HET NIEUWE AVONDBLAD Een kwart eeuw achter het brume monster. V S. V. jubileert 22e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 22 JANUARI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTléN: 1—5 regels T 0.75. Elke regei meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: f600'.- bij overlijden: ƒ400.- bij verlies van een nand, voet oi oog, ƒ250.- bij verlies van *en duim: 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-. marine-vaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. Staande van links naar rechts: Bas Meuldijk, Kees Zandstra, De Korver, Lasschuit, Servaas. - Knielend Van den Pieterman, Hillekamp, Traksel. Zittend Zwanenburg, Geerlof, Vrouwes. Hoe de rood-witte baby groeide. Maar niet zonder kinderziekten en groeistuipj es. Op 16 Februari viert V.S.V. haar 25-jarig jubileum. Zouden Cor Griek- spoor, Cor van der Zee en wijlen Cor Engelhart, toen zij het clubje Unitas, waaruit later V.S.V. werd geboren, oprichtten aan de mogelijkheid ge dacht hebben, dat „hun" club het tot een zilvèren jubileum zou brengen? We vermoeden van niet, want, zooals ook reeds in dien tijd heel gewoon was: Clubjes verrezen en clubjes verdwenen. En niemand bekommerde zich er over. 't Zou niet vreemd igeweest zijn, als het inet „Unitas" óók dien kant was opgegaan. Om te beginnen was het werken voor het be stuur niet gemakkelijk. En voorts bezat men in 't „Hanenland" nu niet direct een ideaal voetbalterrein. Doch zoowel in 't een als in 't ander kwam langzaam maar zeker verandering en ver betering. De Haarlemsche Voetbalbond, waar in „Unitas" al spcedig ging spelen de naam werd toen veranderd in V. S. V. verklaarde Hanenland ongeschikt, zoodat naar een nieuw terrein moest worden omgezien, hetwelk men vond in dat, waarop V. S. V. nu nog speelt. Verder kregen ouderen sohik in het pittige clubje en verklaarden zich bereid in het be stuur zitting te nemen. Dat het van toen af aan „op rolletjes" is gegaan, zouden we niet gaarne beweren. De rood-witten hebben alle moeilijkheden echter het hoofd geboden en dat siert 'hen onge twijfeld. •Ook op het groene veld liep het niet altijd, zooals ;men dat graag wenschte. Wel kwam V.S.V. al vrij spoedig uit in den N.VB. (de „K" stond er toen nog niet voor), wel volgde zelfs al spoedig promotie naar de tweede klas, doch in 'het volgende seizoen (1916'17) volgde reeds weer degradatie. In het seizoen 1929''21 promoveerde V.S.V. ten tweeden male naar de tweede klasse, doch weer was het verblijf daarin van zeer kor ten duur: In het volgend seizoen kwamen de V.S.V.'ers voor de zooveelste maal dn de derde klas uit. Ze bleven derde-klasser tot 192:7. In dit jaar herdacht V.S.V. in „Het Wapen van Velsen" haar 15-jarig bestaan. Door velen werd de jubileerende vereeniging toege- wenscht, dat zij in dit haar jubileumsjaar het kampioenschap harer afdeeling zou mo gen behalen. Deze vriendelijke wenschen gingen in. ver vulling en niemand, die er toen trotscher op zijn jongens was, dan de toenmalige voor zitter G. da Costa. Ook in de promotie-wedstrijden hadden de roodhemden succes en zoo zien we V.S.V. in September 1927 wederom in de tweede klasse uitkomen. Nu namen de IJmuidenaren reso luut „den kop" en behielden dien, zoodat in het voorjaar van 1928 IJmuiden-Oost nog maals een kampioen had. Was dit reeds bijna te mooi om waai" te wezen, nog meer perplex stond de voetbalwereld', toen V. S. V. ook in de nu volgende promotie-wed strijden als nummer één eindigde, zoodat de poorten van het voetbal-Walhalla voor de energieke roodwitte club opengingen. In be gin 1927 nog derde klasser, in 1928 eerste klasser. En dit is V.S.V. gebleven tot den huidigen dag, wat reeds een prestatie genoemd mag worden En ook in het volgend seizoen zullen we de jubilaresse weer in de eerste klasse zien uitkomen, want haar overwinning van Zondag jl. op V.U.C. en de gelijktijdige nederlaag van Z.F.C. tegen Sparta hebben er voor gezorgd', dat aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid kan worden aan genomen, dat het eerste klasseschap van V.S.V. weer voor een jaar is geprolongeerd. Kampioen van haar eerste klas-afdeeling is V.S.V. nog niet geweest, maar een ;feit is het, dat zij voor vele kampioenscandidaten vaak een geducht struikelblok was. Daarover zouden o.m. Sparta en Feijenoord kunnen meepraten. Waarover nog elk rechtgeaard V.S.V.'er met zichtbaar genoegen spreekt, is over ,het seizoen 1915'16. Niet alleen, omdat V.S.V. toen kampioen harer afdeeling werd, maar ook en vooral, omdat de roodwitten toen de aandacht van heel voetballend Nederland op zich vestigden door de wijze, waarop ,zij zich in de beker-competitie weerden. Achtereen volgens won onze derde klasser van V.R.A. (2e klas) met 32, van Xerxes (i2e klas) met 4—2, van M.V.V. (Zuid. Ie kl.) met 0 (reglementair), van U.V.V. (Ie kl.) met 51. Tegen V.O.C. (le kl.) werd gelijk gespeeld (1—1), doch V.S.V. kwam als bezoekende in de demi-finale. Hiervoor had zich ook o.m. geklasseerd Feijenoord. En ook deze sterke ploeg .moest V.S.V.'s meerderheid erkennen. (20) Toen kwam VS.V. in de finale te°-e" .a^x, in wier ploeg sterren uitkwamen als De Na- tris, Gupfert, Broekman. Van Dort, t-j.jk e,a. Tegen de Amsterdammers kon V.S.V. het niet bolwerken en met |50 ging zij ten on der. Doch.... eervol: Van die Ajax-iroeg zouden de meeste huidige eerste klassers flink „klop" krijgen! Als we van de spelers, die in den loop der jaren het meest op den voorgrond getreden zijn, er eenige zullen opnoemen, dan dienen we te beginnen met Evert Hillekamp. „Eefie", zooals hij toen heette, kwam reeds in 1912 voor V.S.V. uit en voetbalt n.u nog, al is het dan in het 2de elftal van V.S.V. Het vorige seizoen echter zat hij nog in het eerste, wel een bewijs, dat V.S.V. aan „Eefie" die inmiddels al lang Evert is ge worden ontzettend veel te danken heeft. Een prettige speler, die Hillekamp, iemand, die in de voetbalwereld niets dan vrienden heeft! Dan noemen we Wout Zwanenburg, .meest al „Bug" genoemd „Bug" was in zijn tijd een uitnemend voetballer, die over een doodelijk schot beschikte. Bij deze „rasechte" V. S. V.-ers noemen we direct den „geïmporteerden" Nekkie de Koning. In de snelle promotie van V.S.V. had deze ex-Kinheimer én R.C.H.'er een groot aandeel En dan mag Arie v. d. Wint zeker niet ver geten worden. Wat heeft V.S.V. menige over winning aan de capaciteiten van zijn doel- verdediger te danken gehad! En.aan die van den sympathieken Van der Pieterman. Beide „kerels", die, zooals men dat pleegt te noemen, vaak als een rots' in de branding stonden. Van de nu nog actieve voetballers, die er echter reeds menig jaartje hebben opzit ten, dienen Toon v. d. Griendt en Dirk de Koning te worden genoemd. Voor liefhebbers van „traditie en historie" drukken we hieronder nog de namen van het elftal af, dat in 1914 de V. S. V.-kleuren ver dedigde J. Knegjes, B. Veltman, C, Griekspoor, C. Engelhart, C. Lasschuit, Steenbakker, iB, Meuldijk, J. Traksel, W. Zwanenburg, L. van Rijn en W v. Tilburg. En het elftal, waarmee V.S.V. tegen Ajax uitkwam, zag er als volgt uit: Knegjes, Beu- sekom, Offerman, Lasschuit Jr., Lasschuit Sr., Griekspoor, Meuldijk, Servaas, Zwanen burg, Traksel, Horeman. Hebben aan de promotie van V.S.V. op het groene veld tal van spelers meegewerkt, ach ter de groene tafel hebben- vele bestuursle den met meer of minder succes getracht de zaak in het rechte spoor te houden. Van hen noemen we de 'heeren P. J. v. d. Linden, C. P. J, Maas, L. Menist, J. Heyligers, Theo van Eek, G. da Costa, J. Anepool, A. Schoorl e.a. Een buitengewoon gelukkig besluit en een dito „greep" van hen, die z'n candida- tuur naar voren brachten',was het van V.S.V.'s algemeene vergadering, toen men in 1935 Dr. A. J. van Leusen tot voorzitter be noemde. Zoo van iemand, dan kan van hem getuigd worden, dat hij „the right man in the right place" is. A. van Leusen, voorzitter. En dan heeft V.S.V, een niet genoeg te waardeeren kracht in haar secretaris, den heer Jac. Scheeres, wien niets te veel is, als het het belang van zijn vereeniging geldt. Aan genoemde heeren en aan de heeren W. v. Tilburg, Tj. Servaas, C. v. d. Pieterman, J. v. Alfen, M. B. Osendarp en N, Stokman zal het zeker niet liggen, of V.S.V. gaat een goede toekomst tegemoet, wat we de jubi laresse van harte toe wenschen. HAARLEMSCHE DAMCLUB Wegens sluiting van het gebouw „De Ko renbeurs", in welk gebouw het clublokaal der Haarlemsche Damclub gevestigd was, zal deze vereeniging met ingang van Maandagavond a.s. haar vroeger thans geheel gerestau reerd clublokaal in de bovenzaal van Ho tel-Café-Restaurant „Het Hof van Holland" aan de Groote Markt betrekken, in afwach ting van een door de ledenvergadering der Haarlemsche Damclub te nemen beslissing. TOEN MEN NOG OP HET HANENLAND SPEELDE. Vergadering R.-Kath. Kies- vereeniging. Door medewerking van de R.K. propagan da club heeft gisteravond in het R.K. Veree- nigingsgebouw Mahustraat een vergadering plaats gehad die aangekondigd was als „praat avond". In deze vergadering trad op als spre ker de heer A. J. Loerakker, lid der Tweede Kamer te Haarlem. Na de opening heeft eerst de installatie plaats gehad van Kapelaan Bet- jes als geestelijk adviseur der propaganda- club. Deze werd met een korte toespraak van den voorzitter der propagandaelub voorgesteld. De kapelaan antwoordde hierop, dat hij zeer vereerd was met zijn benoeming, waarbij hij tevens den wensch uitsprak, dat de Kath. propagandaelub als getrouwe R. Katholieken met en voor elkander, het beste mogen zoeken en zullen meewerken, met al wat in hen is, het R. Kath. beginsel ook in de politiek naar buiten uit te dragen. De bedoeling van dezen avond was, tevens candidaten voor de a.s. kamerverkiezing, in den kieskring Haarlem, te stellen. Hiertoe werd den heer Loerakker, al vorens hij een inleidend propagandawoord zou spreken, verzocht eerst te willen toelichten wat met dit candidaatstellen in verband staat. In korte bewoordingen heeft de heer Loerakker duidelijk uiteengezet, welke per sonen men als candidaat kan stellen en door wie een candidaat gesteld kan worden. Ver volgens bracht de heer Loerakker onder de aandacht, dat men na zijn propagandawoord vragen kon stellen. Hierna wees spreker op de komende Kamerverkiezing. Deze zal, volgens spreker, een zeer heftige strijd worden. Wie niet willens en wetens zijn oogen toesluit, kan zien, dat de komende verkiezingsstrijd zal staan in het teeken van een strijd tegen het geloof, waarom hij de aanwezigen opwekte te ijveren voor de beginselen der R.K. Staatspar tij. Dit, omdat de R.K. Staatspartij de draag ster is der R.K. grondbeginselen, en omdat de Staatspartij een door en door democratische partij is. Het program der Staatspartij is niet wat bestrijders noemen een duf en con servatief program. In deze partij is plaats voor alle geestelijke stroomingen. Spreker zeide, dat hij overtuigd was dat als Dr. Schaepman thans weer zou opstaan en zou zien het werk van de Staatspartij, waarvan hij de grondlegger is geweest, hij tevreden zou zijn over het werk van de partij, die trots tegenwerking en ver snippering, staande is gebleven en het stem pel op geheel het maatschappelijk leven heeft weten te zetten. Vervolgens wees spreker op de gevaren, die de Katholieken op het politiek terrein bedreigen. Hierbij vestigde spreker de aandacht op de N. S. B. en het communisme. Spreker ont kende niet dat de huidige toestand verre van Het eerste elftal van V. S. V., zooals het in het begin van het seizoen „uitkwam". Staande van 1. naar r.: Van Osch, Van Leeuwen, Sterk, Heins, D. de Koning, Teeling, Broek. Knielend; c. Michel, N. Michel, .Van Os, v. d. Griendt. rooskleurig is, wat een oorzaak kan zijn dat sommigen hierdoor tot ontevredenheid ge prikkeld en daardoor ontvankelijk voor op standige leuzen worden, Met klem waarschuw de spreker tegen de valsche leuzen, voorname lijk die van de N. S. B., die trots het zingen van het Wilhelmus, niet samen kunnen gaan met het Koningschap. Ook de communisten werden door spreker onder de loupe genomen en de R. Katholieken eveneens voor deze par tij gewaarschuwd. De K. D. P. werd eveneens niet door spreker van critiek gespaard. Aan het einde van zijn toespraak wekte spreker de aanwezigen, voornamelijk de jongeren, op, om, daar de verkiezingsstrijd over eenige maanden zwaar zal worden, zich te scharen in de gelederen van de R.K. Staatspartij. Na de pauze werden door den heer Loerak ker eenige ingekomen vragen beantwoord. Als candidaten voor de a.s. kamerverkiezing zijn op de groslijst geplaatst: Dr. E. J. de Beaufort, Dr. Mevr. J. Hille, A. J. Loerakker, Mi'. Chr. v. d. Bilt, H. J. Kuiper, J. Stumpel, Mr. Aalberse, Mr. Goseling, Henry de Greve, Mr. Steeniberghen, Mr. Marchant. EINDSTRIJD OM DEN MEESTERTITEL In - het begin van de volgende week zal de eindstrijd om den meestertitel dammen be ginnen met de spelers C. Suijk, IJmuiden, Pors, Dordrecht, Kotvisoh Zeeland en Vos Bussum. De veteraan Lochtenberg, die reeds den meestertitel bezit, zal aan dezen eindstrijd deelnemen om in de gelegenheid te worden gesteld, zijn verloren rechten op het kam pioenschap van Nederland terug te krijgen. DE LIMBURGIA IN DEN STORM. Zooals wij eergisteren reeds meldden, heeft ook de stoomtrawler Limburgia IJM. 54 door den storm schade aan dek bekomen. Nader vernemen wij hieromtrent, dat deze schade vrij aanzienlijk is geweest. Zoo werden de scheepsboot en twee gieken weggeslagen, terwijl ook nog verschillende andere voor werpen van het dek door overslaande zeeën werden meegenomen. NIEUWE ZAAK IN DE KENNEMERLAAN De Kennemerlaan wordt een nieuwe zaak rijker, waardoor onze mooie breede straat op nieuw haar aanzien als winkelstraat heeft verhoogd. In het perceel Kennemerlaan no. 40 naast ons bureau opent de fa. E. Hoogerduin a.s. Zaterdag een galanteriewinkel. Het perceel is geheel verbouwd en aanzienlijk vergroot, waardoor een groote winkelruimte is verkre gen. Voorts is een mooie pui gebouwd, met twee ruime etalages. De firma Hoogerduin, die haar sporen in deze branche reeds lang verdiend heeft iedere IJmuidenaar kent den ouden winkel in de Kanaalstraat, zal er ongetwijfeld geen spijt van hebben, dat ze haar zaak naar het nieuwe gedeelte van IJmuiden heeft over gebracht. In de eerste week ontvangen de koopers een aardige verrassing. Verlaging van de huurprijzen van een woning en van tuingrond. Uitdroging van gronden in Rooswijk. De huurder van de woning Trompstraat 107 te IJmuiden en de huurder van het perceel tuingrond groot 325 M2., liggende nabij de Wüstelaan te Santpoort, hebben verzocht, de huurprijzen, thans bedragende respectievelijk f 5,per week en f 8,50 per jaar, te verlagen. In aanmerking nemende de huurprijzen, wel ke in de omgeving van genoemde perceelen voor gelijksoortige woningen en gelijkwaardi- gen tuingrond wordt betaald, stellen B. en W. voor, den huurprijs voor de woning te bepalen op f 4,75 per week en dien voor den tuingrond op f5,per jaar. Verder stellen B. en W., in verband met een ingekomen verzoek van één der huurders, voor, de huursommen voor de perceelen tuin grond in „R-ooswijk", welke zijn verhuurd aan J. Broeze, C. de Groot, G, J. Metzelaar en N. Jasperse te Velsen en G. Hoogland Pzn. te Be verwijk, met het oog op de steeds verder gaan de uitdroging van deze gronden en de geringe opbrengst der gewassen, welke daarop wor den geteeld, tot de helft te verminderen en te brengen op resp. f 194,29, f 87,70, f 111,40, i 123,50 en f 43.22.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1