Wondere dag is voorbij. Het feest is uit. VRTJÜAG 8 JANUARI 193, Het sprookje, dat Donderdag in de Residentie onder de stralen van een milde winterzon werkelijkheid was geworden, is voorbij gegaan. Jubelend hebben honderdduizenden gisteren hun groet aan het Jonge Echtpaar gebracht en juichend hebben de overige honderdduizenden in heel het land meegeleefd met het blijde gebeuren in het Oranje Huis. Overal in ons land is feest gevierd en ook Indië heeft de ont roering van dezen bijzonderen dag ten volle ondergaan. De plechtigheid in de Groote Kerk was Donderdagmiddag te on geveer één uur afgeloopen. Het was ruim 1 uur toen de deuren van de kerk weer opengingen. Het militaire huis van de Koningin steeg weer te paard, en in het voorportaal van de kerk vormde zich een dubbele eerehaag van officieren van het korps rijdende artillerie, van grenadiers en jagers, die in hun schitterende uniformen een fraaien aanblik boden. De officieren der blauwe huzaren stelden zich mede in afwachting op, en nadat de galakoetsen, welke het jonge paar vooraf gingen, waren afgereden, reed de gouden koets opnieuw voor den kerkingang. Weer negen de vaandels en voor de tweede maal weerklonk plechtig het Wilhelmus. De klokken van den toren begonnen te luiden, de eerehaag van officieren kruis ten de sabels en onder dezen „eereboog" ver liet het prinselijk paar de kerk, hartelijk toegejuicht door de met spanning wachten de menigte, welke huldebetuiging door Prins en Prinses vriendelijk neigend werd beant woord. Ook Koningin Wilhelmina, thans vergezeld van hertog Adolf Priedrich van Mecklenburg, die naast haar in de glazen koets plaats nam, schreed onder de gekruiste sabels door. Opnieuw luide toejuichingen van publiek en minzaam groette Hare Majesteit na het afrijden de stram salueerende eerefronten der officieren. Zegetocht langs den „bruidsweg". En toen begon de zegetocht van bet jonge echtpaar. Men juichte alsof er geen einde aan zou komen, in de To- renstraat achter de afzettingen, uit de ramen, van de thans dicht bezette tribunes, die daar en op den hoek van de Elandstraat gebouwd waren. Het eenige stramme en onbewogene in dezen maalstroom van beweging en gewuif, in dit gedaver van gejuich en vreugdekreten waren de onbe weeglijk staande, het militaire sa luut brengende troep en-cordons, die den weg omzoomden, en die eraan herinnerden, dat deze zegetocht ook nog een officieel karakter droeg. Zoo ging het over het Piet Heinplein door de Anna Pa-ulo wnastraat, voorbij het op eenigen afstand gelegen Vredespaleis naar de Laan van Copes van Cattenburch, waar de stoet over een afstand van enkele honderdien meters tussohen hooge tribunes doorreed, rechts de tribune, die was opgeslagen aan den rand van het Alexanderveld, links de zgn. Oranjetribune, die de Alexander-ikazeirne bijna geheel aan het oog onttrok, met uit zondering van de fraai met groen en oranje versierde toegangspoort tot het kazerne ter rein. En overal opnieuw dezelfde uitingen van aanhankelijkheid, dezelfde blijken van vreugde om het geluk van het jonge prinse lijke paar, dat slechts wuivend en lachend voor dit alles kon danken, evenals de Konin gin en Prinses Armgard, die voortdurend door het publiek in het huldebetoon werden betrokken. Op Plein 1813. Op het ruime Plein 1-813 hadden zich eenige duizenden belangstellenden rond het monu ment geschaard. Een grappig geval deed zich omstreeks elf uur voor, toen van het dak van de tribune op den hoek van de Alexan der - stra at en de Sophialaan plotseling een breede golf water gelijk een waterval neerstortte, zoodat degenen die op de voorste rijen van die tribune gezeten waren inderhaast een heenkomen moesten zoeken. Het bleek, dat in het zeil waarmede de tribune was afgedekt, een groot gat was gekomen, waar-door het re genwater, dat in een kuil van het zeil zich had verzameld, een niet bedoelden uitweg vond. De waterval die zich over-een breedte van een paar meter uitstrekte, hield ettelijk secon den aan en bezorgde een aantal bezoekers een koude douche. De stemming was evenwel bij allen van dien aard, dat men het geval uit sluitend van den vroolijken kant opnam. In de omgeving van het Paleis. In het laatste gedeelte van de route, in de Parkstraat en de Oranjestraat waren er geen tribunes meer waar de stoet zou passeeren, doch achter de afzetting en vooral achter vi trines en vensters wachtten ook hier duizen den. Daar, aan het einde van de route, had het publiek nog langer moeten staan wachten dan elders, doch dit had geen invloed op de stemming, want hoe later het werd, des te hooger steeg de spanning. Het was twee uur, toen de kop van den stoet van de Parkstraat de Oranjestraat indraaide, en het paleis Koordeinde in zicht kwam. Terwijl in -de Parkstraat nog een enthou siast gejuich weerklonk ter eere van het bruidspaar en H. M. de Koningin, kondigde het geschetter van de trompetten der gele rijders aan, dat het einde van de route was bereikt. De triomftocht van het jonge paar naderde het einde. Vóór het koninklijk paleis aan het Noordeinde is alles in afwachting van de aankomst van het jonge paar. Onder luid gejuich en hoera-geroep reed de gouden koets tot voor het bordes en ter wijl de koninklijke militaire, kapel het Wil helmus inzette, dat het publiek uit volle borst meezong, was Prins Bernhard zijn jonge ge malin behulpzaam bij het uitstappen. Onder de toejuichingen van bet publiek ble ven bei-den, omringd door de bruidsmeisjes en bruidsjonkers, voor de deur wachten tot de Koningin en Prinses Armgard waren uitge stegen. Opnieuw weerklonk het Wilhelmus en ter wijl het gejuich aanhield, begaven allen zich naar binnen. De politie had op het trottoir tegenover het paleis het publiek tot voor het gebouw van de Nederlandsche Bank toegelaten. Een her nieuwd daverend gej uich en een „Lang zullen zjj leven" weerklonk toen het jonge paar achter de gesloten balcondeuren verscheen. Reeds stonden de troepen gereed om af te mareheeren, toen de balcondeuren opengin gen en de Prinses en haar gemaal op het bal- con naar buiten traden. Het werd een groot- sche ovatie. Te kwart over twee werden de militaire cordons ingetrokken en terwijl de politie de afzetting van het Noordeinde nog handhaaf de, marcheerden verschillende troepen-for maties af. Drukte voor het paleis hield lang aan. Nog langen tijd nadat de stoet ontbonden was en de vorstelijke personen het paleis wa ren binnengegaan bleef de menschenmenigte, die daar verzameld was, bijeen. Ondanks herhaalde aanmaningen door luidsprekers van de politie, om zich zoo spoe dig mogelijk langs de verschillende wegen te verwijderen, bleven de menschen hardnekkig op hun plaatsen, ja drongen zelfs dichter naar het paleis toe in de hoop dat het vorstelijk bruidspaar nog eenmaal op het balcon of voor de ramen zou verschijnen. Hun hoop werd echter niet vervuld, on danks het steeds weer aanheffen van het Wil helmus, het zingen van „Lang zullen ze leven" of het gejuich. Het eenig resultaat was, dat enkele zeer jeugdige bruidsmeisjes zich voor de ramen van het paleis vertoonden en de juichende menigte toewuifden. Toen het pu bliek de raadgevingen per luidspreker niet op volgde, moest de politie meer handelend op treden en vooral bereden politie moest er bij te pas komen om weer een behoorlijke circu latie op het Noordeinde te krijgen. Daartoe werden eerst alle toegangswegen tot het Noordeinde afgesloten en den menschen, die zich daar bevonden gelast zich in één richting te verwijderen. Toen de drukte voldoende ge slonken was, werd het verkeer van tegen overgestelde zijde weer toegelaten. Den geheel en namiddag defileerden echter nog duizenden langs het paleis. Het huwelijks-dejeuner. Aan het huwelijks-dejeuner ten pale-ize Noordeinde hebben ongeveer 210 personen deelgenomen. Er was een groote tafel met verscheidene kleine tafels. Tot de genoodigden behoorden, behalve de vorstelijke gasten, o.m. de voorzitters van de Eerste- en Tweede-Kamer, alle groot-offi cieren van de Koningin, de minister-presi dent Dr. Colijn, de minister van Buitenland- sche Zaken, Jhr. Mr. de Graeff, de Deken van het corps diplomatique, de Zweedsche. gezant Von Adlercreutz, en de gezanten van Duitsohland, Graaf Zech-Burkersroda, en van Groot-Brittannië, Sir Hubert Montgome ry. Voorts de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, de Gou verneur dier Residentie, luitenant-generaal Jhr. W. Röell, de chef van den generalen staf, Iuitenant-generaa Reynders, de com mandant der zeemacht, vice-admiraal Kruys, de burgemeesters van 's-Gravenhage, Am sterdam en Rotterdam en alle officieren van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, die in den koninklijken stoet hadden meegere den., o.m. ZE Pangeran Adipati Ario Mang.koe Negoro 7, die meegereden had als adjudant in .buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. ÏVeinig werk voor den Geneeskun digen Dienst. De groote organisatie, welke de gemeente lijke geneeskundige dienst, in samenwerking met andere lichamen, voor Donderdag op touw had gezet, heeft gelukkig weinig dienst behoeven te doen. Slechts enkele flauwgeval len personen meeren deels dames heeft zij te verzorgen gehad. De bruidsruiker. De bruidsruiker van Prinses Juliana be stond uit witte orchideeën (phalanopsus) en was met kant afgewerkt De twaalf ruikers van de bruidsmeisjes waren uit zacht-rose anjers samengesteld, met fluweelen linten in dezelfde tint als de ceintuur, behoorende bij de japon. Elders in het land. Elders in het land zijn gisteren groote feestelijkheden georganiseerd. Te Amster dam is een zanguitvoering op den Dam ge geven, terwijl des avonds een gi-oote fakkel optocht over het Leidscheplein was georga niseerd. De burgemeester, Dr. W. de Vlugt, en echfcgenoote ontvingen in het Rijksmu seum. En zoo zijn iq het heele land gisteren fees telijkheden georganiseerd, in Noord en Zuid en Oost en West en overal heeft men vol vreugde het feest van de huwelijksvoltrek king van Prinses Juliana en Prins Bernhard gevierd. Telegram van den keizer en de keizerin van Japan. Men seint ons uit Tokio d.d. 7 Januari: Ter gelegenheid van het huwelijk van H K H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld hebben de keizer en de keizerin van Japan aan H.M." Koningin Wilhelmina telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De Nederlandsche kolonie van Osaka en Kobe, welke een 350-tal leden telt, heeft ter gelegenheid van het huwelijk een feest geor ganiseerd, dat werd gepresideerd door den Ne- derlandschen consul-generaal. Gelukwensch van rijkskanselier Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft H.M. Koningin -R - Een treffend moment tijdens de plechtige huwelijksinzegening in de Groote Kerk. De Prinses en de Prins reiken elkander de rechterhand. Wilhelmina telegrafisch gelufegewenscht ter gelegenheid van het huwelijk van haar dochter. Onderscheidingen. HM. de Koningin heeft den burgemeester van.'s Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje. De Koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de huisorde van Oranje: Den minister van staat, jhr. mr. dar. H. A. van'Karnebeek, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Het jeugdig Vorstelijk Paar bij het verlaten van het stadhuis. H.M. de Koningin heeft luitenant-generaal Jhr. w. Röell, commandant van het veldleger benoemd tot groot-kruis in de huisorde van oranje. De Koningin heeft aan den heer H. G. Rot teveel, kamerdienaar van H. K. H. Prinses Juliana het zilveren kruis van verdienste in de huisorde van Oranje toegekend. Huwelijksreis Donderdag middag begonnen. Donderdagnamiddag reeds zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard uit 's Gravenhage vertrokken. Tegen vier uur .opende-jzich een der achteruitgangen van het paleis, een auto reed uit en volkomen onbemerkt reed het jonge vorstelijke paar weg door de fees tende stad. Wij vernemen nog dat Prins en Prinses van plan zijn hun huwelijksreis op zoo een voudig mogelijke wijze te ondernemen. De reis zal grootendeels per auto worden ge maakt, waarbij de Prins zelf den wagen zal besturen. Feestviering in Indië. BATAVIA, 7 Januari (Aneta-A.N.P.).De ontvangst van de radio-uitzending uit Holland was uitstekend. Overal waren luidsprekers op gesteld, in de hotels, restaurants en sociëteiten waar men in groote getale met de grootsche nationale gebeurtenissen meeleeft. In Batavia waren bovendien op het terrein van den Pasar Gambir krachtige luidsprekers opgesteld, waardoor practisch iedereen in de gelegenheid was mee te luisteren, waarvan natuurlijk een zeer druk gebruik werd ge maakt. Jammer was het dat een plotselinge, zware regenbui, nadat het bijna den geheelen dag goed weer was geweest, een ontijdig einde ■maakte aan de viering buitenshuis. Ook elders leefde men het geheele verloop van het huwelijksfeest in de residentie mede, waarbij uiteraard de huwelijksvoltrekking ten stadhuize en de kerkelijke plechtigheid een zeer diepen indruk maakten. Op het moment waarop in de residentie het huwelijk werd vol trokken, donderden in geheel Indië de voor geschreven saluutschoten. In alle gewestelijke hoofdplaatsen in geheel Indië, ontvingen de bestuurshoofden in open baar gehoor, dan wel namen op andere wijze de gelukwenschen in ontvangst. In de Portugeesche buitenkerk, was een officieel© feestdienst die een bijzonder fees telijk, doch stemmig karakter droeg. Het interieur van de kerk was versierd met vlaggendoek, lauwerkransen en wapenschil den, en leverde een scherp contrast met de, in het zwart gekleede, bezoekers. De galarunifor- mén van vele autoriteiten en leden van het consulaire corps alsmede de fraaie toiletten van de dames verhoogden de feestelijke aan blik. Klokslag halftien kondigde klokkengelui de komst van den Gouverneur-Generaal aan, waarop het orgel het Wilhelmus inzette, waar bij de orgelmuziek gesteund werd door bazui nen. Alle aanwezigen zongen het volkslied uit volle borst mede. Ds. De Vreede hield een indrukwekkende rede, waarbij hij als leidraad had gekozen de woorden: „Want u is de heerlijkheid". Voetganger door auto op slag gedood. Woensdagmorgen is op den Rijksweg f' Naarden bij de Meersteeg de 65-jarige De B., toen hij plotseling den weg overstak, door een auto, kamende uit de richting Amster dam, gegrepen en op slag gedood. De autobestuurder, de heer H. S. uit Hil versum. meende dat de voetganger stilstond. Deze liep echter met een regenscherm voor zich uit en heeft vermoedelijk de auto niet seztep -

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2