VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: 1JMUIDEN „Bijbelsche Gescheidenis op de Latere School". Belangwekken den deskundig betoog van den lieer G. van Veen. Over het onderwerp „Bijbelsche Geschiede nis op de lagere school" sprak gisteravond in het ..Gebouw voor Christelijke Belangen" de l;eer G. van Veen, adj .-directeur van het Nutsseminarium voor Paedagogiek aan de Universiteit te Amsterdam. De lezing was georganiseerd door het be stuur der P. W. A. Cort van der Lindea- sc.hool en mocht zich in een flinke belang stelling verheugen. De avond werd geopend door den heer K. H. Tusenius, voorzitter der Neutrale School- vereeniging, die degenen, die hem gevraagd hadden, waarom juist deze spreker was uit- genoodigd wilde beantwoorden met te zeg gen, dat men dezen spreker het meest geschikt achtte, om dit onderwerp te behandelen. Men meende, dat dit geen onderwerp was voor een neutrale school. Spreker memoreerde, onder welke' omstandigheden de neutrale school werd opgericht. De heer Tusenius verwacht, dat deze spreker er in zal slagen, de ouders te overtuigen van de noodzakelijkheid van het geven van onderwijs in Bijbelsche ge schiedenis. Mochten er nog ouders zijn, die er van afkeerig zijn, dat hun kinderen on derwijs in Bijbelsche geschiedenis ontvangen, dan zegt spreker, is het 't beste, dat deze ouders hunne kinderen van de neutrale school afnemen. Juist daarom is de heer Van Veen uitgenoodigd, omdat het van het grootste belang moet worden geacht, dat er meer eenheid komt. De hber Van Veen wees er in den beginne op, dat neutraliteit bij het onderwijs een fictie is. Hierover zal hij niet in de eerste plaats spreken, wel over het vraagstuk over het onderwijs in Bijbelsche geschiedenis op de 1. s. Dit vraagstuk is voor spreker al oud. Reeds eerder schreef hij hierover in een on derwijzersblad. Is er één land in de wereld, waar meer behoefte is aan dit onderwijs? Ons land is het meesth Bijbelsche land ter wereld. In 1916 heeft spreker de vraag gesteld, of het geen tijd werd, dat in ons land dit onderwijs op de lagere school gegeven werd, maar hij kreeg geen voet aan den grond. Later, in 1925 herhaalde zich dit, eveneens zonder suc ces, maar nu is ineens de kijk op de din gen veranderd. Spreker meent, dat 80 pet. van de ouders dit onderwijs voor hun kinde ren verlangt. Hoe is men ineens zoo veran derd? Alles is veranderd, zegt spreker. Wie zich beweegt op het gebied van psychologie en paedagogie zal erkennen, dat Bijbelsche geschiedenis niet gemist mag worden. Spre ker heeft ondervonden, dat op zeer linksche scholen met zwaar-anti-godsdienstige ouders zelfs dit onderwijs verlangd wordt. Er is een geestelijke crisis, die niemand van ons onberoerd laat. Er is aan den eenen kant een meening, dat men alleen met de ellebogen vooruit kan komen, aan den anderen kant echter, dat men alleen met de waarheid en om der waarheid wille door de wereld moet. Ook bij Katholieken komen andere ideeën, het geen spreker met een voorbeeld aantoont. Er kwam de nieuwe Standaard-vertaling van den Bijbel onder leiding van Prof. Molkenboer. Men heeft voor de Katholieke scholen een methode ontworpen, bestaande uit collecties fotografieën van het Heilige Land met bij elke map een handleiding waarin men de ge schiedenis van dat land kan lezen. Verder zijn er boeken uitgegeven, zoo objectief we tenschappelijk verhaald, dat men ze met schrapping van eenige hoofden zou kunnen gebruiken voor de openbare school. Hierover schrijven de kinderen opstellen, waarvan de prijswinnaars een reisje mogen maken naar de Heilige Land Stichting. Maak ze bekend met den inhoud van den Bijbel, opdat ze sterk staan in den strijd tegen onwetenden. De Bijbel is geen boek voor Katholieken of voor Gereformeerden, de Bijbel is een boek voor iedereen. Het is een levensboek en een boek voor gezindheid. In de Katholieke kerk voelt men, onder den drang van de omstan digheden, dat men de menschen sterk maakt om te weten waar zs staan. Onze geheele cul tuur is van dit boek doortrokken, onze taal is doorspekt met uitdrukkingen aan den Bijbel ontleend. Vonders allerbeste drama's zijn aan den Bijbel ontleend. Rembrandt ontleende vele van zijn motieven aan den Bijbel. In de muziek is dit evenzoo. IDe onbekendheid met den Bijbel in ons land is groot; ook dit toonde spreker met eenige voorbeelden aan. De "-heid van den Bijbel is een tijdlang achter de Bijbelcritiek blijven staan. Er kwam een groote strijd en zoo nam Thorbecke den Bijbel van de school. Het kind is dupe geworden van de ruzie der oude ren. En daardoor kwam het, dat eenige ge slachten onbekend bleven met den Bijbel. Op een zekere school hadden van de 36 kin deren 30 nooit gehoord van het Scheppings verhaal. Het is een aanklacht van onze school wanneer we ons met deze dingen niet meer bemoeien. Spreker zou met vele voorbeelden kunnen aantoonen. hoe sterk dit Bijbelsch analphabetisme bij ons is geworden. Spreker meent, dat als de school het aanbiedt, de ouders en ook de leerlingen daar veel prijs op zullen stellen. Ook vrijdenkers, meent spreker, moeten den Bijbel kennen om te begrijpen wat er in hun medemschen omgaat, om ze mee te krijgen in de richting die zij voorstaan. Hoe staan de scholen hiertegenover? Spreker had in Haarlem gesproken en daar een Gerefor meerde onderwijzer hoor en zeggen, dat hij hoopte dat men zou slagen, opdat vele kinde ren, die op zijn school waren, kinderen van liberale, vrijzinnig democratische en sociaal democratische ouders, zijn school zouden ver laten, waardoor er weer plaats zou komen voor de kinderen der Gereformeerde ouders, die door andere kinderen waren verdrongen. Het is een eisch van gezonde sociale paedago gie opdat men kerkelijke en neutrale scholen zuiver houdt. Wie moet het doen en hoe moet het gedaan worden? vraagt psreker. Onze wet heeft het zoo gesteld, dat het geven van Godsdienst onderwijs op de school aan de kerk wordt overgelaten. Het kerkelijk leven is echter zoo verdeeld, dat het onmogelijk is, dit in de practijk te volbrengen. Degene die in een uur tje een klas moet binden, die staat voor een allermoeilijkste taak, moet een uitstekend ver teller zijn. Op grond van zijn paedagogische positie kan alleen de onderwijzer dit doen. Geen outsider beschikt over de middelen, waar over een onderwijzer beschikt. Hoe moet het gebeuren? Het kon op vier manleren worden gegeven, n.l. dogmatisch, reformatorisch (den Bijbel gebruiken als levensboek), naar de mo ralistische opvatting en ten slotte naiar de objectieve opvatting. 'Deze laatste opvatting achtte spreker voor de openbare school de juiste, de verhalen te vertellen zooals ze er staan en de kinderen aan te raden, als ze er later meer van willen weten, te gaan naar iemand, die er meer van weet, die er in gestudeerd heeft, een dominé, een pas toor of een rabbi. Met deze methode wordt de openheid van het kind bewaard. Die onder wij- zers, die de diepte van de dingen niet kunnen zien wien als 't ware een sluier voor de oogen hangt, moeten van het Bijbelsche on derwerp afblijven, want het is veel te goed om verknoeid te worden door iemand, die er geen eerbied voor heeft. Als we menschen hebben, die het kunnen geven, mag het niet verzuimd worden. De heer Tusenius prees den spreker als een bouwer van iets, dat is stukgeslagen. Hij was hem daarvoor ten zeei'ste dankbaar. „De weg is nu gewezen", zeide spreker tot de leerkrachten van de school. Het vraagstuk is vele jaren in het bestuur der vereeniging belicht. Men wist niet hoe het moest, thans aldus de heer Tusenius, weten we het wel. De ouders zullen ons straks dezen eisch stellen. Na een korte pauze werd gelegenheid gesteld tot het stellen van vragen. Hiervan werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. Uit spre kers antwoord bleek, dat hij het gewenscht acht, het Bijbelsch onderwijs te beperken tot de 5e of 6e klas, voor één, hoogstens twee uur per week. De heer Tusenius zeide nog, dat het de bedoeling is, het onderwijs tijdens de schooluren te geven. Dit was ook het stand punt van den heer Van Veen. De heer Tusenius sloot de bijeenkomst met een kort woord. VERLEENING VAN EEN PENSIOENTOESLAG. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor aan mevr. de wed. E. Natte-van Sloten te Velsen ingevolge art, 5 der „Veror dening in venband met de invoering der pen sioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 en der weduwenwet voor de gemeenteamb tenaren 1913" op het haar volgens de pensioen wet van 1922 toe te kennen pensioen van f 1400, ten laste der gemeente een toeslag te verleenen van f 235,55 per jaar. UITBREIDING CHRISTELIJKE SCHOOL TE SANTPOORT. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor, de gevraagde medewerking te ver leenen voor het verstrekken van de benoo- digde gelden uit de gemeentekas aan de Ver eeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Santpoort ten behoeve van de uitbreiding met twee leslokalen der onder haar beheer staande school voor gewoon lager on derwijs aan de Frans Netscherlaan aldaar. MEER KUSTBOOTEN IN DE VAART? De stoomtrawlers Derika 12 IJM. 125, Nelly Geziena IJM. 43 en Shamrock IJM. 129. drie kustbooten van de Vem, zijn uit de Haring- haven gehaald en naar de Visschershaven gesleept. De trawlers zullen worden nagezien en wanneer mocht blijken, dat er niet teveel voor noodig is om ze zdeklaar te maken., zul len ze binnenkort weer in de vaart worden gebracht. Al deze trawlers hebben van het begin van de crisis af stilgelegen. Uitvoering „Lenteklokjes". Wanneer we de programma's der jaarlijksche uitvoeringen van het Chr. kinderkoor „Lente klokjes" in handen krijgen staan we iederen keer weer verbaasd over de groote hoeveelheid kinderliederen, welke onze Nederlandsche mu ziekliteratuur rijk is en ook over den speur zin van de leidster, mej. Riek Meijering van Katwijk aan den Rijn. die telkens een pro gramma met een twintigtal nummers weet samen te stellen zonder elk jaar in herhaling te vervallen. Dit was de vijfde uitvoering van „Lenteklok jes" en ook nu weer had men over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Zoo groot was de toeloop van ouders, verdere familieleden en belangstellenden, dat te half acht de Geref. kerk IJmuiden-West reeds geheel bezet was. Voor andere vereenigingen zeker om van te watertanden Oogenschijnlijk breiden de Lenteklokjes zich ieder jaar uit want zij hebben zich reeds ge splitst in een koor van kleineren en een voor groote meisjes. Ds. S. E. Wesbonk leidde den avond op de gebruikelijke wijze in, waarna mej. Meyering de directie overnam en haar kinderschaar ordelijk het podium op marcheeren liet. Het waren met recht Lenteklokjes, want de eene „knop" was nog fraaier uitgedoscht dan de andere. Het eerste gedeelte van hun optreden bevat te o.a. een frissche compositie van Rosy Wert- heim: Mijn land, dat de .kinderstem echter technisch niet gemakkelijk ligt. Niettemin werd het met vaart en met in acht nemen van nuanceeringen gezongen. Niet minder was het Baanvegerlied. Hullebroeek's Klompenlied was een extra attractie door het achttal kleuters in „Natio naal" costuum gestoken en van „houten schoe nen" voorzien, dat in het volle kerkgebouw zijn best deed en hiervoor de belooning in den vorm van applaus en een versnapering kreeg. Geheel in haar eentje zong een „lenteknop" Theo v. d. Bij I's Mijn Hofken en deed dit op een kranige manier. Begrijpelijkerwijze waren de ah's en oh's van bewonderende moeders niet van de lucht voor dit ongekunsteld zan geresje. De uit verschillende bekende bloemenliedjes samengestelde cantate Bloemenspel was bijna een korte kinderoperette; aardig van kleurige costuumpjes. vrij van gebaren en zang werd het een compleet luister- en kijkspel waar mej. Meijering eer mee in legde en dat getuige de hartelijke bijval zeer in den smaak viel. Het optreden van het meisjeskoor was een verrassing: forsch van klank en vast van toon is het momenteel zeker het beste koortje van dit genre, dat we in IJmuiden hebben. De altstemmen zijn kwantitatief en niet minder kwalitatief de meerdere van de sopraantjes, Zoo konden het Zomeravond van Hendrika van Tussenbroek en het bekende Goeden Nacht van Cath. van Rennes een zeer ver dienstelijke uitvoering krijgen; het laatste Schip Ant. Stathatos (Gr.) Amstelland x) Adalia (Du.) Alkmaar (Ned.) x) Ariadne (Ned.) Adamas (Gr.) Algorab (Ned.) Agamemnon (Ned.) Astrea (Ned.) Alfred Jones (Br.) Aurora (Ned.) Breda Boskoop (Ned.) Bintang (Ned.) Bloemfontein x) Bennekom (Ned.) Bera (Noor) Baarn (Ned.) British Endeavour (Enf Clytoneus (Br.) Cordillera (Du.) Ceres (Ned.) Calypso (Ned.) Cottica x) Costa Rica (Ned.) x) Dolius (Ned.) Deucalion (Ned.) Eurylochus (Br.) x) Erinna Elsa S. (Fin) Euterpe (Ned.) Farm sum Freiburg (Du.) Faneromeni Gorbea Mendi (Sp.) Ganymedes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Halle (Du.) Hebe Jagersfontein x) Joh. de Witt (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Kurmark (Du.) Laomedon (Eng.) x) Luneburg Laurent Meeus (Belg) Mello (Portug.) Marika Protopapa (Gr. Mount Kitheron (Gr.) Madda (Ital.) Melampus (Ned.) x) Nereus (Ned.) Orpheus (Ned.) Oropos (Gr.) Poelau Bras x) Polydorus (Ned.) Patricia (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Poelau Tello x) Pluto (Ned.) Rhea (Ned.) Serooskerk x) Springfontein x) Saturnus (Ned.) Stella (Ned.) Sendeja (Sp.) Saiabangka (Ned.) x) Salland x) - Tela (Ned.) Thetis (Gr.) Trajanus (Ned.) Titus (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Telamon (Ned.) Tower Dale (Eng.) Van Rensselaer Waterland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Zonnewijk (Ned.) verm, aankomst Buenos Aires Buenos Aires Pt. Limon Chili West Indië Rosario Zuid Afrika Alexandrië Hamburg W. Afrika Hamburg Chili Chili Batavia Z. Afrika Hamburg (via Antw.) Antwerpen Chili Abadan Batavia West Indië Zwarte Zee Zwarte Zee West Indië West Indië Batavia Mid-d. Zee Ned. Indië ,New York Hernösand Bordeaux Buenos Aires Ned. Indië S tratoni Buenos Aires Hamburg Ned. Indië Concepcion Ned Indië Danzig Zuid Afrika Batavia Hamburg Ned. Indië Batavia Ned Indië Houston Buenos Aires Buenos Aires Oslo Bona (n. IJm.) Batavia Lissabon I '1 1 Danzig Buenos Aires Batavia Batavia West Indië Hamburg Batavia Stettin Midd. Zee Japan Zuid Afrika Alexandrië Alexandrië Bilbao (v. IJm.) Batavia Hamburg Buenos Aires Buenos Aires Stamboul Midd. Zee Batavia Valencia Rouaan West Inddë B. Aires Japan Buenos Aires 3 Febr. 5 Febr. 9 Febr. 26 Jan. 10 Febr. heden 24 Jan. 27 Jan. 26 Jan. 9 Febr. 24 Jan. 30 Jan. 10 Febr. 20 Jan. 22 Jan. 4 Febr. 24 Jan. Febr 22 Jan. 24 Jan. 21 Febr. 22 Jan. 12 Jan. 24 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 4 Febr. 24 Jan. 10 Febr. 28 Jan. 28 Jan. 5 Febr. 24 Jan. 1 Febr. heden 24 Jan. 22 Jan. 24 Jan. 27 Febr. 14 Febr, 24 Jan. 30 Jan. 15 Febr. 20 Jan. 24 Jan. 5 Febr. 3 Febr. 26 Jan. 12 Febr. heden 12 Febr. Laatste bericht 31 Dec. van Rosario. 20 Jan. van Bahia. 21 Jan. van Trinidad. 19 Jan. van Valparaiso. 9 Jan. van Pto. Barrios. 8 Jan. vertrokken. 19 Jan. van Beira. 18 Jan. van Jaffa. 21 Jan. vertrokken. 19 Jan. van Las Palmas. vertrekt 23 Jan. 14 Jan. van Curagao. 18 Jan. van Callao. 18 Jan. van Port Said. 16 Jan. van Kaapstad, vertrekt 23 Jan. vertrekt 25 Jan. 19 Jan. van Callao. 15 Jan. vertrokken. 13 Jan. van Belawan. 22 Jan. te Plymouth. 16 Jan. van Piraeus. 17 Jan. van Stamboul. 21 Jan. van Havre. 19 Jan. van Barbados. 6 Jan. van Padang. 20 Jan. van Finisterre. 18 Jan. van Port aSid. 8 Jan. vertrokken. 15 Jan. vertrokken, in lading. 16 Jan. van Madeira. 15 Jan. van Padang. 16 Jan, van Gibraltar. 10 Jan. vertrokken, vertrekt 23 Jan. 19 Jan. van Port Said. 3 Jan. van Buenos Aires. 17 Jan. van Aden, in lading. vertrekt 23 Jan. v. Hamburg 20 Jan. van Colombo, in lading. 17 Jan. van Tjilatjap. 21 Jan. van Marseille. 13 Jan van Pt Said. 18 Jan. vertrofeken. 19 Jan. van Lissabon. 31 Dec. vertrokken. 16 Jan. vertrokken. 18 Jan. van Gibraltar. in lading. 18 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Kopenhagen, in lading. 18 Jan. van Port Said, vertrekt 23 Jan 19 Jan. van Colon. 21 Jan. te Bremen. in lading, vertrekt 23 Jan, 20 Jan. van Cadix. 20 Jan. van Ouessant. 18 Jan. van Gibraltar. 17 Jan. van Izmir. 17 Jan. van Cavalla. in lading. 13 Jan. van Sabang. vertrekt 23 Jan. 18 Jan. van St. Vincent. 1 Jan. vertrokken. 20 Jan. van Gibraltar. 16 Jan. te Fiume. 20 Jan. van Belawan. 19 Jan. vertrokken. 21 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Trinidad. 22 Jan. vertrokken. 18 Jan. van Pinang. 17 Jan. van Montevideo. had door aanzetten der nuanceeringen meen relief en kleur mogen hebben. Neerlands Huis en Tuin van Lijsen, waarvan de woorden in dezen tijd velen nog wel eens op zich konden laten inwerken, had de zelfde tekortkoming: het was te vlak. Veel beter was de geschiedenis van de ijze ren en de aarden pot niet de geestige piano begeleiding alsmede het propagandalied voor het internationale Esperanto, welke technisch zorgvuldig voorbereid bleken te zijn. De Klok ken spraken hun vreemde talen, dat het een lieve lust was (behalve dan het: monsieur!) Mej. Meijering mocht als blijk van waardee ring voor haar arbeid een prachtige bloemen mand in ontvangst nemen evenals haar be geleider: immers de heer Han Zirkzee uit Lei den is een belangrijk medewerker in den loop der jaren geworden, die geregeld als begeleider en solist bij Lenteklokjes optreedt. In zijn eerste functie getuigt zijn spel van groote volg zaamheid, slagvaardigheid en aanpassingsver mogen, alle eigenschappen, die voor een goed begeleider onmisbaar zijn. Daarbij is hij in zijn soli een pianist, dien we gaarne hooren en die in de bekende Polo naise in A-groot van Chopin technisch ver zorgd spel gaf, dat met een applaus, omgekeerd evenredig aan de aandacht, beloond werd. (Het is overbekend, dat de menschen, die het drukste praten het luidste applaudisseeren!) Voor een serieus werker als de heer Zirkzee moet dit telkenmale wel een deceptie zijn. Behalve de Poolsche dans gaf hij nog een* wals, een Tiroolsche Landler ten beste, die expressief belangrijk hooger stond dan Chopin. De heer F. P. Vermeulen heeft een slotwoord gesproken op deze uitvoering, die weer een prettige propaganda-avond voor dit koor ge weest is. W. Nieuwbouw. Van de* werf der „Deschimag Werke" A. G. b. Weser in 16 dezer met gunstig gevolg te water gelaten het casco van het nieuwe Duit- sche motorschip „Ems". Genoemd schip wordt gebouwd voor rekening van den Nord- Deutsehen Lloyd; het heeft een laadvermogen van 4600 ton en zal worden uitgerust met twee motoren van elk 1950 P.K., die het schip een snelheid van 14.2 knoop zullen geven. De af levering geschiedt ongeveer aan het eind van de maand Maart. Groote diepgang-, Het Noorsche tankmotorschip Sveve, ko mende van Port Arthur met benzine, passeer de het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 8,2 meter. VRIJDAG 22 JANUARI 1937 HEEMSKERK PAARDEN- EN HITTENFONDS Donderdagavond 7 uur hield het pa-arden- en hittenfonds haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. Baltus in het lokaal van L. Schipper. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Na het voorlezen der notulen, wélke werden goedgekeurd, kwam aan de orde het financieel verslag. De ont vangsten bedroegen 1923,96, de uitgaven 1785.25. Een batig saldo dus, van 138.71. Het kassaldo per 1 Januari 1936 bedroeg 338.6( Bij monde van den voorzitter W. Röhling werd namens de controle-commissie verslag uitgebracht dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Als nieuw lid werd aan de controle-commis sie toegevoegd de heer Br. Huisman. Het waarborgkapitaal bedroeg 25480. Op 1 Januari 1937 telde de vereeniging 203 leden, terwijl 3 leden wegens ongeregeldheden afgevoerd werden. Het aantal verzekerde paarden en hitten bedroeg 182. Uit .het bedrijfsverslag bleek dat aan het fonds dit jaar twaalf paarden en hitten, waren ontvallen. De kadavers hadden opgebracht 842.49. Aan de eigenaren was uitgekeerd 1399.50. Door de leden was dit jaar 3.80 per 100 omsdag betaald; dit was 0.30 hooger dan het vorig jaar. Vervolgens ging men over tot de bestuurs verkiezing. Hierbij werden de periodiek af tredende heeren C. Baltus, Nic. Commandeur en IJ. Schuit bij enkele candidaatstelling her kozen. Na de rondvraag werd nog een gratis ver loting gehouden van huishoudelijke artikelen en tuingereedschappen. UITSTAPJE CHR. MEISJES- EN JONGELINGSVEREENIGING. De afdeeling Krommenie der Chr. Meisjes- en Jongelingsvereeniging organiseert Woens dag 27 Januari een feestavond, waarbij de af deeling Heemskerk van de Chr. Meisjes- en Jongelingsvereeniging is uitgenoodigd. 's Avonds 7 uur vertrekt het gezelschap per fiets vanaf de Pastorie aan de G. v. Assen- delftstraat. CASTRICUM x) Schepen voor-zien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. HET RAADHUIS GERESTAUREERD De ingrijpende verbouwing van het raad huis is thans gereed gekomen, waarmede al thans in den eersten tijd het nijpend gebrek aan ruimte voor het huisvesten van de ver schillende gemeentediensten verholpen zal zijn. De voormalige woonvertrekken van den ge meenteveldwachter zijn bij het raadhuis ge trokken. Hier en daar werd de situatie door een verbouwing grondig gewijzigd, waardoor men over eenige vertrekken de beschikking kreeg. Schilder en stuoadoor hebben muren en plafonds in een nieuw kleedje gestoken, op de trappen liggen nieuwe loopers, kortom het interieur van ons gemeentehuis is er heel wat op verbeterd. Wijlen burgemeester Lommen heeft zich destijds in zeer bijzondere mate voor deze verbouwing geinteres-seerd. Hij heeft met den gemeentearchitect de plannen ontworpen en volgde voor zijn ziekte met groote belang stelling het verloop der werkzaamheden. He laas heeft de burgemeester het resultaat van al zijn bemoeiingen in deze aangelegenheid niet meer mogen aanschouwen. De raadsleden, die Woensdag de raadsver gadering kwamen bijwonen, herkenden nau welijks de zoo oude, vertrouwde raadszaal. Ook hier waren de restaurateurs aan het werk geweest. De wanden met hun zilvergrijze tinten hadden de sfeer opgehelderd in letter lijken zin. Voor de opklaring van de politie ke sfeer, die binnen deze muren nogal eens duister kan zijn, zullen de mooie citaten van Vondel moeten zorgen. In zwierig oud-Hol- landsch schrift leest men boven de schouw het wijze woord: „Vraeg niet wat de wereld seght, doe wat edel is en reght". Aan de overzijde juist boven de deur, prijkt de versregel uit Vondel's „Lucifer"- „Hoe arm is de eenigheit". Mooie lampen, nieuwe gordijnen, nieuwe zetels voor de raadsleden, een fraaie stoel, met keurig uitgevoerde wapens op den rug voor den voorzitter, hebben de zaal een pret tig aanzien gegeven. Ook de pers is verhuisd en heeft zich thans achter een nieuw hek kunnen installeeren. Alzoo een zeer geslaagde restauratie, die met groote kennis van zaken en op smaakvolle wijze is uitgevoerd, SANTPOORT BELANG VAN PSYCHIATRIE IN STRAF RECHT EN HET RECHT IN T ALGEMEEN. Over dit onderwerp sprak gisteravond Mr. H. O. Drilsma uit Haarlem in ,.De Toorts". Spr. begon met psychiatrie een van de mooiste doch tevens een van de moeilijkste wetenschappen te noemen. Belangrijk is ze. niet alleen voor rechters en. advocaten, doch voor iedereen. Door gebrek aan inzicht in dezen, toch, ontstaan heel wat misverstanden, mislukte huwelijken enz. en daarom is het zoo goed, als men zich eens na der oriënteert: Veel leed zou kunnen voorko men worden. Wat is psychiatrie. Het is de leer van de ziels ziekten, van de abnormale bewustzijnsver schijnselen. We dienen deze wetenschap wel te onderscheiden van de psychologie. Dit laat ste toch is meer de leer van de normale be wustzijnsverschijnselen. Prof. Heymans uit Groningen zei eens: „Psychiatrie is eigenlijk psychologie onder een vergrootglas. Het groote gevaar van zielsziekten is, dat men ze vaak niet onderkent. Men krijgt daar door in zijn naaste omgeving vaak zeer on aangename verhoudingen, men krijgt allerlei onmaatschappelijke gedragingen. Waar het strafrecht uitgaat van de stelling, dat iemand pas, getraft mag worden, als hij toerekeningsvatbaar is, ligt voor de hand, dat ons strafrecht -onmiddellijk in aanraking komt met de vraag, of iemand zenuwziek is of niet, m.a.w. tusschen psychiatrie en strafrecht •bestaat een nauw verband. Vroeger vond men psychiatrie een raar vak en ook nu begrijpt de gemiddelde mensch het nog niet zoo goed. Men kijkt te veel naar de daad en niet naar den dader. En toch. de per soonlijkheid van den dader is zoo belangrijk. Hij moet zielkundig ontleed worden en dani zal ons oordeel vaak heel wat milder zijn. De psychiater gaat alles na. Hij verzamelt indrukken uit het leven van den betrokkene, onderzoekt de afdrukken, welke die indrukken in zijn ziel hebben achtergelaten, de economi sche omstandigheden, het sexueele leven enz. Vooral dit laatste is zeer belangrijk, want zegt Freud niet, dat vrijwel ons geheele leven be- heerscht wordt door het sexueel gevoel. Spr. is er voor om naast den rechter in elke zaak den psychiater te stellen en in zeden delicten zeker. Men noemt ons met onze humanitaire -denk beelden wel eens sentimenteel, zegt spr. Maar dit zijn we vast niet. Meer dan eens eischen wij strengere maatregelen dan degenen, die van psychiatrie niets willen weten, eischen we bijv. in afwij'king met hen, uitbanning uit de maatschappij. Wij willen de maatschappij tegen den psychopaath beschermen en hem zelf een noodelooze straf besparen. Gelukkig gaan de juristen zich steeds meer voor de psychiatrie interesseeren, gelukkig voor den persoon in kwestie, gelukkig voor do maatschappij. Want hoeveel groote misdaden zouden voorkomen zijn geworden, als daarvoor, na de eerste symptomen redding voor den be trokkene was gezocht in een psychopathen- asyl! Buitengewoon betreurt spr. het, dat de bezuinigingen er toe geleid hebben alleen hen, die voor zedendelicten met den rechter in aanraking zijn gekomen, in een dergelijke inrichting te plaatsen. Ruïneuze gevolgen zal deze bezuiniging hebben. Uitvoerig ging spr. hierna in op de vraag wat querulanten waren. Aan de hand van wat Dr. Van der Hoeven daarover In een van zijn werken schreef, noemde spr. querulante menschen, wier bewustzijn is vernauwd. Zij beheerschen niet hun meening,maar hun meening beheerscht hen. Wie niet voor hen is, is tegen hen. Steeds voelen zij zich verongelijkt en overal zoeken zij wat achter. Gaarne drijven, zij hun zaak op tot een we reldgebeurtenis, voeren proces op proces, zen den pamfletten de wereld in, enz. Aan het eind van zijn betoog gekomen, zeide Mr. Drilsma te hopen, dat zijn woor den de aanwezigen tot nadenken zouden stem men, in welk geval hij er van overtuigd was, dat meer dan eens het oordeel over den me- demensch heel wat milder zou zijn. Zoekt U een vriendin? Een Luidspreker bezorgt U haar! 1-3 regels 25 ct., iedere regel meer 10 ct. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 22 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Openbare vergadering Nederlanclsch Volksfascisme Zwart Front. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Het meisje van buiten". 2.30, T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wittebroodsweken", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Centraal Tooneel met „Prof. dr. Hiob Praetorius", 8 uur. Concertgebouw: Feestavond met medewer king van Majo Marco en zijn band. 9 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat: „In de scha duw van de Guillotine" met Ronald Colman, 8 uur, Luxor Theater, Breestraat: „De laatste da gen van Pompeji" en „Hollywood zoekt een Prinses", 8 uur.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7