HET NIEUWE AVONDBLAD VELSEN. Vergadering van den gemeenteraad. 22e JAARGANG No. 72 WOENSDAC 27 JAN. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., pei maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telet. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en heesiaagen Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADViüKTlSNTleNia regels I 0.15. EiKe regei meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke Korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeeungen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN LN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnes van dit Diad zijn. zoodra zy 14 dagen ais zoodanig in ae registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bii algeheple invaliditeit: fiOO.- bii overlijdpn f400 bij verlies van een nanet. voet of oog. t 250.- Dij verlies vat. -en duim i 150 - oy erlies van een wijsvinger: f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van visschers- marine-vaartuigen enz f 400.- bii verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van s 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonné(e) zeil is verzekerd, een Polis is niet noodlg. Belangwekkende nieuwjaarsrede van den burgemeester. Raad wenscht recht van inzage der rap porten van den verificateur voor de financieele commissie. Geen dienst van M. H. ingesteld. De rei nigingsdienst krijgt zijn kolkauto. Oude wethouderspensioenen met 10 pet. verlaagd. Critiek op de filmkeuring. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Kwint. Afwezig is de heer J. v. d. Veer. Alvorens tot de behandeling over te gaan hield de voorzitter de volgende belangwek kende nieuwjaarsrede. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Voordat wij in deze eerste vergadering in 1937 van ons hoogste gemeentelijk bestuurs college overgaan tot de orde van den dag wensch ik hierdoor eerbiedigende een se dert geruimen tijd gevestigd gebruik mij met een enkel woord tot U te richten. Vreest niet, dat U nu te wachten staat een „gemeenteverslag in zakformaat", of, dat ik Üw aandacht zal vragen voor talrijke mis schien op zich zelf belangrijke statistische gegevens, maar wel zult U mij willen veroor loven, dat ik ook bij deze nieuwjaarsrede, uit het nu tot het verleden behoorende jaar 1936, enkele grepen doe. Aanvangende dan bij de samenstelling van den Raad mogen wij constateeren, dat deze nagenoeg ongewijzigd is gebleven, alleen za gen de heeren Van den Burg en Zwanenburg zich vervangen respectievelijk door de hee ren Eikelenboom en Tonino. Voorzichtig en uiterst sober financieel be heer bleef ook in 1936 een onafwijsbare eiscli en wij mogen ons gelukkig prijzen, dat niettegenstaande de uitvoering van de steun regeling en de uitkeeringen ingevolge de Ar menwet tezamen één en een kwart millioen gulden bedragen hebben, Velsen nog niet is gaan behooren tot de noodlijdende gemeen ten. Offers zijn hiervoor ook dit jaar weer gebracht moeten worden, waarbij ik denk aan de verlaging van de jaarwedden der ambte naren, welke eerst door Uw Raad is verwor pen, maar tenslotte door een besluit van Bur gemeester en Wethouders is doorgevoerd ge worden. Constructieve arbeid is door Uw vergadering verricht door het vaststellen van een nieuw Ambtenarenreglement, van de verordening regelende de toekenning van wachtgeld aan Wethou d ers en de p ensionnee- ring van Wethouders, van de Capitulanten- verordening en van de regeling einzake weider- keerige hulpverleening bij brand met ver schillende omliggende gemeenten. Als de belangrijkste zittingen van Uw Raad in het afgeloopen jaar beschouw ik en U vermoedelijk met mij die twee vergade ringen, waarin na langdurige en grondige voorlichting en nauwgezette en gedegen be studeering van deze moeilijke materie, één geheel nieuw uitbreidingsplan aanwijzend de bestemming van den in dit plan begrepen grond in hoofdzaak en zes uitbreidingsplan nen betreffende aanwijzing van grond in onderdeelen werden vastgesteld. Het is mijn hartgrondige wensch, dat dit plan, voor welks samenstelling ik gaarne mijn hulde breng aan onzen Directeur van den Dienst van Openbare Werken, ook de goedkeuring der hoogere instanties zal er langen; hierdoor zouden wij mede kunnen geraken tot het afsluiten van een periode, die op stedebouwkundig gebied aan de gemeen te Velsen allerminst tot eer strekt. Grondspeculanten, bouwers en zich noe mende architecten, hebben veel en schier onherstelbare schade aan onze gemeente be rokken door het plaatsen van vonnlooze minderwaardige bouwsels en het doen ver rijzen van hun karakterlooze eenheidspro ducten. Maar het met natuurschoon zoo rijk gezegende Velsen biedt ook in de toekomst stedebouwkundig nog onbetwistbaar groote mogelijkheden. Ik vertrouw, dat dit onderwerp ook in de komende jaren de bijzondere belangstelling van Uw. Raad mag hebben en dat mijne woor den over deze zaak niet zullen zijn die eens roependen in de woestijn Uit het feit, dat alle bouwterrein, in eigen dom aan de gemeente toebehoorende, in het Burgemeester Rijkenspark in 1936 werd ver kocht en dat exploitatieplannen in Santpoort en Velsen-Noord werden goedgekeurd, blijkt dat er nog steeds een trek naar hier van el ders blijft bestaan. Bij de bebouwing van deze en andere terreinen is het zoo noodig. dat het bouwbedrijf zich de hulp assumeert van architecten van algemeen erkende vak bekwaamheid. De ernstige lekkage van den gaszinker on der het Noordzeekanaal gaf ons groote zor gen; verheugend is het te mogen consta teeren, dat door de gebruikmaking van een uiterst modernen, tot dit doel gebouwiend duik toren de belangrijke reparatie met voorshands bevredigende resultaten heeft plaats gehad. Dat het jaar 1936 ons een vrij aanzienlijke gasprijsverlaging heeft gebracht ligt U allen nog versch in het geheugen. Van zeer groot belang èn voor de Ge meente zelve, maar tevens ook voor de hier bij te werk gestelde werklooze arbeiders is geweest het maken van een aanvang met de uitvoering van ons groote rioleerin jsplan. waarop Velsen al reeds zoo vele jaren wacht te en waaraan dringend behoefte bestond. Dat bij de uitvoering van een dergelijk groot plan tijdelijke inconvenienten ontstaan voor de bewoners in 't bijzonder de mid denstanders van enkele onzer straten en pleinen is absoluut onvermijdelijk; wij ver trouwen echter, dat zij, als goede burgers be taamt, dit ongerief als van voorbijgaanden aard zullen willen aanvaarden. Zeer ingrijpend waren de veranderingen, die 1936 te zien gaf in de leiding van het po litiecorps; een vrijwel geheel nieuw kader kwam aan het hoofd te staan en stelde zich met groote energie en voortvarendheid tot taak, de reorganisatie en modemiseering van onze plaatselijke politie; bij de reorganisa tie behoort ook de bouw van een nieuw hoofd bureau van politie te Velsen en een politie posthuis te Santpoort; ik hoop ten zeerste, dat het College van Burgemeester en Wet houders m dit jaar U daartoe voorstellen zal kunnen doen; hetzelfde moge ik zeggen van den bouw van een abattoir en de stichting van een nieuwe gemeentelijke begraafplaats. Het door mij zeer gewaardeerde instituut der Vrijwillige Burgerwacht onderging in het afgeloopen jaar een belangrijke statutaire- en ook feitelijke reorganisatie, waarbij ik veler medewerking ondervond, waarvoor ik zeer erkentelijk ben. Een beoordeeling van de vraag of eri in hoeverre er in 1936 een blijvende verbetering is ingetreden in het bedrijfsleven acht ik nog praematuur; ten aanzien van het vis- scherijbedrijf moge ik den wensch uitspre ken, dat conflicten tusschen werkgevers en werknemers, zooals in het afgeloopen jaar, nu voorshands tot het verleden zullen be hooren; door dergelijke conflicten wordt aan dit toch reeds zoo zwaar getroffen bedrijf weer opnieuw, vaak onherstelbare schade toegebracht. Het komt mij onjuist voor, wanneer ik hier niet zou gewagen van de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij de uitvoering van de steunregeling en bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Veel, zeer veel arbeid is de laatste maan den verricht geworden om te komen tot een nieuwen opbouw van deze diensten; als sluit stuk van dezen arbeid moge ik beschouwen de heden in behandeling komende voor stellen tot instelling van een gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Groote medewerking heeft het College van Burgemeester en Wethouders hierbij onder vonden van het Departement van Sociale Zaken, dat zelfs zoo bereidwillig is geweest één zijner ambtenaren alhier te deta cheer en; ik kan dan ook niet nalaten hiervoor een woord van dank te richten tot het Departe ment, een woord van dank, dat ik ook niet mag onthouden aan onzen tijdelijken Direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon, die in voor tref felijke samenwerking met de ver schillende Commissies en organisaties, reeds zooveel ten goede heeft veranderd, in het belang niet alleen onzer gemeente maar ook in het belang onzer werkloozen en armlas tige medeburgers. In het ambtenarencorps diat op enkele uitzonderingen na zich behoorlijk en met toewijding van zijn taak heeft gekweten, kwamen meerdere jubilea voor; zoo herdacht o.a. de Directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmetmgsdienst zijn 25- jarig dienstverband met onze gemeente. Over jubilea sprekend wensch ik ook nog te me- moreeren het feit, dat 23 December 1936 de Ruine van Brederode gedurende 75 jaar de eer heeft genoten onder Regeeringszorg als monument en waardevolle herinnering aan Kennemerland's roemruchte historie te wor den in stand gehouden. Thans nog een enkele persoonlijke opmer king. Gedurende het afgeloopen jaar is Uw Voorzitter uit den aard der zaak critiek niet bespaard gebleven; in het algemeen ben ik daarvoor toegankelijk en zelfs erkentelijk; volkomen ongevoelig ben ik steeds geweest en zal ik ook in den vervolge zijn voor die critiek, die zijn wezenlijke en diepere oor zaak vindt in het feit, dat men steeds te vergeefs een beroep op mij deed waar het ging om het stellen van persoonlijke zelfs financieele en speculatieve belangen van personen of combinaties van personen boven het algemeen belang. Ik ben gaarne bereid te zijn Uw aller dienaar, maar niemands knecht; wanneer dit standpunt van mij wordt geëerbiedigd zal men voor samenwer king op mij nimmer tevergeefs een beroep doen. Bij de wisseling des jaars hebben mijn vrouw en mij tallooze heilwenschen uit de meest verschillende kringen onzer gemeen telijke samenwerking bereikt. Men zal mij willen veroorloven dat ik onder aanbieding onzerzijds van onze beste wenschen van deze plaats daarvoor hartelijk dank betuig. Mevrouw en mijne Heeren Leden van den Gemeenteraad. Een nieuw jaar is wederom ingegaan, het welk ons oproept in goede samenwerking onze beste krachten aan te wenden ten dienste onzer schoone en nog zoo vele toekomstmo gelijkheden bezittende gemeente; ik stel U daarom voor, om over te gaan tot de orde van den dag, nadat ik U des Allerhoogsten Zegen heb toegewenscht voor Uw persoonlijk, maatschappelijk en huiselijk leven in het nieuwe jaar, dat wij zijn ingetreden. Ik heb gezegd. De rapporten van den verificateur. In verband met de mededeeling van B. en W. dat het college bezwaar heeft tegen het overleggen aan de financieele commissie van alle rapporten van den verificateur, dient de heer P. F. C. R o e 1 s e (S.D.A.P.) een motie in, waarin de Raad de wenschelijkheid van het overleggen van bedoelde rapporten uit spreekt en B. en W. verzocht wordt, alsnog daartoe te besluiten. De Voorzitter oppert daartegen bezwa ren. De motie wordt van vele zijden gesteund en verdedigd dooi' den heer F. P. Vermeulen (A.R.) De motie wordt aangenomen met 7 stem men tegen. In verband met het bij de stukken gevoegde overzicht van den huurachterstand van de leegstaande woningen der woningbouwver- eenigingen vraagt de heer Vermeulen (A.R.) eenige inlichtingen die hem door de wethouders van Sociale Zaken en Financiën worden verstrekt. Uit- het antwoord van den wethouder van Financiën blijkt, dat er een aanzienlijk te kort is, waarvoor dekking gezocht moet wor den. De heer Vermeulen dringt nog aan op opknapping ban de woningen, speciaal van die aan de De Ruijterstraat. Niemand wil er in op toezegging alleen, dat zij opgeknapt zullen worden. In verband met de bij de stukken ge voegde antwoorden op verschillende door Raadsleden gestelde vragen dringt de heer P. Bosman (V.D.) er op aan, de antwoor den in het gemeenteblad op te nemen. Ook de burgerij heeft belang bij vele van deze za ken. De heer J. C.Dunnebier wethouder, wil gaarne met deze opmerking rekening houden. Het is achterwege gebleven om op de drukkosten te bezuinigen. Voorts blijkt uit het antwoord van den wethouder, dat er een klein kansje bestaat op verbetering van den Kruidbergerweg. Nadat vastgesteld is het le suppletoir ko hier van schoolgelden der Handelsavond school dienst 1936 en de ingekomen stukken en mededeelingen naar het einde der agenda zijn verwezen, komt in behandeling het voor stel: Aflossing van geldleeningen en aan gaan van twee nieuwe leeningen. Burgemeester en wethoudei's stellen voor resp. per 24 Maart en 10 April a.s. af te los sen twee geldleeningen groot f 290.000 (per resto groot f 235.000 en f 110.912,50 (per resto groot f 105.377.50) en hiervoor twee nieuwe leeningen aan te gaan. Goedgekeurd. Verleening van een pensioentoeslag. Aangenomen wordt het voorstel om mevr. de weduwe E. Natte—van Sloten een toeslag van f 235.55 te verleenen op het pensioen dat zij geniet, als weduwe van den gewezen ont vanger dezer gemeente. Aankoop van grond. Teneinde het mogelijk te maken, dat het publiek langs een afzonderlijken weg van den P. J. Troelstraweg af het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Heide- straat kan bereiken, stellen B. en W. voor van S. van der Kolk te IJmuiden aan te konpen 64 M2 grond tegen den prijs van f 3 per M2. Het voorstel wordt aangenomen. Uitbreiding Clir. School te Santpoort. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten in te willigen het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Volksonderwijs te Santpoort, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen ten behoeve van de uitbreiding met twee leslokalen der onder haar beheer staande school voor gewoon lager onderwijs aan de Frans Netscherlaan a De lieer J. v. d. Kerkhof f (S.D.A.P.) vraagt, of er zekerheid bestaat, dat de clausu le, volgens welke alleen Frotestantsche aan nemers mogen inschrijven, uit de bestekken wordt geschrapt. De Voorzitter zegt, dat er voor iedere aannemer gelegenheid zal bestaan, aan de inschrijving deel te nemen. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. Uitkeeringen aan bijz. scholen. B. en W. stellen den Raad voor, terug te komen op het Raadsbesluit van 13 October 1936 inzake uitkeeringen aan bijzondere scholen en een nieuw besluit te nemen tot het doen van deze uitkeeringen zonder daaraan voorwaarden te verbinden. Aldus wordt besloten. Instelling Gem. Dienst van Maatsch. Hulpbetoon. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot opheffing van de Algemeen burgerlijke en de R.K. instellingen van M.H. en tot het stich ten van een Gem. Dienst van M.H. De heer Vermeulen wenscht B. en W. geluk, dat zij in staat zijn geweest, dit voor stel te kunnen doen. Hij dient de volgende amendementen op de artikelen 5 en 13 in: In Art. 5. Tusschen opgedragen: en a. op te nemen de zinsnede: Het verleenen van bij stand om armlastigen zooveel mogelijk uit den toestand van armlastigheid op te heffen; (in verband hiermede de lettering op te schuiven). In Art. 13 Tusschen b. en c. in te voegen de zinsnede: „dat in de plaats van verzorging de gelegenheid bestaat tot Kerkbezoek en het verkrijgen van geestelijken bijstand overeen komstig de Godsdienstige gezindte of richting waartoe de ondersteunde, of wanneer het een minderjarige betreft zijn ouders of voogden, behooren"; (in verband hiermede c. te veranderen in d.) Verder vraagt hij, op welke wijze voorzien is in de zekerheidstelling der ambtenaren. Mr. J. J. P. Tonino (R.K.) vraagt eenige inlichtingen omtrent de goederen van de R.K. instelling van M.H.. die aan de gemeente wor den overgedragen. De heer ten Broeke (C.H.) vraagt, of het niet mogelijk is, de ge noemde commissie van alvies te doen bestaan uit 5 leden, waarvan de minderheid uit raads leden. De heer Sluiters (C.H.) brengt hulde aan B. en W., mar ook aan de R.K. instelling, aan welker medewerking het te danken is. dat B. en W. met dit voorstel konden komen. Dat B. en W. niets over het werk van het armbestuur te zeggen hadden of .er niets van wisten" be twist spreker. De heer Warmenhoven (C.P.N.) meent, dat de Raad in de Commissie van Advies be hoort vertegenwoordigd te zijn. Wat zal men voldoende achten voor noodzakelijk levens onderhoud? Hij wenscht het duidelijk gefor muleerd te zien. Onlangs werd voor een gezin een steun van f 15 voor twee weken voldoende geacht. Daarvan moest f 10 af voor huur. Ook de heer J. v. d. Kerkhof f (S.D.A.P.) dankt B. en W. voor dit voorstel en de beide instellingen voor hun medewerking. Er zijn andere meeningen omtrent de verzorging dei- armlastigen gekomen en daarmee is rekening gehouden. Wat de commissie van advies be treft, sprekers fractie wil hiervan geen poli tieke instelling maken, maar hij acht het on juist, dat raadsleden uitgesloten worden. Hij hoopt, dat de taak van den nieuwen dienst zoo spoedig mogelijk in omvang en beteekenis mag afnemen. De heer W. F. Visser (wethouder) zegt, dat B. en W. de amendementen overnemen. De heer Visser beantwoordt de sprekers. Hij meent, dat art. 2 aangenomen moet worden zooals het daar ligt. Alle sprekers hebben het gewenscht geacht, dat van de commissie van advies geen politieke instelling wordt gemaakt, maar hij vreest, dat wanneer 2 raadsleden worden voorgesteld, dit een oorzaak tot een verpolitieking der commissie kan zijn. Er zijn raadsleden die verdienstelijk werk op dit ter rein hebben gedaan en die zullen moeten ver dwijnen, maar dit is nu eenmaal niet anders. Het is niet uit te maken, wat voldoende is om in de behoeften te voorzien. Dit moet naar de omstandigheden beoordeeld worden. De dienst zal zich moeten richten naar de Armenwet. De voordracht wordt z.h.s. aangenomen. Aangenomen wordt eveneens het aan de agenda toegevoegde voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling betreffende het ontwerpen en vaststellen van een streek plan door de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Overplaatsen hoofden van scholen. B. en W. stellen den Raad voor, ingaande 1 Februari tot overplaatsing van de navolgende hoofden van scholen te besluiten; a. het hoofd van school K <G. Pleijler) naar school D, b. het hoofd van school D I (P. J. de Mooij) naar school H, c. het hoofd van school H. (G. J. A. Heino) naar school K. Goedgekeurd. Verlaging van huurprijzen. B. en W. stellen voor, de huur van de wo ning Trompstraat 107 en van eenige perceelen tuingrond in Santpoort en Velsen-N. te ver lagen. Goedgekeurd. Bouwplannen nabij het Missiehuis. In verband met een voorgenomen bebouwing van terreinen nabij het Missiehuis, welke be bouwing B. en W. voorshands ongewenscht achten, achten B. en W. het gewenscht, dat de toekomstige bebouwing van deze gronden die niet in het 15 September 1936 vastgestelde uitbreidingsplan zijn opgenomen, nader onder de oogen wordt gezien. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor te bepalen, dat een plan van uitbreiding voor deze gronden wordt voorbereid. De heer Sluiters (C.H.) acht het motief ter plaatse geen bebouwing toe te staan om dat er geen rioleering is, ongemotiveerd. In het Burgemeester Rijkenspark is ook geen rio leering en daar kon wel gebouwd worden. Ook de heer Heere.mans (R.K.) vond het ontbreken van een rioleering geen motief. Geen der raadsleden had kunnen denken, dat de be wuste bepaling zulke verstrekkende gevol gen zou hebben. Het gaat niet om de rioleering, maar omdat het buiten het uitbreidingsplan is gehouden zegt de wethouder van Openbare Werken. De bedoeling is rustig te zoeken naar een behoorlijke oplossing voor een be bouwing ter plaatse. De verordening wordt goedgekeurd. Gaslevering aan het Staatsvisschershavenbedriif. Tusschen den directeur van het Staatsvis- schershavenbedrijf en B. en W. is overeen stemming bereikt, omtrent een te sluiten overeenkomst voor het leveren van gas aan de afnemers van genoemd bedrijf. B. en w. stellen den Raad voor, hun mach tiging te verleenen tot het afsluiten van deze overeenkomst. De heer Stark (s.d.ap.) betreurt het, dat het Staatsvisschershavenbedrijf als voor waarde een uitkeering stelt Het Rijk heeft thans geen enkel risico meer en desondanks moet de gemeente 30 jaar lang genoemd be drijf een uitkeering verleenen. De heer Vermeulen (a.-r.) is het in zoo verre met den heer Stark eens, dat het voor de gemeente beter is, heelemaal niets te be talen dan een klein beetje. Maar het is al leszins billijk. Hij hoopt dat als alle voor waarden van de gemeente voor de afnemers zullen gelden, het verbruik zal toenemen, De heer Dunnebier acht het een bil lijke regeling. De gemeente heft ook retribu- tierecht voor het leggen van buizen in zijn grond. Er worden reeds dezelfde tarieven ge heven als door de gemeente. Het voorstel wordt aangenomen. Een kolkauto voor den Reinigingsdienst. B. en W. stellen voor. over te gaan tot het aanschaffen van een kolkauto voor den rei nigingsdienst, waarvoor zij een crediet vra gen van f 4200. Bij aanneming van dit voor stel, zal het niet noodig zijn over te gaan tot het aankoopen van een auto, geschikt voor berging van rioolmodder en slagersvuil, waarvoor op de begrooüng 1937 een bedrag van f 3050 was uitgetrokken Goedgekeurd Indienstneming op arbeidsovereenkomst. B. en W. stellen voor, bepalingen vast te stellen betreffende gevallen waarin en de voorwaarden waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de ge meente Na eenige opmerkingen van de heeren Vermeulen en Eikelenboom (beiden a.-r.) wordt het voorste] aangenomen. De Wethouderspensioenen. Van de s.-d. raadsfractie was ingekomen een voorstel tot herziening van alle reeds verleende wethouderspensioenen. Bij aanne ming van dit voorstel zouden deze pensioe nen verlaagd worden met c.a. f 150 a f 300. (Dat van K. J. C. del Court van Krimpen van f 67 op f 52). B. en W. adviseeren, de voorstellen niet aan te nemen, De heer Roel se (s.d.a.p.) zegt, dat spre kers fractie het ingediende voorstel een uit vloeisel acht van de onlangs gewijzigde re geling. In het seniorenconvent heeft men gevoeld, dat wanneer men een regeling voor de toekomst ontwierp, men ook naar het ver leden moest kijken. Aan het advies van het college hecht spreker niet die beteekenis als in gewone gevallen, omdat er zittende wet houders bij betrokken zijn. Er is onderling verband tusschen de verschillende deelen van het voorstel. Daarom lijkt het spreker wenschelijk dat het voorstel in zijn geheel in stemming wordt gebracht. De heer Mets (N.P.) zegt dat zijn fractie principieel tegen wethouderspensioenen is om te voorkomen dat naar wethouderszetels gehengeld wordt Maar nu men eenmaal verleende diensten wil beloonen bevreemdt het spreker, dat de s.-d. fractie, die toch te gen elke loonverlaging is met dit voorstel komt. Spreker vraagt, of men het voorstel niet zóó wil wijzigen, dat het tot een per centsgewijze verlaging der pensioenen komt. De heer Ten Broeke (c.-h.) bestrijdt den heer Roelse. De nieuwe verordening is van hoogerhand opgelegd, maar aan de be staande pensioenen mocht niet worden ge tornd Ook spreker bevreemdt het, dat de s.-d. fractie met dit voorstel komt. We mo gen aan de eenmaal verkregen rechten niet tornen, meent de heer Ten Broeke. De heer Heeremans (r.-k.) meent, dat de door den heer Roelse gegeven voorstelling van de -besprekingen in het seniorenconvent van a tot z onjuist is. In het seniorenconvent was de grootst mogelijke eenstemmigheid. Aan pensioenen mag niet getornd worden. Die zijn voor spreker onvervreembaar Spre kers fractie zal tegen het voorstel stemmen. Ook de heer Maas (r.-k.) bestrijdt het voorstel. De door den heer Roelse getrokken vergelijking gaat mank, aldus de heer Maas, al acht hij niet evenals zijn collega de heer Heeremans pensioenen geheel onaantastbaar. In 't voorstel ziet spreker het principe, dat een wethoudersfunctie een volwaardige be trekkin? is. Ook hiermede is de iheer Maas het niet eens. De heer Homburg (a.-r.) meent, dat men ten aanzien van wethouderspensioenen niet opgaat, dat aan oude rechten niet ge tornd mag worden. In de nieuwe pensioen regeling van toekomstige wethouders is men zeer terecht een schrede terugegaan. Spreker meent, dat de wethouderssalarissen in de naaste toekomst in nedèrwaartsche richting moeten worden herzien. De werkzaamheden van een wethouder kunnen naast de gewone werkzaamheden worden verricht en hier mede moet bij de pensioenneering rekening worden gehouden. Het voorstel van de s.-d. fractie vindt sprekers fractie te ingrijpend. Spreker houdt een betoog over de beteekenis der wethoudersfunctie en besluit -met de me dedeeling, dat sprekers fractie niet voor het voorstel zal stemmen. Hij stelt echter voor een korting van 10 pet. op de pensioenen toe te passen. In zijn repliek wijst de heer Roelse op een uitspraak van het seniorenconvent, waar uit blijkt, dat dit convent zich heeft uitge sproken voor een verlaging der thans ver leende pensioenen. Spreker motiveert zijn voorstel met de opmerking. dat voor het al gemeen belang het persoonlijk belang moet wijken Uitvoerig bestreed de heer Roelse de te genstanders. Hij ontkende, dat de s.-d. frac tie van principe veranderd is. Het voorstel wordt verworpen met 13 stem men tegen. De heeren Bosman, Vermeulen, Dunnebier, en Nijssen namen aan de stemming geen deel. Het voorstel van den heer Homburg, een korting van 10 pet. toe te passen op de thans uitbetaalde pensioenen en van de eventueel door de heeren Dunnebier en Nijssen toe te kennen pensioenen wordt aangenomen met 8 stemmen tegen. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer Bos- m a n waarom de Burgemeester Ramibonnet- laan niet aangesloten is op het Oosterduin- plein. De heer Dunnebier antwoordt, dat hiertoe reeds opdracht was verleend. Het wacht op het rioleeringswerk De heer Mets (N.P.) vraagt of de film keuringscommissie nog intact is. Zoo ja, wil men de commissie dan opdragen, wat nauw keuriger toe te zien. Er is onlangs in een kindervoorstelling de Oranjefilm vertoond. Maar daarnaast werden films vertoond die voor kinderen absoluut ongeschikt waren. De voorzitter zegt. dat de commissie vernieuwd zal worden Hij verwacht er thans grooter activiteit van. De heer Sluiters bepleit verbreeding van het Kerkpad, opdat het voor fietspad opengesteld kan worden. De heer Homburg heeft moeilijikheden ondervonden om een woning te bereiken door de rioleeringswerken. Ook de winkel stand ondervindt groot ongerief, Kan hier aan niet iets gedaan worden? De heer Warmenhoven stelt eenig* vragen omtrent den B-steun. Wat is tot nu toe gedaan? Verder stelt spreker eenige vra gen in verband met het ongeluk bij de rio leering. Is het inderdaad juist, dat hier een jaagsysteem wordt toegepast? De heer Visser, wethouder zal op de vraag aangaande her ongeval bij de riolee- ring schriftelijk antwoord geven Wat den B-steun betreft, het geld van verleden jaar is op en zoodra er weer eeld beschikbaar is zal weer met dezen ^teu" worden begonnen. De Laatste f 2000 die nog beschikbaar waren zijn verdeeld onder hen, die het 't meest noodi? hebben Voorts hoopt spreker, dat spoedig met het verstrekken van dekens kan worden begonnen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1