HET NIEUWE AVONDBLAD RIJMPRENTEN INLIJSTEN L ARTISTIEK, Kalverstr. 8. Tel. 5705 Boutade. 22e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 15 JANUARI 1937 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., pei maand 40 cents plus 2y2 cents incasso per kwartaal 11,20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef, 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op <tor>- en heesiaagen Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie- P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVEKTENTleN: 1—o regels 0.75. Elke regei meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct ingezonden mededeeungen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: «00.- bij overlijden f400.- bij verlies van een band. voet ol oog. t 250.- bij verlies var. -^en duim: f 150 bij 'erlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers- marine-vaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. IJMUIDEN „Comité voor Kleeding en Dekking" opgericht. 7 Op initiatief van mevr. KwintWiersum. Alhier is op initiatief van mevr. Kwint— Wiersum opgericht een „Comité voor Kleeding en Dekking', waarover gisteravond de opricht ster, die presidente is en de heer Bordewijk, tijdelijk directeur van Maatschappelijk Hulp betoon secretaris, in een persconferentie eeni- ge nadere mededeelingen hebben gedaan. Mevrouw Kwint wees er op, dat er voor de groote schare werkloozen veel wordt gedaan Door den langen duur der werkloosheid is het. in vele gezinnen echter niet mogelijk het te kort aan kleeding, dekking en schoeisel aan te 1 vullen. Om in deze gezinnen hulp te verleenen is op verzoek van mevrouw Kwint bovenge noemd comité gesticht, dat bestaat uit de da mes Barbiers-Seelemeyer, P. de Boer-Harder, Van der Does—Fikke, Fierstra—Hundt, Hey- koop-v. d. Plas, Koops-Schram en Mooj en- Beekman. Het doel van het comité, aldus mevr. Wint is, kleedingstukken, dekens enz. bij de huizen op te halen en deze onder de noodlijdende ge zinnen te verdeelen. De heer Bordewijk gaf daarop nog een na dere uiteenzetting van het doel en de werkwij ze van het comité. Hij zette eerst uiteen, op welke wijze thans steun wordt verstrekt. Dit geschiedt in de eerste plaats door Maatschap pelijk Hulpbetoon, in de tweede plaats door de gesubsidieerde steunregeling, alleen aan bona fide valide arbeiders, die in loondienst hebben gewerkt en die door de werkloosheid niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien. In de eerste plaats krijgen deze werkloozen geld om in hun onderhoud te voorzien. Daarnaast stond het thans opgeheven crisiscomité, waar van het werk thans wordt voortgezet door het comité voor B-steun, dat zich bemoeit met het verstrekken van kleeding en dekking aan hen, die gesteund worden door de gesubsidiëerde steunregeling. Ten behoeve van hen, die tot nu toe op deze wijze niet- gesteund werden is thans ook in Velsen, evenals in sommige andere ge meenten is geschied, een comité ter stichting van een „Fonds voor kleeding en dekking" op gericht, waarvoor gerekend wordt op een rui men steun van de ingezetenen. Natuurlijk zullen ook bijdragen in geld en/of levensmiddelen gaarne in ontvangst worden genomen. Alles, wat door de ingezetenen be schikbaar wordt gesteld, zal worden afgehaald. Spoedig zullen hierover nadere mededee lingen worden gedaan en zal bekend worden gemaakt wanneer met het ophalen van de bij dragen zal worden begonnen. JAARVERGADERING VELSER ZWEM- VEREENIGING In de bovenzaal van „Kennemerhof" hield de V. Z. V. haar jaarvergadering. Bij zijn opening memoreerde de voorzitter, de heer Borst, den grooten groei der vereeni- ging in het afgeloopen jaar. Er traden 150 nieuwe leden toe, zoodat het aantal leden ruim 300 bedraagt. Tevens herinnerde de voorzitter aan de mooie successen der polo-zeventallen in de afgeloopen zomercompetitie Op den te houden feestavond hoopte hij hier nader op terug te komen. De agenda, welke 23 punten bevatte, werd in een vlot tempo afgewerkt. De contributie werd op dezelfde bedragen als vorig jaar vastgesteld. De jaarverslagen Het verslag van den penningmeester was in een optimistischen toon gesteld en gaf een flink batig saldo aan, zoo ook het verslag van den secretaris. Hierin werd gememoreerd de groei der vereeniging, de vele gehouden wed strijden, zoowel voor leden, scholieren e. a., als de successen op uitwedstrijden behaald. Het verslag van den polo-secretaris was zeer uit gebreid en overzichtelijk. Dit gaf aan de re sultaten door alle 7-tallen behaald, de door elk lid gemaakte goals, kortom alle wederwaar digheden van het afgeloopen polo-seizoen. Drie der zes zeventallen werden kampioen van hun afdeeling, waarvan het eerste zeven tal nog een promotie-degradatiewedstrijd moest spelen, om over te gaan naar de 2de klasse. Ook in dezen strijd wist het eerste ze vental de zege te behalen en te promoveeren naar de 2de klasse. Voorwaar een mooi resul taat om in 5 jaar tijd van de 3de klasse kringcompetitie naar de 2de klasse bonds- competitie te promoveeren. Het 2de zevental promoveerde van de 1ste klasse kring naai de 3de reserve klasse van den bond, terwijl het 3de zevental-in de 3de klasse gelijk met den kampioen van haar afdeeling eindigde. Het adspiranten B-zevental behaalde eveneens het kampioenschap harer afdeeling. Het seizoen in den put is in het. afgeloopen jaar niet zoo goed geweest als vorig jaar. Mede door de vele verbeteringen en vernieuwingen is het financiëel resultaat niet zoo groot, maar toch zijn alle kosten gedekt kunnen worden De inrichting is geheel afgeschreven en er is nog een klein bedrag naar de reserve overge bracht. Het verslag van den secretaris der zwembadcommissie den heer G. L. Vriend was als steeds zeer gedocumenteerd. De kas-controlecommissie, welke de boeker en bescheiden der beide penningmeesters heeft gecontroleerd, had deze in orde bevonden, waarop beiden voor het gehouden beheer wer den gedechargeerd. De heeren J. C. de Mayer en P. Visman wer den weer in het bestuur herkozen, alleen wer den hun functies onderling verwisseld en zal de heer J. C. de Mayer in het dagelijkscb be stuur zitting nemen als penningmeester, ter wijl de heer Visman als commissaris van ma teriaal werd gekozen. Verder werden de verschillende bestuursle den weer in diverse functies herkozen. Wederom werd besloten den „put" voor een jaar van den Waterstaat te huren. .De feestavond zal op 16 Januari 1937 ge houden worden in de bovenzaal van „Cycloop". Openbare vergadering V.V. S. U. Wordt de persoonlijkheid in de Sovjet- Unie onderdrukt? Gezicht op de Spaansche havenstad Malaga, waar het offensief van Franco's strijdkrachten op hevig verzet stuitte. (Adv. Ingez. Med.) Van Oosterduinplein naar Burg. Rambonnetlaan. Alleen mogelijk met baggerlaarzen. Vele ingezetenen hebben zich er indertijd over verheugd, dat de Burg. Rambonnetlaan in Oostelijke richting werd doorgetrokken naar het Oosterduinplein. Hierdoor immers kwam een korte verbinding tot stand tus- schen IJmuiden-Oost en de Visschershaven en den visch afslag via -het Velse-rduinplein en den Oosterduinweg', terwijl ook velen, die van het Velserduinplein den kant van de Julianabrug uit moesten, van den nieuwen verbindingsweg gebruik maken. Als we zeggen, dat de Burg. Rambonnet laan werd doorgetrokken ..naar" het Oos terduinplein, dan moet dit zoo begrepen worden, dat de doortrekking geschiedde „in de richting" van genoemd plein. En thans betreuren velen het, dat genoemde laan niet „tot" het Oosterduinplein werd doorgetrok ken want nu, in den natten moesson bevindt zich tusschen laan en plein een modderpoel, die velen een doorn in het oog is Diepe kui len staan vol water en 'het is op het oogen- blik haast niet mogelijk, hier zonder droge voeten te passeeren. Ook wielrijders en auto bestuurders klagen steen en been over dezen wantoestand. Auto's die het wagen den mod derpoel over te steken gaan tot de as in het drabbige vocht en toen de grond tijdens de korte vriesperioöe hard was en een vreemde autobestuurder, die geen loods aan boord had, in de val liep, kon hij slechts passee ren ten koste van een gebroken as. Dit zijn vreemde toestanden en het is ons onbegrijpelijk, dat hier van gemeentewege nog steeds geen bestrating is aangebracht. Zijn wij juist inglicht, dan is het de bedoe ling geweest, dit spoedig nadat de Burge meester Rambonnetlaan was doorgetrokken te doen, maar tot nu toe is het niet verder gekomen dan het uitzetten van den weg met de bekende roode paaltjes, die men hier en daar uit de wildernis nabij het moeras te voorschijn kan zien komen. Het is voor onze reputatie als moderne woonstad te hopen, dat de poel spoedig ge dempt en bestraat wordt en de rest van de wildernis een beetje „bijgeschaafd" wordt. Dan kunnen tevens de oude boomstompen, die niet bepaald aesthetisch aandoen, ver wijderd worden. DE NORMA MARIA IJM 6. Naar wij vernemen zal de nieuwe trawler van de fa. wed. S. I. Groen zeer waarschijn lijk a.s. Zaterdag zijn eerste reis onder de nieuwe kantoor- en nationaliteitsvlag aan vaarden. De trawler gaat naar zee onder den naam Norma Maria en het merk IJM 6. TERAARDEBESTELLING E. G. BEUKMAN. Gistermiddag vond oo de Algemeene Be graafplaats alhier in allen eenvoud de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer E. G. Beukman. de man die kan worden be schouwd als de pionier van de strandexploi- tatie en die zich als exploitant van het pa viljoen nabij de Zuiderpier bij vele plaatsge- nooten en vreemdelingen populair heeft ge maakt. De heer A. Koningstem, een zwager van den overledene sprak eenige waardeerende woorden, waarin hij dezen roemde als iemand met een eerlijk karakter en een on vermoeide werklust. Een neef sprak eenige woorden van af scheid en dankte de aanwezigen namens de familie voor de belangstelling. HET HOCKEYPROGRAMMA. Het programma, van Strawberries voor a.s. Zondag luidt als volgt: Strawberries IB.M.H.C. n 14 uur. T.H.C. '25Strawberries II 14 uur. B.M.H.C VII—Strawberries III 14 uur. DAMES: Strawberries II—R.W. IV 10.45 uur Zaterdagmiddag 13.30 uur wordt gespeeld: B.M.H.C. B—Strawberries A. Het vriest niet meer, Het druipt alweer, Van naakte kale boomen; De lucht is grijs, Het korstje ijs, Is al weer weggenomen. De schaatsenpret Is weer verzet, Voor dagen of voor weken; Wij weten niet, Of in 't verschiet, De vorst zich nog zal wreken. De mist hangt zwaar En brengt' gevaar, Van ij zei op de wegen; Wanneer de nacht Een nachtvorst bracht, Na miezerigen regen. 't Is alles nat, En grauw en zat. Van vochtigheid doortrokken; Hoe kan mij nu, En 'k denk ook u, De lieve lente lokken. AUTO MAAKT BOKKESPRONGEN Gisteren heeft op de Tra wier kade een autobestuurder met zijn luxe-auto eenige vreemde bokkesprongen gemaakt. De auto botste nl. tegen e-en langs de kade staanden ijzeren meerpaal. De wagen steigerde 'n hal ven Meter omhoog en wipte daarna netjes over den paal heen. Het was een fraai staaltje acrobhtiek, dat gelukkig goed afliep want de wagen werd niet beschadigd, reed ook niet in de Vis schershaven en bovendien bleef de bestuur der ongedeerd. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Men schrijft ons: Uit de leden is het verzoek gekomen, geza menlijk een bezoek te brengen aan den Haag ter bezichtiging der cadeaux van Prinses Ju liana. Aan dit verzoek zal Maandag a.s. 18 Januari worden voldaan en wel per trein, die 8.59 vertrekt van IJmuiden. Daar het niet mo gelijk is alle leden te bereiken, is deze manier van bekend maken gekozen, in de hoop dat velen dit berichtje zullen lezen. Tot Zaterdag 12 uur kan men zich bij één der bestuursleden opgeven, waar nadere inlichtingen zijn te ver krijgen. SUPP. VER. „DE STORMVOGEL" Het bestuur van de Supp. Ver. „De Storm vogel" maakt den leden opmerkzaam op den grooten wedstrijd te Amsterdam „Ajax-Storm- vogels". Zij, die dezen wedstrijd wenschen bij te wo nen kunnen zich opgeven bij het bekende adres vóór Zaterdagavond 10 uur. Donateurs kunnen voor den kostenden prijs medetrekken. De autobus vertrekt des n.m 12.30 van de bekende plaatsen EN SPEKKEN- AFSLUITING DOODWEG WEGJE. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ge deelte van den Doodweg, van het Groene- laantje tot den Biezenweg, en het geheele Spekken weg je, te Santpoort, van Maandag 18 Januari a.s. af tot nader order voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Zoo lang moge lijk zal het verkeer in één richting worden toegelaten, R. C. BREDERODE Het programma voor a.s Zondag luidt: Spaarnevogels 2—Brederode 1 10 uur Brederode 2—Rood Wit (vriendsch.). 2 uur Brederode Jun—Haarlem Jun. e 10 uur Gisteravond heeft, op uitnoodiging van de V. V. S. U., mevrouw Dr. F. de Graaf uit Am- sterdam in Thalia gesproken over: „Wordt de persoonlijke vrijheid in de Sovjet Unie on derdrukt?" De zaal was matig bezet waarvan de voorzitter de oorzaak zocht in de heer- schende griep-epidemie. j Alyvorens Dr. F. de Graaf tot het behande- len van haar onderwerp overging, zong de i heer Willem Hartsuyker, begeleid door Cor j van Veen, eenige liederen. Daarna was het i woord aan mevrouw de Graaf. Zij zeide, met opzet dit onderwerp gekozen te hebben omdat 1 tij d weer door de bestrijders van de Sovjet 'nïe het tegendeel beweerd wordt. Hoe die be- T'ijding gevoerd wordt in Berlijn waar de lomintern een anti-sovjet tentoonstelling ïeeft georganiseerd, daarover wil spreekster het niet hebben, maar zij wil spreken, om in dien mogelijk, de onkunde die er heerscht over de Sovjet Unie zelfs bij S. D. A. P.'ers en dergelijken, weg te nemen. Aan de hand van cijfers toonde zij den vooruitgang aan die in de Sovjet duidelijk kenbaar is. Vervolgens wilde zij weerleggen de bewering, dat de Sov jet straks met geweld het Communisme wil brengen en zoodoende een gevaar is voor den wereldvrede. Anderen beweren, ofschoon men den vooruitgang van de Sovjet erkent, dat de persoonlijke vrijheid wordt onderdrukt. Dr. F. de Graaf wil nu eens laten zien hoe het staat met die z.g. vrijheidsonderdrukking. Of dat daar erger is dan in ons land of dan in de fas cistische staten. In een democratischen staat wordt de arbeider armer, hoe meer hij werkt, zooals door Marx werd verkondigd. Met enkele voorbeelden toonde spreekster aan dat het geen door Marx geschreven is, geenszins on waarheid is, In het kort sprak zij hierbij over de sociale vrijheid van den arbeider buiten de Sovjet Unie. Hiertegenover stelde zij den toestand van den arbeider in de Sovjet Unie. Ieder die in de Sovjet op gebied van techniek of arbeid door eigen initiatief, zooals b.v. een Stachanow, den arbeid tracht te ver beteren wordt voorop gezet, omdat hij iets voor den arbeider heeft gedaan. Vervolgens vertelde spreekster over voorvallen die zij bij haar bezoek in de Sovjet heeft ontmoet. De arbeider in de Sovjet wordt geprikkeld om vooruit te komen. De uitkomsten hiervan zijn, aldus spreekster schitterend. Wat het fabrieks leven betreft, de arbeiders hebben allen hun medezeggingschap en hoe beter de winsten dei- fabriek zijn, hoe beter de arbeider het heeft. De arbeider neemt deel, op ieder gebied, aan de belangen der samenleving. Reeds 90 pet. der boeren is toegetreden tot de Kolchose, dit is samenwerking. De boeren bewonen hun eigen boerderij, maar door collectieve samen werking heeft de boerenstand zich enorm ontwikkeld en zichzelf omhoog gebracht. Dit wilde spreekster bewijzen door het voorlezen van een brief van een Koelak, die eertijds, als alle andere Koelakken een nomadenleven leidde, nu lid is van Conferentiedelegatie. Spreekster vertelde verder haar indrukken, bij haar bezoek in Moscou opgedaan. Wat het uitoefenen van critïek betreft, het is volko men onwaar dat in de Sovjet geen crïtiek ge voerd mag worden. En wat de jeugd betreft, onze jeugd kan leeren, als daar geld voor is, maar arbeid of vooruitzichten zijn er niet. In de Sovjet kan ieder die wil studeeren dit op kosten van den staat doen. In de Sovjet wil men niet dat de jeugd eenzijdig wordt opge voed. In 1936 zijn er ruim 4000 scholen bijge bouwd. Zeer streng wordt op de leermiddelen toegezien. De staat stelt zich op het standpunt, ook op het gebied van onderwijs het kind het beste te geven. Ieder kind dat eenigen aan leg heeft kan leeren wat het wil. Spreekster erkende dat den kinderen geleerd wordt hoe het socialisme beschermd moet worden, hoe het met de ontwikkeling in an dere landen gesteld is enz. De kinderen heb ben hun eigen courant en worden met de po litieke gebeurtenissen in andere landen op de hoogte gehouden. Bij de intellectueelen be staat een geweldige behoefte, om zich nog meer te ontwikkelen. Men zegt daar: „wie niet voortgaat zich te ontwikkelen gaat achter uit", vandaar dat men zich met alle geweld op de studie werpt. Me-n eischt van de studenten, dat zij algemeen goed op de hoogte zijn van alles, zooals muziek, filmkunst enz, De Sovjet geleerden worden in de Sovjet geëerd. In an dere landen maken de geleerden zich er druk om, hoe men het best de productie kan be perken. In de Sovjet zijn de geleerden er steeds op uit, om alles te zoeken wat het al gemeen belang kan dienen. Thans zijn zij ex- druk mee bezig om een ovei-jarig koren te vin den opdat men niet ieder jaar behoeft te zaaien. De staat stelt groote sommen ter be schikking voor wetenschappelijke doeleinden. Jaarlijks wordt hier vierhonderd millioen roe bel voor beschikbaar gesteld. In Moscou wordt thans een reusachtig studiegebouw gezet, waarin ruimte is voor alles wat op gebied van ontwikkeling en studie noodig is. Niet alleen is de wetenschap ingericht om te zoeken naar wat noodig is, maar ook naar wat tot veraan genaming van het leven kan dienen. En wat den Godsdienst betreft, er is aldus spreekster volkomen vrijheid, tot het uitleven van de Godsdienstplichten. De sprookjes van Gods dienstvervolging worden, gefabriceerd in het buitenland en vinden hun oorsipi'ong niet in de Sovjet. Met een voorbeeld trachtte spreek ster dit duidelijk te maken. Dat er priesters zijn vervolgd en verbannen, ontkent spreekster niet. Onder het Czarisme genoot de priester zijn salaris van den staat. Toen de revolutie uitbrak zijn er priesters geweest, die de zij-de der Wit-Russen kozen en de Kerk gebruikten om de Sovjet-regeering tegen te staan, gevolg dat. dezen er voor ge straft werden. Maar iedere dominee of priester, die zich gedraagt naar de orde van den staat is volkomen vrij. Men is echter niet vrij orn zich met een groep te vereenigen die er zelf een politiek program op na willen houden of de belangen van den staat tegen staan. Even min is fascistisch drijven of sabotage toege staan, Anarchistische organisaties kunnen ook niet worden geduld, evenmin het uitgeven van een courant die de ideeën van den Sovjetstaat tracht te bestrijden. Zoolang de Sovjet om ringd is van kapitalistische landen kan ook niet worden toegelaten, dat er propaganda van uit deze landen gevoerd woi-dt. Aan het ein de van haar betoog, aeide spreekster, dat wanneer de tegenstanders van de Sovjet eens eerlijk onbevooi-oordeeld de zaak wilden onder zoeken en nagaan, zij tot andere gedachten zouden komen en ongetwijfeld van hun be strijding zouden te-rug komen. Tijdens de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen die door spieekster be antwoord werden waarna tot slot de heer Hartsuijlcer nog eenige nummers ten beste gaf. SANTPOORT MEVR. E. MEES—SCHUCKINCK KOOL In den ouderdom van 52 jaar is Woensdag overleden mevr. E. MeesSchuckinck Kool, arts alhier, psychiater van het Consultatie bureau voor moeilijke kinderen te Haarlem, welk bureau zij mede had helpen oprichten en waarvoor zij veel gedaan heeft. Mevr. Mees was de eehtgenoote van den waarnemenden directeur-geneesheer van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, arts R. A. Mees. Vóór haar huwelijk was mevr. Mees als psychiater ver bonden aan het Prov. Gesticht te Bakkum. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 16 Januari a.s. te 2 uur op de Begraaf plaats te Bloemendaal aan den Bergweg. ARROND. RECHTBANK Accept vervalscht. Een inwoner van Heemskerk had zich te verantwoorden, omdat hij een valsch accept waaruit bleek dat een bouw- en exploitatie maatschappij uit Velsen hem een bedrag van ongeveer f 11.500 schuldig zou zijn, bij het faillissement van de maatschappij had opgevorderd. De cara trice in dit faillissement had de voi-dering afgewezen. De schulden van de onderneming bedroegen in totaal on geveer f 23.000, de activa f 600. Door de vor dering van vei*d. werden de andere crediteu ren dus benadeeld. De verd. verklaart dat het accept valscüh was en dat hij het van den directeur der bouwmaatschappij gekregen had. Het plan om dit accept op te vorderen is van den di recteur uitgegaan, Verd., die reeds al zijn in Indië verdiend geld in de zaak had gesto ken, verklaarde niet veel van de situatie be grepen te hebben. Hij stond geheel onder de 'macht van den directeur. Deze laatste als getuige gehoord, verklaar de het accept inderdaad te hebben getee- kend en afgegeven. De Officier van Justitie, requisitoir nemen de. meende dat verd. ten onrechte naieviteit toont. Een man, met de ondervinding van verd,, kan niet zoo onnoozel zijn. Spr. achtte het ten lastegelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. B. W. Stomps, die den verdachte ver dedigde, wees eerst op de groote verantwoor delijkheid, die hij als advocaat en als mensch in deze zaak heeft te dragen. Spr. heeft dezen verdachte tot eigen aan gifte gebracht. Deze man heeft veel geleden, ook al onder de 'chantage van den ander, dien, zij het in verkeerde richting, bijna ge niaal te noemen is. Uitvoerig vertelde pleiter de voorgeschie denis van deze zaak. De verdachte, een een voudig mensch, is geheel onder den invloed gekomen van den directeur der bouwmaat schappij Spr. pleitte tenslotte de grootste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Hierna zou de directeur der bouwmaat schappij terecht staan. Wegens ziekte van den verdediger, Mr. H. O. Drilsma, is de be handeling uitgesteld tot Woensdag 27 Jam. te half vier. Beleediging van de overheid. Een boekhandelaar uit IJmuiden stond te recht, omdat hij op 5 November in een open bare vergadering van een anti-militaristische vereeniging zich beleedigend had uitgelaten over justitie en politie. De verd. verklaarde, dat hij niet een bepaal de justitie in een bepaald land had willen beleedigen. Hij wilde slechts de misstanden, ■die z.i. in de kapitalistische maatschappij heerschen, aan de kaak stellen. De verd. achtte daarom zijn uitlatingen niet beleedigend voor een bepaalde rechter lijke macht. Mr. A. R. Andringa, officier van Justitie, deed in zijn requisitoir uitkomen, dat het ten laste gelegde is bewezen. Reeds driemaal eer der is verd. voor degelijke feiten veroordeeld. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. H. J. Pot, die als raadsman optrad, vond het duidelijk, dat vei*d. voortbouwt op de leer van Marx.. ..Alleidei beschouwingen knoopt hij hieraan vast, ook deze gewraakte passage over de rechterlijke macht. Pleiter maakte, evenals de minister onderscheid tusschen beleedi- gingen in formeelen en materieelen zin. Alleen de eerstgenoemde beleediging' is strafbaar. Pleiter' was van oordeel, dat de formeele be- io' Ve" n'e* ^eiiit is. Bovendien achtte spr. niet bewezen, dar de verd. juist de Nederlandsche justitie een poli tie bedoelde. Spr. vroeg ontslag van i*echtsvervolging subs, een voorwaardelijke stiaf. De uitspraak werd bepaald op 28 Januari.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1