HET NIEUWE AVONDBLAD SCH. 68 en 179 door grondzeeën vergaan. Gevaarlijke richel bij IJmuiden. 22e JAARGANG No. 64 MAANDAG 18 JANUARI '37 SJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DTT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet ot oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. IJMUIDEN „Der Hafen von Amsterdam'1 Een schitterende brochure. De dienst der Gemeente-Handelsinrichtin gen heeft een brochure in de Duitsche taal samengesteld over de Amsterdamsche Zee- en Luchthaven, getiteld „Der Hafen von Amsterdam". Als we deze brochures een „schitterende" noemen, dan diene men dit in letterlijken als in figuurlijken zin op te vatten. Schitterend in letterlijken zin is de wrapper, waarvan de tint doet denken aan het glanzend massief van de Douglas-machines, schitterend is ook de omslag der brochure, die bovendien smaakvol en artistie versierd met fraaie gestyleerde teekeningen, betrekking hebben de op scheep- en luchtvaart. Van een in zulk een sierlijk gewaad gesloten brochure ver wacht men niet anders dan een even verzorg den inhoud. En in deze verwachtingen wordt men niet teleurgesteld, want de brochure is van inhoud even schitterend, dit in figuur lijken zin, als haar uiterlijk. Een fraaie K. L. M. foto van het geheele [havencomplex, diaigonaalsgewijs over 2 pagina's afgesneden, geeft een goeden indruk van den omvang van de havenwerken van Neerlands oudste koopstad. Verder is het werkje verlucht met tal van fraaie foto's van verschillende ha vens, van de machtige gemeentelijke loodsen op de Handelskade, van de graansilo's en van Schiphol, waarvan een eveneens over 2 pagina's afgedrukte K.L.M.-foto de enorme afmetingen van het vliegveld en de loodsen duidelijk weergeeft. Verder bevat het werkje o.a. schema's van de belangrijkste sluizen en vaarwaters ter wereld, waaruit blijkt, dat de Noordersluis en het Nocrdzeekanaal, wat af metingen betreft, aan de spits staan. De Duitsche tekst vermeldt iets over de geschiedenis van Amsterdam's verbinding met de Noordzee, wijst op de beteekenis van Amsterdam als Rijnhaven en geeft voorts een beschrijving van de outillage. Ook over de houthaven, de petroleumhaven en Schip hol worden vele wetenswaardigheden ver teld. In het midden van het boekje is over twee pagina's afgedrukt een kaartje van de ha venwerken in Amsterdam en van het Noord- zeekanaal en de haven van IJimuiden, Op laatstgenoemd kaartje treft ons in de eerste plaats, dat daarop is aangebracht de voor de verre toekomst ontworpen uitbreiding van de buitenhaven door verlenging en verplaat sing der pieren, een toekomstbeeld en in de tweede plaats, dat nog gebruik is gemaakt van de benamingen Velseroord en Wijkeroog, een beeld uit het verleden. De „uitrusting" van de brochure is van den bekenden sierkunstenaar Fré Cohen, de foto's zijn van Studio Kolff, K.L.M. en Mar telhof f en ze is gedrukt ter Stadsdrukkerij, idie daarvoor alle hulde verdient. SCHAAKCLUB „DENK EN ZET". De Schaakclub „Denk en Zet" van den N.A.S.B. houdt op den oefendavond a.s. Dins dag een vergadering ter verkiezing van een voorzitter. „Denk en Zet" speelde de vorige 'week tegen de Spaarndamsche Schaakclub „Ons Genoegen". „Denk en Zet" won met 6V2—3V2 punt. Feestavond Velser Zwem- vereeniging. Cycloop eivol. Zaterdagavond hield de Velser Zwemver- eeniging een feestavond in Cycloop, die zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen, ■want de zaal was eivol toen om 9 uur de band den avond met haar dansmuziek opende. Zoo vol was het er, dat de danslustigen elkaar voortdurend in den weg „dansten". Moge dit voor de bezoekers en bezoeksters niet zoo heel aangenaam zijn geweest, V.Z.V. mag er het bewijs in zien, dat ze zich in een grooten leden- en vriendenkring mag verheugen. Nadat men een uurtje gedanst had was er een oogenblik rust om den voorzitter" den heer P. Borst in de gelegenheid te stellen eenige woorden te spreken. Hij gaf een over zicht over het vorige zwemseizoen en uit zijn woorden Monk een optimistisch geluid: 1000 baden meer dan het vorig seizoen en 114 zwem diploma's uitgereikt. Wel waren de inkomsten wat minder, maar V.Z.V. gaat desondanks voort, tegen lage tarieven gelegenheid te bie den in haar inrichting „de put" te zwemmen. Voor niet-leden, zeide de-heer Borst is het duurder en daarom moet men lid van de ver eeniging worden. De vereeniging heeft weer een groote vordering op het gebied van de zwemsport gedaan. De jonge leden zijn op de wedstrijden meer naar voren gekomen, al ein digden ze niet op de eerste plaatsen. En wat het waterpolo betreft, ongeveer 5 jaar gele den begon V.Z.V. met één zevental en thans komt zij al met zes zeventallen uit. In het bij zonder heeft het eerste zevental zich kranig gehouden. De spelers van dit zevental ont vingen een foto. De heer Borst deelde ten slotte nog mede, dat de overdekte zweminrichting aan het Tibeaiusplein uiterlijk in Mei geopend wordt. Hij wekte op, een spaaroibligatie te nemen. Deze geven drie procent rente en de houders van spaarobligaties krijgen 25 pCt. reductie op de abonnementen enz. Het feest werd daarna voortgezet tot diep in den nacht. Er werd gedanst, voorgedragen, er was een ballet onder leiding van mevr. v. d. Plas en er werd een aardige revue opge voerd, welke was samengesteld door den heer Raadman. Het was in één woord een knal-avond. Oratorium „De Schepping". Uitvoering- van Haydn's werk op 18 Febr. a.s. Wij gaven in een eerste artikel enkele bij zonderheden over den inhoud van het dooi de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" uit te voeren oratorium „De Schep- pin", dat altijd interessant is om als staaltje van Massiek oratorium-compositie te worden gehoord De zakelijke leiding van het koor heeft, be wust van haar verantwoordelijkheid niets na gelaten om ook den zakelijken kant van deze uitvoering ter dege te behartigen. Daartoe was het ten eerste noodig contact te zoeken met een 4-tal prima solisten, die de in „De Schepping" voorkomende solo-partijen op artistieke wijze zouden kunnen vervullen. Het oratorium vraagt weliswaar een drietal zangsolisten, maar wij mogen de rol, welke den organist is toebedeeld, zeer zeker ook on der de solistische rekenen. En daarin is het bestuur wel zeer gelukkig geweest, door den begaafden organist Herman Nieland (Amster dam) voor dezen avond te engageeren. De partijen van den aartsengel Gabriël en van Eva zullen gezongen worden door de be kende Haarlemsche sopraan-zangeres Corry Bijster; de tenor Willem Schansman (Amster dam) vertolkt de figuur van den engel Uriël en Pether Mathot (Amsterdam) de bassoli van den engel Raphaël en van Adam, den eersten mensch. Teneinde het cachet van deze uitvoering te verhoogen heeft men als begeleidend orkest de Haarlemsche Orkest Vereeniging geënga geerd en zij die het met het welslagen van een concert ernstig meenen zullen er „Looft den Heer" dankbaar voor zijn, dat men er zich niet (zooals zoo dikwijls gebeurt) met de eerste de beste piano-begeleiding van heeft af gemaakt, maar gedrongen door den wensch het concert tot in de puntjes af te werken ook het voor zulk een werk onontbeerlijke (vak!-) orkest uit te noodigen. De H. O. V. heeft zich de laatste jaren de re putatie verworven een der beste kleinere vak orkesten der provincies te zijn en hoopt het Donderdag 18 Februari a.s. wederom te be wijzen. Het koor telt momenteel 105 leden, onder verdeeld in 43 sopranen, 26 alten, 17 tenoren en 19 bassen. Er zullen dus dien avond in de Ned. Herv. Kerk ongeveer een 150-tal uitvoe renden zijn, waar de dirigent Stephen Jansen den dirigeerstaf over zwaaien zal. Geen klei nigheid dus. Hetgeen: evenmin kleinigheden waren zijn de problemen geweest, waar de zakelijke lei ding zich tegenover gèplaatst zag, wat de plaatsing van alle executanten op het po dium, den kaartverkoop en het onderbrengen der bezoekers betrof. Voor het eerste hebben enkele handige leden van „Looft den Heer", die met zaag en hamer etc. weten om te gaan, een keurig amphi theater gebouwd, dat na in stemmige kleur gebeitst te zijn, op het podium wordt opge steld en waar alle koorleden een plaats kun nen vinden. In het kerkgebouw kunnen ongeveer 850 be zoekers worden ondergebracht; een extra reserve in den vorm van stoelen zal echter aanwezig zijn om den eventueel te verwachten toeloop te „verwerken". Wij mogen hier reeds wel vérraden, dat onS blad voor zijn lezers eenige honderden toe gangsbewijzen heeft weten te reserveeren en de redactie zal de wijze waarop men zich van een entree-biljet zal kunnen voorzien, bin nenkort nader aankondigen. W. EEN NIEUWE DELICATESSE. De vindingrijkheid onzer Oostelijke naburen is groot; hèt verwerken van visch heeft de grootste aandacht der Duitsche cons er ven- technici. Li Wesermimde is men er thans in geslaagd worst uit visch te bereiden. Deze zeeworst is, naar verluidt, alleszins verhandelbaar en (wat het voornaamste is) smakelijk. Ook het eiwit poogt men aan de daartoe door den handel beschikbaar gestelde visch te onttrekken, want „deze eiwitstoffen zullen in de toekomst voor het probleem der voedsel voorziening van Duitsehland een belangrijke rol spelen". HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Dinsdagavond 19 Januari a.s. geeft de Haar lemsche Orkest Vereeniging in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem een concert, dat gedirigeerd wordt door Frits Schuurman en waarin Maria Neusz als vioolsoliste optreedt. Deze draagt Beethoven's Vioolconcert in D-groot, op. 61, voor. Na. de pauze speelt de H.O.V. de Vijfde Symphonie in c-klein van denzelfden compinist. D. C. IJ. .WINT VAN DEN HELDER. Voor de hoofdklasse-competitie wei"d Zon dagmorgen in Hotel Kennemerhof de wed strijd IJmuidenDen Helder gespeeld. De volledige uitslag luidt als volgt: IJmuiden I Den Helder I: B. DukelP. J. Smoolenaars 20 A. LigthartD. W. C. Rab 20 P. LeijteD. Dussel 02 H. de (BoerJ. C. Kosjen 2—0 C. SuykA. A. Bremer 2—0 PostmaA. J. José 1-1 T. BasstraP. Kwast 20 H. Buis—S J. Slort 2-^0 H. Laros-B. de Best 20 D. Ott-r-H. J. Fonteijn 11 D.CJJ. won dus met 164 Tevens werd de wedstrijd IJmuiden IV Den Helder. III gespeeld die door IJmuiden IV met 12—8 werd gewonnen. De wedstrijd IJmuiden III—Den Helder II werd wegens ziekte van vele spelers uitge steld. Donderdagavond speelt IJmuiden I tegen Wormer I in Wormer. Vertrek 7 uur van Kennemerhof. De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel, dat de ramp van de SCH 179 en de, SCH. 68 veroorzaakt is door den storm, die op 26 en 27 October van het vorige jaar boven de Noordzee en ons land heeft gewoed. Beide schepen zijn zeer waarschijnlijk overweldigd door één van die grondzeeën, welke zich aan onze kust vaker voordoen en welke nu zoovele menschenlevens heeft geëischt. Bij zijn uitspraak heeft de Raad hulde gebracht aan den matroos De Ruiter en den monteur Toet, leden der bemanning van de SCH. 68, die onder uiter mate moeilijke omstandigheden kans hebben gezien het schip tusschen de pieren te brengen. Bij zijn uitspraak heeft de Raad geconstateerd, dat aan beide schepen blijkbaar niets heeft gemankeerd. Waarschuwing van Raad voor de Scheepvaart. Beide schepen in goede conditie. Aan de uitspraak omtrent de SCH. 179 ont- leenen we het volgende: De Raad is, met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart, van oordeel, dat de „Cor nells Vrolijk Fz." SCH. 179 in den storm van 26 en 27 October 1936 op de Nederlandsche kust is vergaan en dat alle opvarenden daar bij het leven hebben verloren. Hoogstwaarschijnlijk is het schip door een grondzee overweldigd. Daarop wijst wel de plaats, waar het wrak is gevonden. De Raad moet zich er toe bepalen te con- stateeren, dat niet is gebleken, dat aan het schip zelf iets mankeerde. Integendeel, de in gewonnen rapporten wijzen er op, dat de „SCH. 179" in volkomen deugdelijken staat verkeerde. Slechts enkele opmerkingen wil de Raad hieraan toevoegen. Door het ja ren achtereen storten van opgebag gerde modder in de nabijheid van de ïichtbrulboei heeft zich ook daar ter plaatse dus niet alleen ter plaatse van de bekende banken een gebied gevormd, waar grondzeeën, met het groote gevaar daaraan verbonden, optreden. Het is te betreuren, dat de „SCH. 179" zich daar ter plaatse en in het algemeen dicht bij de kust heeft bevonden tijdens den hevigen storm. Daar geen enkele opvarende deze ramp heeft overleefd, kan dus ook niet worden on derzocht, of het voor de „SCH. 179" niet mo gelijk ware geweest het einde van den storm af te wachten op zee. Hoogstwaarschijnlijk wilde het schip de haven van IJmuiden bin- nenloopen; een zeer hachelijke onderneming, welke tot mislukking was gedoemd. Een ver wijt spreekt de Raad hier niet uit, nu niet is kunnen blijken, waarom de „SCH. 179" zoo gehandeld heeft. De Raad maakt deze op merkingen slechts ter leering voor anderen. Op een gevaar gewezen. Trouwens, er doen zich nog verschillende mogelijkheden voor. Op één wil de Raad nog wijzen. Het komt voor, dat vlak voor het thuiskomen de vleet aan dek wordt gehaald en dat door deze netten of door de aan dek gestorte visch de spui gaten verstopt raken, met alle gevaar, daaraan verbonden door het niet kun nen wegstroomen van het overgeko men water. De Raad weet natuurlijk in het geheel niet, of dit hier het ge val is geweest. Er is hier echter een gevaarlijke toestand aanwezig, welke tot ondergang van het schip kan lei den. Dit gevaar wordt nog niet vol doende ingezien. Nadat het onderzoek ter zitting van den Raad geëindigd was heeft de Raad kennis ge kregen van het resultaat van het gehouden duikeronderzoek, dat eenige malen wegens het ruwe weer moest worden onderbroken. Aan vankelijk werden lijken van opvarenden, die in de netten verward waren geraakt, aange troffen. Van bergen kon echter bij de toen heerschende weersomstandigheden niets ko men. Wel konden de duikers het netwerk zoo veel mogelijk stuksnijden Vermoedelijk zijn daardoor verschillende lijken losgekomen en later aangespoeld. Eén lijk werd op de in de haven gezonden „SCH. 68" aangetroffen. La ter werd nog een lijk in het wrak van de ,SCH. 179" gezien, dat echter zoover in het zand was bedolven, dat van bergen geen spra ke kon zijn. Lek in het achterschip Wat den toestand van het schip be treft, heeft het duikeronderzoek be schadigingen aan het achterschip uit gewezen, welke op een vóór het schip plaats gehad hebbende aanvaring aan het achterschip schijnen te wij zen. Op 22 November 1936 werd be vonden, dat het opperdek nog steeds geheel vrij was van zand, terwijl de verschansing nog geheel boven den zeebodem uitstak. Ook dit duidt er op, dat het schip achteruit lek is gewor den. Of dit lek worden door een aan varing of door het stootcn hetzij te gen den zeebodem of tegen een voor werp is veroorzaakt, kan niet meer worden uitgemaakt. Al de hiervoren aangeduide om standigheden kunnen bij den on dergang van de „SCH. 179" een rol hebben gespeeld. Wat in werkelijk heid is gebeurd kan helaas niemand navertellen. De SCH. 68. Wat bet vergaan van den motorlogger „Zuid-Holland" Sch. 68 betreft, is de Raad van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door een van die grond-zeeën, welke zich onder weersomstandigheden als die welke hier aan wezig waren, vaak voordoen, niet alleen op het gebied van de banken in de onmiddellijke nabijheid van de kust, maar ook bij de brul boei, waar jaren achtereen modder wordt gestort en waar zich een richel heeft gevormd welke tot vorming van de zoo gevaarlijke grondzeeën aanleiding kan geven. Het ware wel te wenschen, wanneer deze richel, welke vroeger door tonnen werd kenbaar gemaakt, waar een betrekkelijk groot diepte verschil voorkomt, zooveel mogelijk werd gemeden. Toen eenmaal de „Sch. 68" door de grondzee was getroffen en daarbij lek was geslagen, was haar lot bepaald. Het is de groote verdienste geweest van den matroos De Ruiter en den monteur Toet, dat zij, toen het stuurhuis was weggeslagen en groote schade aan dek was ontstaan, nog kans hebben gezien het schip binnen de pieren te brengen alvorens het zijn graf in de golven vond. Ware dit niet gelukt, dan zou ongetwijfeld niemand deze ramp hebben overleefd. Een woord van warme hulde aan deze beide mannen mag dan ook niet ach terwege blijven. Bij deze ramp, te weten voor dat het schip binnen de pieren was gebracht, hebben schip per J. den Heijer, stuurman W. Verbaan en de matrozen P. Vink en P. Kuiper helaas het le ven verloren. De schipper kan zich dus niet meer verantwoorden en de Raad acht het niet oirbaar hem eenig verwijt te maken. Wel echter acht de raad zich verplicht te onder zoeken welke lessen uit deze ramp zijn te putten, ter leering van anderen. Ongetwijfeld ware het beter geweest wanneer de „Sch. 68" op dien morgen van 26 October 1936 niet naar zee ware vertrokken. Het stormsein was geheschen en de vaart langs de kust was vol gevaren, Maar het mag niet worden verheeld de opvaren den, die groot belang hebben bij de uitkomst van het bedrijf, worden ge dreven door de zucht om zich zoo hoog mogelijke inkomsten te verzekeren. Dat belang brengt mede: zoo spoedig mogelijk varen, met het gevolg, dat de neiging bestaat om de gevaren lichte/ te stellen dan zij verdienen. Zoo is ook te verklaren het voorstel van den schipper, bij het telefoongesprek in den vroe gen morgen van 26 Ooctober aan den ree der gedaan, om de gezouten haring, welke in Scheveningen moest worden gelost, niet over zee daarheen te brengen, maar met een motorschuit binnen door. Deze omstandigheidi 'heeft aanvankelijk de meening doen postvat ten, dat schipper en opvarenden in den op handen zijnden storm een gevaar zagen om de visch over zee naai" Scheveningen te bren gen. Uit het onderzoek is echter ten duidelijk ste gebleken, dat dit geenszins het geval was. Men wilde de gezouten haring binnen door zenden, omdat dan de „Sch. 68" weer eerder ter vischvangst kon gaan, waarbij de beman ning groot financieel belang had. Daarom kan ook niet aan den reeder het verwijt wor den gedaan, dat hij, aandringende op het brengen van de gezouten haring met de „Sch. I", schip en opvarenden moedwillig aan te groot gevaar heeft blootgesteld. Het weer niet in het geding geweest Het weer werd bij bedoeld telefoongesprek zooals de reeder verklaarde, niet eens aan geroerd en de getuige de Ruiter verklaarde, dat ook later, bij het uitgaan, toen inmiddels het stormsein was geheschen, de toestand van het weer in het geheel geen punt van overwe ging heeft uitgemaakt. Het is echter jammer, dat de schipper niet heeft bedacht, dat het voor hem, onder de heerschende omstandig heden van weer, wind en stroom vrijwel on mogelijk zoude zijn om Zuid te halen, hetgeen de uitkomst helaas afdoende heeft bewezen. Er is uitsluitend gedacht aan de weersom standigheden van het oogenblik. Zeilen niet in goede conditie. De uitrusting van het schip, dat overigens wel in orde was, liet in zooverre te wenschen over dat het grootzeil ook het reservezeil, dat werd aangeslagen, toen het andere was gescheurd niet in goede conditie verkeerde. Het'heeft voorts de aandacht van den Raad getrokken, dat volgens ingekomen berichten is gebleken, dat de kappen van. machineka mer en kajuit niet gesloten waren. Het is wel zeer te betreuren, dat het besluit om naar IJmuiden terug te keer en te laat is genomen. Toen bleek, hoe weinig het schip in de richting van Scheveningen was op geschoten de „Sch. 68" was zeven uur in zee en men verkende nog pas Noordwijk was de wind nog Zuid west. Het was toen hoogstwaarschijn lijk nog mogelijk om veilig terug te gaan. Het had in ieder geval beproefd kunnen worden. Later toen de wind ruimde, was het binnenloopen van IJmuiden een hoogst gevaarlijke on derneming, op welwer goeden afloop niet gerekend kon worden, al is het den beiden genoemden opvarenden nog gelukt om zelfs het zinkende schip nog binnen de pieren te krijgen. BONNEN VOOR RADIODISTRIBUTIE. Het Comité verzoekt ons te melden, dat hernieuwde inschrijving voor de maand Fe bruari zal plaats hebben voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord op Donder dag 21 Januari en uitreiking op Donderdag 28 Januari, voor de Centrale Kennemerland van 7,8 uur voor Velsen-Noord van 6 1/2 7 1/2 uur. Voor de Centralen Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 22 Januari en uitrei king o,p Vrijdag 29 Januari van 7—8 uur. Zij die zich voor het eerst willen laten inschrij ven. moeten minstens een half jiaar abonné van een der bovenvermelde centralen zijn. NIEUWBOUW IN WESERMüNDE. De reederijen in Wesermimde zijn ijverig bezig hun vloot te vernieuwen. Het in 1933 ontworpen plan tot uitbreiding en vernieu wing de visschersvloot omvatte 35 moderne trawlers, waarvan er thans 27 op stapel staan. Wat de loggervloot betreft, stelt men zich voor 6070 nieuwe schepen te laten bouwen en 30 oude loggers door moderne vaartuigen te vervangen. Wanneer deze vernieuwing en uitbreiding voltooid zullen zijn, rekent men te kunnen beschikken over 215220 loggers, die dan aan de behoefte aan haring in Duitsehland zullen moeten voldoen. Opdat men geen buitenlandschen invoer meer noodig zal hebben! Opbrengst der loodsgelden. I11 de afgeloopen maand bedroeg de op brengst der loodsgelden f 74.392 tegen f 53.247 in de maand December 1935. Over het geheele jaar 1936 bedroeg die opbrengst f 635.889 (ge raamd was f 500.000) tegen f 2.612.052 in het jaar tevoren. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 53 stoomschepen, 11 motorschepen en 1 zeesleepboot, tezamen 65 schepen tegen 62 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken er 56 stoomschepen, 14 motor schepen en 1 zeesleepboot, tezamen 71 schepen tegen 75 schepen in de week tevoren. Uit- en naar zee passeerden er in de laat ste week 136 schepen of 1 schip minder dan in de voorlaatste week. Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche stoomschip „Chryssi" het welk sedert 4 December van het vorige jaar in het Amsterdamsch Droogdok gelegen heeft ten einde eenige belangrijke reparaties uit te voe ren heeft deze thans ondergaan en vertrok Vrijdagmiddag naar La Plata.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1