Defensie bestelt luchtkruisers. Nieuwjaarsdag in Indië. Zeer hooge snelheid en zware bewapening. Maandag 18 Januari a.s. Jaarlijksche Opruiming N.V. Wed. OOSTEN ZOON's Wat zal 1937 brengen? Huwelijksgeschenken te bezichtigen. DONDERDAG 14 JANUARI 1937 Opdracht aan de Fokkerfabrieken. Levering op korten termijn. Naar wij vernemen, heeft het departe ment van defensie besloten, aan de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam een opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers van het type T. 3. Bedoeld type werd na een zeer gron dige studie door de Fokker-fabriek in nauw overleg met de daartoe inge stelde commissie van deskundigen van de luchtvaartafdeeling te Soestcrberg ontwikkeld. Hoewel uiteraard uit overwegingen van landsbelang omtrent de te bouwen vliegtui gen geen details kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snelheid, bij zonder zware bewapening en zeer groote actieradius. Wij vernemen, dat de vliegtuigen ieder zul len worden voorzien van twee Bristol Pegasus 20 motoren, elk ontwikkelende 925 P.K. Het vliegtuig is een middendekker en wordt na tuurlijk voorzien van een intrekbaar landings gestel. Deze order, die tot le belangrijkste militaire opdrachten moet worden gerekend, die sedert jaren door de Nederlandsche vliegtuigindustrie kon worden verkregen, is het gevolg van sa menwerking tusschen de autoriteiten der Luchtvaartafdeeling en de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. Door deze opdracht zullen vele honderden gedurende zeer geruimen tijd werk vinden. Naar we verder vernemen zijn de voor bereidingen van contructieven aard in ver band met deze opdracht reeds ver gevorderd en zal dan ook eerlang met. den daadwerkelij ken bouw kunnen begonnen worden. Door de grondige voorbereiding, die aan het geven van de opdracht voorafging, zal het mogelijk zijn deze vliegtuigen binnen zeer korten tijd voor hun bestemming op te leve ren. OUDE VROUW IN EEN PUT VER-DRONKEN. Woensdagmorgen is een 83-jarige vrouw, te Ter Aar, die eenige emmers water wilde putten uit een nabij haar woning gelegen waterput, waarschijnlijk door dat zij zich te ver voorover heeft gebogen, in ide put te recht gekomen. Ofschoon haar schoonzoon, die het onge luk zag gebeuren, haar spoedig met hulp van een in de nabijheid wonende brugwach ter, die dadelijk gewaarschuwd was, had op gehaald, bleken de levensgeesten reeds ge weken.. „Kleine diensten onderhouden de vriendschap". HoIIand-Amerika Lijn emitteert. Betere resultaten over 1936. Dividend van 3n/o. Het is langen tijd geleden, dat één der Groot-Nederlandsche Scheep vaartmaatschappijen nieuw aandee lenkapitaal heeft uitgegeven. Thans zal dit echter weer geschieden en wel door de Holland-Amerika-lijn, die f 3.026.000 aandeelen a 106 pet. met recht van voorkeur voor aandeel houders emitteert. Ondershands is f 3.000.000 a 108 pet. geplaatst. De inschrijving zal zijn opengesteld op 20 Januari a.s. te Rotterdam, 's Gravenhage en Amsterdam. Over 1934 wees de exploitatierekening der Maatschappij nog een nadeelig saldo van f 431,650 aan. Het batig saldo over 1935 be droeg f 1.269.074. Wat de exploitatie in 1936 betreft, kan worden meegedeeld, dat eerst sedert de laatste maanden van het afgeloo- pen jaar het goerderenvervoer niet onbelang rijk'is toegenomen. Hoewel aan vracht voor goudverschepingen over 1936 bijna f 600.000 minder werd ontvangen dan het jaar tevoren zal het voordeelig exploitatie-resultaat over 1936 waarschijnlijk f 1.640.000 (v.j. f 1.269.0.74) bedragen. De voorloopige resultaten-rekening over 1936 toont een saldo-winst ad f 2.547,000. De winst- en verliesrekening staat. Credit voor: exploitatierekening f 1.640.000 (1.269 074), postvervoer f 20.000 (25.122), in terest-rekening f 100.000 63.123), voordeelig saldo assurantie eigen rico f 120.000 (209.132) liquidatie tender Columbus f 6800 (5634) ver jaarde coupons 6 pet. obligatieleeiiing 1922 f 200 (315), avance op'verkochte effecten f 400.000 avance op vreemde valuta f 260.000 Van het saldo bruto winst, ten be drage van f 2.287.000, zal, ofschoon de whist een hooger dividend zou toelaten, worden voorgesteld een. di- videnduitkeering van 3 pet. over f 9.163.800, dus rond f 275.000, terwijl de rest, ruim f 2 millioen, kan wor den bestemd voor afschrijving en reserveering. Sedert 1921 is geen dividend uitge keerd. 's morgens 10 Ullf, begint onze ZATERDAG is de zaak gesloten. Ziet ZATERDAG cn ZONDAG de etalages. Gedurende de opruiming 's middags van 122 uur gesloten. COMPLETE WONINGINRICHTING - BARTELJORISSTR. 13—17. (Adv. Ingez. Med.) Prijzen van levensmiddelen stijgen vrijwel niet. Het secretariaat van den centralen bond van Ned. verbruikscoöperaties deelt mee, dat het economisch bureau van den bond thans wederom gegevens heeft verzameld omtrent de prijzen van 25 levensmiddelen bij 20 coö pératies. Sinds de vorige publicatie, die be trekking had op den toestand van 17 Decem ber 1936, toen de' gemiddelde prijsstijging sinds 24 September j.l. 2.02 pet. bedroeg, is er practisch geen wijziging in dit cijfer ge komen. Op 31 December 1936 bedroeg' de ge middelde prijsstijging n.l. 2.04 pet. en op 7 Januari 1937 2.05 pet. Toch is er in de prijzen van de afzonderlijke producten wel eenige verandering waar te nemen. De broodprijzen zijn bij eenige coöperaties iets gedaald, zoo dat deze nu l/z tot 1 procent beneden het ni veau van 24 September 1936 gedaald zijn. Daarentegen zijn de prijzen van bruine boo- nen, groene erwten, vermicelli, griesmeel, ha vermout, rijst, Goudsehe kaas en groene zeep iets verder gestegen. De prijzen van jam, eieren en boter daalden sinds 17 December j.l. licht. De grootste prijsverhoogingen sinds 24 September j.l. vertoonen thans de volgende producten: bruine boonen 7,2 pet., groene erwten 3,3 pet., vermicelli 11,5 pet,, grk f meel 18,3 pet., rijst 3,2 pet., Goudsehe kaas 7,7 pet- eieren 6,3 pet., boter 4,5 pet. en zachte zeep 5,0 pet. Arrestant uit den trein gesprongen. Tot nu toe niet weer gevonden. Woensdagmiddag is een Duitscher, die on der geleide van twee Amsterdamsche recher cheurs per trein naar de Duitsche grens werd vervoerd, om daar uitgeleid te worden tusschen Ede en Arnhem uit den x-ijdenden trein gesprongen en ontsnapt. Politie uit de gemeenten Ede, Renkum en Arnhem heeft langs de spoorlijn gezocht, doch den man niet kunnen ontdekken. NAAR ORDENING IN HET BAKKERS BEDRIJF. De minister van Handel heeft schriftelijk zijn afwijzing van het verzoek tot verbin dendverklaring van de ondeniemersovereen- komsten in de bakkerij te Rotterdam en Am sterdam aan de Nederlandsche bakkerijstich ting medegedeeld. De minister meent, dat op deze wijze het bedrijf niet kan worden geordend. Wel kunnen eerlang maatregelen, die de onbeperkte vesti ging van nieuwe bakkerspatroons aan banden leggen, tegemoet worden gezien. Indische luchtpostbrief Batavia in feeststemming. Waardeering voor „tante Pos". Bijplakken bij onvoldoend gefrankeerde buitenlandsche correspondentie. Sedert eenigen tijd heeft P.T.T. bij wijze van proef een maatregel toegepast, welke bij het publiek in den smaak blijkt te vallen. Als algemeene regel in het internationaal postverkeer geldt, dat alle stukken volledig moeten zijn gefrankeerd. Ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde brieven en brief kaarten voor of van het buitenland worden dei-halve met port belast, en wel tot een be drag gelijk aan tweemaal het ontbrekende, hetgeen bovendien vertraging üx de uitreiking mede kan brengen. In de meeste zoo niet alle gevallen zal het echter wel niet de bedoeling van de af zenders zijn om de geadresseerden kosten en ongerief te bezorgen. Uitgaand van die gedachte plakt het post kantoor van afzending op voor het buitenland bestemde correspondentie eventueel het ont brekende port zelf bij en zendt aan den af zender een dienstkaai-t met verzoek deze aan het postkantoor terug te zenden, na daarop het ontbrekende port in postzegels te hebben verantwoord. Bij dezen maatregel wordt dus op de recht schapenheid van het publiek vertrouwd en hierin is men niet beschaamd. In één maand is wegens onvoldoende gefrankeerde stukken door dien post dienst voor een bedrag van f 178.90 bij- gefrankeerd, waarvan weer terugont vangen werd f 178.041/2, terwijl het totaal aantal stukken en dus ook het aantal uitgezonden dienstkaarten 2766 beliep. In één maand dus bijna 3.000 geval len van onvoldoende fi-ankeering van buitenlandsche correspondentie. Deze omvang van de slordigheid: is op zich zelf minder fraai, maar de oprechte dank van de delinquenten, in de vriendelijkste termen, en de over het algemeen prompte terugbeta ling maakt weer veel goed. Èn tenslotte, wie zou niet gaarne voor het luttele verlies van 90 cent (dat bovendien ook nog wel terecht zal komen) een lange serie loftuitingen ontvangen, waarvan wij" er slechts enkele als voorbeeld laten volgen: „Hartelijk dank, tante Pos"; „Stel uw attentie zeer op prijs"; „Hartelijk dank, mijnheer voor uw reuze aceuratigheid"; „Met beleefden dank voor uw welwillende hulp"; „Wij zeggen u hartelijk dank voor uw buitengewone vrien delijkheid om het te weinig gefrankeerde even voor te schieten"; „Kleine diensten onderhou den de vriendschap". Een Indisch correspondent schrijft ons d.d. 6 Januari uit Batavia: „Er is alge-meene vergunning verleend tot het afsteken van vuurwerk op Oudejaarsavond van 6 uur nam. tot 2 uur 's nachts en op Nieuwjaarsdag van 6 uur v.m. tot 6 uur nam." Aldus luidde een vo or Hollandsche oor en mis schien vreemd klinkende bekendmaking in de Indische dagbladen, waarmede in deze landen echter voor zeer velen de welkome toestem ming afkwam om het oude jaar weer met de noodige kracht uit te luiden en de nieuwe pe riode met dit jaarlijks weerkeerend kwaad te beginnen. Naar het lawaai te oordeelen, dat in dien nacht over Batavia hing, is het nieuwe jaar met de beste verwachtingen begonnen. Al zal het verschijnsel van de onbetaalde rekenin gen ter wille van den aankoop van groote voorraden knalbommen en vuurpijlen gedu rende de eerste maanden zich in verscherpte mate doen gevoelen, zoo schijnt in het bij zonder de Indo-Europeesche wereld dit geluid nu eenmaal noodig te hebben om volmaakt gelukkig het nieuwe jaar in te kunnen gaan. Waren gedurende de laatste dagen en nachten de hevige wind- en regenvlagen als aanhangsels van den westmoesson' niet vaxx de lucht, toch schijnt dit niemand te hebben weerhouden om dien avond het zijne ertoe bij te dragen om te trachten zijn buurman in luidruchtigheid te overtroeven. Heele slierten van oorverdoóvende bommen hingen van boom tot boom om de kwade geesten te be letten de erven te betreden. Lange optoch ten van slenterende Inlanders genoten links en recht-s van de rondtrekkende muziekgezel schappen, die boven dit vuurwerk uit op de meest energieke wijze het trommelvlies van feestvierende thuisblijvers door een conglo meraat van viool- en trompetklanken tracht ten te vei'scheuren en het onwelluidend be wijs leverden van de synthese tusschen Euro- peesch en Inlandsch muziekgevoel in het „Wien Neêrlandsch Bloed, „Saaie Marais" en het nieuwste kroiitjonglied. Totdat ook deze lawaaimakers het tegen over het aanstormend trommelvuur, dat als een loeiende wind van de landen achter Mees- ter-Cornelis kwam aangewaaid en eiken wensch voor het nieuwe jaar overdonderde met knallen, raketten, sissende pijlen, barsten de bommen en oplaaiend Bengaalsch vuur, om eerst na een uur wat tot rust te komen. Daarna is het op zoo'n nieuwjaarsnacht nog lang druk in de stad van rijdende taxi's, waarin luidruchtige nieuwjaarsgangers. vrien den en verwanten reeds dadelijk geluk gaan wenschen om dan eindelijk met een gerust hart, dat het oude jaar veilig achter den rug is en het'nieuwe met de noodige vreugde ver welkomd is, te bedde te tijgen. Gelukkig had de Vice-President van den Raad van Nederlandsch-Indië zijn radio rede met een terugblik op het oudejaar tijdig van te voren gehouden, zoodat de inhoud daarvan nog tot iedereen kon spreken. Al zullen velen in deze rede een naar hun oor deel te pesshnistischen toon hebben gehoord en zullen de ambtenaren het blauw aan den horizon er eenigszins door verduisterd heb ben gezien. Alles samengevat zijn de vooruitzichten voor het Ixidische bedrijfsleven, en voor de Indische cultures in het bijzonder, aanzien lijk beter dan aan het begin van 1936, waar van ook de daarbij ingeschakelde tusschen- bedrijven den gunstigen terugslag ondervin- 1 den. Onafwendbaar zeker zullen echter ook de prijzen van hier te lande voortgebrach te en binnenslands verbruikte goederen in de stijgingen worden meegezogen en het zal dus zaak zijn deze laatste prijsstijgingen te hou den beneden die van den buitenlandschen im port. Daar Indië echter een land is, dat juist naast groot-producent voor het buiten land ook een groot-imp orteur is vooral van goederen voor de Europeesche bevolking, kan men daaromtrent niet al te optimistisch zijn. Eigenlijk heeft Indië alleen de laatste jaren voldoende voedsel voor zichzelf verbouwd;, daarentegen zijn vooral de Buitengewesten nog steeds op den import van nagenoeg alle andere levensbehoeften aangewezen. Ontegenzeggelijk heeft het oude jaar voor Indië veel goeds gebracht. In de voornaam ste plaats valt hier te vermelden de be langrijke stap in de goede richting van een betere verstandhouding tusschen Indië en het Moederland, waardoor gehoopt mag worden, dat beter zal begrepen worden hoe zwai'e offers Indië voor het bereiken van meer evenwicht in eigen financieele huishouding in de laatste jaren met prijs geving van bijna al het noodzakelijke heeft moeten brengen. De psychologische angel, verborgen in de Indische suiker, op Hol landsche markt geweerd, is uitgetrokken. Voor de weermacht schijnt beter gezorgd te zullen worden. Wij hebben een geschenk van 25.000.000 mogen aanvaarden, dat vooral in deze tijden van economische opleving dubbel nut zal afwerpen. Tracht men de in den Volksraad tot uiting gekomen meeningen saam te vatten dan is deze, dat algemeen sterk de behoefte is ge voeld aan het voeren van een typisch Indische politiek en een intenser rekening houden met specifieke Indische belangen. Dit streven kwam tot uiting in het pijnlijke debat tus schen de vertegenwoordiging der Indogroep, die in vele opzichten van de crisis het kind van de rekening is geworden; bij de gematigd inheemsche groepen in het bekende petitie- voorstel Soetardjo; bij de rechtsche gi'oepen, zooals Vaderlandsche Club en Katholieken, in een scherpe, door moties met algemeene stemmen bekrachtigde critiek op de houding- van het Moederland ten opzichte van de groote problemen, zooals schuldovername, verdeeling van lasten, defensie e.d. Al behoeft dit alles niet zwaarder te worden opgevat dan de ontlasting van een overkropt gemoed en al is de politieke ontwikkeling hier te lande nog steeds in de kinderschoenen, toch mag men ten slotte hopen, dat deze uitingen op eenigerlei wijze weerklank zulleii vinden. Wijst de steeds afnemende waarde van den invoer van 1.160 millioen in 1929 tot pl.m. 275 millioen in 1936 nog op een verder door zettende verarming dezer streken, daarentegen stond een toenemende industralisatie op Java, waarvan de productiewaarde in het afgeloo- pen jaar op plan. 260 millioen wordt geschat en waar van een deel voor de opbloeiende buitengewesten bestemd is. Wat de lands- financiën betreft, kan, dank, zij de buitenge woon gestegen opbrengst van het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrub'ber, die op 50 millioen moet worden gesteld, geconstateerd worden, dat de kaspositie van het Land aan zienlijk is vei'beterd, welke verbetering echter niet in diezelfde mate in 1937 zal voortzetten, daar dit bijzonder recht met ingang van 1 Januari j.l. is vervallen. Derhalve blijft 't pro bleem van den Indisclien schuldenlast, die weliswaar met een 60 millioen zal blijken te zijn verminderd, met onverminderde kracht i gelden. Conversie zal wel de lasten verlichten, maar nog geen afdoende oplossing brengen. Mogen velen Indië met betrekking tot haar klachten niet au sérieux nemen, behalve als beleggingsobject dat tot nog toe aan al hare verplichtingen heeft voldaan, de groote con troverse tusschen Holland en Indië schuilt in hoofdzaak in het feit, dat het statische oude land met zijn uitgebalanceerde verhoudingen tegenover de dynamiek der Indische proble men altijd eenigszins vreemd zal blijven staan. Iedereen zal toegeven, dat het moeilijk is voor den man op de straat de snelheid te beoor- deelen, waarmede een vliegmachine door 't luchtruim gaat! Eenvoudiger gezegd, leeft men in Indië intenser, iets wat voor den nuchteren Hollander" altijd een zekere rem •vormt en aanleiding geeft tot een gereser veerdheid' ten opzichte van alles, wat niet volgens de in Holland uitgestippelde richt lijnen en dedaar vastgeroeste ideeën ver loopt. Het is waarschijnlijk in zekeren zin goed, dat de Indische overmoed door deze Hol landsche nuchterheid in gematigder banen wordt geleid, want de fout ervan schuilt in een overschatting door Indië. vooral ten op zichte van haar internationale en algemeen economische positie. Deze zich steeds toe spitsende verhouding Holland-Indië was op het eind van 1935 dermate achteruitgegaan dat rar. Hart moest overkomen teneinde door het uitspreken der grieven met den minister tot een betere verhouding te komen. De ern stigste „scheuren zijn toen „gekramd" met een redelijk goed ontwerp voor economische samenwerking, en ook deze „reparatie" mag op de creditzijde van het oude jaar worden geschreven. Naar hier algemeen aangenomen wordt, heeft het afgeloopen jaar 1936 in Heiland een zuiverder begrip gebracht van de Indi sche sfeer als „Suikerfreule" of een bijna zie kelijke belangstelling voor „Rubber". Het snellere contact door de vliegpost en de aan schouwing van het kloppende dagelij ksohe leven op de film zal hier ongetwijfeld ook bij de massa nog veel goeds doen. Het medeleven van Indië met' de Neder- la,ndsche blijde gebeurtenissen teekent zich af m de feeststemming, welke zich van de hoofdstedelingen hier begint meester te ma ken en die zich vijf dagen lang zal voort zetten. Allerwege wapperen reeds de vlag gen, zijn werklui bezig met het aanbrengen van illuminaties aan openbare en particu liere gebouwen, worden eerepoorten gebouwd en liehtzuilen opgericht. T *n £e Benedenstad zijn de bruggen over de Kali Besar omgebouwd in schitterende oever verbindingen, terwijl langs de rivier overal sierlijke transparanten zijn opgesteld De Binnen Nieuwpoortstraat is reeds in een huwelijksgewaad gestoken van kleurige zui len, als een dichte laan van oranjeschilden. De lijnen van het gebouw der Factory Es- compto, De Javasche Bank en het Stations gebouw zijn afgeteekend met ontelbare oran- jepeertjes, terwijl op het altijd drukke Glo- gW™ e,en êïoote eerepoort zich verheft Het Departement van Financiën en vele an- f1^fH1.°Pfnb1are gebouwen verschijnen in floodlight als een imposante witte mèssa terwijl ook de groote hotels druk bezig zijn aan hun uiterlijk een zoo feestelijk mogelijk aanzien te geven 5 De waschvrouwtjes op Molenvliet doen thans haar dagelijksche bezigheden in de schaduw van kleurige pilasters, die spoedig volop verlicht, zuilen zijn, terwijl de Batavia- IPI11 f .vei^s Pasar Baroe over- 11 Ö1!!Pt met een reeks van bogen. Uit alles blijkt, dat ook dit 'feest in Indië door een aureool van groote vreugde en medele ven zal worden omgeven. Dagenlang zal de Hollandsche kërmis in den turn van de sociëteit „Concordia" een bijzondere sfeer van genoegelijkheid geven te midden waarvan het hoofd van Jut en de poffertjeskraam staan te wachten om be stormd te worden. Het historisch spel in de benedenstad belooft de gTootste belangstel ling te trekken, de Chineesche optochten zorgen voor afwisseling, en tenslotte zal de gondelvaart en het vuurwerk op de Jacht club in Priok een waardig besluit zijn voor deze algeheele onderbreking van den dage- lijkschen tredmolen. (Nadruk verboden) In het paleis Kneuterdijk. Groote belangstelling verwacht. Wie bedenkt, dat gedurende enkele dagen 7400 bezoekers tot de trouw kamer ten stadhuize te 's Graven hage zijn toegelaten, zal begrijpen, dat het aantal bezoekers, dat van hedenochtend 10 uur af in het paleis Kneuterdijk een kijkje komt nemen, aanzienlijk grooter zal zijn. De politie zal er voor waken, dat het paleis niet bestormd wordt, maar een onafge broken stroom belangstellenden kan toch wel verwacht worden. In drie zalen zijn de huwelijksgeschenken voor het prinselijk paar tentoonge steld. Onder leiding van mr. J. C. baron Baud, kamerheer van prinses Juliana, was het Woensdagmiddag een. aantal journalisten toegestaan, deze uitgebreide collectie te be zichtigen. Ook enkele fotografen deden hun werk. Eien opsomming te geven van al hetgeen er is verzameld, zou te veel plaatsruimte in beslag nemen en langdradig worden. Boven dien is reeds eerder een beschrijving van de voornaamste aangeboden geschenken ge geven. Men stelle zich dus tevreden met enkele indrukken. Hun, die dit niet genoeg is, ra den wij aan, zelf eens te gaan kijken. In de eerste zaal zijn op een groote tafel enkele belangrijke geschenken uitgestald. Daar ligt de teekening van de 12 cylinder Maybach-Zeppelin, het geschenkvan de Ko ningin, kunstige ivoren voorwerpen van de Chineesche regeering, het minuscule arm bandhorloge van de Zwitsersche regeering, een zilveren sigarettendoos van den hertog van Kent, een zilveren spiegel van. de Engel- sche Koninklijke familie, een zilveren doos van de Oostenrijksche regeering, het prach tige geschenk van het corps diplomatique, het sierlijke koffieservies van de Franschce regeering, uitgevoerd in modern porcelein van Sèvres, een poederdoos van den Koning van Noorwegen, glaswerk van Nederlandsche gezanten, een zilveren bowl van de Engelsche Koningin-weduwe en Hdngaarsch aarde werk van den regent van Hongarije. Een teekening van het koninklijk jacht brengt het nationaal huldeblijk in herinne ring. In de tweede zaal staan de stoelen in de kerk en ten stadhuize, door het jonge paar gebruikt en voorts tal van geschenken, waar onder een gobelin, aangeboden door de moe ders en opvoedsters uit de vereeniging van Volkenbond en Vrede waarop de tekst van het bekende telegram geborduurd is, door H.M. de Koningin op 18 Mei 1933 aan presi dent Roosevelt gezonde: „Mij is geen reden bekend waarom vreed zame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te re gelen. Wilhelmiiia." Bij het betreden van de laatste en mooi ste zaal treft onmiddellijk de uitstalling van de geschenken van Indische delegaties, groo- tendeels verzameld in een glazen vitrine. Het gouden servies van den sultan van Kloe- tei, de armband van de Ned-Indische be volking en andere geschenken zijn daar bij een. Ook de witte waaier van de Belgische Koningin-weduwe, met op het handvat een diamanten J„ is in de vitrine tentoongesteld. Drie lange tafels, zwaar beladen met ge schenken en kleinere tafels zijn in deze zaal neergezet. Er is voorts een zeer welgelijkend schilderij van de Koningin-Moeder, vervaardigd en aangeboden door mevrouw Payne Best-van Rees. Tegen den muur staan ergens de skis aan geboden door de Noorsche vereeniging, Uiterst fijn geslepen Boheemsch glaswerk van de Oostenrijksche kolonie in Nederland mag niet onvermeld blijven. Tenslotte zij erop gewezen dat de opbrengst van het te ontvangen bedrag aan toegangs bewijzen (25 ct. per stuk) gelijkelijk verdeeld zal worden tusschen het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden en het weduwen en weezen fonds van het koninklijk personeel Het paleis is van 10 tot 12 en van 2 tot 4 voor het publiek te bezichtigen. Hoeveel da gen het publiek toegang zal hebben is nog niet bekend. Des Zondags zal het paleis ge sloten zijn. Engelsche Bloembollen kweekers ongerust. In de kringen der Engelsche bloembollen kweekers heerscht ongerustheid over het feit, dat de Hollandsche kweekers in Enge land filialen openen en in dat land bollen kunnen importeeren tegen een prijs, die een kwart tot een derde lager is dan de prijs, welke de Britsche kweekers zelf voor die bol len moeten betalen. Deze laatsten vreezen op die manier uit de Engelsche niarkt, welke zij nog maar zoo kort geleden hebben veroverd, te worden verdrongen. Zij oefenen er daar om aandrang op uit, dat zij de bollen tegen denzelfden prijs uit ons land zullen kunnen betrekken ais de in Engeland gevestigde Nederlandsche filialen. Twee Duitschers in trein aangehouden. Verdacht van een roofoverval. Dinsdagavond kwam het de Enschedesche politie ter oore, dat twee Duitsühers, beiden beruchte individuen, de grens waren gepas seerd. Een onderzoek wees uit, dat dit tweetal door de Duitsche politie werd gezocht in ver band met een brutalen overval met beroo- ving te Rheine (Duitschland) gepleegd. Het tweetal was daar de woning van een be jaarden geneesheer binnengedrongen en had den dokter en zijn huishoudster mishandeld en vastgebonden, waarna zij het huis door zochten en al het aanwezige geld meenamen. Het bleek de politie, dat de beide mannen M. en S. geheeten, met den nachttrein naar Amsterdam waren gereisd. Op verzoek van de Enschedesche politie werd de trein te De venter door de politie aldaar doorzocht De mannen werden inderdaad aangetroffen en aangehouden. Zij zullen vermoedelijk worden uitgeleverd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6