tmtpf Onzichtbaarheid. BEVERWIJK Jubileum van den Christe- lijken Metaalbewerkersbond. De plaatselijke afdeeling van den Christe- lijken Metaalbewerkersbond heeft in een Dins dagavond gehouden feestelijke bijeenkomst haar twintigjarig bestaan herdacht. De zaal van het Herv. Vereenigingsgebouw bood met de versiering van vlaggen en fraaie voorjaarsbloemen een feestelijken aanblik. De voorzitter, de heer J. J. de Roode opende de vergadering, die behalve door de leden met hun dames ook werd bijgewoond door afge vaardigden van zusterafdeelingen, met gebed en het lezen van een bijbelgedeelte. Spr. wees er in zijn openingswoord op, dat in Nederland de organisatie nog bestaan mag en zelfs haar stem mag laten hooren, zulks in tegenstelling: met de landen, die onder dictatuur staan en waar de organisaties volkomen zijn wegge vaagd. Hij herinnerde voorts aan den arbeid van den heer A. J. v. d. Ploeg, eerevoorzitter, die de afdeeling 12 jaren lang als voorzitter heeft gediend. De secretaris en de penningmeester brach ten vervolgens de jaarverslagen uit. Daaruit bleek o.m., dat de ontvangsten ruim f 2400 hadden bedragen, waarvan een bedrag van f 1422 was uitgegeven aan werkloozen- uitkeeringen en f 206 voor de afdeeling. De re kening sloot met een saldo van f 771,93. De mandolineclub „Orpheus" uit IJmuiden- Oost speelde daarna een tweetal nummers, die een dankbaar onthaal vonden. "TJe heer Kraaijenveld declameerde vervol gens een komische schets, getiteld „De dag yan Moossie". De heer Hordijk, voorzitter van het hoofd bestuur, hield een rede, waarin hij den toe stand in de wereld in 1916 vergeleek met dien van heden. De volkeren worden precies door denzelfden geest bezield als toen. Internatio naal is de toestand zoo gespannen, dat wij eiken dag voor geweldige verrassingen kun nen komen. Heel de wereld is verarmd en alle middelen om tot opheffing te komen hebben gefaald. Weliswaar zijn er teekenen, aldus spr., die op eenige opleving wijzen, maar voor een algemeene opleving is vertrouwen noodig. De volkeren echter zoeken zichzelf en hun eigen belangen, met volkomen terzijdestelling van de belangen van anderen. Zij beoogen de autarkie, met als het moet den ondergang van anderen. De wereld kiest, zoo vervolgde de heer Hor dijk, de revolutie, die zich zeer positief te genover het Evangelie stelt. In alle landen van de revolutie zijn echter de' arbeiders het kind van de rekening geworden. Er is dan ook volgens spr., maar één me thode om te kunnen slagen en dat is die van het Evangelie. Wie echter rekening houden wil met de almacht Gods, zal te vergeefs wachten, wanneer hij zelf niet in Gods hand werkt. Daarom zal het noodig zijn, dat ook de Chfistelijke vakbeweging krachtig blijft werken. Spr. eindigde met den wensch, dat de juoileerende afdeeling van God de kracht zou mogen ontvangen, om daartoe in staat te zijn. Nadat de heer T. Wentink een stukje proza had gedeclameerd spraken de afgevaardigden van den Christelijken Besturenbond en van de afdeeling IJmuiden woorden van geluk- wensch. Namens den Christelijken Besturen bond werd een bloemstuk aangeboden. Ook de heer A. Kooy, districtbestuurder, sprak een gelukwensch uit. De mandolineclub speelde nog twee num mers en tot slot gaf de tooneelclub uit IJmui den een opvoering van het vroolijke tooneel- stuk „Het slippertje". PROPAGANDABIJEENKOMST SPIRITIS TISCHE VEREENIGING. In één der zalen van het Kennemer Hotel werd gisteravond een propagandabijeenkomst van de spiritistische vereeniging „Harmonia" gehsiïden. Do bedoeling van deze vergadering was-.te komen tot de oprichting van een plaat selijke afdeeling. De heer Hagebeeke opende de bijeenkomst mei een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Hierna zette hij het werk van de spiritistische vereeniging uiteen. Spreker zeide, dat er over het spiritisme veel onzinnige din gen zpn verteld, die nog dikwijls geloofd wor den. Spreker heeft er aanvankelijk ook afwij zend tegenover gestaan, doch hij heeft ten slotte de waarheid toch niet kunnen ontken nen. Zoo zijn er in ons land nog veel meer. Harmonia telt nu ongeveer 3000 leden, maar, aldus de heer Hagebeeke, er zijn zeker nog vele menschen, die iets meer van het spiri tisme zouden willen weten. In ons land bestaan momenteel twee ver- eenigingen. De verhoudingen tusschen beide Nederlandsche vereenigingen is heel goed en op verschillend terrein wordt dikwijls samen gewerkt. Het is niet onmogelijk, vervolgde de heer Hagebeeke, dat de spiritistische leer in bot sing komt met de kerk, doch de houding is zeker nooit schimpend. De kerk staat over het algemeen vijandig tegenover het spiritisme. Er zijn vervolgde spreker, twee soorten van spiritisme, n.l. zooals het beleefd wordt in kleine gezelschappen, b.v. in het gezin, waarbij dan dikwijls een familielid als medium fun geert. Hier worden echter vaak fouten ge maakt, omdat de wetenschap ontbreekt. Over het algemeen bemoeit in Nederland de weten schap zich toch weinig met de spiritistische leer. Alleen de Para-Psychometrische vereeni ging onderzoekt het spiritisme wetenschappe lijk, en zij steunt hierbij op de uitspraken van bekende geleerden. Het spiritisme is geen godsdienst, maar het voert hiertoe. Het geeft den mensch steun door de wetenschap dat onze gestorvenen be wust voortleven in een nieuwe gedaante in een hooger en beter leven. Na de rede van den heer Hagebeeke werd besloten tot oprichting van een afdeeling over te gaan. Nadere mededeelingen zouden daar- 1 omtrent nog worden gedaan. IS HOLLAND—AMERIKA LIJN Villanger 11 v. Rotterdam te Philadelphia Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam via Liverpool 10 (11.56 n.m.) 1350 mijl WZW. v. Land's End. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk, (uitreis) 12 v. Colombo Leerdam Rotterdam n. N.-Orleans 8 v. Ha vana. HALCYONLIJN Stad Dordrecht, 11 v. Pto. Ferrajo n. Bona Stad Arnhem 10 v. Vlaardingen te Bagnoli. Stad Schiedam 11 v. Genua te Alexandrië voor Huil. Stad Zwolle, 12 v. I-Iull te Vlaardingen. Flensburg 11 v. Narvik n. Rotterdam-Vlaar dingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Meliskerk, uitreis, 11 v. Cutch Mandvie. HOLLAND—AFRIKA LIJN Jagersfontein, 12 v. Rotterdam n. Bremen Algorab, (uitreis) 12 v. Pt. Natal. Boschfontein, (uitreis) 10 v. Dakar. Randfontein (uitr12 van Port Sedan, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkerk, (thuisreis) 1 v. Manilla. Reorganisatie van de Armen verzorging. Opheffing van Maatschappelijk Hulpbetoon en Armbestuur. Instelling van een Dienst voor Sociale Zaken. De burgerlijke armenverzorging is in deze gemeente toevertrouwd aan twee instellin gen van weldadigheid. De burgerlijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbtoon is be last met het verleenen van onderstand aan hulpbehoevenden in de voormalige gemeente Beverwijk, terwijl het Burgerlijk Armbestuur in de vroegere gemeente Wijk aan Zee en Duin dezelfde taak verricht met betrekking tot de armlastigen in dat gedeelte der tegen woordige gemeente. Naast het werk van deze beide instellingen is er evenwel nog een veelomvattend aantal bemoeiingen op dit gebied, waarmede voor melde instellingen zich niet bezig houden en welke rechtstreeks onder het College van Burgemeester en Wethouders ressorteeren. Deze zijn onder meer: 1. de uitvoering der Rijkssteunregeling voor werklooze arbeiders; 2. de bemoeiingen ter zake van werkver schaffing: 3. de zorg voor ontwikkeling en ontspanning van werklooze arbeiders; 4. de zorg voor jeugdige werkloozen; 5. de uitkee- ring van den zoogenaamden B-steun; 6. de zorg voor armlastige krankzinnigen; 7. de steunverleening aan behoeftige tuinders; 8. de uitvoering van de verordening betreffen de het verleenen van toeslagen uit de ge meentekas op door min- of onvermogenden te betalen ziekenfondsnreimies; 9. de be moeiingen van gemeentewege op 'het gebied van tuberculosebestrijding, uitzending van kinderen maar vacantie- en gezondheidsko- lonies, wijkverpleging, ziekenhuiswezen, openbare collecten, woekerbestrijding en voorsohotverleening, enz.; 10. de verstrekking van goedkoope levensmiddelen aan werkloo zen en armlastigen; 11. de behandeling van geschillen met het Rijk of met andere ge meenten ten aanzien van de uitvoering der Armenwet en allerlei andere werkzaamhe den, ingevolge deze wet aan het College van Burgemeester en Wethouders opgedragen; 12. de voorbereiding van voorstellen aan autoriteiten en aan den Raad op het terrein van het Maatschappelijk steunwezen of zijn grensgebieden. Administratieve reorganisatie. De in de laatste jaren steeds toenemende bemoeiingen van het gemeentebestuur op soc ciaal terrein waren oorzaak, dat reeds lang de behoefte zich heeft doen gevoelen aan een grondige administratieve herziening der or ganisatie van het gemeentelijk apparaat, dat zich met deze belangen bezig 'houdt. Het be hoeft geen betoog, dat het bij de bestaande inrichting voor het College van Burgemees ter en Wethouders niet doenlijk is de nood zakelijke verantwoordelijkheid te dragen. De gemeentelijke werkzaamheid met betrek king tot de hier bedoelde sociale belangen heeft een dusdanigen omvang aangenomen, dat deze behoefte als een noodzakelijkheid wordt gevoeld. Opzet en werkwijze van de bestaande or ganen hebben geenszins gelijken tred ge houden met de ontwikkeling van de over heidsbemoeiingen op dit terrein en zijn daar voor niet meer berekend. Daarenboven vra gen telkens nieuwe vraagstukken op maat schappelijk gebied de aandacht en de zorg van het gemeentebestuur,' terwijl' het zich laat aanzien, dat deze zoo gewichtige taak va noverheidsbemoeiing zijn beteekenis zal blijven behouden. De reeds voltrokken uitgroei en speciali satie zijn oorzaak, dat dit arbeidsveld niet genoegzaam meer kan worden overzien. Het gemis aan eenheid van leiding en arbeid en van onderling verband tusschen de ver schillende bemoeiingen heeft tot gevolg, dat een doeltreffende bewerking van dit terrein gevaar loopt, ten deele zelfs wordt verzuimd. Het geheel der gemeentelijke bemoeiingen, waarvan hier sprake is, vordert thans voor Beverwijk aan uitgaven en. bedrag van niet mjnder dan ruim drie-kwart millioen gulden per jaar, zijnde meer dan het twee vijfde ge deelte der uitgaven van den gewonen dienst. B. en W. hebben, na rustige observatie, zich beraden over de vraag op welke wijze, in verband met de zoo uitermate sterk spre kende verplaatsing van het zwaartepunt der gemeentelijke zorg, de organisatie moet wor den herzien, opdat ook de behartiging der sociale belangen beter dan tot dusver tot haar recht zal kunnen komen en opdat voorts kan worden bereikt, dat in dit opzicht de noodige activiteit en aanpassing bij het bestuur der gemeente verzekerd is. Gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Het onderzoek dienaangaande heeft B en W. tot de overtuiging gebracht, dat de aangewezen oplossing zou zijn: het in het leven roepen van een gemeentelijken dienst voor sociale zaken. Daarvoor pleit tweeërlei. In de eerste plaats, dat alleen dan de gemeente dit zoo uiterst belangrijke complex harer bemoeiingen zal kun nen overzien, wanneer de vele on- derdeelen van dit complex door één orgaan onder één algemeene leiding worden verzorgd. Daarbij kan ook worden ondergebracht de behande ling van de sociale aangelegenheden, die hiervoor zijn opgesomd onder 1 tot en met 12. In de tweede plaats achten B. en W deze centralisatie noodzakelijk, omdat daardoor HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom (thuisreis) p. 11 Las Palmas. London Exchange (charter) 11 v, Hamburg n. West-Afrika. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Ariadne, 9 v. Pto Barrios n. Amsterdam. Calypso, '11 v. Stamboul n. Bourgas. Costa Rica 11 v. Cristobal n. Cartagena. Pluto 12 v. Gothenburg te Amsterdam. Poseidon, 11 v. Genua n. Amsterdam. Rhea 11 v. Messina naar Palermo Simon Bolivar 10 v. Barbados te Curacao. Bacchus Amsterdam naar Malta p. 11 Niton Barneveld, Chili n. Amsterdam via Liver pool 10 (11.52 n.m.) 540 mijl ZW. v. Land's End. Vulcanus Amst. naar Oran p. 11 Ouessant. Amstelland 11 v. B-Ayres n. Amsterdam. Zaanland, (uitreis) 11 v. Dakar. Crijnssen, Amsterdam naar Barbados 11 (4 33 v.m.) in de Golf van Biscaye. Fauna, Guatemala n. Amsterdam '(11 (2.9 v.m.) 475 mijn ZW. v. Valencia. Mars, Amst. n. Genu 11 (10.53 v.m.) 80 mijl OZO v. Land's End. Trajanus, 11 van Piraeus naar Nauplia. Stella 12 van Beyrouth naar Casala. Ganymedes, Izmir n. Amsterdam p. 12 Gi braltar. Telamon, Hamburg naar Barcelona p. 12 Gibraltar. Orpheus 12 van Amsterdam te Kopenhagen Saturnus 12 van Limal te Izmir. zal worden verkregen een rechtstreeksche zeggingschap van den Raad en van Burge meester en Wethouders met betrekking tot de burgerlijke armenverzorging. Waar thans practisch de burgerlijke armbesturen nage noeg geheel uit de gemeentekas worden ge- financiex-d, terwijl de eigen inkomsten de zer instellingen vrijwel niets beteekenen, kan niet meer wox'den volstaan met het in stituut van een burgerlijk armbestuur, dat slechts op normale verhoudingen kon zijn ingesteld. In de gegeven omstandigheden komt het B. en W. voor, dat het niet verant woord is de besteding van de enorme geld sommen, welke vooi* de annenverzorging in den ruimen zin des woords beschikbaar ge steld moeten worden, uitsluitend te doen be- ooxxleelen door een zelfstandig orgaan, op wiens handelingen van gemeentewege wei nig of geen invloed kan woixlen uitgeoefend. Op de door B. en W. voorgestane wijze toch zal ook den Raad ten aanzien van de beste ding der gelden meer invloed toekomen dan thans het geval is. Dit systeem brengt bo vendien' het voordeel mede, dat Burgemees ter en Wethouders, evenals in andere zaken, de huishouding der gemeente betreffende, rechtstreeks door den Raad ter verantwoor ding kunnen worden geroepen, behoudens de beperking, welke artikel 30 der Armenwet in het algemeen inhoudt. Aan het hoofd van den dienst voor sociale zaken ware te stellen een ambtenaar ter se cretarie. fungeerend als directeur van den dienst, in den rang van commies-chef. Voor de leiding van dezen even belangrijken als omvangrijken dienst behoort te worden uit gezien naar een degelijk onderlegde kracht, die niet alleen een breede en parate kennis bezit van de geheele wetgeving, met welke hij bij zijn arbeid in aanraking zal komen, maar ook op dit terrein over een goede scho ling, praetisehe ervaring en inzicht in het maatschappelijk werk beschikt. Vlotheid van werken noodzakelijk. In den Raad is meermalen de klacht geuit, dat voorbereiding van allerlei en vaak be langrijke zaken niet altijd tijdig plaats vindt. In de gegeven omstandigheden onder vindt het College echter voortdurend, dat de tegenwoordige bezetting en arbeidsverdee- ling ter secretarie niet gelden beletselen vor men voor de vlotheid van werken en de vinich tb aarheid van besturen, die in het huidige tijdsgewricht en in het stadium van sterke ontwikkeling onzer gemeente eerste vereischten zijn. B. en W. stellen zich voor, dat de aanbevolen oplossing ook in dit op zicht groote voordeelen zal brengen, zoowel door een meer deskundige en intensieve ver zorging der sociale aangelegenheden, als door een meer nauwlettende en intensieve behartiging van die vele en gewichtige zaken welke met name door de afdeeling algemeene zaken der secretarie worden behandeld. Wat de geldelijke consequentie van dit voorstel aangaat, koesteren B. en W. de over tuiging, dat de genoemde voordeelen tevens zullen medebrengen zoodanige financieele baten, direct zoowel als Indirect, dat de jaar wedde daardoor ruimschoots wordt gedekt. De voorstellen van B. en W. Indien de Raad zich met het bovenstaan de kan vereenigen zal moeten woi'den beslo ten: I. tot opheffing van de 'burgerlijke instel ling „Maatschappelijk Hulpbetoon" te Be verwijk en van het Burgerlijk Armbestuur te Wijk aan Zee en Duin en tot het verleenen van eervol ontslag aan de leden dier instel lingen; II. Tot opheffing van de betrekkingen van secretaris-penningmeester dier instellingen en van de betrekking van armbezoeker bij de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon en tot het verleenen van eervol ontslag aan hen, die thans als zoodanig in functie zijn. Ten aanzien van dit laatste punt merken B. en W. op, dat een dier functionarissen den pensioengerechtigden leeftijd heeft be reikt, terwijl het voornemen bestaat de beide andere functionarissen tegelijkertijd bij den nieixwen dienst aan te stellen. ttt Tot instelling van een gemeentelijken dienst voor .Sociale Zaken en tot vaststelling van de ontwerpverordening op dien dienst. Krachtens artikel 4 dier verordening be staat de mogelijkheid tot vorming van ad viescommissies, waarbij B. en W. denken aan een oommissie van advies voor steunver leening aan tuinders, voor den onderstand, voor de geneeskundige armenverzorging enz., terwijl ingevolge de artikelen 10 en 11 bij de invoei-ing van de taak ook kunnen worden ingeschakeld instellingen, die .zich de zedelij ke of maatschappelijke opheffing van per sonen ten doel stellen, de plaatselijke be sturen van werkloozenkassen en vrijwillige verzorgers. Tenslotte wordt voorgesteld, de bezittingen van de op te heffen diensten rechtstreeks bij de gemeente onder te bren gen. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. De vereeniging van Jong Hervormden houdt op Dinsdag 9 Februari in het Ned. Herv. Ver eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een vergadering, waarin Ds. Swaan uit IJmuiden zal spreken over het onderwerp „Een blik op eigen tijd". CHRISTEN VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den Christen Vrouwenbond houdt op Dinsdag 19 Januari in het Vei-eenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat een ledenvergadeiing. In deze bijeen- I komst zal o.m. een bestuursverkiezing worden gehouden. De feestelijke jaarvergadering van de afdee ling is op Donderdag 28 Januari vastgesteld Orion, Valencia n. Rotterdam 12 (12 nm.) 40 mijl ZW. van Ouessant. Bodegraven 12 van Antwerpen te Amster dam. Astrea 12 van West Indië te Amsterdam ROTTERDAM—ZUID-AMERIKALIJN Aldabi (thuisreis) 11 v. Santos. Alwaki (uitreis) p. 11 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD Garoet (uitreis) 11 v. Belawan. Djambi (uitreis) p. 12 Finisterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Singkep (uitr.) 10 (5.12 nm.) 60 mijl O. v. Niton Poelau Roebioh (uitreis) 12 v. Londen. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) te Genua. Salabangka (thuisreis) 11 te Belawan. Simaloer 10 v. Amsterdam te Batavia. )Salawati 9 v. Bombay n. Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Titan Rotterdam n. Japan 10 te Hongkong Calchas, Japan n Rotterdam 21 v. Singa pore. Polyphemus 12 v. Batavia te Amsterdam Eurymedon 11 v. Batavia en Amsterdam te Liverpool. Glenshiel Dairen n. Rott. 11 v. Tsingtao. Benledi, Japan n. Rotterdam 11 te Manilla City of Pittsburg, Saigon n. Rotterdam 11 van Colombo. Laomedon, Batavia naar Amsterdam 11 van Port Sudan. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. H. v. d. Velde, zonder beroep, van Zwaag, A. van Saxenstraat 12. E. G. WesselLevasier, zonder beroep, van Velsen, Patersweg 1. Th. K. Pilanen, zonder beroep, van Heems kerk, Bankenlaan 183. J. II. C. Spanjaard, zonder beroep, van Hui zen, Kerkstraat 8b. S. G. de Goede, bloembollenkweeker, van Heemstede, Duinwijklaan 2. M. Draijer en gezin, zonder ber., van Velsen, Al'km. weg 354. Wed. F. DonsKil, z. ber., van Woensdrecht, Heem kerker weg 257. Wed. Th. HeemskerkVrees, z. ber., van Amsterdam, Zeestraat 389. Wed. A. BergBrandenburg, z. ber., van Heemskerk, Heemskerkerweg 241, J. Vloetgax-en en gezin, z. ber., van Hilver sum, Ci'eutzberglaan 150. II. S. v. d. Wel, electricien, van Castricum, Julianaweg 38. N. Dornbusch, z. ber., van 's-Gravenhage, Kanaalweg 75. J. M. Witteman, drogiste, van Amsterdam, Zeestraat 64. G. de Haan, dienstbode, van Amsterdam, Heemkerkerweg 112. Th. v. d. MaatHittenhausen, z. b., van Haarlem, Noord wij kerweg 9. P. Snijder en gezin, fabrieksarbeider van Velsen Tulpenlaan 9. J. J. C. van Maar en gezin, stuurman, van Haarlem, Vooi-straat 10. J. de Haan, bakker, van Velsen, Patersweg 1. Vertrokken HEEMSKERK BEGRAFENISVEREENIGING „DE LAATSTE EER". Houtaanvoer. De Russische stoomschepen „Otto Schmidt" en „Beresina" zijn beide, komende van Lening rad, te Velsen gearriveerd met ladingen pa pierhout. welke bij de papierfabriek gelost zullen worden. Machineschade Naar uit Rotterdam gemeld wordt is hel Nederlandsche stoomschip „Grootekerk", op reis van Rottei'dam naar Japan, dat 7 dezer van Singapore vertrokken was kort daarna naar laatst genoemde haven teruggekeerd met machineschade. Deze schade zal aldaar worden hersteld. AANGEKOMEN. 11 Januari: Otto Schmidt s.s. Leningrad Rhein s.s Hamburg Odysseus s.s. Stettin 12 Januari: Pluto s.s. Gothenburg Ousel s.s. Liverpool Beresina s.s. Leningrad Polyphemus m.s. Batavia. VERTROKKEN. 11 Januari: - Ligur s.s. Brussel Coryton s.s. Vlissingen Anna W. m.s. Charlestown Ferrum s.s. Rotterdam Saturnus (Zw.) s.s. Aalesund 12 Januari: Sif s.s. Lübeck Astarte s.s. Bremen Hetton ss. Dunston WOENSDAG 13 'JAN. '1937 (Dr. Mancini, een Italiaan, heeft, naar uit Milaan bericht wordt, stralen uitgevonden, die yersonen en zaken onzichtbaar kunnen maken.) De werklijkheid van „De Onzichtbare Man" En geen fantasie, die een schrijver kan droomen. Is daar deze uitvinder heusch toe gekomen? 't Is iets, dat men moeilijk zich indenken kan. Mancini de naam is op 't eerste gezicht. Toepaslijk genoeg om vertrouwen te schenken. Hoewel Mannietzieni nog sterker doet denken, Aan 't doel waarnaar deze geleerde zich richt. Een wonder idee, dat je in het verschiet, Al naar het je goeddunkt, maar 'zelf zou bepalen, Door middel van maklijk verkrijgbare stralen: Zoo zie je me wel en zoo zie je me niet. En dat je, al naar het je past, bovendien Je stralen ook weer naar een ander kunt mikken, Zoodat je het niet slechts figuurlijk kunt schikken, Maar lettei-lijk tevens: ik kan 'm niet zien! FEESTAVOND WIJK AAN ZEESCH A CAPELLE KOOR. Het Wijk aan Zeesch a Capella koor onder leiding van den heer L. Pielage geeft Woens dag 2-0 Januari in café De Zon een concert feestavond. De dansmuziek wordt verzorgd door de „Melody Mirers". Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip „Embla" is van Söderhamn bij de papierfabriek te Velsen aangekomen met een lading cellulose Na de- de gelost te hebben is het schip naar Amstex-- dam doorgegaan ter ontscheping van de stuk goederen. Britsche trawler vergaan. Naar uit Southend (Argyllshire) bei'icht wordt is de Britsche stoomtrawler „San Se bastian", welke te Fleetwood thuisbehoort, in de nabijheid van Ardberg op de rotsen geloo- pen van het eiland Islay en daarna gezonken. Er zijn vermoedelijk 4 a 5 leden der beman ning verdronken, de anderen konden zich' op de rotsen in veiligheid brengen. BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Januari. Bevallen 8 Januari: L. de Bruijn—Boogaard, z.; 10 Januari: M. van der Putt—Meirmans, z.; 11 Januari: H. van den BergRüger, z. Overleden 9 Januari: A. C. M., 22 mnd., d. v. J. Vreugdenhil, Iordensstraat; 10 Januari: G. Berendse—Lamfers, 82 j., Ramplaan; M. Pekelharing—v. Natten, 80 j.. Hazepaterslaan; 11 Januari: J. Tulp, 38 j., Timorstraat: H. Trestorff—Fransen, 62 j., Obistraat; D. F. A. Dierkes—Schmitz, 53 j., PretoxüapleinJ. Hop- kes, 82 j., Overtonstraat; A. Borst, 57 j., Kam- peiiaan; M. A. NiepoortPolderman, 55 j., Frans Halsstraat. J. J. Schelle vis en gezin, bloemist, naar Heemskerk, Heemskerkerweg 2. P. M. Kreeft en gezin, tuindex-sknecht, n. Amsterdam, Th, de Bockstraat 93 II. P. B. Albring en gezin, bouwarbeider, naar Amsterdam, Mercatorstraat 19 II. H. A. J. de Goede en gezin, zonder ber. naar Haarlem, Bloemveldlaan 15. J. B. Polak, verpleegster, naar Utrecht, Mer- wedekade 223. M. C. Attema, zonder beroep, n. Bussum, Voormeulenweg 38. P. B. Lemmens, vertegenwoordiger, naar Tilburg, Fabrieksstraat 25. A. M. van Duivenvoorde, dienstbode, n. Heemskerk, Alkm. weg. W. Kerkhoven, schoenmaker, naar Amster dam, Gelderschekade 110. E. M. Evers, zonder beroep, naar Wormer vee r, Riouwstraat 74. C. C. M. van Soest, dienstbode, naar Heem stede, Kerklaan 40. M. E. Koelman, dienstbode, naar Haarlem, Zijl weg 267. J. van Vuure, en gezin, naar Assendelft, Nauwernaschedijk 1012 b. G. Boots, slager, naar Amsterdam, Haarlem merstraat 62 li. E. W. Goemans, zonder beroep, naar Anna Paulowna, Zandvort 35. J. Mul, chauffeur, naar Heilo, Holleweg 59. B. v. d. Zwan, fabrieksarbeidster, naar Vel sen, Tussehenbeeksweg 10. A. C. Bloemendaal en gezin, soldeerder, n. Velsen, Noorderlaan 13. Het lijkt zoo een goed en een practisch idee, Waai'mee wel veel ergernis valt te besparen, Maar veel wat onzichtbaar is, brengt ook gevaren, En dan valt het mogelijk toch weer niet mee. Neen, alles bijeen is 't zoo mooi niet misschien, Met toch al de toekomst onzichtbaar voor oogen, Zou 't denkelijk toch ons geluk niet verlioogen, Als 't heden zelfs niet meer geheex was te zien. D'onzichtbare man blijve liefst theorie. Wat zichtbaar is, kun je tenminste bekijken, Hoe nuttig onzichtbaarheid dikwijls mag lijken, Ik weet toch maar liever precies, wat ik zie. P. GASUS. Augustus 1.1. is een hartewensch van vele Sant poorters in vervulling gegaan. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de nis in den ko menden zomer intensief te doen bespelen, in het bijzonder door de plaatselijke vex-eenigin- gen, welke daarvoor in aanmerking komen. WIJK AAN ZEE Bovengenoemde vereeniging houdt Dinsdag avond 19 Januari haar jaarvergadering in Café .Flora". VEEFONDS „ONDERLING VERTROUWEN". Donderdag 21 Januari houdt het veeforxds „Onderling Vertrouwen" een ledenvergadering in Café Schipper. A.D.O. Zondag 17 Januari wordt te Heemskerk voor de mannelijke jeugd boven 17 jaar een retraite gehouden. In verband hiermede zijn voor de seniores geen voetbalwedstrijden vastgesteld, Voor de overige elftallen is het programma als volgt: W.S.V. aA.D.O. a 2 uur. G.V.O. bA.D.O. b 12.30 uur. SANTPOORT ONZE PLAATS IN 1936. Hieromtrent schrijft het bestuur van „Sant- poort's Bloei" aan zijn leden o.m.: „Wat Sant poort in 't bijzonder betreft, zou in 't alge meen gezegd kunnen worden, dat de toestand in 't afgeloopen jaar niet positief slechter van die van de daaraan voorafgaande crisisjaren is geweest. Het komende jaar houdt ook voor ons dorp in meer opzichten een belofte in. Zoo kan de Wereldjamboree van de padvinders te Voge lenzang ook voor de Santpoortsche nering doenden belangrijke voordeelen afwerpen. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" geeft zich dan ook bereids alle moeite om door een doeltref fende organisatie van het vreemdelingenver keer ook onze plaats zooveel mogelijk van het te verwachten drukke bezoek te doen profi teer en. Ook voor de vereeniging is 1936 niet teleur stellend geweest. Het ledental groeide nog steeds. Wel moest het aftreden betreurd wor den van een aantal bestuursleden, die in menig opzicht zeer verdienstelijk werk voor de vereeniging hadden verricht. I Met de voltooiing van de muzieknis in R.K. KIES VEREENIGING ST. ODULPHUS. In Restaurant Sonnevanck vergaderde gister avond onder voorzitterschap van den heer Alb. Schellevis de R.K. Kiesvereeniging „St. Odul- phus". De voorzitter sprak in zijn openings woord den wensch uit dat voor de vereeniging in verband met de komende vex-kiezing 1937 een goed jaar zal zijn. Voorgelezen werden de richtlijnen waaraan de candidaten voor de Tweede Kamer moeten voldoen. Na een bij zondere aanbeveling gesproken door den heer C. C. Schaaper, werden als candidaten voor de Tweede Kamer voorloopig aangewezen' 1. Pater dr. Beaufoi't. 1. Chr. van de Bilt. 3. Jac. Groen Azn. 4. W. S. Steinmetz. 5. E. J. M. Stumpel. Door den secretaris, den heer Andr. Schel levis, werd, naar aanleiding van het afhandig maken van propaganda-materiaal aan een tweetal N.S.B.-leden, verklaard dat dit niet beïnvloed was door resolutie's van den R.K. Volksbond of R.K. Kiesvereeniging doch een gevolg was van een pamflet uitgereikt door den kring IJmuiden. Dit pamflet behelsde een verdachtmaking van Henri de Greeve in zijn hoedanigheid van priester. Staande de vergadering werden telegram men verzonden aan Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem en aan het Algemeen Secretari aat der R.K. Staatspartij waarin gehoorzaam heid betuigd wei'd aan het kerkelijk gezag en trouw aan de leiding der R.K. Staatspartij. De heeren J. Pirovano, N. van Keulen en Fr. Heyne werden benoemd tot leden der kascom- missie. De heer C. C. Schaaper, lid van het bestuur installeei'de met een toepasselijk woord het eerste tiental leden van de propagandaclub, devies voert: Ci'edo Pugno (ik geloof, ik strijd). De maand Februari zal in het bijzonder de wervingsmaand zijn voor nieuwe leden. In de rondvraag gaven verschillende leden hun voldoening te kennen over de goede sa menwerking, welke thans bestaat tusschen be stuur en leden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5