HET NIEUWE AVONDBLAD ALLE ADVERTENTON, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN BI DB NKVKN-KDnTE HET NIECWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. I t 27e 'JAARGANG No. 52 IJMUIDER COUE ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per i 40 cents plus cents incasso, per kw.jfc taal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V«rtchijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Dnéksttf M.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels 0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 cfc., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonmés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en- verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bfl verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of auto busongeval; ƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vissehers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood dot» ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rt# of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermejde omtrepft spoor-, tram- of autobusongevallen. PoUs is niet noodig. ir - i De Hoofdzaak. In vele politieke en economische beschou wingen over het afgeloopen jaar is het ver- lies-aan-prestige van den Volkenbond gecon stateerd. Ik moet er bijvoegen dat ik in verre weg de meeste geen voldoening over dit feit heb kunnen vinden. Het wordt betreurd. Maar nu wij het Nieuwe Jaar zijn ingegaan is het goed daar nog eens wat aan toe te voegen. Het einde van het Oude en het begin van het Nieuwe Jaar zijn immers momenten, waarop de meeste menschen geneigd zijn de groote vraagstukken van den tijd eens even rustig te overdenken. Zij inventariseeren als het ware hun gedachten. Daar moet de journalist ge bruik van maken, vooral waar het zulke groote dingen geldt. Welnu, daarom noodig ik u dan uit dat woord „Volkenbond" eens even weg te denken en daarvoor in de plaats te stellen „Interna tionaal Recht". U zult zeggen dat dit niet zoo eenvoudig is, omdat de Volkenbond bij her haling heeft gefaald in de toepassing van inter nationaal Recht en het jaar 1936 een zeer erg voorbeeld van dit falen heeft getoond. Dat is waar. Maar even waar is dat de Volkenbond de eenige internationale band tusschen staten is, die poogt Intern atonaal Recht blij vend tot stand te brengen. In een groot aantal gevallen is het inderdaad toegepast. De nog slechts 17-jarige historie van den Volken bond, volgend op een lange reeks eeuwen van volkomen internationale anarchie, is een ge schiedenis van vallen en opstaan, van suc cessen en mislukkingen, maar wie er alleen maar pre$tige-verlies en falen in ziet is niet op de hoogte. Sinds 1919 is door de instelling- van den Volkenbond een aantal goede oplos singen in internationale conflicten gevonden. Daarom moet men met zulk een instituut doorwerken. Er zijn menschen die het in zijn huidigen vorm afkeuren; er zijn er die het vooral afkeuren omdat het niet alle staten onder zijn leden telt en met name zulke mach ten als de Vereenigde Staten, Japan en Duitschland mist. Dit is natuurlijk een groot nadeel ,een groot tekort, maar het is vrij doelloos deswege op het Internationaal Recht te schimpen. Schimpen baat niets, 't Verzwakt, integendeel, de situatie nog meer. Het Inter nationaal Recht bestaat grootendeels alleen op papier. Het faalt herhaaldelijk in zijn toe passing. Nu baat het niets te schimpen op het Recht, het baat alleen te werken aan de ver betering van de toepassing. Dat is toch wel zeer logisch. Wil men het liever opgeven, omdat het zoo moeilijk is? Dat is dan toch wel zeer zwak en onlogisch! Bij vorige gelegenheden heb ik wel eens ge schreven, dat als men vandaag den Volken bond ophief men morgen een nieuwe zou moeten stichten. En daar blijf ik van over tuigd. Deze groote beweging voor Internatio naal Recht, in 1919 op de puinhoopen van een wereldoorlog ingezet op onvolkomen en onvol ledige wijze, heeft ondanks al haar struikelen bewezen dat zij een groote nieuwe strooming in de Mensehheid achter zich heeft. Daarmee wil ik niet zeggen dat ieder, die in haar naam spreekt, tot deze groote strooming behoort. Neen. Maar iedere groote beweging wordt be lemmerd door lieden die er misbruik van trachten te maken. Wel wil ik zeggen dat mil- lioenen menschen, verspreid over alle land den der wereld, in dezen tijd zijn, gaan geloo- ven in de noodzaak van het nastreven van Internationaal Recht en niet van zins zijn dit ideaal los te laten. Het wortelt te 'diep in hun overtuiging en op den duur is de geest immer machtiger dan het zwaard. Ook voelen deze menschen, waartoe schrijver dezes behoort, dat zij jegens hun kinderen de plicht hebben om tijdens hun eigen leven mee te werken aan een betere toekomst. Zij voeden hun kinderen niet op met het „ideaal", dat zij, als zij ternauwernood volwassen zijn, het voorrecht zullen mogen genieten voor het vaderland te sneven, of er levenslang voor verminkt of krankzinnig te worden, maar met het ideaal zonder aaaiha- lingsteekens, dat die kinderen zullen leven in een wereld, waarin Internationaal Recht zal overheerschen boven geweld en onrecht. Zij weigeren eenvoudig, zich in het nastreven van dit ideaal te laten ontmoedigen. Schimp en hoon laten hen koud. Natuurlijk is het niet zoo makkelijk zich hij deze geestesrichting' aan te sluiten als men er tot dusver niet toe behoord heeft. Het is eenvoudiger mee te honen als er gehoond wordt, dan den moed van een eigen overtuiging te handhaven. Toch voelt ieder in zijn hart de onloochenbare waarheid en juistheid van het streven naar Internationaal Recht. Er is alleen maar de moed noodig om de stem in eigen binnenste te volgen. En men is toch liever moedig, nietwaar, ook tegenover zich zelf, dan laf. R. P. IJMUIDEN Het Huwelijksfeest. Gelegenheid tot het zenden van geluks telegrammen. De directeur ivan het Post- en Telegraaf kantoor te IJmuiden, deelt mede, dat ge durende het tijdvak 2 tjm. 6 Januari a.s. ge legenheid bestaat gelukstelegrammen te verzenden aan ihet Vorstelijk Bruidspaar en aan H.M. de Koningin. Voor de telegrammen zal een verlaagd tarief gelden; ze zullen op een voor deze gelegenheid aan te maken toepasselijk gehiksformulier worden afgele verd. Tegen betaling van 10 cent extra kun nen de afzenders na 7 Januari een afschrift ontvangen op het bijzondere gehiksformulier. Het tarief bedraagt 138 woorden 45 cent; 910 woorden i50 ct.; Tl.15 woorden 56 ct.; 16.20 woorden 60 cent en verder opklim mend met 5 cent per 5 woorden of gedeelte daarvan, Behalve deze felieitatietelegramimen tegen verlaagd tarief kunnen ook gewone felicita- tietelegrannmen, al dan niet of te leveren oip luxe formulieren, worden aangeboden, welke desgewensc.ht met als datum 7 Januari op dien dag worden afgeleverd. Alle vorengenoemde telegrammen, aange boden (van 26 Januari worden op den 7en Januari in de eerste morgenbestelling ten paieize afgegeven. Felicitatie telegrammen, aangeboden op 7 Januari worden eerst den volgenden dag af geleverd. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 55 stoomschepen en 14 motorschepen, tezamen 69 schepen tegen 81 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 39 schoomschepen en 19 motorschepen, tezamen 58 schepen tegen 70 schepen in de voorafgaande week. In de laatste week passeerden inkomend en uitgaand 127 schepen of 24 schepen minder dan in de voorlaatste week. PERSONALIA. Tot hoofd der Christelijke Ibeiwaarschool IJimuiden-Oost is benoemd in de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. Koning, mej. J. Boogaard ibe Haarlem, voorheen werkzaam ibij het ibewaarschoolonderwijs te Zandivoort. DE POST OP 7 JANUARI. De .directeur van het post- en telegraaf kantoor te IJmuiden maakt Ibekend, dat op 7 Januari a.s. de dienst op het hoofdkantoor te IJmuiden en op het hulpkantoor te Vel- sen zal worden uitgevoerd als top Zondag. Er zal dien dag dus geen bestelling plaats vinden. Te IJmuiden bestaat tusschen 12 en 13 uur en te Velsen tusschen 8.45 en .9.15 ge legenheid de correspondentie af te halen. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost en de agentschappen Kennemerlaan en Zeeweg te IJmuiden alsmede het postagentschap Drie huis gem. Velsen blijven op 7 Januari .ge sloten. OM DEN MEESTERTITEL DAMMEN DE BOER EN SUYK WINNEN. Zaterdag werden de wedstrijden om den meestertitel voortgezet. De uitslagen luiden: C. SuykJ. Schroder 20 J. HellemanT. Vos 02 H. de Boer—Helleman 20 De stand der deelnemers luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. H. ide Boer 5 3 1 1 7 C. Suyk 4 2 2 0 6 T. J. Vos 2 2 0 0 4 J. H. Bom 3 1 2 0 4 P. Helleman 6 1 2 2 4 J. Schroder 4 1 0 3 2 H. R. C. Stahlberg 4 0 1 3 1 Het duurt vrij lang voordat hier een be slissing is gevallen, wie .met de twee deel nemers uit Zuid-Holland den eindstrijd om den meestertitel zullen spelen. De Boer beeft nog één partij tegen Vos, en Suyk moet nog spelen tegen Bom en Stahlberg. De kans dat tenminste één D.C.IJ.'er in den eindstrijd zal komen is vrij groot. Het bestuur van den N.D.B. heeft in de partijen Suyk—Stahlberg en BomVos een beslissing genomen n.l. dat door niet opkomen van Suyk en Bom :de partijen voor deze spe lers verloren zijn verklaard. Inzake de hang- partij De BoerVos is nog geen beslissing ge nomen. Het bestuur van D.C.IJ. heeft gepro testeerd tegen deze beslissing. Zaterdag wor den de wedstrijden voortgezet. COMPETITIEWEDSTRIJD D.C.IJ.—DAMCLUB HAARLEM. Dinsdagavond zal het eerste tiental van D.C.IJ. voor de hoofdklasse-competitie spelen tegen de Damclub Haarlem. Het tweede en derde tiental spelen dien avond tegen het tweede en derde tiental van Damclub Haarlem. Aanvang 8 uur in Hotel Kennemerhof. Het vierde tiental is reserve voor dien avond. ONDERLINGE COMPETITIE D.C.IJ. Door de in de afgeloopen weck gespeelde partijen is voor de hoofdklasse de beslissing inzalke A en B groep vrijwel gevallen. De A groep zal bestaan uit de spelers: Ligthart 11 gesp. 10 pnt., Leyte 11 gesp. 16 pnt., B. Dukel 10 gesp. 15 pnt., De Boer 10 gesp. 12 pnt., Suyk 9 gesp. 10 pnt., Basstra 9 gesp. 8 pnt. Alleen ikan Basstra nog' verdrongen worden door Postma of Buis. Deze zes spelen met behoud' ivan het puntenaantal om. den ciub- titel. De B groep bestaat uit Postma, Buis. Smit, Bais, Ott en Kramer. In de eerste klas staat ILaros onbedreigd aan Iden ikop en de eerste plaats kan hem practisch niet meer ontgaan. Hier luidt de stand van de A groep: H. Laros 10 gesp. 18 p., Postma ill gesp. 15 pnt.. Post 10 gesp. 13 pnt., De Jong 11 gesp. 13 pnt., v. Stralen en F. Dukel 11 gesp. 10 punten, De B groep bestaat uit: Koetsier, v. d. Heijde, v. d. Velde, Kraai, v. d. Outenaar, Schaap. In de tweede klas heeft Snel met 10 gesp. 18 pnt. de leiding, gevolgd door Brand met 9 gesp. 13 pnt. In de derde klas heeft Lichtendaal de lei ding met 9 gesp. 15 pnt., gevolgd door Broek en Woudhuizen. Li de vierde klas hebben Hühl en Struik de leiding. DEFECTE WINCH. De Perseus is van de visscherij terugge komen met een defecte winch. WEER IN DE VAART. - De Condor is, na geruimen tijd te hebben stilgelegen, weer in de vaart gebracht. RADIOPEILINGEN. Door de vier Nederlandsche radiopeilstations Vl'issmgen, Maassluis, IJmuiden en Willems oord werden in het afgeloopen jaar 1685 radio peilingen aan schepen op zee verstrekt. In 1934 bedroeg dit aantal 1502 en 1316 in 1935. De onderhandelingen over de contracten. Reeds de eerste dagen der komende week zullen de besprekingen der organlsatiebestu- ren met hun leden over den inhoud der nieuwe contracten beginnen. Naar wij vernemen zul len de contracten der vischlossers slechts in zooverre worden gewijzigd, dat in bepaalde ge vallen aan de lossers het wachten wordt ver goed. In de contracten der zeelieden zal een duurte-clausule worden opgenomen, waarvan de lasten voor het geheeie bedrijf worden ge schat op 100.000, terwijl verder nog eenige ander verbeteringen zullen worden ingevoerd. De contracten voor de kolenwerkers zullen wel ongewijzigd blijven. Bij de onderhandelingen over de nieuwe contracten is er door de reeders op gewezen, dat het bedrijf door de devaluatie van den gulden op veel hooger lasten is gekomen. Dooi de stijging van den kolenprijs met 1—/ 1.50 per ton, en van andere benoodigdheden schat men, dat de exploitatiekosten voor de geheeie vloot met ca. 350.000 zijn gestegen. VELSEN DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. Ree horst, van beroep hotelhouder, wonende te IJmuiden om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de beneden- voorlocaliteit van het perceel Vissering-straat no. 1 te IJmuiden en van J. A. Kraak van be roep caféhouder, wonende te IJmuiden, even eens om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de benedenvoor- localiteit van het perceel Zeeweg no. 89 te IJmuiden. Vóór 13 Januari 1937 kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. WIJDINGSDIENST VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Woensdag 6 Januari 1937, 's avonds 8.30 u., zal in Ihet vereenigingsgebouw aan den Groeneweg te IJmuiden-Oost, een wijdings- dienst ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana worden gehouden. Spreker is Dr. H. Faber, met medewerking van mevr. P. L. de Boer-Hiarder, sopraan, en van het dameszangkoor. DRIEHUIS HET CREMATORIUM IN 1936. In 1936 hebben in het crematorium alhier 791 crematies plaats gehad, tegen 747 in 1935 en 668 in 1934. Doodslag door een varens gezel? Hij zou een man in den Amstel hebben geduwd. Aan het bureau Warmoesstraat te Amster dam heeft zich Zaterdagmiddag een varens gezel van 34 jaar gemeld. De man, die geen vaste woonplaats heeft en den laatsten tijd op verschillende adressen te Amsterdam heeft vertoefd, deelde aan de politie mede, dat hij Vrijdagavond tusschen zes uur en half zeven met een Duitscher, eveneens zonder vaste woonplaats, hoog loopende ruzie heeft gehad op de Weesperzijde bij de Grensstraat. Beide twistenden verkeerden onder den invloed van sterken drank. De varensgezel heeft toen, vol gens zijn verhaal aan de politie, den Duitscher in den Amstel geduwd. De man kwam niet meer boven en moet terstond zijn verdronken. De politie is onmiddellijk op de aangegeven plaats gaan dreggen doch heeft geen lijk ge vonden. De varensgezel is in voorloopig arrest gesteld. Den Haag in feestroes. Volle verlichting aan. De enkele dagen van betrekkelijke rust, welke als een ademlooze tusschen de drukke dagen van feestviering in de residentie vie len, weren terecht en terugtrekken om des te beter zijn slag te kunnen slaan, Want Zaterdagavond toen voor het eerst de ver lichting in Den Haag op volle la-acht ver toond werd, heeft men al een voorproefje gehad van wat de komende dagen zullen brengen. Van heinde en ver hadden belangstellen den zich naar de hofstad begeven om volop te genieten van de rijke, afwisselende illu minatie en versiering, om den roes te onder gaan van een feestvierende stad en zoo doende een onvergetelijiken indruk van het mooie Den Haag mee te nemen. Het is ondoenlijk in een kort overzicht de geheeie verlichting te beschrijven. Volstaan we met te vermelden, dat het alles een over weldigende indruk op den toeschouwes maakt. Zeer mooi zijn wel het plechtige oude Lange Voorhout en de imposante Vijverberg, waarin alle lichten van de omgeving zich spiegelen hetgeen een fantastisch schouw- spe oplevert. Verbonden door den eveneens zeer fraai geilluanineerden Kneuterdijk vor men zij een gedeelte, waar zich talloozen heen begaven om zich aan de schoone ver lichting te verlustigen. Het drukst was het evenwel in het cen trum van'de stad: Spuistraat, Groote Markt, Wagenstraat en omgeving. Vooral waar een kruispunt van deze straten was, ontstond niet zelden een bijna onontwarbare ver- keerskluiwen. Om deze moeilijkheden tot een minimum te beperken had de politie op verscheidene plaatsen een-richting-evrkeer voor voetgan gers ingesteld. I-Iet paleis aan het Noordein de trok in den vooravond natuurlijk als al tijd veel bekijks, doch toen om tien uur de lichten gedoofd werden, werd het daar stil ler en verplaatste de drukte zich meer naar den Kneuterdijk en de gezellige binnenstad Veel werd gebruik gemaakt van de H.T.M.- rondrit bussen, op het Plein, het vertrek punt van deze biissen stond den heelen avond een file van honderden wachtenden opgesteld om gebruik te maken van dit ge- makkelijke middel om de verlichting in al haar schoonheid en veelheid te kunnen aan schouwen. De directie voldeed echter goed aan de behoefte van het publiek, want zij regelde het aantal bussen geheel naar het aantal wachtenden. Het autoverkeer, had nogal eens met stremmingen te kampen. Vooral de straten aan de grens van de verboden zone waren druk bereden en bij een kruispunt van twee zulke verkeersaders ontstond vele malen een groote stagnatie, welke van de politie mannen de. uiterste inspanning en oplet tendheid vorderde om weer tot een goede circulatie te komen. Vele automobilisten waren dan ook verstandiger en parkeerden hun vehikels op de daarvoor bestemde plaatsen en begaven zich te voet naar de binnenstad. Het Malieveld was dan ook een reusachtige parkeerplaats. Het tramverkeer ging vlotter en bood nog de meeste zeker heid van veilig en snel verkeer. Winkeliers, caféhouders, automatieken e.d. deden goede zaken en toch was het opmer kelijk te zien, hoe het eene café veel voller was dan het andere. De eerste „volle" verlichtingsavond heeft een indruk gegeven van wat de komende da gen in Den Haag te aanschouwen zal zijn. De glazen koets in den bruidsstoet. Naar wij met zekerheid vernemen, zal, behalve de gouden koets, ook de zgn. glazen koets in den huwelijks stoet mederijden. In deze koets, die zeer mooi is en voor de groote ceremonies dienst deed, vóórdat de gouden koets werd in "gebruik genomen, zal HJM. de Ko ningin zijn gezeten, geëscorteerd door Haar geheeie militaire huis. Verder zullen in den stoet mederij den negen staatsiekarossen, zoodat de huwelijksstoet grooter en schoo ner zal zijn dan die waarmede de staten-generaal plegen te worden ge opend. Coöp. Vischmeelfabriek opgericht. Visschers trachten hun bijverdiensten op te voeren. De regeeringsmaatregelen betreffende de maaswij dtevergrooting, welke in het laatst van 1936 genomen zijn, beloven van vérstrek kende beteekenis voor de visschersbevolking te worden, daar tot dusver de kleinere visch een welkome bijverdienst voor haar beteeken- de door de verwerking tot vischmeel. Reeds jaren leefde onder de visscherslieden het ver langen om zelf hun visch tot vischmeel te ver werken door een coöperatieve vischmeel fabriek. Het genome nregeeringsbesluit heeft thans den doorslag hiertoe gegeven. Bij acte. verleden voor notaris Mr. H. C. Ittmann, te Haarlem, is op Donderdag 24 December j.l., te Haarlem opgericht de coöperatieve vereeni- ging: Coöperatieve Vischmeelfabriek „Noord zee" U.A. Deze stelt zich ten doen de verwer king tot vischmeel der door de leden-visschers gevangen visch. Men ziet thans de toekomst met vertrouwen tegemoet, daar de coöperatieve de sterk ver minderde verdiensten der visschers zal trach ten te compenseeren door een belangrijk hoo- geren prijs voor de grondstoffen aan de leden te betalen, terwijl bovendien aan het einde van het boekjaar de winst aan de leden- visschers uitgekeerd wordt. „Vlag-incident" op Houtrust. Waarom het „Duitschland-lied" niet gespeeld werd. 's-GRAVENHAGE, 2 Janu. Naar aanlei ding van beschouwingen en berichten, welke zoowel in de Nederlandsche als in de Duitsche pers verschenen zijn in verband met het z.g. „vlag-incident" bij den voetbalwedstrijd Den Haag—Lippe vernemen wij het volgende: Op het terrein heeft een van de Duitsche leiders den Haagschen leider erop gewezen, dat de vier op de tribune geheschen Duitsche vlaggen alle vervallen vlaggen waren, dat in de plaats van deze de hakenkruisvlag ware te hijschen en dat voor het geval deze niet voor handen mocht zijn, er een gehaald zou wor den, by de Duitsche legatie, waarvan een ver tegenwoordiger mede aanwezig was. De Haagsche leider betuigde zijn spijt over het misverstand, deed de vroegere Duitsche vlaggen strijken en de hakenkruisvlag hij schen. Dat daarbij een deel van het publiek zou hebben géfjoeld en een ander deel gejuicht is niet waar: er is noch gejoeld noch gejuicht, het geval ging blijkbaar onopgemerkt aan het publiek voorbij. Over de kwestie van de volksliederen het volgende: Het comité had een gelegenheids muziekje ter opluistering van den wedstrijd beschikbaar gesteld. Toen aan den leider op gedragen werd bij het in het veld komen van de Duitschers het Duitschland-lied te spelen en daarna by het opkomen van het Haagsche elftal het Wilhelmus, antwoordde hij, dat het troepje het Duitschland-lied niet kon spelen, omdat het uitsluitend het Lippe-lied had in gestudeerd. De Haagsche leider deelde dat mede aan de Duitsche leiders, onder uitdruk kelijke mededeeling, dat zoo zij niet wenschten dat het Lippe-lid gespeeld werd, ook het Ne derlandsche volkslied niet zou worden ge speeld. Dit laatste is dus geenszins een eisch van Duitsche zijde geweest. De Duitschers wenschten het Lippe-lied niet, waarop alle muziek werd afgelast. Prins Bernhard en het Lippe- Detmoldlied. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari, Er is reden om aan te nemen, dat het prins Bernhard niet aangenaam is, dat, hem ter eere bij veler lei gelegenheden het Lippe-Detmoldlied ten. gehoore wordt gebracht. De meening, dat het Lippe-Detmoldlied het Lippe'sohe volkslied is, is onjuist. Er bestaat geen Lippe'sche volkslied en het hier te lande zoo vaak gespeelde Lippe-Detmoldlied kan men vergelijken met ons Piet-Hein-lied. Daarbij koont, dat de prins thans Neder lander is en zich ook Nederlander voelt. Het zou daarom op hoogen prijs worden gesteld, indien men het spelen van vreemde volkslie deren achterwege liet en zich beperkte tot het Nederlandsche volkslied. AMSTERDAM, 2 Januari. Hedenavond wordt in het Carlton-Hotel het Oranjebal ge houden, georganiseerd»door het I.C.A., waar voor alle plaatsen reeds verkocht zijn. Aan dezen avond zouden o.a. hun medewer king verleenen de leden van het Lippische Landestheater Carl Friedrich Koch en Georg Born; voorts de echtgenoote van den burge meester van Schwalenberg-Lippe, mevrouw Münzner, die vergezeld zou zijn van den heer Gottlieb Schlingmann. Het I.C.A. deelt ons mede, dat het tot zijn groote bevreemding telgrafisch bericht heeft ontvangen, dat het gezelschap niet naar Amsterdam zal komen. De acteurs motiveeren hun weigering om mede te werken met de lakonieke mededee ling, dat „het vlag-incident. (bedoeld wordt het geen volgens het D.N.B. zou zijn voorgevallen bij den voetbalwedstrijd Den Haag—Lippe op 23 December j.l.) het aangekondigde optreden zoowel tijdens het Oranjebal als voor den K.R.O. verbiedt". De gasten uit Schwalenberg-Lippe seinden; „Kunnen mevrouw Münzner niet blootstellen aan vijandelijkheden! En kunnen daarom tot onze spijt niet komen". Het I.C.A. heeft onmiddellijk voor andere medewerkers gezorgd. In verband hiermede vervalt ook het op treden „Allerhand vom Lïpperland" voor den K.R.O. op Zondagavond te 8.20 uur. Bonificatie tarwebloem gewijzigd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de bonificatie op tarwebloem A, met ingang van heden bepaald op een vast bedrag van f 1,15 per 100 K.G. Tevens is de speciale prijs van T.C. tarwe met ingang van heden ge bracht van f 8 op f 9 per 100 K.G., de bonifi catie op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aangepast. De bonificatie per 100 K.G. tarwe bloem B is met ingang va.n heden bepaald op het verschil tusschen het totale invoer-mono- polie-prijsverschil op tarwebloem B en f 2,60. (A.N.P.) DE .SEARAMBLER" VLOT. Het Engelsche vrachtschip „Searambler", dat Woensdag j.l. voor den Nieuwen Wa terweg aan den grond liep, is Zondagavond om zes uur tijdens den vloed vlot gebracht door de sleepbooten Oostzee, Ganges, Maas en Hoek van Holland van L. Smit en Co. Het schip is met sleepbootassistentie naar Rotter dam opgevaren. Fraude door gemeente ambtenaar. De politie heeft aangehouden den 41-jarigen H. H., chef-commies ter secretarie van de gemeente Ooststellingwerf, onder verdenking van verduistering en valschheid in geschrifte in dienstbetrekking' gepleegd. De aangehou dene zal naar Leeuwarden worden overge bracht. i

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1