Duitsche activiteit in Marokko? Stichting Haarlem's Bloei. Londen en Parijs plegen overleg. Jaarlijksche Opruiming N.V. Wed. Oosten Zoon's Griep, Influenza. Thijs IJs helpt de spinnende prinses ZATERDAG 9 JANUARI 1937 Fransche démarche te Burgos. De Italiaansche en Duitsche antwoorden op de Fransch-Britsche démarche betref fende het zenden van vrijwilligers naar Span je zijn gisteren op het Britsche departement van buiteniandsche zaken bestudeerd, aldus Reuter. Het Britsche standpunt is, dat de andere onderhandelingen in dit verband, welke de Duitsche en Italiaansche antwoorden zouden schijnen te impliceeren, voortgezet zouden moeten worden langs diplomatieken weg. Deze pogingen langs diplomatieken weg zou den parallel moeten geschieden met de werk zaamheden van de niet-inmengingscommissie. De minister van buiteniandsche zaken, Eden, heeft den Spaanschen toestand be sproken met den leider der liberale oppositie, evenals hij dit twee dagen geleden reeds ge daan heeft met de leiding van de labour-oppo- sitie. Voorts wordt vernomen, dat Frankrijk en Groot Brittannië elkander van tijd tot tijd geraadpleegd hebben ten aanzien van den toestand in Marokko. De voornaamste bespre kingen van dezen aard is ongeveer drie we ken geleden gehouden tijdens een onder houd tusschen Eden en den Franschen am bassadeur Corbin. Groot Brittannië bestudeert thans den toestand in Marokko. De Fransche regeering heeft haar inlichtingen ter beschikking ge steld van de Britsche regeering en Groot Brittannië wint nieuwe inlichtingen in door tusschenkomst van zijn eigen vertegenwoor digers. Offieieele Britsche kringen verzekeren om trent overleg over den toestand in Marokko dat de Fransche regeering, in de mate, waarop zij beschikt over geloofwaardige in lichtingen omtrent de Duitsche activiteit, den toestand ernstig acht. Wat de Engelsche hou ding aangaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen worden gedefinieerd met het woord „ongerustheid", maar wel is het mogelijk te zeggen, dat men hier de gebeurtenissen in Marokko met de grootste aandacht volgt. Wanneer het aan land zetten van oorlogsma teriaal in de Spaansche zone al op zichzelf geen schending vormt van de internationale iaccoorden buiten het niet-inmengingspact, zijn diplomatieke kringen toch van meening, dat een aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zou zijn. Men legt in ieder geval nadruk op de nauwe samenwer king van de regeeringen te Londen en te Parijs in de Spaansche crisis. Volgens berichten uit goede bron wordt bevestigd, aldus Havas, dat twee tot driehonderd Duitsche militairen de laatste dagen aan land zijn gegaan in havens van de Spaansche zone van Marokko. Voorts wordt gemeld, dat de ijzermijnen van Zeghanghan nabij Melilla op intensieve wijze geëxploi teerd worden door Duitsche werk krachten, die eveneens, in havens van de Spaansche zone van Marokko aan land zijn gezet. Fransche démarche te Burgos. Gisteren Is in offieieele kringen bekend ge- maakat, dat de Fransche regeering, aangezien zij vernomen had, dat de de-facto-autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazernes in gereedheid lieten brengen om Duitsche troepen onder te brengen, de junta te Burgos heeft doen herinneren aan de bepalingen van het Fransch-Spaansche verdrag van 191'2, waarin aan beide mogendheden verboden wordt toe te staan, dat vreemde troepen op dit gebied worden toegelaten. Uit Washington 8 Januari: Op het- 1 zelfde oogenblik, waarop president Roosevelt zijn handteekening plaatste onder de resolutie betreffende het wapenembargo voor Spanje, gaf men van gezaghebbend" z ij de te kemien, dat de regeering der Vereenigde Sta ten zich niet zou verzetten tegen een blokkade van de Spaansche kusten, wanneer de Europeesche regeeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden worden genomen om te verhinderen, dat de aanwezig heid van Amerikaansche schepen in de ge blokkeerde zone tot een bron zou kunnen worden van internationale incidenten, aangezien de Amerikaansche regeering wenscht te vermijden betrokken te worden in de Spaansche zaak. Amerika. De begrooting voor 1938. President Roosevelt heeft de begrooting voor 1938, d.w.z. voor het boekjaar dat 30 Juni 1938 eindigt, bij het congres ingediend. In zijn boodschap zegt Roosevelt o.a. dat de begrooting voor 1936 in evenwicht is en blijft, ook indien hierbij nog supplementaire uit gaven worden gevoegd tot een maximum van 1.537.123.000 dollar ter bestrijding van de werkloosheid. Voor het geval, dat de verbete ring in zaken in het huidig tempo voortgaat zal de begrooting voor 1939 geheel in everwicht zijn, waarbij moet worden aangenomen, dat de aflossing der schulden gelijk blijft. Roosevelt is voornemens op later datum aan het congres voor te stellen credieten te openen ter bestrijding van de werkloosheid in 1938. Hij hoopt, dat deze credieten niet meer dan 1.537.123.000 zullen bedragen Verder is Roosevelt voornemens een uitge breid plan tot reorganisatie van het bestuur* in te dienen, waardoor naar hij hoopt een be sparing van 87 millioen dollar op de begroo ting van 1938 zal worden verkregen. De uitgaven worden in de begrooting ge raamd op 6.158 millioen dollar, waarbij inbe grepen de aflossing der schulden, doch zonder de uitgaven ter bestrijding van de werkloos heid, welke, zooals reeds gemeld werd, naar Roosevelt hoopt niet meer dan 1.537.123.000 dollar zullen bedragen, tegen 2.215.000.000 in 1937. De begrooting voor leger en vloot is met 27 millioen gestegen tot 99.160.000 dollar, een record voor vredestijd. De inkomsten worden geraamd op 7.293.607.000 dollar, hetgeen een vermeerdering van 1.465.456.000 dollar beteekent, voornamelijk tengevolge van de meerdere ontvangsten uit de inkomsten-belasting door de verbetering in zaken en tengevolge van de toepassing van de financieele wetten van 1936. De opbrengst der inkomstenbelasting wordt geraamd op 992.400.000 dollar meer dan in 1937. Voor het loopende belastingjaar 1937 worden de inkomsten, gebaseerd op de begrooting, zonder rekening te houden met de wijzigingen, welke het gevolg kunnen zijn van de politiek der schatkist, tot sterilisatie van het goud geraamd op 5.828. 151.000 dollar. De uitgaven voor 1937 worden geraamd op 8.480.804.000 dollar, waarvan Roosevelt bin nenkort 790 millioen dollar aan het congres zal vragen om de bestrijding der werkloosheid te vervolgen.. In de begroeting van defensie zijn fondsen opgenomen voor het aanvan gen van den bouw van twee nieuwe kruisers van 35.000 ton, welke 50 milli oen elk zullen kosten. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor den bouw van 400 marinevliegtuigen, ter wijl voor het leger plannen zijn opge steld, die een minimum van 530 nieuwe vliegtuigen eischen, welke in- 1938 gereed moeten zijn. Vergunningen voor wapen zendingen ingetrokken. Zoodra Roosevelt de wet op het embargo had geteekend, heeft de commissie van toe zicht op den handel in munitie de uitvoer vergunningen die Richard Dineley verleend waren voor de verscheping naar Spanje van geweren, vliegtuigen, machinegeweren en munitie ter waarde van ruim vier millioen dollar, ingetrokken. Verder wordt bekend, dat het Mexi- caansche ministerie van buiteniand sche zaken geen vergunning zal ver- leenen voor den uitvoer naar Spanje via Mexicaansehe havens van in de Ver. Staten gekocht oorlogsmateriaal. Mexico wil zich echter niet verbinden voor wat betreft steunverleening aan de Spaansche regeering door middel van wapens, munitie en vliegtuigen, die In Mexico zelf vervaardigd zijn Chi O si Toestand in het noordwesten nog gespannen Uit Peking, 8 Januari: De verbindingen tusschen Peking en Sjensi zijn nog steeds verbroken. Volgens berichten uit Chineesche bron, komende uit Toengkwan aan die grens van Sjensi en Etanan, is de toestand in N.W. China nog steeds ernstig en dreigt hij nog te vergeren. De gouverneur van iKansoe, Joe Soe Htsjoeng, ien die van Sianfoe, Jang Hoe Tsjenig, hebben geweigerd orders van Nan king aan te nemen. Jang Hoe Tsjeng heeft zich opgeworpen tot civiel en militair gou verneur van de provincie Sjensi. De samen werking tusschen Tsjarng Sjoe Liang en die communistische troepen schijnt snelle vorde ringen te maken. De troepen van Tsjang Sjoe Liang vreezen, dat deze tegen zijn /wil te Nanking wordt vastgehouden en eischen zijn terugkeer naar Sianfoe. (Havas) Verwoede strijd aan het front van Madrid. Bombardementen over en weer. Havas meldt uit Madrid 8 Januari: Aan het centrale Guadalajara-front gaan de regeeringstroepen door aldus meldt het offieieele communiqué der regeering met het versterken der onlangs veroverde posities. Aan het front van Madrid is ook vandaag weer verwoed gestreden. De luchtmacht dei- opstandelingen heeft de stelling-en der regee ringstroepen en de hoofdstad gebombardeerd. De republikeinsche luchtmacht heeft de linies der opstandelingen gebombardeerd en vij andelijke concentraties met mitrailleurvuur bestookt. Nader wordt gemeld: Om elf uur des avonds heeft het geschut aan het Madrileensche front zijn actie hervat. Met regelmatige tusschen- poozen weerklinkt het dof gebulder der zware stukken. In de buitenwijken der stad hoort men het geluid der mortieren en mitrailleurs. Ook de luchtmacht neemt aan dit nieuwe ge vecht deel. Onze begint Maandag 18 Januari as Complete Woninginrichting Bartel jorisstraat 13-17 (Adv. Inqez. Meel Het algemeen bestuur door den Burgemeester geïnstalleerd. Het algemeen bestuur der Stichting Haarlem's Bloei. kenis als Haarlem voordoen en van de krach ten, die hier op dit gebied aanwezig zijn. Dit nieuwe gebouw heeft als stichting .Haarlem's Bloei" op 7 December j.l. zijn ju- ridischen vorm gekregen. De verdere afwerking, de indeeling en de voltooiing er van worden vol vertrouwen in uw handen gelegd. Mogen de bouwstoffen, welke gij daarbij noodig hebt, u door de burgerij niet worden onthouden, dan zal uw arbeid, daar twijfel ik niet aan, met welslagen worden bekroond en Haarlem een nieuwe en grootere bloeiperiode kunnen beleven. Mijne heeren, onder mededeeling dat B. en W. uit hun midden den heer van Liemt als Voorzitter van uwe Stichting hebben aange wezen, verklaar ik uw algemeen bestuur voor geïnstalleerd. De voorzitter van Haarlem's Bloei, wethou der W. van Liemt, dankte namens het alge meen bestuur den burgemeester voor zijn in stallatierede en voor het in dat bestuur ge stelde vertrouwen. Inleiding Jhr. Dl*. Molleras. Hierna verliet de burgemeester de bijeen komst, waarna een korte vergadering van het algemeen bestuur werd gehouden, waarin jhr. dr. J. C. Mollerus een inleiding hield over de taak der Stichting „Haarlem's Bloei". Spr. deelde het een en ander mede over het ontstaan van de stichting en zette in groote trekken haar doel uiteen, zooals dat reeds eenige malen in d'it blad is gedaan, Het dagelijksch bestuur. Vervolgens had de verkiezing van een dage lijksch bestuur plaats. Hierin zullen zitting hebben de heeren W. van Liemt (voorzitter), jhr. dr. J. C. Mollerus (secretaris), P. J. M. van Tetering, H. P. Dei- n.um, B. W. Lasschuit, J. Panman, A. Rauwer- da, A. W. Schaeffer en J. W. A. Stalpers. Het algemeen bestuur. In liet algemeen bestuur hebben zitting de heeren: W. van Liemt, A. v. d. Aart, Mr. L. L. F. André de la Porte, Mr. A. Beets, J. W. B. Beijk, J. V. Baudewyns, G. J. Bouman, J. F. C. Brinkmann, Mr. L. G. van Dam, H. P. Deinum, G. A. Draijer, J. Ch. Evens, A, Fiibbe, H. Th. Fibbe, Mr. J. H. van Gelderen, Mr. F. H. A. de Graaff, G. D. Gratema, J. M. J. Grundemann, Th. S. J. Hooij, Mr. D. A. E. Immink, W. A. J. van de Kamp, L. Lam, B. W. Lasschuit, A. I Mars, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, J. P. A. Nellssen, G. M. Nieuwenhuis, J. Panman, N. Pliester, A. Raauwerda, V. H. Salwegter, A. W. Schaefer, i R. Schlatmann, G. Seholte, J. B. Schuil, L. I Silvis, H. C. Sprenger, S. Staal. J. W. A. Stal pers, J. J. Swens, P. J. M. van Tetering, J. E. Voet, A. C. v. d. Walle, W. van Willige en Ir. H. T. Zwiers. Directeursbenoeming. Zooals in de oprichtingsakte vermeld staat, moet het dagelijksch bestuur een directeur benoemen, die belast zal worden met de voor bereiding en de uitvoering van de besluiten van het algemeen bestuur en het dagelijksch bestuur en de functie zal vervullen van secre taris der sub-commissies. De benoeming van een directeur zal zoo spoedig mogelijk volgen. Een beroep op steun der burgerij. Vrijdagavond had in de oude Raadszaal ten Stadhuize de installatie plaats van het Alge meen Bestuur der Stichting „Haarlem's Bloei". Rede van den burgemeester. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, sprak hierlbij de volgende rede uit. Nu het Algemeen Bestuur der kort geleden tot stand gekomen nieuwe stichting „Haar lem's Bloei" op het punt staat zijn werkzaam heden aan te vangen, stel ik er prijs op, u met enkele woorden hier te verwelkomen en u tevens dank te zeggen voor de groote bereid willigheid, waarmede gij allen deze nieuwe en veel omvattende taak op u hebt genomen. Het is een verheugend feit, dat het initiatief om met betrekking tot de propaganda voor onze mooie en zoo gunstig gelegen stad op nieuw met. vereende krachten de hand aan den ploeg te slaan, aherwege met zooveel in stemming is begroet. Het komt mij voor, dat dit mede mag wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat men voor deze zaak thans wel een zeer geluk kig moment heeft weten te treffen. Het feit, dat er na een lange en deprimee- rende periode van crisisjaren eindelijk eenig te herstellen, zijn 'n paar WJljnhardt's Poeders. Per stuk 8 cent; doos 4S cent. Bij t w drogist. (Adv. Lngez. Med.j ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Ons tweetal probeert op alle mogelijke manieren de arme prinses aan het spreken te krijgen, maar het lukt niet. Wat nu gedaan? Zij kunnen het meisje toch maar niet zoo aan haar lot overlaten? Maar daar bemerken ze eensklaps, dat het wagentje zich in beweging zet. Er helpt niets aan, ze moeten mee zien te komen. „Prinses F* roept Paddekwist nog gauw, „geeft den moed niet op, spoedig zult u meer van ons hooren!" Een flinke sprong en beiden zitten weer in het wagentje. Het prinsesje kijkt de twee onbekenden met een treurig gezicht na. licht in d.ë economische duisternis schijnt te komen, doet als vanzelf een drang naar nieuw leven en verderen vooruitgang ontstaan en verklaart m.i. dat zoo vele organisaties, instel lingen en vereenigingen hier ter stede en thousiast hebben gereageerd en direct gehoor hebben gegeven aan den'oproep thans de han den ineen te slaan om op doeltreffende wijze den bloei van Haarlem te bevorderen. Een belangrijk onderdeel van de taak, welke u wacht, zal ongetwijfeld bestaan in het zin nen op middelen en maatregelen, welke tot een grooter bezoek van vreemdelingen, nationaal zoowel als internationaal, aan onze stad kan leiden.A - Wat dit punt betreft wint ook in ons land zeker meer en meer het inzicht veld, dat een intensief vreemdelingenverkeer van groote materieele beteekenis is, niet alleen voor de rechtstreeks bij het toerisme betrokken zaken, hotels, cafés e.d., maar ook voor zeer vele neven bedrijven. Bovendien is het voor de ge meente het aangewezen middel om als plaats voor vestiging in breeder kring bekendheid te verwerven. Niet ten onrechte durft men in dit verband dan ook wel te spreken van een geheel nieuwen tak van industrie. De wijdvertakte organisaties, welke wij op dit gebied in andere landen kun nen aanschouwen, en de gunstige ervaringen, welke verschillende steden, waarvoor Haarlem niet behoeft onder te doen, daarmede hebben opgedaan, toonen welk een belangrijke bron van welvaart daarin kan liggen, zoodat deze beeldspraak dus niet te gewaagd is. Het is zeker van belang voor stad en land een dergelijke bron in dezen tijd niet onaan geroerd te laten en eenmaal aangeboord, alles in het werk te stellen om haar zoo rijk moge lijk te doen vloeien en voordeelig mogelijk te exploiteeren. In dit licht bezien mag ik u beschouwen en zult gij uzelf moeten zien als de bedrijfsleiders der onlangs opgerichte nieuwe instelling, welke zich als doel den bloei van Haarlem heeft gesteld. En het is dan een gelukkige om standigheid, dat verschillenden van u het be> drijfsleven van zeer nabij kermen en er hun sporen reeds in hebben verdiend. Wij zijn er ons zeker allen van bewust, dat het geen gemakkelijke taak is, welke u wacht, omdat het roer op dit gebied zal moeten wor den omgegooid en sleur en vooroordeel wel licht eerst zullen moeten worden overwonnen. Ongetwijfeld zal er van u in de praktijk ook veel beleid en doorzicht worden gevergd, eenerzijds om niet af te stooten, anderzijds om te zorgen, dat in de eerste plaats Haarlemsche belangen worden gediend. Bovenal is voor het welslagen van uw arbeid noodig de onmisbare ideëele en materieele steun der geheele burgerij. Volgaarne doe ik daarom hier nog eens met nadruk een beroep op haar. Zoo ergens dan begrijpe zij in dit geval dat „de cost gaet uijt voor de baet". Het gemeentebestuur, zich ten volle bewust van de belangen, welke hierbij zijn gemoeid, heeft zich, voor zoover het dat in dezen tijd maar eenigszins verantwoord mocht achten, reeds niet onbetuigd gelaten en door toeken ning eener subsidie mede gezorgd, dat deze zaak thans in 1937 op gang kan worden ge bracht. Het wachten is echter in de eerste plaats op duidelijke blijken van instemming en daadwerkelijken steun uit de verschillende lagen der stadgenooten. De door het Gemeentebestuur ingestelde Commissie van voorbereiding heeft in de af- geloopen maanden reeds veel werk verricht en de grondslagen voor verderen arbeid ge legd. Ik breng haar daarvoor gaarne een woord van hartelijken dank. De omstandigheid, dat haar leden het begonnen werk in den kring van uw bestuur zullen voortzetten, biedt u de gelegenheid, van hun ervaring en voorlichting te profiteeren. Tijdens het vooronderzoek is de wensche. lijkheid gebleken een nieuw instituut in het leven te roepen, dat opgebouwd op breeder basis dan de helaas ondanks alle pogen in verval geraakte Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, in staat zal zijn, het volle profijt te trekken van de mogelijkheden, welke zich in een gemeente van den omvang en betee- Twee Duitsche toestellen tijdens oefeningen neergestort. Een der piloten om het leven gekom* Uit Berlijn: Twee vliegtuigen van het jachteskader Riehthofen zijn Vrij dag tijdens vliegoefeningen van een hoogte van 600 M. hij Nauen neerge stort. De bestuurder van het eeme toe stel slaagde er in veilig te landen met zijn valscherm, de andere piloot kwam om het leven. GESCHENK VAN HET VORSTELIJK BRUIDS PAAR AAN GOESTI RADEN ADJENG SITI. 's-GRAVENHAGE, 8 Januari. De dochter van Mangkoe Negoro de Zevende heeft van het vorstelijk bruidspaar een fraai portret, gevat in een zilveren lijst ten geschenke ge kregen, voorzien van een autographie luiden de: „Aan Raden Adjeng Siti, in dank voor haar schoone hulde, tijdens onze bruidsdagen, Ju liana en Bernhard". De invoer van narcissen in Amerika. Hnlde aan de nit Washington teruggekeerde delegatie. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft, naar aanleiding van het feit dat de delegatie, die aan de „hearings" te Washing ton over den invoer van Nederlandsahe bloembollen, speciaal narcissen, heeft deel genomen, is teruggekeerd, oa. het volgende: Wij roepen den afgezanten een „welkom weer thuis" toe en zijn overtuigd, namens allen te spreken als wij nogmaals erkennen, dat zij met opoffering van veel, door het ver vullen van deze zending het vak groote dien sten hebben bewezen. Speciaal Prof. van Slogteren, die in Washington een zeer moei lijke taaik had te vervullen, heeft nogmaals bewezen zich voor het vak tot het (uiterste te willen inspannen. Oogenschijnlijk heeft deze inspanning niet te veel van zijn krach ten gevergd. Wij wensöhen den heer Arents- horst, die na zijn terugkomst door een griep aanval werd overvallen, van harte spoedige beterschap. Onze voorloopige conclusie Is bevestigd, dat er aanleiding is voor eenig optimisme met betrekking tot het resultaat van de Washingtonsche conferenties. Dit resultaat moet echter, zooals men weet, zijn, een be slissing van den Amer. Minister van Land bouw en die moet thans worden afgewacht. Het bloembollenvak wacht in spanning en heeft een klein beetje hoop! Indien het resultaat mocht zijn, zooals in onze streek gehoopt wordt, dan zal dit voor een belangrijk deel te danken zijn aan het tactvolle en overtuigende optreden van onze delegatie en aan de zakelijke, maar zeer be sliste argumentatie die door de Nederland- sche gedelegeerden is gegeven. Prof. van Slogteren heeft in een uitvoerig exposé de bekende hoofdargumenten tegen verdere :be- meoilijking van den invoer van bloembol len gebruikt en daarbij gelegenheid gevon den de op de hearing in Maart tegen de Ne- derlandsohe narcissen geuite beschuldigingen te weerleggen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7