Oranje-vreugde bij Oranje-huwelijk. HET NIEUWE AVONDBLAD Den Haag's bevolking verdubbeld. Fraai versierde trouwkamer. De dag. Bruidstoilet vein de Prinses. B2e JAARGANG No. 55 DONDERDAG 7 JAN. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij yoor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: l—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in cte registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet oi oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-. marine-vaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodlg. Ontroerende plechtigheid in de Groote Kerk. Ji-^en Haag's bevolking is he den ongetwijfeld wel haast ver dubbeld. Rijen en rijen dik stond men in de straten opge pakt, waarlangs de bruilofts stoet van het paleis Noordeinde naar het Stadhuis en van het Stadhuis naar de Groote Kerk ging. En dan de duizenden, die op de tribunes en in particuliere huizen een plaats hadden ge vonden! Bij allen eenzelfde har telijk enthousiasme, eenzelfde blijdschap om het huwelijk van onze Kroonprinses met den man, met wien zij het „eens, ja zeer eens is geworden Heden is, zooals trouwens reeds in de afgeloopen maan den, duidelijk gebleken, welk een groote plaats het Oranje huis in de harten der Neder landers inneemt. Hedenmorgen tegen elf uur vertrok de fraaie stoet van het paleis Noord einde, welks omgeving al sinds langen tijd afgezet was. Daar klonken de eerste juichtonen, die zich overal langs den weg voortplantten. Samenstelling van den stoet. De stoet werd geopend door een afdeeling Koninklijke marechaussee te paard, ter sterk te van 8 ruiters, gevolgd door een afdeeling van het korps rijdende artillerie, in de blauwe uniform, ter sterkte van 16 ruiters alsmede 9 trompetters. Hierna kwam een eskadron van 2 pelo tons van het 3e half regiment huzaren, sa mengesteld uit de drie in Den Haag aanwe zige eskadrons voorafgegaan door den stan daard van het 3e half regiment huzaren en het muziekkorps. Dan kwamen 3 berlines, elk bespannen met 2 paarden en gaande 1 lakei naast elk portier, iwaarin gezeten waren de bruidsmeisjes en bruidsjonkers. Vervolgens kwam de gouden koets met het prinselijk bruidspaar.. De koets was bespan nen met acht paarden, voorafgegaan door 2 postillons, gaande een koetsier naast elk paard len vier lakeien naast elk portier. Het bruidspaar had een eere-begeleiding Van 20 officieren, allen dragende de huzaren uniform met blauwe uitmonstering in cere- monieele tenue. De commandant van het 2e regiment huzaren, kolonel baron Creutz, reed ter rechterzijde van de koets en de ritmees ter Latour, die het escorteerend eskadron commandeerde ter linkerzijde. Acht officieren der huzaren reden voor de koets, 2 officieren rechts en 2 links en acht officieren achter de koets. Onmiddellijk daarna volgde de glazen koets, waarin gezeten waren H. M. de Koningin en H.D.H. prinses Armgard. Het rijtuig was bespannen met 4 paarden, gaande een koetsier naast elk paard en 4 la keien naast elk portier. De chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, viee-admiraal Bauduin en de gouverneur der residentie, luitenant-generaal jhr. W. Röell reden respectievelijk ter rech ter- en ter linkerzijde van de koets. De overi ge officieren van het Militaire Huis van H.M. reden naast en achter de koets. Na de glazen koets volgde een beriine, be spannen met vier paarden, gaande twee la keien naast elk portier en waarin gezeten waren hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg en Prins Ernst Aschwin van Lippe- Daarna kwam een beriine, bespannen met vier paarden, gaande twee lakeien naast elk portier en waarin zaten hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en prins Julius zur Lippe. Vervolgens een beriine, eveneens bespannen met vier paarden en gaande twee lakeien b elk portier met prinses Julius zur Lip- (foto Ziegler.) Het huwelijk van onze Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld is heden voltrokken temidden van één onafgebroken jubel van honderdduizenden, die uit alle deelen van ons land waren opgetrokken om heden te getuigen van hun hartelijk medeleven met dit blijde gebeuren in onze geliefde Koninklijke Familie. Buiten Den Haag hebben heden millioenen aan den luidspreker gezeten om mee te genieten met dien feestelijken dag voor ons aloud Oranje- huis, waarvan thans een nieuwe bloei is ingeluid. En in heel ons land, versierd met meer boomen en groen, met mooier bloemen en lichten, met tal rijker vlaggen da ner ooit wapperden boven dat kleine stukje grond tusschen Dollard en Schelde, heerscht heden één alles overheerschende vreugde: echte Oranjevreugde bij dit Oranje-huwelijk. pe en graaf Rabe Oeynhausen-Sierstorpff Daarachter kwam een coupé, ook met vier paarden bespannen en gaande twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten waren jonkvrouwe L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H. M. de Koningin en jhr. mr. F. Beelaerts .van Blokland, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, vice-president van den raad van State. Dan een coupé bespannen met vier paar den en gaande twee lakeien naast elk portier met mevrouw Beelaerts van Blokland en pro fessor dr. J. Huizinga. Tenslotte een coupé bespannen met vier paarden en gaande twee lakeien naast elk portier, waarin zalen Gravin Rabe Oeynhau sen-Sierstorpff en kolonel Von Pantschulit- zew. Achter het laatste hofrijtuig volgde een af deeling veld-artillerie te paard van het 2e regiment, waarbij ingedeeld waren 12 trom petters met de pauken. Na het detachement artillerie kwam een es kadron van 2 pelotons van het 3 e half regi ment huzaren, terwijl de stoet gesloten werd door een afdeeling politie-troepen te paard, ter sterkte van 8 ruiters. Ontvangst ten stadhuize. Het was tot voor eenige dagen niet geheel zeker of de gezondheidstoe stand van den burgemeester zou toe laten, dat deze in zijn hoedanigheid van ambtenaar van den burgerlijken stand het burgerlijk huwelijk van het jonge prinselijke paar zou kun nen voltrekken. Woensdag echter kwam vast te staan, dat het den burgemeester ver gund zou zijn zich van deze taak te kwijten Hem was evenwel niet toe gestaan het jonge paar en de overige leden van den stoet op het bordes van het stadhuis te verwelkomen, zoodat de loco-burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, daarmede belast werd. Ook waren daar aanwezig de grootmeester van de Prinses, baron Rengers, en de kamer heer. baron Baud, Prof. Van der Bilt geleidde het jonge paar naar de vestibule, waar burgemeester de Monchy bruid en bruidegom ontving. De vestibule had hetzelfde aanzien als op den 19den December, den dag van aanteeke- ning. In de schouw, waarboven het schilderij voorstellende de Vader des Vaderlands hangt was wederom een blokkenvuur aangemaakt. Op den vloer lag een groot Perzisch tapijt, waaromheen een eerewacht van cadetten en adelborsten stond opgesteld. De schilderijen achter de fraaie balustrade van ijzersmeedwerk kwamen door indirecte verlichting beter tot haar recht. De burgemeester geleidde het bruidspaar naar zijn kamer, welke voor deze gelegenheid als ontvangstsalon was ingericht. Wethouder Van der Bilt geleidde H.M. de Koningin en de kabinetschef van den burgemeester, jhr. Six, Prinses Armgard. In de kamer van den burgemeester werd een enkel oogenblik vertoefd, totdat allen zich daar verzameld hadden. Van de bruidsmeisjes en bruidsjonkers de den in het stadhuis 4 paren dienst; twee paar waren bij den ingang aanwezig en be geleidden het bruidspaar tot aan de trouw zaal. In de burgemeesterskamer werd de stoet geformeerd door baron Baud, de grootmees ter van de Prinses had zich reeds eenige oogenblikken te voren naar de trouwzaal be geven. Toen allen de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen, begaf men zich, vooraf gegaan door den burgemeester naar de trouwzaal. Bij den ingang werd het bruidspaar op gewacht door twee paren bruidsmeisjes bruidsjonkers, die hun dienst in de trouwzaal hadden te vervullen. Inmiddels waren de chef van het militaire huis van de Koningin en de gouverneur der residentie ook het stadhuis binnengetreden, doch zij gingen niet mede naar de trouw zaal maar bleven in de werkkamer van den burgemeester. Trouwkamer fraai gestoffeerd. Achter de tafel, welke met een rood kleed was bedekt, stonden twee stoelen bestemd voor den burgemeester en den assistent ambtenaar van den burgerlijken stand. Voor de tafel stonden twee kostbare zetels, welke aan de voormalige keizerlijke regeering in Weenen hebben toebehoord en thans door de Nu klinken louter vreugdetonen, Nu waait de vaderlandsche vlag, Waar ook maar Nederlanders wonen, Vandaag is Neerland's jubeldag. In Oosten, Westen, Noorden, Zuiden, Van 't kleine landje aan de zee, Laat men de vreugdeklokken luiden En leeft ons volk den feestgalm mee. 't Geluk van een paar jonge menschen, Vervult ons hart met warmen gloed, Wij zien hun blijden lach en wenschen Hun in het leven niets dan goed. Wij zien, na tijden zwaar van zorgen, In hen 't symbool van frissche kracht, Die voorgaat naar een nieuwen morgen. Die ons met nieuwen voorspoed wacht. De jubeltonen klinken buiten, Want Neerland's vreugdedag is daar, Terwijl w' ons diep van binnen uiten: God zegene het jonge paar! firma Cats uit Dieren aan bruid en bruidegom zijn aangeboden. In dit verband mag wel met groote erkentelijkheid gewaagd worden van de vestibule, waarvoor de firma Cats mate riaal ter beschikking stelde. De gemeente-architect, de heer van Zegge- ren, zorgde voor de arrangementen. De zetels voor het prinselijk paar waren van donker eikenhout en de zittingen en rugleuningen met roode zijde overtrokken. Voor de overige 18 aanwezigen waren stoelen beschikbar, welke van het gewone ameublement ten stad huize deel uitmaakten. Op de tafel stonden twee oude zilveren candelabres en in de hoeken van het vertrek Queen Ann-stoelen. Voor de ramen waren bloembakken gevuld met witte anjers en goudsbloemen neergezet. Van ivoire satin peplum. Het bruidstoilet van de prinses was van ivoire satin peplum en in over leg met H. K. H. in een eenvoudig, smaakvol gedrapeerd model, waar van de sierlijke lijnen aan een Grieksch gewaad doen denken, met manteau de cour, vervaardigd. De sluier was in tulle geborduurd met zilveren rozen, zoodanig gerang schikt, dat men daarin de emblemen van Lippe-Biesterfeld herkende. De bruidskrans was van oranje bloesem en gegarneerd met vijf echte brillanten rozen, in grootte afloopend, wederom zoodanig gearrangeerd, dat zij het embleem Lippe-Biesterfeld vormden. De ceintuur was gegarneerd met na turel oranje bloesems, waarbij als aar dige bijzonderheid was te vermelden, dat deze afkomstig waren gedeeltelijk van bloeiende oranjeboomen van pa leis Het Loo, gedeeltelijk gezonden door eenige Nederlanders, wonende in Italië. De manteau de cour, waarvan de sleep vijf meter lang was, werd opge houden door de vier bruidskinderen, in het wit gekleed. De kleuren van den regenboog. KONINGIN WILHELMINA. (foto Ziegler.) Wat de japonnen der twaalf bruidsmeisjes betreft en waarvan het model dezelfde idee als de bruidsjapon weergaf, deze waren bij twee tegelijk in fijne zijden crêpe, in een der pasteltinten lila, bleu, groen, geel, oranje, rose, vervaardigd. Zooals te begrijpen is, maakten deze zachte tinten, die op treffende wijze de kleuren van den regenboog weergaven, een ongemeen fraai effect, hetgeen nog geaccen tueerd werd door de fluweelen coiffures en ceintuurs, welke In eenzelfde kleurengamma, doch in donkerder tinten en die in fluweel zoo warm aandoen, gehouden waren. Ook de zij den schoentjes waren in de donkere tinten, terwijl de lange handschoenen, als aanslui tende aan de japon, in de pasteltinten gehou den waren. Deze tinten waren speciaal uitgezocht door de prinses zelve, die op den blijden dag van haar huwelijk het symbool van den regen boog heefi willen bezigen om de plechtigheid zoo mogelijk nog aan luister en innigheid te doen winnen. Immers, de regenboog, teeken van het verbond tusschen hemel en aarde, is het symbool van een blijde en hoopvolle stem ming.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1