in het werk om voor Grace een andere visch machtig te worden en stelde zich voor: Baron Girsholm Grace bekroop het gevoel, dat den jongeman deze kennismaking niet onwelkom was waarom zou dat ook het geval zijn geweest? Baron Girsholm toonde zich een even aan genaam als onderhoudend causeur, men bleek eenige gemeenschappelijke kennissen te heb ben uit Pap's vroegere branche en het doel van de reis was voor beiden München, waar de baron den tot ver buiten de grenzen be- beroemde modeschilder, Enzino Prestini, tot vriend had, En tenslotte ging mr. Arlen er dan ook gertig op in, toen baron Girsholm zich als gids voor de vroolijke Beiersche residentie en haar naaste omgeving aanbood Doch Grace stelde hem teleur; zij achtte het niet dringend noodzakelijk elke bezienswaar digheid ook werkelijk te hebben gezien en zij gaf er daarom de voorkeur aan om voor zoover Pap door zijn jacht op oude hand- Kennemer Theater. Het Kennemer Theater vertoont van a.s. Vrijdag af het romantische filmwerk „De Kleine Madonna", met Frederic March en Olivia de Havilland in de hoofdrollen. Van het sterk inzettende begin van deze film af, waarin de jichtige Spaansche aristo craat zijn jonge vrouw opbergt in een afge legen Zuid-Fransche kasteel is men terstond in de sfeer. Geen kasteelmuur is ooit dik genoeg ge weest om het noodlot te keeren, noch de ver boden idylle, en als die idylle zich afspeelt en de jonge vrouw op vluchten staat, volgt de eerste fatale ontknooping: dat listig en moorddadig duel in een herberg, waarbij An thony's ware vader valt, en de koets van den ouden markies met een wanhopige jonge vrouw naar Italië rijdt. Anthony wordt ge boren op een pas in de Alphen, de moeder sterft, men heeft al genoeg beleefd voor een roman, maar dit is slechts een voorspel. Anthony wordt te vondeling gelegd, hij groeit op, hij komt onder bescherming van den grooten Engelschen koopman te Livorno, die zijn grootvader is en hem later een vermogen zal nalaten. Hij beleeft zijn jeugdliefde: het koorzangeresje Angelica, dat hij huwt en ver liest, om haar vele jaren later terug te vinden als de groote zangeres die Napoleons vriendin was: Mile George. Zijn leven trekt voorbij. Het geheim van zijn geboorte blijft lang verbor gen het geheim dat Angelica, die hij te Parijs terugvindt, Mile George is, moet wel uitkomen: een teleurgestelde Anthony trekt met zijn zoontje naar het nieuwe land Amerika. Hij heeft, eer het zoover is, veel beleefd, hij is slavenhandelaar geweest, hij heeft de groote rol speelt, doet het met een sterke en religie, plichtsbesef, geldzucht en onverschil ligheid voor geld, hij is los komen te staan van alles, hij is onder vele tegenspoeden ge rijpt Het is een groote veelbewogen tijd, waarin de film speelt en het is een veelbewogen groot leven dat er de kern van vormt, in vele landen en omstandigheden; het boeit op vele wijzen. Frederic March, die na de eerste jongens jaren van Anthony, waarin een prachtige, zuivere kinderfiguur zijn jeugd vertolkt, de groote rol speelt, doet het met e ensterke en stille kracht; hij laat een jongmensch zijn groote levenservaringen opdoen en een karak ter zich vormen. Een prachtige film, deze „Kleine Madonna". Prima spel van de hoofdpersonen en een mon tage, die het doet. Luxor Theater. Van a.s. Vrijdag af vertoont het Luxor Theater de prachtige speelfim „De dood langs den weg". In dit sensationeele filmwerk, dat de jam mer der verkeersongelukken op aangrijpende wijze schildert, spelen Randolph Scott en Frances Drake de hoofdrollen. Aan den inhoud hebben wij het volgende ontleend: Met een vaart van honderd kilometer raast de geweldige, luxueuse sportwagen van Betty Winslow langs den weg. Zij wordt achtervolgd door Sergeant Sanborn van de motorpolitie. Zij hebben elkaar al eerder onder gelijke om standigheden ontmoet, docht dezen keer komt zij er met een gewone bekeuring niet af. San born neemt haar mee, en brengt haar naar Inspecteur Knox, het hoofd van de Verkeers politie, die het er op gezet heeft het aantal Tom Brown en Frances Drake in „De dood langs den weg". auto-ongelukken in en om zijn stad aanzien lijk te doen verminderen. Betty heeft ai vier keer m één maand een bekeuring wegens overtreding der maximum snelheid gehad en Knox beveelt haar, den volgenden morgen voor den rechter te ver schijnen De rechter veroordeelt Betty tot vijftig dol lars boete, terwijl hij haar verder dwingt de lessen in de „Verkeersschool'' te volgen, die Knox heeft opgericht met het doel roeke- looze chauffeurs van het gevaarlijke van hun rijwijze te overtuigen. Tijdens de ernstig ge meende en met filmopnemingen geïllustreerde lezing van Knox, maken Betty en haar vrien den grappen, totdat Knox ze meeneemt naar het lijkenhuis van het Stadshospitaal, waar zij met eigen oogen de gevolgen van woest rijden kunnen aanschouwen. Als Betty drie dagen gevangen heeft gezeten komt Jackie haar opzoeken. Hij bekent dat hij Knox niet gesproken heeft voor het proces, alleen de Zuid-Duitsche metropool te door kruisen. Maar reeds na enkele dagen had Grace ge noeg van de stad. Ze was den baron dank baar, toen deze zich aanbood haar naar een oord te brengen, dat afgescheiden lag van de bekende en druk bezochte seizoenplaatsen. Mr. Arlen ging er mee accoord dat Grace voor uit reisde en beloofde over een paar dagen met haar moeder te zullen volgen. „Ontmoetingen zijn de letters in de taal van het lot". In St. Valetin overkwam het Grace al op den derden dag na haar aankomst, dat Dieter Prausnitz haar weg kruiste Witte aarde, den hemel nabij! Voor den dag volgende op dien der eerste les voor de ski-babies, heeft Dieter door mid del van aanplakbiljetten de meer gevorder- derden voor een tocht uitgenoodigd, welke hij vooruit met baron Girsholm heeft be sproken. Hij kent de omgeving nog te weinig om den ervaren gids, Gugelhofer, geheel te kunnnen vervangen en daarom laat hij zich gaarne door den hier bekenden baron assistee- ren. Het zijn er precies twaalf, die 's morgens in alle vroegte bijeenkomen met het doel bij zonsopgang de Satanshorn te bereiken. Brigitte is de eenige vrouwelijke deelneemster. Dat kan mooi worden, denkt Dieter, die gis teren reeds gelegenheid heeft gehad op te merken, dat Brigitte weliswaar over een ze kere begaafdheid, maar niet over de minste ski-techiek beschikt; daarentegen schijnt omdat de moed hem ohtbrak. Nu echter heeft hij een besluit genomen: hij zal naar Knox gaan om hem de ware toedracht van het autobusongeluk vertellen. Knox is intussehen tot de overtuiging ge komen, dat Jackie aan het stuur gezeten moet hebben op het moment van het ongeluk, en hij gaat Jackie opzoeken. Deze wil aarzelend be kennen, dat hij het was, die het ongeluk ver oorzaakte, doch de moed zinkt hem weer in de schoenen, en onder het voorwendsel ijs te gaan halen voor zijn whiskey, gaat hij naar buiten en snelt met zijn wagen weg. Knox en Steve Bartlett achtervolgen hem in hun politiewagen. Jackie zet er een moordend tempo in, en slingert over den weg als een be- schonkene. Als hij met een snelheid van meer dan 100 kilometer een bocht wil nemen, raakt hij zijn stuur kwijt, rijdt tegen de steenen leuning van een brug te pletter en stort met zijn wagen in net water, In het hospitaal, waar Jackie half bewuste loos ligt, tracht Knox hem een bekentenis af te dwingen. Zij vertellen hem het verloop van den avond waarop de botsing plaats had. Eindelijk begrijpt hij, en in zijn koortsdroom doorleeft hij de heele scène nogmaals. Even voor hij sterft, bekent hij, dat hij het was, die de autobus-ramp veroorzaakte. Betty wordt vrijgelaten uit de gevangenis en korten tijd later treedt zij met Knox in het huwelijk. Het bordje „Te Koop" verdwijnt van het villatje, waar zij elkaar voor het eerst leerden kennen. Het tweede hoofdnummer is „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo en Adolf Wohl- brück in de hoofdrollen. Over deze Tobis- film voerde Willy Forst de regie. Gunstige invloed van de feestdagen. Zoo langzamerhand beginnen de veilingen steeds meer een winterbeeld te vertoonen. De aanvoer loopt terug en verschillende groen- tensoorten hebben thans weer afgedaan. Het aanbod van spinazie, bloemkool, sla en bos- peen wordt van week tot week kleiner en spoedig zullen deze producten weer geheel van de markt verdwenen zijn. Het verloop voor den handel was voor de feestdagen iets beter en de inzet bij het begin dezer week was zelfs héél wat beter. De prijzen herstelden zich van de inzinking. Andijvie werd deze week voor behoorlijke prijzen afgenomen. Voor de tuin ders, die van dit product nog flinke hoeveel heden konden aanvoeren, beteekende dit nog een meevallertje. De prijzen liepen de laatste dagen geleidelijk op en stonden in het begin dezer week op 401.05 per kist. Boerekool waarvoor de vorige week zoo weinig kooplust bestond, kon de laatste dagen weer door groo- tere belangstelling aan betere prijzen komen. De noteeringen wisselden deze week van 25— 35 ct. per kist. De spruitenhandel, die vorige week nog zeer flauw gestemd was, haalde deze week weer flink op. De prijzen gingen daardoor gestadig in de betere richting. Op de veiling van Maandag werden prijzen be steed naar soort van 1119 ct. per K.G. Wel was de aanvoer misschien, als gevolg van de Zondagen niet zoo groot als gewoonlijk, zoodat hierdoor ook de prijzen gunstig werden be- invloed. De aanvoer van bloemkool heeft niet veel meer te beteekenen en wat nog wordt aangeboden, is meestal van mindere kwaliteit. De prijzen bewogen zich naar soort van 210 ct. per stuk. Sla, die nog werd aangeboden, maakte voor de feestdagen goede prijzen. Of schoon de kwaliteit in dezen tijd nog al te wenschen overlaat, werd dit product toch nog verhandeld van 50— 90 ct. per kist. Waschpeen was deze week nog ruimschoots aanwezig. Hierdoor wisselden de prijzen van 2050 ct. per kist. Voor bospeen werd van 57 ct. per bos betaald. Spinazie wordt weing meer aangeboden. Betaald werd naar kwaliteit van 60—90 ct. per kist. Prei was den laatsten tijd met de prijzen op laag peil gekomen, doch steeg bij het begin dezer week weer zoodanig in belangstelling, dat naar verhouding van 313 ct. per bos werd besteed. Knollen blijven geregeld op een zelfde peil. De noteering wisselde naar soort van 2V28 ct. per stuk. Selderie en peterselie werden afgenomen voor prijzen van 23 ct. per bos. Voor enkele par tijtjes tomaten, die nog werden aangevoerd, werden vooral voor goede kwaliteiten hooge prijzen betaald, naar soort van 1240 ct. per K.G. Schorseneeren ziet men niet veel. De enkele partijtjes, die nog voorkwamen brach ten naar soort van 614 ct. per K.G. op. De uienhandel was slecht. De noteeringen wissel den van IV22 ct. per K.G. Ook voor roode en gele kool, alsmede wortelen, bieten en ook aardappelen, was de stemming gedrukt. Toch was de afneming ondanks de lage prijzen zeer beperkt. SCHAAP GESLACHT IN DE WEIDE. Toen de veehouder V. alhier in zijn wei land kwam, ontdekte hij, dat in een van de vorige nachten een schaap was geslacht. Bij nader onderzoek bleek hem, dat dit slachten wel op zeer vakkundige wijze was geschied, want de huid, die men in het land had achtergelaten, vertoonde igeen enkele beschadiging. De marechaussee heeft een onderzoek in gesteld DIEFSTAL. Van een bouwwerk aan den Hoogdorperweg werd dezer dagen ongeveer 70 Meter looden pijp ontvreemd. De geleiding diende om water aan te voeren voor de werkzaamheden en lag ongeveer 10 centimeter onder den grond. haar zelfvertrouwen veel te groot Het is nog donker, als de twaalf leden van het gezelschap elkaar ontmoeten. Zij groeten elkaar slechts kort en ietwat bedrukt; de bijna plechtige stemming van den vroegen winter ochtend laat geen ruimte voor conventio neel gedoe. In het westen verbleeken de laat ste sterren en meer en meer tèekenen de ber gen zich af in het schemerige licht van den nieuwen dag. Dieter wisselt zacht een paar woorden met Girsholm, waarna deze het sein tot vertrek geeft en zich aan het hoofd van den stoet plaatst. Dieter laat de karavaan langs zich heen trekken, bekijkt zijn menschen, inspec teert hun uitrusting en sluit ten laatste den stoet. Zwijgend gaat het bergopwaarts; slechts Brigitte neuriet zacht voor zichzelf een of andere melodie. Het eerste half uur gaat het nog wat moei lijk menigeen is nog niet niet geheel over zijn slaap heen, armen en beenen zij nog wat stijf en het gewenschte contact met ski's en stokken ontbreekt. Spoedig is men over het doode punt heen, de ledematen worden los ser, de aanvankelijk wat sleepende gang krijgt, langzamerhand een levendig rythme en ook de blik dringt vrijer door tot de verten, die de jonge dag schier onmerkbaar ontvouwt.. De langgerekte keten der skiloopers door kruist het hoog gelegen bosch. waar de don kere stammen, dreigend en zwart, dicht op een staan. In de nabijheid van de Raupen- pas maken donkere hooibergen den indruk van DONDERDAG 31 DEC. 1936 De voltallige gemeenteraad vergaderde Woensdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester W. Vreugde. Als eenig punt van behandeling vermeldde de agenda: wijziging van het besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 257.840. De voorzitter deelde mede, dat zoowel Ged. Staten als de minister bezwaren tegen deze geldleening' hadden geopperd. Deze be zwaren golden den rentevoet van 4 3/8 pet. en de wijze van aflossing in 30 jaren. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft zich intussehen bereid verklaard haar aanbieding te wijzigen in een 4 procents an- nuïteitsleening, eveneens af te lossen in 30 jaren. De jaarlijksche annuïteit zou f 14910,91 bedragen. Renté en aflossing moeten worden bekostigd uit de gewone middelen der ge meente. B. en W. stelden voor op deze aanbieding in te gaan, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nadat de voorzitter den leden een goed einde van het jaar 1936 had toegewenscht, werd de vergadering gesloten. AANRIJDING. V Terwijl de heer W. D. aan den Rijksstraat weg bezig was bij zijn bakfiets petroleum af te meten werd zijn fiets door een zware vracht auto met aanhangwagen aangereden. D. kreeg een slag van de bakfiets en tuimelde juist voor de wielen van de auto. De chauffeur wist echter door krachtig te remmen erger te voor komen, zoodat D. met een lichte schaafwond vrijkwam. De aanrijding is te wijten aan den slechten toestand van den weg. De vrachtauto moest juist bij de bakfiets welke zwaar beschadigd werd, een autobus passeeren en doordat de auto slipte verloor de chauffeur de macht over het stuur. KINDERKERS TVACANTIEFEEST. In de zaal van café „Flora" werd Woensdag de tweede avond gegeven van het kinderkerst- vacantiefeest voor kinderen der leden van Volksonderwijs. Deze tweede avond was een getrouwe copie van den eersten zoo goed ge slaagden avond. In de pauze werden de kin deren getracteerd op chocolademelk terwijl aan de ouders thee werd geserveerd. Aan de kinderen werden bij het einde leuke cadeaux uitgereikt, zooals speelgoed, boeken voor jongens en kopjes en schotels met bij passend ontbijtbordje aan de meisjes. De heer Geert Dils werd gehuldigd. Hem werd een fraaie fruitmand overhandigd. CULTUREELE COMMISSIE CASTRICUM. In de zaal van Borst hielden de V.A.R.A., het Instituut en de S.D.A.P. hun Kerstverga dering met als spreker de Haaxlemsche wet houder de heer M. A. Reinalda, voorts werkte mee De Toorts met het tooneelstuk van Heijermans „Nummer Tachtig" en de A.J.C. met Volksdansen. Na opening en opwekkingswoord door den voorzitter verkreeg de heer Reinalda het woord voor zijn toespraak. De heer Reinalda uitte scherpe critiek op hen, die de democratie aantasten. Een vioolconcert van Bach werd daarop door den heer Post gespeeld, waarna twee de clamaties van Gré Schenk volgden. De Volks dansen oogstten veel succes, waarna onder leiding van den heer Rossenbacker de opvoe ring plaats vond van „Nummer Tachtig". R.K. VEILINGSGEBOUW ONS BELANG. 30 Dec. 193S. Spruiten 10 en lSVz cent per K.G. Bloemkool 3 en 4V2 cent per stuk. Groene kool 3 en 4 cent per stuk. Boerenkool 7 en 14 cent per kist. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Maria, dochter van H. Zonneveld en K. Oud. Overleden: Arie Benning, oud 71 jaar, wo nende te Haarlemmermeer. BEVOLKING. Vertrokken; C. M. Kruin naar Santpoort. A. Hof naar Zaandam. J. Zonneveld naar Heemskerk. C. P. Tromp naar Maastricht. Wed. Hopman naar Amsterdam. VERLOREN VOORWERPEN. 3 Belastingmerken, 1 nappa handschoen. RAADHUIS GESLOTEN. Op 7 Jan. a.s. zal met het oog op het huwe lijk van het Prinselijk paar het raadhuis ge sloten z;jn. DIEPSPITTEN GOEDGEKEURD. Z.E. de Minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring verleend voor het diepspitten, zoodat, wanneer het weer gunstig is, 11 Jan. een aanvang kan worden gemaakt. Nadere in lichtingen worden Donderdags tusschen 3 en 4 uur op het Raadhuis verstrekt. VUILNIS OPHALEN. Inplaats van op Donderdag zal de volgende week het vuilnis op Woensdag worden opge haald. reusachtige gnomen, die gebukt gaan onder een zwaren sneeuwlast. Na een marsch van een uur staat de troep op den eersten bergrug van den Biauen Wand en reeds werpt het groeiende licht een vloed van kleuren over het gebergte. Als blok ken uit een bouwdoos liggen in de diepte de huizen van St. Valentin. Girsholm richt een vragenden blik op Die ter, en als deze toestemmend knikt, gaat het in gazenmarsch weer verder. Na een korte steile helling volgt een kleine afdaling, maar veel genot brengt deze niet, want de zeehon den vellen welke men bij het klimmen niet ontberen kan, werken belemmerend, Bijna twee uur lang leidt de weg thans door het langgerekte, langzaam stijgende Martener dal waar onder een brug van sneeuw het water van een beek murmelt. De zon neemt nu steeds in kracht toe, de sneeuwvelden werken verbindend, de een na den ander zet zijn zonnebril op en de stij gende temperatuur brengt enkelen er zelfs toe zich van lumberjacket te ontdoen. Aan het einde van het dal rijst een steile bergwand omhoog en nu wedijveren allen in beleefdheid, want thans volgt het moeilijke dee] van den tocht en de een laat den ander maar al te graag voorgaan. Ook Girsholm heeft plotseling geen haast meer en from melt wat aan de riemen van zijn ski's. Vast beraden gaat Dieter vooraan. (Wordt vervolgd.),

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6