ASPIRIN Internationale conferentie van de Engelsche Christen Studenten Vereeniging. Cricket in Australië. 3erry en Vines. Eens in de vier jaar belegt de Engelsche Christelijke Studenten Vereeniging een zen dingsconferentie in Engeland. Dit is al ge beurd in 1897 en nu ik dit schrijf wordt de tiende conferentie van dezen aard hier in Bir mingham gehouden. Evenals het geval was in 1933 is de conferentie ook ditmaal internatio naal. Delegaties uit een veertig landen zijn hier aanwezig. Velen van hen vertegenwoordi gen de Christelijke Studenten Vereenigingen van hun land. Echter zijn er ook in vrij groo- ten getale niet Christenen onder het gehoor. Hierdoor komt de conferentie te staan mid den in de werkelijkheid van het leven, het geen sterk valt toe te juichen, juist nu het hoofdthema van de conferentie luidt: „God spreekt tot de huidige generatie". Het doel is om gemeenschappelijk te probeeren de taak te zien, waartoe God ons in den tegenwoordi- gen tijd in deze chaotische wereld roept. Het programma is zoo ingedeeld, dat des morgens gedurende vier dagen de conferentie duurt van 16 Jan. gesproken wordt respectieve lijk over het „Christelijke" Westen, het verre Oosten, Indië en Afrika, terwijl des avonds voor eenige centrale vragen van het Christe lijk geloof de aandacht gevraagd wordt. Er zijn ook nog kleinere bijeenkomsten van naar de studierichting gesplitste groepen, waar men zich afvraagt wat voor de verschillende be roepen als positieve Christelijke taak gezien moet worden. Er zijn nog discussiegroepen van pl.m. 15 menschen, waar in kleinen kring over het gesprokene van gedachten gewisseld kan worden. Het bovenstaande geeft u eenig idee van den opzet van de conferentie, nu nog een klei ne opmerking over het gehoor, dat dag in dag uit de groote zaal van de Town Hall, "waar alle meetings gehouden worden, vult. Dit bestaat uit 1500 studenten van Engelsche Uni versiteiten en colleges, 150 vertegenwoordigers van buitenlandsche Christelijke Studenten Vereenigingen en 350 gasten van diverse na tionaliteit. Al deze menschen genieten in Bir mingham en omstreken een gastvrij onderdak. Hotels en huizen van particulieren herbergen de 2000 bezoekers. Met groote dankbaarheid maak ik hier gewag van de vriendelijkheid, die we als buitenlanders mogen ondervinden, en hierbij denk ik dan ook aan de lunches en teas welke ons door een aantal notabelen der stad zijn aangeboden. Onder deze bevonden zich o.a. de Lord Mayor van B., Mr. èn Mrs. Cadburry, de wereldbekende chocoladefabri kant, en Lord Austin, eigenaar van de groote automobielfabrieken hier. Aan speeches ont breekt het niet bij dergelijke gelegenheden en steeds weer wordt men verrast door de gees tigheid der Engelschen. Er heerscht hier een cosmopolitische stemming en het is dan ook in het geheel niet vreemd om des morgens tijdens „breakfast" aan tafel te zitten met tegenover u een Rus, naast u links een Pers, rechts 'een Britsch-Indiër, terwijl aan het hoofd van de tafel een Schot (natuurlijk in nationaal costuum) geflankeerd door Roeme nië en Duitschland een plaats gevonden heeft. Na deze vrij lange inleiding, waarvan de strekking is u eenigszins in de hier heerschen- de sfeer te verplaatsen, wil il u nu een over zicht geven van wat er tot nu toe tijdens de conferentie is voorgevallen. Bij de opening op Nieuwjaarsdag werden we verwelkomd dooi den Lord Mayor van B., voorts voerden nog het woord de Bisschop van Birmingham, de vice-president van de Universiteit'van B„ Sir Charles Grant, Robertson en de Rev. W. Ro binson resp. uit naam van de Anglican Church, de Universiteit der stad en de Free Churches. Daarna heeft de voorzitter van de conferentie Mr. Alan R. Booth ons nog iets naders over het programma medegedeeld en heer Mr. R. C. Machic, algemeen secretaris der Eng. Chr. St. Bew. bedankt voor alle vriendelijkheid en hulpvaardigheid die de leiding van de confe rentie had mogen ondervinden. De Bisschop van Birmingham heeft in zijn rede voor eeni ge belangrijke dingen de aandacht gevraagd. Hij zei, dat de conferentie'een heel uitdagen- den titel had. Maar dat moet ook, meende spreker. „Ik geloof", zoo zei hij ongeveer, „dat God ons allen iets wil laten zien in ons leven als we bereid zijn om ons toegankelijk te too- ner> voor wat er in de wereld omgaat". Maar als we dan om ons heen zien, dan merken we op, dat op schaamtelooze wijze de kennis, die God den mensch gegeven heeft, door de zen wordt misbruikt. We moeten ons hierop bezinnen en eindelijk eens risico's willen aan vaarden voor den vrede. Dr. H. A. Visser 't Hooft heeft Zondagochtend gesproken over het „Christelijke" Westen zooals men zal weten is onze landgenoot dr. Visser 't Hooft algemeen secretaris der Wereldfederatie van Christen Studenten. Spreker begon met te zeggen, dat we eigenlijk niet meer van het Westen kunnen spreken. Laat staan van een Christelijk Wes ten. Er is geen band meer, die in den d'iep- sten grond de verschillende deelen van Europa bindt. Het Westen moet weer zijn fundamenteele geestelijke tradities herwin nen of een van de totalitaire ideologieën aanvaarden. Een andere keus is er niet. Het Christendom moet niet altijd het status quo prediken. Voor vrede moet iets gedaan wor den. Het Koninkrijk Gods moet weer gepre dikt worden! We moeten eerst weer het a. b. c. van het Christendom leeren en er dan op uit gaan in een heidensche wereld! Dr. Visser 't Hooft (wiens naam hier door de Engelschen algemeen verbasterd wordt tot Mr. Toeft) heeft Zondagmiddag gespro ken over „Engeland zooals het gezien wordt door de oogen van de wereld." Daar spreker voor de federatie van Christelijke Studenten een groot deel van de wereld bereisd heeft, kan hij wel geacht worden de opinie weer te geven die buiten Engeland algemeen gel dend is. Spreker constateerde in de eerste plaats het feit, dat van buiten naar Engeland gekeken wordt. Men verwacht wat van Engeland. Maar men weet niet wat men aan Engeland heeft, dat zich in de Europeesche politiek opwerpt als arbiter, terwijl het er den schijn van heeft dat het bekende „verdeel en heersch" wordt toegepast. Engeland is nog een der weinige landen, die voortbouwen op bestaande tradities. Maar de Engelschman moet grooter zelf- critiek hebben. Hij moet zich onttrekken aan het makkelijke, dat er ligt in een traditie. Er is vernieuwing noodig! Het lijkt zoo op pervlakkig bekeken, dat Engeland een land is zonder nationaal gevoel omdat het er niet erg over spreekt. Maar daarom is het. er wel. en in niet minder gevaarlijke mate! Een typisch staaltje van zelfgenoegzaamheid vertelde spreker, wien door een Engelsche vriend gevraagd werd welke taal hij thuis sprak. Het antwoord luidde „natuurlijk Ne derlandsch". „Waarom niet Engelsch", zei de Engelschman toen, „nu je deze taal toch zoo goed machtig bent"! „Common sense" in de goede beteekenis heeft de wereld noodig, zei spreker, maar we weten uit het boek der Openbaringen, wat we er van kunnen verwachten als we het met lauwheid, vertalen, moeten L Gelukkig bewijst „Punch", dat Engeland nog niet heelemaal ontkerstend is, want im mers is humor steeds een teeken er van, dat men de betrekkelijkheid der dingen inziet en dat beteekent oog hebben voor wat eeuwig heidswaarde 'heeft. Rev. W. Patan, die juist van een reis naar Japan is teruggekeerd heeft Maandagoch tend gesproken over „het verre Oosten". De Japanners gelooven, dat wij een wereldzen ding te vervullen hebben. Van alle Ooster- sche volken hebben zij zich de Westersehe cultuur het meeste eigen gemaakt en daar om zijn ze ook de aangewezen personen om als leiders in het verre Oosten op te treden, meenen zij. Hoewel Mr. Pata-n maande tot een voorzichtig oordeel als het een land be treft als Japan was hij toch van meening, dat op het oogenblik critiek in verband met Ja pan gerechtvaardigd was. Een Christen kan zich niet vereenigen met het religieus na tionalisme, dat in Japan tot uiting komt in de keizervereering. die o.a. hieruit bestaat, dat men de op verschillende punten van de stad staande beelden van den keizer eerbie dig met een buiging moet groeten. Van re- geeringszijde wordt betoogd, dat het hier niet om een religie gaat maar om een eer betuiging aan den keizer alleen. Maar als we hooren wat een marine-officier schreef in een oproep ml. „dat dé keizer beschouwd moest worden als directe afgezant van God" en als te zijn dientengevolge „geheel vol maakt en goed", dan weten we wat we van dit- onschuldige nationalisme denken moe ten. De Japansche Christenen staan nu voor een moeilijken tijd. Vooralsnog geven zij toe aan de keizervereering, want ze willen het belangrijke sociale werk, dat zij doen voor- loopig niet in den steek laten. Bovendien ho pen zij, dat de liberale partij weldra weer de overhand zal krijgen, maar intusschen kan de kwestie elk oogenblik brandend worden als de regeering nog scherper eischen stelt en dan zal door de Japansche Christenen stelling genomen moeten worden. Over China sprekende zei Mi'. Patan, dat hier zoó'n geweldige behoefte bestaat aan levend contact met de Christenen van de overige wereld. De wereldfederatie van Christen Studenten heeft voor velen in Ohina een groote beteekenis gehad, maar de Kerk van Christus moet een nog veel grooter ge meenschap beteekenen over de geheele aarde dan tot nu toe (het geval is. Tot zoover de Rev. W. Patan. Over het verdere verloop der conferentie hopen wij u in een volgenden brief een na der overzicht te geven. A. v. d. MAST. Birmingham, 4 Januari-, Nederlandsch publicist te Valencia aangehouden. MADRID, 13 Januari. Naar thans bekend is geworden is op 7 dezer de Nederlandsche publicist dr. J. Brouwer op beschuldiging van spionnage te Valencia gearresteerd en naar Madrid overgebracht. De Spaansche regeering is bij onderzoek gebleken dat deze gevangen neming is geschied op grond van valsche ge ruchten. Bij besluit van den oppersten verdedigings- raad van Madrid is dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, vanwaar hij op eigen gelegenheid naar het vaderland kan vertrek ken. Heeft Allen een kans gehad, de derde testmatch te winnen De Australiërs hebben tenslotte en ver diend de derde testmatch, te Melbourne, ge wonnen, daardoor „in the running" blijvende voor de bemachtiging der „Ashes". Ook Australië heeft aanvankelijk onder zeer moei lijke omstandigheden gespeeld, alhoewel het voordeel, verkregen door het winnen van den toss, niet onderschat mag worden. Maar, de pitch was slecht bij het begin van de match en aangezien Australië vanzelfsprekend naai de wickets trok, hadden zij dit groote nadeel het hoofd te bieden. Zij deden dit dan ook met succes. Ruim 200 runs voor het verlies van 9 wickets waren het resultaat van de innings, voornamelijk verkregen door uitstekend bat ten van Fingleton en Mac Cabe. Een zéér be hoorlijke prestatie zelfs, als men deze innings vergelijkt met die der Engelschen, die er vrij wel niets van terecht brachten onder nage noeg dezelfde omstandigheden; mogelijk was 't wicket nog iets slechter geworden, maar dat is toch geen excuusvoor een absoluut falen (76 runs voor 9 wickets) van nagenoeg het geheele, zeer sterke Engelsche battingteam In de tweede innings bereikte Australië dank zij Fingleton en voornamelijk Don Bradman, die ruim de helft van het totaal scoorde en weer volkomen toonde een „super batsman'' te zijn (ook de beste speler is gelukkig nog steeds geen machine, dus faalt wel eens!), een dusdanigen geweldigen voorsprong van bijna 700 runs op de Engelschen, dat er voor dezen in de laatste innings, waarbij zelfs-een goed wicket (waarvan de Australiërs door de ver betering van het weer hadden geprofiteerd) de gevolgen van den strijd ging ondervinden, geen enkele kans was, dit totaal ook zelfs maar eenigszins te benaderen. De Engelsche batsmen, met name Hammond en Leyland be nutten deze gelegenheid dan ook maar om er éen nuttige „practice" van te maken, waar van het publiek pleizier heeft kunnen beleven, aangezien het in Australië wel tot de hooge uitzonderingen zal behooren, dat bij een test- match een,speler zich zal laten verleiden alle voorzichtigheid te laten varen en er maar lustig op los te ranselen, immers, iedere match wordt volkomen ten einde gespeeld, al duurt het een week of langer, voordat de be slissing is gevallen; dus: de spelers hebben den tijd en nemen begrijpelijkerwijze dan ook de minst mogelijke risico! In dit geval van een bij voorbaat verloren wedstrijd was het natuurlijk anders en Ham mond en Leyland (in het begin ook Barnett) gaven een „show" die de moeite van het aan zien ten volle waard moet zijn geweest en het publiek genoot van dit brillante cricket van beide spelers, die geen enkele fout maakten in hun innings, waarbij Leyland zelfs het genoe gen smaakte een century te scoren, niet uit. Het totaal werd tenslotte ruim 300 runs en Australië won royaal en, als gezegd, volkomen verdiend. En nu die mogelijke kans voor Engeland om tóch deze match te hebben kunnen winnen. Op een uiterst slecht wicket begon Enge land zijn eerste innings, nadat Bradman met 9 wickets neer en juist met het oog op dien helpt snel en zeker JbayerI E ,r Let op oranje band en Bayerkruis buisjes Van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 labl. - 10 cent (Adv. Inqez. Med.) Prinselijk Paar betrekt een villa te Krynica, Door de Poolsche regecring ter beschikking gesteld. WARSCHAU, 13 Januari. (A.N.P.) Uit Kry nica wordt gemeld, dat de Poolsche regeering aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, die aldaar als graaf en gravin van Sterrenberg hun intrek hebben genomen in hotel Patria, dat onder leiding staat van den beroemden zanger Jan Kiepura en diens vrouw, de filmactrice Martha Eggerth, voor hun verder verblijf de particuliere villa te Krynica, welke de Poolsche staatspresident en maarschalk Smigly Rydz ook reeds heb- benn bewoond, heeft aangeboden. Deze villa is in een afgesloten park ge legen. Men acht het zeer wel mogelijk, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard reeds vandaag de villa zullen .be trekken. De Poolsche regeering wil voorko men, dat ons prinselijk paar welks incognito niet langer bewaard kon blijven, te veel overlast zo-u ondervinden van film-opera teurs en journalisten. JAVA-CHINA-JAPAN VERHOOGT VRACHTPRIJZEN VOOR UITGAANDE LADING De Java-China-Japan lijn heeft met ingang van 1 Januari j.l. de tarieven voor uitgaande lading met 32 pCt. verhoogd. Onlangs had de maatschappij reeds aangekondigd, dat de vrachttarieven met ingang van 1 Maart a.s. met 20 pCt. zouden worden verhoogd. ongunstigen toestand van de pitch, Australië1 innings gesloten 'had. Een score van eenige beteekenis was voor- loopig dan ook niet te verwachten en Ham mond en Leyland slaagden er slechts met groote moeite in, waarbij in een zeer lang zaam tempo gescoord werd, zich te handhaven. Toen er na eenige uren spelens tenslotte voor het verlies van eveneens 9 wickets 76 runs bijeen waren, besloot Allen van den korten nog resteerenden speeltijd voor dien dag een nuttiger gebruik te maken en Australië weer in te zenden, ten einde te trachten, geholpen door het slechte wicket, nog één of meer Australiërs uit te krijgen. Bradman was hier op vanzelfsprekend voorbereid en zond de staartbatsmen eerst in, met als gevolg het verlies van O' Reilly. Den volgenden dag was het wicket, dank zij den verbeterden weerstoestand minder slecht en werd tenslotte een waar batsmenparadijs, waarvan Bradman en Fingleton dankbaar profiteerden. Wat was dus geschied: Engeland had voor een onnoozele 76 runs eeinge uren speeltijd verbruikt, waarbij als gezegd Hammond en Leyland zich manhaftig verdedigden, doch zonder dat dit eenig resultaat voor Engeland opleverde, integendeel, hoe langer Engeland aan de wickets bleef, des te grooter werd voor Australië de kans, nadat het weer gunstiger werd, op een beter wicket te kunnen batten en een hoog totaal te kunnen scoren," hetgeen dan ook geschiedde. Het lijkt, en is ook inderdaad, achteraf veel gemakkelijker bekeken en gezegd, maar van den Engelschen aanvoerder mag toch ten minste verwacht worden dat hij met de plaatselijke toestanden op de hoogte zijnde, de voor zijn team meest gunstige beslissing tijdens het spel neemt. En of dit inderdaad geschied is, meen ik te mogen betwijfelen, Ook in de vorige testmatch te Sydney heeft Allen een risico genomen, waaruit gelukkig voor Engeland, geen nadeelige gevolgen voort vloeiden, door, nadat Australië voor een 8( runs aan den kant was gezet, zijn tegenstan ders wéér in te sturen, weliswaar met een flinken voorsprong, maar, op een moment, dat de pitch in betere conditie kwam èn met de wetenschap, dat, bij een zéér wel mogelijke hooge score van Australië (idtmaal werden het er toch óók een dikke 500!) Engeland voor de steeds moeilij'ke taak stond in de laatste in nings de benoodigde runs te moeten maken, waarbij de mogelijkheid van een falen van het battingsteam zeker niet uitgesloten was, door het onbestendige weer, dat de pitch in een oogenblik kon veranderen. Het -liep goed af en Engeland won met in nings, maar Allen nam hierbij het genoemde risico, terwijl dit vrijwel geheel verdwenen was, indien Engeland op een toen goed wicket was gaan batten en Australië, zooals nu En geland, voor de onmogelijke taak had gestaan, een slordige 700 runs te moeten maken; er mogen in test-matches geen riskante beslis singen worden genomen. En ook in deze derde testmatch had Allen een betere kans kunnen benutten om te trach ten er het allerbeste van te maken. Immers, met de onproductieve Eng. innings ging onnoodig veel tijd verloren; indien nu Allen, inplats van te wachten tot het laatste wicket, de innings, met inachtneming van het reglementair benoodigd aantal runs voor het vermijden van den follow-on en desnoods met „hitting-orders" (waarbij het totaal in een zeer kort tijdsbestek misschien nog wel hooger was geworden dan thans het geval was), met Uiterifte Indische Conversie- leening. DONDERDAG 14 JAN. 1937 Groot 150 millioen. Vrijdag a.s. is het prospectus te ver wachten van een 3 pet. Nederlandsch- Indische conversieleening, met garan tie van Nederland, ten bedrage van 150 millioen gulden, waarvan rond f 55.800.000 door openbare instellingen wordt geconverteerd. De uitgifte-koers zal 96 3/4 pet. zijn, de looptijd 30 jaar, de opbrengst tot af lossing van de per 16 Februari aflos baar gestelde VA pct.-leeningen 1930 en 1931 dienen. VRIJWEL GEHEELE JAVA-SUIKEROOGST 1936 VERKOCHT De N. I. V. A. S. heeft vrijwel de geheele Java-Suikeroogst-1936 verkocht. Het vliegtuigongeluk bij San Fernando. Een doode en twaalf gewonden. LOS ANGELES, 13 Januari (Havas-A.NJP.) Van de dertien inzittenden van het transport vliegtuig, dat gisteren in de bergstreek van Tehachapi bij San Fernando te pletter sloeg, (men zie pag 4), werd een gedood en twaalf gewond, w.o. de drie leden der bemanning. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Reuter meldt, dat zoowel Martin Johnson als diens vrouw een been braken, terwijl twee an dere inzittenden van het toestel ernstige hoofdwonden opliepen. De bestuurder heeft een gebroken kaak. Hevige sneeuw heeft de pogingen de slacht offers uit het puin te voorschijn te brengen ernstig bemoeilijkt. Aardverschuivingen op Oost- Java. Vermoedelijk 21 slachtoffers onder dessa- bevolking. BUITENZORG, 13 Januari (Aneta- A.P.N.) Officieel wordt gemeld, dat tengevolge van zware regens in het district Kalisat (Oost-Java) in de dessa's Ardjasa, Rowohsarie en Ran- doengagoeng, aardverschuivingen heb ben plaats gegrepen, waarbij vermoe delijk 21 menschen zijn omgekomen. Tien lij-ken zijn reeds geborgen. Van B^da- doeng wordt een zware overstrooming gemeld, waarbij de weg Ardjasa—Kalisat gedeeltelijk is weggeslagen en waardoor het verkeer ver moedelijk, gedurende langen tijd gestremd zal zijn. Het transport naar Banjoewangi kan echter via Djember worden geleid. Verschei dene sawah complexen zijn overstroomd doch de uitgestrektheden zijn niet van grooten omvang. Hulpbehoevenden worden door het algemeen steuncomité voor inheemsche behoeftigen ge steund het minimum vereischt aantal runs op het scoringbord, zoo spoedig mogelijk had geslo ten, teneinde dien dag van het zeer slechte wicket zooveel mogelijk te kunnen profiteeren en de Australiërs, die dan met de wetenschap van een mogelijk voor Engeland gunstig wicket, voor de uiterst moeilijke taak hadden gestaan runs te moéten maken op een slecht wicket, in had gestuurd, had hij de kans gehad nog dien-zelfden dag inplaats van dat ni slechts één wicket viel, wederom zooals de vo rige innings en ook in vorige wedstrijden was geschied, de Australische kopstukken, met name Bradman, die nü zijn tijd kon afwach ten en zooals te voorzien 'was, op een goed wicket eindelijk los kwam en zijn persoonlijke score op 270 bracht!, voor een gering aantal runs uit te krijgen. Aanvoerder G. O. Allen had met deze moge lijkheid zeer zeker rekening moéten houden en dienovereenkomstig moéten handelen; zelf zoo weinig mogelijk tijd aan een toch reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemde innings moeten besteden en Australië tijdig voor de grootste moeilijkheid moeten plaatsen, het geen inderdaad mogelijk was geweest. Hierin heeft Allen gefaald, hij z&g tenslotte wat hij moest doen, maar realiseerde dit feit helaas veel te laat, zijn kans op een mogelijk nog gunstig resultaat was toen voorbij. Indien hij na een half uur of een uur hoogstens, batten, waarin de benoodigde runs om Australië weer in te kunnen sturen ver kregen konden zijn, had gesloten, was Brad man voor het feit geplaatst zijn beste batsmen, volgens de normale order in te moeten zen den en aangezien in deze serie testmatches tot dusverre slechts een drietal Australiërs zijn battingcapaciteiten heeft getoond en bewezen heeft ook onder moeilijke omstandigheden runs te kunnen maken (voornamelijk waren het Fingleton en Mac Cabe, Bradman zelf laat ik maar buiten beschouwing), was de kans zeer zeker aanwezig geweest, dat de En gelsche aanval er in geslaagd was, met be hulp van het slechte wicket, de Australiërs voor een betrekkelijk laag totaal aan den kant te zetten. We kunnen veilig aannemen dat, evenmin als de Engelsche cracks hiertoe in staat bleken te zijn onder de heerschende omstandigheden, de Australische kopstukken een score van eenige beteekenis gemaakt zouden hebben. En dan zou (althans een zeer groot deel van den volgenden dag, zoo niet reeds in het be gin daarvan!) niet Australië, maar Engeland van de goede pitch hebben kunnen profitee ren en het sterke Engelsche battingteam was er dan mogelijk in geslaagd het benoodigde totaal bijeen te slaan. De voorsprong die Australië dan had kunnen hebben zou, met inbegrip van het verschil van de eerste in nings, ten hoogste rond 350 runs zijn geweest en als U nagaat, dat Engeland dit totaal op een wijze reeds hiervoor genoemd, in de tweede innings met gemak heeft gemaakt, zou het onder de bedoelde omstandigheden, waarbij dan voor Engeland, reeds met die overwin ning de „ashes" veroverd zouden zijn (drie van de vijf wedstrijden gewonnen), voor een Bar nett, Hammond, Leyland en Ames niet moei lijk geweest zijn den grondslag voor een overwinning te leggen. De kans voor een ver wezenlijking van dit voor Engeland zoo be langrijke feit was mijns inziens zelfs zéér groot geweest. Allen heeft verzuimd hiermede rekening te houden, met een zware nederlaag als resul taat. P. A. LAMMERTS VAN BUEREN. Tennis op den langen afstand Ik heb te doen met Perry (Engeland) en Vines (Vereenigde Staten). Zij moeten een serie van veertig wedstrijden tegen elkaar spelen in veertig verschillende steden van Amerika. Denk u dat eens in. En ze zijn al begonnen. Te New York won Perry in vier sets, zonder veel moeite. Madison Square Gardens zaten propvol menschen, die teleurgesteld waren omdat zij veel geld voor hun plaatsen hadden betaald en bovendien hun algemeene verwachting, dat Vines (V.S.) zou winnen niet bewaarheid zagen. Maar Perry en Vines haalden beiden een sloot geld binnen. De tweede wedstrijd was in Cleveland. Er waren maar 3000 toeschouwers voor de 4500 plaatsen. Weer won Perry (Eng.) gemakkelijk, ditmaal met 11-9, 6—3, want er werd „best of three sets" gespeeld. Met nog 38 ontmoetingen voor den boeg heeft Vines thans griep gekregen en ligt ziek in bed, hetgeen de Amerikaansche sportjour nalisten de gelegenheid geeft om te schrij ven: „Hij zal in New-York en Cleveland ook al wel niet fit geweest zijn", hetgeen het ge lukkige gevolg kan hebben dat de derde ont moeting weer in een uitverkocht huis plaats heeft. Maar ik heb niet met hen te doen omdat het financieel op den duur wel eens kon te genvallen. Het lijkt mij alleen maar erg om maandenlang samen te reizen met geen an der doel dan veertigmaal tegen elkaar te ten nissen. Dit moet mateloos vervelend zijn. Al tijd diezelfde tegenstander weer, in dezelfde, flannels, met denzelfden glimlach op zijn ka ken die na het eerste dozijn ontmoetingen wel tot een grijns zal zijn verworden en altijd weer dezelfde menschenmassaas die tel kens weer in de domme verwachting zullen verkeeren, dat beiden hun uiterste best zullen doen om te winnen. Is dit mogelijk? Neen! De Engelsche bladen zeggen nu al dat Perry op den duur zal gaan verliezen, omdat zijn lichtelijk prikkelbaar humeur de verveling niet zal kunnen door staan. Nu, tenzij Vines een Uebermensch is en dat zijn zelfs de beste beroeps-tennissers niet, anders deden ze wel wat anders moet hij aan hetzelfde euvel ten prooi vallen. Wel dra zullen beiden alleen nog maar geïnteres seerd zijn in de recettes. En aangezien die re gelmatig dalen zouden, als Perry bleef win nen, moet er wel wat op gevonden worden. Er moet wat afwisseling in de zegepralen worden gebracht. Ik zeg dat zonder onvriendelijke be doelingen: ik geloof dat dat niet te verhoeden is. Anders spelen ze den veertigsten wedstrijd ten overstaan van 1 umpire, 4 ballen jongens en hun impresario, die op de tribune zou snur ken. Waarschijnlijk zal hij toch wel snurken gedurende de laatste 35 ontmoetingen De eenige kans die het „latere publiek" nog op feilen strijd heeft ligt in de waarschijnlijk heid, dat de heide jongelui zulk een diepen af keer van eikaars uiterlijk en eikaars tennis zullen krijgen dat zij boos op elkaar worden. Honderden uren zullen zij samen in treinen doorbrengendat Is te zeggen: samen met een spullebaas, die de contracten in zijn zak heeft en hen voortjaagt door achtenveertig Vereenigde Staten. Maanden lang zullen zij driemaal daags tegenover elkaar zitten aan de slechte maaltijden in de restauratiewagens, besproeid met dooreengehotste goedkoope glaasjes wijn (een enkel mag wel, ook in trai ning). Zij zullen vermoedelijk niet alleen el kaar en den spullebaas gaan haten maar ook de nagedachtenis van den man, die het tennis spel uitvond. Maar in zijn ouderwetsche on schuld speelde die het op een grasveld, in plaats van in een volgerookte zaal met een loeiende menigte die apenootjes en ice- cre.am-soda's zwelgt. 1-Iij kan nooit zulk een verwording voorzien hebben. Arme Perry (Eng.). Arme Vines (V.S.), Waaraan hebben ze dit verdiend? In zegen het Lot, dat mij tot een eenvoudig kranten man in het kleine Nederland heeft gemaakt inplaats van tot een wereldkampioen in het slaan van balletjes over netjes binnen lijn tjes. Ik voel aanvechting het tweetal een kaartje te sturen met iets bemoedigends erop: „Keep smiling" of „Look for the silver lining" of zooiets. Maar wat zal het den armen knapen baten? De spullebaas zal onverbiddelijk zijn en zij zullen door moeten driven, smashen, lobben tegen elkaar nooit eens tegen een ander tot het bittere einde, het einde van de veertigste 'ontmoeting. En het zou mij niet verwonderen als dan beiden hun rackets weg smijten, met den spullebaas afrekenen en nooit van hun leven meer een voet op een tennisbaan zetten. Dat zou ik doen, als het Noodlot mij zulk een tennistalent bezorgd had en ze mij in een contract-val gevangen hadden. Misschien zou ik kool gaan planten. Of rentenier worden. Maar vast geen journalist zoo'n hekel zou ik ongetwijfeld aan het Publiek gekregen hebben. Gelukkig dus maar dat het mij bespaard is. Want ik ben zoo graag journalist. R. P. BEMIDDELINGSPOGING IN HET AMERIKAANSCHE AUTOMOBIELCONFLICT. DETROIT 13 Januari (Havas-A.N.P.)' De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft de vertegenwoordigers der General Motors en van de vakorganisaties van het personeel in de automobielnijverheid uitgenoodigd tot bijwo ning' van een conferentie, welke vanochtend om 11 uur zal worden gehouden te Lansing. Murphy stelt al het mogelijke in het werk om een overeenkomst tot stand te brengen en een einde te maken aan de staking. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 12 Januari.: 1. J. B Staubesand, zonder beroep, wonende te Haarlem, Wagenweg 62. Curator mr. A. Bruch, te Haarlem. 2. H. C. Brakel, loodgieter etc., wonende te Haarlem, Zijlweg 19. Curator mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. 3. P. Bruyns, caféhouder, wonende te Vel- sen. Meervlietstraat K 10. Curator mr. F .van Blerkom, te Haarlem, Nassaustraat 18. 4. E .M. van der Ploeg, zanger, wonende te Heemstede, Mesdaglaan 21. Curator mr. J. van der Hoeven, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: W. Fransen, arbeider, wonende te Wormer. Curator mr. J. van der Vegt, te Heemstede. Op 11 Januari 1937 is aan H. A. de Bruin, industrieel en vleeschconservenfabrikant, wo nende te Santpoort, Rijksweg 448 voorloopig surseance van betaling verleend met benoe ming van den heer mr. p. Tideman alhier tot bewindvoerder. Behandeling 20 Februari a.s. des voormid dags om 9.45 uur.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7