HET NIEUWE AVONDBLAD Wiliem de Zwijger trok door IJmuiden. 22e JAARGANG No. 58 MAANDAG 11 JANUARI '36 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden: ƒ400.- bij verlies van een hand. voet ot oog; 250.- bij verlies van een duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger: ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodlg. IJMUIDEN. En onderhield zich minzaam met Burgemeester Kwint. Willem de Zwijger en zijn gevolg gekiekt uit de Nijverheidsschool. De fleurige en kleurige stoet, rijk aan sierlijke gewaden en schitterende uniformen had enorme belangstelling. „Het is mij dan een bijzonder voor recht om hier, tezamen met de vroed schap en schepenen dezer gemeente den Prins van Oranje eerbiedig wel kom toe te roepen en dit te doen on der de verzekering, dat onze nijvere, grootendeels uit visschers, land- en tuinbouwers en ambachtslieden sa mengestelde bevolking Uw intocht met blijdschap heeft tegemoetgezien." Met deze woorden richtte 'burgemeester Kwint zich Zaterdagmiddag op het Tiberius- plein ten aanhoore van een duizendkoppige menigte tot den grooten voorzaat van de jonge vrouw wier huwelijk in het heele land aanleiding is geweest tot tal van feestelijk heden. „Vroedschap en schepenen" waren natuur lijk eveneens bijna compleet bij deze plech tigheid aanwezig, als de wethouders J. C. Dunnebier, Jac. Nijssen en W. F. Visser, de gemeentesecretaris en vele raadsleden. Voorts zagen we op het officieele gedeelte de heeren J. Seijffert, havenmeester, C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, alle hoofden van takken van dienst, besturen der Oranjeverenigingen enz., velen met hunne dames. Zoo is deze laatste feestdag van het Cen traal comité een dag geworden die een dave rend einde vormde van de feestweek. Dank zij den prachtigen optocht, dank zij het heerlijke winterzonnetje, dat de duizenden toeschou wers deed vergeten, dat het 9. Januari was, dat het brocaat en het fluweel van de rijke cos- tuums en de gouden tressen, de kurassen en de metalen helmen van de uniformen deed glanzen en schitteren. Duizenden „nijvere vis schers, land- en tuinbouwers en ambachts lieden", in dichte rijen geschaard op den Ka naaldijk, de Wilhelminakade, de Kennemer laan enz. hebben deze reprise van de belang rijke historische gebeurtenis met wellicht evenveel belangstelling gevolgd als hunne voorzaten, de poorters van Amsterdam, het in 1580 deden op het breede Damrak ('t Water) af den Dam. De optocht. De KW 29, een kiel, die zoo dikwijls „met $oud belaan" onze haven binnenliep, had Za terdagmiddag eveneens een kostbare lading aan boord. In de eerste plaats Prins Willem, voorts zijn Raad, bestaande uit de Heeren van Vilers, van Dorp en Sonoy en vele andere hoogwaardigheidsbekleeders, de garde onder commando van den Heer van Creest, secreta rissen, dienaren enz. En voorts natuurlijk kapitein Reynier Welphertsz., zijn drie onder bevelhebbers en 16 matrozen. Was de belangstelling groot, het enthousias- me was flauwtjes. We hadden gedacht dat er een luid „hoezee!" geklonken zou hebben toen de Prins aan wal stapte, maar dit bleef dit maal achterwege. Maar het jaar 1580 ligt al zoo lang achter ons. Kapitein Reynier Welphertsz. kwam mooi op tijd met zijn schip binnen, maar hij liet het eerst keeren (waarom weten we niet) en dit ging niet zoo heel vlot. Voordat 'net schip arriveerde, stonden reeds de burgemeesteren Egbert Roelofsz., Adriaan Reyniertsz. Cromhout, Mr. Marten Jansz. Oester en Reijmer Kant, alle op hun Zoai- dagsch uitgedost, met kragen van Brusselsch kant om de schouders en groote vilten hoe den op het hoofd, verder de schutterij onder kapitein Harman Roodenburg dë Jonge en de lijfgarde van den Prins voor de ontvangst ge reed. Het leek een tulpenveld in Mei, deze mengeling van wijnrood, purper, zeegroen en geel. Statig schreed de Prins over de kade; de burgemeesteren schreden hem tegemoet en namen met een onberispelijken zwaai den hoed af, welke beweging gepaard ging met een on berispelijke buiging. Er was tromgeroffel en muziek, de Prins en vele andere notabelen stegen te paard, de een met meer, de ander met minder gemak. En spoedig zette de stoet" zich in beweging; de schutterij voorop. Dan kwam de lijfgarde van den Prins en vervolgens de Regeering van Amsterdam, vier breede, kloeke mannen. Voor hen uit schreed een fraai uitgedost heer, die velen zeker voor een generaal versleten hebben. Maar het was de bode, een functie die in 1580 klaarblijkelijk al evenveel waardigheid vereischte als thans. Achter de Regeering van Amsterdam kwam de groep van den Prins, wien men kon aanzien, dat de ernst van de tijden hem zwaar hadden aangegrepen. Z. D. H. zag erg bleek. De stoet werd gesloten door de bemanning van 's Prinsen schip, echte zeebonken, ruige kerels, die hun zware stevels wijd-uit plantten op den bodem van IJmuidenpardon, Am sterdam. Aan den historisehen opocht ging een vaan deldéfilé vooraf, waaraan door een 35-tal plaatselijke vereenigingen werd deelgenomen. Tevens liepen drie muziekcorpsen, n.l. Con cordia, Juliana en WilheLmina in den stoet mee. Langs Oranjestraat, Koningin Wilhel minakade, Kennemerlaan, Houtmanstraat, Wijk aan Zeeërweg en Kalverstraat ging de optocht naar het Tiberiusplein, waar halt werd gehouden. Nabij den ingang van de Nijverheidsschool stond een podium, voor hetwelk de Prins stil hield. Nadat alle groepen waren opgesteld, betrad burgemeester Kwint, in ambtsgewaad, het podium, dïe de volgende rede hield. Rede van den burgemeester. De 7de Januari dezes jaaTs zal in onze Va- derlandsche Geschiedenis bekend blijven als de dag, waarop onze Kroonprinses aan de zijde van haar aanstaanden Gemaal en om geven door de goede wenschen van geheel Haar volk ter bruiloft reed door de jubelende en Baar ter eere versierde Hofstad. En wij behoorende tot Haar generatie dïe tezamen met tienduizenden andere ooggetuigen en hon derdduizenden van oorgetuige door middel van de radio, zoowel in Nederland als in onze overzeesche gewesten, deelgenoot van déze blijde vaderlandsche bruiloft zijn geweest, wij zullen de herinnering aan Haar feeërieken bruidsstoet als een schoon en joyeus moment uit ons leven vasthouden. Maar hoe kleurrijk, hoe sprookjesachtig en hoe luistervol Haar bruidsstoet ook ware, dit alles treedt op den achergrond bij de groote en diepe beteekenis van dezen huwelijksdag in de eerste plaats voor Haar en Haar Bruidegom, voor onze Ko ningin en voor het Nederlandsche Volk. Wij allen hebben ons van ganscher harte en met ontroerd gemoed er in verheugd, dat ook aan Haar, die eens naar menschelijke be rekening onze 'Vorstin zal zijn, is geschonken het grootste geluk, d!at ooit een vrouw deel achtig kan worden, n.l. om aan de zijde van den man haars harten verder het leven door te mogen gaan. Haar hooge vorstelijke roeping zal Haar een zaam doen zijn en daarom juist is er dank in de harten van ons Nederlanders, dat Zij steeds Haar Gemaal onzen nieuwen Prins der Nederlanden naast zich zal weten en Haar tot steun en hulp te zijn. In deze periode aanvangende met de bood schap van de verloving onzer Prinses tot op heden is weer bij vernieuwing gebleken de hechte band tusschen Oranje en Nederland' en zal niet juist, onder de vele en veelsoortige geschenken, die aan Nederland's Bruid werden aangeboden, een der schoonste en meest ge waardeerde zijn geweest de blijdschap en verheugenis van ons Volk over het geluk in het Oranjehuis en het zich spontaan ontsluiten van de anders zoo moeilijk toegankelijke harten van ons Nederlanders voor den Ge maal onzer Kroonprinses. Vreugde is er alom in ons land van Noord tot Zuid, van Oost tot West over dit Prinse lijk huwelijk en wij, ingezetenen dezer ge meente, deelen daarin als goede Vaderlan ders betaamt; en ik moge mij veroorloven hier van deze plaats, als Uw eersten burger, bij herhaling de eerbiedige verzekering te geven jegens onze Koninklijke Familie, dat ook uit deze gemeente is opgegaan de bede, dat dés Allerhopgsten zegen over dit huwelijk zij. Dank aan het Centraal Comité. In de lange rij van gemeenten, waar ter eere van Prinses Juliana en Prins Bernhard festi viteiten zijn gearrangeerd, nam en neemt ook Velsen een plaats met eere in. Aan het Cen traal comité van Oranje- en Nationale ver eenigingen breng ik, evenals aan de verschil lende buiurtvereenigingen, gaarne mijn hulde voor den verrichten arbeid, maar daarnaast nog in het bijzonder voor het feit, dat het Centraal Comité door het houden van een Historisehen Optocht voorstellende de in tocht van Prins Willem I binnen Amsterdam in het jaar 1580 een hoofdmoment in onze feestviering heeft weten te brengen. Drie eeuwen terug. Daartoe geïnspireerd door den kleurrijken 16dën eeuwsehen stoet, dien wij hier om ons zien, moge ik de wijzers onzer klokken drie eeuwen terug zetten. Met de woorden, in den aanhef van dit ver slag genoemd, richtte de burgemeester zich daarna tot den Prins en vervolgde dan: „Ik vertrouw, dat de bevolking op ondubbel zinnige wijze U haar vreugde over Uw intocht zal doen blijken en dat U eenmaal, weder ver trokken, de beste herinneringen aan dit be zoek zult bewaren. Door Uw blijden intocht is het verleden weer heden geworden toen bracht Oranje bevrijding, maande tot eendracht en zette aan tot gezamenlijken arbeid in dienst der Nederlanden; zoo was het verleden, maar zoo is ook nog het heden; want na een periode van oeconomischen neergang en in onze hui dige nog immer moeilijke tijden is Oranje steeds ons Volk ten voorbeeld. In weerwil van alle verdeeldheid heeft met weldadig aandoende eensgezindheid in de nu achter ons liggende feestelijke maanden, ons Volk zich één in vreugde, één in blijheid, ge schaard rond onze zoo geliefde Vorstin en Haar Huis. Wij bidden van harte, dat ook verder deze eendracht bevredigd blijve, opdat onder de zegenrijke regeering der Oranje's het volk van Nederland, eens van zin en eens van wil, beter tijden tegemoet ga. Ik acht het. een voorrecht, daarop met U, mijn glas te eniogen ledigen." Gaarne was de Prins bereid, hieraan te vol doen. Met een kort woord, Willem de Zwijger immers was geen man van veel woorden, dankte Z. D. H. voor de grootsche ontvangst, die hem zeer had getroffen. Nadat ook andere autoriteiten in den stoet op een 'glas wijn waren onthaald, filmopera teurs en fotografen druk gefilmd en gefoto grafeerd hadden, trok men na 'n „ommetje" in de Briniostraat gemaakt te hebben verder langs Platanenstraat, Eschdoornstraat, Zee weg en Driehuizerkerkweg naar het kleedlo kaal, de R.K. school aan de Schaepmanlaan, waar Prins, burgemeesteren, schepenen, se cretarissen, hof- en stalmeesters, schutters enz. een einde zagen komen aan dit kleurrijke intermezzo van hun rustig bestaan en allen, van Prins tot dienaar weer gewone burgers werden. De autoriteiten, die op het Tiberiusplein waren achtergebleven, vonden in een der lo kalen van de Nijverheidsschool een verfris- sching gereed staan. Onze hulde aan het Centraal Comité voor de organisatie. In het bijzonder aan den heer Weij burg, die de opperste leiding had. De laatste avond in de tent. De feesttent telde Zaterdagavond zeker dui zend bezoekers, die een prettigen avond heb ben gehad. Paul Ostra en zijn gezelschap, Eline Pisuisse en Antonio als goochelaar heb ben de aanwezigen gezellig bezig gehouden. Ook ditmaal sprak de heer T. H. Meijering eenige woorden. DE BEUGVISSCHERIJ BEGONNEN. J.l. Zaterdag is de eerste stoombeuger van Vlaardingen ter beugvisscherij vertrokken n.l, de VL 195 van de Reederij Doggermaatschappij Het zal dus niet lang meer duren, dat er weer beugvisch aan den afslag komt, iets waar over de handel zich zeer zeker wel zal ver heugen. Het is nu maar te hopen, dat de vangsten van de beugers eens wat beter wor den, daar anders deze visscherij wel spoedig tot het verleden zal behooren. Bureau Wijsmuller krijgt een nieuwe sleepboot. Van 1400 I. P. K. Naar wij vernemen heeft Bureau Wijsmuller te IJmuiden aan de N.V. Arnhemsche Stoom sleephelling Mijte Arnhem in combinatie met de werf J. Smit Czn. te Alblasserdam opge dragen den bouw van een zeesleepboot van de volgende afmetingen: lengte 44 M., breedte 8.55 M. hoogte 5 M. De machine van ongeveer 1400 I. P. K. wordt gedreven door stoom van twee met olie te stoken ketels. De sleepboot wordt gebouwd onder de hoog ste klasse van Bureau Veritas en volgens voor schriften van de Scheepvaartinspectie en het Stoomwezen. Aanvoer kolen. Het Britsche stoomschip „Hetton" is van Newcastle bij het Hoogovenbedrijf aangeko men met een lading steenkolen. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 42 stoomschepen, 17 motorschepen en 3 zeesleepbooten, tezamen 62 schepen tegen 6f schepen in de week tevoren. Naar zee ver trokken 54 stoomschepen, 18 motorschepen en 3 zeesleepbooten tezamen 75 schepen tegen 58 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerde er in de laatste week tezamen 137 schepen tegen 127 schepen in de eerste week van de nieuwe maand. Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche stoomschip „K. Ktistakis", hetwelk 9 December van Londen te Amsterdam arriveerde heeft bij een der droogdokken al daar belangrijke reparaties ondergaan. Het schip vertrok Zaterdagmorgen in ballast naar La Plata. Verkochte schepen, De Britsche kabellegger „Dominia", hetwelk 9273 B. R. T. meet, is aan Rusland verkocht. Door de Telegraph Construction Mainte nance Campany Ltd. te Londen. Vandaar kwam het in ballast naar Amsterdam om op de werf van de firma Verschure Co. tot vrachtschip te worden verbouwd. IJsinvoer. Het Zweedsche stoomschip Nadja is hier van Skiën in de Visschershaven aangekomen met een lading Noorsch blokijs. IJzerverscheping. Van Amsterdam komend zal het Neder- landsch stoomschip Orpheus bij de Hoogovens een partij ijzer bijladen voor een Oostzeehaven. Volbrachte sleepreis. De sleepboot Humber, welke het Russisch stoomschip Dominia van Londen naar hier sleepte, is later op den dag naar Maassluis vertrokken. POSTDUIVEN-TENTOONSTELLING. Door de po9tduivenvereeniging „De Bonte Duif" is Zaterdag en Zondag in „Het Wapen van Velsen" een postduivententoonstelling ge houden. De inzending hiervoor was uitslui tend voor leden van de Ned. Postduivenver- eeniging in Kennemerland. „De Bonte Duif" kan met genoegen op deze tentoonstelling terug zien, omdat deze in alle opzichten goed geslaagd is. Er waren ruim 200 vogels ingezonden die wat kwaliteit betreft, met de beste vogels in het land konden con- curreeren. De keurmeester hadden met het toekennen der prijzen dan ook geen gemakkelijke taak. De eerste eereprijzen, zilveren bekers, zijn toegekend voor den sehoonsten ouden vlieg- doffer aan M. Struis, voor de schoonste oude vliegduif aan J. H. Hoefakker, Beverwijk. De mooiste jonge vliegdoffer dien een.eerste eere- prijs werd toegekend behoorde aan B. Visser en de mooiste jonge duif was van G. Rem. Vervolgens waren de vogels verdeeld in 16 klassen. In de eerste klasse ontvingen respectievelijk de eerste, tweede en derde prijs: J. Gorter, G. H. Schilling en J. H. Hoefakker. In de tweede klasse: M. Struis, J. H. Juiig en M. van 't Hof. In de derde klasse: J. H. Hoefakker, E. de Boer en G. Rem. In de vierde klasse: J. H. Jung, P. Roose- meyer en M. Struis. In de vijfde klasse: E. de Boer, J. Lunz en W. Schouten. In de zesde klasse: M. van 't Hof, J. Lunz en G. F. Schilling. In de zevende klasse: G. F. Schilling, P. Groen en J. H. Hoefakker. In de achtste klasseJ. H. Hoefakker, G. Rem en J. Gorter. In de negende klasse: G. Rem, mejuffrouw Jung en J. Hoefakker. In de tiende klasse: M. van 't Hof, C. P. Boon en J. H. Hoefakker. In de elfde klasse: G. Rem, P. Groen en F. de Boer. In de twaalfde klasse: B. Visser, C. P. Boon en A. Weder. In de dertiende klasse: Joh. Broek en F. de Boer. In de veertiende klasse: J. Luns, M. van t Hof en J. Gorter. In de vijftiende inzending: J. M. Hoefakker en in de zestiende klasse, M. van 't Hof. Zondagavond heeft „De Bonte Duif" als be sluit van deze tentoonstelling, een gezelligen feestavond gehouden. Het plan-Deterding en de werkloozensteun. AMSTERDAM, 9 Januari. Het bestuur van .het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heefc heden een adres aan den minister van Sociale Zaken gericht, betref fende de .plannen van den heer Deterding. Het mag bekend worden geacht, dat er op dit oogenblik en ook in de komende maan den van een overschot aan levensmiddelen in ons land geen sprake is. De aankoopen van den heer Deterding zullen dus uit de voor ons land inoodige voorraden moeten ge schieden. Dit kan ten gevoge hebben, dat de verstrekking van goedkoope levensmiddelen aan de werkloozen in gevaar wordt gebracht. Indien de beschikbaarstelling van deze goedkoope levensmiddelen door de uitvoe ring van de plannen van den heer Deter ding zou moeten worden ingekrompen, zou dit zonder twijfel een ongunstigen invloed uitoefenen op den voedingstoestand der werk loozen en een verhooging van de steunuit- keeringen noodzakelijk maken. Het bestuur vertrouwt, dat de minister met deze feiten rekening wil houden. Exploitanten der tribunes in Den Haag hebben een strop. (Van onzen specialen correspondent) Het is een feit dat de Handelsmaatschappij C. de Ruyter, die de exploitatie van de tri bunes op den bruidsweg op zich had genomen, naar wij Zaterdag in het kort meldden, mo menteel de aanvrage tot surséance van beta ling voorbereidt. Het tekort bedraagt ongeveer 200.000. Vanochtend hebben wij even ge sproken met de directie der maatschappij. Deze bevestigde daarbij bovenstaand bericht. Er was, verklaarde zij, voor de tribuneplaatsen totaal geen belangstelling. Tot 28 December heeft men de oorspronkelijke prijzen gehand haafd, maar toen er bijna niets verkocht bleek te zijn, heeft men het besluit genomen van alle winst af te zien, en de prijzen te brengen op 6 8 en 10. Hierin was 25 percent ver lies berekend. Men heeft nog een verdere prijsverlaging toegepast maar dit heeft niet geholpen. Wij hebben tevens nog geïnformeerd naar de bestorming door het publiek van de tribu nes aan het Alexander veld. Het blijkt, dat hiervan geen sprake is geweest. Toen tegen twaalf uur het grootste deel der plaatsen bezet was, hebben de exploitanten besloten het publiek, dat zich voor de tribunes bevond gratis daarop toe te laten. Deze afspraak is in overleg met de politieautoriteiten gemaakt. Burgemeester Kwint spreekt Z. D. H. toe. Naast den burgemeester wethouder Dunnebier, mevr. Dunnebier en mevr. Kwint Na het Vorstelijk Huwelijk. Vorstelijk bezoek aan Cinéac. Prinses Armgard en hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg hebben Vrijdagmiddag in gezelschap van enkele bruidsmeisjes en bruidsjonkers bij het prinselijk huwelijk een bezoek aan de Cinéac op het Buitenhof te !s-Gravenhage gebracht. Prins Aschwin en een aantal leden van de koninklijke hofhouding hebben Vrijdagavond de filmvoorstelling in het Metropole-theater bijgewoond. Mecklenburgsche gasten vertrokken. Met den trein van 18.51 uur naar Altona zijn Vrijdagavond de Mecklenburgsche gas ten, die bij het huwelijk van Prinses Juliana aanwezig zijn geweest, uit de residentie ver trokken. Het waren hertog Adolf Friedrich. de broe der van wijlen Prins Hendrik, met zijn vrouw en zijn dochter Thyra, die een van de bruids meisjes was, voorts de erf groothertogin van Mecklenburg, de groothertog en de groother togin. Des middag waren nog vertrokken de vorst en vorstin van BentheimSteinfurt terwijl met den trein van 19.27 uur de prinses van SaksenMeiningen afreisde, echter niet reeds naar het buitenland. De vorstin begaf zich per trein naar Utrecht, vanwaar zij verder naar Doorn zal doorreizen om een bezoek te brengen aan ex-keizer Wilhelm. Engelsche gasten naar Engeland vertrokken. 's-GRAVENHAGE 8 Jan. De graaf van Hh!one. majoor Henry Abel Smith en lady Mary Henry Abel Smith zijn Vrijdagavond na het diner bij den Engelschen gezant te heb ben gebruikt, tegen acht uur per auto naar Hoek van Holland vertrokken, ter aanvaarding van him terugreis naar Engeland. Dank aan Ned. Spoorwegen. D directie van de Nederlandsche Spoorwe gen heeft in een dienstorder haar personeel dankgezezd voor de wijze, waarop het tijdens het drukke verkeer in verband met de feeste lijkheden van het Prinselijk huwelijk, zijn taak heeft volbracht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1