HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARCANC No. 61 DONDERDAC 14 JAN. 1937 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VEKTENTleNi—o regels ƒ0.75. Elke regej meei 15 ct. Bij abonnement oelarigrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct-, elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: r'600.- bij overlijden: f400.- bij verlies van een hand. voet ol oog; 250.- bij verlies van een duim. 150.- bij 'erlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. .f400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. De Moeilijkheden der Padvinders. Het verheugt ons dat de moeilijkheden in de Nederlandsche Padvindersbeweging., die een welslagen van de in dit jaar dn ons land te (houden Wereldjamboree in groot gevaar brachten, voor een belangrijk deel opgelost zijn. Het ons toegezonden artikel van den heer Ton Koot, dat wij gisteren publiceerden blijkt evenwel wat al te optimistisch in zijn gevolgtrekkingen. Immers, nevens dit stuk hebt u mededeelingen van onzen Haagschen correspondent gevonden, waaruit blijkt dat de Regeering de eischen, die zij gesteld heeft voor het opnieuw-verleenen van haar on langs ingetrokken steun, nog geenszins alle vervuld acht. Zooals men zich herinneren zal hebben wij op 6 Januari, naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons blad van mevrouiw I-I. Pippel-Clatworbhy te Den Haag, een interview van onzen Haagschen corres pondent met den Minister van Onderwijs gepubliceerd. In dat interview verklaarde (minister Slotemaker de Bruine o.a.. dat de regeering uiteraard haar medewerking zal moeten ibinden aan twee voorwaarden, na melijk: le. moet de organisatie zóo zijn, dat het welslagen menschelijkerwijs verzekerd geacht kan worden; 2e. kan de - regeering geen steun verleenen aan een romp-jam boree. Blijkens de mededeelingen van onzen Haagschen correspondent acht men in Den Haag de tweede voorwaarde vervuld, nu hetgeen ook blijkt uit het artikel van den heer Ton Koot eergisteren het geschil met de R.-K. Verkenners is opgelost en dezen op nieuw hun medewerking aan de Jamboree hebben toegezegd. Wat punt 1 betreft is men in regeerings- kring evenwel nog niet bevredigd. Het is goed hier duidelijk op' te wijzen; het blijkt wel dat onze publiciteit in deze aangelegenheid heilzame uitwerking heeft en wij hopen van harte dat ook de overige geschilpunten uit den weg zullen worden geruimd. Het is niet meer dan redelijk dat dè Regeering voor het verleenen van een belangrijke subsidie uit de belastinggelden van reducties op de spoor wegtarieven én postale faciliteiten vergt, dat het welslagen van den Jamboree .„mensche lijkerwijs verzekerd geacht kan worden". Te meer omdat de minister zich nadrukkelijk op het standpunt heeft gesteld, dat hij 'zich van iedere inmenging in de interne aangelegen heden of interne moeilijkheden van de Ne derlandsche Padvinders Vereeniging ont houdt. Ik citeer hier het interview, dat onze correspondent met den minister had. Het toeteekent, dat de Regeering een volkomen onpartijdig standpunt inneemt. Zij vraagt slechts algemeene waarborgen Even onpartijdig als de Regeering staan ook wij in deze zaak en niets zal ons meer ver heugen dan te kunnen mededeelen dat alle moeilijkheden ten einde zijn en de Jamboree dus een succes kan worden, als dit eenmaal afdoende blijkt uit de verzekering dat de in getrokken regeerings-steun opnieuw is ver leend. Wij hebben op 5 Januari reeds gezegd dat het ons een raadsel is hoe men de zaak zou kunnen uitvoeren zonder de zeer belang rijke financieele voordeelen die de regeerings- steun meebrengt. Wij hebben toen tevens be zorgdheid getoond ten aanzien van de deelne mers in het garantiefonds, waarin ook een belangrijk bedrag aan gemeentegelden uit dit district betrokken is en blijven erbij dat wij volledige regeeringssteun voor de Jam boree noodzakelijk achten. De terugkeer van de R.K. Verkenners, die in aantal niet minder dan de helft van het Nederlandsche padvin dersgeheel uitmaken, bewijst intusschen dat men op den goeden weg is en stemt zeer hoopvol. Nederlandsche nuch terheids- en werkelijkheidszin komen blijk baar bijtijds om te verhoeden dat een inter nationale demonstratie, waarbij onze naam als gastheeren en organisatoren in hoogen mate gemoeid is, op een mislukking zou uit draaien. Wel. is het overigens zeker dat men hard zal moeten aanpakken om het geleden tijdverlies bij de organisatie in te halen, als alle meeningsverschillen eenmaal opgeruimd zijn. En wij hopen dan toch dat de Nederland sche padvinderij in de toekomst haar voor deel zal doen met de opgedane ervaringen. Nog altijd is het waar dat eendracht macht maakt en tweedracht het tegendeel. R. P. IJMUIDEN PERSONALIA. Voor het practijkdiploma boekhouden van Mereurius en de Vereeniging van Leeraren is geslaagd de heer Joh. 'Kramer alhier en voor de Vereeniging van Leeraren de heer J. Zwaan Jr., beiden alhier. NAGEKOMEN BESOMMING VAN GISTEREN. Trawler: Protinus IJM. 85, 450 manden f 3130. Ned. Vereen, van Huis vrouwen. Vlessing's Kinderorkest. De afdeeling VelsenIJmuiden der Ned. Vereen, van Huisvrouwen had Woensdagmid dag in het Thalia Theater een schaar kinde ren bijeen gebracht, welke zich kwamen ver lustigen in het optreden van de kinderorkest klasse onder leiding van Philip S. Vlessing. Het werd dus terecht een jeugdconcert! We willen ditmaal niet aan de paedagogi- sche zijde van deze uitvoering raken, omdat de geheele opzet pretentieloos was en slechts ten doel had, de jongelui aangenaam bezig te houden en te toonen, dat ook hier het spreek woord „jong geleerd, oud gedaan" van toepas sing kon zijn Kennis van muziek en de beoefening ervan is een kapitaal, dat het geheele leven zijn rente afwerpt, om in de termen van den le vensverzekeringsagent te spreken. De kinderorkestklasse heeft ons dezen mid dag in haar taal verteld, dat de waarheid van het bovenstaande tot de ouders van de execu- tantjes is doorgedrongen.' Uit -het ten gehoore gebrachte bleek, dat de directeur bij de keuze der nummers rekening weet te houden met leeftijd en bevattelijkheid zijner leerlingen. Zelfs de jongere, die met muziek „omgaat", ontvangt van haar een indruk; wie musiceert is veel actiever en tevens veel ontvankelijker voor vruchtbare indrukken. Dat wil nu niet direct zeggen, dat het kinderconcert foutloos was. Als zelfs volwassenen nog wel eens een noot laten vallen evenals de beste breister haar spreekwoordelijke steek, dan mag men dat van de jonkheid zeker wel zoo goed als onopgemerkt laten passieeren! We openden, na een inleidind woord van de presidente mevr. A. Groosmuller—Voet, met het Bondslied, dat door de aanwezigen werd meegezongen. Na het bekende gedeelte uit Romberg's Ki-n- dersymphonie, dat pittig uitgevoerd werd en veel succes oogstte vond het melodieuze Largo van Tierie een aandachtig gehoor. Een werkje, dat -ter dege was bestudeerd, was Mozart's Menuet in Es, waarin alle muzikanten naar hartelust noten verwerkten en de orkestklasse bewees, dat niet alleen, het strijkerscorps flink bezet was, maar ook de blazers (trompet, saxofoon en klarinet) gehoosd konden worden. De jongelui brachten op verdienstelijke wij ze de al-oude Perzische markt tot leven; een woordje apart voor de saxofoonsolist en de kleine pianiste. De presidente sprak tot den heer Vlessing sympathieke en welgemeende woorden van dank voor de buitengewoon aardige uitvoering. In de pauze werd een oproep gericht tot de dames,, welke a.s. Maandag de excursie willen medemakeh naar den Haag, waar de Vélsen- sche Huisvrouwen de huwelijkscadeaux der Prinses bezichtigen zullen. Het tweede gedeelte van den middag werd gevuld door het marionettentheater van den heer Jo Krab uit Santpoort. Een keurig décor, fraaie poppen en een amusante voorstelling van Sjors de Leugenaar, die luide door de jeugd werd meegeleefd En trecht. W. CHRIST. BESTURENBOND. Door den Christ. Besturenbond is ge vormd een commissie van bijstand, die ten doel heeft aan werklooze gezinnen eenigen steun te bieden. Daartoe zijn met Kerstmis aan een 50-tal gezinnen Kerstpaketten uitgereikt. Gistermid dag is door de Commissie voor de kinderen van werkioozen een lichtbeelden-vertooning gehouden in het Herv. Vereenigings-gebouw, Kalverstra at, waarbij een groot aantal kin deren aanwezig waren. Tijdens de voorstel ling werden eenige versnaperingen rondge deeld. WEER TWEE LOGGERS AFGESNEDEN. Ook de loggers KW 124 en KW 50, die gis teren aan den afslag waren, hebben de ha- ringvisscherij beëindigd. Volgens berichten zouden er thans nog on geveer tien haringloggers in het Kanaal vis- schen. LEGER DES HEILS. Hedenavond zal in de legerzaal Edisonstraat, een plechtige herdenkingsdienst plaats heb ben voor wijlen brigadier J. v. d. Loo, in leven divisie-officier van het Leger des Heils. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. B. Dukel heeft thans de leiding. Dinsdagavond werden de wedstrijden voort gezet. In de hoofdklasse wist Dukel van Ligt- hart en H. de Boer te winnen, waardoor hij de leiding veroverde op Ligthart. De span ning is er hierdoor niet minder om geworden. De stand is thans: B. Dukel 13 -gesp. 20 pnt. Ligthart 12 gesp. 19 pnt. P. Leyte 12 gesp. 17 pnt. H. de Boer 13 gesp. 17 pnt. Voor de eerste klas is de zaak vrijwel beslist. De jeugdige Laros heeft zoo'n grooten voor sprong op al zijn concurrenten, dat hij prac-j tisch gesproken reeds kampioen zijner af deeling is. Hij behoeft van de vier te spelen partijen nog slechts één te winnen om kampioen te zijn. De anderen uitslagen luiden: Hoofdklasse: B. Dukel—A. Ligthart 2—0. H. de Boer—Suyk 2—0. P. Leyte—H. de Boer 11. J. KramerBasstra 20. B. DukelH. de Boer 2—0. G. PostmaC. Bais 2—0. Eerste klas: H. Laros— Postma 2—0. v. d. Heijde—H. Schaap 0—2. Tweede klas: J. Visser Sr.—H. Visser 0—2. J. Kok—J. Kuyk 2—0. J. Snel—de Weert 2—0. Derde klas: C. Broek—J. Rustenhove 2—0. Effern—G. Schoone 2—0. Zeders—Ligthart 02. Land'wehr—Rustenhove 20. Effern— Zeders 2—0. C. Broek—Waal 0—2. Vierde klas: J. Woudenberg—T. Rens 2—0. Huizer—v. d. Kuil 0—2. Post—Hoogendijk 0—2. v. Vliet—Woudenberg 0—2. Woudenberg— Huizer 0—2. J. Struik—Hulh: 1—d. Da traoiue getrouw is te Pai.j.s da jaariijtootoé» wedstrijd tusschen de oudste taxi's van de stad gehouden. De bedaagde deelnemers op het Tlace de la Concorde. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. VriHugavond a.s. geeft de Haariemsche Or kest Vereeniging in de Gemeentelijke con certzaal te Haarlem een concert, waarin als solist optreedt Wim Noske (viool)dirigent is Marinus Adam. Het programma luidt: Ouverture „de Wa- verley" van Hector Berlioz (eerste uitvoering) Petite Suite pour Orc.hestre van Alb. Roussel en L' apprenti sorcier van Paul Ducas. Wim Noske- sipeelt Tschaikowsky's viool concert. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Gistermiddag vond ten overstaan van nota ris W. A. Dolleman een openbare verkooping plaats, die den volgenden uitslag had: Het woon- en winkelhuis mét vrij-opgaande bovenwoning Wijkerstraatweg 279 zw en rd. en het woon- en winkelhuis no. 281 werden in combinatie gekocht door den heer G. Ruijse- naavs te Velsen voor f' 8000. Het woonhuis met schuur en erf, Wijker straatweg 222 werd voor f 2525 gekocht dooi den heer J. Visser te Velsen. De werkplaats met bovenwoning Melklaan 20 werd gekocht door den heer G. Ruijsenaars voor f 1700 en de werkplaats met bovenwoning eveneens genummerd Melklaan 20 door den heer E. Rus te Beverwijk voor f 1510. RIJK GEVARIEERD PROGRAMMA IN „DE PONT". Een rijk' gevarieerd programma staat a.s. Vrijdagavond en volgende avonden den be zoekers van de bioscoop „De Pont" te wach ten. In de eerste plaats noemen we de beide hoofdfilms: „Vogelvrij" (De Robin Hood van Eldorado) met Warner Baxter, Ann Loring enz. en ,De Weggeloó.pen Bruid", Daarnaast worden nog vertoond de geprolongeerde film van het Vorstelijk Huwelijk op 7 Januari en opnamen van den Historischen optocht, j.l. Zaterdag in IJmuiden gehouden. Velen zul len de gelegenheid krijgen, hunne kwaliteiten als amateur-filmster te bewonderen. Van den inhoud van „Vogelvrij" vertellen we het volgende: In 1848 kwam er een einde aan den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, waarbij laatstgenoemde als verliezer Califor- nië aan de U.S.A. moest afstaan Op de ha cienda van Ramon de la Cuesta denkt men al leen aan het feest, dat gegeven wordt ter eere van de bruiloft van een der peons, Joaquin Murrieta, met de schoone Rosita. Tomas. een andere peon, is zoo verbitterd tegen de Ame rikanen, dat hij een mes werpt naar een der Amerikaansehe gasten van den landheer, doch het mes mist zijn doel en Joaquin neemt de schuld op zich voor zijn vriend Tomas. Ramon de la Cuesta beveelt Joaquin den dag na zijn huwelijk de hacienda te verlaten. Even na Murieta's huwelijk komt de tij ding dat er goud gevonden is in Californië en begint de beruchte „goldrush". De rustige, vredelievende peon laat zich niet meesleepen door den gouddorst, hij vestigt zich op een kleine boerderij met zijn oude blinde moeder en is dol-gelukkig met zijn bekoorlijke jonge bruid. Lang zal dit geluk niet duren. Een paar onmenschelijk wreede Amerikaansehe goud zoekers, begeerig naar Joaqiun's land, waarop goud gevonden is, dooden de aanvallige Ro sita en mishandelen Murieta's oude moeder Thans wordt de wijsgeerige peon een ander mensch. Alleen door de gedachte van haat be zield, wreekt hij zich op de moordenaars van d.e onvergetelijke geliefde, wier nagedachte nis hij immer trouw blijft, maar bij zijn bloed wraak treedt hij eerlijker en edelmoediger op dan zijn tegenstanders.. Ofschoon er een prijs gesteld is op zijn hoofd, weet hij daarna on gemoeid te blijven werken op de boerderij van zijn broer José. Doch opnieuw wordt hij wree- delijk getroffen door de brute „Americanos". Zijn broer wordt onschuldig opgehangen en Joaquin zelf bijna doodgegeeseld. Van nu af leidt zijn opnieu w-gewekt wraakgevoel hem tot een onverzoenlijke». en onmeedoogen- den strijd tegen de indringers.- Hij voegt zich bij de rooversbende van Jack-met-de-drie vingers, waarvan hij weldra de aanvoerder wordt en zij plunderen de bezittingen dei- Amerikanen van Noord tot Zuid. Later sluit Joaquin Juanita, de dochter van de la Cuesta zich bij Murrieta's bende ami Fel beschrijft de film het lot van dezen legendariseh-gewor- den Californischen rooverhoofdman. PER ZEPPELIN NAAR ZUID-AMERIKA Gisteravond hield voor een matig bezette zaal in „Concordia" Jhr. Dr. J. C. Mollerus een voordracht-filmavond voor Papyrus. De voorzitter, de heer C. Pels opende dezen avond en zeid.e, dat een onderwerp als een reis per Zeppelin zeker nog steeds de aandacht trekt. Jhr. Mollerus ging in zijn voordracht eerst over tot de noodzakelijke mededeelingen om trent het ontstaan van de Zeppelinvaart en de uitgebreide proeven van Graf Ferdinand von Zeppelin, die de initiatiefnemer was, hoe wel zonder eenigen steun, waardoor hij zeer veel geld verloren heeft zien gaan. Spr. heeft in de laatste-5 jaren veel reizen gemaakt, maar de mooiste van deze» was wel de reis met de Zeppelin L. Z. 127. Het eerste luchtschip de L. Z. f heeft in 1901 een kruistocht van 24. uur ongeveer gemaakt. Hierbij waren destijds een 15-tal journalisten aan boord, onder wie de beroemde Dr. Hugo Eckener. Spreker behandelde voorts den gestadigen groei van het l'uchtschipwezen van 1901 tot heden. Een van de kapiteins tijdens Jhr. Mollerus' reis was Hans von Schiller, een bekend lucht schipkapitein uit de oorlogsperiode 191418, Deze had 5000 reizen over vijandelijke gebie den gemaakt. Spr. gaf eeii vergelijking tusschen de L. Z, 127 „Graf Zeppelin" en de L. Z. 128 „Hinden burg". De eerste heeft passagiersaccomodatie in den z.g.n. passagiers- en st.uurgondel, terwijl bij de tweede de passagiers zich binnen het omhulsel ophouden De kosten van de „Graf Zeppelin" bedroegen 8 mihoen Mark. En als men voor een reis naar Zuid-Amerika als passagier- c.a. 1300 gulden moet neertellen, waarbij nog komt vracht- en postvervoer, dan is volgens Jhr. Mollerus de „Graf" er reeds lang uit. Van 1927 af doet de „Graf Zeppelin" per manent dienst tusschen Friederiohshafen en Zuid-Amerika. In 1928 heeft deze Zepp. een wereldreis ge maakt en in ruim 20 dagen rond 34.000 K.M •afgelegd. Jhr. Mollerus en zijn vrouw waren resp. de 8e en 9e Hollanader, die een Zeppelinreis maakten. Een gemiddelde snelheid van 117 K.M. per uur wordt elke réis doorgevoerd. Dan gaf spr. een volledige uiteenzetting en beschrijving van de reis en vertelde, hoe de reis begint en dat voor elke opstijging en da ling 120 menschen noodig- zijn, hoe langs den Rijn gevaren wordt over Frankrijk, Spanje Noord- en West Afrikaansche kust, de Oceaan wordt overgestoken en men de Braziliaansche kust ziet opdagen. De reisbeschrijving werd verduidelijkt met een film van den tocht. De heer C. Pels dankte Jhr. Mollerus voor zijn buitengewoon interessante lezing en stel de voor een volgend keer voor door de binnen landen van Afrika te trekken. NIEUWE LOGGER IN DE HAVEN. Gisteren was alhier van zijn eerste vischreis aan de markt de nieuwe bij de fa. A. Vuijk Zn. te Capelle a. d. IJsel gebouwde stalen motorlogger Oceaan 5 SCH 118. Deze logger 'is een belangrijke aanwinst voor de Scheveningsche vloot. Het is een modern ingericht schip; dat op de yisscherij zeker niet voor een kusttrawler behoeft onder te doen. De logger heeft een zender voor radiotelefonie en is uitgerust met een 240 PK. 4-cylinder 4-takt motor, die het schip een snelheid geeft van 10 mijl. De lengte bedraagt 33 M. In het oog vallen vooral de buitenbrug en de koelkast, waardoor de logger aan een trawler doet denken. Er is een aparte kombuis achterin de koelkast, ook al iets bijzonders aan boord van een logger. De verlichting geschiedt eleetrisch. Opdrachtgever was de heer A. v. d. Zwan te Scheveningen, die echter voordat het schip in de vaart werd gebracht, overleed. Op genoemde werf staat thans een logger op stapel van nog grootere afmetingen dan de SCH 118. De maidentrip van den logger was niet slecht. Het schip besomde n.l. f 1510. GRATIA-PLATO. Goed geslaagde bonte avond. De door Gratia Plato in „De Griffioen" ge houden feestavond is van het begin tot eind geheel geslaagd. Van het oogenblik af dat de voorzitter met een enkel woord den avond had geopend en de leiding had overgegeven aan den conféren cier, de heer K. Jung, was direct de goede temming aanwezig, welke geen oogenblik meer zoek is geweest. Allen zetten hun beste beentje voor om daartoe te geraken. Naast den conférencier en de gezellige Brouwers band, hebben ook. de leden niet weinig bijgedragen tot het sla gen van het feest. Allen met name te noemen is niet mogelijk, en wij willen dan ook vol staan, met te noemen mejT. Groot, wier lied; „Turnen is mijn leven" een geweldig succes oogstte, alsmede den heer v. d. Zee die met Jacob Hamel's kinderkoor, blijken gaf diri geer talenten te bezitten. De gebruikelijke verloting ontbrak al even min. Alles met alles een mooie avond, die nog lang in herinnering zal blijven. BELGISCHE VISSCHERIJ ALMANAK. Ons werd toegezonden een exemplaar van den vierden jaargang van de Belgische Vis scherij Almanak, uitgegeven door den heer P. Van-de nberghe, bestuurder van „Het Vissche- r ijlblad". Elik jaar hebben wij dit werk, dat mét veel zorg is samengesteld, zien groeien. Het is thans niet minder dan 474 pagina's dik. Alles wat de visscherman moet weten is in dezen almanak opgenomen en niet alleen de Belgische, maar ook de Nederlandsche vis schers dienen dit werk bij de hand te hebben. Doen wij slechts een greep uit den rijken inhoud: Koersen en afstanden in Engelsche Zeemijlen, Hoogwatergetijden, in belangrijke havens, Lijst van vuren en lichtschepen in de Noordzee, het Engelsch Kanaal, N. van Frank rijk, Noorwegen enz. Radiobakens, Aanduiding van wrakken op de Engelsche kust, Lezen van zeekaarten, De Zeevisscherij in territoriale wateren en verder tal van reglementen van Belgische instellingen, vïschmijnen enz., in het bijzonder van belang voor de Belgische vis schers. Natuurlijk ontbreekt niet een lijst van vlaggen uit- het Internationaal Seinboek en alle mogelijke andere seinen. Moge dit interessante werk een ruime ver spreiding vinden. Japansch vrachtschip gestrand TOKIO, 13 Jan. (D.N.B.-A.N.P.). Aan de Westkust van Hokkaido is een 3000 ton me tende Japansche vrachtboot gestrand en ge zonken.. Van de bemanning zijn 31 personen verdronken, terwijl acht zich konden redden. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM Woensdag. Aanrijding op de Leidsche Vaart Op 25 November had op de Leidsche Vaart bij de Leidschebrug een aanrijding plaats tus schen twee vrachtauto's, die tengevolge had, dat één der wagens tegen de pui van een huis aanbotste, waardoor een geweldige ravage werd aangericht. De bestuurder van den wagen, die op de Leidsche Vaart in de richting Haarlem had gereden, stond hedenmorgen, voor den kan tonrechter, Mr. Bijl de Vroe, terecht, omdat hij daar met een ontoelaatbare snelheid gere den had. Deze 20-jarige chauffeur uit Oegst- geest verklaarde, dat zijn snelheid ongeveer 40 K.M. bedragen had. De andere auto, die uit de Leidsche straat, dus van links kwam, en die rechtuit over de brug wilde rijden, had verd. gezien, maar hij verkeerde in de mee ning dat hem voorrang verleend zou worden. Een getuige, die met zijn auto achter den verd. reed, verklaarde dat deze ongeveer een snelheid van 60 a 70 KM. had, hetgeen hij geconstateerd had, toen verd. hem passeerde. De get. achtte de wijze van rijden van verd. slordig. De bestuurder van de andere auto had ver- dachte's wagen niet gezien, hoewel hij naar rechts gekeken had De schok bij de aanrij ding was zeer hevig. Als getuige-deskundige werd gehoord een eerste luitenant van den motordlenst, die verklaarde, dat de remmen van verdachte's wagen in orde waren. Wel meende get., dat de verd. een snelheid van 60 a 70 K.M. had, daar anders de vernieling aan het huis niet zoo groot had kunnen zijn. De ambtenaar van het O. M. Mr Donker, concludeerde in zijn requisitoir, dat bewezen is, dat verd. niet alleen de maximum snel heid had overschreden, maar ook dat hij een ontoelaatbare snelheid had gehad, temeer waar hij een gevaarlijk kruispunt na derde. Bij een kleinere snelheid was de kans op een aanrijding slechts gering geweest. Spr. requireerde een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman, Mr. van der Hoeven, bestreed het requisitoir van den ambtenaar, en drong aan op vrijspraak. Subsidiair vroeg hij den Kantonrechter, de verzachtende om standigheden in aanmerking te willen nemen. Mr. Bijl de Vroe deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde den verdachte conform den eisch. Hierna stond de chauffeur van de andere auto terecht, wien ten laste was gelegd, dat hij het verkeer, dat van rechts kwam, geen voorrang had verleend. Verd. zelf heeft, volgens zijn verklaringen, de andere auto niet gezien. Uit de uitvoerige verklaringen van den zelf den getuige-deskundige als in de vorige zaak concludeerde de ambtenaar van het O. M., dat verd. de andere auto had kunnen zien en dat hij vóór de as van den weg had kunnen stoppen. Daardoor heeft ook deze verd. schuld aan de aanrijding, hoewel minder dan de an dere chauffeur. Spr requmeerde tegen dezen verd. een geldboete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. De raadsman, Mr. O. H. van Wijk uit Heem stede, was van meening, dat verd geen goed zicht had gehad/in welk verband spr. de des kundigen-verklaring bestreed. Op dezen grond pleitte Mr. van Wijk vrijspraak. De Kantonrechter achtte het ten laste ge legde bewezen, maar was van meening, dat verd. heeft aangetoond, dat de omstandighe den van dien aard waren, dat hij geen schuld heeft. Daarom werd de verdachte dan ook vrijgesproken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1