HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARCANC No. 60 WOENSDAG 13 JAN. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTEN TIeN: 1o regels ƒ0.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct- Ingezonden mededeeimgen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTTëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden: ƒ400.- bij verlies van een hand. voet ol oog. f 250.- bij verlies van ->en duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger: 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van i 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. Colijn's Initiatief. De minister-president heeft in een inter view met het bekende Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" het denkbeeld geopperd nieuwe on derhandelingen te openen voor nauwere eco nomische samenwerking tusschen de staten die jaren geleden de conferentie van Oslo hiel den, waarbij toen geen duurzaam resultaat be reikt kon worden. Het zijn Nederland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, België en Luxem burg. De omstandigheden schijnen gunstiger dan zij in langen tijd geweest zijn, omdat sinds de vorige onderhandelingen het goud- blok verdwenen is niet alleen, maar ook de afkeer van de autarkie in de wereld is ge groeid en het streven naar gezonde interna tionale economische verhoudingen is versterkt. Dit wekt hoop en de Scandinavische com mentaren op het interview zijn ook gunstig, ofschoon gereserveerd. De Deensche premier Stauning zegt dat Denemarken een Neder- landsch initiatief met blijdschap zou begroe ten, de Noorsche premier Nygaardsvold, een ■tikje gereserveerder, verklaart dat Noorwe gen gaarne aan voorbereidende onderhande lingen wil deelnemen, de Zweedsche pers (of- ficieele uitlatingen uit Zweden ontbreken op het moment van schrijven nog) uit zich in enthousiasten zin over een mogelijke herle ving van de conventie van Oslo en een ver mindering van de handelsbeperkingen. Ook van Engelsche en Duitsche zijde zijn al le vendige blijken van belangstelling in het initiatief van dr. Colijn gekomen, hetgeen weer eens bewijst dat wel degelijk naar een Nederland geluisterd wordt op internatio naal gebied en dat ons land ook op dit moei lijkste en uitgebreidste aller terreinen lang niet zoo onbeteekenend is als velen vaak willen beweren. Een internationaal initiatief van onzen mi nister-president wordt wel degelijk in het buitenland als een zaak van groot belang be schouwd. Het komt eigenlijk hierop neer: als men afbreken wil zijn wij een klein land, als de conjunctuur gunstig wordt om te bouwen zijn wij een groot land. En aangezien ook Na poleon zei, dat op den duur de geest, die. bou wen wil, altijd machtiger is dan het zwaard, dat vernielt, doet men volkomen mis met dit als onbelangrijk te beschouwen. Overdreven optimisme zal overigens wel niemand koesteren. Er is in de laatste jaren zooveel grondig mislukt op internationaal ge bied, dat men hard is gaan twijfelen aan eiken invloed van het gezonde verstand op de inter- natonale verhoudingen in Europa. Alleen de gedachte: „Het moet op een goeden dag ein delijk wel eens kenteren", hebben de meesten van hun oude optimisme nog overgehouden. Of het moment van die kentering eindelijk nabij is zullen de gebeurtenissen moeten lee- ren. Economisch pleit veel vóór zulk een ver- onderstelling.Politiek schijnt het nog te schoon om waar te zijn. Als er nu ten aanzien van Spanje eens een verbetering in de onderlinge verhoudingen tusschen de staten kwam, als men van weerszijden eens wilde ophouden, zich in de Spaansche zaken te mengen, dan zou dat al een zegen voor Europa zijn. Maar de zes Oslo-staten zijn niet bij de Spaansche ellende betrokken en kunnen ten minste onder elkaar met voorbereidende on derhandelingen beginnen. De onderlinge ver houdingen tusschen die zes kleine volken zijn inderdaad uitstekend (ook van de Neder- landsch-Belgische relaties kan dat tegenwoor dig gelukkig gezegd worden) en een betere basis om zakelijke onderhandelingen op te voeren kan men zich niet wenschen. Wanneer inmiddels de politieke hemel in Europa eens wat mocht willen opklaren en de Engelsche en Duitsche belangstelling verder mocht gaan dan alleen-maar-.belangstelling zouden er werkelijk groote resultaten in het verschiet kunnen liggen. „Hoop rijst toch immer weer in 't mensche- lijk" gemoed", zegt een Engelsch spreekwoord, dat geen weerlegging kent. R. P. IJMUIDEN HET NIEUWE VISSCHERIJCONTRACT. Doordat Maandag en Dinsdag vrij veel traw lers binnen waren, hebben de besturen der vex-schillende organisaties weer eenige malen met hun leden vergaderd ter bespreking van de nieuwe voorstellen. Naar wij vernemen is tot nu toe gebleken, dat de zeelieden de ver kregen resultaten gunstig hebben beoordeeld, zoodat na afloop der vergaderingen den be sturen zal worden opgedragen een contract met de door de reeders voorgestelde wijzigin gen te teekenen. VLOOTUITBREIDING. Voor IJmuidensche rekening is aan de fa. Gebr. Boot te Woubrugge opdracht verleend tot den bouw van een stalen motorkotter, lang 19 M. Het schip, dat van IJmuiden uit de snurrevaaovisscherij zal uitoefenen, zal vermoedelijk in Mei in de vaart worden ge bracht. De „Gerberdina Johanna" zat in het droogdok gevangen. Tengevolge van den lagen waterstand. Zooals reeds gemeld, was de stoomtrawler Gerberdina Johanna IJM 38 in Ihet dok ge plaatst om van vier nieuwe platen te wor den voorzien. Toen de trawler, nadat de reparatie was verricht, het dok zou verlaten en men dit liet zakken, bleek dat de waterstand zoo laag was, dat het dok niet- diep genoeg omlaag kon worden gebracht. Eerst, nadat eenige uren op hooger water was gewacht kon de Gerberdina Johanna het sop van de Visschershaven kiezen. IN IIET DOK. De motorlogger KW 161 is in het dok ge plaatst om voor de trawlvisscherij te wor den klaar gemaakt A.-R. Kiesvereeniging. Ds. E. J. Bik spreekt over: „Anti-revolutionnairjuist nu Gisteravond heeft in de Geref. Kerk Wil- helminakade een vergadering plaats gehad van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" met als spreker Ds. E. J. Bik, Evang. Luthers predikant te Enkhuizen, die tot on derwerp had „Anti-Revolutionnair.juist nu!" De vergadering werd met voorlezing van Efeze 6 geopend door den voorzitter, den heer J. Homburg. Deze vestigde in zijn openings woord de aandacht op het feit, dat deze avond niet als een debatvergadering bedoeld is. Ds. Bik sprak eerst over crisis op ieder terrein van het leven. Dit is geen voorbijgaand, doch een structueel verschijnsel. Spreker wilde niet ont kennen, dat er vroeger geen crisis is geweest. Dit is een geregeld verschijnsel geweest sinds de zondeval heeft plaats gehad. Een bijzonder verschijnsel is de crisis op religieus gebied. Met voorvallen toonde spreker dit aan. Ver volgens wees spreker op de toekomst, die met zorg tegemoet gezien wordt. Dit komt omdat het volksleven verrot is. Omdat alles verrot is daarom wacht en roept men om een sterken man. Een nieuwe Christus dien men, zoo men belooft, niet weer zal kruisigen. Iedere partij komt met beloften en leiders, waarbij de N.S.B. het hardste schreeuwt en daarbij veel gebruik maakt van leugenblaadjes. Het is meer dan noodig zeide spreker, dat men zich als A.R. dient te bezinnen dat er straks een geweldige strijd met alle partijen zal plaats hebben. Wij hebben ons bewust te zijn, onze verplichtin gen inzake ons beginsel. De A.R. partij, die ge noemd wordt de „partij der kleine luyden" heeft een program dat geen partijbelang voor staat, maar de belangen van iedere volks groep behartigt. De A.R. is hierdoor een volks partij, die fier en open den strijd voert, wat een N.S.B.'er nooit kan zeggen. Spreker be handelde hierop in het kort wat over hem ge zegd is in een door de N.S.B. verspreid pam flet. Over de vergadering in Amstelveen spre kende, zeide ds. Bik, dat toen hij aan het ge bouw kwam, er politiemacht aanwezig was. Er kwamen twee autobussen met N.S.B.'ers uit Amsterdam. Men dacht daar de vergadering in de war te kunnen sturen wat echter niet ge lukte. Men wilde debat. Toen hiertoe aan het einde der vergadering gelegenheid was, kwam, nadat Ds. Bik dit tot viermaal toe gezegd had, „kameraad" de Bruijn met het praatje: wij willen nu geen debat, maar de volgende week geven wij als N.S.B. U gelegenheid tot debat waarop Ds. Bik antwoordde; ,.Ik ben nu hier, de volgende week heb ik geen tijd". Trots dit heeft men toch van de gelegenheid tot debat, waarom bij het begin der vergadering ge vraagd was, geen gebruik gemaakt. Het ge- heele pamflet is, aldus Ds. Bik, in leugentaal Hierna terugkomende op de A.R. zeide spre ker, dat men een offer moet weten te brengen, waar het geldt de belangen van anderen; hierbij dient men in alles waar te zijn en niet altijd persoonlijk belang voorop te stellen. Sprekende over het nationalisme en de ge schiedenis, zeide spreker, dat toen het refor matorisch denken ons volk bezielde de goede tijd daar was. Nationalisme en historische kennis is niet het minst aanwezig bij de N.S.B. Zeer felle critiek oefende spreker uit op de houding van de N.S.B. en in het bijzonder van Ir. Mussert. Wat het rassenvraagstuk betreft, spreker heeft liever een Jesaja, Daniel. David of Salomo tot voorvader dan een Duitscher, die bier drinkt uit een schedel. Daarbij past spreker voor een regeering van een Mussert- Fröbelschool. S.D.A.P. en de C.D.U. willen alle de democratie. Maar welke democratie wil men? Er is een democratie der Fransche sans culotten, die om den vrijheidsboom dansen en een democratie onzer vaderen, die bogen voor den wil van God. Democratie is vrijheid, maar gebonden in onderworpenheid aan den staat, die haar macht heeft uit te voeren naar de or donnantiën Gods. Wat de sociale moeilijkheden betreft, deze kan men niet alle schuiven op rekening van den staat. Hierin moet mede ge zorgd worden door de burgers zelve. Voor een volksfront is de A.R. nog lang niet te vinden. De A.R. is een Christelijke partij, die leeft bij de absolute erkenning van Gods ge^ag en er kent het gezag der H. Schrift. Op dezen bodem voert de A.R. den politieken strijd. Mogen pre dikanten aan politiek doen? De N.S.B. zegt: neen, behalve Ds. van Duyl, die mag het wel. Dat een dominé moeilijk buiten de politiek kan blijven bewees spreker met eenige voorbeelden. De N.S.B. wil den dominé buiten de politiek houden omdat deze wel weet welke invloed een predikant heeft. Aan het einde zijner rede wees spreker nog eens op de persoonlijke vrij heid die nooit mag worden aangerand. Naar aanleiding hiervan liet spreker het licht schij nen op de daden der Geref. Staatkundige partij die hij zijn critiek niet spaarde. Met een opwekking om straks den ^erkie- zingstrijd met God voor Koningin en Vader land te strijden eindigde spreker zijn rede. Een beeld van de staking, in de Amerikaansche auto-industrie arbeiders van een carosserie-fabriek der General Motors te Ohio houden de werkplaatsen bezet. De Zeevisscherij in November, Opbrengst 2V2 ton meer dan verleden jaar. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand November 1936, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand November 1935. Aan de zeevisscherij namen 557 (571) Ne derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aange voerd 17.450.444 K.G. (17.472.455 K.G.) visch met een waarde van f 1,977.508 (f 1.729.158) In totaal waren 76 (77> stoomtrawlers in be drijf. In 177 (159) reizen brachten deze vaar tuigen te IJmuiden en te Scheveningen 2.399.051 K.G. (2.300.951 K.G.) visch aan ter waarde van f427.493 (f368.967) of gemiddeld per reisdag 1286 K.G. (1298 K.G.) en f229 (f208). 2 (2) sleepbootrawlers voerden te Zoutkamp in 12 (7) reizen 45.955 K.G. (20.532 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 5079 (f 2293). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (5) motortrawlers maakten 11 9 reizen en besomden voor 173.231 K.G. (155.513 K.G.) visch f26.836 (f19.514) of gemiddeld per reisdag 1283 K.G. (1510 K.G.) en f199 (f189). Van de motorloggers namen 35 (51) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 116 (152) reizen werd 281.732 K.G. (289.742 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 80.485 (f 83.421) of gemiddeld per reisdag 347 K.G. (248 K.G.) en f99 (f71). Te Rotterdam en te Scheveningen voerden enkele motorkotters in 19 (24) reizen 16.035 K.G. (14.560 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 3294 (f 3172) of gemiddeld per reis 844 K.G. (607 K.G.) en f173 (f132). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen voorts 188 (217) kleine motorvaartuigen, waaronder ook een aantal motorkotters, en 9 (10) halfgedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvis- schers maakten 1060 (947) reizen en brachten 341.111 K.G. (242.959 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f75.272 (f49.889), of gemid deld per reis 322 K.G. (257 K.G.) en f71 (f53) Voor zoover bekend namen 3 (6) Neder- landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 4 (9) reizen werd 5394 K.G. (11.356 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 1208 (f 1920) of gemiddeld per reis 1349 K.G. (1262 K.G.) en f302 (f213). 5 Deensche motorkotters en één Zweedsche motorkotter, die met de zeevischzegen hadden gevischt, voerden te zamen in 9 reizen 55.306 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 9454 werd besomd. Van de Nederlandsche haringvloot waren 40 (31) stoomloggers en 197 (170) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche Maatschappij te Scheveningen namen 15 (14) motorloggers aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 48 (51) reizen der stoomloggers en 317 (444) reizen der motorloggers 41.697 (38.213) kantjes volle haring, 3944 (3117) kantjes ijleharing en 77.457 (55.534) kantjes steurharing aan, te zamen 123.098 (96.864) kantjes pekel- en steur haring of 11.694.310 K.G. (9.202.080 K.G.) ter waarde van f 1.132.185 (f817.135) en 1.737.762 K.G. (4.057.351 K.G.) versche haring ter waarde van f146.376 (f 273.0061. Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 17 (24) reizen 2736 (3256) kantjes volle haring, 292 (430) kantjes ijle haring en 4203 (6355) kantjes steuprharing aan, te za men 7231 (10.041) kantjes pekel- en steur haring of 686.945 K.G. (953.895 K.G.) ter waar de van f 68.466 (f87.257) en 11.750 K.G. (13.000 K.G.) versche haring ter waarde van f1011 (f 1429). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd bere kend op f9.21 (f8.46). WEER EEN RIJW1ELDIEF AANGEHOUDEN. Door de recherche werd een inwoner van IJmuiden-Oost aangehouden en in arrest ge steld, verdacht van diefstal, van rijwielen. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DEN REINIGINGSDIENST. Vrijdag 15 januari a.s. herdenkt de heer D. v. d. Outenaar. Ie voerman bij den Gem. Reinigingsdienst den dag waarop hij 25 jaar geleden als voerman bij de gemeente in dienst trad. School voeding. Het Comité School voeding schrijft ons: Is het iu bekend, dat het Comité Sehool- voeding momenteel aan 500 kinderen, 4 maal per week een warmen maaltijd verschaft? Is het u bekend dat het Comité Schoolvoe- ding nog steeds aan kinderen die, volgens den directeur v. d. G.G. en G. Dienst, lever traan noodig hebben en wier ouders dit niet zelf kunnen betalen, levertraan geeft? Is het u bekend dat het Comité School- voeding nog steeds aan bewaarschoolleerlin gen, die er voor in aanmerking komen, melk verstrekt? Nu u het bovenstaande bekend is en u te vens verneemt dat het benoodigde geld groo tendeels door den verkoop van bonnen a 5 cents bijeengebracht moet worden, wilt u nu. wanneer u de gelegenheid geboden wordt, bonnen koopen? Steunt de Schoolvoeding, koopt bonnen De personen, die de ibonnen te koop aan bieden moeten voorzien zijn van een door de gemeente Velsen gestempeld legitimatie bewijs. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. J. Umans-van den Raadt, z. Engelmundusweg 24, IJmuiden. J. Hout- man-Hoogstra. d., Velserduinweg 165. IJmui den. A J. Hageman-Breen, z„ Nachte gaallaan, IJmuiden. C. E. van Westerop- Groot, z., Pr. Hendrikstraat 60rd., IJmuiden A. van Zijp-Twisk, z., Kerkweg 48, Sant poort. A Wortman-Wagenaar, d.. J. P. Coenstraat 127, IJmuiden. C. Ebbing-van Schie, zBontekoestraat 4, IJmuiden. C E. Makkes-van Loon, z., Pelsstraat 52. Vel- sen-N. C. H. Stolk-Spannenburg. z.. Ter- rasweg 34, Santpoort. J. H. Strijker-Smo- renbuïg, d., Pr. Krugerstraat 23, IJmuiden A. Roozenbeek-van Roon, d., Wijk a. Zeeërweg 80, IJmuiden C. M. Arends-de Vries, d., Hoofdstraat 97, Santpoort. C. Karemaker-Kleijnendorst, d., Tusschenbeeks weg 75, IJmuiden. J. H. Sc'helvis-Tesink, z. Lindenstraat 6, IJmuiden. H. V. Tik-van der Woude, d.. Napierstraat 13. IJmuiden. Overleden: M. G. van Kaam. 8 maanden, zoon van H. J. van Kaam. Groeneweg 7, IJmuiden. H. M. Chr. Huizinga. 4 dagen, dochter van J. J. Huizinga, Meeuwenlaan 14. IJmuiden. N. Kater. 60 jaren, echtgenoot van W. Nottelman, Ratelstraat 15, IJmuiden. G. J. Ausum, 70 jaren, echtgenoote van W. B. Gozeling, Rijksweg 236, Velsen. R. Groot. 85 jaren, weduwe van G. Kok, Cor- verslaan 64, Velsen-N. DE VERPLEEGMATERIALEN VAN „HET WITTE KRUIS". Men schrijft ons: Door de zeer vele ziektegevallen worden de magazijnen van „Het Witte Kruis" als het ware door de leden der vereeniging bestormd, om de verplegingsartikelen te halen die voor de zieken noodig zijn. Tot nog toe kon aan alle aanvragen worden voldaan, maar met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat het thans zeer noodzakelijk is. de artikelen geen dag langer te houden dan noodig is. Het be stuur van Het Witte Kruis" vertrouwt dan ook dat een ieder hierin zijn plicht zal ver staan en het gebruikte zoo spoedig mogelijk zal terug brengen, opdat ook anderen gehol pen kunnen worden. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND DECEMBER. M. V. Totaal Vestiging 74 95 169 Geboorten 40 35 75 Vermeerdering Vertrek Overleden 114 82 22 130 244 116 198 19 41 Vermindering 104 135 239 Geheele vermeerdering over de maand De cember 5. Totale bevolking op 31 December 1936: 45919. Totale vermeerdering over het jaar 1936: 734 HET DINER IN DE RIDDERZAAL. Aan het regeeringsdiner, dat Maandagavond in de Ridderzaal te 's-Gravenhage is gegeven, werd namens den Sultan van Diogia het woord gevoerd door Panr,eran Ario Poeroebojc en niet zooals gemeld werd door Pangeran Ario Pakoeningrat. Prinses Juliana herdacht haar grootmoeder. Bloemen bij het gedenkteeken in het Rosarium. 's-GRAVENHAGE. 12 Januari. In het late middaguur van den 7en Januari jl. heeft Prinses Juliana een daad van piëteit verricht, welke eerst thans bekend is gewor den. Op een oogenblik, dat allen zich in gis singen omtrent het. uur van vertrek voor de huwelijksreis verdiepten, heeft Prinses Ju liana het paleis Noordeinde verlaten. Voor het gedenkteeken van de Koningin-Moeder in het Rosarium op het Jozef Israëlsplein heeft zij bij het invallen van de duisternis een ruiker van blauwe tulpen en aronskel ken. bijeen gehouden door een wit lint, neer gelegd en enkele oogenblikken in gedachten verzonken voor het monument gestaan. Uit deze daad van piëteit, kan blijken dat op dezen nationalen dag de gedachten van de vorstelijke bruid ook uitingen naar haar, die gedurende haar leven dioor geheel Nederland bemind en geëerd was en wier nagedachtenis ook thans nog in dankbare herinnering bij het Nederlandsche volk voortleeft. Den volgenden dag heeft de vorst van Waldeck, een broeder van wijlen de Ko ningin-regentes eveneens bloemen aan den voet van het gedenkteeken in het Rosarium neergelegd. DE KATHOLIEKE VERKENNERS EN DE JAMBOREE. 's-GRAVENHAGE. 12 Januari. Het be stuur van „de Katholieke Verkenners" deelt mede: Het bestuur van de Katholieke Verkenners heeft bij de moeilijkheden in de leiding van de Wereld-Jamboree zich ten eenenmale onthouden van eenige inmenging voor zoo ver betreft de daarbij betrokken personen. Slechts het principieele punt van de orga nisatie der Jamboree en de medeverantwoor delijkheid van de Katholieke Verkenners daarbij, heeft de houding van het bestuur bepaald en het overleg, dat met de Jamboree leiding te. dien aanzien heeft plaats gevon den. heeft inmiddels tot overeenstemming geleid, waardoor de deelneming van de Ka tholieke Verkenners aan de Jamboree zelf en aan de voorbereidende werkzaamheden wederom is mogelijk geworden. De Katholieke Verkenners hebben zich o.m. bereid verklaard eenige leden voor te dra gen als lid van het bestuur der stichting We reld Jamboree 1937. bij welk bestuur de ver antwoordelijke leiding der Jamboree zal be rusten, alsmede van de te vormen finan- cieele commissie. Dr. Goerdeler neemt ontslag als burgemeester van Leipzig. Uit protest tegen de verwijdering van Mendelssohn's beeltenis uit het Gewandhaus. LEIPZIG, 12 Jan. (A.N.P.) Zooals gemeld is de burgemeester van Leipzig, dir. Goerdeler, eenige dagen geleden afgetreden. Naar wij vernemen heeft dr. Goerdeler, die vroeger een belangrijke positie heeft bekleed als rijkscommissaris voor de prijsregeling, zoowel onder dr. Bruening als onder Hitier, ontslag genomen in verband met het feit, dat thans "ook uit het Gewandhaus zelf de beel tenis van Felix Mendelssohn is verwijderd. Zooals bekend is eenigen tijd geleden het standbeeld, dat ter eere van dezen componist, den stichter van het Gewandhaus, voor dit gebouw was opgericht, reeds verdwenen. Rusland in de>n bewapenings- strijd. Vijf milliard roebel meer voor de verdedigin; dan in 1936. MOSKOU, 12 Januari (Tass). In de zitting van het centraal uitvoerend comité heeft de volkscommissaris van financiën, Grinko, de begrooting van de Sovjet-Unie behandeld. De inkomsten over 1937 worden geraamd op 97.782 millioen roebel, omstreeks 14.390 millioen roe bel meer dan het vorig jaar. De uitgaven zul len 96.832 millioen roebel bedragen, ongeveer I8V2 procent meer dan in 1936. Groote bedragen zullen worden besteed aan de verhooging van het cultureele peil van het land en aan versterking van de landsverdedi ging. De mededeeling van Grinko, dat voor het komend jaar 20 milliard roebel wordt uit getrokken voor de landsverdediging, tegen 15 milliard in 1936 werd met luid gejuich begroet. Voor een deel zijn deze verhoogde uitgaven noodig door de uitbreiding van het Roode Le ger. Verder maakt de opbloei van de wapen industrie het mogelijk, het Roode Leger te voorzien van het beste en duurste materiaal, terwijl de verbetering in de verdere in dustrieën het volkscommissariaat voor lands verdediging in staat stelt aanzienlijke voorra den voor het leger aan te leggen. Grinko verklaarde verder, dat in 1937 18 500 millioen zal worden uitgegeven voor het on derwijs tegen 14 milliard in 1936. Voor de volksgezondheid wordt 7.500 millioen uitge trokken tegen 5.800 in 1936. Sprekende over de inkomsten der arbeiders zeide Grinko. dat in het afgeloopen jaar de loonen der arbeiders met 18 procent zijn ge stegen, ook de inkomsten van de kolchozen families zijn vermeerderd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1