Eerste lammetjes. Oud-Vossemeer. Het Zeeuwsche dorp Oud-Vossemeer, gele gen op 't eiland Tholen, heeft zich Woensdag avond per radio tot de Vereenigde Staten ge richt. Want Woensdag werd president Franklin Roosevelt beëedigd bij den aanvang van zijn tweede vierjarige ambtsperiode en dit was dus het beste oogenblik voor het dorp, waar uit naar men aanneemt het geslacht der Roo- sevelts stamt, om zich tot Amerika te richten. „Naar men aanneemt" klinkt niet erg positief. Inderdaad schijnt men nog niet verder te zijn gekomen dan vrij sterke aanwijzingen, zich baseerend op de emigratie naar de Ver eenigde Staten, in 1760, van den jongen Claes Martinuszoon van Roosevelt en zijn vrouw Jan netje Samuel, van wie men aanneemt dat zoo wel de vroegere president Teddy Roosevelt als de tegenwoordige afstammen. Ook is er het huis nog waarin Roosevelt's voorouders ver moedelijk hebben gewoond. En in het raadhuis vindt men het wapen der Rosevelts, die hun naam toentertijd met één o schreven. Het draagt een keper met drie rozen 'en een klim- menden leeuw. Een keper heeft den vorm van een omgekeerden passer, heet in het Fransch „chevron" evenals de strepen van overeenko- menden vorm die korporaals en sergeants op de mouwen dragen.... zoodat er ongetwij- fqjd Amerikaansche geestdriftelingen zullen zijn om een analogie te vinden tusschen Na poleon de Groote, „den kleinen korporaal' hun president, al onderscheidt deze laatste zich geenszins in militairen zin en al kan men hem gelukkig! beschouwen als een staatsman die met groote oprechtheid naai de handhaving van den wereldvrede streeft. De sfeer van Oud-Vossemeer kan daartoe ongetwijfeld slechts bijdragen. Toen dit Tho- lensche dorp, dat volgens Pyttersen's Staats almanak 2278 inwoners telt, zich gisteravond tot 48 Vereenigde Staten en derzelver 120 mil- lioen inwoners richtte, zijn klompengeklóts aan Amerika liet hooren, zich erop beriep dat het eiland Tholen door dijken tegen de zee beschermd wordt en zich (bij monde van zijn burgemeester) beroemde op zijn twee oude ge bouwen, de kerk en het raadhuistoen moet de Groote Republiek den vrede uit de bakermat der Roosevelts tot zich hebben voe len komen. Toen de Amerikaan Searchinger (zijn naam is toepasselijk, want het woord „onderzoeker" zit erin) een levendige beschrijving gaf van de omgeving waarin hij sprak, daarbij niet den dorps-omroeper vergetend, moet Amerika aangedaan geweest zijn. Het is trouwens nog al gauw aangedaan. Des burgemeesters uit- noodiging tot Amerikaansche toeristen, om zijn dorp te bezoeken, zal het weer wat meer tot de harde realiteit'des modernen levens te ruggebracht hebben. Burgemeester Versluys wou natuurlijk de prachtgelegenheid te baat nemen om zijn gemeente te adverteeren en haar vreemdelingen verkeer te bezorgen. Wie onzer zal hem ongelijk geven? Ook de Amerikaansche gezant Granville Emmet was te Oud-Vossemeer en sprak voor de microfoon tot zijn landgenooten, waar schijnlijk ook tot president Roosevelt zelf, want hij had hem tevoren van de uitzending op de hoogte gesteld. Wie weet: misschien komt de president zelf eens kijken naar de veronderstelde bakermat van zijn geslacht. Ook president Teddy Roosevelt is immers in dertijd in ons land geweest, al was het niet om Oud-Vossemeer te bezoeken, dat toen vermoedelijk nog niet als Rooseveltsche ba kermat ontdekt was. Wel bezocht hij toen in onze stad de bloemententoonstelling van de Vereeniging voor Bloembollencultuur. De 2278 Oud-Vossemeerders, met uitzonde ring dan van de zuigelingen, moeten zich wel beduusd gevoeld hebben van de eer die hun dorp te beurt viel Wellicht hebben zij zich, vice-versa, even paf-van-het-prompte gevoeld als die oude bewoners der Vereenigde Staten die bij Columbus' landing uitgeroepen zouden hebben: „Daar hei-je Columbumbus! Nou zijn we ontdekt!" Ontdekt zijn zij thans niet alleen door de Vereenigde Staten maar ongetwijfeld ook door een groot deel van de bevolking van Neder land, dat vandaag voor het eerst het bestaan van Oud-Vossemeer beseft. Ook hen had de burgemeester kunnen uitnoodigen tot een be zoek aan zijn gemeente. Misschien heeft hij er wel aan gedacht, maar het niet erg diploma tiek gevonden Amerika te laten merken, dat de groote massa van het Nederlandsehe volk zich tot dusver van Oud-Vossemeer niets heeft aangtrokken en het niet eens in de aard rijkskundeles op school heeft „gehad". Maar dat zal nu natuurlijk anders worden. BEVERWIJK Het overzicht van de groentenmarkt De handel was zeer ongunstig. Ofschoon de markt nog ruimschoots voor zien is van winterproducten, is een geleide lijke vermindering van sommige artikelen dui delijk merkbaar, Wat het verloop van den handel betreft, dit was over het algemeen zeer ongunstig. Het weer, dat tot heden zoo goed als vorstvrij was, werkt 'n prijsverbetering niet in de hand. Echt winterweer is voor de vraag naar verschillende groeivtensoorten van be te eken is. Boerekool is op het oogenblik een der pro ducten, die de markt beheerschen. De vraag daarentegen is niet groot, zoodat de prijzen voortdurend laag blijven. De noteeringen wis selden deze week geregeld van 1020 ct. per kist. Veel partijen konden geen kooper vinden. Ook de spruitenhandel was teleurstellend. Door de geringe belangstelling vertoonden de prijzen een belangrijke inzinking. De notee ringen varieerden naar soort van 59 ct. per K.G. Voor andere koolsoorten als roode-, gele en groene kool is eveneens de kooplust niet groot, zoodat de opbrengst meestal zeer matig is. Waschpeen is geregeld nog voldoende voor radig. Hiervan worden nog flinke partijen aangevoerd. De prijzen schommelen naar kwa liteit van 2060 ct. per kist. Boschpeen, waar van nog enkele partijtjes werden aangevoerd trekt niet zoo erg meer aan. De prijzen zijn naar soort 46 ct: per bos. Andijvie is het product, waarvoor nog ge regeld eenige belangstelling valt waar te ne men, ofschoon de prijzen er nu juist niet op vooruit gingen. Het vollegrondsproduct heeft thans weer zoo goed als afgedaan en de aan voer bepaalt zich in hoofdzaak tot het glas product. Voor het natuurproduct zijn de prij zen uiteraard hooger, dan van kas-andijvie, zoodat de prijzen schommelen van 4090 ct. per kist. Witlof ging er, bij een kleine vermeerdering in aanvoer, met de prijzen ook al niet op voor uit. De noteeringen, die deze week gangbaar waren, stonden zoo ongeveer van 1012 ct. per K.G. Enkele partijtjes tomaten, die werden aan gevoerd, werden naar kwaliteit verhandeld van 1230 ct. per K.G. Ook waren nog enkele kistjes spinazie aan de veiling, die werden af genomen voor prijzen van 5060 ct. per kist. Voor soepgroenten was de animo deze week ook niet groot en het waren dan ook vooral de groote aanvragen van prei, die hiervan het meest te lijden hadden. Voor eerste soort stonden de noteeringen van 56 ct. per bos. De mindere kwaliteiten hadden alleen aftrek tegen zeer lage prijzen. Voor de andere soor ten soepgroenten waren de prijzen zeer laag. Alleen knollen maakten een uitzondering en bleven naar soort prijzen handhaven van 38 ct. per stuk. Uien hadden een stuggen handel en kwamen aan prijzen van 2 ct. per K.G. FILMAVOND VAN DE COÖPERATIE. R. P. Voor den filmavond van de Coöperatie „Sa menwerking" was de belangstelling Donder dagavond zoo groot, dat het Luxor Theater vrijwel tot de laatste plaats bezet was. De heer G. Sluis, voorzitter, zei in zijn openings woord deze groote opkomst niet zoo heel vreemd te vinden, omdat de Coöperatie lang zaam, maar zeker groeit. Het gaat haar zelfs „naar den vleeze", immers, het aantal ver bruikers neemt toe en de omzet stijgt. Spr. schreef dit toe aan de gelukkige omstandig heid, dat steeds meer menschen voor de coö peratieve gedachte gaan voelen en er ook voor willen werken. Zoo behooren alle verbruikers propagandisten te zijn, zoo besloot de voor zitter zijn openingswoord, om daarna nog eenige mededeelingen te doen omtrent het verloop van den avond. Na vertooninig van de Hakafilm „Wij gaan verhuizen" werd onder de talrijke bezoekers een vijftal taarten verloot, een attractie, die wel zeer op prijs werd gesteld. De heer L. v. d. Wal, lid van het hoofdbe- bestuur heeft hierna in een vlotte causerie over de beteekenis van de coöperatieven over de coöperatieve bedrijfsorganisatie gesproken. De film „Waar blijft onze beschaving?" kon niet worden vertoond. Daarvoor in de plaats draaide de film „Uit de ouderlijke macht ont- ;gt", die zeer goed kon voldoen. Men toonde zich althans zeer voldaan over dezen filmavond, die voor de coöperatie van groote propagandistische beteekenis was. FILMMIDDAG VOOR DE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Concert van Het Hoogoven zangkoor. Opvoering van „Lentebloemen". Donderdagavond gaf het gemengde zangkoor ,Door Zang Tot Vriendschap", gevormd uit personeel van de Hoogovens een concei't in het K.S.A.-gebouw. De voorzitter, de heer Van Eikeren sprak een openingswoord, waarin hij het betreurde, dat niet meerderen waren opgekomen om naar de verrichtingen van D.Z.T.V. en van het kinder koor te luisteren. Spr. deelde tevens mede, dat op 8 April het tweede concert zal worden ge geven met medewerking van den Hoogoven kunstkring. Het programma werd geopend met het kin derzangspel in drie bedrijven „Lentebloemen van Cath. van Rennes. Van de instudeering van dit alleraardigste zangspel was bijzonder veel werk gemaakt. Onder leiding van den di rigent, den heer Leo Pielagë, hebben de kin deren heel goed gezongen. Zij acteerden en dansten bovendien met veel gemak en ook in deze belangrijke onder - deelen was de deskundige hand merkbaar. Decors en costuumpjes zagen er piekfijn uit en de fleurige tooneelen droegen er niet weinig 1oe bij, dat dit kinderzangspel een welverdiend succes oogstte. De dirigent, de heer Ir. Ver meulen, die de spelleiding had en mej. A. Vis ser, die de dansjes instudeerde ontvingen een bloemenhulde. André Roemer verzorgde de mu zikale begeleiding aan de piano en ook hem komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij zijn taak vervulde. Na de pauze gaven Mej. Elly Michel en de heer Th. Mooy plastische acrobatie te zien, waarvoor men veel waardeering had. Daarna zong D.Z.T.V. drie mooie composi ties van Diepenbrock, namelijk Levenslied, Fi- delius Orchester en Den Uil. Er werd onder de bekwame leiding van den heer Pielagè zeer verdienstelijk gezongen. In kwantiteit moge dit koor dan nog niet op peil zijn, de kwaliteit van het stemmenmateriaal is zeer goed. Het klankeven wicht viel te roemen, hoewel de te noren nog wel een stevige versterking kunnen gebruiken. .Levenslied" werd wel heel fijn gezongen. Ook de tweede compositie kon zeer wel voldoen, al kwam in het middendeel het ensemble even in gevaar. De dirigent had den wagen echter spoedig in het rechte spoor. „Den Uil" viel een eervolle begrafenis ten deel en de zang aan zijn groeve was warm van klank met mooie dynamische schakeerin gen. Algemeene indruk: een goed koor, dat onder deze bekwame leiding het wel verder zal brengen. Het kinderkoor zong vervolgens een zestal kinderliedjes van Loots. De heer Pielage had de jeugdige schare prachtig onder discipline gesteld. Zij zongen deze prachtige werkjes vrij en muzikaal. Opvallend was de goede egale samenklank. De jeugd zong daarna nog de kindercantate „Onweer" eveneens van Loots. Het voor de kleuters lang niet gemak kelijke werk werd heel goed gezongen. Mej, Rie Niesten vertolkte de altpartij met veel succes. Ook in deze kinderkoren begeleidde de heer Roemer aan de piano. Het publiek heft van den kinderzang oprecht genoten. D.Z.T.V. sloot den avond met de Strauss-wals „An der schonen blauen Donau", bekende klanken, die evenzeer een gretig ge hoor vonden. Evenwel kwam hierin tot uiting, dat de rijen van zangers en zangeressen nog wel versterking kunnen hebben. Wanneer velen aan de op het programma voorkomende uitnoodiging gevolg geven, zal ook aan de eischen der kwantiteit voldaan zijn. LICHTBEELDEN AVOND Dinsdag 26 Januari zal in het Ned. Herv. Vereenigingsgiebouw een lichtbeeldenavond plaats hebben over Palestina, het heilige land. Voor de leden van de plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging van'Huisvrouwen heb ben de Maggi's Fabrieken Donderdagmiddag een film vertooning gegeven. De leider van de propagandatournee, de heer v. d. Bos heeft voor den aanvang de be teekenis van de Maggi-vleeschproducten voor de huisvrouwen in het licht gesteld en daarbij gewezen op de groote verscheidenheid van artikelen, die de Maggi-productie aan de markt brengt. Hij vestigde voorts de aandacht op de sociale beteekenis van dit bedrijf, dat aan vele hon derden arbeiders werk verschaft. Daarna werden zeer interessante films ver toond, waarvan vooral die van het bedrijf zelf de groote belangstelling opwekte. De dames maakten tevens kennis met de geluids-smal- film, waarbij ook het geluid op het smalle filmlint is vastgelegd. Zoowel het beeld, ge projecteerd vanuit een kofferapparaat, als het geluid schonken zeer veel voldoening. Het was voor de leden van de Huisvrouwen- vereeniging een interessanten middag. Schepen met vleugels en hoogteroer. Uitvinding van een plaatsgenoot. Het Kennemer Theater te Beverwijk brengt deze week als hoofdnummer „In de Schaduw van de Guillotine", met Ronald Colman in de hoofdrol. Onze plaatsgenoot de heer A. Schellevis, wonende in Wijk aan Zee, heeft een uitvin ding gedaan betreffende de liftwerking op sclhepen, in het bijzonder onderzeebooten, wanneer deze voorzien zijn van horizontale vleugels en van een hoogteroer. Over deze uitvinding, waarop de heer Schellevis octrooi heeft aangevraagd, verne men wij, dat zij ten doel heeft bij de voort beweging van een schip door het water reac tiekrachten te doen optreden, die de van het schip verlangde bewegingen bevorderen. Bij onderzeebooten behoort de duifcbeweging tot een der belangrijkste functies, die het schip moet kunnen verrichten. Deze duifcbeweging moest tot nog toe steeds worden ingeleid door het vullen van ballasttanks, een han deling. die tijd vordert en daardoor de duik- snelheïd beperkt. Men,heeft getracht voor dit belangrijke vraagstuk" een oplossing te vin den door het aanbrengen van twee paren hoogteroeren, namelijk een paar bij den voorsteven van het schip Door deze hoogte roeren hellend naar voren te stellen ont staat bij voldoende snelheid van het schip een naar beneden gerichte kracht, die het schip in horizontalen stand naar beneden drukt, indien door waterinneming de stijg- kracht van het geheel ondergedompelde schip voldoende is verkleind. Het bezwaar van deze oplossing is, dat hierbij de weerstand van het schip tegen de voortbeweging zeer groot is, zoodat de snel heid bij het duiken slechts klein kan zijn, terwijl tevens het nadeel blijf bestaan, dat het duiken slechts mogelijk is, nadat vol doende waterballast is ingenomen. Bij de genoemde oplossing zijn tevens nabij den achtersteven langszij van het schip twee korte, vaste zijvlakken aangebracht, welke eenigszins naar voren hellend zijn geplaatst. Deze korte zijvlakken hebben ten doel te voorkomen, dat, wanneer tijdens de vaart aan de oppervlakte alleen de voorste hoogte roeren op duiken worden gesteld, het ach terschip boven water zou geraken en de schroeven dol zouden slaan. De verbetering aan schepen en in het bij zonder aan onderzeebooten, die de uitvinder beoogt, bestaat daarin, dat langszij van het schip doorloopende horizontale of nagenoeg horizontale vleugels zijn aangebracht, die in samenwerking met een hoogteroer op het schip bij „langsscheepsche" beweging van het vaartuig, een positieve of negatieve lift werking teweeg brengen. De romp van de boot is aan beidie zijden voorzien van een watervleugel, die in dit ge val onder een geringen invalshoek is aange bracht. Voorts is de boot voorzien van het normale richtingsroer en een hoogteroer. De werking van deze uitrusting. Wanneer de boot door de voortstuwing een zekere snelheid heeft bereikt kan zij door de instelling van het hoogteroer in neerwaart- sche richting in een heilenden stand naar omlaag worden gebracht, zoodat zij begint te duiken. Hierbij wordt de duikende wer king ondersteund door de strooming van het water tegen de langszij aangebrachte vleu gels, zoodat het niet noodig is gebruik te maken van ballasttanks om de boot verder onder water te brengen. Wanneer omgekeerd het hoogteroer in opwaartschen stand wordt gebracht zullen de vleugels veroorzaken, dat de boot naar de oppervlakte terugkeert. Om ook zonder toepassing van ballast de boot op een bepaalde hoogte, onder water te houden, waarbij het hoogteroer zich in den middenstand bevindt, moeten de vleugels on der een negatieven invalshoek worden ge plaatst, waardoor de strooming van het wa ter, wanneer de snelheid van de boot daar voor voldoende is, een druk naar omlaag oplevert, die het drijf vermogen van de boot compenseert. Hoewel om te voldoen aan den eisch, dat een onderzeeboot ook stilliggend onder water moet kunen blijven,- het ge bruik van ballasttanks wel niet geheel ge mist zal kunnen worden, zal men in de wer king daarvan, door toepassing der uitvin ding de manoeuvres voor het dalen en stij gen als gevolg van de combineerende wer king van vleugels en hoogteroer kunnen uit voeren en zelfs in bijzonder snel tempo, zoo dat de beweeglijkheid in verticale richting belangrijk wordt opgevoerd. Ook voor gewone schepen? Ook is de toepassing van de uitvinding denkbaar op een aan de oppervlakte varend- normaal schip. Wanneer hierbij de vleugels onder een positieven invalshoek worden aan gebracht, zal door de strooming van het water bij de voortbeweging een in opwaart- sche richting werkende kracht op het schip worden uitgeoefend. Daardoor wordt het schip opglioht doordat de waterverplaatsing geringer wordt Derhalve zal door verminde ring van den weerstand met gelijk vermogen een grootere snelheid worden verkregen. Wel zal in het algemeen, aldus de uitvinder, deze werking ook zonder de aanwezigheid van een hoogteroer kunnen worden verkregen, maar aangezien hierbij de eisch gesteld moet wor den, dat het drukpunt van de vleugels en het zwaartepunt, van het schip in hetzelfde verticale vlak liggen, moet hierbij de aan wezigheid van een hoogteroer noodzakelijk worden geacht, om onder afwijkende om standigheden aan dezen eisch te kunnen voldoen. De weerstand, die de vleugels bij de beweging door het water opleveren, kan wor den beperkt door deze evenals de dragende vleugels van een vliegtuig volgens stroom lij nbeginselen uit te voeren. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans 20 v. Tampico, Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. „via Londen, pass. 20 Dungeness. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 20 te Glas gow. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 21 v. Antwerpen te Hamburg. Serooskerk (thuisr.) pass. 20 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (uitr.) 21 te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 20 v. Amst. n. Hamburg. Amstelkerk, 21 v. W.-Afrika n. Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aludra (uitr.) 20 (8.43 v.m.) 150 mijl Z. van Land's End. HALCYON LIJN. Rozenburg, 10 v. Vlaardingen te Bagnoli. Stad Dordrecht, Bona n. Middlesbxo p. 20 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Astrea, 21 v. Hamburg n. Amst. Cottica, Paramaribo n. Amst. 21 te Havre. Deucalion, Vostiz-za n. Amst. p. 20 Finisterre. Euterpe, 20 v. Amsterdam te Bordeaux. Ganymedes, 20 v. Amst. te Mamburg. Hebe, 21 v. Aarhuus n. Gdynia. Mars, 20 v. Genua naar Napels. Rhea, 20 van Cadix n. Lissabon. Stella, 20 v. Salonika n. Nea Playa. Trajanus, Derindje n. Amst. p. 20 Gibraltar. Ulysses, 19 van Piraeus n. Salonika. Venezuela, Barbados n. Amst. 20 (8 n.m.) v. Havre 21 (6 n.m.) verw. Alkmaar, Chili n. Amst. 10 v. Valparaiso. Baarn, Amst. n. Chili 10 van Callao. Amor, 10 van West-Indië te New-York. KON. HOLL. LLOYD. Montferland, 20 v. B.-Ayres te Amst. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpbacca (thuisr.) pass. 20 Ouessant 22 (12 's midd.) verwacht. Alchlba, 21 van Hamburg te Rott, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (uitr.) 20 te Belawan. Kota Nopan (thuisr.) 21 van Belawan. Palembang (thuisr.) pass. 20 Finisterre. KotaBaroe, 21 van Rott. te Macassar. Dempo (thuisr.) 21 van Gibraltar. Kota Pinang, Liverpool n. Rott. 20 (1.54 n._ m.) 20 mijl N.W. van Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut, 21 van Hamburg n. Bremen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Phrontls, 21 v. Londen te Amsterdam. Menestheus, 19 van Kobe n. Rott. City of Kimberley, 20 te Kobe v. Rott. Glenshiel, Dairen n. Rott. 19 v. Cebu. Laomedon, Batavia n. Amst. 21 v. Marseille. Radnorshire, Dairen n. Rott. vertr. 23 van Londen. Polyphemus, Batavia en Amst. n, Liverpool p. 20 Lizard- Prometheus, Liverpool n. Batavia 20 van Suez. AANGEKOMEN. 20 Januari: Barneveld s.s. Chili Poseidon s.s. Midd. Zee 21 Januari: Amstelstroom m.s. Leibh Amstelkerk s.s. West Afrika Bore s.s. Gent Phrontis m.s. Londen Skottland s.s. Gent Gudur s.s. Londen Hontestroom s.s. Londen VERTROKKEN. 20 Januari: Socombel s.s. Duinkerken Odysseus s.s. Kopenhagen Rheln s.s. Hamburg Theano s.s. Rotterdam Aurora s.s. Hamburg Sesostris s.s. Hamburg 21 Januari: Jaarstroom s.s. Hamburg ARROND. RECHTBANK De zieke slager. Een slager uit Beverwijk was in appèl ge komen. van het vonnis van het Kantongerecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij in den och tend van 30 Juli j.l. zijn zoon arbeid had laten verrichten op een uur dat dit verboden was. Verdachte voerde aan, dat hij op dien dag ziek was. In dat geval zou zijn zoon wel heb ben mogen werken. Wonderlijk genoeg was verd. dien dag wel naar de imarkt te Pur- merend geweest. Verd. zou daar echter niet gewerkt hebben, doch een dokter bezocht hebben. Verd. was reeds herhaaldelijk veroordeeld, en de President, mr, van Berckel meende dan ook, dat verdachte stond te draaien, wat de zaak er voor hem niet beter op maakte. Verd. volhardde in zijn ontkenning en bleef bij zijn verklaring, dat hij ziek zou zijn ge weest. De Off. van Justitie, mr. Paardekooper Over man, requisitoir nemende verklaarde dat ver dachte iemand is, die zich voortdurend op hals starrige wijze tegen de wet verzet. De ziekte was niet van dien aard, dat hem daardoor het werken werd belet. Verdachte tracht echter de autoriteiten om den tuin te leiden, en zijn houding is niet in zijn voordeel. Er is dan ook reden, hem een zwaardere straf op te leggen. De Officier vroeg vernietiging van het von nis van het Kantongerecht, en vroeg veroor 'VRTJDAG 22 JANUARI 1937 (Bericht wordt dat een schaap van een veehouder te Heerenveen reeds drie zwarte lammeren ter wereld heeft gebracht.) U kent het plaatje van ide wei, Die door de zon is overgoten, En 't jonge lammetje, dat blij Er dartelt op zijn hooge pooten. Het plaatje van de lentesfeer, Met het zich steeds vernieuwend leven, In 't eerste stralend voorjaarsweer, Waaruit de koude is verdreven. De lammetjes in Heerenveen, Zijn wat te vroeg als lenteboden, Zij schuilen in den stal bijeen, De winter is nog niet gevloden. Het is nog een lamlendig ding. Een lamme boel, om lam te worden, De voorjaars vreugdebuiteling, Is. lam genoeg, niet aan de orde 'k Heb met dit trio wel te doen, Dat zoo zijn tijd vooruit moet leven, En in dit onbestemd seizoen, Zich niet aan vreugd kan overgeven. Het ligt volkomen in de lijn, Dat elk van hen, na vele weken, Al vrijwel een zwart schaap zal zijn, Als 't voorjaar eenmaal aan zal breken. P. GASUS. LEDENVERGADERING VAN DE S. D. A. P. In het gebouw „Odeon" heeft de plaatse lijke afdeeling van de S. D. A. P. onder lei ding van haar voorzitter, den heer J. W. Ga bel, een zeer druk bezochte ledenvergadering gehouden. Na vaststelling van de notulen werd tot af gevaardigde naar den op 6 en 7 Februari te Haarlem te houden kadercursus benoemd de heer J. Davidson. Voor het partijbestuur werden achtereenvolgens candidaat gesteld Mevr. De VriesBïuins, Mej. Ribbius-Pele- tier en de heeren K. Vorrink, C. Wouden berg, W. Banning, E. Boekman, S. R. de Mi randa, J. W. Albarda, W. Drees, M. v. d.. Goes Naters, W. v. d. Kieft, J E. Stokvis, J. in 't Veld en W. H. Vliegen. De heer E. Boekman werd benoemd tot hoofdredacteur van „De Sociaal-Democraat" Bij de behandeling van de congres-voor stellen werd het voorstel van het partijbe stuur betreffende de doelstelling van de par tij met algemeene stemmen aangenomen. Over het voorstel tot herziening van het strijdprogram 1925 voor zoover betreft het defensievraagstuk werd zeer langdurig van gedachten gewisseld. In verband met het late uur werd besloten deze discussie in een vervolg-vergadering voort te zetten. Deze ver gadering werd vastgesteld op Maandag 1 Fe bruari in een nader te bepalen zaal. Tenslotte werd de heer J. W. Gabel benoemd tot afgevaardigde naar het partijcongres. Als plaatsvervanger werd de heer S. Dros aan gewezen. Daarna sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering. HEEMSKERK Prijzen voor de bloemen tentoonstelling. Bij het uitvoerend-comité der bloemfool- lententoonstelling, welke dit voorjaar in „Marquette" wordt gehouden, kwamen van verschillende personen en instanties reeds de, volgende prijzen binnen: Vereen. Bollenveiling „Beverwijk" 25; Bloemenveiling „Centrum" Beverwijk 25; Alg. Vereen. Bloembollencultuur afd. Heems kerk 25; Vereeniging „De Hyacinth" 25; N.V. Gebr. Zonneveld en Philippo 25; Alg. Vereen. Bloembollencultuur afd. Heemstede 10; Alg. Ver. Bloembollencultuur afd. Castri- cum 10; Alg. Vereen. Bloembollencultuur afd. Limmen 10; afd. Holl. Bloemb. gen. Uitgeest 10; Baron van Thuyl van Serooskerken 25; N.V. Bloembollenhandel v.h. Van Staalduinen 15; N. N. 5; Alg. Vereen. Bloembollencul tuur afd. Obdam 2.50; Alg. Vereen. Bloem bollencultuur afd. Haarlem, gouden medaille; Ned. Ver. tot bevordering Wetenschappelijke veredeling van siergewassen Heiloo,zilveren medaille; Alg. Vereen. Bloembollen cultuur afd. Noordwijk, verguld zilveren med.; Alg. Vereen. Bloembollencultuur afd. Uitgeest, zil veren med.; Alg. Vereen. Bloembollencultuur afd. Langedijk en omstr., zilveren medaille. Nog steeds komen regelmatig de geldprijzen en medailles binnen. SANTPOORT DRANKBESTRIJDING. De afdeeling Santpoort van den A. N. G. O. B. hield een drukbezochte vergadering ten huize van den heer Kaspers. Besloten werd o.m. een geheel onthouders tooneelclub op te richten. Er gaven zich dadelijk eenige leden op, meer worden verwacht, zoodat de oprich ting vrijwel verzekerd is. Nieuwe leden van de A. N. G. O. B. kunnen meteen als lid van de tooneelclub worden ingeschreven. De jaarverslagen van de functionarissen getuigden van een opgewekt vereenigingsleven ondanks die moeilijke financieele positie. Er hadden in 1936 bijv. 16 ledenvergaderingen plaats. Er werd thans reeds besloten dat a.s. zomer aan kinderen, die de lagere scholen verlaten, een zeer aardig boekje zal worden uitgereikt, getiteld „In de Duinpan". Bij de hoofden der drie scholen zal geïnformeerd worden, hoeveel boekjes ongeveer benoodigd zijn. deeling tot een boete van f 50. Uitspraak over veertien dagen. Wie was de patroon? Een Beverwijksche aardappelenhandelaar was in hooger beroep gekomen van het von nis van den kantonrechter, waarbij hij ver oordeeld was, wegens overtreding van de Landbouw Crisiswet (v^-3 Verd. was reeds eerder veroordeeld, en had daarop, omdat volgens zijn zeggen het beheer van de zaak hem daardoor onmogelijk was geworden, dit overgedragen aan zijn broer. Van deze overdracht was geen acte opge maakt, en na eenigen tijd had verd. zelf weer het beheer van de zaak overgenomen. De president zag hierin een slinksche wijze, om de ambtenaren om den tuin te leiden. Van de transactie was niets gebleken. De overdracht bestaat slechts in de fantasie van getuige. „Past u maar op, dat de ambtenaren er niet achter komen, want dan moet u schenkingsrecht betalen!" De getuigen verklaarden, met verd. zelf geen zaken te hebben gedaan, doch ook nimmer penig bericht te hebben ontvangen, dat ~r een verandering in het beheer van de zaak was gekomen. De President, requisitoir nemende^ schet ste verd. als iemand, die op slinksche ma nier de wet tracht te ontduiken. De geheele overdracht van de zaak is slechts gefingeerd. In dit geval is een strenge straf op zijn plaats. De eisch' luidde f 250 boete, subs 75 dagen,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6