HET NIEUWE AVONDBLAD Aan het begin. Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 50 i r- K i ir. nn/P* A\ k i r*. r-k i Am ZATERDAG 2 JANUAR11937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V*f#ch?jnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. advertenticN: 1—5 regels ƒ0.76. Elke regel meer Uftgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeen© Drukker^ N.V. 15 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM TOn ïr&a« Mtal '"3 re«cls ™8el meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIÖN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers fijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- sekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van •en hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; J 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van beven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van Ti|f of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Het Nieuwe Jaar. Er is geen twijfel aan dat nu deze keer het Nieuwe Jaar in Nederland hoopvoller tegemoet gezien zal worden dan in lang het geval is geweest. Wij leven op het oogenblik in nationale feeststemming en de eerste week van 1937 zal daarin al leiden tot den climax: het huwelijk van Prinses Ju liana met Prins Bernhard. Bovendien heeft dit afgeloopen jaar al een gestadige, schoon langzame economische herleving gebracht, ver sneld sinds de devaluatie van den gulden, wel ker tijdelijke voordeelen er minder beperkt uitzien 'omdat de economische toestand in verscheidene andere landen ook verbetering toont. Dat de werkloosheid in ons land afne mende is, zij het dan nog maar in langzaam tempo, wekt op zichzelf groote verwachtingen. In het algemeen moet vastgesteld worden dat het moreele effect van de devaluatie op het Nederlandsche volk gunstig gewerkt heeft: na de jaren van voortdurende aanpassing aan een zich steeds maar verlagend levensniveau heeft de nieuwe toestand een ware opluch ting gebracht. Men ziet weer nieuwe moge lijkheden. In het bedrijfsleven zoowel als in het vereenigingsleven zijn de voortdurend- dalende lijnen der grafieken eindelijk weer eens wat gaan klimmen of hebben zij tenmin ste een horizontalen koers gekozen met sterke kans op stijging. Zulke verschijnselen geven verademing en scheppen nieuwen moed. Theo retische economen bepalen zich veelal te zeer tot droge leerstellingen en cijfers; practische economen onderschatten de psychologische factor nooit en erkennen de waarde van nieu we hoop, nieuwen moed, nieuwen onderne mingsgeest als een „goodwill" die het zaken leven in hooge mate bevordert. Als voorzichtige Hollanders zijn wij nog niet geneigd dien goodwill in cijfers te boeken. En met reden, want vooral de toestand van Duitsehland, dat een onzer belangrijkste af nemers is, baart in ons land zorg. Vandaar dan ook de groote belangstelling, door het ini tiatief van dr. Deterding gewekt. Wie dit zijn menschlievende waarde toekent plus het di recte voordeel dat het voor ons land oplevert dient evenwel meteen te begrijpen, dat de ondermijnde economische positie van een natie van zestig millioen zielen niet te her stellen is met een gift van tien millioen gul den aan landbouwproducten, hoe fantastisch een dergelijke schenking, door een particulier afgestaan, den gemiddelden burger, met zijn bescheiden inkomsten, ook in de ooren klinkt. Er is trouwens meer dan geld noodig om den economischen toestand te saneeren van lan den als Duitsehland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hongarije om eenige van de zwaarst getroffene te noemen, die meer te lijden hebben dan Nederland ooit geleden heeft in de na-oorlogsche tijden. Die economi sche saneering is alleen mogelijk op grondslag van een gezond internationaal politiek beleid, dat volkomen zoek is geraakt in een dollen bewapeningswedstrijd tusschen de groote mo gendheden. Die verslindt bedragen, die eener zij ds het evenwicht der staatsfinanciën gru welijk verstoord hebben en de naties door hoo ge belastingen uitputten; anderzijds een groot deel der herleving fictief maken. Immers, de activiteit in den geldhandel en de lange lijs ten van stijgende koersen vinden in belangrij ke mate haar verklaring in de hoogconjunc tuur van de wapenindustrie, welker improduc tieve voortbrengselen de algemeene welvaart remmen en bovendien een voortdurende be dreiging van het leven der naties veroorzaken en haar onderling wantrouwen versterken. De Engelsche premier Baldwin heeft een zeer optimistisch-getinte Nieuwjaarsrede ge houden, die evenwel meer strekt tot verheer lijking van de politiek der Engelsche regeering dan tot eenigen bouw van een nieuwe, produc tieve samenwerking. Baldwin rechtvaardigt Engelands enorme nieuwe bewapening met te zeggen: „het kon niet anders meer, en het waarborgt veiligheid voor Europa in 1937" hij gaat niet verder in zijn voorspelling dan dit eene jaar „want wij zijn nu sterk en wij zullen zeker nooit iemand aanvallen". Op den duur beteekent de nieuwe bewapening even wel ook voor Engeland verarming, hooger be lasting, een rem op de welvaart. En op den duur houdt men met bewapening geen oorlog tegen, maar lokt hem integendeel uit. De eenige goede weg is en blijft die der Europeesche toenadering. Het is ook de eenige die het oorlogsgevaar van Europa kan afwenden en een nieuwe periode van wel vaart inluiden. Ook voor ons Nederlanders, al staan wij er, als natie beschouwd, econo misch niet zoo slecht voor als verscheidene andere volken. Als onze buitenlandscihe af nemers zich blijven verzwakken in improduc tieve bewapening en daarmee het wantrou wen handhaven, dat de tallooze internatio nale handelsbelemmeringen mede beïnvloedt, komen wij ook niet veel verder dan nu. Daar bij doet zich dan nog het economische na deel van onze eigen stijgende bewapening gelden. Daarom moeten wij ook van 1937 wel weer hopen dat het eindelijk een kentering in de Europeesche internationale politiek zal brengen, die overigens niets meer dan een terugkeer van- het gezonde verstand in Europa zou beteekenen. Volkomen herstel is voor geen enkel volk mogelijk, ook niet voor het onze, zonder Europeesüh herstel. Wij zijn economisch van elkaar afhankelijk. Wij hebben alle het grootste belang bij de wel vaart onzer naburen en hun moeilijkheden zijn voor een groot deel tevens de onze. Bo vendien is het een treurige, demoralisee- rende, afbrekende internationale politiek die zich baseert op bewapening, dwz. op haat en onderling wantrouwen, en een hoon van het Christendom. Misschien heeft 1937 een betere kans dan zijn voorgangers om Europa's kwalen in de kern te genezen. De Tijd doet wonderen en de Tijd is weer een jaar verder geschreden. Een jaar, waarin de gevolgen van verkeerd internationaal beleid zich weer scherper ge toond hebben en dus meer geesten tot in keer moeten hebben gebracht. Moge 1937 onze hoop vervullen. R. P. Oranje-Comité IJmuiden-Oost De komende feestweek. Het Oranje-Comité IJmuiden-Oost schrijft ons: In verband met de komende feestweek wil bovengenoemd comité de aandacht van de lezers vestigen op de feestavonden, die gehou den worden in het Patronaatsgebouw en het Vereenigingsgebouw Kalverstraat op 4, 5, 7, en 8 Januari, telkens om 8 uur. Bruiloftsviering in prachtig versierde zalen.. En de programma's? Schitterend verzorgd. Voor de schooljeugd is Woensdag 6 Januari de feestdag. Voor de rijpere jeugd, leeftijd tot 18 jaar zijn de Dinsdag- en Vrijdagavond in het Pa tronaatsgebouw gereserveerd. Voorziet u tijdig van toegangsbewijzen a 15 ct. Voorverkoop in het Patronaatsgebouw en het Herv. Vereen, gebouw eiken dag van 45 uur. Toont door uw aanwezigheid, dat ge begrijpt dat Oranje en Nederland bij elkaar hooren. GRATIA - PLATO. Het bestuur van Gratia-Plato schrijft ons: Op Dinsdag 5 Januari is de Kerstvacantie geëindigd en vangen de lessen in het gymnas tieklokaal weer aan. Alleen de jongens heb ben nog een week langer vrij. omdat op Don derdag 7 Januari wegens de huwelijksfeesten ook geen lessen gegeven worden. Met man en macht moet dan aan de oefe ningen voor de uitvoering worden begonnen. Op Zondagavond 10 Januari wordt in de zaal van Demmers voor de leden en donateurs alsmede genoodigden, een bonte-avond gehou den, die zeer gezellig belooft te worden. Eenige dagen daarna zullen.de ad spiranten hun feest krijgen in „Het Wapen van Vel- sen" aan den Stationsweg. Ook dit feest be looft heel mooi te worden. Tooneelspel en zang zullen elkander afwisselen. Maar meer zeggen wij er niet van. omdat het alles een verrassing moet blijven. Het plan bestaat om één of beide ouders op dit feest toe te laten. Ten slotte deelen wij nog mede, dat een deputatie van Gratia met het vereenigings- vaandel deel zal nemen aan den historischen optocht op 9 Januari a.s. FEESTAVOND ORANJEVEREENIGING De Oranjevereeniging „Driehuis" belegt Dinsdag 5 Januari een feestavond in de zaal van het Missiehuis. Op dezen feestavond zal het bekende ge zelschap Aug. de Laat optreden en verleent Soli Deo Gloria onder leiding van den heer C. Oudendijk hare medewerking. HUWELIJK PRINSES OP 7 JANUARI. De stationschef deelt ons het volgende mede: Aan de reizigersloketten zijn van Maandag 4 Januari af reeds kaartjes voor 7 Januari verkrijgbaar. Deze kaartjes, waarop het cij fer 7 staat afgedrukt, worden aan de con trole in Den Haag in zijn geheel getoond; het heenreisgedeelte wordt niet ingenomen. Indien om de een of andere reden de reis op 7 Januari niet doorgaat, kan men uiter lijk op 6 Januari het kaartje weder aan het loket inwisselen. In verband met den uitgebreiden treinen loop worden de wachttijden op de overgangs stations niet gehandhaafd. Men zie verder het in f raaien druk uitgevoerde spoorboekje a 7 1/2 cent geldig op 7 Januari. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de goedkoope dagretours met rondrit in Den Haag en de goedkoope avondretours voor de verlichting, geldig van 5 uur n.m. af. Deze biljetten zijn iederen dag verkrijg baar tot en met 6 Januari. Verdere inlichtingen worden aan de lo ketten gaarne verstrekt. VOETBALVEREENIGING ..ROOD-WIT". Omtrent de dezer dagen opgerichten voetbal vereniging Rood-Wit vernemen wij nog, dat de vereenieing het volgend jaar in den H.V.B. zal uitkomen. Het voorloopige bestuur is als volgt samengesteld: H. de Boer, voorzitter, D. Schaap, penningmeester, M. J. van Tooren- burg. Zeeweg 39 rood, secretaris, J. Blom en J. van Dijk, commLssarissen. Ernstig ongeval bij de rioleeringswerken. Een der arbeiders tengevolge van een instorting onder het zand bedolven. Donderdagmiddag is bij dg riolee ringswerken in de Kanaalstraat de 30-jarige gehuwde arbeider A. Nij- dam, wonende Tusschenbeeksweg, IJmuiden-Oost, door een instorting onder het zand bedolven. Eerst nadat 's mans collega's een uur lang met de grootste inspanning hadden gewerkt, slaagde men er in, Nijdam te be vrijden. Een ploeg arbeiders was onder leiding van een opzichter der Nederl. Heide Maatschap pij bezig, in de Kanaalstraat een ca. 4 M. diepe sleuf te graven ten dienste van de nieuwe rioïeering. De wanden van de sleuf worden afgestempeld door baddings, die ge stut worden met dwars over de sleuf gesla gen palen. Omstreeks 2 uur, toen Nijdam op den bodem van de sleuf werkzaam was, deed zich geheel onverwacht een ernstige instor ting voor, vermoedelijk door inbressing van de onderste zandlaag. Nijdam werd onder het ingestorte stempelhout en het zand bedolven, zoodat men het ergste vreesde. Onmiddellijk begonnen de collega's van het slachtoffer met alle macht aan het oprui- mingswerk. Het sprekt vanzelf, dat zij zich omtrent het lot van hun kameraad ongerust maakten, want de man was geheel onder het zand bedolven. Gelukkig slaagde men er vrij spoedig in, 's mans hoofd te bevrijden. Maar het duurde wel een uur, voordat men den boel zoover had opgeruimd, dat men Nijdam kon bevrijden; hierbij heeft men zelfs van een autokrick gebruik moeten maken, ten einde het stempelhout op te tillen om den daaronder liggenden arbeider wat ruimte en lucht te geven. Het bleek, dat het slachtoffer er vrij goed was afgekomen. Hij was aan het hoofd ge wond en natuurlijk in de war door het be nauwde uurtje. Hij werd bij dr. van der Kooi binnengebracht, die kon constateeren, dat hij geen ernstig letsel badi bekomen'. Aan het feit, dat hij gedeeltelijk onder het ingestorte houtwerk terecht is bekomen, heeft Nijdam het vermoedelijk te aanken, dat hij niet ge stikt is. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES A.s. Zondag wordt gespeeld: KraaienStrawberries II (dames) 10 uur Strawberries—H. O. C. II (dames) 10.30 uur (om den Amsterdam-Beker) A.M.V.J. II—Strawberries III 2 uur Oefenwedstrijd combinaties I en II 2 uur Zaterdagmiddag 2 uur: Zandvoort A—Strawberries A UITZENDING KERKDIENST A.s. Zondagmorgen van 9.30 tot 11 uur wordt door den K. R. O. uitgezonden de dienst in de R.K. Kerk aan de Kanaalstraat. De Hoogmis wordt opgedragen door Pastoor J. C. de Moei, die hierna ook de predicatie zal houden. NED. PROTESTANTENBOND Naar wij vernemen opent de afdeeling IJmuiden van den Ned. Prot. Bond de rij van voorgangers, die in 1937 zullen optreden met den bekenden kanselredenaar Ds. G. West- mijse van Rotterdam, die als onderwerp van zijn rede heeft gekozen: „Een scheut olie bij kwijnende zielelampen". Wie den gevierden spreker kent of wie voor de radio wel eens naar hem geluisterd heeft, zal het bovenstaande met genoegen vernemen en ongetwijfeld geteld worden bij de vele be zoekers, die wederom het kerkgebouw zullen vullen, zooals dit steeds het geval is in elke plaats en elk kerkgebouw, waar Ds. Westmijse optreedt. Op het strand geloopen. Volgens bericht uit Reykjavik is de Duitsche stoomtrawler Albatros uit Wesermünde tijdens dikken mist op de rotsen geloopen en zal ver moedelijk verloren zijn. De bemanning, 13 koppen tellend, is gered in eigen scheepsboot. De Duitsche stoomtrawler Spitzbergen, even eens in Wesermünde thuisbehoorend, is op de kust van Noorwegen gestrand en zal vermoe delijk ook verloren zijn. Van dit schip is de bemanning ook gered. Gebrek aan staal. Naar uit Denemarken gemeld wordt heeft de Deensche regeering van een buitenlandsch concern een aanbod gekregen, de staalplaten en de stalen geschuttorens van het buiten dienst gestelde oorlogsschip Olfert Fischer te koopen. Dit teekent wel het gebrek aan staal, dat veroorzaakt wordt door den overal ople- venden scheepsbouw. Als men de statistieken volgt blijkt dat allerwegen schepen op stapel worden gezet ter vervanging van de gesloopte of van de verouderde schepen. Groote diepgang. Het Nederlandsche motorschip Christiaan Huygens passeerde, van Ned. Indië komend, het Noordzeekanaal inkomend met een diep gang van 8,3 Meter. Om te dokken, Het Britsehe stoomschip Langton Grange en het Grieksche stoomschip Taxiarchis worden resp. van Hull en van Emden, verwacht om bij de Amsterdamsche Droogdok Mij te repareeren. Kleine verliooging loodsgelden. Met ingang van heden zal het tarief der loodsgelden van elf tot veertien procent van het oorspronkelijke worden verhoogd. Deze kleine verhooging heeft evenwel niet veel na deel voor de reederijen omdat het verschil van drie procent niet veel beteekent. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip P. L. M. 23 is hier van Bona aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Met een zelfde lading Wat zal er nu dit jaar gebeuren? Wij kunnen er alleen naar raden, Wij staan nog voor gesloten deuren, Die opengaan naar nieuwe paden. Het is maar goed dat de profeten, (Profeten naar hun eigen achting) Dit ook tenslotte toch niet weten, En zelf slechts leven op verwachting. Maar, hoe de toekomst is verborgen, Er komen stellig weder dagen. Van moeilijkheden en van zorgen, Waarvoor het geldt, niet te versagen. Wanneer wij dapper moeten streven, Om eerlijk voor ons lot te strijden, Met ongebroken moed tot leven, Vertrouwende op beter tijden. Nu wij het nieuwe jaar beginnen, Nu mogen wij als feit beamen, Wij kunnen, dus wij zullen winnen, Niet elk voor zich, maar allen samen Wat meer vertrouwen in elkander, Meer meegevoelen met den naaste, Wat meer waardeering voor een ander Kunnen de zege slechts verhaasten. Wat zal er nu dit jaar gebeuren? Waarschijnlijk vele groote dingen, Misschien wel veel, dat wij betreuren Misschien ook veel, om te bezingen. En talloos vele kleine dingen, Meest onbeteekenende zaken. Die echter voor ons stervelingen, Hoofdzakelijk het leven maken. Wamieer wij die naar beste krachten Met moed en eerlijkheid beleven, Dan zal 't geluk, waarnaar wij trachten Ons in dit jaar wel zijn gegeven. VELSEN INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Daar de heer P. Bakker plotseling verhin derd is, gaat de bijeenkomst op Zondagmor gen 3 Januari niet door. Het bestuur zal trachten in Januari nog een lezing met licht beelden getiteld „De worsteling der Vrijheid" te organiseer en. HET STEMPELEN BIJ DE ARBEIDSBEURS Het stempelen bij de Arbeidsbeurs wordt van 4 Januari 1937 af gewijzigd als volgt: Werkzoekenden, wier naam begint met de letters: A. tot en met E. stempelen Maandags van 9—11 uur; F. tot en met stempelen Dinsdags van 9- 11 uur: M. tot en met S. stempelen Woensdags van 9—11 uur; T. tot en met Z. stempelen Donderdags van 9—11 uur. Bij geldige verhindering kan men den zelfden dag 's middags tusschen 2 en 3 uur of den volgenden dag tusschen 2 en 3 uur stem pelen DRIEHUIS FEESTAVOND Op Dinsdag 5 Januari a.s. heeft het bëstuur van de Oranjevereeniging „Driehuis" in de groote zaal van het Missiehuis een feest avond georganiseerd. Het gezelschap Aug. de Laat zal met een gevarieerd programma op treden en voor een muzikale afwisseling zorgt „Soli Deo Gloria" onder leiding van den heer C. Oudendijk. Bernard Diamant overleden. Bekend koorleider en zangpaedagoog. De bekende dirigent en muziekleeraar Bernard Diamant is gisteravond te Rotter dam overleden. Hij is 64 jaar oud geworden. Diamant, die te Delft werd geboren, nam reeds op zeer jeugdigen leeftijd de leiding van een gemengd koor te Waddingxveen op zich. Nadat zijn ouders zich te Rotterdam had den gevestigd, kreeg hij aan de Rotterdam- sche Toonkunstmuziekschool gelegenheid zich verder te ontwikkelen. Op 24-jarigen leeftijd werd Bernard Diamant benoemd tot organist van de Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente te Delfshaven. Kort daarop volgde zijn benoeming tot directeur van de Chris telijke Zangvereeniging „Excelsior". In 1902 werd hij benoemd tot directeur van de' Rotterdamsche Liedertafel. In 1919 aan vaardde Diamant de benoeming tot directeur van de Kon. Zangvereeniging „Rotte's man nenkoor", welke vereeniging onder zijn lei ding een periode van nieuwen bloei heeft beleefd. Voorts is hij opgetreden als dirigent van de Kon. Utrechtsche mannenzangver- eeniging. Met den heer Diamant is een der waardig ste koorleiders en zangpaedagogen van ons land heengegaan. Zij dié lid wenschen te worden, kunnen zich kwam het Fransche stoomschip Senneville bij een van bovengenoemden opgeven. van Caen, Autobus door tram gegrepen AMSTERDAM, 31 December. Vanmorgen te ruim half elf is een uit Hilversum ko mende touringcar met feestgangers, die op weg naar Den Haag waren om daar de ver sieringen te bezichtigen, op het oogenblik dat de chauffeur van den wagen, uit de Apollolaan komende naar de van Beetho- venstraat wilde oversteken, door een in de richting van het Roelof Hartplein rijdende tram van lijn 24 in de flank gegrepen De Hag van de botsing die tot in verren vn trek hoorbaar was, werd onmiddellijk ge volgd door het gegil van de passagiers der bus, die in wilde paniekstemming zoo spoe dig mogelijk uit den wagen trachtten te ko men. Zeven personen liepen min of (meer ern stige verwondingen pp. CCLXXXVII Zoo is er haast ongemerkt weer een jaar voorbijgegaan en pas is het „Uren, dagen, maanden, jaren" verstomd of daan- zit ik al weer achter mijn lessenaar om mijn 287e snufje klaar te maken, wat ik niet zonder een tikje weemoed doe. want ook 1936 was voor de visscherij geen jubeljaar, was geen jaar, dat ons den goeden ouden tijd kon doen ver geten. Maarhet was beter dan de laatste ja ren, want ondanks dat de staking ongeveer 4j/2 week het bedrijf verlamde, komen we met het omzetcijfer vermoedelijk vrij dicht bij dat van 1935. In elk geval viel er een flinke stijging, vooral in de laatste maanden, waar te nemen van de opbrengst der trawlerrei- zen en lag de gemiddelde reisbesomming bo ven die van 1935, wat dezer dagen wel in het gebruikelijke jaaroverzicht in de IJmuider Courant zal worden aangetoond. Jammer dat we niet kunnen zeggen van „eind goed, al goed," want het eind was lang niet goed. Wat 'n slechte besommingen heb ben de Noordbooten de laatste zeereis ge maakt. Niet dat ze geen visch hebben gevan gen, maar het was haast alles koolvisch en zoo is onze markt nog niet, dat ze deze visch- soort tot een ongelimiteerde hoeveelheid op kan nemen. Hadden de booten wat minder koolvisch en wat meer kabeljauw en schel- visch gevangen, dan zouden de besommin gen er wel even anders uit hebben gezien. Maar je hebt het nu eenmaal niet voor het kiezen; als het net overboord is, moet er maar afgewacht worden, wat er in wil komen. De kustbooten hebben weinig van de minder gunstige omstandigheden te lijden gehad, want de zwartvisch en de scholletjes bleven duur en we hebben de laatste weken meerma len kunnen zien, dat kustbooten met 75 a 80 manden visch evenveel besomden als Noord booten met 400 a 600 manden. Eenige booten verkochten hun vangst in Grimsby en blijkens de berichten hebben ze er blijkens de berichten hebben ze er niet slecht geboerd. Ik hoor, dat behalve de Caro line en de Amsterdam ook de Maria R„ de Gloria en de Eendracht er zullen markten of er gemarkt hebben. Er moet anders heel wat van de bruto-besomming af. zeker wel 15 a 16 pet. en als het desondanks in Engeland dan nog beter is dan hier, wordt de visch aan de overzijde wel duur betaald. Er komt een beetje schot in de onderhan delingen. De leden der organisaties zullen de volgend week worden opgeroepen om te ko men luisteren naar en te beslissen over de laatste voorstellen der reeders, die blijkens een circulaire der organisatie-besturen thans niet meer geheel afwijzend staan tegen eenige verbetering der voorwaarden voor de visschers. Dat is in elk geval goed nieuws, want er blijkt uit, dat een staking niet onvermijdbaar is, wat velen reeds vreesden. We zullen spoe dig wel hooren, waar de tegemoetkoming der reeders op neer komt. Daar rinkelt de telegraaf: ful-1 speed abead! En maar niet omkijken. PIETERMAN. CRICKET IN AUSTRALIë. De derde testmatch. AUSTRALIë SCOORT 181—6. 90.000 TOESCHOUWERS. MELBOURNE, 1 Januari 1937. Bradan-an raadde thans goed, een voordeel voor Australië. Niet minder dan 90.000 toe schouwers waren op den eersten dag van het nieuwe jaar aanwezig toen Fingleton en Brown op Voce en Allen de innings voor Australië openden. Het wicket was perfect; de eerste overs le verden den batsmen toch de noodige moei lijkheden op. Brown gaf Verity op short leg een moeilijke kans. Reeds op 7 boekt Voce in zijn 4de over het eerste succes, wanneer Brown een korten bal in de veilige handen van Ames „sniekt". Bradman gaat bijna run out; hij wordt in de gully door Worthington op Voce gemist. Na een uur bowlen worden Sims en Verity aangezet. Den eersten bal van Verity speelt Bradman met een boogje naar square leg, waar Robins geen fout maakt. Bradman is uit voor 13 runs! Rigig komt nu in; Allen zorgt door snelle wisselingen van zijn aanval meester van het terrein te blijven. Stand bij de lunchpauze 63—2. Daarna beginnen Allen en Robins. In de 2de over van Allen doet Verity op sftiort fine leg een prachtvang. rechts laag bij den grond Rigg 16, stand 693. Tien runs later komt Fingleton iets te laat naar voren om Robins door de covers te drijven en wordt op cover-point voor een perfecte 38 door Sims gevangen, 79—4. Mc. Cabe brengt in gezelschap van Darling de 100 op. Mc. Cabe en de lefthander Dar ling voegen 43 runs aan het totaal toe. Min der goed voetwerk van Darling is oorzaak dat op f22 Verity door een vang van Allen op mid-off zijn 2de wicket neemt. Te 4 3/4 uur valt het 6de wicket, direct na de theepauze. Sievers mist een naar off uit draaienden bal van Robins en Ames doet zijn plicht door Sievers bliksemsnel te stum- nerv 130- -fi Tiqri is bet met. suocec van -> r- VlATTïl nrc M- H-Wr. -«oolf cricket van den dag, krijgt steun van Old- field, drijft Sims 3 maal voor 4 achter elkaar. Om 4.55 wordt het spel wegens regen onder broken, na een kwartier hervat, doch te 5 55 uur wegens slecht licht gestaakt. Stand 181—6, Mc. Cabe 63 en Old-field 20 not out.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1