HET NIEUWE AVONDBLAD MEUBELEN EEN LUIDSPREKER Japansche regeering afgetreden. 22e JAARGANG No. 70 MAANDAG 25 JANUARI '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN1—o regels f 0.75. iAlKe regei meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct, Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een nand. voet ol oog. t 250.- bij verlies van ->en duim: 150.- bij /erlies van een wijsvinger: 50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. f 400.- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. Harakiri. De Japansche regeering, thans afgetreden, heeft erg overhoop gelegen met het Japan sche parlement. In dit koele Westen van Euro' pa komen zulke dingen ook voor en niet altijd wordt bij ziulk een conflict de waardigheid getoond, die de volken in een zoo Hooge Ver gadering wenschen te aanschouwen. Maar het zijn bij ons wel erg lauwe vertooninkjes ver geleken bij hetgeen geschiedt in de even Hoo ge Vergadering van parlement en regeering in het imperialistische Japan. Het jongste staaltje is treffend. Hamada, lid der Seyoekai partij, interpel- leert de regeering en zegt: „Gedurende dertig jaar parlementarisme hebben wij nooit een regeering gezien, zoo weinig populair als die van Hirota". Hij doet een feilen aanval op de legerpolitiek en zegt dat Hirota de strooman is achter wien zich zekere militairen verschui len. Hierop verklaart de minister van oorlog Teraoetsji, d'at hij de woorden van Hacnada als een beleediging opvat, waarop Hamada de tribune bespringt en uitroept; „Ik zal onmid dellijk harakiri plegen als uit het stenogra fisch verslag blijkt, dat ik tekort ben gescho ten in eerbied voor het leger". Teraoetsji antwoordt hierop: „Ik zal het verslag raadplegen". Ziet u, dit is een heel andere stijl. En zij leidt tot allerlei overdenkingen. Stel u voor dat deze methode ook bij ons ingang vond. Stel u voor dat in ons parlement mi nister Slingenberg, boos wordend b.v. op Mr. Westerman, hem toeriep: „U beleedigt So ciale Zaken" waarop de geachte afgevaar digde de tribune besprong en aankondigde dat hij, evenals Hamada, zijn leven in han den van de Kamerstenografen stelde! Of schoon onze minister van Sociale Zaken mis schien wel, even koelbloedig als minister Hirota, zou antwoorden: „Ik zal het verslag raadplegen", lijkt de rest van de scène vol ledig ondenkbaar. Het treffendst in het Japansche geval doet feitelijk de vermenging van het oude heroïsme, stammend uit de beste tijden van de Samoerai, met het moderne Westersche element aan. Er zit iets onweerstaanbaars ko misch in de combinatie van een zoo ver- schriftelijke zelfverloochening als harakiri met het stenografisch verslag. „Ik zal onmiddellijk harakiri plegen als uit het stenografisch verslag blijkt, dat ik tekort ben geschoten in eerbied voor het le ger". Ziehier een oude Oostersche en een mo derne Westersche beschouwing hopeloos in elkaar verward. Ze passen niet bij elkaar. Ware de Oostersche gedachte consequent doorgevoerd, Hamada hadde meteen hara kiri gepleegd. Ware de Westersche volledig, de zaak zou gecompliceerd zijn met Eere raden en Rapporteurs tot zij zoo ingewikkeld werd dat niemand er meer uit kon komen en geen mensch er meer belangstelling voor had. En niet de interpellant, maar slechts het dossier zou begraven worden, Intusschen schijnt het met Hamada's ha rakiri niet zoo'n vaart te zullen loopen. In het conflict der beide beschavingen, dat in Japan heerscht, schijnt de uitweg van het stenografisch verslag het te zullen winnen op den uitweg door harakiri. Want later in de zelfde zitting, toen de ministers Hirota en Baba wilden antwoorden, weigerden de afge vaardigden te luisteren, hoonden hen en brul den minister Arita toe, die over het Duitsch- Japansche verdrag begon: „Leugenaar, hou je mond! Er uit!" Dit laatste is gebleken meer dan een los woord te zijn, want Zaterdag is de Japan sche regeering afgetreden. Ik hoop dat het daar verder bij zal blijven en dat nu niet de ministers, na lezing van het stenografisch verslag, zich tot harakiri genoopt zullen voe len. Maar mij lijkt het een heele last, zoo ver ward te zitten in oude Oostersche en nieuwe Westersche ideologieën. Men rilt bij de ge dachte aan een of ander gewetenloos mensch, die zijn tegenstanders kwaad zou kunnen maken met de vooropgezette bedoeling, dat zij door hun eigen hand hem van hun oppositie zouden ontdoen. Mocht zulk een toestand in treden, dan zouden de Kamerstenografen het Parlement kunnen redden gelijk eenmaal de ganzen het Capitool Kamerstenograaf in Japan moet een ontzet tend verantwoordelijk baantje zijn. R. P. IJMUIDEN Concert Mannenkoor „De Eendracht". Medewerking van „Polyhymnia". NED. CHR. VROUWENBOND. Voor de afdeeling IJm<uiden en IJmuiden- Oost zal Dinsdag 26 Januari in het gebouw van Chr. Belangen optreden Ds. Krijger, Ned. Herv.'predikant te Beverwijk met een lezing over de Oxforübeweging. Het mannenkoor „De Eendracht", dat Za terdagavond in het gebouw Gonoordia der pa pierfabrieken een concert 'gaf, had' wel voor een varieerend programma zorg gedragen, zoodat het terecht het praedicaat 7,bont" kreeg. Medewerking verleenden het gemengd koor Polyhymnia onder Jan Beider, het accordeon orkest Crescendo, directeur de heer B. Bakker en de xylofoon-solist de heer A. Warnez. Bij het openingswoord van den voorzitter van „De Eendracht", den heer Meijer, was de zaal goed bezet. Het mannenkoor zong een zestal nummers, waaronder een enkele oude bekende van het vorig repertoire, zooals Neumann's Abend- frieden en Standehen van Sehie'bold, die er terdege inzaten. Olman was vertegenwoordigd met Morgen-idylle en Boedijn met Oogst; de laatste componist woonde deze uitvoering bij. De idylle, gaf een warm basregister te hooren, dat de klank van de tenoren in de minderheid deed zijn. Dat dit laatste deel niet altijd stevig in de schoenen staat viel in het Oogstlied' te beluisteren; het zingen ik dikwijls aarzelend en vooral voor veredeling vatbaar, v.n.l. in de tenoren en het midden-register. Boedijn's werk ging niettemin boven de be schikbare krachten. Standehen kon qua sa menzang beter voldoen. Abendfrieden had dirigent H. van Dijk ter dege ingestudeerd, maar 't klonk (men boude het ons ten goede) af en toe uitgesproken grof en niet zooals we ons dit van „De Eendracht" herinneren uit vroegere dagen. Crescendo had begrijpelijkerwijze een dave rend succes; het 5-tal harmonica's, aangevuld met slagwerk, piano, viool, piccolo en trom pet bracht de stemming er goed in en na den inleidenden Heil Europa-Marsch was de zaal reeds murw en antwoordde met een da verend appaus. Het populaix-e Heijkens-Standchen voerden de heeren zeer verzorgd en in de teekens uit evenals een wals van Translateur. Een aardig effect bereikte Crescendo in de Chineesche Wachtparade met zijn viool, pau ken en xylofoon, omdat het spel daarin niet vervlakte. Het succes- had een toegift tot gevolg. De heer Warnez met zijn xylofoon is een be kende figuur op het internationale concert podium; hij wist ook nu weer stormenderhand zijn publiek te veroveren. Een woordje apart voor het keurige begeleiden door een onge- noemden accordeonist. De veelgespeelde Concertpolka en Circus Renz gingen er in „als koek". Polyhymnia, dat voor dezen avond een extra keelversterking had meegebracht, liet eens even hooren hoe koorzang genuanceerd kan worden. Forsch en beheerscht heeft Bei der zijn ensemble opgebouwd; hij beschikt over een klankvol vrouwenkoor. Het fond' der mannenstemmen vormde niet een geheel, iets dat in Van Nieuwemhoven's Salve Regina zich hoorbaar openbaarde. In datzelfde werk, een compositie met fraaie vondsten, hadden de sopranen en alten zeer goede momenten, in het bijzonder in den slotzang, die gloedvol uit gevoerd werd. Van Nieuwenhoven's werken hebben meestal geen goedkoope effecten en liggen niet in 't gehoor; daarom vonden wij het Salve des te verdienstelijker, al had het koor er de han den aan vol en was het o.i. voor de zangers thans nog te zwaar. Pittig rhythmisoh was de Dorpsdans, waar tenoren en bassen in volkoor homogener wa ren. Natuurlijk was het Vrede van Kools present, dat door de tenoren het volle pond werd toegemeten en door het onderling op elkander afgestemd zijn een evenwichtige uit voering genoot. Dit was heel wat beter, want Bonset's Feest in het Bosch had z'n goede en minder goede momenten. Het sotoouplet was b.v. zeer verdienstelijk en getuigde er van, dat men begreep wat men zong. De Concordiaband zorgde er na afloop voor, dat de vele danslustigen tevreden gesteld konden worden. W. NIEUWE KIESVEREENIGING. In deze gemeente worden pogingen gedaan om te komen tot het oprichten van een afdee ling der Staatkundige Gereformeerde Partij in Nederland. Behalve talrijke verspreide leden dezer partij hebben velen reeds toezeggging gedaan, deze actie te steunen terwijl reeds met een spreker wordt onderhandeld in verband met de a.s. verkiezingen. KRINGVERGADERING. De eerste kringvergadering van den kring IJmuiden en Omstreken van den Bond van Geref. Meisjesvereenigingen zal Woensdag avond in de vergaderzaal der Geref. kerk aan het Moensplein te Beverwijk worden ge houden. Ds. E. G. van Teylingen van IJmuiden-Oost zal spreken over: Maria, de moeder des Heer*n. BEKROOND PLUIMVEE. Op de 51e Internationale Tentoonstelling- van Avicultura, gehouden In den Haag., waren ook eenige inzendingen uit onze gemeente, waarmede een mooi succes behaald werd. Het gemeentepark Velserbeek was aanwe zig met Amerikaansche bronskleurige kalkoe nen. Hiervan werd aan den haan een eersten prijs met het predikaat „Uitmuntend" toege kend. Als deze kalkoensche haan straks weer in Velserbeek rondwandelt zal hij ongetwij feld nog meer dan vóór dat hij deze hooge on derscheiding ontving, den kop in den nek werpen. De heer P. C van Huizen was aanwezig met- zijn collectie Rhode Islands Red. Deze kregen een eersten prijs (zeer -goed) en twee derde prijzen. - Wilt U overdoen? helpt U er af! 1-3 regels 25ct.elke regel meerlOct. MET GROOT VERLOF. Door de Rijksveldwacht is een inwoner van IJmuiden-Oost aangehouden, die gesigna leerd stond in het Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 75 dagen hechtenis. Hij is op transport gesteld naar Haarlem. DE POLITIE VERGEET NIETS. Door de recherche is een inwoner van IJmui den aangehouden wegens diefstal van een rijwiel, een jaar geleden gepleegd. De aange houdene had het gestolen voorwerp bij zich, dat natuurlijk in beslag werd genomen. PROPAGANDA FEESTAVOND „MERCURIUS" In „Het Wapen van Velsen" heeft Zaterdag avond een propaganda feestavond van afd. Velsen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" plaats gehad. Deze avond, die geopend werd met een kort inleidend woord van den voozitter den heer G. H. Porringa, is in alle opzichten goed ge slaagd. Als spreker was uitgenoodigd den bondsvoorzitter, de heer W. Ch. van Daalen, uit Utrecht. Deze, die met een luid applaus be groet werd, begon te zeggen dat hij met groot genoegen de uitnoodiging, om te komen spre ken, had aangenomen aangezien hij mede de afdeeling Velsen had helpen oprichten. Dit is gebeurd, nadat hij met den heer P. de Haan, op 19 Febr. 1917 op een vergadering, gehouden in de Willem Barendsz, had gesproken. Toen is die avond de afdeeling opgericht met tien leden. Thans is dit aantal gestegen tot 60. Wij zijn, zeide spreker, niet ontevre den, ofschoon men gaarne het ledental groo- ter had willen zien. De vereeniging heeft sindsdien veel stormen doorstaan maar zij heeft zich steeds weten te handhaven. Stelt men de vraag, of het nu wel een tij d voor feest vieren is, dan antwoordt spreker hierop met een volkomen ja! De boog kan niet altijd ge spannen blijven en daarbij leert men op een avond als deze elkander wat nader kennen en wordt de gemeenschapsband weer opnieuw versterkt. Dit is noodig, vooral in een tijd als dezen, die niet al te rooskleurig is. Spreker schetste hierbij de moeilijkheden die ook de kantoor- en handelsbedienden hebben en nog moeten doormaken. En behalve dat de bond heeft te strijden voor de eerbiediging der menschelijke rechten heeft men ook te doen met tegenkanting en verdachtmaking. Niet tegenstaande dat is de bond nog steeds on gehavend uit den strijd gekomen en heeft men den moed gehad, optimist te blijven. Dit is waardeering waard. Vervolgens sprak den heer Van Daalen over de innerlijke kracht, die Mercurius kenmerkt. Waar ook gesproken wordt over ledenverlies, Mercurius heeft, tot dusver trots de doorgestane moeilijkheden, geen merkbaar verlies van leden gehad. Sprekende over de toekomst, zeide de heer Van Daalen, dat er teekenen zijn van kentering en ople ving. Mag dit zoo doorgaan dan hopen wij te rug te krijgen wat verloren is geraakt. Daar voor zal dan de vereeniging het offensief in zetten, dit niet met de eerste gedachte aan salarisverhooging maar primair is, de werk- looze collega's aan het werk te krijgen, want de zorg voor de werklooze leden is en blijft de eerste gedachte van Mercurius. Naar aanleiding hiervan wees de heer Van Daalen op hetgeen de vereeniging alzoo voor de werklooze col lega's doet. Vervolgens sprak hij den wensch uit, dat de vriendschapsband door dezen avond versterkt mag worden en het ledental vermeerderd mag worden. Hierna trad de heer Lode van Gent naar voren. Deze, rasechte Vlaming hield een cau serie over Vlaamsche humor. In smeuig Vlaamseh bracht hij naar voren de humor, het kenmerk der Vlamingen. Op een manier, die tot luisteren dwong, vertelde hij van de geestige uitdrukkingen en van het zonnige le ven onzer Zuidelijke naburen. De gezonde hu mor van dit volk in zuiver Vlaamseh weerge geven en dat de aanwezigen meermalen deed schaterlachen, deed onwillekeurig denken aan een Tijl Uilenspiegel, vooral toen Van Gent voordroeg „Een sermoen van den pastoor van Lapscihaere". Niet alleen de dagelijksche ge zegden van den Vlaming werden door den heer Van Gent naar voren gebracht, maar ook de zeden en het folklore werden niet vergeten. In het korte tijdsbestek, dat den heer Van Gent was toegemeten, heeft hij veel gegeven en bewezen dat hijhet Belgenland door en door kent. Mercurius heeft door het optreden van Lode van Gent dezen propaganda-feestavond tot een luisterrijken avond gemaakt. De avond werd besloten met een gezellig bal waarbij de balleider, de heer N. Kots met mejuffrouw Jenny de Jong, danskampioene van Nederland, eehige moderne dansen demonstreerde. De muziek werd verzorgd door The Jolly Band. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter opbenra kennis, dat de volgende straten te IJmuiden van Donderdag 28 Ja nuari a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zullen zijn af gesloten de Casembrootstraat van den IJmuider- straatweg tot de Van Wassenaerstraat, de Van Wassenaerstraat van de Casem brootstraat tot- de van Speijkstraat, de Van Speijkstraat van de Van Wassenaer straat tot de De Ruijterstraat, de De Ruij terstraat van de Van Speijkstraat tot den Wijk aan Zeeërweg. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Webhouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Water landweg te Velsen op Zaterdag 30 Januari a.s. voor het doorgaand verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. TOONEELAVONDEN VAN „DE MOERBERG" De tooneelclub van de Speeltuin vereeniging „De Moerberg" geeft Donderdag 28 Januari en Woensdag 3 Februari een uitvoering in het R. K. Verenigingsgebouw, Maihustraat. Opge voerd zal worden het blijspel „Man en Vader, maar Vrouw noch Kind". De eerste avond is uitsluitend toegankelijk voor leden en dona teurs. De Noord-Oostelijke Zuiderzeepolder. Op 24 Februari zal worden aanbesteed het maken van een groot gedeelte van den Meer- dijk van den Noord-Oostelijken Zuiderzee polder. Wij vernemen in verband hiermede, dat deze aanbesteding een buitengewoon groot werk omvat. Het bestek heeft ni. betrekking op de dijk vakken tusschen Lemmer en Urk en tusschen Urk en den vooruit springende hoek van het Kamper-eiland, vlak ten Noroden van den IJsselmond. Deze beide dijkvlakken zijn samen ruim veertig K.M. lang en daarvan wordt nu het maken van een-en-dertig-en-een-halve kilometer aanbesteed. De in het bestek vermelde hoeveelheden zijn voor zand ruim vijf millioen M3. en voor keileem twee-en-een half millioen M3 terwijl zeven-en-zeventig H.A. kraagstukken en een-en-vijftig HA. verschillende soorten steen en betonglooiingen zullen moeten wor den gemaakt. Er worden aanbiedingen gevraagd voor verschillende grootere en kleinere perceelen, welke ook weer gecombineerd zullen kunnen worden. Het rijk draagt zelf zorg voor de le vering van de meeste bouwmaterialen, waar van de steen voor kraagstukken en glooiingen wel het voornaamste is. Het is natuurlijk noodig. dat de aannemers die op dit groote werk willen inschrijven, zoo veel mogelijk tijd hebben om zich daarop voor te bereiden. Daarom is het bestek der wer ken reeds ruim een maand voor de aanbe steding aan de bureaux der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage en Alkmaar ter inzage ge legd, zoodat gegadigden er reeds kennis van kunnen nemen voor het in druk is versche nen. Prins en Prinses ontvangen film van de H. A. F. Voor den Haagschen burgemeester en enkele genoodigden heeft Zaterdag in het stadhuis proefgedraaid de film, welke door leden van de Haagsche Amateur Filmclub, in clubverband is genomen van de feestelijkheden en plech tigheden voor en op 7 Januari. Deze film, waarvan geen copieën in omloop worden gebracht, zal door de H.A .F. aan het Koninklijk paar ten geschenke worden ge geven. Het aanbod is reeds aanvaard. De aanwezigen spraken als hun oordeel uit, dat de uitstekend geslaagde film een bijzonder aantrekkelijk geheel vórmt en niet behoeft onder te doen voor de groote filmreportage. Tentoonstel];nu Boekenweek 1937. Ontwerpen voor een affiche bekroond. Zaterdagochtend is onder groote belang stelling in de tentoonstellingszaal van het gemeente-archief aan het Riiswi.ikscheple.in te 's-Gravenhage de tentoonstelling van ont- wernen voor een affiche voor de Nederlandsche boekenweek geopend. Jhr. dr J. C. Mollerus, voorzitter van het „Genootschan voor reclame" en secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, hield de openingsrede, waarin hij deed uitko men, dat naast de moreele waarde, welke het Nederlandsche boek vertegenwoordigt, ook de materieele inslag, welke door deze tentoonstel' ling wordt beoogd, niet uit het oog mag wor den verloren.Het doel van deze reclame is om het boek onder de aandacht het publiek te brengen en .spreker uitte den wensch. dat dit. streven met succes mocht worden bekroond. In het bijzonder wees hij er op, dat het voor de jeugd van groot belang is om naast den tijd welke zij besteedt aan sport en bioscoop bezoek, ook haar aandacht te geven aan hef boek. Er waren in totaal 197 inzendingen, welk" aan het oordeel van de commissie vooj- de re clame van het in Nederland uitgegeven boek waren onderworpen. De eerste prijs werd toegekend aan de>- heer Giele Th. Roelofs, den Haag De tweede orijs werd niet toegekend. De heer F Stapel den Haag. verwierf den derden prijs. In d" uiaats van den tweeden prijs werden em-vnlj" vermeldingen toegekend aan den heer Th. L. Kurpershoek uit Amsterdam en aan een on bekenden inzender. Hirota c. s. weigerden den Landdag te ontbinden. Minister van Oorlog contra kabinet. TOKIO, 23 Jan. (Reuter-A.N.P.) Minister-president Hirota heeft den keizer het ontslag van het kabinet aangeboden. Het kabinet is afgetreden wegens de onverzettelijke houding van den minister van oorlog. Toegeven zou den leden van het kabinet hebben verhinderd tot een overeenkomst te komen ten aanzien van de tegenover den Landdag te volgen weg. Het aftreden der regeering werd hierdoor onvermijdelijk. Havas meldt nog, dat voor het besluit der regeering af te treden bekend werd, de vol gende mededeeling werd ontvangen; Terwijl minister van oorlog, Terautsji, voortgaat met aan te kondigen, dat hij zal aftreden, indien het kabinet den keizer niet de ontbinding van den Landdag zal vragen, doet de regeering nieuwe pogingen een ver zoening tot stand te brengen. Zij hoopt, dat een eventueele wijziging in de aanvallende houding der politieke partijen Terautsji er toe zou kunnen brengen op zijn besluit terug te komen. Niettemin weigeren de politieke partijen op eenigerlei wijze toe te geven. De militaire autoriteiten hebben vanoch tend langdurig beraadslaagd onder voorzit terschap van Terautsj i om den toestand te bestudeeren en hun houding te bepalen. In legerkringen heerscht groote opwin ding, evenals in de parlementaire kringen. Poging tot bemiddeling. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit To kio. dat de minister van marine, Nagano vanochtend de leiders der politieke partijen heeft opgezocht om onderhandelingen te voeren over een compromis. Het verluidt, dat hij de vërzekering heeft ontvangen, dat geen principieele oppositie bestaat tegen de regeering. Naar later bekend werd, zou Nagano zich, na een bespreking met de vier partijminis ters naar minister Terautsji hebben begeven om hem alsnog te bewegen zijn eisch aan gaande de ontbinding van den Landdag in te trekken. Rijk leent aan Rotterdam. Voor den tunnelbouw. Voorstel van B. en W. bij den Raad ingekomen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is in gekomen een voorstel van B. en W. tot den aanleg' van een tunnel onder de Maas te Rot terdam, loopende van het Park naar Charlois, geschikt voor tweebanig autoverkeer, bene vens voor verkeer van wielrijders en voet gangers. Met de regeering is volledige overeenstem ming bereikt omtrent de financieele regeling. Het rijk zal aan Rotterdam verstrekken een bedrag van acht millioen uit het Verkeers- fonds. De terugbetaling van dit voorschot zal, ter keuze van Rotterdam in eens of in veertig annuïteiten geschieden. In geen geval behoeft eerder dan in 1948 te worden terugbetaald. Voorts verstrekt het rijk aan Rotterdam ter leen, uit het Werkfonds, een bedrag van zes millioen of zooveel minder als noodig is, waarvan de terugbetaling in veertig annuïtei ten zal moeten plaats hebben. De eerste daar van vervalt in het jaar, waarin de tunnel voor het verkeer wordt opengesteld. Tenslotte verstrekt het Rijk aan Rotterdam ter leen, uit het Werkfonds, een nader te be palen bedrag voor de uitgaven tot aanleg en/of verbetering van de verbinding door Rotterdam tusschen den Rijksweg van 's-Gravenhage en Rotterdam en den Rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht. Dit voorstel wordt onder dezelfde voorwaar den verstrekt als het hierboven gemelde be drag van zes millioen. VERTREK INDISCHE VORSTEN- DELEGATIES. De deputaties van den Soesöehoenan van Soeiakarta, Pangeran Ario SoerjohamiijL-jo en echtgenoote, en van den Pakoe Alam, Pan geran Ario Praboe Soerjodilogo zijn hedem- middag met d en trein van l uur 51 min. van het station Holkmdsche Spoor te 's-Graven- bage voor haar terugkeer naar Tndië vertrok ken. De deputatie van den sultan van Langkat c.a,, Tengkoe Kami! en Tengkoe Mansoersjah, verkt 31 dezer, terwijl die van den uiltan van Jogjakarta, Ra toe Pembajang, Pangeran Ario Poeroebojo en Pangeran Ario Pakoe- ningrat, voornemens is 4 Februpari a.s. Den "Ta 9 o t-? -erkUen. Z.H "'Y'gkoe Nagoro aanvaardt eerst- in de tv...de helft van Februari de.terugreis naar Java.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1