Incidenten in de Spaansche waterenJBuitenlandschoverzicht Duitsche kruisers contra Spaansche schepen. [Thijs IJs helpt de spinnende prinses MAANDAG '4 JANUARI 1937 I Tp Pnmp ic V,nf (T/anflQmnri'o Spaansche regeering wijst Duitsche voorwaarden van de hand. Het Duitsche ministerie van propa ganda heeft bevestigd, dat er nabij Spanje twee incidenten op zee zijn voorgevallen: Ten eerste het vuren op het Spaansche stoomschip „Soton" door den kruiser Koenigsberg en het stranden van den-„Soton" en ten tweede het opbrengen van een Spaansch schip, de Aragon, door den pantserkruiser Graf Spee. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de volgen de uiteenzetting: In verband met de maatregelen, welke de Duitsche oorlogsschepen hebben genomen we gens het vasthouden van een passagier en een gedeelte der lading van het door de roode Spaansche zeestrijdkrachten buiten de terri toriale wateren opgebrachte Duitsche stoom schip „Palos", heeft de kruiser „Koenigsberg' op 1 Januari 1937 het Spaansche stoomschip „Soton" gesommeerd te stoppen. Aangezien dit stoomschip aan dezen eisch geen gehoor gaf heeft de kruiser eerst twee schoten in de lucht gelost en toen dit geen resultaat had eenige schoten met scherp in de buurt van het stoomschip afgevuurd. Het stoomschip geraakte bij de poging te ontsnappen voor de haven van Santona aan den grond en werd door de bemanning vrijwil lig verlaten. De bemanning werd door een Spaansche vis- schersboot aan land gebracht. De kruiser „Koenigsberg" heeft zijn reis voortgezet. Leden der bemanning van het stoomschip „Soton" bevinden zich niet aan boord van den kruiser. Havas meldt nog, dat de Soton op weg was van Bilbao naar Santander. Na de gebruike lijke signalen heeft de commandant van den kruiser geëischt, dat de tweede officier van de Soton aan boord van de „Koenigsberg" zou komen. Daar werd hij uitgenoodigd een ver klaring te teekenen, waarin hij erkende, dat de opvraging der scheepspapieren van de So ton geschiedde als vergelding wegens het on derzoek aan boord van het Duitsche stoom schip Palos. De Soton kreeg bevel haar route te wijzigen en zich naar een haven in Galicië te begeven, welke zich in hander der opstandelingen be vindt. Bij zijn terugkeer aan boord van de Soton stelde de tweede officier de bemanning in ken nis van' het resultaat van zijn bezoek. De So ton voerde de order niet uit, doch begaf zich naar land, waar het kort daarop strandde. Tijdens deze manoeuvre werd het door den kruiser onder vuur genomen, zij het zonder resultaat. Een vliegtuig der regeering verscheen toen ter plaatse. Het vloog boven den kruiser, welke zich aldus dit Havas bericht haastte de volle zee te bereiken. Na eenige uren slaagde de Soton er in los te komen. Het schip zette zijn reis naar Santander voort. Het feit, dat het eenige minuten na de aan houding op het strand kon loopen, bewijst, zoo besluit Havas, dat het zich binnen de Spaan sche territoriale zone bevond. ernst, heeft de regeering derhalve besloten de noodige diplomatieke stappen te onderne men. Van Duitsche zijde wordt tegengesproken, dat zich in de haven van Guataria Duitsche oorlogsschepen bevinden. Ook een Fransch schip onder vuur. Uit Bayonne 2 Januari: UitBaski- sche brond wordt vernomen: Een Fransch schip, dat op ongeveer 5 mijl van Slamchove voer. is door drie schepen der opstandelingen achter volgd en door hen met ruim 20 ka nonschoten bestookt. De regeeringsluchtmaht, die ge waarschuwd werd, is onmiddellijk vertrokken op zoek naar de opstan delingenschepen. Verder zou het Britsche schip „Blackhill" metende 2492 ton, beschoten zijn door een klein schip der opstandelingen, echter zonder te worden geraakt. De Britsche admiraliteit heeft gister- avond echter medegedeeld, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Belgisch en Russisch schip aan gehouden. De maatschappij „Navex" te Antwerpen deelt mede, dat het stoomschip Navex, zonder lading uit Gent naar de Middellandsche zee vertrok ken, in den middag van den dertigsten Decem ber werd gepraaid door een rechts Spaansch schip, dat bevel gaf naar Ceuta te varen. Korten tijd na te Ceuta te zijn aangekomen, werd de Navex vrij gegeven. Uit Moskou wordt aan Reuter gemeld, dat daar berichten zijn ontvangen, volgens welke een Russisch stoomschip, de Postysjef buiten Gibraltar zou zijn aangehouden door de op standelingen en later weer zou zijn vrijgelaten. Het schip had een lading gietijzer aan boord, dat het van Nikolajef bij Odessa naar Gent bracht. Fel Duitsch protest tegen executie van een Duitsch onderdaan. De Duitsche bladen wijden, naar het A.NP. meldt, commentaar aan het feit, dat door een Baskisch gerechtshof een Duitscher. die zooals van Baskische zijde wordt medegedeeld, met de wapens in de hand een afdeeling opstande lingen had aangevoerd,, ter dood veroordeeld De Voelkische Beobachter spreekt van een nieuwen schakel in ide reeks van ongehoorde gebeurtenissen, die Duitschland gedwongen hebben de betrekkingen met de „roode macht hebbers" van Spanje te verbreken, de „Ber liner Boersenzeitung" schrijft, dat deze moord doet concludeeren, dat „de bolsjewisten van Bilbao" het voorzien hebben op openlijke pro- 'ocaties. „Wij vragen de mogendheden", aldus het blad, „wij vragen Engeland en Frankrijk, hoe lang zij dit misdadig drijven nog werke loos willen aanzien". Het inlichtingen-bureau van de Bas kische regeering te Parijs deelde Zater dag mede: De Baskische jjegeering heeft in overeenstemming met de regeering der bevriende landen doen weten, dat zij haar vlootstrijd krachten bevel heeft gegeven tot het gebruiken van de meest energieke middelen ter verzeke ring van de bescherming der koop vaardijschepen in de territoriale wa teren van Euskarië (Baskenland). Te vens stelt dezelfde regeering er van in kennis, dat verscheidene eenheden der Duitsche oorlogsvloot zich op het oogenblik in de haven Guetaria be vinden, De Baskische regeering zal niet den minsten inbreuk dulden op de regels van het internationale recht ten aan zien van de scheepvaart. Naar de Spaansche ambassade te Parijs be richt heeft de kruiser Koenigsberg de Spaan sche regeering een draadloos telegram gezon den van den volgenden inhoud: „De Duitsche admiraal in de Spaansche wateren is be reid, wanneer eenmaal de aan boord van de Palos gegarresteerde passagier in vrijheid is gesteld en het deel van de lading, dat aan boord van dit schip in beslag is genomen, is teruggegeven, op zijn beurt het Spaansche schip terug te geven, dat hij heeft opge bracht (de Aragon) en iedere nieuwe nieuwe represaille maatregel op te schorten. Hij wacht draadloos antwoord gericht aan de Koenigsberg". De regeering der Spaansche republiek is onmiddellijk in raadszitting bijeengekomen. Na een bestudeering van den toe stand heeft de Spaansche regeering besloten te weigeren zich te onder werpen aan den druk van den Duit- schen admiraal en wel op de volgende gronden: „De practijk van het legi tieme recht is in strijd met de verwe zenlijking van een aanvals- en oor logsdaad. De regeering zal op de boodschap zelfs niet antwoorden, niet alleen we- gens haar vorm, doch ook wegens haar toon, welke zij slechts bestemd acht voor niet-souvereine staten. r Tegenover deze feiten wordt de Spaansche opvatting, dat het gevaar voor een conflict meer en meer toeneemt, bevestigd. Indien de oorzaken voor conflicten niet snel worden weggeomen, vreest de regeering. dat de ge volgen onherstelbaar zullen zijn. Tegenover de nieuwe situatie en haar buitengewonen Te Rome is Zaterdag het gentleman's agreement, tusschen Italië en Engeland on der teekend, voor Italië door den minister van fouitenlandsche zaken, graaf Ciano, voor Engeland door den Britschen gezant Sir Eric Drummond. In dit document, dat de zoo lang gewenschte ontspanning in de verhou ding tusschen beide landen moet brengen, wordt gezegd, dat de betrokkenen regeerin gen „bezield met den wensch, zooveel mo gelijk bij te dragen aan de belangen van de algemeene zaak van den vrede en de vei ligheid, de venbtering van de betrekkingen tusschen hen en tusschen alle Middelland sche Zee-mogendheden en vastbesloten de rechten en belangen dezer mogendheden te eerbiedigen", erkennen dat de vrijheid van in, uit- en doorvaart der Middellandsche Zee een levensbelang is voor de verschillende deelen van het Britsche rijik en voor Italië, en dat deze belangen in geen enkel opzicht met elkaar onvereenigbaar zijn. De regeeringen speken zich tegen wijzi ging van den status quó ten aanzien van de nationale of territoire souvereiniteit in het Middellandsche Zeegebied. Zij nemen op zich, de rechten en belangen van elkander in igenoemd gebied te eerbiedigen en zijn overeengekomen, „hun beste krachten te ge bruiken om ieder activiteit te ontmoedigen, die de goede betrekkingen, welke deze ver klaring ibeoogt te consolideeren, zou kunnen schaden". Eveneens is gepubliceerd de tekst van de nota's, welke op 31 December te Rome zijn gewisseld tusschen den Britschen ambassa deur en den Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, waarin Ciano bevestigt, dat,_ voor zoover Italië er bij betrokken is, de integriteit en de huidige grondgebieden van Spanje onder alle omstandigheden on geschonden en ongewijzigd zullen blijven. Sir Eric Drummond deelde Ciano mede, dat minister Eden hem had opgedragen uiting te geven aan zijn voldoening over het tot stand komen der overeenkomst Hevig offensief op Madrid. Universiteitswijk opnieuw gebombardeerd. Avila: De rechtsche troepen heb- ben, naar een speciale verslaggever van Havas meldt. Zondagmorgen een hevlgen aanval ontketend. Dit of fensief werd reeds meer dan een week geleden verwacht. Het is de hevigste aanval sedert het leger van Varela voor de hoofdstad is aangekomen. Havas verneemt nader: De rust der laatste dagen is gisteren onder broken door een korte maar zeer felle actie der rechtsche troepen in den sector der uni versiteitswijk, Nadat des morgens de regee- ringsstellingen vóór deze wijk, in den Paseo de Rosales en in het noorden van Arguelles gebombardeerd waren gingen de rechtschen tot den aanval over, waarbij zij het gestelde doel dat van groote strategische waarde, maar van beperkten omvang is, bezetten. De re- geeringstroepen openden daarop het vuur met artillerie en mitrailleurs, waarop door de rechtschen geantwoord werd op gelijke wijze. Het front van het escoriaal is ongewijzigd, Oostenrijk Schuschnigg verklaart de maatregelen in Stiermarken voor onwettig. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat verscheidene vooraanstaande politici als mede een vertrouwensman van bondskanse lier Schuschnigg naar Qratz zijn gegaan in verband met het incident, dat is ontstaan tus schen de bondsregeering en de provinciale autoriteiten van Stiermarken over een wij ziging in de provinciale regeering van Stier marken door den gouverneur zonder toestem ming van den bondskanselier. De bondskanselier heeft, naar thans bekend wordt reorganisatie van de Stiermarkensche landsregeering in strijd met de grondwet ver klaard en derhalve niet erkend. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen de Stiermarkensche lands-stadhouder. graaf Stuergh evenals de Landeshauptmann dr. Stephan in functie blijven, zoodat ook de door I den Landeshauptmann uitgevoerde nieuwe benoemingen voor de landsregeering zonder j effect blijven. BRITSCH VLIEGTUIG IN ITALIë VERONGELUKT. Zaterdagmiddag is op de hoogvlakte van Lo- maso (Italië) een tweemotorig Britsch vlieg tuig tegen een boom gevlogen en vernield. De bestuurder was op slag dood. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het toestel gemerkt was „G.A.D.M.D." en voor zien van het woord „British" De bestuur der zat alleen in het toestel. Hij is inmid dels geïdentificeerd als baron Henry Derlan- gel uit Londen. Wat de oorzaak van het onge val aangaat veronderstelt men dat een der motoren niet heeft gefunctionneerd tengevol ge van gebrek aan benzine en dat de bestuur der getracht heeft een landing te maken. STAKERS MOETEN DE FABRIEKEN DER GENERAL MOTORS ONTRUIMEN. Havas meldt uit Flint (Michigan), dat de rechtbank aldaar den stakers die twee fa brieken van onderdeelen der General Mo tors Corporation bezet hebben, last gegeven heeft oogenblikkelijk de werkplaatsen te ont ruimen. Wilkins bereidt een nieuwe expeditie voor. VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPIJN De antiseptische tandpasta Ivorol zui vert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. (Adv. Ingez. Med.) Ir. J. A. Reus, directeur van het Gem. Electriciteitsbedrijf, werd Zaterdag ge huldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als directeur van het G. E. B. O.a. is de jubilaris toegesproken door den burgemeester. De heer C. Maarschalk overhandigt Ir. Reus de gouden medaille der gemeente Haarlem. Tandheelkund. Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, H.-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken ƒ35.— met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u. Avondspreekuren Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. GEHEEL-ONTHOUDERS TOONEELVEREENI- GING „NIEUW LEVEN". HAARLEM Maandag. Woensdag 6 Januari zal Nieuw Leven in den Stadsschouwburg voor haar kunstl. leden op voeren: „Saigon Milly", een spel uit de wil dernis door C. J. Pieters en W. Bischot. (Adv. Ingez. Med.* „DANTE ALIGHIERI". HAARLEM Maandag. De vereeniging „Dante Alighieri" houdt op Vrijdag 15 Januari, des avonds te 8,15 uur, een bijeenkomst in „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. De Italiaansche consul-generaal te Amster dam, dr. L. Arduini zal een lezing met licht beelden houden over: „De republiek San Marino". „Jacob van Lennep". Voert „Pro Domo" op. HAARLEM Maandag. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal Woensdag 13 Januari a.s. op voeren het romantische tooneelwerk „Pro Domo" van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Dit werk is meer dan 300 maal opgevoerd door het beroepstooneel, met zeer groot succes. De regisseur en de werkende leden van „Ja cob van Lennep" hebben dan ook een zeer zware taak op zich genomen, ook al omdat zij met „Pro Domo" in een tooneelwe-dstrijd zul len uitkomen. De belangstelling voor deze opvoering is dan ook groot. De regie is toever trouwd aan den heer Klaas Visser, die daar mede tevens zijn honderdste stuk zal regissee- ren bij Jacob van Lennep. Ongetwijfeld zal deze avond een bijzondere worden. De familie van wijlen Jhr. van Riemsdijk heeft het stuk bereidwillig aan „Jacob van Lennep" afge staan en zal tevens de uitvoering op 13 Januari bijwonen. Ook de beschermheer Jhr. A. van Lennep zal er met zijn familie bij tegenwoor dig zijn. De rol verdeeling is als volgt: Graaf de Prébois Grance, de heer van Hemert. Zijn vrouw, mej. Cor Visser. Zijn dochter, mej. Ine Oosterhout. Zijn zoon, de heer L. W. Boeree. Henri de Blecourt, een vriend, de heer W. Hil- dering. Johan, de heer Huib Tuninga. Een verpleegster, mevr. A. Dreijer—Bouwman. Toni, mevr. D. Tuninga. Een knecht, de heer Hans Hesmerg. Dames en heeren bezoeksters en bezoekers eener nacht sociëteit. Muzikanten enz. Van Spitsbergen naar de Beringzee per duikboot. Te Southampton is gisteravond uit New- York de bekende ontdekkingsreiziger Sir Hubert Wilkins aangekomen, die van plan is in Juli van dit of van het volgend jaar te trachten zich met een duikboot van Spits bergen naar de Beringzee te begeven. Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maan den duren en een bedrag van ongeveer 35.000 pond sterling kosten. De duikboot zal zoodanig ingericht zijn. dat zij langen tijd achtereen tot vijf dagen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren heeft Sir Hubert reeds in 1931 een dergelijke poging on dernomen, welke evenwel geen succes had. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING TOESTAND VAN DEN PAUS BEVREDIGEND. Uit Vaticaanstad, 3 Jan. De gezondheids toestand van den Paus werd hedenmorgen I gunstig geacht. Hij ontving in den loop van I den morgen kardinaal Daugherty, den pau- I selijken legaat op het a.s. Eucharistisch con- I gres te Manilla, met wien hij zich ongeveer een uur onderhield. Vervolgens ontving de Paus I kardinaal Borgongine Duva en den gouver- I neur van Vaticaanstad, markies Seraxini. (Stefani) Twintig arbeiders bij ontploffing gedood. Kisten munitie in de lucht gevlogen. Dertig kisten dynamiet, bestemd voor werk zaamheden bij het aanleggen van wegen, zijn naar Havas meldt, te Santo Domingo (Mexico) in de lucht gevlogen, tengevolge waarvan de onderkomens der arbeiders vernield wer den. Twintig arbeiders vonden hierbij den dood. Als ze een tijdje voortgeloopen hebben hooren ze plotseling een vreeselijk kabaal in de verte. En warempel, daar komt de geheim zinnige wagen aan! 't Was werkelijk een allervreemdsoortigst schouwspel, dat Thijs te zien kreeg. Onbestuurd kwam het ding aan zetten, recht op ons tweetal aan. „Laten we een eindje opzijgaan," stelt Paddekwist voor. „Anders worden we nog overreden!" „Nee," antwoordt Thijs, „ik weet wat beters. We springen er bovenop, zoodra het hier voorbij komt rijden!" COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET M. O. HAARLEM Maandag. Ingevolge den rooster van aftreding zullen met ingang van 1 Januari a.s. in de Plaatse lijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs alhier de plaatsen openvallen, vervuld door de heeren Ir. A. G. de Koningh en C. J. Blaauw; eerstgenoemde is terstond herkiesbaar. De Commissie heeft voor de vacatures de volgende aanbevelingen aan B. en W. ingezonden: Vacature Ir. A. G. de Koningh, herbenoem baar,: 1. de heer Ir. A. G. de Koning; 2. de heer J. van den Ban. (Vacature C. J. Blauw, niet-herbenoem- baar); l. Mevr. A. H. Loeff—Bokma, 2. Mevr. Mr. E. H. Prinz—van Swaay. ^ACHT YAN SMAAK-PROS 70 cl (Adv. Ingez. Med.) PRCEKAMMA DINSDAG 5 JANUARI 1937. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. platen. 9.00 Jetty Cantor's en semble. 10.00 Morgenwijding. Gram. platen. 9.00 Jetty Cantor's ensemble. 10.30 Vervolg van 9.00. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12,15 Wiener Gi- tarre-Kammermuzik-Trio. 1.00 Omroep-orkest. 2.00 Gram. platen, 2,15 Omroeporkest en so list. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianorecital. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kin deren. 5.30 Omroeporkest en Baarnsch Meis jeskoor. 7.00 Voor de kinderen 7.05 „Juliana van Stolberg op de Dillenburg". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 AVRO's Bonte Dinsdagavond trein. 10.00 Meteorologische causerie. 10.15 Eereavond in het gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12,00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. platen, 11,30—12.00 Godsd. halfuurtje. 12,15 KRO-Melodisten. so list en gram. pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Mode cursus. 4.00 KRO-orkest en gram. platen. (Om 5.45 Felicitatiebezoek)6.30 Gram. platen. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie over Driekoningen. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.10 Gram. platen, 8.15 KRO-Symphonie-orkest en so listen. 10.15 Eere-avond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Gram. platen. DROITWICH 1500 M. 11.05 Causerie over Kinderverzorging. 11,20 Orgelspel. 11.50 Gram. platen. 12.05 Orkest van het Royal Theatre te Birmingham. 12,50 Jack Wilson's kwintet. 1,20 Sportuitslagen. I.40 Het Blyth L. N. E. R. Prize orkest en bari ton. 2,35 BBC-Empire-orkest. 3.35 Gram. pl„ 4.20 Actueele causerie. 4.40 Het Carlton Hotel orkest. 5.10 Gram. platen. 5.35 Het Krish Sep tet. 6.20 Berichten.- 6.45 Orgelspel. 7.30 Het Willoughby strijkkwartet. 7.50 „The shopping public", 8.10 Cabaret-programma. 8.50 Van Phillips en zijn twee orkesten. 9.20 Berich ten. 9.40 BBC-orkest en cello. 11.00 Billy Cot ton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gram. platen). RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11.20 Parijsch Kamerorkest. 2.50 Gram. platen. 4.50 dito. 5.50 Poulet-kamerorkest. 9.05 Opera-uitzending. 12.0512,35 Pascal-dansorkest. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 7.50 Saarbrücker Amuse mentsorkest. 11.20 Fabrieks-orkestconcert. 12,25 Omroep-Amusementsorkest. 1,35 Gevar. concert. 3.20 Omoep-Amusementsorkest. 4.20 Kamermuziek. 5.20 Gram. platen. 6.00 Om- oepkleinorkest. 8.20 Gram. platen.' 10.05 II.20 Omoepdansorkest. Omroepkoor en so listen. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gram. platen. 12,50 Omroep orkest. 1.30 Omroepkleinorkest. 1,502.20 Gram. platen. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gram. platen. 8.20 Salon-orkest en zang. 9.20 Omroepdansorkest. Mandolinemuziek en zang. 10.3011,20 Gram. platen. 484 M.: 12,20 Gram. platen. 12.50 Omroep kleinorkest. 1,30 Omroeporkest. 1,502,20 Gram. platen. 5.20 Orgelconcert. 6.25 en 7.35 Gram. platen. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „La Bohème", Puccini. 9.20 Berichten. 9.50 Oude Muziek. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.2011,20 Dansmuziek (Gr. -platen).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2