^WEERBERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: De Karteering van Nieuw-Guinea. IJMUIDEN PLANTING VAN DEN HERINNERINGSBOOM. Naar wij vernemen zal de planting van den herinneringsboomaangeboden door de afd. Beverwijk en omstreken der Kon. Ned. Maat schappij voor,tuinbouw en plantkunde plaats vinden Woensdag-middag half drie, nabij school K, bij de Verloren van Themaatlaan. Een groot aantal schoolkinderen zal hierbij tegen woordig zijn en burgemeester Kwint zal eenige woorden spreken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuiss toornen de voor de Woensdagmarkt: Fooizee, IJM 77. Vangst; 30 mnd. zwartvisch, 25 mnd. groote schol, 30 mnd. kleine schol, 10 mnd. kleine sohol (dicht), 20 mnd. wijting en schar. Totaal 115 mnd. Dederika VII, IJM 417. Vangst; 20 mnd. tong, 20 mnd. tarbot, 30 mnd. groote schol, 25 mnd. kleine schol, 10 mnd. wijting, 5 mnd gul, totaal 110 mnd benevens 10 stuks stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Vios V, LJM 102, 85 mnd. f 2210.—. Vios IV, IJM 96, 90 mnd. f 1590.—. Timor, IJM 491, 440 mnd. f2900.—. Logger; KW 64 f55.—. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.60—f 1.25. Griet per 50 K.G. f33.—f21.— Tongen per K.G. f 1.25f 1.11. Groote schol per 50 KG. f20.f 19. Middelschol per 50 K.G. f22.50—f21.— Zetschol per 50 K.G. f35.—fïV.- Kleine cshol per 50 K.G. f 26.—f 8.50 Bot per 50 K.G. f 13.—f 10.—. Schar per 50 K.G. f 12.50—f4.70. Kleine poon per 50 KG. f 6.30f 6.—. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 32. Kleine schol per 50 K.G. f 26.—f 8.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 90.—f 57.—. Groote gullen per 50 KG. f 27.f 24. Kleine gullen per 50 K.G. f 18— f 10. Wijting per 50 KG. f9.50f4.—. Makreel oer 50 K.G. f 7. Heilbot per 50 K.G. f 1.04—f 0.64 Leng per stuk f 2.30—f 2.—. Koolvlsch -per stuik f0,55—f 0.15. Versche haring per kist f4.20. HET GEBOUW VAN VROOM EN DREESMANN. Naar wij vernemen zal morgen, Woensdag, een aanvang worden gemaakt met 't grond werk voor den bouw van het nieuwe perceel voor de firma Vroom en Dreesmann dat in de Breest-raat- zal verrijzen. Dit grondwerk zal zich voorloopig bepalen tot het egalisee ren van het terrein en het graven van een kelder. Het terrein is nog slechts voor een deel beschikbaar, omdat de voormalige fa brieksgebouwen- en kantoren van de vroegere N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebr. Majoor nog niet geheel zijn afgebroken. Voor dit grond werk zijn voorloopig 6 arbeiders, die betrok ken werden van de Gem. Arbeidsbeurs, aan 't werk gesteld. Men deelde ons mede dat men den aange- graven grond niet zooals men aanvankelijk van plan was zal gebruiken vöor de ophoo ging van de terreinen genaamd „De Ronde Boogaard", maar dat de vrijgekomen aarde naar IJmuicien zal worden vervoerd. Wij vernemen voorts dat de N.V. Beton Mij v.h. Gebr. Vriëns zooveel mogelijk arbeiders zal betrekken van de Gem. Arbeidsbeurs, het juiste aantal kon men ons niet mededeelen. maar wel staat vast dat dit een zeer belang rijk percentage zal zijn. VOETBAL. ZEEMEEUWEN—DE METEOOR (3—1). BEVERWIJK DE STAND DER WERKLOOSHEID. Zooals wij reeds berichtten vertoonde de werkloosheid in de vorige week weer een stij ging. In totaal stonden 1274 werkzoekenden bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling inge schreven tegen 1224 aan het einde der vorige week. De werkloosheid deed zich gelden in onder staande vakgroepen Beverwijk: bakkers 8, bankwerkers 18, be hangers 4, betonvlechters 5, betonwerkers 5, blikbewerkers' 4, blikslagers 4, boekhouders 3, bouwkundige opzichters 2, carrosseriemakers 2, eementwerkers i, chauffeurs 41, chefs 4, col porteurs 2, drukkers 7, eleetriciens 8, expedi teurs 2, grondwerkers 123, handlangers 4, ha- ringinmakers 1, incasseerders 3, kappers 1, kantoorbedienden 7, kellners 2, Weeroiiakers 1', kluikers 2, laimpenkappenanakers 1', landarbei ders 80, 1-asschers 1, lederbewerkers 1, letter zetters 1, lijnwerkers 1, loodgieters 3, losse ar- beiders 3'56, machinisten 25, machinedrijvers 3, machinale houtbewerkers 3, marmerbewerkers 2, metaalbewerkers' 3, cmetselaai's 17, meubel makers 3, monteurs 4, musici 2, opperlieden 40, pakhuisknechts 1, plaat-werkers 2, pijpen- buigers 1, reizigers 5, schilders 26, schippers 5, schoenmakers 3, sigarenmakers 87, sigaren- sorteerders 9, slagers 12. smeden 4, soldeerders 1, steenhouwers 1, stoffeerders 1, stokers 11, straatmakers stucadoors 10, stuurlieden 1, teekenaars 2, timmerlieden 50, uitvoerders 5, voegers 6, voerlieden 6, voorslaanders 2, win kelbedienden 7, zeilmakers 1, boekbinders 1, buffetjuffrouwen 1, dagmeisjes 14, dienstbo den 10, fabrieksarbeidsters 3, kantoorbedien den (vt.) 8, kapsters 1, werksters 7, winkelbe dienden 2 (vi\), totaal 1123 (vorige week 1083). Heemskerk: beton vleclhters 1, betonwerkers 2, chauffeurs 6, grondwerkers 16, kantoorbe dienden lj landarbeiders 63, losse arbeiders 44, machinale houtbewerkers 1, metselaars lj op perlieden 2, reizigers lj schilders 1, stucadoors 1, timmerlieden 8, werkmeesters 1, correspon denten 1, dagmeisjes 1, totaal 151 (141). KRING KENNEMERLAND VAN DE C.J.M V. De Kring K-ennemerland van de Christe lijke Jonge Mannen Vereeniging heeft Maan dagavond in de bovenzaal van het Hervormd Vereenigingsgebouw een vergadering' gehou den. Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 86, verzen 1 en 2 en het lezen van het Bijbelgedeelte Marcus 4. heeft de heer J. Dal- meyer een bijbelbespreking gehouden over Handelingen 8, 26—28. De heer J. Kramer heeft daarna gespro ken over het onderwerp „Revolutie", Hij be handelde de geschiedenis van de revoluties die ich over de geheele wereld op economisch en staatkundig gebied voordoen. Na een overzicht te hebben gegeven van de revoluties en haar ontstaan in vorige eeuwen, zei de inleider, dat altijd God's re- geerende hand merkbaar is geweest. Spr. was er van overtuigd dat in de thans bestaande verwarring tenslotte toch ook weer God's lei ding zal blijken. De heer Breet uit Velsen heeft de bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. PROPAGANDAVERGADERING VAN DEN C. B. B. De Christelijke Besturenbond alhier organi seert een filmavond, die op Woensdag 20 Januari in het Herv. Vereenigingsgebouw ge houden zal worden. O.a. zullen worden ver toond de films van de verloving en het huwe lijk van het Prinselijk paar. 's Middags zal een voorstelling voor de kinderen worden gegeven. De eerste aanval is voor de Meteoor; zij brengt het tot een corner. Deze wordt even wel zeer slecht genomen. Dan trekt Zeemeeu wen ten aanval. W. Keur is de eerste, die den keeper met een goed geplaatst hard schot het nakijken geeft (1—0). Lang behoudt Zee meeuwen echter de leiding niet. Uit een cor ner maakt de rechtsbinnen Gelhof met een mooien kopbal gelijk (1—1). Langzamerhand komen de gasten meer en meer opzetten. Zij dringen zelfs de Meeuwen geheel voor eigen doel terug. In de tweede helft zijn de Zeemeeuwen vrij sterk in de meerderheid; alleen aan het uit stekende werk van den keeper der gasten is het te danken, dat de stand voorloopig gelijk blijft. Na 20 minuten krijgt W. Terol den bal keurig aangegeven van W. Keur; met een goed schot geeft hij aan Zeemeeuwen de leiding (2—1). Wel probeeren de gasten eenige malen den achterstand in te halen, doch het schie ten is te onzuiver. Kort voor het einde plaatst C. Drayer den bal mooi voor den doelmond en Jac, Fransen kopt onhoudbaar in (3—1). T. I. W—ZAND VOORT (2—3). Voordat de Zandvoorters op het modderige terrein waren ingespeeld, zag de middenvoor van T. I. W. reeds kans zijn club de leiding te geven (1—0). Bij een der aanvallen van Zand- voort ontstaat een scrimmage voor het doel; J. de Muinck loopt den bal in het net (1—1). Zand voort zoekt dan zijn heil in verrassend open spel. Bij een aanval van links wordt de bal overgezet naar rechts; de rechtsbuiten H. Luïting schiet den bal zuiver in (1—2). Ook na de rust toont Zandvoort zich sterker in het veld. De middenlinie en vooral de rechtshalf Th. de Muinck doen uitstekend DINSDAG 19 JAN. 1937 De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken, later wellicht toe- nemenden Zuidwestelijken tot Zuidelij ken of Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aan vankelijk kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 779.4 m.M. te Helsingfors. Laagste 727.3 m.M. te Isafjord. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De Storm waarschuwingsdienst seinde Januari aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Storm sein neer", en aan d-e posten van Delfzijl tot Hoek van Holland„Stormsein neer halen, blijft op uw hoede." THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 Laagste hedennacht 34 Hoogste heden 40 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 747 m.M. Neiging: stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Woensdag v.m. 8.20 uur; n.m. 8.53 uur. Donderdag v.m. 9.24 uur; n.m. 10.06 uur. Vrijdag v.m. 10.46 uur; n.m. 11.30 uur. werk. Bij een der aanvallen zet de linksbinnen den bal handig over naar den rechtsbinnen. Deze geeft door naar den rechtsbuiten zonder aarzelen schiet H. Luiting keihard in (1—3). Als de spil Huyer even later een ver schot van T. I. W. wil wegkoppen, glijdt de modderige bal langs zijn hoofd en komt bui ten het bereik van den keeper in eigen doel terecht (2—3). T. I. W. krijgt door dit mee vallertje nieuwen moed en onderneemt eeni ge goede aanvallen op het Zandvoort-doel Evenwel zonder succes. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Januari. Bevallen 14 Januari M. J. Liverini—Verweij z.; A. v. Ruller—Baarda, d.; 15 Januari: W, Pondman—Jansen, d.; J. v. Amstel—v Voort, d.; M. Wijd-kampvan Sabben, d.; M. F. Smitr—Oepkes, z.; M. de Wit Zandbergen, d.; 16 Januari: M. A. van Aken—Hertogh, z.; E. Aardema—Slot, z.; W. v. d. Heijden—Krantz, z.; 17 Januari M. W. Koster—v. d. Vloot, d.; C. E. Hoef- smit—Swart, z.; 18 Januari: T. v. d. Laan- Brugts, z.; Schip Ant. Stathatos (Gr.) Amstelland x) Ad alia (Du.) Alkmaar (Ned.) x) Amstelkerk Ariadne (Ned.) Adamas (Gr.) Algorab (Ned.) Agamemnon (Ned.) Astre-a (Ned.) Barneveld (Ned.) Breda Boskoop (Ned.) Bintang (Ned.) Bloemfontein x) Bennekom (Ned.) Barbara Marie (Br.) Clytoneus (Br.) Cordillera (Du.) Ceres (Ned.) Calypso (Ned.) Cottica x) AGENÖA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 19 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., o. 1. v. Frits Schuurman. Soliste Ma ria Neusz. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Als het circus komt". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Met verzegelde orders". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hofkonzert". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinHubert Cuypers „Mimiestreelen". Palace Filmac: 115 u-ur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Dolius (Ned.) Deucalion (Ned.) Eurylochus (Br.) x) Erinna Farmsum Freiburg (Du.) Fane-romeni Gorbea Mendi (Sp.) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Halle (Du.) Jagersfontein x) Joh. de Witt (Ned.) x) Laomedon (Eng.) x) Luneburg Montferland x) Mello (Portug.) Marika Protopapa (Gr. Mount Kitheron (Gr.) M-a-dda (Ital.) Orpheus (Ned.) Oropos (Gr.) Poelau Bras x) Poseidon (Ned.) Polydorus (Ned.) P. L. M. 26 Patricia (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Rhea (Ned.) Sesostris (Du.) Serooskerk x Springfontein x) Saturnus (Ned.) Svene x) (Noor) Stella (Ned.) Sendeja (Sp.) - Salabangka (Ned.) x) Salland x) Tela (Ned.) Thetis (Gr.) Trajanus (Ned.) Titus (Ned.) Theseus (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Venezuela Waterland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Zonnewijk (Ned.) Buenos Aires Buenos Aires Pt. Limon Chili West Afrilca West Indië Rosario Zuid Afrika Alexandrië Hamburg Chili Chili Chili Batavia Z. Afrika Hamburg (via Antw.) West Afrika Batavia West Indië Zwarte Zee Zwarte Zee West Indië Batavia Midd. Zee Ned. Indië New York Buenos Aires Ned. Indië Stratoni Buenos Aires Ned. Indië Concepcion Ned. Indië uid Afrika Batavia Batavia Ned Indië Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Oslo Bona (n. IJm.) Danzig Buenos Aires Batavia Midd. Zee Batavia Bona (v. IJm.) West Indië Hamburg (via Bremen) Midd. Zee Mexico J apan Zuid Afrika Alexandrië Port Arthur Alexandrië Bilbao (v. IJm.) Batavia Hamburg Buenos Aires Buenos Aires Stamboul Midd. Zee Stettin Batavia West Indië B. Aires verm aankomst Laatste bericht 3 Febr. 5 Febr. 9 Febr. 26 Jan. 10 Febr. Japan Buenos Aires 27 Jan. heden 9 Febr 24 Jan. Jan. 10 Febr. 20 Jan. 4 Febr 24 Jan. 5 Febr 22 Jan. "4 Jan 21 Febr. 22 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 4 Febr. 24 Jan. 10 Febr. 28 Jan. 28 Jan. 22 Jan. 24 Jan. 1 Febr. heden 24 Jan. 24 Jan. 21 Jan. •'7 Febr 17 Jan. 14 Febr. 24 Jan. 26 -Jan. 30 Jan. 20 Jan. 15 Febr. 20 Jan. 24 Jan. 5 Febr. 3 Febr 25 Jan. 12 Febr. 19 Jan. 19 Jan. 19 Febr. 12 Febr 31 Dec. van Rosario. 17 Jan. van Rio Janeiro. 19 Jan. van La Guayra. 16 J an. van Tal-cahuano. 19 Jan te Havre. 9 Jan. van Pto. Barrios. 8 Jan. vertrokken. 16 Jan. te Beira. 16 Jan. vertrokken, in lading. 18 Jan. te Antwerpen. 14 Jan. van Curacao. 13 Jan. van Arica. 18 Jan. van Port Said. 16 Jan. van Kaapstad, vertrekt 23 Jan. 16 Jan. van Land's End. 13 Jan. van Belawan. 13 Jan. van Barbados. 16 Jan. van Piraeus. 17 Jan. van Stamboul. 15 Jan. van Madeira. 6 Jan. van Padang. 16 Jan. van Algiers. 5 Jan. van Colombo. 8 Jan. vertrokken. 16 Jan. van Madeira. 15 Jan. van Padang. 16 Jan. van Gibraltar. 10 Jan. vertrokken. 13 Jan. van Aden. 3 Jan. van Buenos Aires. 17 Jan. van Aden. vertrekt 23 Jan. v. Hamburg 17 Jan. van Sabang. 15 Jan. van Pt. Said. 13 Jan van Pt. Said. 14 Jan. van Las Palmas. 19 Jan. van Lissabon. 31 Dec. vertrokken. 16 Jan. vertrokken. 18 Jan. van Gibraltar. 19 Jan. vertrokken, in lading. 18 Jan. van Port Said. 16 Jan. van Finisterre. vertrekt 23 Jan 18 Jan. van Dungeness. 16 Dec. van Livingston, vertrekt 20 Jan. 16 Jan. van Gibrailtar. 14 Jan. van Pta Delgada. 17 Jan. van Gibraltar. 15 Jan. van Marseille. 17 Jan. van Izmir. 2 Jan. van Port Neches. 17 Jan. van Cavalla. 15 Jan. vertrokken. 13 Jan. van Sabang. vertrekt 23 Jan. 29 Dec. van Rosario. 1 Jan. vertrokken. 12 Jan. van Nauplia. 16 Jan. te Fiume. 17 Jan. van Brunsbuttel. 14 Jan. vertrokken. 14 Jan. v. d. Azoren. vertrekt 22 Jan. 15 Jan. van Singapore. 17 Jan. van Montevideo. x) Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton (Van onzen G.P.D.-redacteur.) „Het was interessant en alles is vlot ver kropen maarik ben toch weer blij in Holland terug te zijn!" Reserve-luitenant-vlieger P. G. Tideman. die op 11 September 1935 van Schiphol startte naar Nieuw-Guinea om daar mede te werken aan het karteeren van ongeveer 10 millioen H.A. grond, zwijgt.. Zijn verhaal is uit. Woensdag j.l. is hij, gebruind door de tro penzon, in zijn woonplaats Heerlen terugge keerd, de eerste van de bemanning der „I-Ia- villand Dragon Rapide"-toestellen, waarvan er onder leiding van Captein Cox drie ver trokken en waarvan maar twee toestellen weer teruggekomen zijn. Het derde? Luitenant Tideman, die zoo .vriendelijk was mij te vertellen van zijn ervaringen, lacht. Bij een lading van de „Dragon 89" men heeft 't indertijd reeds kunnen lezen in de Aneta-be richten is luitenant Tideman op het vlieg veld van Babo over den kop geslagen. Geluk kig liep het ongeval voor de 3 inzittenden best af. Maar het vliegtuig' was zoo grondig ver nield dat het, na de slooping, verbrand is. Even tevoren had ik het slachtoffer van dit interview gevraagd of er nog avonturen be leefd waren. Maar toen was het antwoord „neen". Een oogenbli-k later vertelt luitenant Tide man dat vele Inlanders midden in den nacht onder luide kreten het kamp der expeditie in Babo naderden omdat zij een offer wilden brengen ter bezwering van de booze geesten. Maar laat ik bij het begin beginnen „Na den start is alles vlot verloopen, be halve het oponthoud te Rangoon, omdat één der vliegtuigen uit- den koers was geraakt, er niet aankwam. Wij hebben toen op de ver misten gewacht en toen alles O. K. was vlo den wij door. Behalve het tijdverlies hierdooi geleden, hebben wij stipt volgend het vooraf opgemaakte reisschema gevlogen langs de K.L.M.-route. Alleen niet zoo snel... In Bandoeng gingen de Engelsche vliegers terug naar huis. Wij zijn daaronder com mando van kapitein R. E. de RuyterSteve- ninck een week gebleven omdat de vliegtuigen nagekeken moesten worden en vervolgens zijn wij aar Soerabaja gevlogen. Verder verliep de reis naar Nieuw-Guinea uiterst vlot. Be halve op het traject Koepang (Temoi)—Boela (Cerarn). Deze afstand zouden wij in één ruk vliegen met een tusschenlanding in Goenoeng Api (halverwege Boela). Daar moest beslist worden of wij door zouden vliegen. Er hing echter een zware bui, zoodat wij terugvlogen, Den volgenden dag bereikten wij Makassar, het voorloopige eindpunt. Hier zijn de vlieg tuigen gedemonteerd en verscheept naar Nieuw Guinea. En toen konden wij aan bet werk gaan voor de Ned. Nw-Guineesche Pe- troleummaa-tschappij in welker opdracht wij 10 millioen H.A. van dit eiland moesten „ver kennen". Nadat de vliegtuigen. Nadat devliegtuigen in Babo waren gearriveerd kon er spoedig gevlogen worden, dank zij de goede zorgen van den 'technischen dienst. Met werk? Wel, wij vlogen 's morgens en 's middags. Jammer genoeg werkte het weer nog al eens tegen en bovendien bezat het vlak naast het kamp gelegen vliegveld nu juist geen voortreffelijken bodem. Daarom zijn wij dan ook zoo gauw mogelijk aan den slag gegaan om het vliegveld te ver beteren, met cement en „roadoil". Succesieve- lijk hebben wij zoo twee verharde banen we ten aan te leggen en die zijn toen zij een maal gereed waren, steeds gebruikt. In het begin hebben wij daar weinig avon turen beleefd. De bevolking was ons goed gezind. Bang waren de Inlanders wel. Vooral als wij met onze vliegtuigen laag over hun kampementen vlogen, dan zagen wij ze vaak beenen maken en in het water wegduiken. Slechts één keer waren -de Inlanders vooral de Papoeas minder vriendelijk. Ik lag heer lijk te slapen toen ik, midden in den nacht, gedekt werd door een' luid geschreeuw. Het heele kamp kwam in het geweer. En jawel hoor. Over een front van stellig 300 Meter breed kwamen de Inlanders, de meesten zak lantaarns dragend, op ons kamp af. De oor zaak bleef mij aanvankelijk duister. De ge moederen waren echter spoedig gekalmeerd, en dra konden wij het hoofd weer spoedig neerleggen. Alleen bleef een patrouille toen de wacht houden: Later ben ik meer over het optreden der Inlanders te weten gekomen. En wel het volgende: Als een bouwwerk op Nieuw Guinea opgetrokken wordt, dan schijnt het de j'ewoonte te zijn deze op den schedel van een pas gedood mensch te bouwen. De schedel weert booze geesten af. Nu hadden wij in de Kali een steiger op laten trekken en daar onder zat geen menschenscbedel, wel een koeienschedel. De Papoea's schijnen dit ge weten te hebben en, toen zij zagen dat de stei ger ging afbrokkelen kwamen zij midden in den nacht onder het schreeuwen van „Orang- tjpoelik" op ons af. Vermoedelijk zochten zij een slachtoffer om, na dat omgebracht te hebben, den koeienschedel onder den steiger te vervangen. Onze dagindeeling? Zeven uur v.m. vliegen. Werkte het weer een beetje mede, dan maakten wij tochten van een kleine 3 uur. Waren wij terug, dan werden de gemaakte foto's en die van den vorigen dag bekeken. Om 12 uur werd gemeenschappelijk in de „Sociëteit" gegeten. Aan het eten ontbrak niets. Alleen werd het op den duur wel wat eentonig. Tegen 2 uur in den middag werd er in den regel opnieuw ge vlogen. 's Middags was er n.l. de minste kans om foto's te maken. Zoo tusschen 4 en 5 uur lukte het echter meestal wel om een goede opname te maken. De avonden waren natuur lijk het moeilijkst door te"' komen. Er werd. ge bridged en biljart gespeeld. Ik zelf las veel en moest veel schrijven. Uitgaan kond-en wij niet. Babo is niets anders dan een opengehakte plaats in het bosch ter grootte van 3 a 4 vier kante K.M. Met de K.P.M. moesten wij een week varen om in de bewoonde wereld te komen. Neen. in deze oorspronkelijke Papoea-kampong waar behalve wij een zendeling en een pastoor de eenige blanken waren, was 's avonds niets te beleven Wij woonden in houten huizen, opgetrokken op circa 1 a V/2 meter hooge, van ruw hout vervaardigde palen (tegen het ongedierte en vocht)De wanden van onze huizen waren op getrokken van gaba-gaba (nerf van palmen) het dag was van atap (een soort palmblad). Voorts waren de wanden en plafonds met me taalgaas bespijkerd. Tegen de muskieten. Er waren één en tweepersoons woningen. De eer ste bestonden uit één kamer met een groote voorgalarij en de andere hadden 2 kamers met een kleine galerij vóór en achter. Alle vliegers hadden voorts Javaansche bedienden. Of we wel eens last van wilde dieren hadden?De verteller schiet in den lach, dan zegt hij; „Ei- waren wilde zwijnen, ja, maar als wij die wil den zien, dan moesten wij er speciaal jacht op gaan maken. Slangen waren er ook niet veel dan nog bij uitzondering gevaarlijk. Het klimaat was uitstekend. Meestal woei er een zeewind, omdat Babo niet zoo heel erg ver uit de kust ligt. De kampong ligt nl. aan een rivier, die zelf weer in een baai uitmondt. De vlieg tuigen „The Havilland Dragon Rapide" hebben zich best gehouden. Jammer dat er één verongelukte.... Tja, daar zijn wij alle drie toen goed afgekomen. Ik was met den navigator en den fotograaf, de heeren Rotteveel en Surink 's middags met de „Dragon 89" gestart. De tocht verliep schit terend. Maar bij de landing niet. Op 3000 meter hoogte had ik den gastoevoer stopgezet. In vol plané daalden wij en.... de wielen hadden den grond nog maar even geraakt of wij sloe gen over den kop. Het had den nacht tevoren nog al vrij hevig geregend, zoodat hier en daar zachte plekken in het vliegveld de verharde banen waren er toen nog niet gekomen waren. Het vliegtuig raakte den grond en met een zakten de wielen een lialven meter weg. Aangezien de Ian din gssnelheid nog 110 K.M. was, sloegen wij meteen over den kop. De na vigator werd er uitgeslingerd, doch de foto graaf en ik zelf bleven binnen. Eerst is toen de fotograaf door het fotoluik uit het toestel geklommen en daarna heb ik mij uit de ooek- pitt weten los te werken om vervolgens even eens door het fotoluik naar buiten te klimmen. Een geluk, dat ik op 3000 meter reeds het gas had dichtgetrokken. Want nu waren de moto ren niet gloeiend heet meer en dus ontbrandde de wegstroomende benzine niet. Wij zijn er best afgekomen.... Een paar wondjes hier en daar, maar dat was toch wel alles. Het toe stel was geheel vernield. Wij hebben het dan ook gesloopt e-n toen verbrand. Gelukkig kwa men toen spoedig de twee Sikorsky amphibie vliegtuigen, zoodat wij toen weer over 4 toe stellen de beschikking hadden. En daarmede is het werk voortgezet. Post kregen wij in Babo twee maal per maand. Eén keer in de vier weken deed de K.P.M. Babo aan. Maar eens in de maand vlogen wij naar het vliegveld Jef- m-an om de post van de Noordkustlijn Babo ligt aan de Zuidkustlijn te halen. Toen wij op Nieuw-Guinea kwamen, waren er nog maar twee vliegvelden: dat te Babo en Jefman. Er is te Ser-oei op het eiland Japen nog een derde aangelegd. En dat leek het beste van heel Indië te worden. Maai- spoedig werd dit een desillusie, zoodat toen een bandjir het vernielde, niemand daarover behoefde te treu ren. In November 1936 kon ik Babo vaarwel wuiven. Met de K.P.M. ben ik eerst naar Am- bon op het eiland Ambonia gegaan. Daar vandaan ging de reis naar Makassar, vervol gens naar Soerabaja, Bandoeng en Batavia en daar ging ik met de „Johan van Oldebarn-evelt" naar Genua. Naar schatting was er bij mijn vertrek 70 a 80% van het te karteeren gebied afgewerkt. De landvliegtuigen zijn, toen ik als eerste kon repatrieeren, naar Batavia ver scheept. De Sikorsky vliegtuigen maken het werk af. Het is, aldus het slot van het relaas van luitenant vlieger Tideman een interessan te tijd geweest. Er is daar, in de rimboe hard gewerkt, zoodat de werkzaamheden korter heb ben geduurd dan oorspronkelijk berekend is. Nietteminik ben blij weer in Holland te rug te zijn. 473e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 1Viv 5de klasse, 2de lyst Trekking: van Dinsdag 19 Januari 1937 Hooge Prijzen 1000.— 2139 4687 6841 7415 8205 14005 400.— 676 7909 14149 200.— 1694 2732 13979 100.— 235 926 1833 6679 8654 20662 Prijzen van 70. 112 160 209 357 605 693 761 945 949 952 1052 1082 1159 1183 1251 1268 1311 1410 1911 1996 2206 2281 2448 2440 2534 2663 2750 2804 2861 3040 3087 3138 3187 3194 3479 3893 4245 4298 4460 4498 4573 4929 5156 5168 5362 5389 5424 5731 5777 6033 6174 6230 6282 6295 6549 6661 6663 6795 6854 6883 6890 7002 7103 7387 7406 7456 7471 7573 7749 7895 7921 7941 7962 8504 8559 8657 8749 8824 8883 9022 9120 9239 9254 9415 9430 9551 9785 10154 10330 10568 10579 10713 10728 10753 11017 11144 11152 11220 11463 11471 11593 11628 11670 11745 11863 11878 11881 12079 12379 12505 12553 12572 12643 12664 12730 12968 13066 13079 13249 13345 13775 14370 14442 14446 14556 14576 14609 14708 14709 14816 14934 15046 15047 15108 15243 15273 15411 15532 15715 15938 16134 16256 16304 16319 16571 17000 17063 17131 17193 17465 17629 17725 17901 18109 18116 18506 18572 18962 19087 19337 19418 19606 19833 19856 20017 20532 20755 20781 Nieten 18 36 37 63 151 159 188 210 231 234 259 292. 363 366 384 386 429 483 495 498 698 748 795 868 881 923 940 961 993 1034 1054 1060 1073 1117 1195 1244 1254 1270 1288 1318 1326 1340 1412 1419 1450 1531 1584 1599 1686 1718 1733 1826 1830 1959 1990 2111 2120 2122 2142 2171 2183 2196 2272 2284 2288 2393 2430 2472 2561 2595 2636 2723 2778 2780 2782 2787 2816 2849 2908 2911 2968 2974 2998 3024 3043 3164 3227 3229 3278 3324 3359 3439 3440 3454 3456 3535 3543 3605 3701 3725 3738 3762 3790 3792 3832 3849 3880 3973 3981 4015 4039 4051 4052 4060 4070 4135 4288 4312 4421 4434 4459 4562 4600 4632 4648 4677 4678 4734 4831 4857 4875 4925 4953 5044 5069 5071 5102 5111 5114 5158 5192 5246 5256 5291 5333 5356 5423 5467 5468 5503 5553 5585 5611 5670 5681 5780 5811 5815 5833 5859 5944 6083 6092 6124 6180 6192 6202 6217 6279 6291 6316 6363 6464 6476 6575 6730 6808 6902 7003 7043 7091 7131 7163 7226 7276 7290 7365 7377 7392 7408 7413 7452 7477 7548 7580 7583 7627 7629 7643 7661 7686 7729 7768 7786 7832 7844 7905 7943 8032 8057 8061 8079 8144 8200 8263 8266 8267 8300 8308 8310 8368 8396 8412 8439 8480 8507 8619 8639 8735 8767 8835 8841 8860 8862 8873 8SJ2 8995 9011 9023 9079 9160 9188 9280 9305 9343 9379 9413 9468 9482 9485 9549 9573 9620 9627 9724 9853 9868 9891 9907 9922 9934 9968 10027 10107 10191 10282 10306 10319 10350 10356 10380 10505 10556 10565 10566 10586 10620 10656 10671 10826 10871 10886 10908 11034 11056 11076 11128 11170 11178 11243 11351 11378 11401 11402 11414 11434 11457 11473 11697 11859 11875 11894 11930 12136 12150 12151 12263 12382 12675 12706 12745 12771 12851 13076 13107 13117 13190 13352 13409 13424 13485 13551 13562 13589 13631 13703 13753 13849 13913 13947 13996 14024 14114 14124 14134 14143 14130 14201 14231 14237 14328 14390 14406 14503 14553 14562 14575 14589 14738 14779 14784 14797 14843 14859 14876 14908 15014 15026 15051 15055 15073 15087 15095 15103 15181 15199 15219 15286 15319 15321 15322 15400 15406 15542 15563 15591 15603 15614 15714 15719 15750 15770 15834 15851 15853 15880 15960 15971 16009 16183 16251 16272 16290 16326 16330 16453 16462 16481 16485 16523 16661 16669 16675 16700 16786 16797 16838 16856 16951 16987 17022 17031 17142 17146 1"299 17321 17368 17372 17392 17420 17482 17484 17488 17490 17564 17686 17926 17937 17954 17964 18002 18024 18025 18087 18147 18173 18243 18309 18367 18378 18386 18429 18444 18449 18464 18530 18594 -8616 18625 18667 18675 18679 18704 18710 18721 18751 18769 18794 18804 18851 18855 18921 18950 18961 18980 18999 19002 19019 19028 19118 19130 19168 19209 19313 19322 19325 19438 19463 19464 1950S 19608 19617 19711 19746 19754 19814 19831 19841 20003 20028 20037 20070 20089 20138 20152 20190 20286 20310 20392 20406 20475 20482 20511 20523 20564 20568 20600 20624 20703 20775 20777 20819 20952 Verbet. 5e klasse, le lijst; 17760 m. z. 17760 70.—. Door een fout in het oils toegezonden cliché waren gister in de lijst der nieten enkele cijfers niet leesbaar. Deze moesten zijn: in de 4e kolom 17938; in de zesde kolom 20056 en 20222; in de zevende kolom 13862, 14092, 19962 en 20063; in de laatste kolom 19035- 19215 en 19613.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6