J Vijf en twintig jaar Paramount. Léon Blum's rede te Lyon. Het machtige filmbedrijf der „Pa ramount Motion Pictures" bestaat vijf en twintig jaar. Een jubileum,, dat over de geheele wereld gevierd zal worden. En met de jubileerende maatschap pij viert ook de oprichter en directeur, Adolph Zukor zijn zilveren jubileum. Amerika heeft hem' een grootsche huldiging bereid, een groot feestmaal is te zijner eere gehouden en waar- deerende woorden voor het baanbre kende werk, dat deze pionier heeft verricht, zijn van alle zijden geuit. Maar ook de oude wereld leeft mee met den „Dean of the motion picture industry", zooals men hem aan de andere zijde van den grooten haring vijver noemt. „Het verschaft mij groote voldoening", al dus Zukor in een interview ter gelegenheid van het jubileum, „dat ik na een kwart eeuw werken voor de maatschappij nog in staat ben, den arbeid voort te zetten en dat ik mag aanschouwen hoe dit geesteskind zich ont wikkeld heeft tot een der sterkste lichamen van de wereld"* Dagen van wanhoop „Het was niet altijd even gemakkelijk", zoo vervolgde de heer Zukor. „Er zijn véél duiste re uren, véél dagen van wanhoop geweest. Maar er waren óók menschen, die genegen waren, ons de helpende hand toe te steken. En ik ben gelukkig, te kunnen zeggen, dat Pa ramount onbezoedeld door deze moeilijkheden heen is gekomen. De crediteuren werkten met ons samen, stelden ons in staat, door te wor stelen en hun vertrouwen is beloond met het resultaat, dat niemand een dollar verloren heeft en dat Paramount-aandeelen even vei lig zijn als welke belegging dan ook. Een gelukkig gezin Heden ten dage is Paramount één groot ge lukkig gezin. Alle leden van onze staf hebben eraan meegewerkt, ons bedrijf een hechten grondslag en een goede toekomst te verschaf fen. Van hoog tot laag hebben ze dat gedaan. Dank zij deze eensgezindheid kunnen wij een steeds beter product en een nog grootere wel vaart verwachten. Ik ben drie-en-dertig jaar in de amuse mentsbranche geweest", aldus Zukor, „en had dus gelegenheid, er eenigen kijk op te krijgen wat het „doet" en wat tot mislukking ge doemd is. Alles is terug te voeren tot „show manship", de kunst van het scheppen van amusement. Het is iets, dat niet met duidelij ke woorden gedefinieerd kan worden. Het is eenvoudig iets, dat men moet begrijpen. Geen halve maatregelen In ons huidige werkplan nemen we geen halve maatregelen. We beginnen onderaan en bouwen de film op, juist zooals een architect een huis zou ontwerpen. Wij staan erop, dat alle onderdeelen, noodig voor het opbouwen van de film, van camera en attributen tot de snijkamer, in perfecte harmonie functionnee- ren. blik alleen het tooneel behoord had. In 1912 maakt Sara Bernhardt voor Zukor „Queen Elizabeth", een vier-acter, en een nieuw film tijdperk was begonnen. Het bedrijf ontwik kelde zich van het stulvers-bioscoopje tot het filmpaleis van thans, dat in het middelpunt van de belangstelling der geheele wereld staat Champagne-wals. Ter gelegenheid van het Paramount jubileum werd de charmante muziek film „Champagne-wals" vervaardigd, waarin de bekoorlijke actrice Gladys Swarthout de hoofdrol vervult met Fred Mac Murray. De kabinetscrisis in Japan. Generaal Ugaki formateur. De Japansche kabinetscrisis is thans in een nieuw .stadium getreden door de benoemim van generaal Kazushige Ugaki oud-gouver neur van Korea tot kabinetsformateur. Zondagavond heeft volgens het gebruik de particulieir zegelbewaarder Yuasa uit Okisu, den ouden prins Saionji geraadpleegd over den toestand, waarna hij naar Tokio terugkeerde en zich onmiddellijk naar het paleis begaf om den keizer rapport uit te brengen van de aan beveling van prins Saionji ten aanzien van den nieuwen minister-president. Hierop ontbood de keizer generaal Ugaki. De leiders van leger en vloot hebben Zon dag tezamen vergaderd en zijn tot de slot som gekomen, dat de nieuwe regeering krachtig, nationaal en eensgezind moet zijn. Zij willen aldus he<t persbureau Domei een einde maken aan den invloed der partijen en vragen een radicale hervorming, „zoodat de werkelijke verlangens van het volk ten aanzien van de regeering in de partijen tot uiting komen". Deze verlangens van leger en vloot moeten eerst door het nieuwe kabinet worden bestu deerd. Men beschouwt als de eerste taak van dit kabinet de politieke partijen te bewegen af te stappen van de huidige verhoudingen en indien dit niet gelukt zal het parlement ont bonden moeten worden. In legerkringen is men verder van oordeel, dat de nationale verdediging alleen kan wor den vervolmaakt door een sterke binnen- en buitenlandsche politiek en hervorming van de bestuursmachme. Gladys Swarthout. Deze film. waarop wij bij de vertooning in Haarlem uitvoerig terugkomen brengt de tegenstelling tusschen het oude Weenen, met zijn schittering van uniformen, z'n zwier en gratie, en het Weenen van thans, waar van die oude pracht en praal weinig meer over is. Die tegenstelling uit zich in den strijd tus- 0 TUUi w schen de wals van Strauss en Amerikaansche che-ontwerpers. De fotografische ateliers zijn EEN GEMODERNISEERD RECLAME-BUREAU Nadat een verbouwing zijn beslag had ge kregen, zijn de panden van het reclame-be drijf De la Mar—Remaco te Amsterdam ge durende een 10-tal dagen ter bezichtiging opengesteld voor hen, die in moderne reclame belang stellen. Een rondgang door de verschillende ruim ten geeft den bezoeker een blik achter de schermen van de ideeën-fabricage en de veel omvattende organisatie van een reclame campagne. De gebouwen bevatten prachtige ruime studio's, voor advertentie- en voor affi- De opzet van Champagne wals was, te too- nen waartoe men op het oogenblik in staat is, en als zoodanig is Champagne-wals onge twijfeld ten volle volgens de laatste regelen uitgerust, en de ge legenheid bestaat, den opbouw van een mo derne serie-etalage gade te slaan. De opening van de gebouwen gaat vergezeld van een expositie op reclame-gebied. Opbrengst Weldadigheids- zegels 15.000 hooger. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de weldadigheidszegels 19361937 in totaal 5.024.166 stuks verkocht. De totale meerwaarde boven de frankeer- kosten beloopt rond 143.600 (vorig jaar 128.600), zoodat plus minus 15.000 meer dan het vorige jaar ter beschikking van de kinderverzorging kan worden gesteld. VOOR DEN- -KANTON RECHTER Prijsopdrijving? Een Bloemendaaische winkelier had in het tijdvak van 29 Nov. tot 10 Dec. zijn halfoude Leidsche. kaas verhoogd van 10 op 12 ct. per ons. Di-t was niet naar den zin van de klanten, die zich de kaas niet van het brood lieten eten, en de politie waarschuwden. Voor den Kantonrechter verklaarde de verd. dat de prijs van gesneden kaas altijd hooger is. omdat er vooral bij oude kaas, bij het snijden veel afval ontstaat. Een getuige-deskundige, keurmeester van den Keuringsdienst verklaarde dat de kaas inderdaad te lijden heeft van indroging, Daardoor ontstaat er ook meer afval, doch het totaal verlies door indroging en afval be draagt niet meer dan 10 pet. De volgende getuige, een zwager van verd., verklaarde dat verdachte de zaak voor hem dreef en niet zelfstandig den prijs mocht verhoogen. De verhooging van 10 op 12 ct. was slechts een correctie geweest, want deze kaas heeft steeds 12 ct. gekost. De getuige-deskundige, nogmaals gehoord, verklaarde dat de prijs van 12 ct. volstrekt niet te hoog was voor deze kaassoort. In verschil lende winkels wordt deze kaas voor dien prijs verkocht. De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Daar echter door de getuigenverklaring was komen vast te staan, dat hier niet van te groote prijsopdrijving gesproken kan worden, vroeg het O. M. vrijspraak, waarmee de kan tonrechter zich vereenigd-e. ADOLPH ZUKOR. Om een idee te la-ijgen van wat ik bedoel hoeft men slechts de reeks van nieuwe films te beschouwen. Ze zijn op deze basis gemaakt en niemand hoeft zich te schamen, ze te noe men. Let eens op deze films, die gemaakt zijn of zullen worden volgens onze moderne prin cipes. „De Texas Rangers", „Chineesch Goud" „Hallo, hier Amerika" „Champagne Wals" „Maïd of Salem" „Jungle Princess" „The Plainsman" „Souls at Sea" „Safari" enz." Adolph Zukor Zukor is in hart en nieren optimistisch over den gang van zaken en over de kwaliteit van de productie. Hij weet wat er in de studio ge beurt tot in de verste hoeken. lederen dag zit hij reeds in de vroegte achter zijn bureau. Nooit verlaat hij het studio-terrein voor half zeven en in zijn kantoor wordt de eene con ferentie na de andere gehouden. Er gaat geen dag voorbij, waarop Zukor geen wandeling door het studio-complex maakt en iedere set bezoekt. Hij noemde de eenvoudige arbeiders bij hun voornamen en zijn glimlach is een even bekend „Para- mount-verschijnser' als de berg in het han delsmerk. Het moderne kantoor, dat Zukor nu met zijn zoon Eugene deelt, vormt een vreemd con trast met het kleinewarenhuis in Risee in Hongarije, waar hij als jongen werkte en het armzalige sommetje overspaarde, dat hem mogelijk maakte, in 1898 in de Vereenigde Staten voet aan wal te zetten een immi grant zonder één vriend of bekende, met niet meer dan veertig dollar in zijn zak. Zukor en de film. Zukor was achtereenvolgens stoffeerder, amateurbokser en baseball-speler en op een dag werd hij compagnon in een bont-concern. Omstreeks 1904 had hij zich uit de zaken kun nen terugtrekken met ongeveer 150.000, maar een familielid, Max Goldstine, interes seerde Zukor en zijn partner, Morris Kohn, voor het bioscoopbedrijf. Ongeveer een jaar later exploiteerde Zukor een aantal bioscopen in samenwerking met William A. Brady. Zukor zag aankomen, dat het filmbedrijf tot ondergang gedoemd zou zijn, wanneer de Motion Picture Patents Co., die het vertoo- ningsmonopolie had, geen betere films ging brengen. Daarom associeerde hij zich met Da niel Frohman. Hij liet Frohman de film tot een klasse opvoeren, tot welke tot dat oogen- Kan Bakhuys de plaats van Anderiesen innemen?; De Technische Commissie voelt er niets voor; Lungen als middenvoor; De Noorsche aanvoerder Jörgen 3uve en de spilplaats; Geleidelijke verjonging van ons nationale team noodzakelijk; Arsenal en het Feijenoord-Stadion; Onder het opschrift „Het Nederlandsch elftal en het spilvraagstuk" overweegt ou-d- voetballer in ons nummer van Dinsdag 1.1. de mogelijkheid, om, nu men er nog steeds niet in geslaagd is, een waardig plaatsvervanger voor Anderiesen te vinden, onzen nationalen middenvoor Bakhuys als center-half op te stellen. Aan het slot van zijn interessante beschouwing, waarmede schrijver dezes het grootendeels eens is, wordt de vraag gesteld, wie deze oplossing van het spilprobleem aan de Technische Commissie eens in overweging wil geven. Het antwoord hierop kan helaas niet be moedigend zijn: het luidt, hoe onbegrijpelijk dit ook voor velen moge klinken, dat de T.C., noch de Bondstrainer ook maar iets voor een dergelijke proefneming voelen. Als reden wordt opgegeven, dat men Bakhuys voor de spilpositie te zwaar van gewicht acht en hij bovendien in de voorhoede niet kan worden gemist. Toen in Mei van het afgeloonen jaar de Keuze-commissie van den K.N.VB. den origi- neelen oproep voor een plaatsvervanger van Anderiesen de wereld in zond, schreven wij in deze rubriek (23 Mei 1936) onder de leuze: „Waarom Bakhuys niet als spil?" het vol gende: „Intusschen zal het moeilijk zijn een spil als Bok de Korver was, te ontdekken. Het is misschien jammer, dat Bakhuys zulk een goede middenvoor is, want we hebben een vermoeden, dat hij een ideale spil zou zijn. En dan zou Charles Lungen zijn plaats in de voorhoede kunnen innemen". Laat ons de bezwaren van de T.C. tegen de geopperde proefneming eens wat nader beschouwen. Men beweert dus, dat Bakhuys te zwaar voor de spilplaats zou zijn, m.a.w. dat hij deze moeilijke taak niet gedurende tweemaal drie kwartier op volle kracht zou kunnen vervullen en het is inderdaad moge lijk, dat dit zoo is. Doch zoolang men niet de proef op de som heeft genomen, is het voorbarig, om deze bewering als feit te aan vaarden. Of Bakhuys in de voorhoede niet gemist kan worden is een vraag, die niet zoo een voudig te beantwoorden is. Weliswaar is de H.B.S.'er een middenvoor met buitengewone capaciteiten, met een moordend schot en zeker de beste pseler, dien het Nederlandsche voetbal als zoodanig heeft gekend, maar zoo als „Oud-Voetballer" in zijn beschouwing zeer terecht opmerkt, heeft de Hagenaar al lengs een tè goede bekendheid bij de buiten landsche tegenstanders verworven, waardoor hij steeds minder gelegenheid krijgt om zijn spel te ontplooien. Als gevolg daarvan zal men geleidelijk minder succes van hem kun nen verwachten, zooals dat in de Engelsche League met tallooze middenvoors van groote reputatie het geval is geweest. De A.F.C.'er Lungen mag dan niet over de zelfde lenigheid en schutterscapaciteiten als Bakhuys beschikken, in technisch en tactisch opzicht en vooral wat zijn positiekiezen be treft, is hij zeker zijn plaats In de nationale ploeg waard, doch dan als middenvoor en niet als rechtsbinnen. Als aanvalsleider heeft hij voor het Bondselftal op een Olympischen Dag in het Stadion destijds tegen de Hon garen uitstekend voldaan, al was het alleen slechts, omdat, hij door zijn groote bewegelijk heid de voortdurende aandacht der vijande lijke verdedigers eischte. waarvan zijn col lega's profiteerden (Het Bondselftal won met 6—5). „Oud-voetballer" noemt Nico Bouvy als voorbeeld van een speler, die zijn aanvanke lijke plaats in de voorhoede met groot succes voor die van spil verwisselde en in de redac- tioneele noot aan het einde van de betref fende beschouwing wordt opgemerkt, dat werkelijke uitblinkers in de voorhoede vaak uitstekende middenspelers zijn. Ook hiervan is het bewijs te leveren, want speelde Jan Vos in den beroemden wedstrijd tegen Enge land op Houtrust in 1913, na de verwonding van Tonny Kesler niet de match van zijn le ven als linkshalf? En om dichter bij huis te blijven, hebben Mannus Francken, Kick Smit en Bob Kammeijer, toch allen oorspron kelijk voorwaartsen, in de halflinie bij tijd en wijle niet uitstekend voldaan? Wil men echter een voorbeeld van interna tionale beteekenis. dan is het voldoende op Jörgen Juve, den Noorschen crack, te wijzen. Juve was jarenlang een schitterend midden voor in het nationale team van Noorwegen; toen hij door zijn reputatie te weinig bewe gingsvrijheid meer kreeg, stelde men hem als spil op en als zoodanig is hij thans nog de uitblinker en de steun van de Noorsche ploeg. Het is jammer, dat Juve onlangs in de match te Amsterdam reeds spoedig door een verwonding moest uitvallen, anders had men gelegenheid gehad zich van zijn capa citeiten te overtuigen. Nu we toch over het Nederlandsch elftal spreken, is het wellicht interessant te ver melden, hoe een nog actief voetballer van groote capaciteiten over de naaste toekomst van ons nationale team denkt. Wijzende op de gestadige vernieuwing en verjonging van de groote Engelsche League- clubteams om op peil te blijven en zich op de eenmaal bereikte hoogte te kunnen handha ven. was onze zegsman van meening, dat onze nationale ploeg bezwaarlijk veel langer op haar hoogtepunt zal kunnen blijven, dien dit punt reeds niet gepasseerd is. Het is volgens hem onmogelijk, op een gegeven moment de oudere spelers in het team „en bloc" te vervangen, zonder dat de eenheid en de balans van het elftal grootendeels verloren gaan. Het is inderdaad te betreuren, dat tuschen de spelkwaliteit van het Nederlandsche elf tal en die van de club teams een zoo groot verschil bestaat, dat men, ondanks het goede en vele werk van de Technische Commissie, zich vrijwel moet blijven bepalen tot de spelers, die nu sinds langen tijd het oranje shirt hebben gedragen. De wellicht tijdelijke, doch niettemin volkomen inzinking van een machtige club als Aston Villa, die moeite noch kosten spaarde om het elftal van de degradatie te redden, doch die, omdat de in dividueel goede spelers met elkaar geen ge heel vormen, kansloos naar de lagere afdee- ling afzakte, mag als waarschuwing gelden. Zooals men weet, zal het Londensche Ar senal bij de opening van het Feijenoord- Stadion waarschijnlijk haar medewerking verleenen, mits de bekerwedstrijden en de dientengevolge uitgestelde en op Woensda gen in te halen compet-itiematches daartoe geen beletsel vormen. Want Arsenal is er op uit, „de dubbele eer" te behalen, d.wz. zoowel kampioenschap als beker te winnen, waar door elke wedstrijd voor de club van het grootste belang wordt. Ongetwijfeld zullen duizenden landgenoo- ten met het spel van Engeland's meest be sproken vereeniging kennis willen maken, en het komt ér dus op aan, de openingsmatch zoo mogelijk op een datum vast te stellen, waarop de Londenaars voldoende uitgerust aan den start kunnen verschijnen. Men mag intusschen terecht benieuwd zijn, welk elftal als tegenpartij zal fungeeren en in dit op zicht mag men vertrouwen hebben in de voet balkennis van den Feijenoord-Stadion-di- recteur, den heer Hylkema, oud-secretaris- penningmeester van den K.N.V.B., die zelf jaren in Engeland heeft gewoond en dus tot oordeelen terdege bevoegd is. Er is echter geen reden waarom wi.i ook niet eens een tegenstander voor Arsenal zou den aanbevelen. Wanneer we dan het jonge en enthousiaste Charlton Athletic noemen, dan is dat niet alleen, omdat deze vereeni ging in twee jaar tijds van de derde naar de eerste divisie gepromoveerd is en thans met evenveel punten als Arsenal de tweede plaats op de ranglijst inneemt, doch omdat de ri valiteit tusschen de Londensche League-clubs en zeker momenteel tusschen de beide boven genoemde, groot is, zoodat de kans op een slappe exhibition-match zonder meer, gering schijnt. Wij willen voorts nog' een drietal mogelijke, of, zoo men wil ..veelbelovende' tegenstanders aan de hand doen. nl. Glasgow Rangers, de eeuwige Schotsche kampioenen, Blackpool, de sterke leider der. Engelsche tweede divisie en tenslotte de Duitsche ver eeniging Schalke '04, waarvoor o.a. de be roemde Szepan speelt. Het is voor de bezoe kers van den openingswedstrijd te hopen, dat, als. Arsenal speelt, Alec James en Bastin yan de partij zijn, want betere voetballers zijn er op de wereld moeilijk te vinden. BILJARTEN. BILJART COMPETITIE Insulinde 10 4 6 0 26—14 14 Vriendenkring 10 5 3 2 25—15 13 Soc. Vr. la1. 10 5 3 2 24—16 13 Volharding 10 5 3 2 23—17 13 Excelsior (L.) 10 4 4 2 23—17 12 T. O. G. 10 4 4 2 22—18 12 O. V. S. 10 2 7 1 20—20 11 Telescoop 10 2 4 4 18—22 8 Vriendenkring 2 10 1 5 4 17—23 7 Excelsior (H.) 10 1 5 4 15—25 7 Zandvoort 10 0 6 4 15—25 6 Flora 10 0 4 6 12—28 KORFBAL. NED KORFBALBOND Swift 2Sport Vereent (35) Op beide punten kon S.V. beslag leggen in den wedstrijd tegen de Swift-reserves, waar door de kans op het kampioenschap aanmer kelijk is gestegen. Met twee goede schoten gaf A. Menet na een klein half uur aan zijn club de leiding, direct gevolgd door twee goals van Swift met welken gelijken stand de rust kwam. C. Rol en S. Rit- burg maakten er na de rust 2—4 van, doch Swift antwoordde met 34. De strijd was nu nog geheel open, toen A. Menet opnieuw de mand wist te vinden. De verdediging der gas ten liet zich niet meer passeeren, zoodat door S.V. met 5—3 werd gewonnen. DINSDAG 26 JAN. 1937 KLASSE B: Excelsior (H.) 10 6 3 1 27—13 15 T. O. G. 9 4 5 0 24—12 13 Vriendenkring 't Groenew. 2 10 4 4 2 22—18 12 10 3 5 2 21—19 11 Insulinde 9 3 3 3 19—17 9 Telescoop 9 3 3 3 17—19 9 Soc. Vr. kr. 10 2 5 3 20—20 9 Volharding 10 3 3 4 1624 9 Flora 10 2 4 4 17—23 8 Zandvoort 10 2 4 4 17—23 8 O. V. S. 10 3 1 6 17—23 7 A. D. O. 9 1 4 4 15—21 6 KLASSE C: T. O. G. 9 6 2 1 25—11 14 Soc. Vr. kr 9 6 2 1 24—12 14 Telescoop 9 5 3 1 23—13 13 Insulinde 9 5 2 2 24—12 12 O. V. S. 9 5 2 2 21—15 12 Excelsior (H.) 9 6 0 3 21—15 12 9 Ond. Gen. 9 3 3 3 19—17 Volharding 9 2 3 4 14—22 7 Flora 9 1 2 6 13—23 4 A. D. O. 9 1 2 6 12—24 4 Zandvoort 9 1 2 6 12—24 4 Vriendenkring 2 9 1 1 7 8—28 3 KLASSE D: O. V. S. 8 5 3 0 24—8 13 A. D. O. 9 5 3 1 22—14 18 Ond. Gen. 8 4 3 1 21—11 11 't Groenew. 8 5 1 2 20—12 11 Vriendenkring 8 2 6 0 19—13 10 Zandvoort a 9 2 5 2 19—17 9 Insulinde 7 1 5 1 15—13 7 De Doelen 8 1 3 4 12—20 5 Telescoop 8 0 4 4 11—21 4 Zandvoort B 8 2 0 6 8—24 4 Vriendenkring 2 7 0 1 6 5—23 1 (Speciale correspondentie). De feestelijke, ofschoon wat late viering der verkiezing van den socialist Février in het 5de district van Lyon tot Kamerlid, is de aan leiding geweest tot een massale demonstratie van het volksfront in de stad van Herriot. Niet minder dan vijftien ministers en onder staatssecretarissen vergezelden den premier Léon Blum; de kopstukken der radicalen en socialisten, der communisten en afgeschei den socialisten waren er vereenigd met de voornaamste leiders der vakbeweging. Het hoogtepunt van de dag is de rede van den minister-president geweest, een rede, die reeds enkele weken geleden was aangekondigd en waarin men sensationeele verklaringen met name over de buitenlandsche politiek aan kondigde. Ging men in sommige kringen, zelfs in de wandelgangen der Kamer niet zoover, dat men in deze redevoering concrete voor stellen aan Duitschland verwachtte, voorstel len, die Berlijn reeds in groote lijnen zou ken nen en waarmede de Wilhelmstrasse haar in stemming had betuigd? De werkelijkheid is wel eenigszins anders uitgevallen, want de heer Blum heeft met betrekking tot Duitschland vrij weinig gezegd, wat buiten het gewone ka der valt. Zeer zeker heeft hij een vriendschaps hand uitgestoken, doch in de gegeven om standigheden, na de rede van Eden in het Lagerhuis en in afwachting van die van rijkskanselier Hitier a.s. Zaterdag, kon hij niet verder gaan dan vrijwel een herhaling van het bekende Fransche standpunt: oplos sing van het Fransch-Duitsche probleem in het geheel van het Europeesch probleem. Duitschland in zijn economischen nood hel pen, Frankrijk staat er niet afwijzend tegen over, het wil Duitschdand niet zoo diep laten zinken, dat het op een dag gedwongen zou worden tot een vernederende bede om hulp en geen oogenblik twijfelt Léon Blum aan de op rechtheid van Hitler's vredelievende betui gingen. En wanneer er ooit een accoord geslo ten zal worden, dan moet dit slechts geschie den in een geest van onderling vertrouwen en op voet van gelijkheid. Wat echter niet uit sluit, dat Frankrijk zorgen moet, dat de hulp aan een ander verleend zich niet op een kwa den dag tegen haar zelf keert, zoodat er een noodzakelijke samenhang bestaat tusschen economische samenwerking eenerzij ds en vreedzame organisatie en stopzetting van den bewapeningswedloop anderzijds. Dit standpunt is het bekende, dat Frank rijk reeds lang inneemt en het eenige nieu we geluid, dat te vernemen viel, was meer negatief dan positief, nl. de twijfel aan de mogelijkheid op succes van een ontwape ningsconferentie zonder de gelijktijdige af sluiting van een internationale economische conventie, die de wapenindustrie in nieuwe en vreedzamere banen zou leiden. En zoo zouden van zelf sprekend de groote kwesties van Europeesche, koloniale en internationale werken, m.a.w. materieele en technische sa menwerking, ter sprake komen, evenals de kwesties van het crediet of wel de financieele samenwerking. Was dus voor al te vooruitstrevenden de rede van den heer Blum in buitenlandsch op zicht een teleurstelling, wat de binnenland- sche politiek betreft heeft Léon Blum .blijk gegeven van hetzelfde onverwoestbare opti misme, dat hem steeds bezielt. Nog steeds rekent hij op een spoedige verbetering der economische en op een afspiegeling daarvan op de financieele situatie. Nog steeds is hij van opinie, dat de misschien al te overhaast ingevoerde sociale hervormingen na een korten tijd zich aan de omstandigheden zul len hebben aangepast en dat voor Frankrijk en voor de Franschen in al hun geledingen een gulden tijd zal aanbreken. Men mag in dit opzicht met Frankrijks premier van opi nie verschillen, de tijd kan slechts leeren, wie juist heeft gezien. Op slot van zaken heeft deze rede dus wei nig nieuwe gezichtspunten geopenbaard en het belang van dezen dag ligt gelooven wij dan ook niet zoozeer in de woorden, die er gesproken zijn, dan wel in het feit, dat de volksfrontpartijen elkaar weer gevonden heb ben na een periode, waarin de samenwerking wel heel erg precair scheen. Hoe lang deze lief de zal duren, valt moeilijk te voorspellen, wan neer men zoo kort na de broederschapsbetui gingen van de verkiezingen de onderlinge twisten heeft bijgewoond. Doch deze manifes tatie is wel een vernieuwd en zeer sterk bewijs dat het volksfront heel wat deuken en scheu ren kan verdragen zonder daarom uiteen te barsten en dat bijgevolg dat wonderlijk expe riment van heterogene belangen wel eens ver der doorgevoerd zou kunnen worden dan men over het algemeen verwachtte. J. W. KOLKMAN Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. 60 jaar geleden gepromoveerd. 24 Maart a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat jhr. mr. J. w. G. Borcel van Hogelanden, thans wonende te Bloemendaal, te Leiden in de rechten promoveerde. Een herdenkingsdag dien slechts weinigen mogen beleven. 10 Sep tember 1937 wordt jhr. Boreel 85 jaar. Wij herinneren er aan, dat jhr. Boreel vroe ger burgemeester van Castricum en Heems kerk, van 1893 tot 1912 burgemeester van. Haarlem was. Ook maakte hij eenigen tijd deel uit van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8