HET NIEUWE AVONDBLAD 1 Kijkerdiefstal. 22e JAARGANG No. 65 DINSDAG 19 JANUARI 1937 NMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummer Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, ers 3 cents, n. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEERE800NI ADVERTENTIeN: 1o regels t 0.7b. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f 2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden: f 400.- bij verlies van een hand. voet oi oog, t 250.- bij verlies van -*en duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30,- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-. marine-vaartuigen enz. f 400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 12000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonnè(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. IJMUIDEN Bouwplannen nabij het Missie huis. B. en W. achten bebouwing voorshands ongewenscht. Het is B. en W. gebleken, dat de Vereeni ging ..Missiehuis" te Tilburg een gedeelte van ■haar terrein, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, no. 4814, liggende aan den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg te Driehuis, wenscht te bebouwen of te doen bebouwen. Het bedoeld terrein was, vóórdat het in eigendom toebehoorde aan de ver- eeniging, opgenomen in het bij Raadsbesluit 'van 25 April 1922 vastgestelde uitbreidings plan. Twee gedeelten van dit plan kwamen niet voor goedkeuring in aanmerking en daarom werd het plan, na uitlichting van deze gedeelten, waaronder ook het tegenwoor dige eigendom van de Vereeniging „Missie huis", bij besluit van 15 Juli 1924, opnieuw vastgesteld, waarna het door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd bij hun besluit van 30 Juli 1924, no. 122. De uitgelichte gedeel ten, dus ook 't betreffende perceel, dat bij dat van Gedeputeerde Staten van 25 Juli 1925, no. 166, aangewezen voor open bebouwing. Het bij Raadsbesluit van 1 December 1925, vastgestelde herzieningsplan I liet het terrein oningedeeld, aangezien dit geacht wend te be- hooren bij het inmiddels gestichte Missie huis. Bij de hernieuwde vaststelling van ge- 'meld herzieningsplan, bij besluit van 30 Juli 1929, no. 14, is daarin geen wijziging ge bracht. In de 15 September 1936 vastgestelde plan nen van uitbreiding is het perceel niet op genomen. De vereeniging heeft daartegen geen bezwaar gemaakt. Zooals B. en W. in •hunne voordracht, opgenomen in gemeente blad no. 34 van 1936, mededeelden, .kon ech ter haar bezwaarschrift niet als één in den 'zin der Woningwet worden beschouwd, omdat "alleen bezwaren kunnen worden ingediend omtrent terreinen, welke in een plan zijn op genomen. Bebouwing van een gedeelte van het onder havige terrein achten B. en W. voorshands on gewenscht. Belemmerend voor de totstandko ming van bebouwing ter plaatse is h.i. de omstandigheid, dat de gedeelte van den Drie huizerkerkweg en den Hagelingerweg langs den bedoelden grond niet gerioleerd zijn. De dichtstbijzijnde rioleering ligt in de De Ge- nestetlaan, doch voor aansluiting daarop moet de Driehuizerkerkweg worden gekruist. Nu er blijkbaar plannen worden gemaakt voor een bebouwing komt het B. en W., gezien het feit, dat dit terrein buiten het nieuwe, uit breidingsplan is gehouden, gewenscht voor, dat de toekomstge bestemming van deze gronden, benevens van die, welke onmiddel lijk ten noorden hiervan zijn gelegen, nader onder de oogen wordt gezien. In veiband daarmede stellen B. en W. voor te bepalen, dat een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het gedeelte der ge meente, dat wordt gevormd door de kadastrale perceelen, gemeente Velsen, sectie H, nos. 4814 5292 (ged.), 686. 687, 688, 5291, 4881, 4882, 4496. 5289 en 5290, liggende aan den Hagelingerweg, den Driehuizerkerkweg en de Schaepmanlaaii te Driehuis. „BIJBELSCHE GESCHIEDENIS OP DE LAGERE SCHOOL." Uitgaande van de P. W. A. Cort van der Lin- denschool wordt a.s. Donderdagavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen een bijeenkomst van ouders van leerlingen ge houden, waarin de heer G. van Veen, adj- direeteur van het Nutsseminarium voor Paedagogiek aan de Universiteit te Amster dam zal spreken over het onderwerp: „Bijbel- sche Geschiedenis op de Lagere School". Voor niet-ouders zijn een beperkt ^aantal kaarten bij 'het hoofd der school verkrijg baar. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van A, J. Burger van beroep kellher, wonende te Be verwijk om een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de gelag kamer van het perceel Wijkerstraatweg no. 216 te Velsen. 1 Vóór 30 Januari 1937 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. PROPAGANDA-FEESTAVOND „MERCURIUS" De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius", afdeeling Velsen, houdt op Zaterdag 23 Januari a.s. in „Het Wapen van Velsen", IJmuiden-Oost een pro paganda-feestavond. Door het afdeelingsbestuur is een aantrek kelijk programma samengesteld. Na afwer king van het programma volgt bal met at- Het afdeelingsbestuur -verzoekt ons, mede te willen doelen, dat voor ongeorganiseerde han dels- en kantoorbedienden, die den avond zou den willen bijwonen, en interesse hebben voor het sociale en cultureele werk van „Mercu rius", zoolang de voorraad strekt, bewijzen van toegang kosteloos kunnen worden afgehaald bij den afdeelingssecretaris, Wijk aan Zeeër- weg 11, IJmuiden, die tevens gaarne over „Mercurius" gewenschte inlichtingen wil ver schaffen. De uren van 7—9 des avonds wor den gaarne te dien einde beschikbaar ge houden. a Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat voor de in Velsen, Driehuis en Santpoort wo nende bezoekers van dezen avond, bij genoeg zame deelneming, gelegenheid zal bestaan, Bich na afloop per bus huiswaarts te begeven. De Reinigingsdienst. B. en W. stellen aanschaffing van een „kolkauto" voor. Het laatste paard wordt verkocht. Op de begrooting van het bedrijf Reini- gings- en Ontsmettingsdienst voor 1937 is een bedrag van f 3050 uitgetrokken voor den aankoop van een auto, geschikt voor ber ging van rioolmodder en slagersvuil, aldus schrijven B. en W. aan den Gemeenteraad. Door den aanleg der nieuwe rioleering met behulp van Werkfondsgelden is het echter noodig, dat de gemeente de beschikking krijgt 'over een auto, welke is ingericht voor het- mechanisch ledigen van rioolputten, straatkolken. klaarbakken, enz. De totale kosten van deze „kolkenauto" zullen f 8050 bedragen. Wordt tot aanschaffing van laatst genoemde auto overgegaan, dan wordt, de aankoop van de oorspronkelijk gedachte bergingsauto overbodig. Bovendien is het mogelijk op den post „Ophalen slagersvuil" f 200 en op den „Kolkendienst" f 400 te be zuinigen, terwijl door den verkoop van het laatste paard van den Reinigings- en Ont smettingsdienst een bedrag van pl.m. f 200 vrij komt. Alzoo zou, met het in den aanhef genoemde bedrag van f 3050 kunnen worden •beschikt over een totaal bedrag van f 3850. Voor aanschaffing van de „kolkenauto" ont breekt dus nog een 'bedrag van f 8050 f 3850 f 4200. B. en W. stellen den Raad voor hun een crediet tot gemeld bedrag voor het aange geven doel beschikbaar te stellen. VERGADERING BOUWVAKARBEIDERS. De afd. Velsen der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders houdt a.s. Woensdag avond een openbare vergadering in „De Griffioen". Als spreker treedt op de heer M. I.' Rood- veldit, secretaris der Landelijke Federatie met het onderwerp „Waarom juist nu klassen strijd in het bouwbedrijf?" NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 169 f 570; KW 60 f 920; KW 162 f 920: KW 75 f 790; KW 51 f 1370; KW 59 f 750; KW 28 f 840: KW 155 f 760; KW 27 f 650; KW 154 f 1000; KW 178 f 860; KW 177 f 810, KW 108 f 620; KW 91 f 640; KW 52 f 690; KW 147 f 1140; KW 105 f 900; KW 45 f 690; KW 114 f 680; KW 40 f 990. Versohe haring: KW 48 f 730; SCH 261 f 940; SCH 361 f 570, KW 65 f 280; KW 176 f 650; IJM 490 f 580. OPBRENGST DER DUITSCHE HARING - VISSCHERIJ. Uit de eindsta'tistiek van de Duitsche log- ger-haringvisscherij voor 1936 blijkt, dat de vangsten bij andene jaren vergeleken, we derom belangrijk gestegen zijn. De aanvoer bedroeg 756983 kantjes, aangevoerd door 171 schepen in 1164 reizen. In 1935 bedroeg de aanvoer 689782 kantjes door 169 schepen, in 1934 676522 kantjes door 169 schepen, in 1933 520522 kantjes door 148 schepen, in 1932 380490 kantjes door 118 schepen en in 1931 416341 kantjes door 118 schepen. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING PALVU. De arbeiders tooneelvereeniging „PALVU", regisseur de heer H. van Dokkum, geeft Dins- 26 Januari a.s. in het Thalia Theater haar tweede voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd wordt het blijspel „De Doofpot" van Jaap v. d. Poll. Visscherijnieuws in een notedop. Voorinast afgekeurd. Van den stoomtrawler Knikker IJM. 4 die zooals wij reeds meldden weer in de vaart zal worden gebracht, is de voormast afgekeurd. Haringvisscherij beëindigd. De stoomlogger Gorredijk IJM. 490 en de motorloggers KW 48 en KW 65, die gisteren met haring van het Engelsch Kanaal aan cle markt waren, hebben de haringvisscherij beëindigd. Ook de Betje RO 16, die een haringtrawlreis naar het Ka naal had gemaakt, gaat niet meer derwaarts. Er bevinden zich thans nog een 8-tal loggers op de haringvisscherij. De loggers, die reeds a,fgesneden hebben, worden klaargemaakt voor de trawlvisscherij. Mooie reizen der trawlloggers. De trawllog- gers, die gisteren aan den afslag waren, heb ben mooie reizen gemaakt. De gemiddelde be somming was ca. f 840, een resultaat, dat on getwijfeld tot tevredenheid stemt. Van Vlaardingen naar Katwijk. De sedert eenige jaren opgelegde stoomlogger Groningen VL 120 van de N.V. Visscherij Nederland te Vlaardingen is verkocht aan Meerburg's Noord- zeevisscherij en Haringexport te Katwijk aan Zee, die het schip in de vaart zal brengen als Vertrouwen KW 9. De contingent eer ing van Noorsche zeevisch. De vereeniging van vischventers „Streven paar Verbetering" te Rotterdam heeft tot den mi nister van Landbouw en Visscherij een adres gericht met het verzoek, de contingenteering van Noorsche versche zeevisch op te heffen. Weinig aanvoer van schelvisch. Aan het bo venstaande is niet vreemd het feit, dat de aan voer van schelvisch door de IJmuidensche trawlers vrijwel nihil is. Vandaar dat consig- natiezendingen van deze vischsoort uit Noorwe gen steeds gaarne door den handel op de markt Worden gezien. fin verscheidene Londensche schouwburgen kan men tooneel- kijkers huren. Gemiddeld 1500 dezer kijkers worden per jaar dooi de huurders niet teruggegeven na gebruik.) Het leven is een schouwtooneel, Zoo wist een oud poëet te leeren, Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel, Nou, daaraan kan soms iets mankeeren Maar daar in Londen blijkbaar wel. Daar krijgt per jaar toch menig kijker, Al speelt hij zelf geen rol in 't spel, Zijn deel, hij wordt een kijker rijker. Zijn rol is slechts een andre soort, Waarvoor geen toeschouwer zal klappen, Op dit gerol past maar één woord, Dit is een laffe vorm van gappen. De schouwburg leent hem 't instrument, Waarmee hij beter nog kan schouwen, Inplaats dat hij hier dank bekent, Maakt hij een misbruik van vertrouwen. Daar hij niet in den kijker loopt, Kan hij wel met den kijker loopen, Wat hem, den kijker, dan niet noopt, Een kijker voor zichzelf te koopen. Het is wel een heel droevig beeld, Het kan het voetlicht niet verduren, Maar wordt in 't duister slechts gespeeld, Verduistring binnen duistre muren. Zoo'n diefstal snappen, dat" gaat slecht, Men moet het als verliespost boeken, In zoo'n geval moest men met recht, Den dief met een vergrootglas zoeken. P. GASUS. een dienstmeisje? Een Luidspreker helpt U er aan 1-3 regels 25 cent iedere regel meer 10 cent. NED. REISVEREENIGING. In het Gebouw voor Chr. Belangen zal Don derdag 4 Februari a.s. door de Ned. Reis Ver eeniging een propaganda-avond gehouden worden. Spreker is de heer J. Panman, algemeen voorzitter der N. R. V. met als onderwerp: Venetië en de Italiaansche meren". Verkochte schepen. De stoomtrawler V.L. 190 Groningen van de N.V. Zeevisscherij Nederland te Vlaardingen, welke reeds geruimen tijd heeft stilgelegen, is onderhands verkocht aan de reederij Meerburg te Katwijk a. Zee. Het schip is in het visscherijregister overgeschreven met den naam K.W. 9. Scheepsbouw op de Faroer. Onlangs is te Thorshavn een nieuwe werf geopend, welke nu een opdracht heeft gekre gen tot het bouwen van twee visschersvaar- tuigen met een inhoud van zeventig ton elk. Deze bouw geschiedt met behulp van de over heid. SANTPOORT R. C. BREDERODE. De uitslagen der Zondag gespeelde wed strijden waren als volgt: Spaarnevogels 2Brederode 1 0—9 Brederode Jun.Haarlem gun. C 43 Brederode 2—Rood Wit (vnendsch.) 7—0 KRACHTSPORT. SUCCESSEN VAN HAARLEMMERS IN ZAANDAM. Zondag werden te Zaandam wedstrijden ge houden in worstelen en gewichtheffen om den Zilveren Molen. Door de H. K. V. Haarlem werd met vier athleten deelgenomen, in af deeling II worstelen, behaalde P. de Graaf. H.K.V. Haarlem, den ten prijs met 0 strafpun- ten. Afd. Gewichtheffen. F. Weber, vederge- wicht, 1 e prijs H.K.V. Haarlem. M.L. Mons, midden-licht le prijs H.K.V. Haarlem. J. Ruigrok, zwaargewicht. 2e prijs, H. K. V. Haar lem. Voor de Haarlemse!: rachtsportvereeni- ging een mooie prestatie. De oefenavonden zijn Dinsdags- en Don derdags 's avonds van 7.3010.30 in het ge bouw Olympia aan den Kinderhuissingel. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Spelevaren. In waterrijk Amsterdam is het een alle- daagsch verschijnsel, dat de lieve jeugd haar vermaak op het water zoekt en zoo kan men vaak eenige rakkers zien ronddrijven op een vlotje, een dekschuit, een roeibootje, ja zelfs op een dikke balk, welke voorwerpen hier of daar van den wal waren los gemaakt. Het spelevaren neemt een einde, als een agent aan den oever verschijnt, in welk geval het vaartuig naar den anderen oever wordt ge stuurd, haastig verlaten en aan wind en golven prijs gegeven. Het gebeurt echter, dat aan beide oevers agenten verschijnen en dat is voor Amstels burgerij een spannend iets, want nu komt het er op aan, of het den knapen zal gelukken veilig aan wal te ko men, waarbij de zegenwensohen der sport- lievende Jordaan de deugnieten vergezellen. Een bittere teleurstelling is het, wanneer de politie de overwinning behaalt, maar ook in dat laatste geval is het gevolg slechts, dat de „zeevaarders" naar een bureau worden gebracht, om door hun ouders te worden af gehaald. Niemand zal er aan denken de jongens te betichten van diefstal van de schuit, het vlot of hoe het vaartuig mocht heeten. Maar het betreft hire slechts straatjongens die, als overal, een streepje voor hebben. Wanneer het dan ook drie veertienjarige knapen waren geweest, die in IJmuiden een onbemand, onder stoom liggende sleepbootje hadden los gemaakt om er mee in het Noord zeekanaal te gaan drijven en wanneer ze het zelfs hadden klaargespeeld om de machine in werking te stellen en het bootje in de richting van Amsterdam te sturen, zou dit ongehoord stukje zeemanschap, wat zelfs bij heugenis geen Amsterdamsche jongens heb ben vertoond, heel IJmuiden met bewonde ring hebben vervuld en de politie, die ook nu weer als spelbreker optrad, zou wellicht, in navolging van Amsterdam, tevreden zijn ge weest met de piraten een paar uur in 't bu reau te houden. Het waren echter geen kwa jongens, die zich van de sleepboot hadden meester gemaakt, maar volwassen personen en van hen worden dergelijke bravourstukjes met een ander oog bekeken. De politie zag er diefstal van een stoomboot in, dus zooiets als zeeschuimerijeen vroeger zeer geliefd bedrijf en lang niet onvoordeelig. De zeeroo- verij is echter uit den tijd en voor herle ving van dat. avontuurlijk vak wordt zelfs door internationale wetten gewaakt. Zeer begrijpelijk dus, dat de politie de drie moderne piraten met een kwaad oog bekeek en ze in voorarrest zette. Nu moesten ze voor den rechter verschijnen voor diefstal van de sleepboot, die het niet verder dan 100 M. had gebracht en ook werd hun diefstal van steenkool ten laste gelegd, want om den ke tel te stoken, zouden ze kolen uit den bun ker gebruikt hebben. Het bleek niet zoo erg, als de politie ge dacht had; de drie groote kwajongens had den vergeten, dat ze geen veertien jaar meer waren en hadden zie boven wat willen spelevaren Kolen hadden ze niet gebruikt, want ze hadden stoom gemaakt op het nog smeulend vuur. De rechter kon er dan ook geen diefstal in zien en sprak vrij in tegenstelling met den officier, die 4 maanden gevangenisstraf tegen de piraten geëischt had. Nog een IJmuider trio. De drie volgende IJmuidenaren. die een schuld te vereffenen hadden, waren steun trekkers. 't Was weer het oude lied: allen hadden opzettelijk hun juiste inkomsten ver zwegen en daardoor meer steun gekregen dan hun toekwam. Allen dreunden ze den rechter hun klaagzang voor van huiselijke zorgen, zieke vrpuw of kinderen en allen waren er met hun geknoei even bekaaid afgekomen: steun ingehouden voor straf en dekking van het tekort. Een klaagde zelfs bijzonder hard, maar die had ook bijzonder brutaal gehandeld. Hij kreeg namelijk uitkeering volgens de onge vallen wet, nog meer dan zijn steun, en daar had hij niet over gerept, zoodat hij uitkee ring uit twee kassen had gekregen. Nu was echter zijn heele ongevallen uitkeering in be slag genomen en had hij uit geen enkele kas getrokken, vandaar zijn hevig klagen, maar de ambtenaar aan de steunregeling zei, dat het zoo moest en de rechter, die geen steun regeling kan maken, zei, dat hij er zich niet mee kan bemoeien. De off icier, was over de zen verdachte slecht te spreken temeer, waar deze al eens veroordeeld was en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter gaf 3 weken. De twee anderen, wier delict minder ernstig en wier verleden beter was, hoorden een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand tegen zich eischen, welke straf nog niet werd uitgesproken doch in uitzicht werd gesteld; afgewacht zal worden wat het re- classeeringsrapport over hen mee zal deelen. Vechtende zwagers. De een was getrouwd geweest met de zus ter van de vrouw zijner tegenpartij, zoodat de twee mannen nu, na de scheiding, geen zwagers meer waren en het ware beter ge weest, als de nog gehuwde meteen maai- alle herinnering aan den zwager uit' zijn geheu gen had gebannen. Wat geeft het oude koeien uit de sloot te halen? De gehuwde deed dit niet, doch bleef het opnemen voor zijn schoonzuster, die volgens zijn meening in dertijd door haar man op niet zachtzinnige wijz° heharideld Toen de H°idP zwa gers om hen nog maar zoo te noemen elkaar te IJmuiden ontmoetten bij het stem pellokaal, zou de gehuwde, gedachtig aan zijn schoonzuster gezegd hebben: Vrouwen beul! dat zei de gescheiden man. De ander i beweerde, dat de tegenpartij begonnen zou zijn met iets onvriendelijks te zeggen of te mopperen. Dit punt blijft onopgehelderd. Eveneens is nog niet vastgesteld wie van de twee mannen begonnen is te slaan, maar klaar als de dag is, dat beiden aan 't vech ten zijn geraakt en dat de gescheidene den ander knock out heeft geslagen waarvan deze niet in tien tellen bij kwam, maar waartoe hij een paar weken gasthuisverpleging noodig had. De hardhandige zwager sprak van nood weer, maar de officier wilde daarvan niet hooren. Uit niets is gebleken, zei de officier, dat verdachte zoo bedreigd werd, dat hij den ander het oog dicht, den neus stuk en den mond dik moest slaan en hem nog een her senschudding bezorgen. Neen, zei de officier, dat gaat de grenzen van fatsoenlijk verweer te buiten en daarom eischte hij een maand gevangenisstraf. De rechter stelde de zaaik 14 dagen uit om nog een paar getuigen te hooren, die hun licht kunnen doen schijnen over het hegin van den strijd, want daar komt het wel op aan.. WEEKBLAD DE WAAG. Het eerste nummer verschenen. Van het tijdschrift De Waag, algemeen cul tureel, politiek en economisch weekblad voor Nederland, is tthans het eerste nummer ver schenen. Het wordt geopend met een artikel getiteld „Nederland als natie", waarin de schrijver zegt, dat het nieuwe weekblad „uiting is van een streven tot bezinning op de huidige structuur der Europeesche samenleving in het algemeen en die der Nederlandsche samenle ving in het bijzonder". Het blad bevat de rubrieken „buitenlandsche balans", „binnenlandsche kroniek", „Economie en financiën" en „Echo's van de beurs" en de vrouwenrubriek „Voor ons". Leo Hanekroot schrijft over Bach als bewer ker, Civis over het vlag- en volksliedincident en de militaire medewerker over het onder werp „Nederland's veiligheid voor geheel West- Europa van belang". Werkverschaffing kleine boeren en tuinders. Op eigen bedrijf te werk gesteld. Proefneming te Uithoorn. Door den minister van Sociale Zaken is eenigen tijd geleden een rondschrijven ge richt tot de 13 inspecties voor de werkver schaffing, waarin de minister mededeelde een proef te willen nemen met de plaatsing van de kleine boeren en tuinders in werk verschaffing op eigen bedrijf, Daar de gemeente Uithoorn, vooral in het dorp De Kwakel, vele kleine in nood verkee- rende tuinders telt, werd zij als proefge- meente aangewezen. Op Zaterdag 9 Januari jl. had omtrent de organisatie van deze proef een bespreking plaats tusschen het gemeentebestuur en den bedrijfsconsulent voor den landbouw in de provincie Noord-Holland, den heer C. Brak man, waarna terstond door den bedrijfscon sulent en diens assistent tezamen met den wethouder voor land- en tuinbouwaangele- genheden en den gemeente-opzicihter op plus minus 60 bedrijven werd nagegaan, welk duidelijk en controleerbaar werk in werk verschaffing kon worden uitgevoerd. Er werd zooveel spoed betracht, dat bin nen een week niet alleen de geheele organi satie tot stand kwam, doch zelfs werd via den rijksinspecteur voor de werkverschaffing te Noordwijk, met wien de burgemeester van Uithoorn op Vrijdag 15 Januari jl. een laat ste bespreking hield, de toestemming van den minister van Sociale Zaken verkregen om reeds op Maandag 18 Januari met de proef een aanvang te maken. Hierdoor is derhalve dank zij de vlotte me dewerking van het departement van Sociale zaken, de rijksinspectie en den bedrijfscon sulent. Uithoorn de eerste gemeente in Ne derland. alwaar de proef wordt toegepast, zeer tot tevredenheid van de in nood ver- keerende tuinders en boeren. GEEN „REUZENTIIEATER" VAN METRO TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van een in de pers ver schenen bericht betreffende den bouw van een „nieuwe enorme wereldstad bioscoop met eenige duizenden plaatsen", te Amsterdam, dat reeds bij de opening van het volgende filmseiz^en gereed zou moeten zijn, door de Amerikaansche Metro Goldwyn Mayer Film maatschappij, verzoeken de vertegenwoordi gers deze maatschappij hier te .ande ons mede te deelen. dat deze berichten even als die. welke nu ongeveer een jaar geleden in andere bladen met even groote stelligheid werden gelanceerd, onjuist zijn. Het is reeds eenige jaren bekend, dat er plannen bestaan om de vertooning van de oroductie der genoemde filmmaatschappij in een speciaal daarvoor ingericht of eebouwd '-beate'- tp -.'Af4.a>- af werking dezer plannen wordt gestaag ge werkt, Dat 'zij verwezenlijkt zouden worden in een omvang en een tempo als thans we der wordt gesuggereerd, is te eenenmale uit gesloten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1